NIEUWS UIT ZEELAND Eerste steenlegging Geref. Kerk te Oomburg V*N. commissie zond rapport aan Veiligheidsraad De storm over Zeeland Indonesisch probleem ter sprake. Walcheren jT-genda Zij stelt Nederland in gebreke Geen bevoegdheid uitnodiging van Den Haag te aanvaarden. De Commissie van dc V.N. voor Indonesië heeft heden te legrafisch rapport uitgebracht aan de Veiligheidsraad, waarin de volgende conclusie is opge nomen De Commissie is verplicht tc rap porteren. dat per 1 Maart dc par tijen in de Indonesische kwestie in gebreke rijn gebleven tot een over eenkomst te komen over de in stelling van een federale interim regering. Deze situatie is het ge volg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaarden als neer gelegd in de resolutie van 28 Ja nuari. De Commissie zelf heeft volgens de bepalingen van de resolutie van 28 Januari geen bevoegdheid om de uitnodiging, welke zij ontvangen heeft tot btjwoning van de „Ronde tafelconferentie" te Den Haag. te aanvaarden. De procedure, die voorafgaand aan de overdracht van de souvereinlteit gevolgd zou moe ten worden, is niet die. welke in de resolutie is omschreven. Er is geen aanwHzlng te vinden in de gedane mededelingen of in de uit nodiging aan de commissie, dat de rol. welke haar gevraagd wordt te spelen, overeenkomt mei de be voegdheid. welke haar door de re. solutie van de Veiligheidsraad is gegeven. De commissie beschouwt daar om de uitnodiging en de daarmede In verband staande documenten als bevattende een tegenvoorstel or 'n substituut voor de In de resolutie neergelegde voorzieningen. Dc commissie verwijst daarom het tegenvoorstel ter overweging naar dc Veiligheidsraad, met ver zoek de commissie instructies te geven ten aanzien van de houding. (Vervolg van pag. 1). TE KK L INING EX. Te ongeveer 3 uur Dinsdag middag was het Scheldewater tc Kruiningen zo hoog geste gen. dat dc kaden langs de veerhaven circa 80 cm. onder water kwamen tc staan. De vloeddeuren moesten gesloten worden om te beletten, dat het water de polder zou binnen dringen. Door de abnormaal hoge waterstand moest de veerdienst op Perkpolder gedu rende enige uren gestaakt worden. Ook te Hoedekenskerke stond te half vier de kade onder wa ter en de vcerbootpassagiers moesten per roeiboot aan- en afgevoerd worden. De veer dienst bleef echter gehand haafd. OP NOORD-BEVELAND. De veerdienst Kortgenc— Wolphaartsdijk ondervond Dinsdag tengevolge van het hoge water in de namiddag enkele uren stagnatie. Om 6.3Ö uur kon de dienst hervat wor den. Dc veerdienst VeereKam perland heeft tengevolge van de storm de hele Dinsdag stil gelegen. Te Kamperland is het sedert 3906 niet zulk hoog water ge weest als Dinsdagmiddag het geval was. De diiken hebben het zwaar tc verduren gehad. Door het tijdig plaatsen van de vloedplanken Icon men voorko men dat het water de Veerweg instroomde. Dc hulzen aan de Spuldijk kwamen er niet zo goed af. Het water drong de huizen binnen en de bewoners moesten hun huizen voor en kele uren verlaten. LANGS DE KUST. Van de Zeeuwse kusten wordt overal aanmerkelijke be schadiging van duinen gemeld, waarvan grote stukken zijn weggeslagen. Te Vlissingen werd het bad- strand ernstig aangetast. De trappen, die toegang ge ven tot het hadstrand, werden gekraakt en de bergplaatsen aan dr Westzijde van deze trappen werden zwaar bescha digd. Het water sloeg b(j de grote bunker aan de Boulevard Bankiert zo hevig over de tllik. kruin, dat aan de achterzijde van de d(jk een diepe geul werd uitgesloten. Ook een deel van liet trottoir zakte weg. Gle- meentepersonecl loog In allerUl aan het werk om materiaal uit de bergplaatsen van het bad- strund te hrrgen en de 3 meter brede geul In de dijk tc dich ten. Deskundigen verzekerden ons. dat van het strand zo grote hoeveelheden zand zijn wegge slagen. dat het er slechter voorligt dan ooit tevoren. Van Schouwen wordt ons ge meld, dat de duinen aldaar zo zwaar beschadigd zijn als sinds 1916 niet meer is voorgekomen. Van Toledo's Gat langs de ge hele kust tot voorbij de vuur toren zijn grote stukken uit de duinen weggeslagen. Vooral in dc omgeving van de vuurtoren is het erg. BUNKERS. Te Oostkapelle werden een aantal duinbunkers zodanig door de golven ondermijnd, dat ze op het strand gestort zijn. Het zeewater sloeg op bepaalde punten over de lage duintjes en er ontstonden kleine blnnen- meertjes. De ter bescherming van de duinenrij aangebrachte kunstwerken hebben het zwaar te verduren gehad. Veel stenen zijn met het onderliggende rijs hout weggespoeld. welke zij moet aannemen ten op zichte van de bedoelde uitnodiging. De commissie zal niet tussenbei de komen bij pogingen van de par tijen om vrijelijk tot overeenkom sten te komen en staat voor alle partijen ter beschikking voor over leg. EERSTE KAMER Dinsdagmiddag heeft de Eerste Kamer een begin ge maakt met de algemene po litieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1949. Vanzelf sprekend vormde de Indone sische kwestie een voornaam onderdeel van het gesproke ne. De heer Anema (A.R.) zei- de, dat z(jn vertrouwen 1n de Indonesische oolltiek van het kabinet een schok heeft ge kregen. Hij achtte het fou tief, dat niet tegelijk met de erkenning van de noodzake lijkheid van een nieuwe poli tionele actie tevens een vas te gedragslijn over de hoofd punten van het daarna tc voeren beleid is ontworpen, welke door alle partijen kon worden gevoerd. Hij twijfelde of verder onderhandelen met de republikeinse leiders nog nut heeft en zeide de indruk te hebben, dat wordt terug gekeerd naar een schipper- politiek. In grote lijnen kon de heer Molenaar (VVD) zich vereni gen met het regeringscommu niqué van Zaterdag. De re solutie van de Veiligheids raad bljjft haar waarde be houden. ook al zou men haar naast zich neerleggen. De heer Kropman (KVP) merkte op. dat zijn fractie het heengaan van de heer Sassen betreurt. Eensgezind heid achtte hij nodig voorde oplossing van het Indonesisch probleem.- Het plan-Beel geeft voldoening aan het nationa listisch verlangen van een groot deel van het Indonesi sche volk. Wat de resolutie van de Veiligheidsraad aangaat, was de heer Kolff (CH) van oor deel. dat hier gesproken moet worden van een parodie op wat met vecht verwacht had mogen worden. Hij wenste zich voor wat betreft de op lossing van het probleem alle vrijheid voor te behouden. Hierna werd dc vergadering verdaagd tot Woensdagoch tend. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd KON. MARINE. Mar. II z.m. G. F. Sipmnn. Val burg: mar. Ill z.m. M. R. Bcns. Kolk: mar. Ill z.m. G. F. J. Bos- ma, Amsterdam: tijd. korp. mar. z.m. D. C. van Delft. Rijnsburg: mar. Ill z.m. W van Duin. Den Haag; tijd. korp. mar. z.m. K. Ek- stecn. Arnhem: tijd. korp. mar. z.m. P. C. dc Wit, Zwljndrecht. KON. LANDMACHT. Sold. A. J. van de Kop. Wade- noyen: sold, le kl. T. Clacssens. Kloosterzande; serg. J. Avontuur. Amsterdam: sold. H. J. H. van Dijk, Boxtel; sold, le kl. D. Scheer. Amsterdam; sold. A. A. Vonk. Rot terdam; sold. R. M. van der Ende. Den Haag: sold. B. van Gerwen, Best: solcT K. Nicolai. Achtkarspe- len; korp. G. van Gelderen, Den Haag. K.N.I.L. Soend. sold. 2e kl. inf. Abdoel Bin Hamid; Soend. 2e kl. inf. Moe- sad: Boeg. sold. 2e kl. inf. S. Bat- jo; Amb. sold. 2c kl. inf. Lengan- kwasirai: Amb. sold. 2e kl. inf. J. Loerocsmannt: Amb. sold. 2e kl. inf. A. Pcssireran; Amb. sold. 2e kl. inf. L. Sahusilawane; Tim. sold. 2e kl. inf. E. Noach: Mad. sold. 2e kl. Diso; Amb. sold. 2c kl. inf. S. Hatumena; Man. sold. 2e kl. inf. A. Koroh; Man. sold. 2e kl. Inf. B. M. Tlngon: Jav. sold. 2e kl. inf. Parman: Man. sold. 2e kl. inf. E. Moesa; Man. sold. 2e kl. inf. Wa- lukow: Res. le lull. Inf. R. W. V. Rhemrcv: korp. genie I. C van Bilderbeek; Soend. sold. 2e kl. inf. Apr!:- Chin. sold. 2e kl. inf. Lim Tong Soen: Soend. sold. 2e kl. inf. Aris; Jav. sold. 2e kL inf. Moedji- man; Tim. sold. 2e kl. inf. I. S. Poser: Man. sold, le kl. inf. p. Run- tulato; Man. sold, le kl. inf. B. Slndim, allen afkomstig uit Indo nesië: korp. inf. vechtwagens, B. J. Jonker. Den Haag. Amsterdamse schoonmaak sters zetten staking voort. Dinsdag vergaderden de sta kende gemeente-schoonmaak sters van Amsterdam, ca. 400 in getal, en besloten de staking volle kracht voort te zetten, totdat een redelijke basis zal zijn verkregen, waarop de werkzaamheden kunnen worden hervat. Attlee naar Berlijn. De Britse premier, Attlee, zal van 4 tot 7 Maart een be zoek aan Berlijn brengen ten einde het Britse deel der orga nisatie voor de luchtbrug te inspecteren, zo isofficieel te Londen meegedeeld. Naar te Londen vertuidt is het bezoek bedoeld als een ge baar van dank voor het werk aan de luchtbrug. Pootvis in blik- De eex-ste zending „pootvis in blik" Is per K.L.M. van Batavia naar Bandjermasin ver voerd. De op Java zeer bekende ..tawes", ls voor Bandjermasin een nieuwe zoetwater-vis. Tot nu toe vervoerde men' de pootvis per schip, maar dit is al teen mogeljjk onder des kundig toezicht en on danks de goede behan deling is de sterfte on der de visjes zeer hoog. Sinds enige jaren ls men in het buitenland aan het experimenteren om vis te vervoeren in iimhtdicht afgesloten blilvken. die behalve water ook een bepaal de hoeveelheid zuurstof, voldoende voor de duur van het transport, be vatten. Vooral voor zeer zuurst of-cftvoelige vis sen als de tawes. geeft deze wijze van vervoer de grootste kans van slagen en is bovendien goedkoper. Deze eerste experimentele zending ^an 1.700 visjes is het begin van een serie gro tere zendingen. Men ls nl. van plan om min stens 10.000 stuks ta- wesbroed op deze wy'ze naar Banjermasin over te brengen. Aanslag op trein tussen Soekaboemi en Buitenzorg- Naar wordt vernomen, werd Maandagavond een trein van Sukabumi naar Buitenzorg, nabij Tjiomas voor een brug tot stilstand gebracht door een onbekende, die met een rode vlag zwaaide. De machinist, die dacht dat de brug niet in orde was. stopte, waarop de trein door een bende beschoten werd. Van de treinbewaking bestaande uit 5 man der al gemene politie, werden twee leden gedood en één zwaar gewond, welke laatste later ln het ziekenhuis te Buiten zorg eveneens is overleden. Onder de passagiers van de trein, die onder de beschie ting onmiddellijk doorreed naar Buitenzorg, zijn geen slachtoffers tc betreuren. Vijf huizen door brand verwoest. In Sassenheim is Dinsdagmid dag een vijf-tal huizen door brand volkomen verwoest, ter wijl één huis door het vuur zwaar werd beschadigd en enige percelen ernstige brand schade cn aanzienlijke water schade opliepen. Het toneel van deze omvangrijke vuurzee was de Bijdorpstraat, waar in een huizenrij, gedekt met 'n rieten dak, brand ontstond aan de onderzijde van het dak aan een der uiteinden van de rij. Voorzover het onderzoek tot dusver heeft uitgewezen is kin derspel met vuur de oorzaak van deze ramp. Sneeuw en storm legden de luchtbrug stil. Tengevolge van de storm en de eerste hevige sneeuwval van deze winter is ook het ver keer via de luchtbrug Dins dag volkomen stil komen le liggen. Op alle startbanen te Berlijn lag 8 a lo cm sneeuw. VOETBAL Zwaluwen wonnen met 2—1 van Rode Duivels. Op het terrein van La Gan- toise te Gent werd Dinsdag middag de traditionele wed strijd tussen de Rode Duivels en "de Zwaluwen gespeeld. Na een spannende wedstrijd, die ondanks de hevige wind en enkele hagelbuien, op vrij goed peil stond, wist de Nederland se combinatie met 21 in de meerderheid te blijven. WIELRENNEN De zesdaagse te Antwerpen. De stand van de Zesdaagse. Dinsdagavond tien uur luidde als volgt: 1. PetersPellenaars 114 pnt.; 2. LapebieGillen 96 pnt.; 3. NayéDepauw 74 pnt.; 4. Van Vliet—Middelkamp 71 pnt.; 5. OckersThyssen' 52 pnt.; 6. Strom—Arnold 35 pnt.; 7. De- BackerAcou 21 pnt.; 8 Schul- te—Boeven 21 pnt9. Adriaens- sensBruyland 18 pnt. Alle andere koppels waren 1 of meer ronden achter. BOKSEN Joe Louis wereld kampioen af. DE BOKSKAMPIOEN TREKT ZICH TERUG. Joe Louis heeft verklaard, dat hij afstand doet van dc titel van wereldkampioen zwaargewicht. Louis liet verder weten, dat hij en twee anderen de international boxing club hebben gevormd, wel ke club kantoren zal houden te New York en Chicago. Dit nieu we lichaam organiseert een gevecht tussen Charles en Walcott om dc wereldtitel. Louis, die 34 jaar oud ls, heeft de titel langer ln zijn bezit gehad dan enig ander bokser voor hem. En bovendien, hij heeft die titel zeer vaak verdedigd. HIJ won de titel van James Braddock op 22 Juni 1937 te Chicago. Htf heeft dus bijna 12 jaar onafgebroken op de hoogste top gezeten. Het was voorts een record, dat een bokser van nauwelijks 23 Jaar wereldkampioen werd. Geboren op 13 Mei 1914 be gon hU met het beroepsboksen in 1034. voor welk gevecht hij 50 dol lars kreeg. Sinds dat moment heeft Louis in de ring een bedrag van 3.887.323 dollar verdiend. Tewaterlating m.s. Koningin Juliana uitgesteld. In verband met dc slechte weersvooruitzichten voor Woensdag is de tewaterlating van het M.s. „Koningin Ju liana" op de werf van de Kon. Mij. De Schelde uitge steld. Commandant Zeemacht inspecteerde H. M. „Van Kinsbergen". De commandant Zeemacht Nederland, de schout bij nacht J. J. L. Willinge. bracht Dins dag een bezoek aan Vlissingen, waar des ochtends H.M.'s van Kinsbergen terugkerende uit de West, ligplaats had geko zen op de rede. De commandant begaf zich omstreeks elf uur per loods- vaartuig aan boord van de Van Kinsbergen, waar een varende inspectie gehouden werd. Tij dens deze inspectie voer de- Van Kinsbergen op de rede heen en weer met de schout- blj-nacht-vlag in top. Na afloop keerde de heer Willinge terug aan dc wal. Hij aanvaardde Woensdagmorgën de terugreis naar Amsterdam. De in Kloetinge door de school kinderen gehouden „Slmavi" col lecte heeft in totaal de som van f 89.08 opgebracht. Te lichtvaardige arrestaties? In de Eerste Kamer ls, blij kens het schriftelijk verslag voor de justitiebegroting, van vele zijden critiek geoefend op de verschillende lichtvaardige arrestaties, welke in de laat ste tijd zijn geschied. Men sprak de hoop uit, dat de mi nister thans in staat zou zijn, op dit stuk uitvoeriger en be vredigender bescheid te doen, dan in de Tweede Kamer mo gelijk was. Hun critiek gold niet alleen de arrestatie van de directeur van het Mauritshuis, maar ook enkele andere geval len, Wel vroegen zy speciaal de aandacht voor het geval van de Rijksadvocaat te Arnhem, tegen wien een ge rechtelijk vooronderzoek zou zijn gelast. De restitutie van schepen aan Nederland, DUITSE PERS TREKT FEL VAN LEER Dc laatste dagen trekt de Duitse pers fel van leer tegen Nederland in verband met de Nederlandse claims op sche pen in Duitsland. Van Duitse zijde wordt scherp geprotes teerd tegen de Nederlandse eisen. Een woordvoerder van het bureau voedselvoorziening in Frankfort verklaarde dat de Nederlandse eisen 55 pet. van de Duitse binnenvaarttankvloot omvatten terwijl deze schepen van Duits materiaal vervaar digd en rechtmatig verkregen zouden zijn. In verband hiermee heeft het A.N.P. zich gewend tot het commissariaat-generaal voor de Nederlandse economische be langen in Duitsland. De mededeling, dat aan Ne derland 5 trawlers zijn toege wezen als herstelbetaling, is foutief. De trawlers worden aan Nederland toegewezen op grond van de restitutieregels. In Jiet algemeen kan worden gezegd, dat alle goederen, wel ke niet tengevolge van een normale handelstransactie naar Duitsland werden vervoerd, restituabel zyn. De geallieerde bezettingsau toriteiten hebben deze regel zodanig geïnterpreteerd, dat al le goederen, aie hetzij onder dwang, hetzij als gevolg van omstandigheden, ontstaan door de bezetting, naar Duitsland verdwenen, aan Nederland moeten worden gerestitueerd. Medebeschuldigden van kardinaal Mindszenty. Vyf van de medebeschuldig den van kardinaal Mindszenty, wie zwarte handel in vreemde valuta is ten laste gelegd, heb ben Dinsdag by de behandeling van hun zaak voor de rechter, reeds afgelegde bekentenissen Ingetrokken. Zij verklaarden zich onschuldig. Zij zeiden ge handeld te hebben onder inti midatie, zenuwoverspanning en de invloed van slechte gezond heid. Bezettingsstatuut voor Duitsland. „De geallieerden zijn het eens geworden over het bezettings statuut voor Duitsland, dat een dezer dagen aan de consti tuerende vergadering van Bonn zal worden voorgelegd", aldus heeft Robert Schuman, de Franse minister van buiten landse zaken, in de raad van de republiek verklaard. Ultimatum aan Sowjet- missie in Amerikaanse zone. Generaal CJay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat de Sovjet-Russische repatri- eringsmissie in de Amerikaan se zóne verstoken zal worden van water, electriciteit en gas, telefoon en andere faciliteiten, wanneer zij niet Woensdag morgen vertrokken is. (Dc missie heeft, zoals eer der gemeld, order gekregen per 1 Maart te vertrekken). Het werk van de Stichting 1940-1945. De Stichting 19401945 te Middelburg heeft in het afge lopen jaar veel werk verzet. Er kwamen 2321 stukken in en 2591 gingen de deur uit. Per 31 December 1948 waren 54 afgewerkte pensioendos siers naar het hoofdbureau gezonden. Als eerste doel voor 1949 stelt de Stichting in Zeeland de verdubbeling van het aan tal contribuanten in de pro vincie: in de rij der distric ten staat Zeeland per 31 Oc tober 1948 op de elfde plaats met 13.20 contribuanten per 1000 Inwoners, terwijl Drente, eveneens een agrarische pro vincie, er 27.65 op de 1000 inwoners heeft. In vele ge meenten is er op dit gebied nog veel te doen. Per 30 No vember bedroeg het aantal contribuanten 3384; het be drag aan contributie per 1000 inwoners was 52,96. NATIONALE KLEDERDRACHTEN. Bij de troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina in 1898 werd haar een volledige collectie nationale klederdrach ten aangeboden, die door H. M. in bruikleen werd afgestaan aan het Openluchtmuseum te Arnhem. Deze collectie ging tijdens de oorlog verloren. Een comité is nu bezig een nieuwe collectie bijeen te brengen. Wy maakten daarvan reeds enige malen melding. Uit de jongste mededelingen van dit comité blijkt intussen, dat er pas 40 van de 200 gewenste costumes by elkaar zijn. Vooral Zeeland is het zorgenkind. Voor Zee land heeft in het comité zitting de heer H. Pieters, Prov. Bibli otheek Middelburg. Men weet dus tot wie gevers zich kunnen wenden.' Gevallen voor het vaderland Dc familie heeft bericht ontvangen, dat soldaat le kl. T. Claessens uit Kloosterzan de op 15 Februari in Indo nesië is overleden ten gevol ge van oorlogshandelingen. Eerste werkzaamheden voor EJectrlsche Centrale. MECHANISCHE TRANSPORTINRICHTING TE VLISSINGEN. Zonder dat dit eigenlijk de aandacht heeft getrokken, is dezer dagen het allereerste begin gemaakt met het tot stand brengen van de Elec- trische Centrale voor Zeeland. Tegenover de tegenwoordige centrale te Vlissingen aan de Koningsweg is n.l. een terrein afgebakend langs de kade, waarop men 10 m. lange be tonnen palen in de grond heeft geheid. Het ligt in bedoeling hierop een geme chaniseerde transportinrich ting voor steenkolen te bou wen, die voorbestemd is ook dienst te doen voor de toe komstige Electrische Centra le. Tot dusver werden de ko len voor de centrale nog niet mechanisch gelost. BENOEMING NATIONALE RESERVE. Te rekenen van 1 Novem ber 1948 is benoemd tot re serve-luitenant-kolonel, de gepensionneerde luitenant-ko lonel der infanterie J. H. Koole, districts-commandant Noord-Holland der Nationale Reserve met standplaats Am sterdam en oud-commandant territoriale troepen ln Zee land met standplaats Goes. Vorige kerk werd in 1944 verwoest. Op eenvoudige wijze is Dinsdag middag in Domburg de eerste steen gelegd van de nieuwe Gerefor meerde Kerk. Deze symbolische plechtigheid werd verricht door de heer J. Bosselaar. burgemeester van Aagtekerke en voorzitter van dc kerkeraad. Spr. herinnerde er aan. hoe 74 jaar geleden in de Wijngaardestraat de eerste steen Stierenkeuringen op Walcheren. Dinsdag zijn in talrijke plaatsen op Walcheren de verplichte stierenkeuringen ingevolge het Provinciaal re glement gehouden. Stamboek stieren zijn hiervan uitgeslo ten, zodat het aangebrachte materiaal niet van bijzonder beste kwaliteit was. In Mid delburg werden slechts twee stieren aangevoerd, waarvan er nog één moest worden af- ;ekeurd. Ook in St. Laurens, Serooskerke. Grypskerke. Oostkapelle, Veere en Gapin- ge konden niet alle dieren worden goedgekeurd. Vlissingen SCHEEPSONGEVAL Te Vlissingen werd, zoals wij reeds gemeld hebben, door het motorschip „Hastings" aange bracht het stoffelyk overschot van de bootsman G. Ehmsen, die bij een ongeval aan boord was omgekomen. Naar de N.V. Scaldis ons mededeelt zijn maatregelen ge nomen voor vervoer van dit stoffelijk overschot naar Bre men, waar de teraardebestel ling zal plaats hebben. Voor het verlenen van me dische bijstand was Zondag avond behalve dr. H. C. A. Detmar.^ ook aan boord gegaan de chirurg J. J. Zijlstra. FEESTAVOND M.T.S. Dinsdagavond hield de Vlis- singse MT.S.-Bond een feest avond ln het Concertgebouw, die alleszins geslaagd is. De voorzitter, de heer C. H. Wondergom, sprak een ope ningswoord en heette in het bijzonder welkom de leraren met htm dames en de ver schillende schoolbesturen. Ook bracht hij tot uiting, dat dit de eerste uitvoering van de Vlissingse M.T.S. was. Hierna gaf de M.T.S.-band enkele nummertjes ten beste, waarna, aangekondigd door de vlotte conferencier, enkele schetsjes voor het voetlicht gebracht werden. Veel succes oogstte de mysterieuze Oos terse dans. Nadat de band nog eenmaal opgetreden was, en enkele Heerlense M. T. S. bestuursleden een speech had den gehouden, werd het blij spel in drie bedrijven „Han den Omhoog"' opgevoerd, waaraan ook enig'c H.B.S.- meisjes meewerkten. Het stuk werd op verdien stelijke wyze voor het voet licht gebracht en de aanwe zigen hebben zich dan ook kostelijk geamuseerd. Een geanimeerd bal besloot de uitvoering. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Vlissingen voor niet-zelfver- zorgers plaats hebben op Donder dag 3 Maart. Aan de beurt zijn de letters II, I en J. was gelegd van de vorige Gere formeerde kerk. die in 1944 ver woest werd. Jaren lang zijn daar de kerkdiensten gehouden, maar het bombardement van 1944 legde het gebouw in puin. Gelukkig ble ven de Domburgers echter ge spaard: de Geref. kerk had geen slachtoffers te betreuren. Thans zijn wij. met Gods hulp en de me dewerking van gemeentebestuur, architect en vele anderen, zover, dat druk gewerkt wordt aan de nieuwe kerk. een reden tot grote dankbaarheid en blijdschap. Spr. zeidemet vreugde dc eerste steen te willen leggen en smeekte Gods zegen af over gemeente en kerkgebouw. Vervolgens legde de heei Bosselaar de eerste steen. Daarna werd het woord gevoerd door ds. A. Scheele, die zoidc dat aan de heer Bosselaar zeker de eer toe kwam de eerste steen van het nieuwe bedehuis le leggen in ver band met al hetgeen hij voor de gemeente en voor dit kerkgebouw heeft gedaan. Spr. wenste hem toe. dat hij getuige zal mogen zijn van het gereedkomen van de kerk. Ten slotte sprak ds. Scheele een dank gebed uit. Middelburg BILJARTERS FEESTEN. De „Combic" (Commissie On derlinge Middelburgse Biljarteom- petitiel te Middelburg hield haar jaarlijkse feestavond, De cabaret- vereniging Avedo werkte voor een stampvolle zaal op vlotte wijze 'n keurig programma af. Vooral de conférencier en de stepdanseres oogsten veel succes. In de pauze werden de prijzen aan de vereni gingen uitgereikt en werd een ge schenk aangeboden aan de heren H. G. Schotman cn J. J. deil Boer. als dank voor het vele werk, dat zij voor de ..Combic" hebben ver richt. De avond werd besloten met een gezellig bal. Domburg UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Domburg plaats hebben voor zelfverzorgers en niet-zelfverzor- gers op Donderdag 3 Maart. Aan de beurt zijn de letters A t.m. K. Wesikapelle JAARVERGADERING PLATTELANDSVROUWEN. De Bond van Plattelands vrouwen afd. Westkapelle is in jaarvergadering bijeenge- weesst onder leiding van mevr. de CasembrootVan der Feltz. Uit de verslagen van secreta resse en penningmeesteres bleek, dat het eerste vereni gingsjaar succesvol was. Er zijn thans 52 leden. De maandelijk se bijeenkomsten, waaronder de kookdemonstraties, werden druk bezocht. De leden werk ten mee aan verschillende col lecten, aan het zenden van pakketten naai- de jongens in Indië enz. Bij de bestuursver kiezing werden de dames P. MinderhoudMinderhoud en M. Minderhoud herkozen. In verband met het aftreden van mevr. de Casenmbroot werd als presidente gekozen mevr. J. Visser—Minderhoud. De se cretaresse richtte woorden van dank tot mevr. de Casembroot en bood haar namens de afde ling het ere-lidmaatschap aan. Verscheidene plannen werden besproken, ojn. voor het orga niseren van een kantklóscur- sus. Men vreest namelijk, dat het kantklossen te Westkapelle verloren zal gaan. Mevr. N. de KamLous hield tenslotte een causerie over kippenfokkerij. Geslaagd aan de ENSAID Mo- de-vaksehool te Breda: Coupeuse: Mien Louws, Souburg; Costumière: Adri Francke. Serooskerke. Bets Steenblok. Serooskerke; Lingerie: Dien Steenblok. Nieuwdorp: Mode tekenen: Rie Kwekkeboom, Oost kapelle. KUNST Kunstavond te Goes. Drie protestants-christelyke kunstenaars traden Dinsdag avond in de „Prins van Oran je" te Goes op, onder auspi ciën van de Christelijke cul turele actie „Het Jonge Ge luid", n.l. Annie Woud, alt; Marlnus Voorberg, piano en Joris dc Lange, declamator. Men wilde met deze kunst avond tot uitdrukking bren gen, dat de klachten over achterstand op cultureel ge bied in protestant-christelijke kring ongegrond zijn. Het is Dinsdagavond gebleken, dat deze bijeenkomst in dit op zicht aan het doel heeft be antwoord. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat hier sprake is van een expe riment en dat door de orga nisatoren nog naar de juiste vorm wordt gezocht. Zo kon men zich a|vragen, waarom in het programma geen plaats wasingeruimd aan de kerkmuziek. Het ging hier toch om contact tussen pro testant-christelijke kunste naars met protestants-chris telijk publiek. Bij een derge lijke ontmoeting mag de re naissance. die de protestant se kerkmuziek in onze da gen meemaakt, niet stilzwij gend voorbij worden gegaan. Immers juist deze muziek is het gemeenschappelijk bezit van én kunstenaar én publiek. Over het algemeen stond het concert van Dinsdag op zeer behoorlijk peil. De pia nist Marinus Voorberg had het niet gemakkelijk. Hij had een instrument te bespelen, dat voor concertgebruik vol komen ongeschikt was en on getwijfeld heeft dit invloed op zrjn spel gehad. Gezegd moet echtèr worden, dat deze jonge musicus er van heeft gemaakt, wat er van te ma ken was en dat bleek wer kelijk nog vrij veel. De alt, Annie Woud, kent men als een zangeres, die sinds jaar en dag een uit stekende reputatie heeft. Als zodanig is zij Woensdagavond door het talrijke publiek ge huldigd. Met de volksliedjes „Den Uijl" en „Het wuf, die spon" oogstte zij zoveel suc ces, dat zij een reprise moest geven. Joris de Lange droeg voor uit het werk van Willem de Mérode. Deze poëzie, die ogenschijnlijk zo simpel ls geconstrueerd maar die een zeer rijke gevoelsinhoud heeft, werd door hem sober voorge dragen, af cn toe onder streept met een enkel ge baar. Medewerking werd voorts verleend door de Goese ora- toriumveren'ging onder leiding van Jan Kousemaker. Deze vereniging paste zich na een enigszins zwak begin al zeer spoedig aan de stijl van de avond aan. De heer Dick van den Berg opende de bijeenkomst met 't lezen van enkele bijbel" zen. Besloten werd met het °zen van Psalm 150. de K. Kerknieuws HERV. KERK Als tweede predikant der Ned. Herv. Kerk te Tholen is beroepen Ds. E. S. de Lint te St. Philipsland. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Kralingsche- veer L. Dorst te Grypskerke. FILMS VAN DE WEEK Cowboy en detective. „Meedogenloos" („Relentless") met Robert Young, Marguerite Chapman, Willerd Parker en Akira Tamiroff; regie: George Sherman. Rauw is het leven cn h3rd zijn de levenswetten in de onplezierige streek, waar de revolvers zelden lang in de holsters blijven zitten en waar het recht steeds over het onrecht zegeviert. In „Meedogen loos" gaat het de titel zegt het reeds hard tegen hard. Dc film is in kleuren opgenomen en an dermaal blijkt, dat het Technico- lor-procédé toch nog het beste vol doet in buitenopnamen. Robert Voung speelt dc hoofdrol in deze film in Alhambra, Vlissingen. „De slang van Shanghai" („Shanghai Cobra") met Sidney Tolcr; regie: Terry Morse. De onlangs overleden Sidney To- ler evenaarde in zijn uitbeelding van de Chinese detective Charley Chan de betreurde Warner Oland. In Luxor, Vlissingen stelt de speur neus zijn scherpzinnigheid en lo gisch denken andermaal tegenover de misdaad en het brute geweld en vanzelfsprekend behaalt hij weder om de overwinning. Omdat de film niet langer dan een uur duurt, draait vooraf een cowboyfilmpje, „Het geheim van de dode stad". Electro, Middelburg, vertoont de ze week de reeds besproken cir cusfilm „Sprong des doods", waar in naast Annabella de Franse ac teur Fernand Ledoux een voortref felijke creatie geeft te zien. MIDDELBURG. Woensdag Electro: „De sprong des doods". 7 en 9.15 uur. Donderdag Schuttershof: P.T.T., Vitrite, Heropvoering PZEM- revue „Capriolen", 8 uur: Schouwburg: Ledenvergadering Hengelsportvcr. Middelburg met lezing „Karperen snoek- vissen" door H. P. Borghsteyn, districtsbestuurder Zeeland, 7.30 uur: Electro: „De sprong des doods", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag Alhambra: „Meedo genloos". 7 en 9 uur; Luxor: „De slang van Shanghai" en „Het geheim van de dode stad". 8 uur. Donderdag, voor bioscopen zie Woensdag: Strandhotel: Le- - zing Nut over ..Rubber", 8.15 u. GRIJPSKERKE. Donderdag Vergaderlokaal: Vergadering Chr. Oranjever eniging, 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2