PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Storm raasde over ons land Kravchenko brengt zijn manuscript ter tafel Nog geen beslissing van de Republiek Haagse Conferentie gaat in elk geval door Storm belemmerde het Schelde verkeer DE BILT ATLANTISCH PACT. VOORSPÉLT 192e Jaargang - No. 50 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PLverv.: VV. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. 4.15 per kw., Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Maart 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nun. Minimum p. advertentie 12.50 Ingez. mededelingen dubbel taricL Kleine advertenties (max. 8'regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg, Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tUd.) tel. 10en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel,21 Vele schepen langs de kust in nood Poolse vrachtboot Kattowice vergaan De storm, die Dinsdag over een groot deel van Europa heeft geraasd, bracht op zee vele schepen in nood en veroor zaakte te land op tal van plaatsen ernstige schade. In IJmuiden kwamen herhaalde verzoeken om assistentie binnen, zodatt de bemanningen van redding- cn sleepboten urenlang in touw moesten zyn. De Poolse vrachtboot Katto wice verging langs de kust van Noord-Holland, waarbij de 28-koppige bemanning echter kon worden gered. Het verkeer te land en te lucht ondervond op verschillen de plaatsen stagnatie. geknapt waren, zodat dc radio antenne onklaar was geraakt. Een uur later bleek, dat het lichtschip inderdaad in hioeilijkheden ver keerde. Dc kracht, waarmede de golven op het schip beukten, was zo groot, dat het, ondanks zijn' an kers van zijn plaats slipte. De ver schuiving bleef echter tot een mi nimum beperkt. TE LAND. Maar ook te land was de storm schade hier en daar niet gering. Niet alleen ondervond het ver keer op de buitenwegen veel hin der, maar op de Afsluitdijk was het zelfs zo erg, dat elk verkeer hier door overslaande i stortzeeën vrijwel onmogelijk was geworden. Te Helden zijn de tenten van de veetentoonstelling „Lihate" door de wind vernield. In de Rotter damse haven zijn verschillende schepen losgeslagen. Te Schagen stortten twee muren van het to neelgebouw van de Schagense bio scoop in. Te Doesburger molen bij Ede. een houten molen, daterend uit 1607 en een der oudste van ons land, werd zwaar gehavend. Woedend beukten gisternacht en ook overdag, de golven van de Noordzee op de duinen, waarbo ven zelfs de acrobaatsvliegers langs de kust, de meeu wen, zich niet meer durfden te wagen. Hoge zware golfzeeën, al le gekroond met driftige witte schuimkammen, gaven de zee een fantastische aanblik. De wind, die een snelheid had van 35 tot 40 meter per seconde, joeg de schepen in weerwil van hun sterke schroeven naar de kust. Zoals gemeld, kwam als eer ste in nood het 1838 ton metende Zweedse s.s. ,.C. A. Banck". Het schip bevond zich op dat moment drie mijl ten N.W. van Umui- den. De stuurinrichting was de fect geraakt en radiografisch riep de kapitein sleepboot- en redding- boothulp in. Via de kustwacht werd de bemanning van de reddin- boot ..Neeltje Jacoba" van de N. Z.H.R.M. gewaarschuwd. De kleine op de golven slingerende redding boot slaagde er echter niet in de Zweedse boot te vinden. Vlak voor de IJmuidense pier sloeg de stuurman over boord. Het kostte zijn collega's de grootste moeite om hem een boei toe te werpen en hem weer aan boord te hijsen. GESTRAND. De krachtige sleepboot „Noord- Holland" van de firma Wijsmuller koos eveneens zee, maar redding van het Zweedse schip was intus sen onmogelijk geworden. De „C. A Banck" was namelijk afgedre ven naar de kust en kon stranding niet meer vermijden. Stuurloos werd de boot over de banken heengeworpen cn strandde iets voor half acht op het Bloemen- daalse strand bij Zandvoort. De ^trandreddingboot van de N.Z.H.R. M. voer vervolgens uit en haalde een der leden van de Zweedse bemanning aan boord. De overige opvarenden bleven op het schip. Zij verkeerden in geen enkel ge vaar, want hun schip zat muurvast. NOOR IN GEVAAR. Later zijn de „Neeltje Jacoba" en de „Noord Holland" nog uitge varen om het Noorse s.s. „Hoyan- ger hulp te bieden. Van de to ren van de kustpost te IJmuiden kon men de wanhopige pogingen van de Noorse boot om een stran ding te vermijden, duidelijk vol gen. Tenslotte slaagde de bemanning er in de „Hovanger" weer in veilig water te brengen. Aan boord van de „Noord-Hol land" zijn drie gewonden, van wie één ernstig. De drie mannen sloe gen bij het overkomen van een stortzee tegen het dek, een hun ner werd bijna overboord geslin gerd. doch kon nog net worden gegrepen. POOLSE VRACHTBOOT VERGAAN. De kustwacht van Terschelling kreeg radiografisch het verzoek om assistentie van de 1995 brt. me tende Poolse vrachtboot „Katowi ce". Het schip is verloren gegaan. Het was gebroken cn is een prooi van de ziedende golven geworden. De motorreddingboot „Brandaris" was echter reeds in de nabijheid en nam de 26 koppen metende be manning over. Het was een zeer moeilijke red ding, zoals de laatste jaren niet is voorgekomen» De vrachtboot „Kat towice" ging geheel ten onder op een der gevaarlijkste plaatsen langs onze kust. Schipper Tot van de „Brandaris" cn zijn bemanning hebben een buitengewone presta tie verricht. Toen de reddingboot te ..Kattowice" bereikte was de ze reeds gedeeltelijk in de golven verdwenen. Geheel Terschelling was getuige van de binnenkomst van de „Bran daris". De Polen, die het ergste hadden gevreesd, hadden met een provisorisch gerepareerde zender steeds dringender noodseinen uit gezonden. maar juist, op tijd be reikte de ,3randaris" het schip. Een uur na de terugkeer voer de „Brandaris" opnieuw uit. Dinsdagavond voeren reddings boten uit om het Noorse schip „Ra pid". dat bij het lichtschip „Hel goland" op drilt was geslagen en het Deense s.s. „Gudnaes". dat in nood verkeerde bij Borkum, te hulp te komen. Het Deense s.s. „Karen Toft", 2230 brt. metend en geladen met cokes kwam 25 zeemijlen ten N.W. van Den Helder in nood te ver keren. De sleepboot „Holland van Doeksen". die reeds op zee was voor de Poolse vrachtboot, kreeg opdracht snel koers te zetten naar de Deen. De positie van het schip was op dat ogenblik ha chelijk. daar kans bestond, dat het door de woedende golven massa op de beruchte zandplaat bij Texel „De razende bol" zou worden ge slagen. Het is gelukt het schip op sleep touw te nemen naar Terschelling. Wanneer het blijft drijven, zal ge poogd worden het naar Malmö te slepen. LICHTSCHIP IN NOOD. Met ongerustheid volgden de mannen in de toren van de IJmui- der kustwacht de berichten, die binnenkwamen over het lichtschip Terschellingerbank. Met dit licht baken. dat in een van mijnen vrij geveegde vaargeul ligt. had men sedert, de vroege morgenuren geen radiografische verbinding meer kunnen krijgen. De vuurtoren Brandaris wist daarna te melden, dat de voormast cn de steng af- Drie doden. De storm lieeft ook mensenle vens gekost. Te Leeuwarden wer den twee meisjes door een neer stortende boom getroffen en één hunner gedood. Een 39-jarige landbouwer in Heer Hugowaard, die op zijn dak iets wilde repa reren, werd door een vallende schoorsteen geraakt, viel naar be neden en overleed korte tijd later. Op het Winsclioterdiep te Gronin gen liep een veerbootje "Vol water, waardoor een man jammerlijk ver dronk. In de provincie Groningen stort ten tal van boerderijen in, waar door voor duizenden guldens scha de werd aangericht. In de stad werd een ware ravage aangericht. In Bergen op Zoom trad het wa ter buiten de haven, waardoor tal rijke kelders onder liepen. Ook aan de glascultuur van het West- land werd veel schade aangericht. TREIN- EN BOOTVERKEER Tengevolge van de storm is ook een gedeelte van de bovenleiding van het baanvak Geldermalsen Culemborg omlaag gekomen. Op het baanvaak Haarlem—Amster dam werd een bovenleiding be schadigd. De Harwich-boot uit Engeland kon vanmorgen bij aankomst in Hoek van Holland in verband met de woeste zee niet meren. De boot. die de dienst Enkhui zen—Stavoren onderhoudt, kon bij aankomst te Stavoren niet binnen lopen. aangezien het water te laag was. zodat het schip naar Enkhui zen is teruggekeerd. Oin dezelfde reden kon Dinsdagochtend de Lemmerboot de hoofdstad niet be reiken. WINDKRACHT ZAL AFNEMEN Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling is de laatste dagen zeer gunstig geweest voor het ontstaan van diepe storm- depressies. Zondag trok een de pressiekern over Scandinavië, die in het gehele Noordzeegebied stormen veroorzaakte en grote hoeveelheden koude lucht uit het Poolgebied naar het Zuidoosten blies. Oever het gehele Zuidelijk deel van de Noordzee kwamen zeer zware stormen voor met windsnel heden van gemiddeld ongeveer 30 meter per seconde of ongeveer 110 kilometer per uur. Door het station Den Helder werden wind stoten geregistreerd van 38.5 me ter per seconde (ongeveer 110 ki lometer per uur). Een rug van hoge luchtdruk die nu over de Britse eilanden na dert. zal ook in ons land zijn in vloed doen gelden met het gevolg dat de windkrachten zullen gaan afnemen. De Noordelijke winden zullen sneeuw of hagelbuien mee voeren en de temperatuur zal tijdelijk weer wat dalen. SCHUDDENDE TOREN. Te Almelo moest de politie Dinsdag een der hoofdstraten afzetten omdat voor het omval len van de toren der Sint Ge- orgius kerk aan de Bodden- straat werd gevreesd. De toren zwaaide heen en weer in de storm, maar uiteindelijk bleek de constructie nog sterk genoeg om aan de storm weerstand te bieden. ENKELE VELLEN VAN DE 700 ONTBRAKEN. In het proces Kravchenko is men eindelijk tot de kern van de zaak gekomen: Kravchenko heeft Dinsdag het Hof twee stapels vellen van het manuscript van zyn boek „Ik verkoos de vrijheid" overgelegd. Hij verklaarde, dat het origi nele manuscript van zijn boek uit 700 beschreven veilen pa pier bestond. Sommige gedeel ten ontbraken echter. Hij had het boek geschreven, doch was niet in staat geweest het vol ledige manuscript bij elkaar te krijgen. Kravchenko zette uiteen, dat hij oorspronkelijk 1500 vellen had beschreven. Deze waren niet alle in het gepubliceerde boek verwerkt. De niet in zijn boek gepubliceerde gedeelten waren gebruikt in artikelen, of zouden in een ander boek wor den verwerkt. Hij verklaarde van een ver taler-tekstredacteur gebruik te hebben gemaakt bij het schrij ven van de Engelse uitgave, met wie hij „iedere bijzonder heid van elk hoofdstuk" had nagegaan. De vertaler-tekstre dacteur had rekening gehouden met de „Amerikaanse smaak" en met hetgeen reeds eerder in de Ver. Staten over de Sow- jet-Unie was gepubliceerd, doch hij had geen wijzigingen in de tekst aangebracht, zonder dat Kravchenko hieraan zijn goedkeuring had gehecht. Later had Kravchenko van de diensten van een andere vertaler gebruik gemaakt, voor het terug vertalen van de En gelse tekst in het Russisch, op dat hij zou kunnen controleren dat zijn tekst nauwkeurig was weergegeven. Dezelfde werkwijze werd ge volgd bij de ongecorrigeerde drukproeven. Ook een aantal van deze proeven werd door Kravchenko aan het Hof over gelegd. De x-aadsman van Kravchenko las beëdigde getuigenverkla ringen voor, o.a. afkomstig van een typist in New-York, die in 1945 bladen van het ma nuscript had overgetikt. Mr. Nordman, de advocaat voor „Les Lettres Francaises", kon digde aan, dat hij tegenstrij digheden zou aantonen tussen het manuscript en het boek. Een ervan was. dat sommige gedeelten van het manuscript waren geschreven in een spel- Te Berlijn is officieel be kend gemaakt, dat de Britse auto riteiten in Duitsland een speciale, 5000 man sterke grenscontrole- dienst. zullen oprichten om de Westelijke tegenblokkade effec tief te maken. ling, die tijdens het bewind van de Tsaren in Rusland in zwang was en die onmiddellijk na de revolutie werd afge schaft. Thans werd deze spel ling nog slechts gebruikt door Russen in ballingschap. Kravchenko riep, dat dit van begin tot einde gelogen was. Vandaag is het 8 jaar ge leden dat Duitse troe pen Bulgarije binnen rukten. Zal 10 clausules bevatten. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Schuman, heeft voor de raad van de re publiek verklaard, dat het voorgestelde Noordatlantische Pact de Franse veiligheid zou verhogen door te voorzien in bijstand in geval van agressie en onmiddellijke verschaffing van wapenen. Het pact zou ook, aldus verklaarde hij, voor zieningen bevatten inzake eco nomische, sociale en culturele samenwerking tussen de deel nemers. „Het Atlantisch Pact, aldus Schuman, maakt de uitslag van een eventuele derde wereld oorlog tot een zekei*heid en vermindert tezelfdertijd het ri sico op het uitbreken van een oorlog door de overweldigende economische macht van de Verenigde Staten van Ameri ka.'' Het pact telt tien clausules, aldus deelde Schuman mede. waarvan nog slechts twee of drie in definitieve vorm moeten worden gegoten, evenals de preambule. In antwoord op een vraag verklaarde Schuman de herrij zing van Duitsland te wensen als „een kwestie van aan 48 millioen mensen de middelen te verschaffen om zelf een be staan te vinden." Frankrijk zou echter „nimmer een gecentra liseerd Duitsland erkennen hoe democratisch ook." De Koninklijke familie in Tyrol. De bevolking van het Ty- roolse dorp Sankt Aton, waar Koningin Juliana, Prins Bern- hard en hun drie oudste doch ters op de wintersport zijn. is aangenaam getroffen door de democratische wijze van op treden van het Nederlands ko ninklijk gezin, aldus wordt in berichten uit Sankt Anton ge zegd. De Koningin en de -Prins staan er op, dat zij in - het Post- hotel, waar zij verblijven, be handeld worden zoals alle an deren. Zij houden Zich op ge lijke voet met de andere gas ten op en nemen deel aan het gezelschapsleven. Koningin Juliana verscheen met haar drie dochters, gecos- tumeerd en gemaskerd, op een gecostumeerd bal en nam zon der reserve deel in de algeme ne vrolijkheid. Daar Prins Bernhard nog steeds lijdende is aan een lichte aanval van griep, is de datum voor het vertrek van de ko ninklijke familie naar Zermatt nog niet bepaald. De toestand van de Prins geeft echter geen enkele reden tot ongerustheid. De prinsessen Beatrix en Ire- hebben het grote Tyroolse bal bijgewoond, dat te hunner ere door de directie van het hotel „Post" te Sankt Anton is georganiseer-d. B.F.O. aanvaardde de uitnodiging. Het gehele kabinet zal Nederland vertegenwoordigen Naar het A.N.P. verneemt, zal de Nederlandse delegatie voor de as. Ronde Tafel-confe rentie bestaan uit het voltallige kabinet. Omtrent de aan te wijzen adviseurs zal nog nader overleg worden gepleegd. Voors zullen ook. zoals reeds was gemeld, de beide verte genwoordigers van de West-In dische gebiedsdelen in Neder land, als leden aan de confe rentie deelnemen. De vergaderingen der confe- x-entie zullen waarschijnlijk worden gehouden in de grafe lijke zalen op het Binnenhof. B.F.O. KOMT NAAR DEN HAAG Thans is officieel bevestigd, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg aan dr. Beel heeft me degedeeld, dat alle delegaties in de B.F.O. zich eenstemmig bereid hebben verklaard, de uitnodiging voor de conferen tie te Den Haag op basis van de regeringsverklaring te aan vaarden. Sultan Hamid U, de voorzitter der B.F.O., schreef aan dr. Beel. dat de B.F.O. „met grote voldoening" kennis heeft genomen van het plan tot vervroegde overdracht der souvereiniteil". De Federale conferentie te Bandung, die gisteren zou be ginnen, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. ZAL DE REPUBLIEK WEIGEREN? In Nederlandse kringen te Batavia achtte men het tele gram van Moh. Rum aan de V.N.-Commissie, niet het defi nitieve antwooi'd op de uitno diging der Nederlandse rege ring tot deelneming aan de Ronde Tafel-cónfex-entie. Naar het A.N.P. verneemt, is dr. Koets Dinsdag van zijn reis naar Bangka, waar hy een onderhoud had met de republi keinse prominenten, naar aan leiding van de uitnodiging tot het deelnemen aan de Ronde Tafel-conferentie, teruggekeerd. Nadere bijzonderheden over de resultaten van dit onderhoud zijn nog niet bekend, Wèl staat thans vast, dat de contactcom missie van de B.F.O. Woens dag en Donderdag op Bangka besprekingen zal voeren met de republikeinen. In politieke Storm eiste in Duitsland slachtoffers. Ook in Duitsland heeft de storm flink huisgehouden. Te Keulen werden honderden huizen bescha digd. waarbij 10 doden en 10 ge wonden te betreuren welen. In de streek van Koblenz en Mainz is het aantal gewonden aan zienlijk. De luchtbrug naar Berlijn was volkomen stilgelegd. Op alle start banen van de viegvelden in de Duitse hoofdstad lag een laagje sneeuw. kringen te Bataria was men geneigd deze reis van de con- tactcommisie als een gunstig voorteken uit te leggen. „Merdeka" is van mening, dat de republikeinse leiders op Bangka niet gerechtigd zijn om te beslissen of de republiek aan de conferentie zal deelne men, indien Sjarifoéddin (de leider van de noodregex-ing) c..s hun mandaat niet aan Moh. Hatta c.s. teruggeven. Indien de basis voor de be sprekingen van dien aard is, dat een poging om de over dracht der souvereiniteit te ver snellen, geen inhoudsloze sou vereiniteit met zich brengt, dan is het het beste, de Ne derlandse uitnodiging in over weging te nemen. Indien deze grondslagen niet aanwezig zijn, moet men zich niet laten ge bruiken door de Nederlanders, die thans trachten, zich los te maken van de resolutie van de Veiligheidsraad, aldus „Mer deka". Generaal Ho Ying Chin, voor malig minister van defensie, die waarschijnlijk dr. Sun Fo als premier in China zal op volgen. Aan de Westkust van Enge land zijn overstromingen voorge komen. zoals men sedert 5 jaar niet heeft beleefd. Ook als Republikeinen niet mee doen. Persconferentie dr- Beel. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Be?l, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de Ronde Tafel conferentie in Den Haag in elk geval zal doorgaan, ook indien de republikeinss leiders onver hoopt de uitnodiging tot deel name niet zouden aanvaarden. Hij zeide: „Ik ben vol ver trouwen dat het Indonesische realisme zeer wel de grote be tekenis van de conferentie voor de toekomst van Indone sië zal begrypen en de ernsti ge wens van de Nederlandse regering om eens en voor al een opiossing te bereiken op de juiste waarde zal weten te Schatten". Dr. Beel releveerde hierna de eenstemmige aanvaarding door de B.F.O. en deelde mede, dat de voorlopige federale re gering ook reeds besloot de conferentie bij te wonen en in een bijeenkomst, uitgeschreven van vandaag, een delegatie zal anwijzen. Dr. Koets heeft Maandag en Dinsdagmorgen op Bangka besprekingen ge voerd, welke in goede sfeer zijn begonnen en verdere voortzetting zullen vinden. Op verzoek van de republikeinse regering zullen hieromtrent voorlopig geen verdere mede delingen worden gedaan. Dr. Beel verklaarde nog, dat Soe- kamo was uitgenodigd als pre sident van de Republiek. Di*. Beel deelde mee, dat de conferentie zal worden ge houden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Zij heeft Weg Philippine—Hoek overstroomd. De zware storm, die in de nacht van Maandag op Dins dag woedde en Dinsdagochtend nog een staartje had, heeft op de Westerschelde vrij veel ongerief veroorzaakt. De veerdienst Vlissingen-Breskens moest gestaakt wor den en ook de loodsdienst moest zyn arbeid stopzetten zowel in de Wielingen als in het Oostgat. De zeedijken hebben zich overal in Zeeland goed gehouden. De Technische Dienst van de polder Walcheren kon ons me dedelen, dat weliswaar enige schade aan de zeewering te Westkapelle en aan de Nolledijk werd ^geconstateerd, maar dat de toestand nergens tot ongerustheid aanleiding gaf. Op bepaalde punten zyn de waterstaatsambtenaren enige uren gealarmeerd geweest. De zee bereikte voor Walcheren een peil van 3.80 meter plus N.A.P., dat is 15 c.m. onder de hoogst bekende water stand. Overal in Zeeland schade aangericht- Van het Finse stoomschip Tankar 1684 bruto ton kwam bericht binnen, dat het voor Schouwenbank op drift ;eraakt was. De sleepboot Ichelde vertrok Dinsdagmid dag uit Vlissingen ter assis tentie, maar de Tankar kon op eigen kracht Vlissingen kon reiken. De Tankar is afkom stig van Gamlakarleby. Het nx.s. Hastings seinde Dinsdagochtend, dat het vast geraakt was op de Breskens- plaat. Even later kwam het schip op eigen kracht vlot en het kon in diep water voor anker gaan. DE „CAPE NOME" VLOT. Het Amerikaanse s.s „Cape lome" (5000 ton), dat op de Schelde aan de grond liep, kwam Dinsdagmiddag vlot. DEFECTE a STUURINRICHTING Het s.s. Alpina, dat onder Belgische vlag vaart en 1200 ton meet kwam met een de fect aan de stuurinrichting op de rede van Vlissingen aan. Het defect zal vermoedelijk gerepareerd kunnen worden terwijl het schip op de rede ligt. IN VLISSINGEN In dc Korenstraat te Vlissin gen woei een muur van het voormalige hospitaal om, waardoor de gehele straat eni ge uren versperd was. De brandweer heeft alles opge ruimd. Op de Boulevard Evertsen woei een houten gelanteriewinkel weg. De stukken kwamen te recht op de Badhuisweg en in de Parklaan. Op de Oost-Souburgse weg, nabij wachtpost 66, werd de 13-jarige wielrijder P. door een rukwind gegrepen en te gen de straat gesmakt. Juist op dat ogenblik passeerde een zware vrachtauto, die over het linkerbeen van de knaap reed, Dokter van Kooten, die juist passeerde, heeft de jongen in zijn auto meegenomen naar het ziekenhuis Bethesda. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat de bestuurder van de auto geen schuld treft. De jongen was vrij ernstig gewond. Door de storm is een be. langrijke hoeveelheid zand uit beide volgespoten poldgrtjes aan de Oude Vlissingse weg te Vlissingen weggewaaid en daardoor werd de omgeving van de Keersluis in een complete zandwoestijn herschapen. TE GAPINGE Een schuur, behorende bij de hofstede Olmenveld te Gapinge, verloor een deel van het dak en werd danig geha- havend. Een andere schuur in Ga pinge. toebehorende aan de heer Hensdijk is geheel in el kaar gewaald. wat voor de eigenaar een lelyke schadepost is. In Vrouwenpolder heeft een electrische leiding het begeven. IN MIDDELBURG In Middelburg werd Dins dagmorgen een grote spiegel ruit van een winkelpand aan de Stationsstraat door de storm ingedrukt. GEEN WEEKMARKT Toen Dinsdagmorgen de wekelijkse markt te Goes zou aanvangen kwam men al heel spoedig tot de conclusie, dat er door de hevige wind van een vei-koop in de open lucht geen sprake kon zijn. De kooplieden pakten hun goe deren niet uit en de kramen werden snel opgeruimd. OP SCHOUWEN Door een kleine motorsto. ring heeft de bootdienst Zle- rikzee-Katse Veer Dinsdag morgen om 8.10 uur een reis moeten overslaan, terwijl de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba- polder de hele morgen stilge legen heeft tengevolge van de storm. IN ZW. VLAANDEREN De storm heeft in Zw. Vlaanderen veel schade aan gericht. Niet alleen moesten vele dakpannen, telefoonpalen waardoor vele telefoonver. bindingen waren gestoord en bomen voor de kracht van de storm bezwijken, maar op een reis van West naar Oost Zeeuwsch Vlaanderen consta teerden wij dat ook vele land- bouvvschuren danig gehavend waren. Zo zagen wij dat in IJzendijke en Axel, landbouw- schuren waren ingestort, ter wijl vele schuren, speciaal die met een stroodak g*rote scha de hebben opgelopen. ABNORMAAL HOOG WATER Tengevolge van de storm bereikte de waterstand in de Westerschelde Dinsdag maxi male hoogten. Naar wy vernemen wordt het dorp Philippine ernstig door het water bedreigd. Het water in de haven is ver bul ten de oevers getreden. Men tracht met vToedplanken cn zandzakken het water te ke ren. Hefc water sijpelt echter door deze vloedplanken. Men rekent er echter op, dat het water niet verder zal stUgon. De weg van Philippine naar Hoek is overstroomd, zodat autobussen niet kunnen passe ren. In Terneuzen zijn Dinsdag middag door de hoge water stand de kaden langs de ha ven blank komen te staan. In Vlissingen stond in de om geving van de Zeehondenwerf alles blank. (Vervolg op p#g. 8) in Den Haag plaats, omdat het gaat om de souvereini- teïtsoverdracht van Neder land aan Indonesië, omdat de Nederlandse regering nu ook wel eens als gastvrouwe wil optreden en omdat men in Nederland gelegenheid heeft in vrijheid en vreedza me omstandigheden in het openbaar, te vergaderen. „Thans is het parool: hoe eerder hoe liever." Slechts om technische of andere drin gende redenen kan men tot uitstel overgaan. Dr. Beel zeide, dat hij als H.V.K. een taak heeft ln Indonesië, maar dat hij wellicht tijdens de conferentie voor een kort be zoek naar Nederland zou kun nen reizen. VRIJLATING LEIDERS. Op vragen betreffende de kwestie der vrijlating van de republikeinse leiders, zeide dr. Beel, dat onmiddellijk na zijn terugkeer uit Den Haag de nog bestaande beperkingen in hun bewegingsvrijheid wa ren opgeheven. Zij hebben de zelfde rechten en verplichtin gen als iedere andere inge zetene van Indonesië. Hun terugkeer naar Djocja is nog niet mogelijk, aangezien nog de staat van beleg geldt en de Nederlandse regering uit eindelijk verantwoordelijk is voor hun veiligheid. Hij" ver klaarde met nadruk, dat de vrülating in genen dele af hankelijk Is van het deelne men aan de conferentie. Dr. Beel legde er de na druk op, dat na de over dracht van de souvereiniteit de V. S. van Indonesië even souvereïn zullen zjjn als Ne derland. De constituties van Nederland, van de V. S. I. en van de deelstaten zullen met het Uniestatuut in over- eensteming moeten zijn. Zo enigszins mogelijk dient de overdracht der souvereiniteit zonder reserve te geschieden. Hy stipuleerde uitdrukkelijk, dat bij Nederland geen ge dachte aanwezig is van de Unie als supei'staat. Ontkend werd, dat er in Indonesië sprake is van een chaotische toestand. Er zal 'n regeling moeten worden ge troffen over aantal en gebruik van Nedex-landse troepen, die slechts op verzoek van dc re gering van de V.S.I. door de regering te harer beschik king zullen worden gesteld. Van het ogenblik van de sou- vereinlteitsoverdracht af is de verantwoordelijkheid voor orde en i*ust geheel bij de regering der V.S.I. gelegen. De Nederlandse ambtenaren gaan over in dienst van dc V.S.I., voor zover deze dit wenst, en de ambtenaren er mee accoord gaan. Tenslotte merkte dr. Beel nog op. dat het van hetgeen ln de conferentie zal worden besloten zal afhangen of er een federale interim-regering zal komen. Hy ontkende, dat bij het opstellen van het plan overleg heeft plaats gehad met de Westelijke Unie. „MAARTSE" BUIEN. Geldig tot Woensdagavond. Geleidelijk verder afnemend, maar vooral aanvankelijk tij dens hagel- of sneeuwbuien nog steeds stormachtige of har de wind tussen Noord-Wesst en Noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1