„Het volk heeft niets aan i vrijheid en democratie" Togliatti ging verder nog dan collega Thorez NIEUWS UIT ZEELAND Bekentenissen aan de lopende band. WALCHEREN Nieuws in een Noiedop jT-genda Persontvangst op de Tjechische legatie in Den Haag. Dc Nederlandse pers maakt de kloof tussen Oost en West moedwilig dieper. Zy brengt „verhalen" in plaats van feiten, zij cnaakt stemming! Is het nu nodig om Tsjecho Slo wakije de wapensmidse van het Oosten te noemen, gruwel verhalen te brengen over moorden met revolvers, waarin een microcamera is aangebracht, die tegelijk met liet schot het slachtoffer fotografeert? Men beweert, dat Massaryk ver moord werd. maar verdiept zich niet in de zakelijke achter grond van dit geval. Men noemt alleen de schaduwzijden, die er inderdaad zijn, men schrijft kolommen over Sokoklemon- straties en heeft het altyd en eeuwig over de Moloch van het communisme. Laat men toch ook eens over de positieve dingen in Tsjecho Slowakije spreken, over het grote experi ment, waaraan een geheel volk zijn beste krachten geeft, aan de verhoogde productie, aan de sociale verzckeiing. aan de preventieve gezondheidszorg, de onderwijshervorming, de ont eigening van het grootgrondbezit, aan de nieuwe grondwet! Het bovenstaande werd op zeer vriendelijke toon gezegd op een cocktailparty, waartoe de Tsjechische zaakgelastigde in Den Haag, dr. P. Wellner en de persattaché van Tsjecho Slowakije, de heer M. Brotys, de Nederlandse hoofdredacteu ren hadden genodigd. Degene, die het woord voerde, was de pcrsattaché. Men ziet, dat zijn critiek niet mals was. En omdat dc heer Bretys er nog aan toe voegde, dat de Nederlandse pers anti- Tsjechische propaganda maak- to, kon een nog* al scherpe ge- dachtenwisseling niet achter wege blijven, VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Op de vraag, of dc nieuwe grondwet was aanvaard door een in vr\je verkiezingen geko zen parlement en of de oppo sitie zich had kunnen uiten, kon de heer Bretyn slechts antwoorden, dat democratie en vrijheid abstracte begrippen zijn, waar het volk niets aan heeftGeef het liever een bestaanDe grondwet werd opgesteld door vier partijen, terwijl de tegenstanders zelf als minister waren afgetreden of hun actie hadden gestaakt. Het volk zwaaide spontaan om Daaraan geloven wij niet meer. sedert de Duitsers hun eigen parlementarisme weg stemden, interumpeerde een der journalisten. GEEN WESTERSE STAAT. Dc heer Bertys meende ver volgens, dat men Tsjecho Slo wakije niet naar Westerse op vattingen moest beoordelen en natuurlijk had dit tot resul taat, dat opgemerkt werd, dat Massaryk en Bcnesj en wij Ne derlanders, Tsjecho Slowakije steeds beschouwden als een Westers cultuurland sedert ecuwen Er is nauwelijks een staat in midden-Europa, waarvoor het Nederlandse volk zoveel sympathie had, als voor Tsje cho Slowakije, meende een der Nederlanders En hij voegde er aan toe: De sympathie voor het regeringssysteem is thans verdwenen, de liefde voor het Tsjechische #volk gebleven. IRONIE. Ik kan dit slechts als iro nie opvatten, zéide de persatta chéEn hij herhaalde, dat de boeren grond gekregen heb ben. Wat heeft een boer aan democratie! riep hy uit. Geef hem grond! En men moest hem herinneren aan het feit, dat in dc bezettingsjaren de Neder landse boer zich niet liet lUmen door de Landstand, maar liever streed voor z\jn democratie. Op een gegeven moment verzeker de de heer Bretys, dat er in zijn land vrijheid van vereni ging en vergadering, ja vry- heid van. drukpers is, maar hy moest toegeven, dat de oppo- Eentonig proces te Sofia. TWEEDE DAG. TUdens de tweede zitting van het proces te Sofia tegen de Bulgaarse predikanten, werden weer aan de lopende band be kentenissen, gepaard gaande niet zelfbeschuldigingen, 'afge legd. Ds. Ivanol' verliaalde langdurig over zjjn relaties mot de Amerikaanse geheime dienst. „Ik wees het communisme af zonder zelfs te pogen het te begrijpen'', aldus dominee Iva- nor, die zeide zich te schamen, dat hjj op hulp van vreemde •mogendheden had gehoopt. De predikant ziapkof ver klaarde zich eveneens op alle punten schuldig. Hij had her haaldelijk belangrijke gegevens verstrekt aan de Amerikaanse en Britse geheime diensten. Ziapkof besloot zjjn bekente nis met een dramatische ver klaring, waarin hij zichzelf „de verloren zoon, die naar zijn volk terugkeert" noemde. Zyn stem klonk verschillende malen onvast en herhaaldelijk brak hy In tranen uit. Hy en zijn mcdebeschuldgden waren schepsels van het Amerikaanse kapitalisme en „het kapitalis me schept en vernietigd daar na zyn eigen scheppingen", zo zcide hy wenend. sitie er geen dagbladen op na mag houden. BEKEND GELUID. Maar de oppositie wordt dan ook volgens de heer Bretys be taald door Amerika, gedreven door kapitalistische belangen, de oppositie is schadelijk voor het volk. En ook de mensen, dio Tsjecho Slowakije ontvluch ten en de diplomaten, die wei geren terug te keren, zyn vij anden van het volk Zierdaar het gesprek op deze cocktailparty. Het klinkt allemaal zo be kend. Hitler kon het niet beter gezegd hebben. En Stalin ook niet. Maar men wrijft zich als Nederlander toch wel even de ogen uit als men bedenkt, dat deze dingen thans gezegd wor den door diplomatieke verte genwoordigers van een staat, die een jaar geleden nog een democratie was! De weduwe Bomvols te Kloos- terzande, wonende aan de Cloosfcerstraat aldaar, die Vrijdag haar 101ste verjaar dag vierde en de oudste in woonster van Zeeland is. Tsjechische communisten herdachten omwenteling. Met een dag uitstel om de pro ductie niet te belemmeren heeft Tsjecho-Slowakije de eerste ver jaardag van zijn communistische regime gevierd met een parade van duizenden mannen van gewa pende arbeidersmilitle en politie- detachementen. GOTTWALD WAS AFWEZIG. Ofschoon president Gottwald Donderdag tegenwoordig was op een communistische partijbijeen komst. heeft zijn onverklaarbaar stilzwijgen gedurende de laatste week verwondering gewekt. De vensters, waaruit men op het Wenceslaspiein de parade kon overzien, waren verzegeld. Ge wapende politieagenten hadden zich onder de toeschouwers ge mengd, of hadden posities gekozen op balcons of in dakgoten. Op bevel van hogerhand waren in alle winkels gipsbustes cn por tretten van president Gottwald en andere communistische leiders uitgestald. Vier Franse communisten zullen terecht staan. Na de Franse communlslcnleider Thorez heeft thans ook zijn Ita liaanse collega Togliatti zich duidelijk uitgesproken over de hou ding van zijn partij bij een eventueel conflict met de Sowjet-Unlc. Togliatti ging zelfs nog een stuk verder. „Indien liet Sowjet-leger bij de achtervolging van oen aanvaller ons grondgebied moet binnenruk ken", zei hij in 'n interview, „dan meen ik, dat het Italiaanse volk de plicht heeft het Sowjet-leger zo afdoend niogclijk te helpen cn de aanvaller de les te lezen". Een conflict tussen Italië en de Sowjet-Unie. ging Togliatti verder, veronderstelt niet een nationale oorlog, dóch een typische oorlog tussen klassen cn ideologieën, een oorlog van de reactie tegen de arbeiders. In zulk een geval kan d houding van degenen, die aan de zijde der socialisten staan, geen twijfel overlaten. Hiervan kan de Italiaanse rege ring nota nemen. De Franse rege ring heeft dit reeds terdege ge daan. De Vrijdag te Parijs gearresteer de' communisten, vier in getal, zijn overgebracht naar de gevan genis te Frcsne. Zij zullen terecht staan onder een paragraaf van het Franse wet boek van strafrecht, dat het ont hullen van militaire geheimen aan een vreemde mogendheid of haar agenten verbiedt. Overtreding van dit verbod kan worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaar. De beschuldiging, dat zij gehei men van dc nationale defensie aan een vreemde mogendheid hebben verstrekt, waarvoor de doodstraf kan worden opgelegd, hebben de militaire autoriteiten na Prins Carnaval regeert weer. In het Zuiden van ons land is in tal van plaatsen „het feest van de leut", de carnavalsviering, inge zet. Intochten van prins Carnaval met zijn kleurig en zot uitgedost gevolg, bal-masqucs. straatbals en muziek vormden de hoogtepun ten. In Breda heette de prins Z. K. H. Prins Maskerado II di Ma- ronl o Bredaniae. ridder van de Kwakkelhut, prins van de zand en veenloze polder, enz. enz. In Bergen op Zoom zwaaide Prins Nilles I. Heer van 't Konter- scherp tot den Ei mule en van 't Keutelmeer tot Schalieboef de scepter. Den Bosch beleefde de tradionele intocht van Prins Ama- deiro XVI. Nederlands kapelaan gearresteerd door Russen. De Russische geheime po litie heeft ln de Sovjet Zóne van Duitsland, nl. te Warno- münde, een Nederlandse ka pelaan gearresteerd, aldus 'n mededeling van een Katho lieke zegsman te Berlijn. Voor de arrestatie werd geen reden opgegeven. Arbeidsuitwisseling tussen ons land en België. De voorzitter van het In ternationaal verbond van het ambachtswezen, de heer Van Aalst, heeft te Brussel in 't commissariaat-generaal voor de bevordering van de arbeid voorgesteld, dat tussen Ne derland en België zou worden overgegaan tot de uitwisse ling var. een beperkt aantal geschoolde arbeiders en am bachtslieden beneden 30 jaar. Zy zullen een proeftijd moe ten doen van 6 maanden tot een jaar. Slag in Javazee herdacht. Zaterdag heeft het N.J.V. met een oyeenkomst in Pul- chri Studio in Den Haag de slag in de Javazee ln Febru ari 1942 herdacht. Admiraal EXAMiNOPLEIDINflHelfrich hield een rede, waar- BXtlnCnUrLEIUIIIV^ hlMiUamg^t dat de H.B.S - Muf o Ond*rwijzersski* eerste zes weken na de oor logsverklaring een éénhoofd.g RESA - HIIVHSUM^o*—J. B*ende SchHMi/k» C" met de Britse vloot. (Ingezonden Mededelingen). verhoor van de verdachten laten vallen. Binnenkort zal een verzoek tot opheffing van paxdementaire on schendbaarheid van de commu nistische afgevaardigde Bonte worden ingediend. Bonte is direc teur van een commuistisch blad. De Russische bladen hebben Za terdag voor het eerst commentaar gegeven op de geruchtmakende verklaring van Thorez. Zijn woor den. zo heet het in de Sowjët- kranten, bewijzen dat de Franse arbeiders aan de zijde der Sowjet- Unie staan voor het handhaven van de vrede. Woensdrechtse heide aan dë Staat verkocht. De raad van dc gemeente Bergen op Zoom heeft beslo ten tot verkoop van het mi litair oefenterrein de Woens drechtse heide aan de Staat der Nederlanden (ministerie van oorlog) tegen de prijs van 25.000. Men was tot deze voor de gemeente min der voordelige transactie ver plicht aan de hand van een huurovereenkomst van 1800. Minister Mansholt sprak over de Benelux. Minister Mansholt heeft in een rede te Alkmaar gewaar schuwd. dat naarmate de tijd vordert, de punten van ver schil tussen de Benelux-lan- den meer naar voren zullen komen. De minister noemde in dit verband de oude con troverse tussen de havens van Rotterdam en Antwer pen, het vraagstuk der werk loosheid in België en de structuurverschillen in de landbouw der drie landen. Zodra zich nationaal crisis verschijnselen beginnen voor te doen, is de natuurlijke re actie, dat de bescherming der eigen belangen op de voor grond treedt. Noors schip in nood. Het Noorse motorschip „Trtippes" (340 ton), ls op 70 myl ten Oosten van de Schotse kust, lek geslagen en bevindt zich in snel zinkende toestand. Alle zeven leden van de bemanning bevinden zich aan boord van te hulp gesnelde schepen. Staat van beleg in Iran. In alle delen van Iran. waar militaire garnizoenen zyn ge legen, is de staat van beleg afgekondigd. Op de 21ste dezer werien voorbereidingen voor deze maatregel getroffen, toen 't kabinet de minister van oor. log machtigde een dergeiy'Ke maatregel op het door hem geëigend geachte tydstip af te kondigen, „Indien de nood zakelijkheid daartoe zou ont staan." Engels schip ln nood. Zondagavond zond het En gelse 3.s. „William Homan", 1793 br. reg. ton, noodseinen uit. Het schip, dat zich in zinkende toestand bevind ten Zuid-Westen van Helgoland, was op een myn gelopen, 't Moet, wanneer niet spoedig hulp arriveert, als verloren worden beschouwd. Twee sleepboten uit Cuxhaven zijn i onmiddellijk uitgevaren Prijsovertredingen van drankhandelaar. 14.500 AAN BOETEN OPGELEGD. De tuchtrechter voor de prij zen behandelde dezer dagen te Terneuzen prijsovertredingen van P. S. uit Hoofdplaat. Hem was ten laste gelegd de ver koop van advocaat, oude jene ver en cognac tegen pi-yzen, die ver boven het toelaatbare lagen, voorts levering van oude jene ver en cognac met een alcohol gehalte ver beneden het voor geschreven percentage, terwijl prijzen in rekening gebracht werden, die golden voor deze dranken met vastgesteld per centage. De tuchtrechter legde voor deze overtredingen dc volgen de boeten op: 500 (met ver beurdverklaring van 106 flessen advocaat), 10.000 (verbeurd verklaring van 4 liter oude je never) cn 4000. Wanneer S- zich weer aan prijsovertredin gen schuldig maakt zal tot slui ting van zijn zaak worden over gegaan. 22 Maart automatisering telefoonnet Vlissingen. Naar wij van de directeur van het Telefoon-district ver namen, ligt het in het voor nemen de automatisering van het telefoonnet te Vlissingen op Dinsdag 22 Maart a.s. in werking te stellen. Aanvahkelijk was 4 Maart streefdatum, maar het lange uitblijven van enkele onder delen was oorzaak, dat de in werkingstelling moest worden uitgesteld. Het traject T emeuzenSelzaete. Op een één dezer dagen te Terneuzen gehouden vergade ring van het Comité Spoorweg- belangen in Zeeuwsch-Vlaande- ren, waarin zijn vertegenwoor digd een aantal Oost-Zeeuwsch- Vlaamsc gemeenten, de grote industrieën langs het kanaal Gept—Terneuzen. de weverijen en textielfabrieken langs de grens, de Vereniging Havenbc- langen Terneuzen, enz., werd besloten er bij de N. S. nog maals op aan te dx-ingen, dat op het traject TerneuzenSel- saetc personentreinen zullen worden ingelegd. Vooral straks als de grote fabrieken te Sluis kil weer zullen draaien, zal de ze verbinding blijken nodig te zijn. Leraarsbenoemingen Chr. Lyceum voor Zeeland. Aan het Chr.« Lyceum te Goes werd benoemd tot leraar in de Franse taal en letter kunde, de heer M. W. Rom- bout, Dordrecht: tot leraar in de oude talen, drs. van Dok- kum, Haarlem; tot leraar aardrijkskunde, drs. Swltters, Zeist; tot leraar plant-, dier en scheikunde, ir. Mulder, Wageningen en tot leraar wiskunde, de heer Polman uit Zetten. Nieuw gemeentehuis voor Aardenburg. De gemeenteraad van Aar denburg besloot vorige week opdracht te geven voor het ma ken van een ontwerp ten be hoeve van een nieuw te bou wen gemeentehuis, dat geschat wordt op 120.000.Boven dien besloot de raad een sub sidie van 15.per leerling per jaar toe te kennen aan de kleuterscholen. Daar vrijwel al le scholen in Aardenburg ban ken hebben, die kapot of ver sleten zijn werd 15.000.uit getrokken voor de aankoop van nieuwe schoolbanken. 100 jaar toneel op Tholen. De toneelvereniging „Door oefening volmaakter" te Tho len bestaat op 3 Maart a.s. honderd jaar. Vrijdagavond werd in het „Hof van Hol land" te Tholen dit jubileum feestelijk herdacht. Door de toneelgroep „De Rederijkers kamersamengesteld uit le den van „D.O.V.", werd het blijspel „Die brave meneer Pot opgevoerd. De waarnemend voorzitter der vereniging, de heer J. Bal. opendede feestelyke by- eenkomst en gaf een over- zicht over de afgelopen 100 jaar. Vergadering Zeeuwse Bestuurdersbonden. De Federatie van Zeeuwse Bestuurdersbonden hield Zater dag in de Prins van Oranje te Goes een vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de voorzitter" en de tweede voor zitter van het N.V.V., de heren E. Kupers en H. Oosterhuis. Uitvoerig werd gesproken over de propaganda ter verste- viging van het N.V.V. Vlissingen UITVOERING CHR. MANDOLINEVER. De Chr. mandolinevereniging Vlissingen ga.f Vinjdag- avond een uitvoering in het Concertgebouw, onder leiding van Mej. M. Kuijpers. Mei. N. Sytsma sprak, een openings woord. waarna een aanvang gemaakt werd met het pro gramma. Begonnen werd met het pit tige clublied, waarna in bonte afwisseling verscheidene liede ren ten gehore gebracht wer den. die allen bij het publiek in de smaak vielen. Vooral de studiemuziek, die door enkele jeugdige leden ten gehore ge bracht werd, oogstte veel suces. Na de pauze, waarin de liefhebbers hun geluk kon den beproeven in de grabbel ton, waren er o.a. cowboy songs, onder leiding van Wim Jongepier. Tenslotte werd het aardige kindertoneelstukjc „De bloemenbruiloft" opge voerd, dat op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht werd. Een geslaagde avond. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Vlissingen voor niet-zelf- verzorgers plaats hebben op Dins dag 1 Maart. Aan de beurt is de letter B. BALMASQUé. Om de Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen bij haar 60-ja- rig bestaan in 1950 van uniformen te voorzien, zal het daarvoor in gesteld comité niets nalaten om 't gevormde fonds te versterken. Zaterdag heeft het bal-masqué, dat in het Concertgebouw gehou den werd, zeer zeker aan de ver wachtingen voldaan. Een overvolle zaal amuseerde zich kostelijk bij de muziek van de uit leden samen gestelde Ober Bayern- en andere orkesten. VOLKSONDERWIJS. Naar men ons mededeelt, zal het blijspel „De nieuwe typiste", dat Donderdag in Vlissingen voor de afdeling van „Volksonderwijs" werd opgevoerd, in Maart'niet in Middelburg, doch in Nieuw- en St. Joosland worden opgevoerd. Veere RAADSVERGADERING. Dinsdagmiddag 2 uur zal de raad der gemeente Veere in vergaderiong byeenkomen. Onder de vele agenda-pun ten komt voor een voor stel tot het onderhands ver pachten van hotel-café-res taurant „de Campveerse To ren." Zondag is in Amsterdam een landelijke operettebond opgericht, waarin alle amateurtoneel- en ope- rctteverenlgingen gecombineerd zullen samenwerken. Overstromingen, veroorzaakt door smeltende sneeuw, vormen 'n bedreiging voor de in het Westen der V. S. gelegen staten Nebraska. Iowa en Missouri. De premier van Birma heeft te Rangoon verklaard, dat 30.000 personen het leven hebben verlo ren teng*"'"'ce van de opstand in Birma. Middelburg UTRECHTSE BRANDWEER LIEDEN. OP BEZOEK. Zondag hebben zestien leden van het Utrechtse beroeps brandweercorps een vriend schappelijk bezoek gebracht aan de Middelburgse brand weerlieden. Hieronder bevond zich het voetbalelftal van dit corps, dat 's middags op Mod- deroord een wdestrijd speelde tegen het Middelbux-gse elftal. De gasthex-en wisten deze met 1—0 te winnen. Aanvankelijk bestond het plan nog een auto rit over het eiland te maken, doch daar een van de Utrechte naren tijdens de match zijn pols had verstuikt en voor observa tie naar het ziekenhuis moest worden gebracht, moest men hiervan afzien. Na de wedstrijd werd derhalve een gezellig sa menzijn gehouden. Binnenkort zal het Middel burgse elftal een tegenbezoek brengen aan Utrecht. BRANDWEER RUKTE UIT. Zondagavond om 7 uur werd de brandweer van Middelburg gealarmeerd voor brand in een perceel in de Herenstraat. In verband met de felle wind werd met groot materiaal uitgerukt, doch achteraf bleek, dat dit on nodig was geweest daar het slechts een schoorsteenbrand be trof. ontstaan door een lek in de schoorsteen. Het vuur kon spoedig geblust worden. Domburg UITVOERING APOLLO". Vrijdagavond gaf de muziekver eniging Apollo" te Domburg haar jaarlijkse uitvoering in de zaal „Tramzicht". Voor een stampvolle zaal werden een aantal muziek stukken, o.w. „Orpheus in de On derwereld" van J. Offenbach en „Watermuziek" van G. F. Hëndel uitgevoerd. Enkele leden toonden hun bedrevenheid door een solo op hun instrument. Door enige le den werd met medewerking van enkele dames de klucht in 3 be drijven: „Die brave meneer Pot" opgevoerd. Meliskerke JAARFEEST Donderdagavond hield de Geref. Jongensclub „Timo- theus" en de Geref. Meisjes clubs „In Gods Woord is onze kracht" afdeling A en B te Meliskerke, hun gezamen lijk jaarfeest. De leider van de jongensclub, de heer P. Brasser, sprak een openings woord. De avond werd door gebracht met inleidingen, sa menspraken, voordrachtefi, ta bleaux on zang. Ds. van Nes eindigde met gebed. Oostkapelle ONDERLINGE HULP Woensdagavond hield te Oost kapelle het ondersteunings fonds „.Onderlinge Hulp" een jaarvergadering in café „De Vriendschap", onder voorzit terschap van de heer C. Won- dergem. In zyn openingswoord zeide de voorzitter, dat de vereni ging 30 jaren geleden werd opgericht en dat thans nog 2 Eerste particuliere spaarbanken voor Zeeuwsch Vlaanderen. Woensdag 2 Maart a.s. zal te Terneuzen en te Zaamslag een Nutsspaarbank worden geopend. Deze spaarbanken zullen filia len zijn van de Nutsspaarbank te Vlissingen en de leiding van het kantoor zal berusten te Terneuzen bij de heer R. Beg- heijn en te Zaamslag bij de heer P. G. Kuipers. Het ligt in de bedoeling het kantoor te Ter neuzen Woensdagmiddag te één uur open te stellen en het kan toor te Zaamslag des middags te twee uur. Het bestuur van de Vlissingse Nutsspaarbank zal bij de opening aanwezig zijn. Deze banken zullen de eerste particuliere spaarbanken in Zeeuwsch-Vlaandex-en zijn. Wel zijn er boerenleenbanken, die uiteraard#ook een goede gele genheid tot sparen bieden, maar zuivere particuliere spaarban ken waren er tot nog toe niet Provinciale Commissie C.J.M.V. De Prov. Jongens Werk Com missie van het C.J.M.V. hield Zaterdagmiddag in de Prins van Oi-anje te Goes haar voor- j aarswerkvergadering, waar al le voorkomende huishoudelijke zalcen werderf behandeld. De leiding berustte bij ds. A. de Vries uit Middelburg. De verslagen van de Prov. Com missie en de Px-ov. Jongens werk Commissie werden gele zen en bespi'oken, terwijl de heer H. Verhaar, secretaris voor het Jongenswerk, sprak over „De betekenis van hef Jongens werk voor het Jongemannen- werk". Aan het slot van de ver gadering was er een gezamen lijke broodmaaltijd, waarna de heer M. Joosen van Krabben- dijke de dagsluiting hield. der initiatiefnemers in leven zyn. Volgens het verslag van de secretaris zijn er op heden 52 leden. De penningmeester sloot zijn kas met een batig saldo van ƒ411,26. De aftredende be stuursleden de heren J. Roel- se, A. W. Lous en F. C. de Roo werden herkozen. Als bode werd herbenoemd de heer J. Louws. Zoutelande JAARVERGADERING CHR .SCHOpL. Donderdagavond hield de „Vereniging tot Stichting en instandhouding van een school met de Bijbel" haar 31ste jaar vergadering in dc school o.l.v. ds. W. Oosthoek. Na een korte Bijbelinleiding van de voorzit ter las de secretax-xs de notulen en het jaarvex-slag over 1948. De rekening 1948 toonde een batig saldo van 1585,24. Als aanvullend lid in de com missie tot nazien van rekenin gen enz. werd benoemd de heer P. L. de Hollander. Vrijdag 18 Maart zal een ouderavond wor den gehouden. De nieuwe pre dikant ds.' J. F. Wagener werd met algemene stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl de aftredende bestuursleden de heren A. Jobse en S. van Sluys Mzn. werden herkozen. De heren A. Jobse,, J. Wisse en het hoofd der school, de heer A. Janse spraken hartelij ke woorden van dank voor al les wat ds. Oosthoek, die 15 jaar voorzitter is geweest, voor de school heeft gedaan. Ds. J, F. Wagener sloot de vergadering met gebed. Nieuw- en St. Joosland STEUN WETTIG GEZAG. Woensdagavond werd in het gemeentehuis te Nieuw- en St. Joosland een propaganda-bij- eenkomst gehouden van de plaatselijke commissie „Natio naal Instituut Steun Wettig Ge zag" welke matig bezocht was. De bijeenkomst stond onder lei ding van burgemeester F. van Randwijck, voorzitter van het plaatselijk comité. Mede waren aonwezig majoor P. de Kam, secretaris van de provinciale commissie, alsmede de secreta ris der commissie de heer P. J. Brakman; de plaatselijke com missie, bestaande uit de heren J. Kwekkeboom, P. van Leer dam, C. van Nimwegen, P. C. Reynoudt en E. Verlave en eni ge belangstellenden. In een uit voerige uiteenzetting heeft ma joor De Kam doel en werkwijze van het Instituut toegelicht. Slechts één organisatie be hoort alle vaderlandslievende elementen, die, waar hodig, op de bres willen staan ter verde diging van een vrij en zelfstan dig voortbestaan van onze natie onder een monarchaal en demo cratisch bewind, te omvatten. Het Instituut beoogt die organi satie te zijn. Alle aanwezigen gaven zich op om het Nationale Instituut „Steun Wettig Gezag" te steu nen. Mannelijke inwoners van 20-50 paar, die niet in de gele genheid waren de vergadering bij te wonen, kunnen zich als nog opgeven ten gemeentehuize of bij de commissieleden. Vrouwenpolder JAARVERGADERING „KLIMOP." Donderdagavond hield de Hervormde Meisjesvereniging „Klimop" te Vrouwenpolder haar jaarvergadering. De jaarverslagen werden uitge bracht door secretaris en pen ningmeester. Voorts waren er o.a. gedichten en samen spraken. Burgemeester v. Liere sprak namens alle aanwezigen een /woord van dank voor het ge- bodene. Ds. de Boer sloot met dankgebed. Bootdienst Vlissingen Breskens werd gestaakt. In verband met de hevige storm is de dienst tussen. Vlissingen en Breskens van de Prov. Stoombootdiensten Zondagmiddag gestaakt. Ook 's avonds voeren geen boten, doch aan het begin van de avond werd één dienst uitge voerd. DE MOSSELEXPORT. Ook in de week van 21 tot 26 Februari kregen bijna alle mosselkwekers, die over lever bare mosselen beschikken, weer een order om te leveren. Door de Bruinisser kwekers werd op die manier afgeleverd 4025 tonnen mosselen bestemd voor Frankrijk cn België. Rechtstreeks gingen naar Frankrijk 200 zakken a 50 kg. Gapinge VERGADERING Z.L.M. Dezer dagen vergaderde de af deling Gapinge van de Z.L.M. on der voorzitterschap van de heer C. Langebeeke. Als spreker trad op Ir. v. d. Meer met het onderwerp: „Bodemkartering". Op duidelijke wijze zette spreker het ontstaan van de gronden op Walcheren uit een. daarbij wijzende op het gro te belang van een goede bodem kartering voor de landbouw. JAARFEEST x JEUGDVERENIGINGEN. Vrijdagavond hielden de Kna- penvereniging „Obadja" en de Meisjesverenïging „Een Mosterd zaadje" hun jaarfeest in het Ver enigingsgebouw te Oostkapelle. De heer A. L. Louws opende de ze bijeenkomst en gaf daarna de leiding over aan de heer P. Cor- nelisse. De avond werd doorgebracht' met zang. samenspraken, opstel len en voordrachten. Van verscheidene zustervereni gingen waren felicitaties ingeko men. De heer G. Geertse werd door de heer Cornelisse een boekwerk aangeboden als blijk van waarde ring voor het feit dat hij ruim 29 jaren als leider dezer verenigin gen is opgetreden. Als leider zal mi optreden de heer A. Coppoolse. Ds. Deenik sloot deze goed ge- slaagde bijeenkomst met dankge bed. Westkapelle GE1MEENTEAVOND NED. HERV. GEMEENTE. Dezer dagen werd in de Ned. Herv. Noodkerk te Westkapelle een gemeente avond georganiseerd, die goed bezocht was. Ds. Oosthoek heette allen welkom, waarna hij in gebed voorging. Ouder ling H. Wouters hield een in leiding over: „Het gebed" en mevr. N. HuibregtseFaasse behandelde een bijbels ge deelte. Op één en ander volg de een leerzame bespreking. Een koor uit de vrouwenver eniging zong enkele liederen met orgelbegeleiding. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Westkapelle voor zelfver» zorgers en niet zelfvcrzorgers plaats hebben op Dinsdag 1 Maart. Aan de beurt zijn de letters L t.rrw eeuwse nippers Te Utrecht promoveerde de heer W. Lammere uit Vlissingen tot doctor in de medicijnen od een proefschrift getiteld: „De gecom bineerde werking van curare en narcotica". Naar men ons mededeelde werd de feestavond, die Donder dagavond in hel; Schuttershof te Middelburg werd gehouden, ge organiseerd door de N.O.B.-Weg- transport. Benoemd tot plaatsvervangend arbeider-lid van de Raad van Ar beid te Middelburg Jac. de Jonge, te Middelburg. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: M. R. Klein—v. d Kruijssen, z.; H. A. van Pagee— v d. Berge, z.: M. W. Jansen— Flipse, d.; M. KooleBoone. d.; M. van As—Ouwcrkcrk. d.; C. M. BakkerHempenius. "z S. Cop poolse—Joosse. d.; M. S. de Bruin de Jonge, z.; P. C. Wisse—Jonge pier d.; K. KlaasseMoolenbr.oek, d.; J. Coppejans—Walrave, d.; M. Dobbelaar—de Rijke, z.; C. M. Cal- jouw—Rijkse. d.; J. C. Mager—Ver- swijveren, z.; H. P. Boogaard— Geldof, 2.; L. Dourleijn—Boone, d. Ondertrouwd: J. Liebert, 36 j. en T. de Klerk, 34 j.; C. Achterberg, 24 j, en M. A. Geers, 23 j.; F. de Buijzer, 27 j. en A. H. Scheijbeier, 21 j.; Th. Lebret, 30 j. en J K. Bimmel. 28 j.; J. J. Jansen. 20 j. en M. Leiendecker, 20 j,; W. van Ouwerkerk, 27 j. en K. den Boeft. 26 j.; p. H. A. Roo vers, 24 j. en D. M. de Witte, 24 j. Getrouwd: C. van Riet. 26 j. en T. van Luijk, 24 j.; A. D. Elbersc, 23 j. en M. Roth. 22 j. Overleden: P. Verdonck, 53 j.; A. Harinck. 23 j.: J. Janse. 51 j.: M. P. van Dijk. 70 j.; J. M. Huij- bregtsen. 70 j.; W. Simpelaar. 36 j.; A. van Dorst, 86 j. KOUDEKERKE. Bevallen: M. de Vos—Aarnoutse, z.; J. de Jongede Witte, d.; M. P. Christiaanse—de Witte, z. Getrouwd: W. Bommel jé, 28 j. en L. Brasser. 24 j. Overleden: P. Schout. 40 j.; D. Joose, 95 j.; L. Geldof. 90 j. MIDDELBURG. Maandag Schuttershof: Buurt vereniging Vlasmarkt, 8 uur; Schuttershof: Vergadering kring Walcheren Z.L.M., 1,30 uur; Electro: „Mijn eigen rech ter. 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Sidewalks of London, 8 uur. Dinsdag Electro: „De sprong des doods, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. .Maandag Alhambra: „Meedo genloos". 7 en 9 uur; Luxor, „De slang van Shanghai, 8 uur. Dinsdag, Voor bioscopen zie Maandag. Concertgebouw. Feestavond „De Rujrtcrschool", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2