Motie van wantrouwen Minder „spijbelen" in Vlissingen NIEUWE BOEKEN Lezers schrijven STEMMEN OITDE KERKEN STEMMEN Het parlement van éen andere kant Zelden gebruikt wapen in onze Tweede Kamer Anti-revolutionnairen hanteerden het tegen Minister Drees zonder succes (Van onze parlementaire redacteur). Wat doet men In een vereniging, waarvan het bestuur het vertrouwen van de leden verloren heeft. Men verkiest «Ie heren niet weer, geeft ze dus hun congé en zet ande ren op hun plaatsen. Als men niet tot de jaarvergadering wil wachten, maakt men hun op een gewone vergadering duidelijk, dat men van hun diensten geen verder gebruik meer wil maken, bijvoorbeeld door middel van een motie. Het moeten dan al heel halsstarrige bestuurders zijn, als zfl uit het blijk van wantrouwen niet de enig juiste con sequentie trekken en aftreden. Vormen onze regeerders, de gezamenlijke ministers, niet eveneens het bestuur van de grote, ingewikkelde, staat kundige vereniging van alle Nederlanders? En als zy het vertrouwen niet meer genieten? Dan dienen zij evengoed te verdwijnen als de eenvoudige leiders van de korfbalver eniging, de middenstandsorganisatie, de vakafdeling of de toneelclub. Maar het uitspreken van een afkeuring jegens het ka binet! Dat is nog al wat, vooral in Nederland. Dat leidt tot allerlei moeilijkheden, de aanbieding van het ontslag aan de Koningin, de benoe ming van een kabinetsforma teur. het zoeken naar een nieuw team van representa tieve en verantwoordelijke mannen. Men behoeft slechts aan de pogingen van dr. Beel en mr. Van Schalk te den- leen. om te weten, dat in ons land de formatie van een mi nisterie geen gemakkelijke taak is. Vandaar, dat men met afkeuringen zuinig is. Anders dan bijvoorbeeld in Frankrijk, waar kabinetten als eendagsvlinders komen en gaan. Onlangs hebben de Anti- Revolutionnairen, de Staat kundig-Gereformeerden en de eenling Ch. J. I. M. Weiter van de Katholieke Nationale Partij in de Tweede Kamer gepoogd het ministerie te la ten duikelen door indiening van een motie, waarin op ondubbelzinnige wijze de re- geringspolitiek in de Indone sische kwestie veroordeeld werd. Zij luidde: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het kabinet tegenover de resolutie van de Veiligheids raad. tegenover de in feite verdwenen republiek Indone sië en tegenover de leiders dezer voormalige republiek in stryd is met de belangen van de volken in Indonesië en met de belangen van Neder land. spreekt uit, dat zy in het beleid van het kabinet geen vertrouwen heeft en gaat over tot de orde van do dag." IN HET VERLEDEN Om twee redenen lijkt het ons van belang hiervan nog <>ens uitdrukkelijk melding tc maken. In de eerste plaats, omdat het in het Nederland se parlement tot de zeld zaamheden behoort, dat een motie van afkeuring door-1 stemming komt en in de tweede plaats, omdat zij af komstig is van de A.R.-par- ij. die het middel van een motie van nfelturing door gaans verwerpt. We moeten tot 10 Augus tus 1939 teruggaan om een geval te vinden, waarin de regering met een votum van wantrouwen naar huls ge stuurd werd. Goed beschouwd is dat in de laatste honderd jaar in deze vorm slechts één keer gebeurd. Op 31 Juli '35 verdween wel het tweede mi- nisterie-Coiyn na een verkla ring van de R.K-fractie, dat zij haar vertrouwen niet lan ger aan het kabinet schen ken kon. doch een motie bleef toen uit. Uiteraard kan het parle ment ook op andere manie ren te verstaan geven, dat 'n minister of de gezamenlijke ministers goed doen hun bie zen te pakken. Meermalen heeft een bepaalde minister door de verwerping van een door hem ingediend en verde digd wetsontwerp een afkeu ring van zyn beleid door een van de beide Kamers der Sta- tcn-Generan! tc slikken ge kregen. Hy trad dan af en de overige bewindslieden, die solidair met hem waren, om dat ook zy door zich in de ministerraad achter het wets ontwerp te stellen zich er voor verantwoordelijk voelden, volgden zyn voorbeeld. Zo viel op 11 Februari 1908 het ministcrie-De Meester tenge volge van de verwerping van de Oorlogsbegroting; op 27 Augustus 1874 het ministerie- De VriesFransen van de Putte door de afstemming van de Censuswet; op 6 Juli 1872 het derde ministerie- Thorbecke door de verwerping van een wetsontwerp op de inkomstenbelasting; op 4 Juni 1868 het ministerie-Van Zuylen van Nijevelt-Heems- kerk door de verwerping van de begroting van Buitenland se Zalten; op 31 Januari '62 het ministerie-Van Zuylen van Nijevelt-Landon door de vermindering van de post „Onvoorziene uitgaven" van de begroting als blijk van wantrouwen in de regering; op 23 Februari 186Q het mi nisterie-Roelussen-Van Bosse, doordat in dit geval de Eerste Kamer het wetsontwerp be treffende concessies voor de aanleg en de exploitatie van de Noorder- en Zuiderspoor wegen verwierp en op 18 Maart 1858 het ministerie- Van der Brugghen doordat de wet omtrent de belasting op het personeel en het han dels. en scheepvaartverdrai met België verworpen werd. ZELDZAAMHEID. Een motie van wantrouwen, zoals enkele groepen in de Tweede Kamer verleden week graag aangenomen hadden gezien, komt slechts uiterst sporadisch voor. Op 27 Juli 1939 verenigde de Tweede Kamer zich met 55 tegen 27 stemmen met 'n motie van de R.K.-fractie- leidcr Deckers, die uitsprak, dat de kabinetsformatie niet geleid heeft tot het optreden van een kabinet, dat de no dige waarborgen biedt voor een deugdelylce behartiging van 's Lands belang in ge meen overleg met de Staten- Gencraal en die het optreden van dit kabinet dus afkeurde. Het vijfde ministerie-Colijn, dat daardoor een uiterst kort leven van ruim veertien da gen 25 Juli tot 10 Augus tus 1939 beschoren was, verdween! Dit was de enige keer in de afgelopen honderd jaar, dat een openlyke motie van wantrouwen een regering verdreef. DE A.R. Hoewel ook toen de Anti- Revolutionnairen weinig met het kabinet ingenomen waren, stelden zij zien op het o.i. aanvechtbare standpunt, dat waar de Kroon de ministers heeft benoemd, de Kamer de vrijheid mist om het optreden van het kabinet af te keuren. Zij wilden de regering, voor zover dat met hun beginselen in overeenstemming was te brengen, zo lang mogelyk steunen en in elk geval haar daden afwachten. In deze laatste restrictie kan men de verklaring vin den van het zeldzame initia tief, die de tegenwoordige A.R.-fractie op Vrijdag 18 Fe bruari 1949 genomen heeft. De daden van het kabinet- Drees achtten de heren Schouten c.s. met name wat Indonesië betreft niet acceptabel. Vandaar, dat zij, hun bezwaren tegen een mo tie van wantrouwen ten spyt, naar dit middel gegrepen hebben. Succes hebben zy er niet mee gehad, want de motie werd verworpen met 76 tegen 15 stemmen. Ook de commu nisten stemden ertegen. Niet, omdat zij niet van hun wan trouwen tegen deze regering wilden doen blijken geen De roofoverval op het Rotterdamse postkantoor. BUIT VAX PORTIER WERD DOOR „VRIENDEN" OPGEMAAKT. Velen zullen zich ongetwijfeld de geruchtmakende „roofoverval" op het hoofdpostkantoor te Rotter dam herinneren. Op 24 Augustus 1946 kon door een handig in elkaar gezet spelletje uit de kluts "n be drag van f 243.000 worden ont vreemd. Er werden talrijke ver dachten aangehouden, o.a. de toen 42-jnrige portier Barend M., die slechts on het laatste ogenblik ter terechtzitting bekende dat hij deel had uitgemaakt van het com plot. Hij hoorde zich deswege ver oordelen tot 3t4 jaar gevangenis straf. Daar ging dan het voorar rest af, dat bijna één jaar geduurd had. Aangezien ook nog een deel van de straf in mindering zou ko men door dc gratieverlening ter gelegenheid van het gouden re geringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina, zou het thans niet lang meer duren, of M. kwam weer op vrije voeten. Van het geroofde geld heeft de politic destijds belangrijke bedra gen niet kunnen achterhalen, maar zij was overtuigd, dat er hier en tiaar nog veel verborgen werd ge houden. En zo zou de portier waarschijnlijk na zijn ontslag uit de gevangenis proberen een goed leventje te gaan leiden van zijn aandeel in de buit. Door de jongste ontdekking van de politie zal M. daartoe weinig kans meer krijgen. Zij is er n.l. achtergekomen, dat Barend M. zijn aandeel, dat ruim f 26.000 bedroeg, aan de 41-jarige caféhouder P. van V. in bewaring heeft gegeven. De ze gaf het geld weer in bewaring aan de 45-jarige verzekeringsagent P. L. M.. onder mededeling: „Ik kom er nu en dan wel wat van halen en als je zelf dringend iets nodig hebt mag je er wel iets van lenen, als je het maar teruggeeft". Van eind 1946 af zijn beiden bezig geweest gedeelten van de som voor eigen doeleinden te gebrui ken en thans is er zo goed als niets meer van al die duizenden over. Zowel de verzekeringsagent als de caféhouder zijn nu gearres teerd.. gelegenheid laten zij voorbij gaan om tegen het kabinet te fulmineren maar omdat de motie constateerde, dat de Republiek Indonesia in feite verdwenen is. En dat neemt de C. P. N. niet graag voor haar rekening! De voorstellers zijn door de handhaving van hun motie, nadat de grote fracties zich ertegen verklaard hadden, hun doel voorbij geschoten. Want een verworpen motie van wantrouwen verkeert in haar tegendeel. Nu hebben 76 Ka merleden juist haar fiat aan het regeringsbeleid gehecht tegenover 15 leden, die het kabinet dat fiat onthielden. Een ruggesteun, die onze mi nisters in deze moeilijke tyd best gebruiken kunnen. In lang vervlogen tijden was het Dal van UeUan in Palestina bcroémd om zijn vruchtbaarheid, lodat één der oude Joodse geleerden het de Poort naar de Tuin van Eden noemde. Duizend laar verwaarlozing maakten van deze strook grond een barre woestenij met slechts struikgewas als vegetatie. In 1937 werd hier de nederzetting Maoz Halm gevestigd, welks bewoners door middel van een irrigatiesysteem dc vruchtbaarheid tenminste ten dele hebben hersteld. De stukken grond, die tenslotte ongeschikt voor de cultuur bleken te zijn, werden voor de aanleg van visvijvers gebruikt. Thans is de nederzetting aangewezen als één der opleidingscentra voor nieuwe immigranten. Hier is een aantal hunner bezig zich te bekwamen in dc visserij in een kunstmatige vijver. De tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening.' In Januari jl. legden de tucht rechters voor de voedselvoor ziening in totaal ƒ110.353. aan boeten en 4.395.aan waarborgsommen op. Voorts betaalden overtreders ƒ33.850 aan Schikkingen. In 13 geval len (waarvan 12 voorwaarde lijk) werd sluiting van het be- <lryf bevolen, terwyl 20 ver gunningen (waarvan 14 voor. waardciyk) werden ingetrok ken en T bedryven (voorwaar- delyk) uitgesloten van toe wijzingen. 'Het centraal college legde in genoemde maand in hoger beroep 43.413.aan boeten en 3.000.aan waarborg sommen op. Voorts sloot het college twee bedrijven (voor- waardeiyk). trok 4 vergun ningen in (voorwaardeiyk) en sloot één bedryf uit van toe wijzingen (eveneens voor waardelijk1). HANDEL IN MELKKLANTEX. Naar mij Ier ore is gekomen, hebben nu ook dc Vhssingsc melk- slijters besloten om ingaande vol gende week. (of misschien iets la ter). over te gaan tot de wijk- indelingen hunner klanten. Dus ook de Vlisslngcrs zullen thans maar genoegen moeten ne men. met hetgeen de melkslljters onder hun gemak verstaan. Er komt dus eigenlijk nu een handel (ruilhandel) in melkklanten en de klant heeft hierin niets te vertel len, doch moet met alles maar ge noegen nemen. Een en ander Is echter onge hoord en het zou mij daarom niet verbazen, indien over deze kwes tie het laatste woord nog niet was gesproken. De melkslijters krijgen het nu erg gemakkelijk, daar som mige zelfs reed som 12 uur klaar zullen zijn. Hoe gaan zij nu de middag be nutten? Door met vrouw en kin deren op het strand te zitten? Ik geloof dat er toch nog werk in overvloed is, doch vermoed dat dc melkslijter van dit alles zich bar weinig zal aantrekken. Mijn vraag is nu: Moeten de Vlis- singers dit allemaal maar tolere ren?. of zullen wij ook eens laten zien. dat wij iets in de melkboe renpap te brokkelen hebben? Een Vlissinger. PA ARDEN-TRAGEDIE. Als ex-gediplomeerd hoefsmid heb ik circa 25 jaar lang zeer veel aan hoefbeslag gedaan cn het paard ook wellicht daardoor als één van de edelste dieren leren kennen. Maar nu voel ik tot mijn spijt me genoodzaakt iets te schrijven betreffende de paarden-tragedie waarover ik in uw blad van 25 Fcbr. las. Indien het gebeurde te Oude Pc- kela zich afspeelde als U het stukje in Uw blad daargaf dan moest degene, die met de slacht belast was, niet enkel onthutst zijn maar van schaamte over zoveel zorge loosheid zijn ontslag voor dit werk vragen. Een paard dat een schot en een steek krijgt en dan de gelegen heid heeft om weg te rennen, dat kan ik. die nog steeds evenveel gevoel heb voor een paard als vroeger, niets anders noemen dan grove dieren-mishandoling. EEN PAARDENVRIEND. Geen nationaliteitsbewijs voor 22 K.M -grensstrook. De A.N.W.B. deelt mede, dat het voorschrift dat motornj- tuigen in de 22 kilometer grensstrook voorzien moeten zijn van een nationaliteitsbe- wys of een officieel bewijs, dat 't motorrijwiel reeds vóór 20 Juli '46 in het land was, thans vervallen ls. De A.N.W. B. vestigt er echter de aan dacht op, dat evenals voor de oorlog de zogenaamde „eerste linie" blijft gehandhaafd. Dit is een strook van 5 kilometer aan de landsgrens, het zoge naamde dekkingsterrein, waar binnen, zo nodig. b.v. indien fraude wordt vermoed, het bewys geleverd dient te wor den, dat het zich daar bcvin- IIET GEWETEN VAN DE STAAT. De kerk moet het geweteii zijn van de Staat, niet zijn instrument, verklaarde burgemeester Brauer in een rede op de Hamburger Sy node, waaraan hij voor de eerste maal tijdens zijn ambtsperiode deelnam. Hij hoopte, dat de kerk bij de wederopbouw krachtig zal medewerken. De kerk kan even wel eerst don vruchtbaar arbeiden wanneer zij volledig onafhanke lijk en vrij is. De scheiding van kerk en staat in Amerika betekent geen verzwakking, maar een bij zondere versterking van de kerk. DE STAND VAN ZAKEN IN DE GEREF. GEMEENTEN. Aan het zoeven uitgekomen Kerkelijk jaarboekje 1949 van de Geref. Gemeenten ontlenen wij dat over 1948 het aantal gemeen ten klom van 132 op 135 en het aantal predikanten van 20 op 23. Het aantal vacatures bleef gelijk n.l. 112. Het aantal belijdende lo den steeg van 27.499 op 29.631 en 1 aantal doopleden van 29.848 op 31.459, zodat het totale zielental steeg van 57.347 op 61.090. De Theol. school te Rotterdam telt twee docenten en 7 studenten. Een beeld van de prachtig besneeuwde berghellingen om Sankt Anton am Arl- berg. liet wintersportplaatsje in Tirol waar sedert 6 Februari de twee oudste prinsesjes Beatrix cn Irene haar vacantie doorbrengen in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard en haar verzorgster mevr. Penning. f 3000 boete voor gesmokkelde galanterieën. Het Gerechtshof te 's Gra- venhage heeft de Haagse koop man J. F. B. veroordeeld tot een boete van 3000 subs. 100 dagen hechtenis wegens ver handelen van uit België ge- smokkkelde galanteriën. Door de rechtbank in Den Haag werd B. indertijd veroordeeld tot 10.000 boete subs. 360 dagen hechtenis, van welk von nis hij in hoger beroep ging. COÖPERATIE VOOR BEROEPS-TABAKSTELERS. In Augustus van het vorige jaar werden de eerste stappen gedaan, om te komen tot de oprichting van een algemene Nederlandse coöperatie van beroeps-telers. Thans is men gekomen tot de stichting van een overkoepelend orgaan, be staande uit het Centraal Bu reau te Rotterdam (de natio nale coöperatie van aankoop verenigingen van de landbouw) ei\ het C.I.V. te Veghel, waar mede men integrerende vraag stukken tot oplossing kan brengen, om het verstrekken van voorschotten, via de aan gesloten plaatselijke aan- en verkoopverenigingen, aan de telers, op het moment, dat de zen de oogstdroge tabak ge bundeld ter aflevering aan de fermenteurs geréed hebben. De tabak zal door de plaatselijke verenigingen worden ingeza meld ter doorzending naar de fermenteurs, dit laatste' onder toezicht van de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst met het oog op de kwaliteitsindeling en voorschotsbepaling. Het centraal bureau is ge machtigd, ook voor de komen de oogst de voorschotregeling te continueren. in 1948 waren er slechts 43 gevallen. Rapport van de commissie tot wering van schoolverzuim Zo langzamerhand begint veel in Vlissingen weer nor maal te worden, veel abnor male, na-oorlogse verschijn selen beginnen tot het ver leden te behoren. Een van die verschynselen was *t onregel matige schoolbezoek van de Vlissingse jeugd. In 't rapport van de commissie tot wering van schoolverzuim, dat aan de gemeenteraad is aangebo den, worden enkele cijfers ge noemd, die hierover iets meer vertellen. In 1945 moest de commis sie niet minder dan 232 geval len van schoolverzuim behan- dely, in 1946 was dit reeds een eind gedaald, nl. tot 184 en in 1947 ging het met spron gen omlaag, toen werden er slechts 64 gevallen behandeld en vorig jaar waren er in to taal 43 spybelaars. De politie, die steeds mee werkt om de jongelui van de straat naar de school te transporteren, kon hierbij nog niet op „voor-oorlogse" kracht werken, omdat de ongeregel de schooltijden, veroorzaakt door gebrek aan schoolruim te, goede controle niet toelie ten. De commissie zegt in haar verslag dit te betreuren, omdat zij het optreden van dc politie met het oog op de beteugeling van spijbelen noodzakelijk acht. DE OUDERS Het aantal verantwoorde- lyke ouders of voogden, dat dende motorrytuig lndertyd regelmatig werd Ingevoerd, of, indien men deze bewijsstuk ken niet bezit, dat het uit het binnenland en niet uit het buitenland afkomstig is. Men zorge dus in deze strook* van 5 kilometer steeds het nati onaliteitsbewijs of een derge- lyk officieel bewysstuk bij zich te hebben. „Witte dc With" door Joh. van Hulzen. Johan van Hulzen schreef ee» historische roman „Witte de With" waarin hij op boeiende wijze het levensverhaal van een van Hol lands grote admiraals vertelt. Het is een sterk verhaal geworden, niet alleen door de fel-bewogen historie van deze wakkere Hollan der uit de 17-de eeuw, maar ook en vooral door de zeer persoonlijke wijze waarop van Hulzen zijn ro man heeft geschreven. De uitgave is van „De Boekerij" te Baarn. „Italiaanse volkssprookjes". Bij de Uitgeversmij. W. de Haan N.V. te Utrecht, kwam een Ne derlandse bewerking van de Ita liaanse volkssprookjes uit de ..Pen- tamerone" van Giambattista Basi- le. Een reeks verhalen, vergelijk baar in opzet en uitvoering met Boccaccio's beroemde „Decame- rone". welke overigens drie eeuwen vroeger geschreven werd. Rein Valkhoff zorgde voor een uitstekende Nedei'landse bewer- mers tekende er vaak grappige il lustraties bij. Bij Nijgh cn van Ditmar N.V. te Rotterdam-'s Gravenhage ver scheen dezer dagen 'n tweede druk van Clare Lennarts roman „Too- verlantaam", een vlot cn. prettig geschreven verhaal van een char- Nederlandse pompen naar Egypte. Van de Egyptische rege ring heeft de pompenfabriek „Delta" te Hengelo (O), de opdracht ontvangen voor de levering van 150 stuks Delta- pompen met toebehoren voor de inrichting van drinkwater stations. De Egyptische regering heeft nl. het plan opgevat, om alle kleine dorpen in Egypte van een drinkwaterleiding te voorzien, teneinde de hygi ënische toestanden te verbete ren en eventuele epidemieën te voorkomen. Daar deze dor pen niet altijd een electrische stroomvoorziening hebben, zul len de pompen door diesel motoren worden aangedreven. Daar dit project, ook al vanwege z'n omvang, de be langstelling had van nage noeg alle belangrijke pompen- fabrieken uit de gehele we reld. is de concurrentie be hoorlijk* groot geweest. Bo vendien werden door de Egyp tische regering hoge eisen gesteld. Uit 26 aanbiedingen werd de Nederlandse uitver koren. mant onderwijzeresje, dat het le ven in een klein provinciestadje komt verstoren. Het boek werd nu uitgegeven in de „Nimmer dra lend-reeks". In dit boekje van de Engelsman Sir William Cecil Dampier, dat voor Nederland bewerkt werd door dr. R. Leopold, wordt de ontwik keling dei' natuurwetenschappen van het begin af nagegaan tot dc vaak verbluffende vondsten en theorieën, waartoe men in onze dagen is gekomen. Niet alleen de natuurkunde, maar ook de schei kunde, biologie, geologie en astro nomie passeren de revue. Voor hen, die van dit alles eens iets meer willen weten, prettige en leerzame lectuur. De uitgave is van M. P. Leopold's Uitgevers-Mij. te 's-Gravenhage. De Uitgeverij W. de Haan N.V. te Utrecht, welke reeds zo meni ge uitstekende uitgave op het ge bied der kunsten en wetenschap pen op haar naam heeft staan, komt nu met een beknopte ge- illustreerde wereldgeschiedenis voor de dag, welke door een aan tal bekende historici werd ge schreven, terwijl de redacUe van het geheel in handen was van wijlen dr. J. W. Berkelbach van den Sprenkel en prof. dr. C. D. J. Brandt. Wij schreven hiervoor „beknopte wereldgeschiedenis", maar dit ..beknopt" dient men dan toch nog altijd zo op te vatten, dat het gehele werk ruim 800 pagina's is gaan bevatten. Het werk is „bij" tot en met de tweede we reldoorlog. hetgeen de waarde er van natuurlijk verhoogt, ook al kon de historieschrijver juist tot deze tweede wereldoorlog eigen lijk nog niet voldoende afstand nemen. Een groot aantal illustra ties verhoogt de aantrekkelijk heid. „De geschiedenis van het leven op aarde". Dc Amsterdamse hoogleraar prof. dr. G. L. Smit Sibinga. heeft zijn in-1937 voor de Volksuniversi teit te Amsterdam gehouden voor drachtenserie over de geschiede nis der aarde thans in boekvorm uitgegeven. Voor hen. die iets meer willen weten uit het geolo gisch verleden een interessant boek, dat bovendien prettig ge schreven en rijk geïllustreerd is. Scheltema cn Holkema te Am sterdam zorgden voor een keurige uitgave. „Jongens en Wetenschap". Van het aardige en leerzame boek voor de jeugd, dat in Zwit serland onder de titel „Helvetlcus" verscheen maakte P. van Denen- berg een Nederlandse bewerking, waarvan thans bij de Daphne-uit- geverij te Gent het derde deel het licht zag. Dit deel zal zijn weg wel even goed vinden als de beide vo rige. voor de commissie verscheen om te vertellen, waar hun spijbelende spruit was ge weest, daalde de laatste ja ren eveneens: in 1945 waren het er 155, in 1946 116, in 1947 48 en vorig jaar slechts 30. Waarom verkozen de jeug dige scholieren eigenlijk de vrijheid boven de schoolbank? Met dat kiezen liep het nog al los, want in de meeste ge vallen was de keuze een ge volg van ingrijpen door pa of moe. Jantje moest op de broertjes passen, Keesje mocht mee op reis, Koos je was ziek geweest, zo ongeveer klonken de ouderlijke verontschuldi gingen voor hun spijbelende nazaten. Vier keer werd.opge geven, dat het kind mee op reis moest, een keer, dat er thuis moest worden opgepast, zes maal. dat het ziek was geweest, vier maal, dat moe der ziek was, drie maal. dat er geen schoenen waren, twee maal werd als reden ïandar- be.id opgegeven, tweemaal wisten de kinderen niet dat er school was. Slechts drie keer werd verteld dat zoon of doch ter spybelde. Van de 43 verzuimen, wa ren er 22 voor de eerste maal. terwijl van de 21 herhalingen er enige btnen 6 maanden wa ren. In enkele gevallen leg de de kantonrechter boeten op tot 25.—. UIT DE PERS HET VERKEERS- SLACHTVELD. De „Leeuwarder Courant" houdt zich bezig met wat het blad noemt het „verkeersslacht- veld". Het schrijft hierover „Rond 46.000 verkeersongevallen met 882 doden. 7321 ernstig ge wonden en 7584 licht gewonden, dat is. zoals men heeft kunnen le zen. blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de ontstellende oogst in het afge lopen Jaar van wat men zou kun nen noemen het verkeersslagveld? Ontstellend, want men moet zich eens even indenken wat dit be tekent aan gemiddelde dageiykse ellende in zoveel huisgezinnen. Het brengt iemand ook wel even aan het peinzen. Want van de duizen den die 's morgens of 's middags of 's avonds gedachteloos In een auto stappen, keren cr elke dag zo'n stuk of twintig öf niet le vend terug öf worden zwaar ge wond naar een hospitaal of naar huis gebracht. Of wel komen ze thuis met een beeld voor ogen, dat ze voorlopig niet kwijt kunnen raken. Het is een bedenkelijke statistiek voor zo'n klein tandje". De „Leeuwarder" vraagt nu of men hierin moet berusten. Zou het niet mogelijk zijn, de ze moderne epidemie tot een minimum tc bedwingen? Het blad vindt de statistiek beang stigend. vooral omdat er stij gende lijn in zit. Het blad ver volgt dan: „Persoonlijk geloven we dat ten aanzien van één categorie althans véél strenger zou moeten worden opgetreden, namelijk alcoholgebruikende autobestuur ders. Maar voor de rest zouden de maatregelen zich. geloven we, veel meer dan op het gebied van phy- slcke gesteldheid (uitzonderlijke gevallen daargelaten) en techrfi- sche vaardigheid, zich moeten be wegen op dat van de mentaliteit van de weggebruiker, en dat is nu juist zo'n uitzonderlijk moeilijk terrein. Toch zit naar de ervaring van de goede en fatsoenlijke rijders daar de kink. Ook wanneer we de volle nadruk leggen op de ontstel lend vele onverantwoordelijke da den van fietsers, wandelaars en andere weggebruikers, blijft er een zeer belangrijk percentage van autobestuurders, die niet alleen geen besef hebben van hun ver antwoordelijkheid tegenover het andere verkeer, maar eenvoudig geen zin hebben de zorgvuldigheid te betrachten, die de kern vormt van élk beschaafd maatschappelijk verkeer. Het is inderdaad de men taliteit van de rijder, die het groot ste gevaar vormt, en niet het mo derne verkeer zelf. Een deel cn naar men zegt een belangrijk deel van hen. die een stuurwiel In handen hebben, is teruggekeerd tot de geest van de jungle en we staan hier dus niet voor een technisch, maar voor een menselijk, een psychologisch probleem. En een ieder Z3l toegeven, dat het buiten gewoon moeilijk zal zijn door wet telijke maatregelen hier iets uit te werken, omdat liet in feite om mo rele normen gaat." die de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4