K.V.P. en de vergoeding der mate, .ele oorlogsschade NIEUWS UIT ZEELAND Souburg heeft nog steeds een ernstig woningtekort SNEEUWWIT WALCHEREN Niet afwijken van de 13 punten Partijraad-vergadering te Utrecht. Vrijdag cn Zaterdag hield de partijraad van de Kath. Volks partij in Utrecht een vergade ring, welke door de voorzitter, de heer W. J. Andriessen, werd geopend met een rede, waarin hij een scherp protest liet ho ren inzake het proces-Minds- zenty en in dit verband wees op het communistische gevaar ook voor West-Europa en op het groeiend besef, dat machts vorming tegenover het Russi sche imperialisme een gebie dende eis is. Ten aanzien van vraagstuk ken van binnenlandse aard zei- de spr. o.m., dat van de rege ring verwacht mag worden, dat zij van haar loon- en prijspoli tiek een overzichtelijke eenheid maakt en geen mozaïek, dat bij stukjes en beetjes gelegd wordt. Spr. verzekerde de midden stand, dat partij en Kamerfrac ties voor zijn belangen open oog hebben. De heer Andriessen herinner de aan de beschuldiging, dat prof. Romme nooit zou denken aan een werkelijke gelijkwaar digheid tussen Nederland en Indonesië en door middel van een sterke Unie slechts het Ne derlandse gezag wil handhaven. Deze beschuldiging wees spr. af met de opmerking, dat de •partij dit zeker niet zou hebben genomen. OORLOGSSCHADE. Na deze openingsrede werd begonnen met de behandeling van de voorstellen en moties. O.m. kwam hierbij het wets ontwerp vergoeding materiële oorlogsschade ter sprake. Gewe zen werd op de noodzakelijk heid onder geen voorwaarde af te wijken van de 13 punten van de desbetreffende resolutie van de K.V.P. en op de „schande lijk lage bedragen", welke voor vergoeding van schade aan hui- Prijs van leren zolen en hakken omhoog. Op grond van de nieuwe prijsbeschikking voor schoen reparaties. die binnenkort in werking treedt, zal de prijs voor leren zolen en hakken met ongeveer 10 stijgen. Als uitwijkmogelijkheid voor het publiek zullen de prijzen voor gespijkerde gevulcaniseer- de zolen en hakken daarente gen worden verlaagd en wel van 3.60 tot 2.90. Gelijmd zal de prijs 3.30 bedragen. Aardappelhandelaren richten zich tot het departement. Het Congres van de Bond van Kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit in Nederland, heeft er bij het de partement van landbouw, vis serij en voedselvoorziening op aangedrongen, zodanige maat regelen te nemen, dat de afzet van aardappelen alleen via de georganiseerde handel ge schiedt. Telegram passagiers .•Tabinta" aan dr. Drees. De passagiers van de ,,Ta- binta" hebben in een telegram de minister-president ver zocht meer schepen in te leg gen zoals de „Batlnta" en de „Willem Ruys", alsmede de „Oranje" alleen te bestemmen voor gezinsvervoer. Zij noem den het vervoer met de „Ta- binta' als noodmaatregel voor mannen redelijk. Prijs van gedroogd gras gegarandeerd. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Febr. De over heid hoeft een overeenkomst met de gras- en cichoreidrogers aangegaan*zo vernemen wij waarbij voor het gedroogde product een prijs is gegaran deerd. die het mogelijk maakt voor de te leveren voeraardap- pelen ten minste 3.75 per 100 kg. te betalen. (Ingezonden Mededelingen). §l'nW€£l ZEE.PPOEDER veredeld mei zen werden voorgesteld. Ook was men teleurgesteld over het feit, dat terzake geen contact met andere partijen was ge zocht. De voorzitter verzekerde, dat de fractie rekening zal -houden met de resolutie van het partij congres. ook al kon hij als par tij-voorzitter de fractie natuur lijk niet binden. Een uitspraak op dit moment achtte spr. niet mogelijk omdat men zich eerst rustig op de memorie van ant woord zal hebben te bezinnen. Aan de fractie en aan de rege ring zal echter niet voorbijgaan hoe hier over deze zaak wordt gedacht. Ten slotte kwam op de eerste dag in behandeling het voorstel tot het instellen van een College van Beraad, waarin vraagstuk ken van betekenis zullen kun nen worden besproken. De be raadslagingen hierover werden geschorst. Vandaag zou ook de fractie leider, prof. Romme. een rede houden. Franse Veiligheids dienst doet inval bij communistische weekbladen. Volgens de Franse pers heeft de Paiqjse politie VrUdag een inval gedaan in de kantoren van drie communistische bladen en een huiszoeking verricht by een functionaris van een vak bond. De hoofdredacteur en zes an dere personen van het commu nistische weekblad ..Regards" werden door de Veiligheids dienst verhoord. Er zouden tal rijke papieren in beslag geno men zijn zowel in de kantoren van het blad als in de privé- woningen der medewerkers. Ook het materiaal voor het eerstvolgende nummer werd in beslag genomen. De minister van justitie heeft verder besloten het nummer van het communistische orgaan rHumanité, dat de bekende verklaring van Thorcz bevat, aan het' parket over te maken. Blijkbaar wordt overlegd of het mogelijk is een rechtsvervol ging tegen Thorez in te stellen. Een kort communiqué van het Franse departement van bin nenlandse zaken beperkt zich tot de mededeling, dat „de na tionale Veiligheidsdienst sinds enige tijd zijn aandacht geves tigd heeft op bepaalde perso nen. die belangstelling hebben voor de Franse nationale verde diging". Rajor mag voorlopig in Noorwegen blijven. Dagbladet, een liberaal avondblad van Oslo, meldde Vrijdagavond, dat Pajor van de Hongaarse onderwijsautoriteiten toestemming heeft gekregen zijn studie in hot buitenland voor de tijd van één jaar voort te zetten. Pajor zelf verklaarde, dat hij telegrafisch bericht had ontvangen, dat men hem inder daad heeft toegestaan zijn stu die voor de ingenieurstitel in Drontheim en in Zürich voort te zetten. De tegenstelling tussen. KNIL en Kon. Landmacht. Generaal-majoor Dürst Britt is gcncraal-majoor Opsomer op gevolgd als bevelhebber van het vierde militaire gewest. Vrijdagmiddag nam de schei dende generaal afscheid van zijn staf-officieren. Journalisten wer den tevens in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de nieuwe bevelhebber. Deze zeide met betrekking tot de tegenstelling tussen KNIL en Koninklijke Landmacht, dat deze tegenstelling niet zo groot was, als men aanvankelijk in Nederland had vermoed. De wrijving die wel eens voor kwam tussen de beide legers, moet gezien worden als een wrijving, zoals deze vroeger wel eens ontstond tussen artil lerie en cavalerie. De tegenstel lingen zullen dan ook slechts daar zijn, waar men elkander minder moet. Gesneuveld in Indonesië Dc regering maak£ bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. B. Grocneveld, afkomstig uit Vlaardingen; sold. Ie kl. K. W. van den Berg, afkomstig uit Amsterdam-O.; serg. D. Hiem- stra, afkomstig uit Leeuwarden; sold. L. Koning, afkomstig uit Leens (Gr.); sold. Ie kl. J. Bos man, afkomstig uit Arnhem; sold. Ie kl. H. Dekker, afkom stig uit Amsterdam; huzaar le kl. A. T. G. Haring, afkomstig uit Schipluiden; korp. G. van Zwieten, afkomstig uit Amster- dam-N.; sold. J. M. Versteeg, afkomstig uit Utrecht; sold. B. J. H. Wassink, afkomstig uit Bathem (O.); sold. W. F. Der- nison. afkomstig uit Haarlem; sold. H. Kroes, afkomstig uit Blija 143 (Fr.); sold. M. J. Zuur- hout, afkomstig uit Vreeswijk; sold. P. M. Verstraten .afkom stig uit Badhoevedorp (gem. Haarlemmermeer). Voorts 17 Indonesiërs en een Nederland se sergeant uit Deventer van het K.N.I.L. OOST. EN WEST-SOUBURG. Wij delen onze abon- né's mede, dat met in gang; van Maandag 28 Febr. &.s. de heer K. H. ter Horst niet meer als agent aan ons blad is verbonden. Het agentschap biyft echter gevestigd KANAALSTRAAT 57, waar advertenties' voor en abonnementen op ons blad gaarne zullen worden aangenomen. Do Administratie. .J Naar Amsterdam Een .twintigjarig Nederlands meisje stapte op het Londen- se vliegveld Northolt uit een vliegtuig van de British Air ways en zei: „Sorry, tk heb me vergist. Ik moest naar Amsterdam". Zij had twee maanden in Zwitserland doorgebracht en uit Genève naar Amsterdam terug willen vliegen. Op het Zwitserse vliegveld vroeg zij de weg naar de K.L.M.-ma- chine, doch stapte by vergis sing in een Viking van de B.E.A. Ze is per eerste ge legenheid van Londen naar Amsterdam gevlogen. Doodstraf tegen S.D.-er geëist: De aclvocaat-fiscaal by de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechts hof, heeft Vrijdagmiddag de doodstraf geëist tegen de voor malige „Kriminalsekretar Koh- len. In zHn requisitoir zeide de advocaat-fiscaal, dat ook hier verd. bij monde van zyn ver dediger wel zjjn verweer zal baseren op het ambtelijke he vel. De rechtspraak kwam in 1944 in handen van de Slcher- heitspolizei. Na een wanorde lijke aanvangsperiode, waarin de Duitse politie vele moorden beging, schepte Rauter enige orde in de chaos. Deze mensen van de „Sicher- heitspolizei", die tot zo diep betreurenswaardige daden zijn gekomen, kwamen daartoe óf door het bevel óf door hun eigen instemming en mentali teit. Kohlen behoorde volgens dc advocaat-fiscaal, tot deze laat ste groep. De daden van mis handeling geven de duidelijkste indicatie tot de straf die deze verd. moet worden opgelegd. Rotterdam krijgt een nieuw D.P.-station. DE PLANNEN VAN DE SPOORWEGEN. Dc president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft thans enkele me dedelingen gedaan over de spoor wegplannen voor Rotterdam, wel ke vanzelfsprekend ten nauwste verbandhouden met de constructie van het nieuwe stadscentrum. Het Maasstation zal verdwijnen, waar door gelegenheid ontstaat een bou levard langs de Maas aan te leg-" gen. Er komt dan een nieuwe spoorlijn, waarover de treinen uit de richting van Utrecht via de Ceintuurbaan naar het stadion D, P. zullen worden geleid. Het stadion D.P: wordt geheel vernieuwd naar plannen van de architect der Spoorwegen, ir. S. v. RavcsteUn. Het komt 3 meter ho ger te liggen dan het tegenwoor dige en zal bestaan uit een hoofd gebouw en twee vleugels. Er zijn zeven perrons ontworpen. Het gebouw wordt 12 meter hoog met de achtergrond een toren van meter in de as van de Wester singel. Het goederenverkeer wordt ge concentreerd bij de Westzeedijk. De Oostelijke vleugel kan niet worden gebouwd zolang het oude station nog in gebruik is. Het is de bedoeling nog in de loop van 1949 met de bouw van het nieuwe station te beginnen. Reeds is opdracht gegeven tot de aanleg van de nieuwe spoorlijn tot de Ceintuurbaan. Amsterdam herdacht Februari-staking. Op het Waterlooplein in de hoofdstad is Vrijdagmiddag, by monde van de burgemeester en twee vertegenwoordigers van het verzet, de heren A. D. Schoonenberg en Th. van Dorp, dc roemruchte Februari staking van 1941 herdacht. De belangstelling was beduidend minder dan voorgaande ja ren. daar de drie vakbonden (NVV, KAB en CNV) hun le den hadden geadviseerd, hier aan niet deel te nemen, omdat zij in deze herdenking een po litieke actie zagen van bepaal de zijde. De burgemeester bracht de historische betekenis van deze staking in herinnering en legde de vooral de nadruk op de al gemeenheid van deze actie van de Amsterdamse bevolking. De heer A. D. Schoonen berg, hoofdredacteur van „De Waarheid", -die ook de Zaan kant en Kennemerland in deze herdenking betrok, zag de Fe bruaristaking in het |icht van de sttrfld van de arbeidersklas se tegen de oorlogszuchtige overheersers. Dc heer van Dorp, 2e voor zitter van de Bona van oud- B.S.-ers, noemde deze staking een verzetsdaad, welke in de geschiedenis nog nooit is voor gekomen. Raket tot 400 km. hoogte afgeschoten. Het Amerikaanse proefstation te White Sands (New Mexico) maakt bekend, dat een proefra- ket is afgeschoten tot 400 kilo meter boven de aarde. Het pro jectiel was een samenstelling van een herbouwde Duitse V2 een kleinere raket naar Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 afgevuurd werd. Begroting 1949 voor Vlissingen. Verschenen is de gemeente begroting 1949 voor de gemeente Vlissingen. Zy sluit voor de ge wone dienst met een totaal aan uitgaven en inkomsten van 4.723.008.31. Onder de inkomsten ressor teert een post algemene uitke ringen en bijdragen ad 1.045.000 en onder de uitgaven is een post voor onvoorzien opgenomen groot 144.327,58. De kapitaaldienst vermeldt een totaal aan inkomsten en uitgaven van 5.668.217,57, waaronder een bedrag van 4 millioen gulden aan kasgeld voorzieningen voorkomt. De haven van Terneuzen. De scheepvaartbeweging in de haven van Terneuzen ver toont een verheugende toena me. Het aantal zeeschepen, dat ;edurende de laatste jaren in leze haven laadde of loste was als volgt: 1945 totaal 35 (42.547 B.R.T.), 1946 totaal 44 (31.489 B.R.T.), 1947 totaal 84 (69.426 B.R.T.). en 1948 totaal 90 (133.864 B.R,T.) Bestuur Anjerfonds Zeeland. J4et districtsbestuur van het Anjerfonds Zeeland is samen gesteld als volgt: Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Commissaris der Konin gin, voorzitter; J. L. Bemhardi, C. J. van Hootegem, A. P. Kos- tense, C. Lijnzaad, mr. dr. A. J. J. M. Mes. jhr. R. J. H. G./ Röell, A. Schout, J. S. Visscher. Zoals bekend heeft de centra le voor reizende bibliotheken 2000 subsidie uit dit fonds ontvangen ten behoeve van het werk in Zeeland. Telefoongids voor Walcheren. Naar wy vernemen, zal na de automatisering van Vlissin gen een telefoongids voor ge heel Walcheren verschijnen. De P.T.T. zal hiermede tegemoet komen aan de wens van vele telefoonabonné's. Kerknieuws NED HERV. KERK Beroepen te 's Heerenhoek- Niettwdorp: A. P. v. d. Made, cand. te Utrecht. Te Breda: ds. J. H. Boer- ljjst te Goes. Beroepen te Brouwersha ven K. G. Eckenhausen, ent. pred. Prot. Kerk jn Indone sië, in Den Haag. GEREF. KERKEN Bedankt voor Pbnacker: ds. P. de Bruyn, Krabbendijkc. Aan de Vr\je Universiteit te Amsterdam slaagde voor het {jropaedeutisch examen thco- ogie: de heer A. Nagelkerke te Wolf aartsdijk. Ifaliaanse parlementsleden debatteerden con brio. Tijdens een verhit debat over neo-fascisme zijn communistische en christelij-democratische af gevaardigden in het Italiaans par lement elkaar te lijf gegaan. Zaal wachten moesten dc parlements leden van elkaar scheiden, voordat de orde hersteld kon worden. De communisten beschuldigden de regering er van. dat zij aich meer wijdde aan het berechten van communistische leden der on dergrondse beweging dan aan het voor het gerecht brengen van fas cisten. Volgens Mario Scelba, mi nister van justitie, was de aan stichter van twéé onlangs te Mi laan gepleegde moorden een plaatselijk communistisch leider. Het gevecht brak los, nadat com munistische afgevaardigden Scel ba beledigingen naar het hoofd hadden geworpen. Het Rijk neemt de Middachter Allee over. Naar wij vernemen heeft de re gering machtiging verleend aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Gel derland om een contract te slui ten met Graaf Bentinck van Mid dachter tot aankoop door het rijk van de beroemde nog overgeble ven bomenrijen in de Middachter Allee. Deze door de gehele we reld bekende laan is 140Q meter lang, maar over een lengte van 700 meter Is zij gedurende de be zetting door de Duitsers vernield. Reeds eerder was met Graaf Ben tinck. die eigenaar was van de grond en de bomen, overeengeko men, dat het rijk de beschikking kreeg over het vernielde gedeelte, waarna de herinplant met jonge bomen is geschied, terwijl achter de bomenrijen nieuwe rijwielpa den werden aangelegd. Thans zul len ook achter de oude bomen rij wielpaden komen. Naar schatting van de deskundi gen gaan de oude bomen, die over gebleven zijn, nog ongeveer vijf en twintig jaren mee. Ze zullen dan uitgeleefd zijn en vervangen moeten worden. Veldmuizen bedreigen oogst De laatste maanden ztjn voortdurend berichten binnen- f ekomen. Over het massale op reden van vejdmuizen in de Noordoostpolder en in andere streken van het land. Reeds ztjn honderden hectaren win terkoren door toedoen van deze vraatzuchtige dieren vernie tigd, zo meldt men ons van de zijde van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. De weersomstandigheden zgn zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizenstand. Het lijdt thans practisch geen twijfel meer, dat de plaag zich steeds verder zal uitbreiden. De Plantenziektekundige Dienst te Wageningen zal de bestrijding van dc veldmuis met ingang van 1 Maart a.s. met kraht ter hand nemen. Rioolwaterzuivering in Souburg. De rioolwater-zuiveringsin stallatie te Souburg zal over enkele weken In werking kun nen treden. Het bouwkundig gedeelte is reeds enige tija geleden gereed gekomen, het machinale gedeelte nadert ztjn voltooiing. Bij de zuiveringsinstallatie is een parkje van bijna 2 ha. in wording. Sociaal-econoom ET.I. benoemd. Als sociaal-econoom bij de Provinciaal Planologische Dienst is met ingang van 15 Febr. benoemd de heer T. H. J. Westerhout, sociaal- geografisch student en^ amb tenaar Utrecht. bij het E.T.I. te DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. De uitslagen van de deze week gespeelde partijen om het dam kampioenschap van Zeeland lui den: J. L. Strooband JrJoh. de Smet 02; L. VinkW. Boogaard 9—2; J. L. Strooband Jr.—M. F. de Jonge 11. De Zeeuws-Vlaming de Smet (IJzendijke) had een goede start, door ln een van zijn kant zeer goed gespeelde partij van Strooband Jr. te winnen, die in het middenspel een zwakke positiezet deed. Vink maakte tegen Boogaard een openingsfout, waardoor hij reeds op de 4e zet een stuk ver loor. Hij bood daarna nog lang en goed tegenstand, doch Boogaard maakte geen fout en gaf hem geen kans zich te herstellen. Strooband Jr. en de Jonge speel den een technisch goede party, die in remise eindigde, nadat eerstgenoemde een aanval van zwart had afgeslagen. De heer C. de Waart te Vlis singen is geslaagd voor h«t can- dldaats-examen Schei-' en Natuur kunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Vlissingen MR. DE WILDE SPRAK. De Anti-Rev. Kiesvereniging te Vlissingen hield Vrijdag avond een algemene vergade ring, waarin als spreker optrad, mr. J. A. de Wilde, lid der Eer ste Kamer. De voorzitter, de heer B. H. Ligteringen, opende de zeer druk bezochte vergadering met Schriftlezing en gebed, waarna hij na een welkomstwoord het woord gaf aan de spreker. Mr. de Wilde wees er op, dat ook op het politieke terrein de be ginselen van de grootste bete kenis zijn. De geestelijke ellen de in deze tijd is ontstellend groot, en de revolutie-beginselen breken steeds meer door. Dit is de consequentie van het ver laten van Gods geboden, reeds door o.a. Groen van Prinsterer voorspeld. Een sprekend voor beeld hiervan is wel Frankrijk. Trouwens de leidende positie van West-Europa is naar spre kers mening voor goed voorbij. Gods naam wordt uitgebannen uit de hoogste colleges, zoals Uno en de Ver. Naties. De mens wordt in het middelpunt ge steld en Gods ordinantiën ver laten. Dc toekomst is niet rooskleu rig. Het communisme dringt op. en is veel gevaarlijker dan de nazi-furie. Ook de toekomst van ons land ziet spreker somber in. Ons achterland Duitsland is voor vele jaren uitgeschakeld en In- dië zijn wij door de slechte po litiek der tegenwoordige rege ring onherroepelijk kwijt en dit betekent een ramp voor ons land, met zijn snel groeiende bevolking. Een zeer grote fout is ge weest, dat direct na de bevrij ding mannen aan hej roer zijn gekomen, die van politiek ab soluut geen verstand hebben, op enkele uitzondering na wa ren het dilettanten. Hoeveel respect spr. ook heeft voor het werk van minis ter Lieftinck en zijn moeilijke taak, hij deed het te „professo- riaal". De staatsschuld is enorm ge stegen tot 23.5 milliard, en prof. Lieftinck komt nu met een slui tende begroting. Dit is zuiver hengelen naar populariteit. De werkelijkheid is anders en we leven op het ogenblik in een schijnwelvaart, en ons land zou zonder buitenlandse hulp terug vallen tot het peil van 1944. In Engeland durft men beter de werkelijkheid onder het oog te zien, en leeft men veel sober der. Tenslotte behandelde spr. de toestand in Indonesië en wees er op dat deze hoogst bedenke lijk is. Men is verkeerd begon nen en dit wreekt zich nu, tot BIUARTEN KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE. Donderdagavond werd in het café van de heer I. v. d. Velde te Vlissingen, een aanvang ge maakt met de wedstryden om het biljartkampioenschap van Walche ren en Zuid-Beveland, Cadre 35/2. Door familie-omstandigheden moest de heer C. Gabrlëlse zijn inschrijving annuleren, wat tot ge volg had, dat er nu een dubbel rooster moet worden gespeeld. De eerste partyen Verhulstv. d. Velde en BaarendsBruinzeel leverden overwinningen op voor Verhulst en Baarends belde met 'n moyenne van 17.39 met als hoog ste serie resp. 09 en 73. Hoewel Ve»-hulst weer als favoriet startte, heeft hij in Baarends een ernstige concurrent. Het was dan ook enigszins een verrassing dat Baa rends van v. d. Velde reeds de eerste nederlaag kreeg te incas seren. De volledige uitslagen waren: F. Verhulst (400) 400 23 89 17.39 I. v. d. Velde (300) 246 23 42 10.65 C. Baarends (400) 400 23 73 17.39 P. Bruinzeel (300) 280 23 43 12.17 I. V. d. Velde (300) 300 22 40 13.63 C. Baarends (400 328 22 68 14.90 F. Verhulst (400) 400 29 63 13.79 P. Bruinzeel (300) 254 29 28 8.75 Verhulst en Baarends spelen 400, Bruinzeel en v. d. Velde 300 ca ramboles. Vrydagavond wist Baarends Ver hulst een verliesparty te bezorgen. Na 10 buurten was de stand Ver hulst 133, Baarends 30. Deze voor sprong wist Verhulst tot de 17e beurt te handhaven. In de 19e beurt voegde Baarends een aerie van 93 aan zijn totaal toe, om 5 beurten later met een van 92 de leiding over te nemen en deze niet meer af te staan. Van de Velde boekt de winstparty door van te winnen. Daar zowel Verhulst als Baa rends hun partijen tegen v. d. Velde en Bruinzeel wonnen, heb ben beide 6 winstpunten, zodat Zondagavond het tweede treffen lussen hen wel de beslissing zal moeten brengen. I. v. d. Velde (300 300 30 42 10.00 P. Bruinzeel (300) 168 30 27 5.60 C. Baarends (400 400 30 93 13.33 F. Verhulst (400) 386 30 62 12.86 F. Verhulst (400) 400 18 98 22.22 I. v. d. Velde (300) 153 18 31 850 C. Baarends (400) 400 26 67 15.38 P. Bruinzeel (300) 134 26 26 5.15 grote schade van de Indonesi sche bevolking. De P. v. d. A. en de Kath. Volkspartij hebben ons land in het ongeluk gestort. Wat de heer Goedhart heeft ge daan ten opzichte van de heer Palar, is met hoogverraad gelijk te stellen. Veel, waar de Anti-Rev. ja renlang voor gestreden hebben, wordt thans door de tegenstan ders overgenomen. Hieruit blijkt duidelijk van hoe grote kracht de £hr. beginselen ook voor het staatkundig leven zijn, en daaruit mogen wij dan ook de pracht putten om voort te gaan. Mr. de Wilde sloot daarna de bijeenkomst met gebed. PROPAGANDA-AVOND VOLKSONDERWIJS. De afdeling Volksonderwys en de Vlisslngse Ouderraad by het openbaar onderwys hielden Don derdagavond te Vlissingen een propaganda-feestvergadering. De voorzitter van Volksonder- wys, de heer Oosterling, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder richtte hy zich tot het college van B. en W. die deze avond bywoondc. Spreker was verheugd over de grote be langstelling. De heer A. van Wyn- gaarden uit Amsterdam, algemeen secretaris van Volksonderwijs, sprak een rede uit, waarin hy het belang van goed onderwys naar voren bracht. Daarna werd het blyspel in drie bedrUven van Q. Hersman: „De nieuwe typiste" opgevoerd. Óp uitstekende wyze werd dit amusante toneelstuk door de to neelgroep van de „Nederlandse Onderwyzersvereniging" afdeling VXlissingen voor het voetlicht ge bracht. De speelsters en spelers moch ten dan ook een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Half Maart zal eenzelfde pro gramma in Middelburg voor Volks onderwys worden gegeven. „BONBOXNHlRE" De Vlissingrse pianist L. L. Zietse zal Maandag a.s. op treden in het Avro-program- ma „Bonbonnière". De heer Zietse zal optreden als solist en als begeleider. Het pro. uitgezonden gramma wordt om 3 uur. BEGRAFENIS A. VAN DE SANDE Door een omissie is in de rij van sprekers, die het woord voerden bij de teraar debestelling van wylen dhr. A. van de Sande niet ge noemd, ir. G. de Regt, die dank zegde voor hetgeen de overledene had gedaan als be stuurslid van de Nutsspaar- bank. UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bon kaarten zal te Vlisingen plaats hebben voor niet-zelfverzor- gers op Maandag 28 Febr. Aan de beurt zijn cle letters A, C en D. HET PROBLEEM VAN DE MASSA. Donderdagavond hield de ver eniging van Vrijzinnig Protes tanten een gemeenteavond in het Strandhotel te Vlissingen. De voorzitter, de heer J. L. Verhage, sprak een openings woord Hierna hield ds. Metz een cau serie over het onderwerp „Het probleem van de massa". Spre ker begon met er op te wijzen, dat vele mensen er zich nog niet van bewust zijn dat er een dergelijk probleem bestaat. Spreker noemde vervolgens de voornaamste redenen, die oor zaak waren van het ontstaan van de massamens. Deze waren volgens spr., de toename van 't aantal mensen, de industriali-- satie, de verbetering van het levenspeil qn uitbreiding van de wetenschap. De massamens gaat zonder directe belangstel ling te tonen voor wat er bui ten zijn onmiddellijke gezichts kring gebeurt, zonder ooit er gens critiek op te hebben, door het leven. De mens, die opgegaan is in de massa, heeft eigenlijk opge houden te leven. Op de nict- massamens, de mens dus die nog in staat is zich een eigen opinie te vormen, die een eigen verantwoordelijkheidsgevoel heeft, rust de taak de massa mens weer tot geestelijk leven de mensen te maken, FILMS VAN DE WEEK Charles Laughton als straatartist. „ZU, dJe van de straat leven" („Sidewalks of London") met Charles Laughton, Rex Harrison en Vivian Leigh; regie: Tim Whe- lan. Deze film in de Schouwburg. Middelburg, werd kort voor de oorlog gemaakt, toen de Engelse filmindustrie zich nog voorname- ïyk toelegde op weinig beteke nende amusementsfilms. Toch ls dit product niet te verwaarlozen en dat niet alleen omdat er drie begaafde spelers in optreden. Het scenario is namelyk origineel, het vertelt van het leven, de zorgen en de vreugden der straatartisten, die men in Londen's West-End in groten getale aantreft by de ryen voor dc theaterkassa's. Laughton is een prachtige «traat-declamati- tor, Vivian Leigh een kleine die vegge, die door de protectie van Harrison als ryk componist een gevierde actrice wordt (voor wie het geloven wil...). „In het duister van de nacht" („A Gentleman after Dark") met Brian Donlevy, Mariam Hopkins en Preston Foster; regie: Edward L. Marin. Andermaal een film over een boef, die echter nu eens een nette kerel wordt, maar tegen kwade geen klein geruchtje vervaard. Het scenario en de melodramatiek in sommige scènes konden ons wei nig bekoien; spanning bevat deze film in Alhambra, Vlissingen, ech ter genoeg. Reeds, eerder werden besproken „Myn eigen rechter" met Burgess Mei eolith, de geschiedenis van een psychiater, een byzonder knappe film en zeker de beste van de week (Electro, Middelburg) en „The Kid from Spain", een 15 jaar oude Eddie Cantorklucht met. vele zotternijen. (Luxor, Vlissingen). ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Vlissingen te bereiken zijn: dr. H. C. A. Detmar, arts, Badhuis straat 25; te Middelburg: de heer C. F. Prumeau, arts, Groenmarkt 17, tel. 2635: Koudekerke, Westkapelle Zoutelande: de heer L. Sloos, arts. Middelburgsestraat A 61, Koudekerke; te Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dr. Reynders Schilt, arts te Serooskerke, tel. K 1189—212. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek v. d. Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen: Apotheek v. Oc- kenburg, Singel 5, tel. 511. Nieuwjaarsrede van burgemeester A. H. S. Stemerding. In 1948 is er vee! tot stand gekomen. In zbn Nieuwjaarsrede, die l»y Vrijdagmiddag tijdens dc raads zitting uitsprak, heeft de burge meester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding verklaard, dat er in zbn gemeente nog steeds ge sproken kan worden van ernstig woninggebrek. Vóór 1940 werd jaarlyks een 50- tal woningen gebouwd en ver meerderde de bevolking dienover eenkomstig. Op 31 Dec. 1939 wa ren er 1646 bewoond© percelen, op 31 Dec. jl. slechts 1535, hoewel het aantal gezinnen toen 1652 bedroeg (dit zijn 5517 inwoners tegen 5566 eind 1939). Er staan nog 205 hoof den van gezinnen als woningzoe kenden Ingeschreven, enige tien tallen gedupeerden moeten hun panden nog herbouwen, doch bouwvolume ontbreekt. Het ls duideiyk, dat Souburg uit het vo lume van 600 woningen niet veel zal ontvangen. Wanneer de laat ste jaren de woningbouw niet krachtdadig was aangepakt, zou er thans een schreeuwend gebrek aan woningen bestaan. Eer kan, al dus de burgemeester, niet ernstig genoeg bezwaar worden gemaakt tegen de absoluut foutieve wyze waarop het contingent over de provinciën i« verdeeld. Het is te hopen, dat deze fout volgend jaar wordt goedgemaakt. Dan kan wellicht ook een einde komen aan de 100 samenwoningen en kunnen geëvacueerden eindelyk eens te rugkomen. Hef uiterlijk aanzien van de ge meente is in 1948 aanmerkelyk verbeterd. Ondermeer werden vrij wel alle particuliere panden her steld, op vele plaatsen zijn duizen den struiken en honderden bomen geplant, wegen en straten zyn of worden verbeterd, de kerktoren is gerestaureerd, scholen hersteld en op velerlei wyze is er gesaneerd. FINANCIën. De totale schuld der gemeente bedroeg per 1 Jan. 1948 f 650.022.33. per 1 Jan. 1949 f 1.136.427.34: het totaal der aflossingen bedroeg in '48 f 38.C90.35. De begrotingen 1943 en 1949 konden dank zij de byzondere Ryksuitkering sluitend gemaakt worden. Voor 1950 be staan goede verwachtingen, maar grote soberheid ls geboden. Het totaal aantal leerlingen der 4 lagere scholen steeg tot"587 (ge middeld over 1948). Voor dit jaar kan op velerlei gebied verdere vooruitgang tegemoet worden ge zien. Gehoopt wordt een badhuis gebouwd te krygen en het Her bouwplan goedgekeurd te zien. Do aanlog van sport- en speelterreinen zal zo mogelijk in 1949 worden uitgevoerd. De burgemeester be sloot zyn rede met dank te bren gen aan allen, die voor Souburg's welzijn werken en wenste de raadsleden en wethouders met hun goed tot deelneming in de stich ting tot exploitatie van een school tandartsendienst In Vlissingen (men juichte dit zeer toe), tot overname in beheer en on- onderhoud van 60 woningen in Middenhof door het Wo ningbedrijf en tot ingebruikgeving van een gedeelte van het gemeen tehuis aan de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht. Tot le den van de gem. dienst voor Soci ale Zaken werden benoemd de he ren L. C. Janssen en J. J. Passe- nier. Eerstgenoemde beantwoord de dc rede van de burgemeester.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2