PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bouw van 108 woningen Na Den Haag heeft thans Brussel een Europees Congres M BILT Ce ze week Churchill en Spaak zijn de groie figuren J De Bulgaarse predikanten „bekennen" grif schuld Ex-secretaris der N.S.B, staat terecht VOORSPELT 192e Jaargang - No. 47 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W de Pagter, Hoofdred.. G. Balllntyn. Pl.verv.: VV Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS- 32 ct. per week; 1 3.9C p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per run. Minimum p. advertentie f 2.50- Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels): van 1—5 regels 1 1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg, Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 (tyd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.2t Deze week heeft ons dan eindelijk de memorie van ant woord inzake het wetsont werp vergoeding materiële oorlogsschade gebracht. Dit feit moge op zich zelf ver heugend zijn, de inhoud is dit voor de getroffen gebieden beslist niet. De regering meent, dat met het in het wetsontwerp neer gelegde voorstel de grens van. het mogelijke is bereikt en dat een nóg verder gaande vergoeding zou leiden tot 'n over-spanning van de finan ciële toestand des lands, waarvoor zij de verantwóór delijkheid niet zou kunnen dragen. Dit zyn argumenten, welke ook de getroffenen desnoods zullen kunnen aanvaarden, maar wat zij beslist niet kun nen aanvaarden is. dat de minister nietkon komen tot een principiële erkenning van het recht op vergoeding van oorlogsschade. In hoeverre 't dan nu of later mogelijk zou zijn dit recht te effectueren, is een vraag welke pas daar na aan de orde zou mogen worden gesteld. Ook het standpunt van de regering ten opzichte van Walcheren is teleurstellend.. Natuurlijk: er is al veel -voor Walcheren gedaan, maar het gaat ook hier weer om prin cipiële dingen en dan wordt toch maar weer uit het oog verloren, dat Walcheren be wust werd opgeofferd om de bevrijding van West-Europa óók van Nederland boven de Moerdijk mogelijk te maken. En dat Middelburgs ondergang veroorzaakt werd door het feit, dat Zeeland op 14 Mei 1940, ook al weer be wust, buiten de capitulatie van het Nederlandse leger werd gehouden, een capitula tie, waartoe juist werd be sloten om de Nederlandse ste den voor vernietiging te be hoeden. Er is deze week meer ge beurd, binnen èn buiten onze grenzen, dat verdient hier gememoreerd te worden. Noorwegen besloot toe te tre den tot het Atlantisch Pact, dit ondanks do druk, welke van Russische zijde tot het laatste moment op zijn rege ring werd gezet. Zweden komt hierdoor in een wel zeer moeiHjko positie en wanneer een conflict tussen West en Oost mócht uitbreken, zal 't volk van Koning Gustaaf on danks de neutraliteitspolitiek van zijn regering, lelijk in de klem komen te zitten. In Finland, waar men dap per stand houdt tegen de toch waarlijk niet bescheiden belangstelling van de Russen voor hun buurstaten, hing' 't lot van de sociaal-democrati sche regering van minister president Fagerholm deze week aan een zijden draad. Maar zij heeft het gered. Hoe lang nog? Dan moeten we nog even het proces tegen de Bulgaar se predikanten noemenook daarbij zijn er al weer „be kentenissen". Maar we plaat sen die tussen aanhaaltrelcens en dat zegt waarschijnlijk al genoeg! Neen, het is best te begrij pen, dat zo nu en dan eens iemand, die er de kans toe krijgt, maar liever niet naar zijn gebolsjewiseerd land te rugkeert, zoals deze week de Hongaarse wereldkampioen op de schaats Pajor deed, die een week geleden te Oslo op zo grandioze wijze onze landgenoot Kees Broek man versloeg. Trouwfens: met Pajor verdwenen nog een paar andere Hongaren toen de bus, die hen naar het vliegveld zou brengen voor de thuisreis, gereed stond. En Tsjechische voetballers, die in Parijs een wedstrijd zoudén gaan spelen, hebben niet eens meer permissie gekregen hun land te verlaten. Een prettiger geluid kwam van Rhodos waar Donderdag de wapenstilstandsovereen komst tussen Israël en Egyp te werd getekend: een ver heugend succes voor dr. Ralph Bunche, de opvolger van wij len Graaf Bernadotte. die voor ons om deze reden de eretitel van de „man van de week" verdient. En dan tenslotte nog In donesië: op 't moment, waar op wij dit overzicht schrijven, kennen we de inhoud van de jongste als zeer belangrijk' aangekondigde besluiten van de Nederlandse regering nog niet, maar wanneer het vertrek van H.M. de Konin gin naar Tyrol betekent, dat inderdaad in de situatie een ontspanning is ingetreden en vooral ook meer helderheid is ontstaan, is er reden om de volgende week met ver trouwen te begroeten. Handelsbesprekingen mei Engeland duren voorl. In tegenstelling tot eerde re berichten, dat de handels besprekingen tussen Neder land en Engeland vandaag zouden beëindigd worden, ver nemen wij thans, dat deze nog worden voortgezet. Redevoeringen tegen de tyrannie In de gróte zaal van het Paleis der Academiën te Brussel werd Vrijdag de plechtige openingsvergadering gehouden van de internationale raad der Europese beweging, een vervolg op het Europese Congres vorig jaar in Den Haag. Aan dit con gres nemen tal van prominente staatslieden deel, onder wie natuurlijk ook Winston Churchill en verder vertegenwoordi gers van alle Europese landen buiten de Sowj et-sfeer, benevens afgevaardigden van Oosteuropese emigranten-regeringen. Paul Spaak opende de verga dering met een hooggestemde welkomstspeech, Waarin hij de tot standkoming van een Ver enigd Europa een eerste eis van deze tijd noemde. Hij verzeker de onder luide toejuichingen, dat op het congres te Brussel opnieuw de toorts van de Euro pese idealen hoog en brandend zou worden gehouden. Een van de eerste sprekers was Churchill, die de verras sende resultaten, die reeds door de Europese beweging zijn be reikt, opsomde. De Britse staatsman verwelkomde in het bijzonder de vertegenwoordi gers der Europese landen „die zich op het ogenblik in de greep bevinden van een tyrannie, die vernietigender is clan die van Hitier". Ons einddoel is hun bevrijding, riep Churchill uit. Op hetzelfde thema borduur de zijn landgenoot, de ex-mi nister Duncan Sandys. De Eu ropese beweging heeft de plicht, betoogde hij, vastberaden er naar te streven alle Europese volken in vrijheid verenigd te zien. In alle landen achter het ijzeren gordijn geeft de idee van een verenigd Europa inspi ratie tot verzet tegen de tyran nie. Hij besloot: Tezamen zullen wij geschiedenis maken. Wij en de millioenen, die zich bij ons aansluiten zullen voorwaarts gaan tot het einddoel, een vere- Een Rubens yoor een schrijfmachine. Een schilderij, voorstel lende een naakte vrouw, die zich zelf de doodsteek geeft, is te Londen verkocht voor 3200 pond sterling. Het doek werd eerst aan een museum aangeboden, waar het geweigerd werd. Daarna ging het op een auctie voor 2 pond 10 shil ling en vervolgens werd het voor een schrijfmachine ge ruild. Nu heeft na onderzoek een kunstkenner het doek geïdentificeerd als een 300 jaar oude originele Rubens, voorstellende de „zelf moord van Dido". Voor het schilderij aan het museum, dat het kunst werk weigerde, werd aan geboden had het 15 iaar l^ng in een donker hoekje van een atelier gelegen. Kunstkenners hadden ver klaard, dat het doek geen enkele waarde bezat. nigd Europa, werkelijkheid zal zijn. De Nederlander prof. H. Brugmans liet de tyrannie cr even buiten en legde de nadruk op de noodzakelijkheid van volksopvoeding om de Europese gedachte nader tot de mensen te brengen. De agenda van het congres omvat de volgende punten: 1. Bestudering van een ont werp van een Europese conven tie, welke voorziet in de instel ling van een Europees „hof voor de rechten van de mens". De regeringen zal worden ver zocht een dergelijk hof te er kennen. 2. Bestudering van de begin selen, waarop een Europese po litiek gegrondvest moet zijn. 3. Bespreking van de algeme ne organisatie en propaganda. Hoezeer ook het grote doel, dat tot de conferentie heeft ge ïnspireerd, steun a mag verdie nen, enige skepsis is wel ge wenst. Hoogdravende redevoe ringen zijn vorig jaar in Den Haag genoeg te horen geweest en aan mooie resoluties is voorlopig geen behoefte meer. Een Europese eenheid zal van onderop tót stand moeten ko men en niet volgens oratorische recepten kunnen worden opge legd. Bovendien begeven Chur chill en de zijnen zich in ge vaarlijk vaarwater indien zij de nadruk gaan leggen op de strijd, die de Europese bewe ging zal moeten voeren tegen de Sowjet-Unie. Uit het verde re verloop van het congres zal moeten blijken of de besprekin gen ook enig practisch nut zul len afwerpen. Een nieuw proces begon Lange verklaringen van ds. Namoeof en Ivanof. Het Vrijdag te Sofia begonnen proces tegen vijftien Bul gaarse predikanten schijnt een getrouwe copie te zullen worden van bet proces Mindszenty in Boedapest. Do twee beschuldigden die het eerst een verklaring mochten afleg gen, ds. Namoeof en ds. Ivanof legden volledige „beken tenissen" af, putten zich uit in zelfbeschuldigingen en ver klaarden achteraf zeer veel spijt, te hebben van hun ge dragslijn. De eerste dag van het proces verliep derhalve volgens l»et in Oosteurop» gebruikelijke schema. Naar Wes terse begrippen heeft een dergelijke zielige vertoning wei nig met recht te doen. Wat te denken indien Namoeof met gebroken stem zegt: „Thans ben ik trots op de Bulgaarse communisten, de staatsveiligheidsdienst heeft een nieuw mens van mij gemaakt Namoeof gaf gedurende drie uur lang een uitgebreid ver slag van zijn bedrijvigheid. Hij sprak kalm, maar had af en toe moeite zijn tranen te bedwingen. Hij bekende mili taire en economische inlich tingen te hebben verstrekt aan Amerikanen van wie hij wist, dat zij tot de Ameri kaanse geheime dienst be hoorden. Hij meende, dat dit de enige manier was om het communisme te bestrijden. Met verstikte stem verklaarde hij, dat zyn houding tegen over het communisme thans veranderd was en verzocht hij hem nog een kans te geven om dit te bewijzen. Hij deelde het Gerechtshof mede, ervan overtuigd te zijn, dat „thans het historische ogenblik voor het communisme is gekomen". Hij geloofde, dat een nieuwe wereld wordt geboren, een wereld van rechtvaardigheid. Als het sociale vraagstuk is opgelost, zal er meer plaats zijn voor het Christendom. Ds. Ivanof achtte zich even eens schuldig en verklaarde zijn gepubliceerde bekentenis te - handhaven. Evenals Na moeof zei hij onder Ameri kaanse invloed te hebben ge. staan en een ernstige fout te hebben gemaakt, toen hij han delde in de overtuiging, dat het communisme tegen de godsdienst zou optreden. De zitting werd bijgewoond door officiële waarnemers van Britse en Amerikaanse lega- Dr. Bee! in Bafavla aangekomen. Dr. L. J. M. Beel, Hoge i Vertegenwoordiger van de Kroon, en dr. P. J. Koets, di- j recteur van het kabinet van j de H. V. v. d. K„ zijn van- morgen te negen uur (pl. tijd) te Batavia aangekomen. Zij werden verwelkomd door prof. dr. Husein Djajadiningrat, secretaris van Staat_ voor Onderwijs en Opvoeding, ge neraal S. H. Spoor, Sultan Hamld II, Hilman Djajadi ningrat, leden van de Com missie van de V.N. voor In donesië en anderen. Van het vliegveld gingen dr. Beel en dr. Koets ter stond naar het paleis. V.S. stellen voorhulp programma via V.N. De V. S. staan op het punt een uitgebreidprogram van steun aan onvoldoende ontwik kelde landen op stapel te zet ten. Dit deelde Vrijdag de Ame rikaanse gedelegeerde in de economische en sociale Raad der. V. N., Thorp, mee. Dc ^y. S. zullen een voorstel doen om de Ver. Naties in te schakelen bij de uitvoering van dit program. Vonnis van Schacht nietig verklaard. Koransky, de minister voor de zuivering in Württem- berg-Baden. heeft het besluit van het Centrale Hof van Cassatie te Ludwigsburg (Amerikaanse zóne), volgens hetwelk dr. Hjalmar Schacht, de voormalige minister van economie, weer in de groep „hoofdschuldigen" werd on dergebracht en tot acht jaren strafkamp veroordeeld werd, nietig verklaard. Volgens Ko ransky had de tegen Schacht geuite aanklacht ondanks zijn afwezigheid onderzocht moe ten worden. Dr. Schacht zal zich nog voor een zuiverings rechtbank in de Britse zóne moeten verantwoorden. Met uitzondering van Prinses Marijke, die onder de hoede van haar grootmoeder in Paleis Soestdljk is achtergebleven, is thans de Konink lijke Familie voltallig in San kt Anton am Arlborg bijeen. Alvorens hotel Post te verlaten voor het maken van een ski tour, poseerden de vorstelijke personen even voor de fotograaf. V.l.n.r.: Prinses Irene, Prinses Margriet, Prins Berhhard, Koningin Juliana en Prinses Beatrix Naar vernomen wordt heeft de Spaanse minister van buiten landse zaken, Alberto Martin Ar- tajo, op een kabinetsbijeenkomst onder leiding van generaal Franco, rapport uitgebracht ten aanzien van e; Middellandse-zee-paet. Er zijn geen verdere bijzonderheden bekend. ADVISEUR VAN DE „TELEGRAAF". Vrydag stond de 51-jarige ex-secretaris-generaal der N. S. B„ ir. Carolus Josephus Huygen te Rotterdam ge boren terecht voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijz. Gerechtshof. De procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, zeide, dat op verzoek van de verdediger ties. Er zijn drie rechters van wie de president een beroeps- jurist is. Het proces is open baar en kan door 300 mensen worden bijgewoond volgens het systeem: wie het eerst komt, wie het eerste maalt. De 16 verdedigers zijn op twee na door de aangeklaag den gekozen. Gemeenteraad Vlissingen Herstel De Ruyter-Boulevard Gebouw voor huishoudschool Dc^gemcenteraad van Vlissingen heeft in zijn Vrijdag gehouden vergadering enkele belangrijke hesluiten genoemen. De raad hecht te namelijk zijn goedkeuring aan de onderhandse aanbesteding van de verbetering van de De Ruijter-Boulevard, welk werk 1 Juni a.s. gereed zal moeten zijn, aan de verordeningen voor het exploite ren van een gemeentelijke volkscredietbank, aan het herstel en dc verbouwing van de voormalige avondnijverheidsschool tot een industrie- en huishoudschool voor meisjes, aan de verbouwing van de ontspanningsbarak in het Haven dorp tot kleuterschool en aan de aankoop van 7000 genormaliseerde vuilnisemmers voor de burgerij van Vlissingen. te de bestelling van de vuilemmers op de juiste wijze geschied. Het voorstel werd tezamen met dat tot verbouwing van een der vuil nisauto's z.h.s. aangenomen. Dit laatste punt kwam aan de or de nadat de raad eerst de heer W. P. A. de Rooy te 's Gravenhage had benoemd tot onderwijzer bij de openbare 1. s. A, een rente verlaging voor een volkshuisves tinglening had goedgekeurd, het wegenfonds had opgeheven en een wijziging had gebracht in de re geling voor het opnemen van kas geld. Wat de aanschaf van de 7000 vuilnisemmers betreft, die f 35.000 zullen kosten, drong de heer M. J. Corveleijn cr op aan ook de plaatselijke middenstand voor zul ke leveringen te laten inschrijven. Ook achtte hij het tarief voor het weghalen van vuil nadelig voor bedrijven, die meer vuil dan het normale huisvuil produceren. De heren van Rooljen en van Poelje bespraken in 'dit verband de belangstelling, die de burgerij toont voor het behandelde in de gemeenteraad. Na een uitvoerige bespreking, zegden B. en W. toe dat het vuilophaaltarief bekeken zal worden als het in de practyk getoetst is. Weth. M. A. van Popering acht- VOLKSCREDIETBANK. Bij het voorstel tot oprichting van een gemeentelijke volkscre dietbank wees de heer J. P. Ven- tevogel op de minder gelukkige formulering van de rente voor schriften. Hij wilde als rente genoemd zien 6 pet. per jaar en ook in enkele andere bepalingen enige wijzigingen aanbrengen. Het voorstel werd aangenomen met de wijzigingen als door de heer Ventevogel gevraagd. Aan een bezwaar van de heer M. J. van Poelje inzake het hóger beroep tegen afwijzing van lenin gen zal in de instructie voor de directeur tegemoet worden geko men. Besloten werd tot herbeplanting van de Noorderbegraafplaats, tot aankoop van 250 stankschermen voor het gemeenteriool en tot ver strekking van f 4850 voor woning splitsing en verbetering. MEDISCH CENTRUM. Aan de Stichting Medisch Cen trum werd toegestaan haar gebouw te belasten met een hypotheek ad f 28.000, nadat door de heren M. J. Corveleijn, II. van Rooijen en J. P. Ventevogel was geinformeerd naar de organisatievorm van de stichting en zowel de burgemees ter als wethouder van Oorschot hadden toegelicht, waarom de vor ming van de stichting zo lang had geduurd. De heer Ventevogel wees er op. dat geen samenspraak met de Diaconessenvereniging en het Wit-Gele Kruis tijdig heeft, plaats gehad vóórdat tot inrichting van het magazijn werd besloten. Wethouder van Oorschot bena drukte. dat het Groene Kruis een groot deel van zijn bezittingen moet inbrengen om de arbeid van het Medisch Centrum mogelijk te maken. Na afdoening van enige kleine re voorstellen werd besloten tot het aanleggen van gemeenschap pelijke voortuinen bij 261 monta gewoningen. Op een vraag van de heer C. Schillemans deelde wet houder M. A. van Popering mede. dat gedacht is aan een bijdrage van f 0.20 per week van de zijde der bewoners. WONINGBOUW. In beginsel werd besloten tot de bouw van 48 duplex-woningen be stemd voor St. Willibrord en 60 montagewoningen voor Goed Wo nen. Een voorstel betreffende ver- voersvergoeding voor b.l.o.-leerlin- gen werd gedeeltelijk teruggeno men en gedeeltelijk goedgekeurd. Vastgesteld werd het bedrag per leerling voor uitkering ingevolge de l.o.-wet en de voorschotten aan de bijzondere scholen. Bij het voorstel tot herstel van de Boulevard de Ruijter ontspon zich een discussie over de wen selijkheid om plaatselijke aanne mers te laten inschrijven. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Het plan van B. en W. om de gemeente voor de a.s. raadsverkie zingen niet in kieskringen te ver delen vond algemene instemming. Bij het voorstel tot verbouwing van de avondnijverheidsschool waarschuwde de heer van Poelje voor achterstelling van het voort gezet lager onderwijs als straks de huishoudschool leerlingen gaat trekken. De heer J. L. de Wit be pleitte verschaffing van huisves ting in de school aan enige leden van het personeel en de heer M. J. Corveleijn achtte een gym nastieklokaal gewenst. Wethouder W. Po; scherming van het wilde met de huisvesting in school even wachten en wees het gymnastieklokaal af. Nadat besloten waj tot verbou wing van de ontspanningsbarak in het Havendorp, opdat daar een kleuterschool kan komen, bepleit te de heer E. Andriessen de ont ruiming van het kleuterschoolge bouw waarin thans het distribu tiekantoor is gehuisvest. Wethouder W. Poppe deelde me de, dat hij voor de distributledienst reeds een ander gebouw op het oog had. RONDVRAAG. By de rondvraag deelde de bur gemeester op vragen van ir. M. A. L. Beun mede. dat de politie strenger zal letten op het lopen over plantsoenen. De heer J. L. de Wit drong aan op verruiming van de huisvesting voor het postagent schap aan de Paul Krugerstraat en op bediening in dat kantoor door een ambtenaar- De burgemeester lichtte toe, dat verkrijgen van een- ander lokaal moeily'k was en dat overigens de bouw van een nieuw hoofdpost kantoor ter sprake gebracht zou worden. Door verscheidene raads leden werd nog besproken: het verkeer bij de Keersluisbrug, het langzaam openen van die brug, het vernielde plantsoen op het Ra- vesteinpleln. het des avonds buiten zetten van vuilnisbakken, het ne men van schoolfoto's, het arbeiden van steenhouwers op de begraaf plaats. het verstrekken van voor schotten aan rentetrekkers inge volge de Noodwet-Drees. Uit de antwoorden van B. en W. stippen we aan. dat vernieu wing van de Keersluisbrug volgend Jaar aan de orde zal komen. spoed was betracht met de behandeling van deze zaak. Om aan deze wens te voldoen was volstaan met een sum miere opsomming van de punten der beschuldiging, welke evenwel voor verdach te duidelijk zyn. Deze punten betreffen het door verdachte bevorderde streven der N. S. B. hulp- en steunverlening aan de \rjand en het voeren van propaganda in woord en geschrift van medewerking aan de Duitse oorlogvoering. Huygen was voorts advi seur van II. M. C. Holdert („De Telegraaf"). De president hield verdach te een aantal propagandage schriften, speeches en radio- redevoeringen voor. Van een aantal gaf hij toe, dat deze van zyn hand afkomstig wa ren. De procureui'-flscaal, mr. Drabbe, die in zyn requisitoir de punten der dagvaarding nog eens naging, zeide, dat verdachte heeft erkend pro paganda te hebben gevoerd voor dienstneming in de Duit se weermacht en o.m. ook voor dc germaanse staten bond. Voorts heeft verdachte zijn aandeel geleverd aan „het indruppelen van het gif der rassenwaan" bij het Nelerland- se volk. „Verdachte is een ijdel mens en in de maatschap pij mislukt. Zijn studie in Delft kon hij niet voltooien en moest zich met een Duits ingenieursdiploma tevreden stellen". Mr. Drabbe eiste 15 jaar met aftrek* en ontzetting uit de politieke rechten. Sovjel-voorslel over aloom-energie. De Sowjet-Unie heeft in de Commisie voor Atoomenergie van de V.N. een voorstel ge daan om twee ontwerp-con- venties op te stellen, welke 1 <Juni van dit jaar gereed zouden moeten zjjn. In deze conventies zou: le. de atoom bom moeten worden verboden en 2e. een systeem worden ontworpen van contróle op de productie van atoomenergie. Het voorstel is practisch hetzelfde als dat van Gromy- ko, dat ongeveer twee jaar geleden door de Veiligheids raad en de Algemene Verga dering verworpen werd. Te Tokio werken wevers aan een rijk geborduurd gewaad, dat de Paus aangeboden zal worden ter gelegenheid van de herdenking van zhn priesterwijding, thans vijf tien jaar geleden. KORTE PREDICAT1E „Van toen aan begon Jezus Zynen discipelen te vertonen, dat Hij moest heengaan naar Jeruzalem, en veel lijden van de ouderlingen, en over- •prieseren, en Schriftgeleerden, en gedood worden, en ten der de dage opgewekt worden." (Matth. 16 21). Wat U hierboven ziel afge drukt, is de z.g. eerste lijdens- aaükondigihg. Morgen immers beginnen de lijdensweken en het is goed, dat de courant er ons ook op voorbereidt. Dóór middel van deze tekst, die zie ik het goed ons met twee gedachten vertrouwd toil ma ken: 1) Zoals deze Jezuswoorden (men leze ze in hun verband!) voor de discipelen een domper betekenden, zo ook voor ons. Ook wij immers leggen verband tussen God en succes. Wat Hij doet, moet lukken. Welnu, hier zien wij hoe Jezus de nederlaag voorspelt: het échec! De Zoon van God moet het afleggen. En het gaat er maar om, wddr wij staan. Daar waar spijkers met koppen worden geslagen, dan wel üddr waar de slagen vallen daar waar Jezus is. 2) Jezus zal het moeten afleg gen tegen schrikt niet de „Kerk" van zijn dagen. Tegen mensen, in de grond even braaf en netjes dis wij. En het gaat er maar om xvaar wij staan. In de kring der toeschouwers, dan wel daar waar het beseft wordt: wij zouden hebben meegedaan. Dat besef gaat natuurlijk ge paard met berouw en wroeging. Doch ook meteen gevoel zo on beschrijflijk heerlijk, dat wij ons maar niet aan nadere om schrijving zullen wagen. Gaat alleen maar na: wij doen Je zus dit aan. Zet Hij het ons nu ook betaald? Weineen: het moest allemaal geb&uren m.h.o. op ons heil. En hoe groter de spanning Hijtoij voor ons wordt, des te meer zal blijken, dat wij behalve een lijdens-, ook een vreugdetijd zijn inge gaan. G. v. MOORSEL. Sluiskil. Sowjet- winter- manoeuvres bij de Noorse grens. Het Sowjet-Russische leger voert wintermanoeuvres uit tussen Petsamo en Salla, waar de Sowjet-Unie aan Noorwegen en Finland grenst, aldus wordt in Helsinki verklaard. De manoeuvres zouden gehou den worden door de garnizoe nen te Petsamo, Moermansk, Salla en Kandalaks, die alle versterkt zijn. TOENEMENDE BEWOLKING Geldig tot Zaterdagavond Toenemende bewolking met later plaatselijk enige re gen, voornamelijk ln het Noordwesten van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, tusen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1