Wat in Italië van de politieke schoonmaak terecht kwam Tekenfilms met culturele aspiraties Goedhart bezocht Indonesia Office Leipziger Messe in mineur Straatbelasting en polderlasten Zeeuwse Almanak TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 Fascistisch ex-minister publiceert memoires Ook de „zwarte panterkat" vrij (Van onze correspondent). ROME. Febr. Het meisje, dat enkele dagen geleden in gezelschap van een goed geklede jongeman een café, te Rome binnenkwam, trok onmiddellijk de aandacht door haar knap uiterlyk. Het duurde echter niet lang, of aan de tafeltjes werd druk gefluisterd. De mensen staken de koppen bij elkaar en keken dreigend in de richting van het chique paartje, dat zich weinig van de belangstelling der gasten aantrok en op gewekt pratend bij een van de grote ramen ging zitten. Toen sprong een vrouw van een naburige tafel op, greep haar glas en riep zo, dat allen het konden horen: „Op je welzijn, Celeste!" Het meisje verschoot van •kleur. Zij trachtte zich welis waar een houding te geven, maar het was al -te laat. Het masker was gevallen. De jon geman v erd plotseling gegre pen, terwijl het meisje naar buiten werd gesleurd en door een woedende menigte zodanig werd toegetakeld, dat het be- wuselöos viel. Meer dood dan levend brachten carabinieri haar naar huis. Celeste di Porto, een Joods meisje, had tijdens de Duitse bezetting de bijnaam „de zwar te panterkat", nadat zij tal van geloofsgenoten aan de Gestapo had verraden. Na de bevrijding werd zy weliswaar gearres teerd, maar de réchters waren voor haar jeugd en lichamelij ke schoonheid blijkbaar niet geheel ongevoelig, want zij veroordeelden haar slechts tot enkele jaren gevangenisstraf. Op grond van de recente ara- ïvstie-benalingen, waarmede in Italië "nogal eens wordt ge goocheld, werd Celeste kort geleden weer in vrijheid ge steld. Dat het Italiaanse pu bliek het niet „nam'', blijkt we! uit het incident in het Ro meinse café. Celeste is echter geen op zichzelf staand geval. Een te Rome, verschijnend ochtendblad kondigde dezer dagen op de voorpagina aan, dat het de me moires van Giuseppe Bottai gaat publiceren. Bottai heeft geen mensen verraden; hij ver zette zich zelfs tegen de deel neming van Italië aan de oor log, die door Hitler was ont ketend en conspireerde in 1943 tegen Mussolini. Op het einde van de oorlog was hij in het Franse vreemdelingenlegioen opgenomen, van waar hij pas enkele maanden geleden weer naar Italië is teruggekeerd. Toch behoort Bottai sedert de „Mars naar Rome" in 1922 tot de meest vooraanstaande lei ders van het fascisme. Hij was verscheidene malen minister en stichtte in de „carta del La_ voro" en de „carta della Scue- HONDERD-EN-éêN JAAR OUD. In Kloosterzande wapperen vandaag de vlaggen! Want Opoe PauwelsDieleman wordt hon- derd-en-één jaar oud! Wat heeft zij niet beleefd, in die meer dan honderd jaren.... Zij heeft de wereld meer zien veranderendan in^de twintig eeuwen voor de hare. Toen zij geboren werd kon zij nog niet door een fiets of een trein over reden worden en toen zij oud was werd haar huisje verwoest door een V 1 en meest zij drie jaar in een bouwval wonen.... Zij heeft de machine zien ko men, de trein en de auto, de vliegmachine. Zij heeft vele ko ningen tronen zien bestijgen en zij heeft konings- en keizers kronen door de straten zien rol len. En zij heeft oorlogen be leefd, zoals de mensheid er nog nimmer had aanschouwd. De mens heeft een wonder baarlijk aanpassingsvermogen. En aan de zwaarste tijden denkt hij dikwijls met de meeste lief de terug. En bovendien, van de meeste dingen is de mens zich nauwelijks bevmst, als hij er niet onmiddellijk bij betrok ken is. Een enkele gebroken ruit bij uw buurman veroor zaakt meer opschudding im mers, dan drieduizend Chine zen, die ih de Jangtsekiang ver drinken. Opoe Pauw els zal haar eigen leventje wel geleefd hebben. En dat was goed. Alleen op die ma nier kon ze honderd-en-één jaar oud worden, terwijl rond om haar een wereld schudde op haar grondvesten. Maar toch: wat moet het een dag geweest zijn, toen die V 1 kwam en alles wat een mensenleven is ge weest in een seconde verbrij zelde. Honderd-en één! Ach, Opoe Pauwels, wal zou ik graag eens willen weten, ge u nog herinnert uit iiw jeugd! En wat ge vindt van de mensen en de dingen van toen en van nu. En hoe het was om zo heel, heel oud ie worden. Want zo oud zijt ge geworden is tachtig niet de leeftijd der zeer sterken? dat wij het ons niet kunnen voorstellen en u slechts naderen met de eerbied, die voor de grijsheid past. En juist om die eerbied: van mij geen interview vandaag. Aleen een verre, hartelijke groet! la" dc grondslagen van de fas cistische politiek op sociaal terrein en op het gebied van het onderwijs. Hij loopt nu evenals de „zwarte panterkat" in Italië vrij rond en toucheert 2elfs flinke honoraria voor de publi catie van zijn persoonlijke her inneringen. Van de „epurazio- ne", de politieke zuivering, is in Italië dan ook even weinig terecht gekomen als in andere landen. DE EERSTE ZUIVERINGSGOLF. De eerste zuiveringsgolf was wreed en bloedig. Het begon met dc vermoording van Mus solini en twintig van zijn naaste medewerkers en de ten toonstelling van de lijken in het openbaar. Weerzinwekkend waren de nachten in het voor jaar en de zomer van 1945. „Afhalen doodschieten bezit verdelen" was de algeme ne leuze. Formeel waren cr „zwarte lysten", maar spoedig werden persoonlijke wraak zucht, moordlust en hebzucht botgevierd. Uit het later inge stelde onderzoek kwam veelal ondubbelzinnig vast te staan, dat de slachtoffers niet om po litieke, doch louter om per soonlijke redenen waren ver moord. De daders noemden zich „partisanen", maar met de werkelijke vrijheidsstrijders hadden zij niets uit te staan en de controle van het bevrrjdings. comité schuwden zy als het vuur. Het aantal slachtoffers wordt op ongeveer 100.000 ge schat. Het duurde echter niet lang of het Italiaanse volk keerde zich tegen deze vorm van zui vering. Toen ook in Noord- Italië de centrale regering het heft in handen had werden tri bunalen ingesteld. De recht spraak steunde op aanklachten, die in hoofdzaak gericht wa ren tegen het plegen van „atti rilevanti", d.w.z. handelingen ten gunste van het fascisme. Door deze formulering konden vooral de verantwoordelijke raddraaiers in de nek worden gegrepen. TRIBUNALEN AFGESCHAFT. Sedert de tijd, dat de Cas- peri en de Christelijke Volks party aan het bewind zijn, valt van zuivering weinig meer te bespeuren. De tribunalen zijn afgeschaft, in hun plaats zijn cle gewone rechtbanken getre den. Sterk is het streven om door amnestie-maatregelen en het lndienstnemen van vroege re fascistische ambtenaren een streep door het verleden te zetten. Er zullen geen martelaren worden gemaakt. De. „Italiaan se Sociale Beweging" die er geen doekjes om windt, dat haar leden vrijwel zonder uit zondering voormalige fascisten zijn, mocht bij de laatste par lementsverkiezingen ongehin derd deelnemen en vrijelijk propaganda voor haar denk beelden maken. Zij scheen vele aanhangers te hebben en zij verwachtte dan ook, op zijn minst 40 zetels te veroveren. Zelfs haar tegenstanders waren overtuigd, dat zij met 25 a 20 afgevaardigden in de Kamer uit de bus zou komen. Maar de Italiaanse kiezer toonde zich het in hem gestel de vertrouwen waardig: de „Italiaanse Sociale Beweging van de neo-fascisten haalde slechts zes zetels. (Nadruk verboden) de camera's mogelijk maakt. Zo is als eerste van deze serie tekenfilms in een nieuw genre („Muzikale verfdoos" genaamd) gereed gekomen: „De Theems". Van de bron glijden wij langs historische plaatsen, geesten van histori sche figuren verschijnen en verdwijnen, Londen gaat voor bij en wij eindigen in de ge zellige drukte van Southend Pier, alles op de muziek van „Old Father Thames". Elf andere films in deze serie zullen volgen; een "dezer zal de route illustreren van de beroemde pelgrims van Win chester naar Canterbury. Naast deze serie worden de „Animaland"-filmpjes ge maakt, die een hele leger schaar van amusante dieren- caricaturen op 'iet doek bren gen. De eerste handelt over Zimmo, een leeuwenjong. Dit is echter het gebruikelijke genre terwijl de Muzikale Verfdoos nieuwe wegen in slaat en de tekenfilm een cultureel tintje geeft, waar door een wijd perspectief wordt geo end. NIEUW GENRE IN ENGELAND GEBOREN. De Muzikale Verfdoos. Van een goede gekleurde tekenfilm gaat een bekoring uit, waaraan niemand ook h\j, die overigens om films niets geeft, zich kan onttrekken. Dit komt omdat tovenaars als Walt Disney technisch vernuft en artistieke gaven paren met verfijnde humor en 'n veelal op het dierenrijk ge- inspireerde sprookjessfeer, om dat, in iedere volwassene nog heei veel leeft van het gemak kelijk te vertederen kind. Amerika heeft tot nu toe het monopolie gehad van de goede gekleurde tekenfilm, kort, zoals de Silly Sympho nies en lang, zoals Sneeuw witje, Fantasia, Pinnocchio en Bambi. Hef is slechts in krin gen van ingewijden bekend, dat de J. Arthur Rank-orga- nisatie in Engeland sinds vier jaar voorbereidingen heeft ge troffen om een eigen teken filmindustrie te vestigen, die kan wedijveren met de Ame rikaanse. In studio's in het lieflijke Berkshire werkt sinds 1944 een aantal artisten onder leiding van David Hand, die al 30 jaar in de teken filmindustrie een rol vervult, waarvan 15 bij Disney. Een groot probleem vormde de opleiding van de animators de tekenaars, die als de ont werpen voor karakters en achtergronden eenmaal zyn vastgesteld, voor de bewe ging van de sujetten hebben te zorgen. Deze opleiding vergt drie jaar. De studio heeft een groot aantal van deze vaardige, uiterst gespe cialiseerde tekenaars nodig. TYPISCH ENGELS Thans werken in Engeland 200 artisten, waaronder 150 „animators". Het is duide lijk. dat bij deze mensen geen gebrek aan ideeën is. Op één punt was men het ai spoedig eens: de nieuwe techniek meest typisch Engel3 zyn en de onderwerpen moesten in hun algemeenheid iets met Engeland te maken hebben. Eén van de eerste plannen was het in beeld brengen van bekende liedjes en waarom zou men geen gebruik ma ken van plaatselijk bekende folklore en legenden? Men wilde iets nieuws brengen, 'n geheel nieuwe interpretatie van de illustratiekunst. Op dat de technische apparatuur deze ideeën kon venverken, werd besloten tot construc tie van een soort uiterst be wegelijke tekentafel, elec- trlsch bestuurd, die voorzien i« van twee Technicolorcame- ra's en van een ingewikkelde en vernuftige apparatuur, die elke denkbare beweging van Sir David Kelly, de nieuw benoemde Engelse ambassa deur in Moskou. De productie van de „Willem Barendsz". Tot 13 Februari had de „Wil lem Barendsz" geproduceerd 69.112 barrels (11.518 ton) traan tegen 43.888 barrels (7-314 ton) traan in een vergelijkbare pe- voor riode van het vorig" jaar. De spermolieproductie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De tanker „Mijdrecht", die zich op de thuisreis bevindt, heeft een lading van 10.044. ton traan aan boord. Berucht inbreker gepakt. Vorige week is door de cen trale recherche van Amster dam van zijn bed gelicht de 58-jarige fandbouwef P.W., die verdacht wordt van een zeer grote serie inbraken in Alkmaar. Beverwyk, Heiloo en Castricüm. In Beverwyk bestaat het vermoeden, dat hij in de laatste tyd viermaal heeft ingchroken. In Alkmaar niet minder dan .12 of 13 maal. W. heeft echter slechts één inbraak toegegeven, ge pleegd in dc nacht van 15 op 16 Februari in Alkmaar. Een deel van de buit is in zyn woning te Amsterdam terug gevonden. Hier was ontken nen voor hem dus ook onmo gelijk. W. heeft reeds 20 jaar, 2 maapden en 10 dagen ge vangenisstraf achter de rug. Rapport over Italiaanse koloniën. Graaf Carlo Sforza, de Itali aanse minister van buitenland se zaken, heeft bij het uitbren gen van rapport over zijn Pa- rijse besprekingen met de mi nisters van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk aan de Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat alle mogendhe den hebben ingestemd met het teruggeven van Somaliland aan Italië in trustschap. Sforza zou er aan hebben toegevoegd, dat een oplossing Tripolitanië mogelijk ichijnt door oprichting van een aparte staat, die met banden van een overeenkomst aan Ita lië gebonden zou zijn. Eritrea gaf de vcoranamste moeilijk heid, zo zou Sforza gezegd heb ben. SUBANDRIO WAS OPGEWEKT. Goedhart praatte over Minister Stikker. (Van onze correspondent) Londen. Febr. Naar aanlei ding van het in de Tweede Ka mer ter sprake gekomen be zoek van het Tweede Kamerlid Frans Goedhart (P.v.d.A.) aan de republikeinse gedelegeerde Palar in Parijs, stelden wij ons heden in verbinding met dr. Subandrio, vertegenwoordiger der republiek in Londen. Dr. Subandrio. het hoofd van het zgn. Indonesia Office hier het brandpunt van de goed gesmeerde republikeinse voor lichtingsdienst in het buiten land deed ons in een onder houd de verbazingwekkende me dedeling. dat de heer Goedhart enige weken geleden ook aan hemzelf (Subandrio) een be zoek had gebracht en wel te Londen. Aantekeningen betref fende deze samenkomst stonden in Subandrio's agenda geno teerd als hebbende plaats gehad in de laatste week van Januari jl- Omtrent de inhoud van zijn besprekingen met de heer Goed hart wilde hij zich echter niet uitlaten. Wel verklaarde Su bandrio ons. dat hij niet onwel willend zou staan tegenover een hernieuwde bespreking met dr. Drees, mits een dergelijk initi atief van Nederland zou uit gaan en mits hij de toestem ming van Hatta en Sukarno hiertoe zou verkrijgend). Zyn eerste bezoek aan dr. Drees waaraan deze verle den week tijdens de Indische debatten in de Tweede Kamer refereerde had plaats gevon den vóór de hervatting der po litionele actie in December. Volgens Subandrio was de uit nodiging daartoe van Holland uitgegaan en had hij daar niet om gevraagd. Met dr. Drees had hij een „overeenstemmende zienswijze" bereikt omtrent de noodzakelijkheid van een ont moeting DreesHatta. Op de ochtend van diezelfde dag had dr. Drees een bespreking in de zelfde geest gevoerd met Nary- an. de Brits Indische secretaris van de C. v. G. D. .Over de heer Goedhart zeide Subandrio verder nog, dat deze tijdens zijn besprekingen te Pa rijs met Palar „steeds loyaal aan het standpunt der Neder landse regering had vastgehou den". Hij, Subandrio. was daar getuige van geweest, daar hij destijds zelf ook in Parijs aan wezig was. „Ook in Londen had de heer Goedhart gehceL gesproken in het kader van het standpunt der Nederlandse re gering". Bijna gelijktijdig ech ter bevestigde Subandrio het feit. dat de heer Goedhart in Parijs openlijk tegenover Palar verklaard zou hebben, dat mi nister Stikker's missie naar de Ver. Staten een „volkomen mis lukking" geweest zou zijn. Wij vragen ons de betekenis af van een dergelijke „Goed- hartelijlce loyaliteit". Wellicht was dit een der redenen voor net vergenoegde gezicht van dr. Subandrio. dat ons deed denken aan een kat die zojuist een ka narie had ingeslikt. (Nadruk verboden) Koningin Juliana is met Trinses ?<fargrict Dinsdagavond in het Oostenrijkse wintersportplaats je Sankt Anton am Arlberg gearriveerd. Een speciale trein van de Oostenrijkse Staatsspoor wegen bracht H. M. naar het kleine stationnetje. 20 jaar geëist tegen „Oberjunker Zahnarzt". Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam behandelde de zaak tegen de 36-jai-ige „Oberjun- ker-Zahnarzt" Frits Igel uit Aken.Dc eis luidde 20 jaar. Aan deze Duitse tandarts werd ten laste gelegd, dat hij twee broers, die in het „Sperr- gebiet" rond Rhenen waren aangetroffen, om het leven heeft gebracht. Picter Hofman werd met een schotwond in dc bulk bij Igel, die in het slot Remmerstein als Oberjunker- Zahnarzt van het 84e regiment van de S.S. Freiwillige grena dier divisie landstorm Neder land, werkzaam was, binnen gebracht. De aanklacht luidt, dat Igel Pieter Hofman een te grote dosis morphine toege diend zou hebben, waardoor de ze onmiddellijk gestorven was. Weinig bezoek en weinig handel verwacht. (Van onze correspondent) Leipzig. Febr. -r-'De eertijds bloeiende Leipziger Messe heeft zijn glorie verloren. Over dc komende beurs is men wel heel pessimistisch gestemd. Hij zal slechts weinig bezoe kers uit West-Duitsland en uit West-Europa trekken: ongetwij feld een succes voor de tegen- blokkade. maar voor het eco nomische leven van Duitsland is dat uiteraard een groot na- Vermindering en ontheffing zijn mogelijk. In Zeeland reeds toegestaan. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag. Februari Er zijn weinig belastingen, die zich in de sympathie van Sijmen Betaal verheugen. Een van de onaangenaamste, speciaal voor de plattelanders, is wel de straatbelasting, omdat zij drukt op eigendommen bebouwde en onbebouwde waarover al uit anderen hoofde belasting betaald wordt. Vandaar, dat deze kwestie thns onder de gedupeerden weer actueel geworden is. Er drukken tegenwoordig zulke ho ge lasten op de grond, in ver houding tot het rendement, dat deze grond oplevert, dat de ont wikkeling in landbouwkringen onrustbarend genoemd wordt en gewaarschuwd wordt tegen de ernstige gevolgen, indien geen verbeteringen tot stand komen. De straatbelasting, omschreven in artikel 280 van de Gemeente wet. kan geheven worden op eigendommen, die belenden aan of een uitweg hebben op wegen, die bij de gemeente, of een ander dan de gemeente in onderhoud zijn. Zij dienen om de gemeente een gedeelte van de middelen te verschaffen om haar gezamelijke straten en wegen in ordo te houden. LANGS POLDERWEGEN. Dat is alles goed en wel, zeggen nu de boeren: maar waarom moeten wij straatbe lasting betalen, als onze be bouwde of onbebouwde eigen dommen gelegen zijn aan wegen, die bij een waterschap of een polder in onderhoud zijn en waarvoor wij als ingelanden reeds een bijdrage moeten le veren in de vorm van water- schaps- of polderlasten? De wa terschapslasten kunnen soms zeer zwar drukken; bijvoor beeld in die provincies, waar de bijzonder zware lasten van de zeeweringen opgebracht moeten worden, hetgeen in Zee land nog al eens het geval is. en hier en daar wordt reeds een weggeld geheven volgens andere normen dan de straat belasting, zoals het paardegeld in Groningen. EEN 'OPLOSSING. Gelukkig heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken een open oog voor de moeilijkheden. Dat blijkt o.a. uit de Memorie van Antwoord op het wetsont werp noodvoorziening gemeen- tefinanciën, waarin de minister o.a. zegt. er geen bezwaar te gen te hebben, indien bij de be paling van het tarief, waarnaar do straatbelasting wordt gehe ven, rekening wordt gehouden met de omvang van de voor zieningen aan de wegen en in de belasting slechts worden be trokken percelen, gelegen aan wegen, die uit de algemene mid delen worden bekostigd. Wegen, die geheel door waterschappen worden onderhouden, kunnen dus worden vrijgesteld. Ook wanneer de waterschapslasten afgezien van de vraag, of zij dienen ter bestrijding van uitgaven voor de wegen zeer hoog zijn, kan daarin, althans wat de ongebouwde eigendom men betreft, voor de regering aanleiding gevonden worden, niet op het heffen van oen straatbelasting aan te dringen. Voor Zeeland heeft de mi nister zoals bekend er reeds in toegestemd, dat in bepaalde omstandigheden, bij voorbeeld by zware druk van polderlasten. voor de onge bouwde eigendommen geen of een lagere straatbelasting wordt geheven. De gemeenten kunhen dus verlaging of het niet heffen van straatbelasting op onge bouwde percelen bij het Rijk aan de orde stellen, indien: 1. de waterschapslasten bui tengewoon hoog zijn; 2. reeds in andei'e vorm een wegbe- lasting wordt geheven, bij voorbeeld als paardegeld; 3. de wegen, waaraan de be lastbare percelen zijn gelegen of waarop zij uitgang hebben, geen uitgaven van de ge meenten vergen. Ten plattelande zal men goed doen niet te volstaan met de algemene klacht over de hoge lasten; men zal ac tief op een juiste en billijke verdeling van de lasten moe ten aandringen. deel. De Messe is dit keer niet veel meer dan een tentoonstel ling; er zal weinig omgaan. De exportmogelijkheden zijn dooi de schaarste aan materialen zeer beperkt en bovendien zijn de buitenlandse klanten door in het verleden opgedane onaan gename ervaringen voorzichtig geworden. Ook voor Duitsland zelf zal de aanstaande beurs weinig betekenis hebben, zo verwacht men. Blokkade en te- genblokkade. prijsverschillen, financiële en monetaire bezwa ren en credietrr.oeflijkheden verhinderen, dat zij haar vleu gels kan uitslaan. Het is voorts nauwelijks aan te nemen, dat men naar Leipzig zal reizen alleen om oude za kenrelaties nog eens te ontmoe ten en met hen van gedachten te wisselen. Het verblijf in Leipzig is peperduur; waarom zou men er naar toe trekken of zijn verblijf cr langer uitstrek ken dan strikt noodzakelijk is, als er toch weinig of geen za ken zijn te doen? Op een modeshow van „Mattli" in. Londen, waar dc nieuwste modellen voor de komende len te werden getoond, trok deze zwart zijden avondjapon de aandacht door het scherpe con trast met de stola van witte vos., Zeeuwen in de Oost Wij vergeten niet. Djocja, Zondag 30 Jan. 1949. Als het daar. bij jullie, vier uur in de middag is en zelfs de ronde kraaloogjes van de kleine kinderen nog wijd open staan, beginnen hier. bij ons. dl grote meysen al met dc hoof den te knikkebollen en zekere aanstalten te maken. Als daar. bij jullie, de boule vard nog vol is met zijn tradi tionele Zondagmiddagwande laars. stil genietend, stil huive rend van het zuiderstrand in winterkleed, als daar op het Bellamypark tientallen zich klitten rond da patates-frites kraam, trachtend reeds bij voor baat te kunnen genieten van de wringelende warm-witte doom, die hun uit de pan tegemoet slaat, als de Walstraat zich weer gestadig vult met de zich in één richting voortbewegende kerk gangers. als. 'als. als. Wij zien die beelden voor ons. Welk een bekoring gaat er uit van een foto-album, dat na jaren weer tevoorschijn gehaald wordt en waarin de half ver geelde foto's met versleten hoekjes een zee van zoete her inneringen oproepen. Diezelfde bekoring heeft hot gesprek met een goede vriend, een-stadsge noot. die na jaren, plotseling ver van huis, voor je opduikt. Dan begint elke zin met: „Weet je nog van toen...." Dan worden allerlei herinne ringen opgehaald, je beleeft al les weer opnieuw en je ziet elk punt van je oude vertrouwde stad weer voor je. Dan vergeet je bijna, dat je beiden op een afgelegen vliegveld, ergens mid den op Java. in een kuil zit. Twee bij twee meter, met klei ne aarden walletjes er om heen en een Bren tussen je in. Dan vergeet je dat je pelotons commandant luchtvanrttrospen bent ol' commandant vlicgver- keersleiding. dan is het weer Loek en Albert, dan loop je weer samen met je boekentas -.onder je arm door de Paul Kru- gerstraat. de nieuwste spiek- methode te bespreken. Je weet dat achter je twintig man rus tig liggen te slapen in het half vernielde stationsgebouw en vóór je de blaffende kampong honden de plaats verraden, var ongure elementen onrust trachten te stoken, maar in je onderbewustzijn lig jc samen met een kring vrienden en vriendinnen op het strand en je doet je best een glimlach op tc vangen van het leukste meisje. Doch als plotseling een erg brutale peloppor met een Ja pans karabijntje kogeltjes tegen het aarden walletje probeert te schieten, dan zinkt het hele droombeeld op slag weg. de Bren gaat in de schouder en een straal rode lichtspoor ver dwijnt in rechte lijn naar dc plaats waar het heen moest. Weg is Vlissingen, weg de bou levard en weg de St. Jacobsto- ren. Slechts de duisternis blijft over, met een enkel vuurvlieg je. Maar als om drie uur onze aflossing komt en we wandelen samen terug naar ons tempatje. dan zegt een klap op eikaars schouder meer dan duizend woorden. Dan blijkt, dat een stadsgenoot in dc vreemde, ge lijk staat met oen broer thuis. Vlissingen. wij denken vaak aan jc, wij hopen je spoedig weer te zien. TWEE VLISSINGERS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3