tcMalen NIEUWS UIT ZEELAND Geen reden tot critiek op Wederopbouw Geen verdere faciliteiten voor Walcheren Hongaarse schaatsers verdwenen plotseling jT-genda Washington verlangt geen bases in Noorwegen MKEWm WALCHEREN Minister Lange verdedigde het Atlantisch Pact. Halvard Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag een lans gebroken voor het At lantisch Pact. Zyjn besprekingen te Washington, 20 zei hij, hadden hem er van overtuigd, dat neutraliteit Noorwegen niet bulten een eventuele oorlog zou kunnen houden. Om een duurzame vrede te krijgen moesten de Westeuropese democratieën defensief samenwerken. Lange verzekerde uitdruk kelijk. dat het Pact geen of fensief karakter heeft. In Washington was hem verze kerd, dat de Ver. Staten in vredestijd niet om bases in Noorwegen zouden verzoeken. Het was volgens hem dui delijk, dat het verdrag een Tuberculose onder de beroepsziekten. 1 EERSTE KAMER 1 AANVAARDT HET DE SBETR EFFEN D K WETSONTWERP Tot dusver was do tuber culose niet opgenomen onder de beroepsziekten, die in de Ongevallenwet 1921 genoemd zijn. En in de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 ont braken de ziekten, die het ge volg z|jn van de omgang met vergiftige stoffen, die gebruikt worden voor de verdelging van onkruiden en bij het be spuiten van vruchtbomen, aardappelen en andere gewas sen. Daarin komt nu verandering, want nadat reeds de Tweede Kamer zich verenigd had met een wetsontwerp, dat deze ziekten rangschikt onder de beroepsziekten, hechtte Woens dagmiddag ook de Eerste Kamer er haar goedkeuring aan. Alle leden waren blijk baar van de noodzakelijkheid van deze maatregel over tuigd, want er werd geen en kel woord van critiek op het wetsontwerp geuit. In dezelfde vergadering be sloot de Eerste Kamer tot de naturalisatie van 82 vreemde lingen. tot de samenvoeging van de gemeenten Maarssen en Maa.sseveen. tot aankoop van „Huize Katwijk" in Den Haag voor de Rijkspolltiecen- trale en nam zij enkele ande re. onbetekenende, wetsont werpen aan. (Ingezonden mededeling) 26 FEBR. 5 MAART 1949 Vraagt naar het geschenk! (Ingezonden Mededelingen). HA GEBRUIK VAN ONZE ALOM BEKENDE ^caldiS «-'hode j HOESTPOEDERS P POEDER 7/, CT EIUI6ST-4SC1 BRASKAMP N.V.RIJSWIJK <Z H. (Ingezonden 'Mededelingen). Was Uw wol veilig in ALK ALIVRIJ 35 Cl p«' PA (Ingezonden mededeling) Geen gespleten haar- punten meer. wan! POINTFIX voed» he» haar van binnenuit en maakt het glan zend en gezond. regionale overeenkomst zou worden, gebaseerd op het be ginsel één voor allen, allen voor één, zodra een der aan gesloten landen zou worden aangevallen. „Wij hebben vernomen," voegde Lange er aan toe. „dat geen eisen zullen worden ge steld aan enig land, die het zouden dwingen strijdkrach ten te onderhouden op een hoger peil dan zijn economie veroorlooft. In het voorgestel de verdrag wordt er de na druk op gelegd, dat het eco nomische herstel in de betrok ken landen afzonderlijk en in geheel West-Europa, voorrang moet hebben". Lange deelde verder nog mede, dat het antwoord van Noorwegen op de jongste nota der Sowjet-Unie. waar in het sluiten van een niet- aanvalsverdrag tussen beide Staten wordt aangeboden, nog in overweging is. Ondernemingswachten op Java en Sumatra. Een correspondent van Ane- ta had een interview met de commissaris van politie A. van Deventer, inspecteur van de ondernemingswachten op Java en Sumatra. Deze verklaarde dat de ondernemingswachten thans in totaal op Java en Sumatra rond 18.000 man omvatten, doch in verband met het open komen van de nieuwe gebieden zal voor het eind van het jaar dit aantal stijgen tot 25.000. Over het algemeen ge nomen beantwoordde 85 pet. van de ondernemingswachten aan de gestelde verwachtingen. „Er zijn in verschillende delen van Java grote aanvallen ge pleegd en veelal kon men stand houden, hetgeen een prestatie op zichzelf is", aldus ae com missaris. Hij zeide, dat aan het eind van het jaar het aantal deserteurs uit de ondernemings wachters 1 pet. bedroeg. De wachten zullen nog jarenlang nodig blijven. In de Amerikaanse staat Iowa is een verordening uitgevaardigd, da', flessen met sterke drank moe ten worden verkocht met een la bel, waarop een doodskop met ge kruiste beenderen staat. In het ontwerp was tevens voorgesteld om hieraan tie woorden toe te voegen: „Tegenmiddel: Giet de in houd van deze fles in het riool en doe de fles In de asbak". Do handelsbesprekingen, wel ke deze week tussen Engeland en Nederland in 's-Gravenhage wor den gehouden zullen heden be ëindigd worden. Er is op alle pun ten van het voor 1949 te sluiten handelsverdrag overeenstemming bereikt. Aldus Minister In De 50.000ste woning gereed Het centrum van Tiel, dat door de oorlog prac tise)! geheel was wegge vaagd, herrijst langzaam maar zeker. Donderdag z|jn er weer twee winkelpanden gereed gekomen waarvan één de 50.000ste permanente wo ning is, die na de oorlog in ons land werd gebouwd. De minister van Weder opbouw en Volkshuisves ting,' mr. J. in 't Veld, was speciaal naar Tiel gekomen om in de gevel vam dit huis een gedenk plaat te onthullen. Hierbij sprak de minister een rede uit. Men heeft m|j de vraag gesteld, zo begon minister In 't Veld, of er wel voldoende reden is om van het gereed komen van de 50.000ste woning 11a de be vrijding zo veel ophef te ma ken. Een productie van 50.000 woningen in ruim arie jaar is toch geen prestatie om erg prat op te gaan. 't Is echter volgens spr. een misverstand, wanneer men meent dat er na de oorlog op het gebied van herstel van oorlogsscha de niet meer is verricht en luist vanwege dit misverstand leeft hij er prijs op gesteld, dat aan deze gebeurtenis wat meer relief wordt verleend. Bij een vergelijking van de prestatie van nu met die van na de eerste wereldoor log is er volgens de minis ter zeker geen reden voor de felle critiek op de ambtena ren van. z|jn departement, welke tot voor kort nog zo veelvuldig werd gehoord. Ook toen bracht men het in de eerste drie jaren na het einde van dc oorlog niet ver der dan in totaal ongeveer 80.000 woningen. Spr. heeft er prijs op gesteld deze dingen 't Veld te Tiel. Het zevende infantrie depot, dat gelegerd is in de Koning Wil lem I kazerne te 's Hertogenbosch, en in de kazerne te Vught. zal binnenkort gaan verhuizen naar het militaire kamp te Wester- bork. Donderdag werd de Haagse brandweer gealarmeerd voor een zware binnenbrand ln een lak- spulterij. Vermoedelijk zijn de in de spuiterU hangende cellulose- dampen door vonken uit een elec tromotor in brand geraakt. De schade wordt op f 3000 geraamd. eens duidelijk cn met gro te openhartigheid te zeg gen. Het grieft hem diep, dat vreemdelingen, die ons land bezoeken, niet weten - hoe z|j uiting moeten ge ven aan hun bewondering voor wat ons land op het terrein van de Wederop bouw tot dusverre gepres teerd heeft, terwijl in eigen land tot voor be trekkelijk korte t|j(l de cri tiek volledig overheerste. De minister is er van over tuigd. dat het Nederlandse volk bereid zal z|jn de uiter ste krachten in te spannen om- mede te helpen 't vraag stuk van de woningnood zo snel mogelijk tot een oplos te brengen. sing De Schade-Enquête- Commissies in Zeeland. KOND 90% Al-'GEDAAN In hun memorie van ant woord inzake het wetsont werp vergoeding materiële oorlogsschade verwerpen de ministers, die het wetsontwerp ondertekenden, de klachten over de trage afdoening door de schade-enquête-commissies. Reeds 85% van de schade gevallen, welke onder de com. petentie van de commissie vallen zou zijn afgewikkeld, ondanks het feit, dat de me dewerking van de gedupeer den vaak zeer veel te wen sen zou overlaten. ZEELAND De memorie geeft ook ge detailleerde c|jfers voor de verschillende provincies, waar aan w|j die van Zeeland ont lenen. Wat betreft de schade aan bedr|jfs- en beroepsuitrusting en aan bedrijfs- en handels voorraden z|jn in Zeeland 16282 gevallen aangegeven, waarvan er 14948 (91.8%) definitief werden afgehandeld. Van de nog niet definitief af gehandelde gevallen, werden er 491 geënquêteerd. Voor de schade aan huis raad werden 43153 gevallen aangegeven, waarvan er 37624 afgehandeld z|jn (87.1%) en 24 geënquêteerd, terwijl in 2482 gevallen een voorschot werd verstrekt. Ten slotte de gevallen van schade aan gebouwde onroe rende goederenaangegeven als totaal vernietigd 4581, zwaar beschadigd 5868, licht beschadigd 31064. totaal 41513. Hiervan werden in resp. 4565, 5661 en 30838 (totaal 41064) fevallen taxaties verricht, zo- at nog 449 gevallen te taxe ren zijn. Ingeschreven 111 het Grootboek voor de Wederop bouw of gereed voor inschrij ving z|jn 6079 gevallen. Al deze cijfers gelden per 1 Januari 1949. Bovag feestavond. In het Schuttershof te Mid delburg gaf de Bovag Donder dag een feestavond, waarvoor zeer veel belangstelling be stond en die werd gekenmerkt door een tegelijkertijd intieme en feestelijke sfeer. Het beken de gezelschap „De Zuidwesters" voerde een cabaretrevue op, die op hoog peil stond en an dermaal de kwaliteiten van dit troepje amateurs aantoonde. Komieken als Jimmy Spake en Wim de Graaf brachten de aanwezigen met hun kwinksla gen van de ene lach in de an dere. Van het uitvoerige pro- Regering blijft bij haar mening, dat reeds voldoende „extra's" werd gedaan In de M. v. A. gaan de ondertekenende ministers ook uitgebreid in op de opmerking van verschillende Kamer leden, die een speciale regeling voor Walcheren bepleit ten. De regering handhaaft daarbij haar standpunt, dat nog verder gaande tegemoetkomingen voor Walcheren dan reeds b|j de Herverkavelingswet zijn gedaan, de ongelijk heid in vergelijking met andere gebieden op niet te ver dedigen wijze zou vergroten. Toch overtuigd van de zwaarte van de schade De ministers verzekeren, dat zij er terdege van over tuigd z|jn, dat Walcheren tot de zwaarst getroffen gebie den van ons land behoort. Daarmede is echter tot dus ver rekening gehouden, zoals reeds bij de behandeling van de Herverkavelingswet-Wal cheren is gebleken. De rege ring wijst er op, dat de kos ten van de herverkaveling- door het Rijk worden gedra- gen. Gebruiksgerechtigden op buitenged|jkte- en door af- en opspoeling geheel of ge deeltelijk waardeloos gewor den gronden behouden vol gens de Herverkavelingswet SENSATIE IN OSLO. Geen animo voor terugkeer naar Boedapest. Het Hongaarse schaatsenrijders- team zou Donderdag per vliegtuig naar hun land terugkeren. De ploeg bestaande uit de wereldkam pioen Kornel Pajor. Gedeon La- danyi. Joseph Merenyi. de ver zorger Lasho Brehel en de coach, hadden zich verzameld bij hel ge bouw van de Noorse Luchtvaart Maatschappij. Twee minuten voor het vertrek van de bus, welke 1 de rijders naar het vliegveld Forne- bu zou brengen. Hepen Pajor. Ju lian cn Wazulek weg en verdwe nen in dc straten van de Noorse hoofdstad. Toen zij hun papieren en tickets kregen namen zU hun ba gage en vertrokken. De andere leden van de ploeg vertrokken met de bus om met het vliegtuig naar Boedapest terug te keren. Later op de dag ontdekte men Pajor ln het Blsletstadlon. waar hij een naar rondjes draalde, maar geen spoor heeft men tot nu toe ontdekt van Klllan. die naar ver luidt. verloofd zou zijn met een Noors meisje. Men veronderstelt, dat Pajor aan de Hongaarse autoriteiten ge vraagd zou hebben toestemming te verlenen om deel te nemen aan de internationale wedstrijden, wel ke binnenkort te Drontbeim en te Oestersund zullen plaats vinden, maar dat van Hongaarse rijde een weigerend antwoord zou rijn bln- TSJECHEN NIET NAAR HET BUITENLAND. De voor Zondag 27 Februari vastgestelde wedstrijd tussen de Racing Club de Paris en een Praagse ploeg werd afgelast om dat de Tsjechische minister van voorlichting weigert aart enige spelers, wie dan ook. vergunning te geven het land te verlaten. Men schrijft in Parijs deze houding toe aan het feit dat al te veel Tsjechische athleten de laatste tijd geweigerd hebben terug te ke ren nadat ze in het buitenlsnd waren opgetreden. hun volle rechten van eigen dom en gebruik bij de toe deling na de herverkaveling, terwijl het onderhavige wets ontwerp een zodanige voor ziening niet kent ten behoeve van gebruikgerechtigden van gronden, die onherstelbaar beschadigd zijn. Een bijzondere voorziening voor de agrarische gedupeer den op Walcheren, welke in het algemeen niet geldt voor de boeren elders, ls de toe passing van het Ontruimings- besluit V.V.O. 1944, zoals deze nader in het onderhavi ge wetsontwerp is geregeld. Deze <jrie punten betekenen voor de agrarische schade op Walcheren reeds een verder gaande tegemoetkoming in de geleden oorlogsschade, aldus de minister, dan volgens de algemeen geldende voorzie ningen op basis van het on derhavige wetsontwerp mo- felijk zou zHn. Deze bijzon- ere voorzieningen voor Wal cheren vonden haar recht vaardiging in het feit, dat dit gebied in zijn geheel zwaar getroffen werd, waar door het welvaartspeil van het eiland bedreigd is. Het ware echter onjuist te stel len, dat de individueel ge troffene op Walcheren in een bijzondere positie verkeert ten opzichte van die elders aangezien het voor hem per soonlijk toch geen verschil uitmaakt of hij een bepaalde schade op Walcheren of el ders heeft geleden. Voor wat betreft de niet-agrarische schade zou dit nog duidelijker spreken. OOGSTEN Tijdens de inundatie verlo ren gegane oogsten worden Integraal vergoed. Wanneer weer van normale oogsten sprake kan zijn, valt van te voren natuurlijk niet te zeg gen. Door het toepassen van door het ministerie van land bouw aangegeven cultuur maatregelen helpen de boe ren mee aan het herstel van de grond. Indien de hierbij gemaakte kosten niet direct uit de opbrengsten kunnen worden gedekt, wordt ook dit nadelig verschil vergoed. Be drijfsschade k*11 eenter étA niet gram noemen wij speciaal het optreden van de drie „negers" o.m. met een variatie op Al Johnson, voorts de parodie op een dichter door Wim de Graaf en de zang van Nelly Kunst, die met haar prettige stem, haar beschaafde voordracht en haar goede keuze van liedjes menige beroepsartiste naar de kroon stak. Recrutendag te Goes. Volgende week zal de voorjaars lichting van nieuwe dienstplichti gen zich aan/ de kazerne moeten melden. In verband hiermee heb ben de Deputaten der Geref. ker ken voor geestelijke verzorging van land- en zeemacht, bij wijze van experiment in verschillende delen van het land bijeenkomsten voor de Geref. jongens belegd, waarin zy worden voorbereid op het dikwyls geheel nieuwe leven dat hen wacht. Donderdag werd ln het verga derlokaal van de Geref. kerk aantal Geref. jongemannen uit de gehele provincie was opgekomen, terwijl tevens verschillende predi kanten en kerkeraadsleden van hun belangstelling blijk gaven. Na opening met zang en gebed en een welkomstwoord van de voorzitter, ds. Wristers uit Am sterdam, zette ds. Ie Cointre, pre dikant in alg. dienst belast met de zorg voor de Geref. militairen, nader het doel van deze bijeen komsten uiteen, en deed enkele mededelingen over hetgeen reeds is gedaan, o.m. door de uitgifte van gidsjes en adressenmateriaal. Vervolgens sprak maj. ds. Steen huis, gewestelijk leger predikant tc Breda over wat de jongens wacht en wat van hen wordt -ver wacht bjj het binnentreden der ka zernes. De jonge recrutcn komen van uit een min of meer beschermd milieu in een andere wereld, waarin personen uit alle lagen der bevolking worden ontmoet. Spr. wekte de jongemannen op van het eerste moment af voor hun geloof uit te komen. Verder wees ds. Ie Cointre o.m. op het grote belang van het contact zoeken met de plaatselijke kerk en het bezoeken van de prot militaire tehuizen. In Huis ter Heide is thans ook een Protestants centrum voor mili tairen opgericht, voor geestelijke, morele vorming van aanstaand en jong kader en kernvorming. Na de gezamenlijke koffiemaal tijd besprak dokter V. 't Hart, res. officier van gezondheid, uit Kam perland, de sexualiteit. Laatste snreker was ds. H. Fran sen uit Nieuw-Weerdinge, die zo als bekend, als een van de eerste veldpredikers met de troepen naar Indonesië trok. Deze schetste de ver schillende moeilijkheden en ge varen waarvoor de militairen bij hun zwervend leven in de tropen komen te staan. Er moet daar strijd worden geleverd op velerlei terrein'. Zaak is dat de geestelijke achtergrond goed blijft. Aan het eind van deze dag las ds. Wristers nog een Schriftge deelte en ging tenslotte voor in dankgebed. .Middelburg Jaarvergadering Chr. Besturenbond. Te Middelburg vergaderde de Chr. Besturen Bond onder voorzitterschap van de heer P. Meliefste, die in zijn inlei ding wees op de noodzaak, dat door de éigen woningstichting aandrang op het gemeentebe stuur zal moeten worden uit- eoefend tot snelle woning bouw, gevolgd door overdracht van complexen aan deze stich ting. Spr. verklaarde, dat nieuwe loontoeslagen onver mijdelijk zullen zijn. Tot de belangrijkste kwesties, die dit jaar de aandacht op zullen eisen, behoort de medezeg genschap in het bedrijf. De secretaris, de heer W. Boone, deelde in zijn jaarver slag mee, dat de C.B.B. thans 19 afdelingen telt met in to taal 1028 leden bij het af sluiten van het verslag. Dit betekent een stgging van 123 leden. De Chr. Metaalbewer- k-ersbond liep achteruit, door dat in Arnemuiden een afde ling werd opgericht en de Fabrieks- en Transportarbei dersbond verloor 34 leden, hoofdzakelijk een gevolg van overschrijvingen. Nieuwe af delingen werden opgericht voor de Chr. Technici cn de Chr. Handelsreizigers, terwijl er in St. Laurens een N.C.B. werd geboren en in Domburg en Serooskerke correspondent schappen kwamen van de Chr. Landarbeiders. De C.B.B. heeft een batig saldo van 24.46. In deze vergadering werd nog het woord gevoerd door de districtsbestuurder, de heer A. C. Bensen, die de vakbe weging bezag in het kader van de nationale en interna tionale politiek. Hij sprak over de spanningen tussen lo nen en prijzen; niet door sta kingen, maar door overleg zal het C.N.V. pogen verbeterin gen tc krijgen. Daarbij zal én door bestuur én door leden evenals voorheen, gewerkt moeten worden in de weten schap. dat God alle dingen regeert. BUURTVERENIGING WENST OEFENSPEELVELD. In verband met talrijke aanvra gen van leden der buurtvereniging 't Zand. is het bestuur overgegaan tot onderhandelingen met diverse personen teneinde een oefenspeel veld voor voetbal, korfbal, enz. te huren. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaar ten 905 en textielkaarten VA 905 zal te Middelburg plaats hebben op Zaterdag 26 Febr. voor alle zelfverzorgers. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Kloetin- ge (toez.) J. Jell erna, Ossen- drecht. Beroepen te Poortvliet A. J. Timmer te Polsbroek. Drietal te Haarlem (jeugd- predikant)H. Aalbers te Vlis- singen, W. E. den Hertog te Loosduinen, A. A. Koolhaas te Amersfoort. Marktberichten VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Veiling van 22 Februari 1949. SnUFla 60—1.34: Veldsla 5—1.07; Spinazie 1.01—1.11; Spruiten 10— 56: Savoijekool 7—26; Rodekool 9 —13; Witlof 1543; Prei 7—9: Boe- rekool 6—8; Kropsla 13—17; Bloemkool n 62. worden vergoed omdat dit in strijd zou zijn met het alge meen beginsel. VOORSCHOTTEN. Ten slotte wflzen de minis ters er op, dat de tot dusver verstrekte voorschotten in derdaad slechts een deel van het verlies dekken: daarvoor z|jn het nu eenmaal voor schotten, natuurlijk: aangezui verd tot hetvolle bedrag, waarop de betrokkenen vol gens de bepalingen van de wet recht zullen hebben. LEZING OVER DE K.L.M. Op geestige en tevens zeer boeiende wijze heeft de heer A. C. Leeuders v^n de K.L.M. Don derdagavond voor leden van de afd. Walcheren der Ned. Reis- vereniging in het Schuttershof een lezing gehouden over de 30- jarige geschiedenis van het K. L.M.-bedrijf. Na zijn causerie werd eén film over een vlucht van Am sterdam via New York naar West-Ihdië vertoond en na de nauze draaide een fraaie kleu renfilm over een vliegtocht van Amsterdam naar Batavia. SCHOOL TANDARTSENDIENST In het gemeentehuis te Mid delburg werd een vergadering gehouden om te' komen tot de vorming van een Stichting voor de schooltandverzorging. Overeenstemming werd ver kregen over de ontwerp- stichtingsbrief. Het dagelijks bestuur van de stichting zal bestaan uit de heren: A. J. Berenpas, voorzitter; Ll On. derdijk en tandarts H. B. J. Knoop. Bestuursleden zullen zijn: arts P. C. J. v. d. Slik- ke te Middelburg en vertegen-, woordigers van de oudercom missies bij het openbaar l.o., van de besturen der Herv.- Geref.- en R.K. scholen, van het Groene- en Wlt-gele Kruis. Het bureau van de te benoe men tandarts zal gevestigd zijn aan de Eigenhaardstr. 2; de administratie zal gevoerd worden door de gemeentelijke dienst voor de Maatschappe lijke zorg. OUDERAVOND CHR. BURGERSCHOOL In de Chr. Lagere en U.L.O— school, Singelstraat te Middel burg, werd een druk bezochte, ondermeer door dc burge meester bijgewoonde ouder avond gehouden. Vóór het of ficiële gedeelte kregen de ouders van de aldaar school gaande kinderen gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen en contact op te nemen met de leerkrachten. Nadat de voorzitter, ds. P. J. F. van Voorst Vader, had geopend, sprak het hoofd van de U.L.O.-school, de heer R. A. Swanborn, over de bete kenis van het M.U.L.O.-diplo- ma voor de leerlingen. Film stroken toonden beelden van schoolreisjes. De heer J. B. Dekker, wnd. hoofd van de lagere school, vertelde het een en ander over het tekenonder wijs. Na de pauze werden twee schoolfilms gedraaid, één over de bloemencultuur te Aals meer en één over het leven in het Venetië van Nederland, Giethoorn? Deze zeer geslaag de ouderavond werd besloten met een collecte voor aan koop van fruit en bloemen voor het hoofd van de lagere school, de heer C. Kranen donk-, die reeds geruime t|jd ziek is. Vlissingen Begrafenis A. van de Sande. Donderdagmiddag vond op de begraafplaats te Vlissin gen de teraardebestelling plaats van w|jlen de heer A. van de Sande. Tal van vrien den en kennissen vergezelden hem naar z|jn laatste rust plaats. Als eerste spreker voerde ds. J. C. Sickesz, na mens directie, bestuur en per soneel van het ziekenhuis „Bethesda" het woord. Hij schetste het vele werk dat de overledene voor het zie kenhuis gedaan heeft en hoe h|j zich steeds met liefde en vol toewijding aan deze moei lijke, maar mooie taak had gegeven. Namens de Maat schappij tot Nut van 't Al gemeen sprak de heer G. de Kloe woorden van waardering voor al hetgeen de overlede ne voor deze vereniging ge daan heeft. Notaris J. L. Verhage sprak woorden, van dank voor het geen de overledene 26 jaar lang als bestuurslid van de vereniging tot bevordering vreemdelingenverkeer verricht te. Ook namens de vereniging van Vrijzinnig Hervormden bracht de heer Verhage dank voor het vele en toewijden de werk dat de overledene voor deze vereniging gedaan Jubileum gem. secretaris te Steen. Maandagmorgen om half elf vindt in Steen een plechtige zittinng plaats, waarin de ge meentesecretaris, de heer E. Francken. zal gehuldigd worden in verband met zijn 30-jarig ambtsjubileum. Bruinisse schaft kermis niet af. In de Donderdagavond ge houden gemeenteraadsvergade ring van Bruinisse werd tot ge meentewerkman benoemd de heer C. Nederhand. Een voor stel van de heer Geluk, tot af schaffing van de kermis werd met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Besloten werd deel te nemen in het kapitaal van het vliegveld Haamstede. Tot on bezoldigd ambtenaar van de Burgelijke Stand werd benoemd de heer C, H, v. d. Linden, ge meentesecretaris. Veemarkt te Terneuzen. In de dezer dagen gehouden gemeenteraadsvergadering te Terneuzen, werd besloten tot de aanleg van een terrein voor een veemarkt. Ontevredenheid over hengstenkeuring. Te Hulst vond een vergade ring plaats van de paardenfok- vereniging „Door Eendracht Sterk" welke vergadering ge leid werd door de heer Plas- schaert uit Steen. Het ledenaantal in het afge lopen jaar bedroeg 250. De kas sloot met een batig saldo. Met algemene stemmen herkoos men de aftredende bestuursleden de heren A. Stallaert, Kloosterzan- de, H. Kerckhaert. Breda en P. Michielsen te Breda. In het al gemeen reglement werden en kele veranderingen aangebracht. Door de vergadering werd cri tiek uitgeoefend op het beleid van onze regering in verband met de prijzen der paarden ver geleken met die van het paar- denvlees. Dit laatste vooral in verband met de heffing bij de export. Met de gang van zaken bjj de huidige verplichte hengstenkeu- rlngen was men het helemaal niet eens. Men was de mening toegedaaan, dat de verplichte hengstenkeuringen voor wat de 3-jarigen betreft gecentraliseerd dienen te worden. Men sprak zich uit voor een keuring voor het gehele land, b|jv. in Den Bosch, waardoor het practisch uitgesloten zal zijn, dat een provincie bevoorrecht wordt boven een andere. Er werd opgemerkt, dat dit onbewust en te goeder trouw misschien plaats vindt. Geen enkele keurmeester kan daar aan ontkomen, en vond, dat het moeilijk was om 15 jonge heng sten te selecteren uit het grote aantal dat op de verschillende keuringsplaatsen in ons land aan de jury wordt voorgeleid. heeft. Hierna sprak de heer J. de Visser als voorzitter van de vereniging „Gemeen schappelijk Belang". De over ledene heeft daarvoor als be stuurslid grote activiteit aan de dag gelegd. Tenslotte sprak namens de bond van buurtverenigingen, in het bijzonder namens de buurtvereniging „Badhuis straat", de heer G. A. van Druten. Nadat de kist in de groeve was neergelaten sloot ds. Sickesz met het „Onze Va der." 50 JAAR BIJ „DE ZEELAND''. De heer J. W. Huiszoon te Vlis singen is op 1 Maart 50 jaar werk- expèditie doorgebracht. St. Laurens VERGADERING ORANJEVERENIGING Woensdag vergaderde de Oranjevereniging te St. Lau rens, onder leiding van de heer J. Riemens. Het finan cieel verslag toonde een ba tig saldo van de filmvoor stellingen en een tekort van de feestviering. In totaal was er een saldo van ruim ƒ200. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren: J. M. Hou terman; C. van Slooten Mzn. en J. v. d. Voorde en herko zen de heren: W. S. Pouwer en G. F. Weeda. Besloten werd het 20-jarig bestaan te herdenken, zo mo gelijk eind Maart en op 30 April een kinderfeest te or ganiseren. VLISSINGEN. Vrijdag, Concertgebouw, Uit voering Chr. Mandoline ver.. 8 uur: Concordia „Familieavond Padvinderij", 8 uur; Jeugdge- - bouw Geref. kerk: Lezing mr. J. A. de Wilde; Alhambra: „In het duister van de nacht", 7 en 9 uur; Luxor: „De Kid from Spain". 7 en 9 uur. Zaterdag Voor bioscopen zie Vrijdag: Concertgebouw: Bal- masqué, 8 uur. Zondag voor bioscopen zie Vi'ij- dag. MIDDELBURG. Vrijdag Schpuwburg. Buiten gewone ledenvergadering Al- geme woningver., 8 uur; Schouwburg-Bioscoop: „Slden- walk of London". 8 uur; Elec tro, „MÜn eigen rechter". 7 en x 9.15 uur. Zaterdag Bioscopen zie Vrijdag. Zondag Schouwburg Bioscoop: Sidenwalk of London". 2,30 en 8 uur; Electro: „Mijn eigen rechter", 3.30, 7 en 9.15. DOMBURG. Vrijdag Tramzlcht. uitvoering muziekver, „Apollo". WESTKAPELLE. Cantlne Gez. Kaland. Verg. Z.L. M„ 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2