PROVIKCIALE ZEEUWSE GOURAMT Thorez, Marianne en Moskou De vergoeding van de materiële oorlogsschade Poppen van Koningin Juliana naar Zeeland D£ BILT Frans parlement debatteerde over geruchtmakende verklaring BENELUX-MINISTERS ZONDAG BIJEEN. Vandaag begint proces tegen Bulgaarse predikanten Joego-Slavië mindert eisen jegens Oostenrijk Vandaag VOORSPELT 192e Jaargang - No. 46 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballinttjn. Pl.verv.: W Leertouwer en B. A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlisslngen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauri tsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouw er ij str. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.2> Het gerecht moet beslissen De verklaring van de Franse communistenleider Thorez over de houding die de Franse arbeiders zouden aannemen bij een eventuele opmars van het Rode Leger in Frankrijk, heeft de politieke gemoederen danig in beweging gebracht. Alle afge vaardigden in de Franse Nationale Vergadering verhieven zich Donderdag als één man van hun zetels toen voorzitter Herriot vroeg of de heren onmiddellijk tot een debat over deze ver klaring wensten over te gaan. Het debat werd daarna geopend door de M.R.P. afgevaardigde Scherer, die de vraag stelde: Beschouwt Maurice Thorez zich als de leider van een partij, elite" in dienst staat van een buitenlandse mogendheid? Maurice Thorez verklaarde daarop deze gelegenheid om zijn verklaring te herhalen, le verwelkomen. „De Franse ar beiders en de vrienden des vre- des zullen alles doen, wat in hun macht ligt, om een oorlog tegen de Sow jet-Unie niet al leen moeilijk, dóch onmogelijk te maken". Deze verklaring werd door de communistische afgevaardigden luide toegejuicht. Thorez zeide verder, dat zijn verklaring in de gehele wereld de aandacht had getrokken, omdat er thans een nieuwe oor logsdreiging bestond. Er werd thans door de imperialistische mogendheden op handige wijze een oorlog voorbereid en dat zo u een krijg zijn, waarin Frankrijk zou worden verzocht als bondgenoot te strijden van Duitsland en Spanje. ..De kapitalistische landen", aldus Thorez, „zijn opnieuw in een strijd om de overzeese markten verwikkeld en oorlog zal hiervan onvermijdelijk het gevolg zijn, tenzij de volken der wereld in verzet komen". Het Atlantisch Pact hield in, dat militaire bases, welke men tegen de Sowj et-Unie wil ge bruiken, van Noorwegen tot Turkije zullen worden inge richt. De socialist Mollet beschul digde de communisten er van een oorlogspsychose te verwek ken ten einde als verdedigers van de vrede te kunnen optre den. De rechtse afgevaardigde Pierre Andre verzocht de rege ring kort en goed de commu nistische partij te verbieden. Dit denkbeeld echter bleek voor de ministers weinig aan lokkelijk te zijn. Minister pre sident Queille deelde tenminste na een korte schorsing van het debat mee, dat de verklaring van Thorez naar het bureau van de openbare aanklager is gezonden en dat de gerechtelij ke autoriteiten nu moeten uit maken of tot een actie' zal wor den overgegaan. STORMACHTIG. Het debat, dat tot na midder nacht voortduurde, werd storm achtig, toen de voormalige mi nister van financiën, Rene Mayer, zeide: „De leiders van de Franse communistische par tij staan onder de bevelen van Moskou". „Ge bent een gemene laste raar", riep Thorez, waarna van alle kanten uitroepen van af keuring weerklonken. Spaak waarschuwt voor overijldheid. De eerste ministers en de mi nisters van buitenlandse zaken der Benelux-landen zullen Zon dag a.s. te Brussel vergaderen, ter voorbereiding van de aan staande Benelux-conferentie die op 10 Maart a.s. in Den Haag wordt gehouden. De Belgische minister presi dent Spaak heeft tijdens een lunch te Brussel de vorming van de Benelux de enige mo gelijkheid genoemd om uit. de chaos te geraken. Er zullen echter enkele jaren nodig zijn om alle plannen te verwezen lijken en daarom moet men zich niet te veel aan een be paalde datum vastklampen. Zelfs wanneer men niet voor een bepaalde datum met een onderdeel van de Economische Unie gereed komt, betekent dit nog geenszins een mislukking van de Benelux. Men zal dan slechts wat meer tijd nodig hebben om te slagën. Sprekend over de Europese samenwerking, merkte de Bel gische minister op, dat men hiervan niet direct wonderen moet verwachten en dat men. niet de illusie moet koesteren, dat deze slechts voordelen zal opleveren. Deze Europese sa menwerking zal slechts stap voor stap kunnen worden ver wezenlijkt en het zou gevaarlijk zijn te menen, dat zij in een handomdraai tot stand kan ko- Met 386 tegen 182 stemmen gaf de assemblee uitdrukking aan haar „vertrouwen in de re gering wat betreft de verdedi ging van de nationale onafhan kelijkheid en het toepassen van de wet". Een in krachtiger bewoordin gen gestelde motie van de Gaul listische groep, werd door de as semblee verworpen. Door de minister van justitie Robert Lecour is in de Nationa le Vergadering bekendgemaakt, dat er een verzoek tot ophef fing van de parlementaire on schendbaarheid van de commu- Kieswet voor West- Duitsland. De constituerende vergade ring te Bonn heeft een kies- wet voor de samenstelling1 van het eerste parlement van West-Duitsland aangenomen met de stemmen van christen- j democraten en communisten tegen. Volgehs deze wet zullen tweehonderd van de vier hon- derd leden van het parlement worden gekozen volgens het stelsel van relatieve meerder-1 heid in districten voor een lid. De overige zetels zullen j worden verdeeld onder de j verschillende lijsten met dien verstande, dat de totale sterk te der fracties wordt vast gesteld volgens evenredige vertege nwoordigi ng. Twee-en-twintig doden bij vliegtuigongeval. Op het vliegveld Cuzco, in Peru, is een Douglas DC3 bij de start verongelukt en in brand gevlogen. Twee en twin tig mensen zijn bij dit onge luk om het leven gekomen. De verongelukte machine was een militair transportvlieg tuig. Twee van de passagiers hebben de ramp overleefd, doch zijn zwaar gewond. De tweede piloot en de mecani- auiiciiuuddiueiu van ue cuinmu- nist Marcel Cachin is ingediend, ciens bleven ongedeerd. De aanklacht heeft de gebruikelijke inhoud. Vandaag begint in Bulgarije het proces tegen de vijftien gear resteerde protestants kerkelijke leiders. De meeste van hen heb ben een „bekentenis" afgelegd, maar niettemin zullen 77 getuigen worden opgeroepen. Te Londen heeft men de beschikking gekre gen over de 70Ü0 woorden tellende aanklacht. De kerkelijke leiders worden Sommigen worden ook ..beschul digd van onwettige handel in geldswaarden. De vier voornaam ste beschuldigden zijn Ziapkov Ivanov, Naoumov en Chernov. Zij zouden „een andere slaat" direct aangezet hebben, vijandelijke ac tiviteit tegen Bulgarije te bedrij ven. Ziapkov wordt in de aan klacht de leider der aangeklaag den genoemd. Hij zou „bekend" Kappie in de ingewanden der aarde Vandaag plaatsen wij het slot van „Kappie en de Vliegende Hollander" en tegelijkertijd kunnen wij al weer een nieuwe avonturenreeks van Kap pie en de Maat aankondi gen. Ditmaal gaat het om een tocht naar de inge wanden der Aarde en men kan er van verze kerd zijn, dat ook op deze reis de verrassingen niet van de lucht zijn. Wapenstilstand in Palestina ondertekend. Op Rhodos is officieel de alge mene wapenstilstandsovereen komst tussen Israël en Egypte getekend. Dit is de eerste keer dat de handtekeningen van Egyptische en Israëllische ver tegenwoordigers tezamen voor komen op een vredesdocument. De ondertekening, die door dr. Ralph Bunche als een „historische gebeurtenis" werd beschreven, geschiedde in de balzaal van het Rozenhotel. De inhoud van het wapen stilstandsverdrag ls elders in ons blad te vinden. Toch geen mislukking van de Int. Tarwe-conferentie Naar wordt vernomen zal de volledige mislukking van de on derhandelingen over het sluiten van een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst, die de vori ge week werd voorspeld, vermoe delijk op het laatste moment nog kunnen worden voorkomen door besprekingen tussen gedelegeerden bij de internationale tarwe-confe rentie te Washington. Volgens een der gedelegeerden zijn de vooruitzichten op het tot stand komen van een nieuwe over eenkomst „enigszins beter gewor den", doch moet het nog steeds twijfelachtig worden geacht, of er overeenstemming zal kunnen wor den bereikt over de prijzen, die het voornaamste geschilpunt vor men. Prins Bernhard licht ongesteld. Naar het A-N.P. verneemt, zal de reis van het koninklijk gezin van St. Anton naar Zer- matt, welke Vrijdag zou gebeu ren, enige dagen worden uitge steld wegens een lichte onge steldheid van Z.K.H. Prins Serahsrd. hebben, dat hij „sinds 1932 in spionnage as betrokken". Alle be schuldigden worden leden van de opperste raad dér verenigde Evan gelische kerken in Bulgarije en „geletterd, gehuwd en tot nog toe in Bulgarije niet berecht" ge noemd. Volgens de aanklacht heb ben zij. „alle bezwarende bewij zen verbrand". „Met de hand ge schreven bekentenissen" en een „overvloed van tegen hen verza melde vernietigende bewijzen" tonen aan. aldus de aanklacht, dat de beschuldigden „behoren tot 't slag van beroepsspionnen en ver raders". De Britse Raad van Kerken heeft geheime orders gepubli ceerd. uitgevaardigd door het communistische hoofdkwartier te Sofia en gericht tegen de Evan gelische kerkèn te Bulgarije. Vol gens de Raad worden echtgenoten en familieleden van predikanten gemarteld om beschuldigingen te uiten en verklaringen te tekenen. Israël verzoekt weer toelating bij V.N. Israël heeft opnieuw om toe lating tot de V.N. verzocht. Verwacht wordt, dat de nieu we lidmaatschapsaanvrage bin nenkort door de Veiligheidsraad in behandeling zal worden ge nomen. Zij zal wellicht opnieuw naar de commissie voor het lid maatschap worden verwezen. Aan boord van de K.L.M.-ConstelIation PH-TER is Woens dag de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. L. J. M. Beel, na zijn besprekingen met de Nederlandse regering naar Batavia teruggekeerd. Maandag proces tegen medewerkers Mindszenty. De volksrechtbank te Boeda pest heeft de beschuldigingen gepubliceerd tegen 14 beweerde medeplichtigen van kardinaal Mindszenty in illegale valuta- handel, die Maandag te Boeda pest zullen terechtstaan. Zij worden er van beschuldigd 2500 dollar naar het buitenland tc hebben verkocht zonder mach tiging van de nationale bank en 20.000 dollar in Hongarije te hebben verkocht, waardoor „de financiële belangen van het land werden geschaad". Brand in school. Donderdagavond is brand uitge broken in de vleugel van de Ten Kateschool aan de Tijl Uylenspie- gelstraat in Amsterdam-West. Het gebouw is een in 1939 gebouwde semi-permanente school en geheel van hout opgetrokken. Het vuur, dat ontstond in een klaslokaal naast de gymnastiekzaal, vermoe delijk door vonken, die uit de ka chel zijn gevallen, greep zeer snel om zich been. Binnen enkele mi nuten was het lokaal een laaiende, vlammenzee. De brandweer kyam ladderwagen en pakte het vuur met drie motorspuitgn en een met 10 stralen aan. In korte tijd slaagde zij erin het vuur te over meesteren en het grootste deel van het gebouw te behouden. Labour won bij tussentijdse verkiezing. De Labour candidaat, Tom Williams, heeft bij de tussen tijdse verkiezing voor het Britse Parlement te South Hammersmith zijn conserva tieve rivaal, Anthony Fell, verslagen. Hij verenigde 15.223 stemmen op zich, zijn tegen stander 13.610. De Labour meerderheid is dus 1.613 stemmen. Bij de algemene verkiezin gen was de Labour-meerder- heid 3.458 stemmen. Labour kreeg toen 12.502 stemmen, de Conservatieve Party 9.044. Dit was de 48ste tussen tijdse verkiezing sedert de laatste algemene verkiezin gen. Reeds een dertigtal ke ren heeft de Labour-partij met succes een zetel verde digd, die zij reeds bezette Nog maar één keer heeft zij een zetel verloren. Belgische communisten roepen t>p tot protest demonstratie. De Belgische communisti sche partij heeft in haar par tijblad „Le Drapeau Rouge" alle leden opgeroepen tijdens de redevoeringen die Winston Churchill en Paul Henri Spaak Zondag a.s. ter gele genheid van het Europees Congres op een massa-verga dering in 't Brusselse Beurs gebouw zullen uitspreken, een grote tegen-demonstratie te organiseren om te proteste ren tegen de Europese Unie. Te Berlijn is de verjaardag van het Sowjet-Russische leger herdacht door een parade van 100 Sowjet-Russische officieren, be geleid door 20 Russische vrouwen. Dr. Bebler toonde zich in Londen tegemoetkomender. Op do Londense conferentie, waar 'over een vredesverdrag voor Oostenryk wordt gesproken, heeft de vertegenwoor diger van Joego-Slavië, dr. Bebler, enkele belangrijke consessies aangekondigd, die de vooruitzichten op het wel slagen der conferentie gunstiger maken. Met veel omhaal van woorden verklaarde dr. Bebler, dat Joego-Slavië wil bijdragen tot een betere internationale verstandhouding en daarom bereid is een redelijk compromis te aanvaarden. Op de mislukte vorige con ferentie had Joego-Slavië je gens Oostenrijk eisen gesteld, die het Westen zelfs niet in overweging wilde nemen. Be halve de annexatie van een deei van het Oostenrijks ge bied, eiste het Tito-regiem, toenmaals nog volledig ge- ruggesteund door Moskou, een schadevergoeding van 150 millioen dollar. Dr. Bebler heeft» thans mee gedeeld, dat zijn land zich te vreden zal stellen met zelfbe stuur voor de Sloveense min derheid in Oostenryks Ka- rinthië, mits deze Slovenen daardoor beschermd zullen worden tegen alle vormen van onderdrukking, waaronder zij thans lijden. Het moest een echte zelfregering zjjn met een eigen administratie, met eigen veiligheidsdiensten en een eigen provinciaal bestuur. Het toekomstige Oostenrijkse le ger zou slechts de grenzen behoeven te beschermen. Het statuut voor Karinthië zou moeten worden gegarandeerd door de Veiligheidsraad. Over de herstelbedragen liet Bebler zich niet duidelijk uit. Joego-Slavië zou genoegen ne men met een flink bedrag. Het wachten is nu op de reacties van de Westelijke vertegenwoordigers. Dr. Be bler zal precieze voorstellen overleggen als zy zich be- Memorie van Antwoord verschenen. Verschenen is de memorie van antwoord van de ministers v?n financiën, wederopbouw en volkshuisvesting, landbouw, visserij en voedselvoorziening, economische zaken, verkeer en waterstaat, justitie, binnenlandse zaken en buitenlandse zaken inzake het wetsontwerp vérgocding materiële oorlogsschade,, dat in Januari van het vorig jaar bij de Tweede Kamer werd ingediend en waarover in Juli het voorlopig verslag verscheen, blijkens hetwelk tal van Kamerleden ernstige bezwaren hadden tegen de opzet van de regering. Het ontbreken van de formulering van een rechtsgrond, met name de principiële erkenning van het recht der gedupeerden en ook het ontbreken van een integrale schadevergoeding lok ten van meer dan één zijde ernstige critiek uit. Ook werd aan gedrongen op een speciale regeling voor Walcheren. Thans blijkt, dat de regering t.a.v. de rechtsgrond geen po sitief antwoord geeft, in elk geval niet komt met een onom wonden erkenning van de rechten van de gedupeerden en zeer zeker ook niet verder wil gaan bü de bepaling der scha devergoeding dan reeds in het ontwerp was vervat. Ook een speciale regeling voor Walcheren wordt opnieuw afgewezen. Wèl komt de regering met enkele nieuwe financieringsfa ciliteiten en geeft minister Lieftinck een nadere uiteenzetting van de belastingfaciliteiten voor de gedupeerden, waarbij Z. Exc. verklaart deze een wettelijke basis te willen geven. Wij verwijzen voor een uitvoerig exerpt van deze memorie naar het tweede blad van dit nummer en voor wat enige spe ciale Zeeuwse aangelegenheden betreft naar pagina 2. Als speciale attractie op U.V.V.-huisvlijttentoonstelling. Twee bijzondere hoofd prijzen voor beste inzendingen. Naar wy vernemen staat het vrijwel vast, dat op de tentoon stelling van zelfgemaakte pop pen en speelgoederen, die de U. V.V. in Zeeland organiseert en waaraan jong en oud kan deel nemen, de poppen, waarmede H.M. Koningin Juliana als kind beeft gespeeld, zullen worden geëxposeerd. Aan deze ten toonstelling is een wedstrijd verbonden: voor de beste inzen dingen zullen zeer fraaie pre zen worden beschikbaar ge steld, waarvan de twee voor naamste reeds bekend zjjn. De Stoomvaartmij. „Zeeland" bood een 2-daagse reis naar Enge land met vergoeding van logies en voeding aan, de K.L.M, een retour-vlucht binnen Neder land. Het doel van deze tentoon stelling is het handwerk in ere te herstellen «a te laten alearikzee. wat in Zeeland leeft aan vin dingrijkheid, oorspronkelijk heid en kunstzinnigheid. De poppen en speelgoederen zullen nadien worden verloot en de opbrengst zal ten goede komen aan kleuterscholen en school bibliotheken in de provincie, met uitzondering van Goes, waar de opbrengst ter beschik king wordt gesteld van de U. N.A.C. De bedoeling is, dat de voorwerpen worden vervaar digd van eenvoudig, desnoods oud materiaal en dat vooral de jury zal prijzen beschikbaar jeugd zich daarbij inspant. Een stellen voor de mooiste, de grappigste of meest kunstzin nige inzending, waarbij natuur lijk rekening wordt gehouden met de leeftijd van deelnemer en deelneemster. De mogelijk heid bestaat ook om in groeps verband iets te vervaardigen. De inzendingstermijn sluit op 25 April. Op 11 en 12 Mei zal deze originele expositie te bewonde ren zijn in de Huishoudschool te Middelburg, die voor dit doel gratis werd afgestaan. Daarna zal zij ook ln andere Zeeuwse Oud S.S. -er met auto aan de haal. Donderdagnacht is uit een pakhuis te Rotterdam, ten na dele van een Rotterdamse koopman een auto gestolen. Vermoedelijk heeft een oud- S.S.-er, de 25-jarige monteur K. Th. van H„ die de auto mocht repareren en meermalen heeft gezegd, dat hij gaarne naar Duitsland wilde, de wa gen ontvreemd en is hij er mee in de richting van de Duitse grens vertrokken. Schacht schrijft hoofdartikelen. Dr. Hjalmar Schacht. Hitler's „financiële tovenaar", heeft zijn intrede in de Duitse journalistiek gedaan met een hoofdartikel in het Hamburgse weekblad „Die Zeit". Schacht geeft hierin zijn inzichten in de kwestie der Duitse concur rentie op de wereldmarkt weer. De oplossing moet volgens Schacht veeleer gevonden worden in ver hoging van het levensniveau van nog niet ontwikkelde landen. Schacht zegt, dat Duitsland zijn eigen toekomstig lot flink in han den neemt. „Wij moeten einde lijk geestelijke activiteit tonen". scherm vrouwschap van de vereni ging „Het Hoogeland" op zich te Deze sympathieke actie van de U.V.V. heeft de volle mede werking gekregen van de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid plaatsen zyn te zien, ondermeervan G.S., de heer A. Schout en in Vlissingen, Goes, Axel, Oost- de inspecteurs vanhet L.O., burg en waarschijnlijk ook Zie- de heren C. Kuiper en A. A. l Leeahout*. „Helicoptère" in overtreding „Kunt u op die kleine speel weide daar landen?" vroeg het hoofd van de dienst operations der K.L.M. aan de piloot van het hef- schroefvliegtuig, de Sikorsky S 51, in November van het vorig jaar. De piloot koerste naar de aange duide plek en zette de helicoptère aan de grond. Toen zij na een kopje koffie in de nabijgelegen woning van de KX.M. employé weer wilden opstijgen stond daar een actieve politieagent van Nieu- wer-Amstcl. Het resultaat van de ze ontmoeting was: een ambtenaar van het O. M.. die 100 gulden boe te eiste wegens overtreding van het luchtverkeersreglement en tegen 't vonnis van de Kantonrech ter: ontslag van rechtsvervolging, appèl aantekende. De officier van justitie van de Amsterdamse rechtbank eiste 25 gulden. Verras sing wekte de mededeling van de piloot S., luit.-ter-zee vlieger en bedrijfsleider van de stichting-hef- sehroefvliegtuigen.'dat hij de ver eiste toestemming voor deze lan ding binnen de bebouwde kom on getwijfeld had verkregen van de directeur-generaal van Öe rijks luchtvaartdienst. daar hij zelf diens adviseur is. 10 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Opbrengst reclasseringsdag. De nationale reclasserlngs- collecte in 1948 heeft in to taal opgebracht een bedrag van ƒ274.577.netto. Dit is ƒ11.168.meer dan in 1947. Uit een overzicht van de opbrengst in de provincies blijkt, dat de netto-opbrengst in Zeeland ƒ7.948.— (ƒ630.— minder dan in 1947). Het stadsbestuur van Oost* Berlijn stelt 'n lijst op van alle voormalige koninklijke eigendom men in de Sowjet-Russische sec tor. De bedoeling is, deze bezittin gen tun het volk over t« dragen. reid tonen met de Joego-Sla- vische concessies in te stem men. In Wenen acht men het aanbod van Bebler „een goed begin". )e conferentie is tot Maan dag uiteen gegaan. Dan zal de Oostenrijkse minister dr. Gruber het standpunt van zyn land kunen verdedigen. De treinramp bij j Malang. Over de treinramp bij Ma- lang waarvan reeds melding werd gemaakt, vernemen wij nog het volgende: De trein is niet op een mijn gelopen, zoals aanvankelijk ge meld werd, doch de ramp is het gevolg van de ontploffing van een zware bom, die terro risten op het landhoofd van de spoorweg geplaatst hadden met de bedoeling haar te doen ontploffen, wanneer de trein uit Soerabaja zou naderen. Ware zulks gelukt, daif zou de locomotief voor het passeren van de brug ont spoord zijn en zou de trein in een ravijn gestort zijn. Het aantal doden blijkt vier te bedragen, namelijk drie mi litairen en een lerares uit Ma- lang. Het spoorwegverkeer is voorlopig gestremd, daar het spoorwegmateriaal zeer moeilijk is weg te ruimen. Raad van Midden-Java. Te Semarang is de raad van Midden-Java geïnstalleerd. Zö telt 82 leden en vertegenwoor digt de 7,5 millioen inwoners van dit gewest. De voorzitter van het centraal comité, dr. Zainal Abidin, deelde mede. dat in de raad het volk zich langs politieke weg mee zal kunnen uitspreken bij de opbouw en in de bestuurszaken. Dr. Raden Sudjito werd als voorzitter van de raad geko zen. Hij is oud-lid van het Djocja-parlement (Knip) voor de Indonesische Katholieke Partij. In zijn toespraak zeide hij, dat het geenszins in zyn bedoeling lag thans nog te streven naar de status van negara voor Midden-Java. Wat in zijn hart leefde was: het volledig-vrye en souvereine In donesië. Lesvliegtuig op West-Java neergestort. Nabij het vliegveld Kalidjati in West-Java is een lesvliegtuig neergestort. Hierbij werd de in structeur gedood en de leerling- vlieger gewond. is het 8 jaar gele den, dat er te Amster dam een algemene sta king uitbrak als protest tegen de Duitse joden vervolging. Politieman loste dodelijk schot. De officier van justitie bij de Haagse arrondissements-rechtbank eiste anderhalf jaar gevangenis straf tegen de 30-jarige Haagse politieagent G. de G„ aan wie ten laste was gelegd dat hij gedurende de nacht van 23 op 24 Juni 1947 by het overbrengen van een ar restant naar het politicbureau „de ze opzettelijk met een pistool een dodelijk schotwond had toege bracht". Indertijd werd reeds gemeld, dat op deze bewuste nacht de surveil lerende agent de G. op het Josef Israëlspleiu le 's Gravenhage een jongeman aanhield, die zich aldaar „verdacht ophield". Deze bleek later de 21-jarige Delftse student J. H. van V. te zijn. De agent wil de hem overbrengen naar het po litiebureau doch van V. zou een dolkmes getrokken hebben waar mee hij de G. te liif wilde. Deze loste een waarschuwingsschot doch toen dit geen effect had schoot hij op de aanvaller die daarbij getroffen werd en korte tijd later ter plaatse overleed.. DROOG WEER. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige of zwakke Westelijke wind. In de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1