PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stempuzzle in Fins parlement Het buitengewoon l.o. op de Bevelanden Kravchenko gaat op tournee door Europa De BILT Vandaag ondertekening wapenstilstand in Palestina Lof der regering hing aan zijden draad Gottwald dreigde met aftreden. Prof. van Hamel in debat met prof. Schermerhorn. Koningin Wilhelmina-schoo! te Goes voorziet in behoefte HET ENGLAND SPIEL- VOORSPELT 192e Jaargang - No. 45 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F; B den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred.j G. Ballintljn, Pl.verv.: W. Leertouwei en S. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. 1 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Febr. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per i mm- Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of ndrea Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlisslngen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en51 - Middelburg: Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zterlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.2» Volksdemocraten verlieten de zaal Op het kantje af is Finland aan een regeringscrisis ontko men. Zelden is een stemming spannender geweest dan Woens dag in het Finse parlement, toen het regeringsbeleidmoest worden goedgekeurd. De eerste uitslag was 97 tegen 96 stem men voor de regering. Bij hertelling bleek een fout te zijn gemaakt, waardoor de uitslag werd 97 tegen 97. Voor alle zekerheid werd daarop voor de tweede keer ge stemd en zie, toen werd de uitslag 97 tegen 95 stemmen. De grondwet schrijft een stemmen meerderheid van minstens twee voor. Kx-apper kon het dus niet. Deze emotionele stemmerij was het slot van een verhit de bat over de landbouwpolitiek, dat liefst 30 uren had geduurd. De boerenpartij, die bij de in Juli gehouden algemene vei;- kiezingen als grootste partij uit de bus kwam, was erastig onge rust geworden over de positie der kleine boeren en had de re gering gevraagd, of zij op de hoogte was van de gevolgen van de lage prijzen voor land bouwproducten, de afzetmoei- lijkhedcn en de hoge belastin- gen. De gang van zaken bij de stemmingen was volgens een nader bericht van Reuter als volgt: De eerste stemming werd op automatische wijze gehou den (de parlementsleden druk ken een knop in). De sociaal democraten, die de nederlaag leden, vroegen toen om een open stemming, die 9797 als resultatat opleverde. Volgens het voorschrift van de grond wet werd daarop geloot, waar bij de regering verloor. Deze had echter inmiddels een eigen motie van vertrouwen inge- Moskou eiste terugkeer van Duitsers. Volgens dc diplomatieke medewerker van de „News Chronicle" is te Praag on rust verwekt door een cxs van de Sovjet-Unie, dat 400.000 Duitsers in de Sov jet-zóne naar Sudeteniand moeten gaan om de „ten achter blijvende" Tsjecho-Slo- waakse industrieën te helpen opleven. De Tsjechoslovaakse presi dent Gottwald zou gedreigd hebben met ontslag of vol gens zekere berichten twee of drie dagen geleden afge treden zijn. Wysjinsky, plaatsvervangend minister van buitenlandse za ken der Sovjet-Unie, aldus deze correspondent, werd uit Moskou naar Tsjechoslowakije gezonden om een twist bij te leggen tussen Gottwald, die zich tegen de eis verzette, en de Tsjechische minister-pre sident Zapotocky en Rudolf Slansky, secretaris der com munistische partij, die zich er achter stelden. De correspon dent voegt er aan toe, dat Wysjinsky. schijnbaar voor 'n rustkuur naar Karlsbad ging, doch in werkelijkheid met de Tsjechoslowaakse leiders over legde en dat Gottwald over reed werd als president aan te big ven. Schaatskampioen wil niet naar Hongarije terug. BLIJFT PAJOR IN NOORWEGEN? De Hongaarse wereldkam pioen schaatsenrijden Kornel Pajor blijkt er niet veejvoor te voelen naar Hongarije te rug te gaan. Nadat hij Zon dagavond in de Noorse hoofd stad zgn wereld-titel had be haald, telegrafeerde hij naar Boedapest of het mogelijk is zijn ingenieurs-studie in Noor wegen te voltooien. Tot nu toe heeft Pajor geen ant woord op deze vraag ontvan gen. Overeenstemming Franse regering en Bao Dai. Te Pargs is officieel be kend gemaakt, dat de Franse regering en ex-keizer Bao Dal van Annam overeenstem ming bereikt hebben over In- do-China. Er zgn nog geen verdere bijzonderheden be kend. Bao Dai en de Franse pre mier, Henri Queuille, ver klaarden in een gemeenschap pelijk communiqué, dat zij 'n onderhoud hadden „ln een at mosfeer van volkomen be grip en wederkerig vertrou wen." H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard het bescherm vrouwschap van het Karei Door manfonds te aanvaarden. President Truman zal op 6 Maart a.s. voor een vacantia van 14 dagen naar Florida vertrekken. diend, die zij bij automatische stemming met 95 tegen 97 stemmen verloor. Wederom verzochten de spciaal-democra- ten om open stemming met als resultaat: 98 voor de regering, 96 tegen. Volgens de tellers heeft een communistisch lid twee stembriefjes ingeleverd. Deze ontkende dit. Een aantal volksdemocraten verliet de zaal uit protest met de mededeling, dat de regering door een truc aan de macht is gebleven. Minister-president Fagerholm heeft naar verluidt na het de bat zijn partijleden particulier meegedeeld, dat hij met het oog op de krappe overwinning bin nenkort een coalitie-i-egering zal vormen. Bulgarije verwierp protest uit Washington. De Bulgaarse regering heeft een Amerikaans protest tegen dc arrestatie van vijftien Pro testantse kerkelijke leiders ver worpen, binnen een uur nadat dc protestnota was ingediend. De nota noemde de arrestatie van de Bulgaarse kerkelijke leiders een „duidelijke terroris tische poging" om godsdiensti ge groepei-ingen te intimideren. De beschuldigingen van spion- nage, verraad en zwarte han- werden gekenschetst als „onge grond en "belachelijk". Op het verzoek om facilitei ten voor vertegenwoordigers der Amerikaanse legatie, opdat de ze het proces kunnen bijwonen, werd niet gereageerd. Pakistan zoekt een volkslied. Pakistan is op zoel. naar een ge schikt volkslied. Regeringsambte naren hebben geruime tijd ge luisterd naar de prestaties van ijverige dichters en musici, maar konden niet tot een keuze komen. Het op de een of andere manier vinden van een nationaal volks lied is nu maar overgedragen aan een commissie uit het parlement. Te Berlijn is de verjaardag van het Sowjet-Russische leger herdacht door een parade van 100 Sowjet-Russische officieren, be geleid door 20 Russische vrouwen. Egypte gaf het goede voorbeeld. De Isnaëlisch-Egyptische wapenstilsfcandsovereenkomst zal vandaag tijdens een gezamenlijke, officiële bijeenkomst der delegaties, worden getekend. Reuter vernam van welinge lichte zijde, dat de Egyptena- ren, door de ontw.-wapenstil- standsovereenkomst goed te keuren, tevens een tot nog toe bestreden clausule heb ben aanvaard, waarbij aan de Israëlische regering wordt toegestaan haar troepen in Beersjeba te houden. Amerika wil spionnage aanlokkelijker maken. In de Ver. Staten zal waar schijnlijk binnenkort een wets ontwerp worden goedgekeurd, dat de regering zal machtigen vreemdelingen te belonen, die agenten van de Amerikaanse geheime dienst in het buiten land helpen. Buitenlanders, die waardevol le inlichtingen hebben ver schaft aan geheime agenten zullen als beloning in de Ver. Staten worden toegelaten. Hun aantal wordt echter beperkt op 100 per jaar. v Men moet zijn spionnen iets kunnen aanbieden, verklaarde Vinson, voorzitter van de com missie voor gewapende diensten van het Huis van Afgevaardig den. Communisten en voorma lige communisten zullen van de beloning niet uitgesloten wor den. Volgens functionarissen van de geheime dienst wil men met dit wetsontwerp afvallige communisten aantrekken, die misschien over belangrijke in lichtingen kunnen beschikken over landen en regeringen ach ter het „ijzeren gordijn". Dank van Amerikaanse piloot. Op 17 September 1944 sprong de Amerikaan Richard Reardon uit New Albany boven Noord-Brabant uit zgn vliegtuig. De Duitsers kregen hem te pakken op het station te Breda. Iemand voelde zo mee met de Amex-ikaan, dat hg hem stiekum een paar appels en wat si garetten toestopte. Als dank daarvoor heeft de Amerikaan nu 2 kisten appels exx 10.000 sigaret ten naar Breda gezon den. Het is de bedoe ling de schenking te verdelen onder hen, die zich bg het onderdui ken van geallieerde mi litairen en bij het bin nenlands verzet verdien stelijk hebben gemaakt. Tot nog toe ls het echter onbekend, wie destijds de gulle Neder lander ls geweest Dc burgemeester van Breda wil dat graag weten, want hij heeft een extra deel van de zending voor hem gereserveerd. Kolonel Seif ed Din bi-acht bij terugkeer uit Cairo de goedkeuring door de Egypti sche regering van de ont- werp-wapénstilstandsovereen- komst xnede, welke hg on middellijk ter kennis bracht van dr. Bunche. Laatstge noemde bracht daarop het nieuws over aan het hoofd der Israëlische delegatie, dr. Eytan. Twee mede wei-kers van de bemiddelaar voor Palestina, dr. Bunche, zijn met een spe ciale opdracht naar de Liba nese hoofdstad Beiroet ver trokken. Zij zullen daar met de Libanese regering bespre kingen voeren over het ope nen van wapenstilstandsbe sprekingen tussen de Libanon en Israël. Het is verder zo goed als zeker, dat ook de besprekingen tussen Israël en Transjordanië spoedig zullen beginnen. Het ziet er op deze wijze naar uit, dat binnen enkele maanden over de gehele linie in Palestina de vrede zal zgn getekend. De verzoenings commissie der Ver. Naties heeft hierbij waardevol werk verricht. Wie „verprutste" onze zaak in Indonesië/ In een vergadering van de Partij van de Arbeid te Baarn, sprak prof. ir. W. Schermerhorn. In het debat kwam prof. mr. J. A. van Hamel aan het woord, die critiek uitoefende op prof. Scher merhorn als spitsfiguur van de P.vid.A. Spr. wees er op, dat de moeilijke situatie, waarin ons land zich door de Indonesische kwestie op het ogenblik bevindt, door de leiding van prof. Schermerhorn is geschapen. Men ziet voordeel in experimenten en rekent te weinig met de gevolgen van mislukking. Met het geëxperimenteer heeft prof. Schermerhoi-n. die het ambt van minister-president ambieerde, zich op een terrein begeven, waar voor hij niet voldoende bekwaam was. Hij was het ook. die de ver antwoordelijkheid droeg voor het opstellen van het accoord van Linggadjati met het beruchte art. 1. waarin de republiek voor geheel Java en Sumatra de facto werd erkend, dit in strijd met alle fei ten. Dit is de oorzaak van alle moeilijkheden. Prof. Schermerhorn antwoordde nimmer het ambt van minister president te hebben geambieerd: zelfs had hij getracht, het te wei geren. Spr. verzekerde, dat het niet licht viel om kort na de oor log met een zware verantwoorde lijkheid te worden belast en be streed. dat hij de ontwerper was van art. 1 van het accoord - van Linggadjati; het is door een col lege van juristen ongesteld, waar na het door het kabinet en de Tweede Kamer werd goedgekeurd. Niet het kabinet Schermerhorn doch de regering Gerbrandy van Londen heeft de zaak in Indonesië verprutst door tijdelijk afstand te doen van de Nederlandse souve- reiniteit. welke eerst op 1 Decem ber 1946 werd hersteld. Federalistische partijen weigeren medewerking. De afdeling Batavia van de Parti Rakjat Indonesië Serikat. besloot niet mede te werken aail het college voor het dagelijks be stuur Als redenen worden opge geven, dat de P.R.I.S. het aantal leden (n.l. 15 voor een bevolking van anderhalf millioen) te gering acht en dat benoeming van alle leden strijdig wordt geacht met de democx-atische beginselen. Hetzelfde besluit met opgave van dezelfde redenen werd geno men door de afd. Batavia van de Pardafi. „Stichting Totalisator Nederland" opgericht. Ten behoeve van de organisatie van de totalisator en ter bestrij ding van het ongeoorloofd wedden bij paardenx-ennen en harddx-ave- rijen (de z g. bookmakerij) is op 23 Februari 1949 de „Stichting To talisator Nederland" opgericht. Als algemeen voorzitter van het be stuur van de stichting fungeert oud-minister mr. dr. L. N. Deckers. Voorts zijn twee leden benoemd door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzining en één -door de accountantsdienst. Tevens zal worden opgericht de „Stichting Nederlandse draaf- en rensport", welke stichting ten nauwste met eerstgenoemde stich ting zal samenwerken. De voor zitter van deze stichting, de heer J. H. W. Pasman, zal worden be noemd door minister Mansholt en zal ook zitting nemen in het be stuur van de „Stichting Totalisaor Nederland". De commisisc voor gewapen de diensten van het Amerikaanse, Huis van Afgevaardigden heeft 'n' wetsontwerp goedgekeurd, waarin machtiging wordt verleend tot de constructie van een radarscherm ter bescherming van de strategi sche toegangswegen via de lucht langs de gehele grens van de V. S. Er ,komt weer een vóór oorlogs spoorboekje. Van de nieuwe zomerdienst- regeling van de Spooi-wegen, die op 15 Mei Ingaat, zal een reisgids vei-schijnen, die weer ongeveer de vooroorlog se gedaante zal hebben en bo vendien uitgebreider zal zijn. Het boekje zal 192 pagina's omvatten en gedi'ukt zijn op dun papier. Evenals voor de oorlog zal deze reisgids cursief gedrukt de aansluitingen vermelden. Het formaat ondergaat een kleine wijziging. Het nieuwe boekje zal namelijk wel even hoog zijn als het vooroorlog se, doch iets breder. Schilderij van de Prinsesjes Prinses Wilhelmina heeft on langs aan de schilder Jan Groenestein opdracht gegeven voor het Koninklijk echtpaar de beide oudste dochtertjes te paai*d te schilderen. Dit schil derij is juist gereedgekomen. Ook Nederland valt de eer van een bezoek te beurt. Victor Kravchenko is voornemens, na afloop van zijn proces te gen „Les Lettres Frangaise", En gelaird cu verscheidene andere Europese landen te bezoeken. Hij verklaarde gisteren tegenover Reuter: „Ik ben voornemens een aantal lezingen te houden, politieke leiders te ontmoeten en toespra ken te houden tot vergaderingen van arbeiders. Ik hoop o.a. Neder land, Italië, Zwitserland en Zweden te bezoeken. Natuurlijk wil 11c ook iets zien van de Janden die ik ga bezoeken." Dc 14de zitting van het proces verliep tamelijk rustig en leverde niet veel nieuws op. Wel werd door de partijen druk over en weer gepraat, zodat de voorzitter op 'n bepaald ogenblik uitriep: „Ik be klaag de stenografen". De interes santste getuige was wel Pascal Chiarelli. die ronduit verklaarde een leerling van Lenin en Trotsky tc zijn. Tijdens de Spaanse bur- De molen „DE STRIJD" hg Zaandam is door brand geheel verwoest. Deze molen, die meer dan 270 jaar oud is, was juist een week geleden door dc Vereniging De Zaanse Molen aangekocht. Ook een aangrenzende schuur werd een prooi der vlammen. Wederom is het getal der molens in ons polderland met één verminderd. Amsterdamse werksters veroorzaken schoolverzuim. Er gaan geruchten, dat bur gers aan de woningen van schoolgaande kinderen in de Amsterdamse wijk Kattenburg de mededeling aan de ouders hebben gedaan dat er Woens dag geen school zou worden ge houden. Dit in verband met de moeilijkheden die het gevolg zijn van de staking der schoon maaksters. Naar verondersteld wordt, mede als gevolg daarvan, bleken van de 950 leerlingen der diverse scholen in deze wijk slechts 350 leerlingen aanwe zig. In dc omgeving van de scholen stonden groepjes vrou wen, die kinderen en begelei dende ouders aanspraken. Volgens de statistiek van het departement van handel bedroeg het nationaal inkomen der Ver. Staten in 1948 in totaal 225 mil liard dollar of 10% meer dan het vorige jaar. Er zijn ongeveer 50 leerlingen Tenvgl de ambachtslieden nog druk bezig zgn (le uitge woonde villa „Welgelegen" aan de Voorstad te Goes, tot een voor school geschikt gebouw om te toveren, is op 1 Februari in het reeds gereed gekomen gedeelte, de Konin gin Wilhelmlnaschool voor buitengewoon lager onderwijs ge start. Hoezeer ook voor Zuid- en Noord Beveland behoef te aan een dergelijke onderwijsinrichting bestond, blijkt wel uit het feit dat de schooi thans reeds ca. 50 leerlingen, verdeeld over 3 groepen, telt. Dezer dagen hebben wg er eens een kijkje genomen en een inzicht gekregen van dit, voor het verstandelijk minder ontwikkelde kind, zegenrijke werk. De school is in twee af delingen verdeeld: één voor imbiciele leerlingen, dit zijn de in hun uiterlijk als onvol waardig getekenden en één, van de eerste geheel afzon derlijk gehouden, afdeling voor debiele leerlingen; de groep kinderen die door hun verstandelijke vermogens niet in staat zijn voldoende vluch ten te plukken van het ge woon lager onderwijs. Het merendeel der leerlingen be hoort tot deze laatste groep. Helaas bltfkt in de practijk dat nog steeds vele oudex-s en soms ook onderwijzers, niet voldoende doordrongen z\jn van het belang van het b.l.o. voor het kind. dat door tempo en aanleg het gewo ne onderwijs niet kan bijhou den. Men ziet het b.l.o. dik wijls als een instelling waar voor men zgn kinderen nog te goed acht. Een mening, welke volkomen misplaatst genoemd mag worden, hetgeen een kort bezoek aan de school de ouders reeds zou leren. Het hoofdelijk onderwijs en de speciale methoden hierbij toegepast, waarbij rekening wordt gehouden met het tem po van de leerling individu eel, geeft dikwijls juist zo danige gunstige resultaten welke op de gewone lagere school, waar deze kinderen het normale onderwijs niet kunnen bijhouden, veelal niet bereikt kunnen worden. Grote aandacht wordt ook besteed aan practisch werk, zodat deze kinderen later 'n eenvoudige werkkring kunnen aanvaarden. Dc oudere jon gens krijgen een timmerlo- kaal en de meisjes een keu ken, waar men tracht hen door het leren doen, hun op dit werk voor te bereiden. De grotè tuin welke bij 't gebouw gelegen is, schept niet alleen de mogelijkheid een speelveld in te richten waar de kinderen, ver van de rijweg met zijn gevaren, kun nen spelen, doch er zal bo vendien een schooltuin wor den aangelegd, waar de kin deren zelf hun eigen tuintje kunnen verzorgen. Terecht was het hoofd der school, de heer G. Vleugel, enthousiast over zijn school, die mede door haar fraaie ligging tal van mogelijkheden biedt om dit onderwijs zo goed mogelijk te doen zijn. Nog steeds wordt voort ge gaan met het aanwerven van nieuwe leerlingen, die alvo rens opgenomen tc worden, eerst door de schoolarts en het hoofd der B.L.O.-school worden getest. De ouders wier kinderen Candidaten voor de vredesprijs. Ondei- de 23 candidaten voor de Nobelprijs voor de vrede, wier namen gisteren werden ge publiceerd, bevinden zich de Argentijnse president, generaal Juan Peron. zijn vrouw, de voormalige filmster Eva Duarte Peron en mevrouw Eleanor Roosevelt. Tot de voorgestelde candida ten behoren verder dr. Karl Renner, president van Oosten rijk, sir John Boyd Orr. voor malig directeur der F.A.O. (voedsel- en landbouworganisa tie der V.N.) en Drew Paerson, Amerikaans hoofdartikelen- schrijver. Sovjets willen niet tellen- De Sowjet-Russische gedele geerde in de ontwapeningscom missie heeft verklaard, dat hij zich zou verzetten tegen een Amerikaans voorstel tot benoe ming van een werkcommissie voor het voorbereiden van een telling van wapenen en gewa pende machten in de verschil lende landen. De commissie besloot met ne gen tegen twee stemmen (Sow- jet-Unie en Oekraine) de wei-k- commissie te instrueren studie te maken van plannen voor een telling van gewone bewapening en gewapende machten in de gehele wereld. Trein Malang-Surabaja liep op een mijn. Dc trein Malang-Surabaja ls Maandagmiddag nabxj de brug tus sen Scngon en Lawang op een mijn gelopen. Doordat de trein wegens verdere beschadiging aan het baanvak langzaam reed, stort ten geen wagons in het ravijn, doch de locomotief, het bagagerij tuig en twee wagons werden zwaar beschadigd. Drie personen werden gedood en twee gewond. thans reeds de school te Goes bezoeken, blijken zeer tevre den te zgn. Vooral ook om dat bgv. voorheen verschil lende van deze kinderen een b.l.o.-school elders volg den, en daarvoor des morgens reeds om zeven uur van huis moesten. Door de kleine af standen en het stellen van de aanvangstijd op 10 uur, be hoeft thans geen enkel kind vóór 9 uur te vertrekken. Binnenkort zal de officiële opening van deze streekschool voor Z. en N. Beveland plaats vinden. BESTAANSRECHT. Intussen heeft zij zekér thans reeds haar bestaans recht bewezen en zal onge twijfeld geleidelijk de belang stelling voor deze nuttige On derwijsinstelling nog toene men. In het belang van de be trokken kinderen zèlfl! geroorlog had hij wapens gesmok keld voor de regeringsnartll. „In de bezetUng moest ilc mij schuil houden", zei hij lot de president en half verontschuldigend voegde hij er aan toe: ,,U zult welen hoe de moffen zijn". ..Zeer zeker", ant woordde vooratter Durkheini overtuigend. „Ik ben hierheen gekomen," al dus getuige, „omdat ik heb ge zien.- dat men zo veel sprak over die arme Kravchenko en omdat ik ook wel iets te vertellen heb. Na de bevrijding was ik Russisch tolk in een kamp nabij Aix-en-Provcn- ce. Vele Russen aldaar wensten in Frankrijk te blijven, maar er waren politieke commissarissen in het kamp, zoals bij de moffen. Kravchenko heeft nicls verzonnen. Het ging er daar precies loc. zo als bij de Duitsers. Indien mgn iets zegt tegen hen gaat men naar Siberië en komt niet terug". Maandag zal het proces worden hervat met de bestudering van Kravchenko's manuscript, dat in het begin deze week aan de recht bank is voorgelegd. Noel de Gaulle contra mr. v. d. Starp. Het waarnemend hoofd van het Bureau Bijzondere Opdrachten (B. B.O.). dat in dc bezetting tc Lon den gevestigd was. de res. majoor K. de Graaf, heeft Woensdagavond op een pex-sconferentie te Amster dam zijn ooi-deel uitgesproken over een dezer dagen verschenen bro chure, getiteld: „Het IJngland- spiel, demasqué der vau-mannen". In deze brochure, geeft de schrij ver. mr. J. E. van tier Starp, de verdediger van Anton van der Waals, als zijn mening weer, dat het England-spiel doelbewust dooi de Engelsen is ontworpen om het verzet van Europa te breken en daardoor een verenigd en krach tig Europa, dat de suprematie van Engeland in de weg kon staan, on mogelijk te maken. Majoor de Graaf, die onder het pseudoniem A. J. Noel de Gaulle een roman heeft geschreven over gebeurtenissen rond het England- spiel, „Carnaval der desparado's" genaamd, noemde de „oplossing" van mr. van der Starp mislei dend en volkomen onjuist. Hij verklaarde dat hij zich sinds Ja nuari 1944 had verdiept in dit spi- onnagecomplot en daarbij tot de overtuiging- was gekomen, dat cr in Engeland bij de S.O.E. (Special Operational Executive) verraad in het spel is geweest. De Nederlandse inlichtingen dienst. de M.I.D. (Mil. Inlichtin gendienst) werd door de Engelsen niet toegelaten lol besprekingen over operaties in Nederland, on danks de protesten van het hoofd van de M.I.D. de toenmalige ko lonel de Bruyne, die deze kwestie zelfs aanhangig geióaakt heeft bij de minister van oorlog van de Ne derlandse regering m Londen. Eerst enige tijd nadat de uit Duit se gevangenschap ontvluchte agen ten Dourlein en Ubbink. in Enge land waren aangekomen kregen de Nederlanders inzage ln de plannen der S.O.E. en daarna wer den er. aldus maj. de Graaf, geen ernstige fouten meer gemaakt. Majoor de Graaf deelde mede. dat een Engelse majoor Ringham een tijdlang hoofd van de S,O.K. in Londen ls geweest. Deze officier had een bloedverwant, die in Ne derland voor de Gestapo werkte. Deze twee Blnghams zijn thans onvindbaar. Maj. de Graaf, die lange tijd gewerkt heeft aan een reconstructie van het gebeuren doch daarmede op bevel van de Nederlandse regering moest op houden, heeft verschillende ma len getracht met majoor Bingham in contact te komen, wat echter niet mogelijk bleek. Majoor de Graaf verklaarde ten slotte dat hij groot respect had voor het werk van dc parlemen taire enquctecommisise, doch hij kon niet aannemen, dat deze com missie de gehele waarheid over hel. Englandspiel zou ontdekken, om dat zij door gebrek aan vakmen sen niet in staat zou zijn al do radaselen tc ontwarren. Messerschmidt kreeg verleidelijke aanbiedingen. Professor Willy Messer schmidt, de Duitse vliegtuig bouwer, heeft het Duitse Nieuwsbureau Dena (Ameri kaanse zóne) meegedeeld, dat naar zijn' mening de Sovjet- Unie ln 10 a 20 jaar een grotere en betere luchtmacht zal bezitten dan Engeland en de V.S. samen. Messerschmidt heeft „ver leidelijke aanbiedingen" van zowel de Sovjet-Unie als de V.S. ontvangen, doch zou Duitsland niet verlaten om zijn ideeën bulten zijn land in practgk tc brengen, zo deelde hg mee. PLAATSEI.IJK ENIGE REGEN. Moest matige, Westelijke wind. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1