Emigratie-mogelijkheden voor landbouwers NIEUWS UIT ZEELAND Zware straffen voor veesmokkelaars Eerste Duitse puin naar Walcheren. WALCHEREN fl-genda Bijz. Politierechter HOGE BOETEN. Destijds werden In verband met smokkelarij van runderen en paarden van Nederland naar België. fcpleegd in West-Z.- Ylannderen in de Jaren 1946 en 1947 door de Rijkspolitie en amb tenaren der C.C.D. enige perso nen gehoord. welke verdacht werden daaraan te hebben deel- grnomen. Bij die verhoren bleek dat deze zaak zeer grote afme tingen had aangenomen. Een der verdachten die als poster en hel per had medegeholpen. verklaar de. dat naar zijn schatting circa 1500 stuks rundvee op de hofste de van de landbouwer v. d. V. waren gebracht en vandaar wa ren weggehaald om over de grens te worden gebracht. Bo- 9 vendien had hij van de daar aangebrachte en over de grens gesmokkelde paarden er 35 stuks waargenomen. Het was hier weer de ook elders toegepaste methode. De hande laars kochten de beesten op de veemarkten en bij landbouwers, en brachten het vee bij landbou wers. wier bedrijf rtog net even buiten de grensstrook ligt. Voor het stallen der beesten werd in sommige gevallen f 25 per stuk en per dag betaald. Zodra dan de ge legenheid gunstig was. werden het vcc en dc paarden weer wegge haald en dwars door de grens strook gebracht naar een bedrijf dicht bij de grens, waar dc bees ten werden overgenomen door Bel gische drijvers die zorgden dat zc de streep over kwamen. BHn.'i al deze dieren waren bestemd voor de veehandelaar R. A. H. L„ te Kekloo. Dez» word in zijn prac- tijken bijgestaan door zijn toon C. F. H. L„ te F.ckloo. en de her bergier Th. v. H.. te St. Margriete. In deze zaak werden behalve de 3 reeds genoemde personen nog 22 anderen gedagvaard, welke al len op dc een of andere manier behulpzaam zijn geweest bij deze smokkelzaak. Dit waren: S. J. v. H.. paardenhandclaar te Goes, hem werd tenlastc gelegd het ln strijd met het Deviezenbe- sluit. van dc 3 Belgische verdach ten in ontvangst nemen van gelds bedragen. als betaling voor dc door hem geleverde paarden. Verdachte zegt ter zitting, dat hij hoogstens 14 A 16 paarden heeft verkocht aan I., en Co.. waarbij hij nog veel geld heeft verloren ook. De officier van Justitie achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezenVerdachte heeft dit trouwens zelf toegege ven. Deze verdachte heeft de stal- lers uitgezocht. Hij betaalde de hoge stnlllngskosten cn ging doel bewust te werk. Eis: 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 4 maanden gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanxe vroeg vrij spraak, subs, een voorw. straf. ANDERE VEROORDELINGEN J. S. d. B.. landwerker te St. Margriete: P. L.. landarbeider te St Margriete; M. A. P.. landwer ker te St. Jan in Eremo, drijvers van een aantal smokkelkoelcn cn paarden. Deze 3 werden veroor deeld tót 3 maanden gevangenis straf. J. R. V., landwerker te St. Mar griete. had op de uitkijk gestaan, in België gewaarschuwd, wanneer vee in Holland klaar stond om te worden overgebracht, f 150 of 1 maand en 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 Jaar. J. v. H.. landbouwer en loondor- ser. te St. Kruis, werd ten laste gelegd dat hij van de 3 Belgische afnemers geldsbedragen in ont vangst heeft genomen om daar mede de personen welke vee had den geleverd, dan wel als drijvers hadden dienst gedaan te betalen. Uitspraak 3 weken gevangenis straf. P. J. v. O., veehandelaar te Brcs- kens. werd medeplichtigheid aan de frauduleuze uitvoer ten laste gelegd. De Officier eiste f 2500 of 2 maanden. Uitspraak: f 600 of 2 maanden. A. D., landbouwer tc G roede, had gelegenheid gegeven tot stal len van koeien en paarden tegen beloning. De Officier eiste f 4000 of 4 maanden. Mr. F W. Adriaanse vroeg voor deze verdachte clementie cn ver zocht een lichtere straf te willen opleggen. Verdachte heeft door oorlogsgeweld 11 van zijn 12 paar- Krachtvoer uit aardappelvezels. BELANGRIJKE PROEVEN. In het afgelopen Jaar zijn be langrijke proeven genomen, die zo gunstig zijn uitgevallen, dat daar van een belangrijke verbetering in onze veevoedersituatie ver wacht mag worden. Prof. dr. H. J. C. Tendeloo. hoogleraar aan de landbouwhogeschool tc Wagenln- gen en directeur van het proef station «oor de aardappelvcrwer- kende industrie, prof. dr. G. M. van der Plank. dr. J. Hirschfeld van het Zoologisch Instituut te Utrecht en de heer J. W. Bonda. hoofd van een veetechnische voor lichtingsdienst. tevens voorzitter van het Lcidse Vebobestuur. na- uit tot dusver verwaarloosde af valstoffen van Nederlandse Indus trieën de middelen te winnen, om onze precaire veevocderposltte te versterken. Daarbij is het oog ge vallen op de aardappclvezels. het zogenaamde moes. die overbleven bij dc aardappelmeelindustrie. vooral geconcentreerd in Gronin gen. Daarvan werd ln 1948 250.000 ton vernieUgd. Op dc proef boerderij Belle- stcijn te Wassenaar werden met dit afvalproduct in het afgelopen jaar proeven genomen, die tot zeer bevredigende resultaten hebben geleid. Deze aardappclvezels wer den. vermengd met gras. ingekuild. Een belangrijke factor voor de practljk bleek bij deze proefne mingen te zUn. dat door dc bij voeding met deze gcënsilccrdc (in gekuilde)" vezels het grasverbrulk terugliep. Door vezel-bijvoeging tijdens de wcidegang kan daar- doo zowel meer gras voor A- wlnter worden geconserveerd, een intensiever gebruik worden gemaakt van het grasland. Op een gelijke oppervlakte kunnen door bijvoeding met aardappclvezels meer koeien worden gehouden. Koelen cn Jongvee hebben getoond, het vczelvoedsel met graagte op tc nemen, met als resultaat een uitstekende inclkgift. een diep- glanzendc kleur van dc beesten zoals in dc weide en een mooi ge bonden mest met een kleur, on geveer gelijk als tijdens de weide- **Hoiwel het voorkeur verdient de nieuwe wijze van ensilering in silo's toe tc passen, kan dit ook op de grond zonder silo geschieden. den en 10 van zijn 20 koeien ver loren. Uitspraak: f 1000 of 2 maanden en 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar. A. P. C.. landbouwer te Groedc, had gelegenheid tot stalling gege ven op zijn bedrijf. Bovendien gaf hij zijn knecht opdracht paarden te vervoeren in de richting van de grens. Eisch: f 5000 of 5 maanden. Uitspraak: f 1500 of 5 maanden. I. R.. bedrijfsleider te Retran- chement, werd ten laste gelegd paarden aan L. cn Co. te hebben verkocht wetende dat deze naar België zouden worden uitgevoerd. Eis: 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 2 maanden gevan genisstraf. A. C. G-. landbouwer te Nleuw- vliet. werd wegens het geven van gelegenheid tot stalling veroor deeld tot f 2000 of 2 maanden. J. J. van H.. landarbeider te Breskens. werd wegens het ver voeren van paarden binnen de grensstrook veroordeeld tot f 250 of 1 maand en 1 maand gevan genisstraf voorw. proeft. 2 jaar. I. A. v. d. G.. landbouwers- knecht te Retrnnchement; A. J. F. de G.. landbouwersknecht te Oostburg: J. M. S.* opperman te Oostburg: P. J. van H., landarbei der te Oostburg. Deze 4 verdachten werden ieder wegens het als drijvers vervoeren en afleveren van koelen cn paar den binnen de grensstrook veroor deeld tot 2 maanden gevangenis straf. terwijl I. J. V„ landarbeider te Oostburg. wegens hetzelfde feit werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Van de overige gedagvaarde verdachten zullen aan Belgische en 2 Nederlandse op 8 Maart hun straffen worden toegemeten. Gepolariseerde gebitten. De schrijver van het „Londens commentaar" in „De Tijd" weet over een der nieuwste technische snufjes het volgende te vertellen: „Een Engelse tandarts heeft een oplossing gevon den voor het probleem, verbonden aan het bezit van een vals gebit, voor het eeuwig gevaar name lijk dat het ding op ecri ongelegen ogenblik zijn woonplaats zal verlaten. De tandarts heeft het lumi neuze idee gehad gebitstel len te vervaardigen uit staal en het boven- en be nedendeel magnetisch te polariseren, beide positief of beide negatief (als ik dc man goed begrijp). De on derling afstotende werking zou namelijk onder- en bovengebit van elkaar wegdrukken en dus vast- metselen aan <fe respec tieve kaken. Blijkbaat is het gevaar gering, dat de afstotende kracht van de twee delen de mond van de eigenaar permanent opengesperd zal houden. Nu echter heeft iemand gevraagd in een ingezonden stuk aan de „Daily Mirror" wat er zal gebeuren, indien een jon geman met een positief ge polariseerd gebit liefde op vat voor een meisje met een negatief gepolariseerd gebit. De afstotende kracht van de gebitsdelen onder ling zou plaatsmaken voor een aantrekkende kracht tussen de twee verschillen de stellen. Men denke zich de mogelijkheid in". Bij de herstelwerkzaamheden aan de kademuur van de haven te Ouddorp (Goeree en Qverflak- kee) ontdekte men een grote la ding springstoffen, in een be kisting. Het bleek dat zeven van deze ladingen rondom de 'kade muur liggen. De opruimingsdienst is begonnen met het demonteren der gevaarlijke ladingen. Praatmiddag oud-leerlingen R.L.W.S. De Vereniging van Oud leerlingen der Rijkslandbouw- vinterschool te Goes hield Dinsdag in samenwerking met de Bond van Gediplomeerden. „de Prins van Oranje" haar 12de praatmiddag. Na een kort openingswoord van de voorzitter der Ver. Oud-leerlingen, de heer C. Burger, hield drs. Vaandrager uit 's Gravenhage een lezing over: „Emigratlemogelijkhe- den nu en in de naaste toe komst". Spr. begon met te wijzen op het bevolkingsvraag stuk. Reeds nu is het voor velen moeilijk in ons land nog een passende betrekking tc vinden. De emigratie kan een middel z\jn dit probleem op te lossen. De overheid stond na de bevrijding aanvankelijk' niet enthousiast tegenover emigratie. Men zei de werk krachten nodig te hebben voor de wederopbouw. Langzamer hand is de regering het bevol kingsvraagstuk ook als een ernstig probleem gaan zien. Door verschillende maatrege len wordt het emigreren be vorderd. Spr. bezag vervolgens wat de organisaties doen voor hen die wensen te vertrekken: het K.N.L.C. heeft bijv. emi gratiecommissies in het leven geroepen. Een ernstige waarschuwing liet spr. horen aan het adres van hen die bijv. uit angst voor een oorlog wensen te emigreren- Na de bevrijding wilde 22 23% van dc Ne derlandse bevolking het land verlaten. Wil men echter als emigrant slagen, dan moet men bereid zijn offers te bren gen. tijdelijk genoegen te ne men met een lagere levens standaard. Dc grootste zui nigheid en hard werken is ge boden. Dit is het enige middel voor d. emigrant om de ge dachte toekomst te bereiken. Vervólgens nam drs. Vaan drager de verschilendc toe komstmogelijkheden onder de loupe, waarbij hij zich be paalde tot de kansen in de landbouwsector. FRANKRIJK Frankrijk biedt momenteel geen grote- mogelijkheden.Van Kath. zijde is wel een R.K. emigrantencentrum gesticht, daar men van mening is dit wellicht voor kleine be ter maakt van de Engelse taal. Wil men teleurstellingen voorkomen, dan zal het ook van het grootste belang zijn dat in het te emigreren gezin eensgezindheid bestaat over het besluit om te vertrekken. Verder besprak drs. Vaandra ger nog de weg welke moet worden bewandeld om naar Canada te kunnen emigreren. De Ver. Staten, welke ook goede kansen bieden, leveren meer moeilijkheden op. Het is niet gemakkelijk toestemming te verkrijgen om er binnen te komen. Australië en Nieuw Zeeland zijn voor de landbou wers eveneens goede emigra- tielanden, doch de Zuid-Amer. landen kon spr. niet aanbeve len, in verband met de andere geaardheid van de bevolking, taalmoeilijkheden, enz. Emi gratie naar Zuld-Amerika is alleen mogelijk door vestl- z van een gehele kolonie, Is onlangs van R.K.-zijde is geschied. Op deze lezing volgden tal van vragen, welke de spreker uitvoerig beantwoordde. TREKKERS Als tweede spreker op deze praat middag trad op ir. P. W. Bakker-Arkcma uit Wa- geningen, die sprak over de trekker en trekkerwerktui gen. Spr. behandelde de ver schillende typen trekkers en werktuigen welke aan de markt zijn, hun voor- en na delen en o.m. de keuze van brandstof. Met een slotwoord van de voorzitter van de B.V.G., de heer W. de Buck, werd deze geslaagde bijeenkomst beëin digd. men het initiatief om te trachten- drijven nog mogelijkheden be staan. Canada staat terecht het meest in de belangstel ling. De kansen zijn daar groot. Er zijp daar grote mo gelijkheden tot vestiging van nieuwe boerderijen. Van groot belang is, dat men zich mees- De Schelde-Rijn- verbindirig. Naar vernomen wordt heeft het Belgische interministeriële comité voor economische coör dinatie het vraagstuk van de Schelde—Rijnverbinding in zijn vergadering van Maandagavond besproken. Oók de kwestie van de stop van Ternaaien stond op dc agenda van deze bijeen komst. Volgens het blad „De Nieuwe Gids" zou uit een en ander afgeleid mogen worden, dat de Belgische regering het probleem van de waterwegen m zijn geheel wenst te behan delen. Of deze kwestie uitein delijk op de agenda van de aanstaande conferentie der Be nelux-ministers te Den Haag zal worden geplaatst, kan, vol gens het blad. vooralsnog niet met zekerheid worden gezegd. Dit zou slechts in overleg met de Nederlandse regering kun nen geschieden. 100 boete tegen twee journalisten geëist. De officier van justitie bjj de rechtbank te 's-Gravenha- ge eiste zowel tegen de al gemeen hoofdredacteur van de vakpers der N.V. Uitge versmaatschappij „De Gelder lander". W. H. Kruiderink, als tegen de redacteur P. J. J. M. Corstiaensen. van het vakblad „De Kruidenier" 'n boete van honderd gulden en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Beide jour nalisten weigerden tegenover de rechtercommissaris hun bron of bronnen te noemen, waaruit zij gegevens putten voor publicaties over de zoge naamde „margarineconventie", een geheime overeenkomst tus sen de Nederlandse regering en de margarine-industrie. Zij beriepen zich op ver schoningsrecht, dat bij arrest van de hoge raad onlangs in de. „zaak-Lunshof" werd ver- worpen. Contact-orgaan voor landbouw-ambachten. De landbouwers hebben tal rijke gemeenschappelijke be langen, die zij gezamenlijk in verschillende soorten organi saties behartigen. Toch blijkt telkens, dat de samenwerking nog verder doorgevoerd kan worden. Zo Is dezer dagen in Den Haag opgericht het Con tact-Orgaan Landbouwam- bachten. De stoot hiertoe is gegeven door de Federatie van Loonbedrijven in de Land- en Tuinbouw in Ne. derland, de Federatie van Land- en Tuinbouwwcrktul- gen exploiterende Coöperaties cn de Stichting van de Land bouw. Commissaris der Koningin bezocht het Gasthuis. De Commissaris der Koningin in Zeeland en mevrouw dr Ca- sembroot, hebben een officieel bezoek gebracht aan het Gast huis te Middelburg. Zij werden ontvangen in de Regentenka mer en begroet door de voor zitter van het bestuur dei- Godshuizen, de geneesheer-di recteur, de adj. directrice en het hoofd der 'chirurgische af deling, dr. J. J. Okker. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, die zijn waardering uitsprak voor de belangstelling, welke de auto riteiten voor het ziekenhuis en de daaraan verbonden proble men tonen, werd een rondgang- door het gebouw gemaakt. Alle afdelingen, medische zowel als huishoudelijke, werden bezocht, alsmede de barakken voor spe ciale patiënten. Er was vol doende gelegenheid om te wij zen op de noodzaak van een uitbreiding, die het Gasthuis hoewel modem gebouwd, be hoeft. Dit is zowel een gevolg van de rusteloze voortgang van de therapie als van het groeiend specialisme. De vraag tot opname neemt steeds toe en overtreft de oorspronkelijk vastgestelde capaciteit verre. De bezoekers 'toonden zich De moord op de Kollumse verpleegster. NA EEN RUZIE IN' HET WATER GEDUWD. Thans is meer bekend ge worden over de moord op dc 31-jarige verpleegster R. V. uit Kollum door de plaatselijke arts dokter Th. de J. in Juli 1948. Gebleken is, dat deze dok ter enige tijd een verhouding heeft gehad met het meisje, dat regelmatig boeken van hem leende in verband met haar studie voor kraamverpleegster. Op de avond, dat zij het laatst is gezien voor vyf dagen later haar lijk in het water van de Zwemmer werd gevonden, heeft zij omstreeks elf uur de dokter ontmoet en met hem ruzie ge kregen. Daarbij heeft dokter de J. haar geslagen en in het water geduwd. Dit alles gebeurde enkele da gen voor de dokter naar Indo nesië vertrok om als arts een collega op Borneo te gaan ver vangen. De officier van Justi tie, die toen nog geen verden king tegen hem koesterde, was door dit vertrek wel teleurge steld omdat hij de dokter nog als getuige had willen horen cn vroeg de commissaris van poli tie te Batavia de dokter een verhoor af te nemen. Het pro ces-verbaal van dit verhoor gaf voor het eerst reden tot verden king en leidde dan ook tot een verzoek om arrestatie en over brenging naai' Nederland. Ook in Leeuwarden bleef dokter de Jong echter ontkennen tot hij nu enkele dagen geleden een bekentenis aflegde. Uit de sec tie op het stoffelijk overschot van de verpleegster bleek des tijds, dat zij in verwachting was. Voor 10.000 textiel gestolen. Vijf en dertig balen textiel van een waarde van ongeveer 10.000 zijn ontvreemd uit een vrachtauto van een Brabants transportbedrijf tijdens een reis van Tilburg naar Anfstcrdam. Toen de wagen in Amsterdam arriveerde, bleek de auto vrij wel geheel leeggestolen. De bestuurdr en een begelei der zijn aanvankelijk aange houden maar naar verhoord te zijn weer op vrije voeten ge steld. De politie verjnoedt, dat dieven kans hebben gezien dc zijdeuren van de laadruimte open te breken op een ogenblik toen de bestuurder en zijn met gezel even afwezig waren. Tas met f 1200 gestolen. Dinsdag werd 'n wielrijdster od de Ceintuurbaan te Amsterdam onwel Zij stapte af bij een apotheek en ging naar binnen. Toen zij weer buiten kwam, bleken haar fiets cn haar tas, die aan de fiets hing en f 1200 e bevatte, verdwenen. Garantielonen D.U.W.- arbeiders tot 1 Mei. Minister In 't Veld heeft een voor de D.U.W.-arbeiders zeer belangrijk besluit genomen. De periode gedurende welke de ga rantielonen van kracht zijn, is verlengd tot en met 30 April, aldus meldt het „Vr. Volk" De garantielonen werden inge voerd op 2p October van het vorige jaar op aandrang van de Raad van Vakcentralen Daar mee werd bereikt dat de D.U. W.-arbeiders ook in de winter maanden, wanneer door vorst, regen en vroeg invallende duis ternis kortere werkdagen moes ten worden gemaakt, toch kon den rekenen op een sociaal ver antwoord minimumloon. De re geling gold tot 26 Februari 1949. Het Westen wil geen gouverneur voor Triest meer. In de Veiligheidsraad heeft de Oekraïnse afgevaardigde En geland cn de Ver. Staten ervan beschuldigd opzettelijk elke poging om een gouverneur voor Trieëst te vinden togen te wer ken. De Sowjet-Unie had de Westelijke candidaten voor het gouverneurschap goedgekeurd, maar daarop hadden de Weste lijke landen zich teruggetrok ken. Blijkbaar wil men Triest als militaire basis handhaven. De Amerikaanse afgevaardig de verklaarde, dat dergelijke „laster" niet voor een discussie kon doorgaan. getroffen door de wijze, waar- op het personeel zijn taak ver vult en betuigden na afloop hun voldoening over hetgeen zij gezien hadden en hun dank voor de ontvangst. In totaal worden 50.000 ton aangevoerd. Naar wjj vernemen zal Woensdagmiddag een schip met het eerste Duitse puin, dat ons land is binnengevoerd, aan dc Loskade te Middelburg arrive ren. In totaal worden 50.000 ton Duits puin naar Walcheren ge bracht ten behoeve van de her- verkavelingswerkzaambeden. Voor tal van objecten in ons land en speciaal op Walcheren is puin noodzakelijk, doch de voorraden in Nederland zijn thans uitgeput. De Rotterdamse combinatie handels-, transport en overslagbedrijf Veenema en fa. Struyk, die zich met puinle- veranties bezig houdt en die de latste tijd 30.000 ton puin uit Venlo naar Walcheren heeft ge bracht. slaagde er in een over eenkomst te sluiten om puin uit Duitse steden, dat van zeer goede kwaliteit is, naar ons land te brengen. Men besloot het eerste aldus ingevoerde puin naar Walcheren te transporte ren, omdat de Duitsers zelf zo veel huizen op het eiland in puin hebben doen verkeren. De eerste partij, 1000 ton groot, is afkomstig van Duisburg en wordt vervoerd door het schip Damco VII. Gebouw der R.H.B S. te Oostburg wordt hersteld. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om het eer tijds zo fraaie schoolgebouw van de R.H.B.S. in Oostburg zodanig te herstellen, dat 't gebouw weer in dezelfde vorm zal herrijzen. Zoals bekend werd deze school bijna geheel verwoest. Slechts een gedeelte van één der vleugels bleef zwaar be schadigd staan, in welk' ge deelte thans nog, zij het in bescheiden mate, les wordt gegeven. De school zelve is ondergebracht in een houten barak. Hoewel nog gé'en officiële bevestiging kan worden ver kregen, schijnt het in de be doeling te liggen, om binnen zeer korten tijd met het her stel een begin te maken. Dit jaar zou dan hersteld worden de gymnastiekzaal en de gang daarheen. Voor het volgende jaar zou op het programma staan de bouw van de vleu gel, gelegen aan de Breede- straat, terwijl in 1951 de vleugel, die thans nog gedeel telijk intact is, vernieuwd zou worden. Streekplan voor de Bevelanden, Tholen en St. Philipsland. Blykens een publicatie van het Provinciaal Bestuur is besloten, dat voor Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland een streekplan wordt voorbereid. Zoals bekend zijn er even eens streekplannen in voor bereiding voor Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. Het Pro vinciaal Bestuur acht het ech ter gewenst, dat ook voor de Bevelanden. Tholen en St. Phlilpsland een dergelijk plan in voorbereiding komt, ten einde bij een onjuiste ontwik keling op planologisch gebied daartegen bezwaren te doen maken. Vacantieoord voor bankemployé's. Het hotel ..de l'Europc-Excel- sior" te Domburg is overgegaan in hdnden van de Amsterdamse Bank en de Incasso Bank. Het is de bedoeling het hotel te be stemmen voor vacantieoord van de employe's van die banken. Schouwense cigoreifabriek droogl aardappelen. In de chichoreifabriek De Ka pel Worden thans aardappelen gedroogd om te dienen als vee voeder. De landbouwers kunnen deze ardappelen leveren a 4 ct. per kg. Deze aardappelen zijn bestemd voor veevoeder, dat uiteraard niet op het eiland zelf zal worden gebruikt. Naar wij vernemen zal ook de suikerfa briek te Puttershoelc worden ingeschakeld bij dit drogings proces. dat geschiedt op last van Regeringsinstanties. Industrie- en huishoudschool voor Vlissingen. B. en W. van Vlissingen hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om een bedrag van f 59.000.toe te staan voor de verbouwing van de voormalige Avondnijverheidsschool tot indus trie- en huishoudschool voor meis jes. Bovendien vragen zU een cre- diet van f 5650.voor herstel van oorlogsschade aan het genoemde gebouw. Wat de inrichting van het ge bouw betreft is rekening gehouden met opmerkingen, welke gemaakt werden door de inspcctrice van het Nijverheids onderwijs en door de Rijksgebouwendienst. Kerknieuws GEREF. KERKEN Beroepen te Poortugaal J. W. Deenink te Oostkapelle. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Krabbendijke. D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Bedankt voor MeliskerkeOost kapelle cn voor Rotterdam (vac. wijlen G. H. Kersten): D. L. Aan geenbrug te Dordrecht. Vlissingen VLISSINGSE REDDINGSBRIGADE. Zaterdagmiddag 19 Februari 1949 vond in de Verba'ndkamer der Kon. Mij. de Schelde de uit reiking van de diploma's der Vlissingse Reddingsbrigade plaats. De voorzitter, dokter A. Staverman sprak enige toepasse lijke woorden, waarna de uit reiking der diploma's geschied- de. Het voorbereidend diploma werd uitgereikt aan de heer J. Goedegebuure; diploma „A" werd uitgereikt aan de dames A. Kerkhove. I Sanderse, M. de Buck. G. Everaard en C. Lorier de heren P. Kerkhove, C. Ie Clercq. K. Koningstein. J. Goedegebuure. G. de Rooij, N. Zandee en J. Langendijk, terwijl diploma „B" werd uitgereikt aan de dames M. de Buck, G. Everaard. C. Lorier en de he in G. de Rooij en N. Zandee. Tevens werd het volledig di ploma E.H.B.O. uitgereikt aan de dames C. Lorier, G. Eve raard, M. de Buck en de heren G. de Rooij, N. Zandee en J Langendijk. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en ge wichten in Vlissingen wordt Donderdag, Vrijdag en Maan dag a.s. en Woensdag 2 Maart, Donderdag 3 Maart en Vrijdag 4 Maart gehouden in het v.m. Hospitaal aan de Korenstraat. KLEUTERSCHOOL HAVENDORP. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor de ver bouwing van de ontspanningsba rak in het Havendorp tot kleuter school, op te dragen aan de aan nemer C. de Nooyer voor f 5346. HARMONIE „ONS GENOGEN". De Harmonie „Ons Genóegen" te Vlissingen. zal volgend jaar 60 Jaar bestaan. Zij heeft in de Schel- destad prachtig werk verricht. Ja renlang heeft „Ons Genoegen" ge daan wat het kon om het Vlis singse publiek de nodige ontspan ning, op zeer verantwoorde wijze, te brengen. Ter gelegenheid van dit jubi leum is uit de leden van de ver eniging een comité gevormd, dat zich ten doel stelt op 12 Augustus 1950 de Harmonie in een uniform te steken. Hiervoor is een belangd rijke som geld nódig. Penningmeester van het Uni- form-fonds is de heer J. P, Kempe, Nijverheidstraat 2, Vlissingen. Het comité stelt zich voor eind Februari door een balmasqué een belangrijk bedrag in te zamelen. Middelburg FIETSENDIEF GEPAKT. Uit een ijzergieterij te Middel burg stal een zekere K. uit Vlis singen enkele dagen geleden een rijwiel. Hij reed er mee naar Vlis singen. waar hij de fiets te koop aanbood, een vrij kortzichtige daad. die veroorzaakte, dat de Vlissingse politie hem spoedig kon arresteren. Maandag is nlj te Mid delburg voorgeleid. Voorbode van de Middelburgse kermis. Het ging Dinsdagmiddag wei nig officieel toe in de Middel burgse raadszaal, maar wat mag men anders verwachten bij een aanbesteding van de standplaat sen op de zomerkermis! Ieder jaar omstreeks half Februari werpt de jaarmarkt, die van 1 t.m. 6 Augustus wordt gehou den, haar schaduw vooruit in deze zaal, die ieder jaar ook het zelfde beeld biedt: de bur gemeester achter zijn papieren bezig de inschrijvingen en de gunningen voor te lezen, -de marktmeester vóór hem mani pulerend met een grote platte grond van de Markt, waar straks de attracties weer zullen verrijzen en als toehoorders de inschrijvers zelf, typische za kenlieden met indrukwekkende actetassen of karakteristieke spullenbazen, maar alle met iets van die zwierigheid, die showmensen over de gehele wereld eigen is. Hun amuse mentsbedrijven en -bedrijfjes dragen vaak fantasierijke na men; men vraagt zich bijv. af. \yat de door de burgemeester voorgelezen „hoepla" wel in houdt of de „duikboten" en men begrijpt pas de concurrentie- vrees van vele ondernemers voor de „vogelpiek", wanneer men weet. dat dit het grote ge- luksrad is. waarmede men zelfs een fiets kan winnen. „Middelburg is voor ons een object, dat niet weg te cijferen is", vertelde een van de gega digden en dat blijkt wel uit de grote belangstelling voor de aanstaande kermis. Deze zomer zal men er o.a. een vogelpiek aantreffen (marktgeld 2212!), een autoscoter (f 1333), een zweefmolen, een „onderzee boot", een luchtschommel, een variététheater, een lunapark, ettelijke gebakkramen, rolsport, twee „bumpers", een draaimo len. babysport, een kijktent en vele andere zaken, die op een kermis nooit plegen te ontbre ken. OVERHEIDSPERSONEEL VERGADERDE Maandag hield de afdeling Middelburg van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, onder voorzitterschap van de heer Chr. de Bruin haar twee de jaarvergadering. Bij de opening werd het overlij den gememoreerd van een de.r leden, de heer E. P. I. Lauer, en werden mededelingen ge daan over de groei, .die in de afdeling valt te constateren. Aan negen leden werd het C.N.V.-insigne voor 25-jarig lidmaatschap van de Chr. vakbeweging uitgereikt. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het le- Arbeider door stuk ijzer getroffen. ONGEVAL OP „DE SCHELDE" Maandag heeft zich in de ketelmakerij van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, een ernstig ongeval voorge daan, doordat aan een dei- machines een stuk ijzer met kracht wegsprong en de 40- jarige arbeider F. Kroone in de maagstreek trof. Het slachtoffer werd ernstig ge wond overgebracht naar het St. Josephziekenhuis. Woens dagmorgen was zgn toestand echter iets beter. Veerdienst Zijpe Anna Jacobapolder. Van heden af wordt de veer pont „Grevelingen" van de veerdienst ZijpeAnna Jacoba polder voor jaarlijks onderhoud ongeveer veertien dagen uit de dienst genomen en vervangen door de „Gorinchem I". Met deze boot kunnen auto's tot maximaal 9.50 meter lengte worden overgezet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 t/m 12 Fe bruari werd in Zeeland één ge val van besmettelijke ziekte ge rapporteerd, nl. diphtherie te Krabbendijke. dental in 1948 is gegroeid van 226 tot 239; sedertdien is het gestegen tot 255. Staande de vergadering konden bovendien nog 14 nieuwe leden worden genoteerd. Het jaarverslag •van de penningmeester gaf een batig saldo aan. De ver gadering besloot unaniem de afdelingsvoorzitter als can- didaat aan te wijzen voor een vacature in het hoofdbestuur. De bondsvoorzitter, de heer P. Kapinga, wekte in een gloedvolle toespraak de aan wezigen op om positie te kie zen voor de doorwerkig van de Christelijke beginselen op het terrein van het maat schappelijk leven. Tot afdelingsbestuurder wer den herkozen de heren: Chr. de Bruin en C. Mandemaker, gekozen de heren A. Asschc- man en P. Blaauw. De druk bezochte vergadering werd besloten met vertoning van de Oranjefilm 1948, hetgeen zeër op prijs werd gesteld. O.- en W.'Souburg. RAADSVERGADERING. Vrijdag a.s. zal de gemeenteraad van Oost- en West-Souburg te 2 uur in vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt onder meer voorstellen tot overname van be heer en onderhoud van 60 wonin gen in Middenhof door het Wo ningbedrijf. tot benoeming van enige leden van Sociale Zaken, tot vaststelling van een verordening op de heffing van begraaf- en an dere rechten, tot ingebruikgeving van een gedeelte van het gemeen- tchuis-aan de Centrale Dienst voor Bouw- cn Woningtoezicht op Wal cheren en tot deelname in de Stichting tot exploitatie van een schooltandartsendienst in de ge meente Vlissingen. 1 Veere EERSTE GARNALEN AANGEVOERD. Vrijdag werden de eerste garna len van het jaar in Veere aange voerd. Het betrof hier 862 kg. ex- portgamalen. FILMS VAN DE WEEK Dietrich in. een sprookjesfilm. Kismet" met Mariene Dietrich. Ronald Colman, James Craig en Edw. Arnold; regie: William Die- terlc. Het is met de loopbaan van La Grande Dietrich een vreemde his torie. Jarenlang handhaafde zij zich als de ongekroonde koningin van het witte doek. toen degra deerde zij tot fatale vrouw in vechtfilms, om onlangs een bril- lante „comeback" te beleven in „Avontuur in Berlijn". De kleu renfilm. die Electro. Middelburg vertoont, is uit de periode van de vechtfilm, doch van een ander genre. „Kismet" is een fantasti sche sprookjesfilm, waaraan voor al jong. maar ook oud genoegen zal beleven. Ronald Colman para deert als een charmeur, die het van bedelaar tot prins brengt en Mariene is prachtig uitgedost in Oosterse kledij. „Joan, de Onverschrokkene" („Joan of Paris") met Michèle Morgan. Paul Henreid en Thomas Mitchell; regie: Robert Stevenson. De begaafde Franse actrice Mi chèle Morgan was in de oorlog in Amerika en maakte daar deze film, waarvan het scenario ook op de oorlog is afgestemd. Zij speelt voor een meisje, dat geen liefde kent, totdat zij onder zeer gevaar lijke omstandigheden een piloot ontmoet, die geen vrees kent. Luxor. Vlissingen vertoont deze weinig ophefmakende, maar goed gespeelde film. Alhambra. Vlissingen heeft de opmerkelijke speelfilm ..A Wo man's Face" met Joan Crawford m Melvyn Douglas, die reeds eer der op Walcheren draaide, op het programma geplaatst. MIDDELBURG. vierdé beest", 8 uur; Vergenoeging: Feestavond Focus. 8 uur: Electro: „Kis met", 7 en 9.15 üur. Donderdag Schuttershof: Lucht vaartavond Ned. Reisver. afd. Walcheren. 8 uur; Schutters hof: Ver. voor Landbouwvoor lichting op Walcheren. 2 uur. Woensdag Vergaderlokaal Sint Laurens: Jaarvergadering Oranjevereniging. 7.30 uur. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra, „De vrouw met het geschonden gelaat". 7 en 9 uur: Luxor. „Joan de on verschrokkene". 8 uur. Donderdag: Bioscopen als Woens dag: Concertgebouw. Propa- ganda-avond Volksonderwijs, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2