PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toenemend succes bij optreden tegen guerilla's Minister In't Veld over het Zeeuwse bouwvolume DE BILT Griekse generaal Markos zit gevangen in Moskou Noorwegen heeft gekozen Gearresteerd op bevel van hei Politbureau VOORSPELT '192e Jaargang - No. 42 Dagblad, uitgave van de Firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. v den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalJintiJn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct per week; f 3.90 p. kw.; tr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 339300 P.Z.CL, Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Voretstr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel 28 Vrees voor bondgenootschap met Tito De voormalige leider der Griekse partisanen, generaal Markos is niet om gezondheidsredenen van zijn functie ontheven, maar zit gevangen in de beruchte Lubjanka-ge- vangenis te Bloskou, waar de op bevel van het Politbureau gearresteerde vooraanstaande politieke gevangenen worden heengebracht. Dit werd onthuld in het laatste nummer van 't Zwit serse blad „die Weltwoche" en .Zaterdag uit betrouwbare bron gemeld door radio-Athene. Generaal Markos zou begin van dit jaar het verzoek heb ben gekregen in het dorpje Zdolnik aan de Grieks-Bul gaarse grens een zeer be langrijke conferentie bij te wonen over de partisanen- strijd. Vijftien Januari begaf Markos zich daarheen, slechts vergezeld door zijn kleine persoonlijke lijfwacht. Bij aan komst in Zdolnik werd hij onverwacht door de t Bulgaar se gendarmerie gevangen ge nomen. in een auto naar So fia gebracht en vandaar per vliegtuig naar Moskou ver voerd. Deze sensationele gang van zaken was al geruime t:jd in Moskou voorspeld. Reeds in November hadden twee hoge officieren van de Russische generale staf een onderzoek ingesteld in Sofia naar „een grootscheeps Trotzkistisch complot" in het Bulgaarse leger en de Griekse strijd groepen van generaal Markos. De beide officieren, de Kroaten Protisch en Maka- loff, hebben ook een rol ge speeld in de ontdekking van een complot in het Tsjechi sche leger, die de laatste weken tot vele arrestaties heeft geleid. BRIEF VAN TITO. De ontvoering van generaal Markos w.as een rechtstreeks gevolg van de pogingen van maarschalk Tito om in Mar kos een bondgenoot tc vin den. Tito had een vertrouwelijke brief naar Markos gezonden met het voorstel 30.000 man uit het Joegoslavische leger vermomd als vrijwilligers naar Griekenland te zenden. Met behulp van deze strijd macht zou Markos in staat gesteld moeten worden Salo- niki in te nemen. Tito verze kerde zijn Griekse collega, dat Stalin zonodig' terwille van een overeenkomst met de Angelsaksische landen de gehele Balkan zou prijsgeven en dat hoge Bulgaarse offi cieren actieve steun aan de Joegoslavische plannen had den toegezegd. Of Markos deze brief heeft ontvangen is niet bekend. Wel is een fotocopie naar Mos kou gezonden. Dit en de uit komst van het onderzoek der Tieide Russische officieren deed het Politbureau de on middellijke arrestatie van Markos gelast^. IN EEN HINDERLAAG. De populariteit van Mar kos maakte het onmogelijk hem te midden van zijn aan hangers te arresteren. Daarom werd hij in een hinderlaag gelokt. De uitno diging voor de conferentie te Zdolnik was ondertekend door luitenant Proditsch zelf na mens de Russische generale staf. De treinramp in Frank rijk ikostte 30 doden. BESTUURDER LOCOMO TIEF GEARRESTEERD. De treinbotsing te Port Datelier in Oost-Frankrijk heeft aan 50 personen het leven gekost. Vyf en dertig personen zgn ernstig gewond in het ziekenhuis van Vesoul opgenomen. Het grote aantal slachtof- fers is mede een gevolg van het feit, dat de exprestrein een aantal zeer oude houten rijtuigen had, nog daterend uit de eerste wereldoorlog. Drie van deze rijtuigen wer den geheel vernield. De bestuurder van de lo comotief is gearresteerd. Volgens Franse persberich ten is hij door een waarschu wingssignaal cn een onveilig signaal gereden. De stoker van de expres- trein werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij rende na de botsing 500 meter verder om een baanwachter te waar schuwen voor het ontsteken van waarschuwingslichten. Na de afstand te hebben afgelegd stierf hjj. De daarop gedane mede delingen, als zou Markos om gezondheidsredenen van zijn functie zijn ontheven, werden eveneeens gedaan, omdat men rekening moet houden- met zijn populariteit. Zijn aanhangers, die wisten dat de generaalin 't geheel niet zwaar ziek was, wilden de mededelingen dan ook niet geloven, ofschoon via de ra dio een verklaring werd voor gelezen, waarvan' beweerd werd, dat ze van Markos zelf afkomstig was. In hoeverre de aan de gang zgnde zuivering onder de communistische leiders in Al banië in verband staat met het lot van Markos, valt moeilijk vast te stellen. In elk geval weet maarschalk Tito, dat voor hem een ka mer in Lubjanka gereser veerd wordt. Vliegramp boven Coventry. TWEE TOESTELLEN IN BOTSING. By Coventry zijn in de lucht twee vliegtuigen in botsing ge komen. als gevolg waarvan-14 personen om het leven kwa- Een der vliegtuigen was een Dakota van dc ..British Euro pean Airways", die op weg was I naai- Schotland. De andere ma chine was van een kleiner type. De wrakstukken lagen over grote afstand verspreid. Er zijn geen overlevenden. Het tweede vlie.gtuig was een „Anson" van de R.A.F., dat een oefenvlucht maakte. Dit toestel had vier personen aan boord. Ten tijde van het ongeluk speelden vele kinderen in de nabijheid van de ramp. Ver schillende werden bijna ge raakt. Tot op acht km. van Coventry kwamen brokstukken omlaag, sommige gloeiend heet. De medische dienst was vol gens ooggetuigen binnen enke le minuten aanwezig. Japanse slad door brand geteisterd. De stad Hosjiro, in Noord Ja pan, is door een geweldige brand geteisterd. Ongeveer 3000 gebouwen, waarvan talrijke openbare inrichtingen, zijn vol ledig vernield. Het aantal slachtoffers is niet bekend. „Lintjesregen". In de Kenaustraat hield de Haarlemse politie een man aan, die gekleed was in de uniform van gezagvoerder bij de K.L, M. Hij had zoveel ordete kenen op de borst, dat dit wantrouwen wekte De man, een 29-jarige transportarbeider, droeg de volgende onderschei dingen: dc Bronzen Leeuw, de Militaire Wil lemsorde, officier in de Orde van Oranje Nas sau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, het Kruis van Verdienste en het Vlie- gerskruis. Hij zou deze ordetekenen in Amster dam hebben gekocht. Toetreding tot Atlantisch Pact thans zeker. Noorwegen heeft gekozen. Het staat thans wel vast, dat de Noorse regering besloten heeft haar eigen weg te gaan, door zich aan te sluiten bij het Atlantische Pact. De Vrijdag te Os lo gevoerde besprekingen tussen de drie Scandinavische pre miers zijn opnieuw op een mislukking uitgelopen, waarmee aan alle pogingen om een onafhankelijk Scandinavisch blok te vormen een einde is gekomen. Scandinavië zal voortaan verdeeld zijn in een Westelijke cn een strikt „neutrale" helft. ting hadden op het congres grote indruk gemaakt. Uit deze bijzonderheden bleek, dat Noor wegen zonder hulp van het bui tenland niet in staat is de mi litaire paraatheid tot een rede lijk peil op te voeren. Er bleef dus volgens minister Lange geen andere keus over tian te vertrouwen op materiële hulp uit het Westen. De vrees voor Russische tegenmaatrege len is afgenomen, nu herhaalde malen gebleken is dat de Rus sische propaganda-offensieven grotendeels intimidatie ten doel hebben. De Noorse regering zal het aanbod van Moskou tot het sluiten van een niet-aanvals- pact beleefd, doch categorisch weigeren. Sinds Hitier hebben niet-aan- valspacten weinig waarde meer. Geruime tijd heeft Noorwegen geaarzeld en dat is aanleiding geweest tot elkaar tegenspre kende berichten, die een ver ward beeld gaven van de situ atie. Daar kwam bij, dat het congres van de Noorse arbei derspartij zich nog moest uit spreken over de buitenlandse politiek en de schattingen over de sterkte van de oppositie te gen het beleid van minister Lange liepen nogal uiteen. Dit congres heeft Zondag een resolutie aangenomen, waarin de aansluiting van Noorwegen bij het Atlantisch Pact werd goedgekeurd, mits de samen werking gebaseerd zou zijn op het handvest der Ver. Naties. Slechts een «klein groepje kon zich met deze resolutie niet ver enigen. De Donderdag in Oslo gepubliceerde bijzonderheden over de Noorse defensiebegro- Tien jaar geëist wegens moord op a.s. schoonmoeder De Officier van Justitie bg de rechtbank te Zutphen heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen de 36- jarige landbouwer J. O. uit Aaljen,. die zijn ^.s schoonmoe der tijdens een twist heeft ge dood. Het slachtoffer had be zwaren tegen een verhouding, die de verdachte onderhield mej haar dochter. Het dubbelschroef motor vracht- cn pasagiersschip „Lang- koeas". in aanbouw voor de Kon. Rott. Lloyd, is Zaterdag van een der hellingen der scheepswerf van P. Smit Jr. te water gelaten. Schoolmeisjes bij de Verkeerspolitie. Een wereldpremière heeft de Amsterdamse verkeerspolitie met haar „verkeersbrigadiertjes" vier meisjes uit de hoog ste klasse van dc Bou- manschool in de Rusten burgerstraat, die, gewa pend met koppel en spie gelei, htm „mannelijke'' collega'tjes terzijde zul len staan bij hét helpen oversteken van school kinderen, o.a. op de Cein tuurbaan. Inspecteur Middeünk van de Ver keerspolitie, is enthou siast over deze meisjes. Zij „doen" het voortref felijk. "V In de nacht van Zaterdag op Zondag werd op de weg Amers foort—Amsterdam het lijk aange troffen van een 80-jarige vrouw, die in nachtgewaad haar woning in Baam had verlaten en vermoe delijk overreden is. CONFERENTIE IN WASHINGTON. Minister Acheson heeft Zater dag in Washington een infor mele conferentie gehouden met vertegenwoordigers der Noord- atlantische mogendheden. De conferentie duurde een uur. Acheson gaf een overzicht van de stemming in Congres-krin gen ten aanzien van het Pact. Driemaal per week naar Batavia. K.L.M. gaat ook met slaap toestellen vliegen. Naar w\j vernemen, opent de K.L.M. met ingang van Maan dag 28 Februari een geregelde driemaal wekelijkse dienst- Am sterdamBatavia v.v welke als volgt zal worden uitge voerd: Elke Maandag vertrekt een volledig uitgeruste machi ne met slaapaccommodatie voor 16 passagiers. Elke Woensdag vertrekt een van alle overbo dig meubilair, enz. ontdane Constellation, wélke uitsluitend post vervoert. Elke Vrydag vertrekt een Constellatio11, wel ke post en 20 passagiers zal vervoeren. Deze machine heeft geen slaapaccommodatie. In alle gevallen i» de route Amster" damKart-houmMauritius Batavia v.v. Dc vliegtuigen zul len na 2 dagen verblijf in Ba tavia, de terugtocht aanvaar den. Wat betreft de bovengenoem de zgn „sleepers" kan nog het volgende worden -medegedeeld: de K.L.M. beschikt over vier vliegtuigen, welke voorzien zijn van slaapaccommodatie, n 1. de „Ponfianak'', de „Roennond", de „Soerabaja" en de „Til burg". Hiertoe bevinden zich in de zijwanden boven de zitplaat sen negen bedden, terwijl de fauteuils zo zijn geconstru eerd, dat de leuningen geheel horizontaal neergeklapt kunnen worden, in die zin, dat vier fauteuils samen een comforta bel bed vormen. Hel gebruiken van deze „slaapvliegtuigen"' is een zeer belangrijke verbetering op de huidige AmsterdamBatavia- route, waarbij betrekkelijk grote afstanden zonder tussen landing worden gevlogen. Ook het vliegtuig, waarmede dr. Beel Dinsdagavond naar Java terugreist, zal een „slee per" zijn A.s. Donderdag ver trekt een postvliegtuig. Toezicht op particuliere uitleenbibliotheken. Tijdens een persconferentie te Maastricht heeft drs H. A. W. Beyer voorzitter van de Bibliotheekcom missie. een uiteenzetting gegeven over de sociale zijde van 't vraag stuk der particuliere uitleenbi bliotheken. dit met betrekking tot het wetsontwerp tot regeling van het overheidstoezicht hierop. Hij verklaarde, dat de geschiedenis van de gemeentelijke regelingen op dit gebied één lijdensgeschiedenis is geweekt van moeilijkheden tus sen de sociale wenselijkheid en noodzaak enerzijds en de juridi sche mogelij heden anderzijds. Er blijken ernstige juridische bezwa ren tegen het wetsontwerp te be staan. maar drs. Beyer was van mening, dat toezicht dringend ge boden is, vooral in het belang van de jeugd in de volkskringen daar er een catagorie particuliere uit- leenbibliotheken is. waar zg. prik kellectuur regelmatig wordt uitge- lend. Koperen bruiloft van het Prinselijk Paar. Parkaanleg als geschenk van het Ned. volk. ÏNaar wg vernemen, worden plannen beraamd om aan Ko ningin Juliana en Prins Bern- hard, ter gelegenheid van hun koperen bruiloft, als geschenk een nieuwe parkaanleg bü Huis teu Boseh aan te bieden. Aan deze aanleg zou ons volk even tueel provinciegewijs kunnen medewerken. Men is op deze gedachte gekomen, omdat de regering voornemens is Huis ten Bosch te restaureren Het ligt in het voornemen een ere-comité onder presidium van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, alsmede een uitvoerend comité onder voor zitterschap van mr. W. A. J. Visser, burgemeester van 's- Gravenhage, in het leven te roepen. Prinsesjes zagen schimmenlopen. Prins Bernhard en de prin sesjes Beatrix en Irene woon den Zondagavond in Imst (Ti- rol) het traditionele Imster schimmenlopen bij. Dit is een gemaskerde optocht en het oudste vastenavondgebruik in het Alpengebied. De prinsesjes klommen op een der wagens in de optocht en kregen dc bete kenis van dit volksgebruik te horen. Jodenverrader. Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de 57-jarige me vrouw Gerritje van Duijkeren Walter tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek en sprak haar echtge noot de 68-jarige Johannes Th. van van Duijkeren vrij. Zij hadden in hun huis in Amsterdam in Aug. 1943 Joodse onderduikers. Deze Joodse onderduikers werden ver raden, maar hoe de zaak zich pre cies had toegedragen, kon niet meer worden achterhaald. Vast kwam te staan, dat de vrouw op het bureau van de beruchte co- lonne-Henneicke is geweest. De 8 Jodèn, die bij hen in huis waren, zijn weggehaald en nimmer terug gekeerd. Goederen, die aan de Joodse slachtoffers toebehoorden, werden in de woning van het echt paar van D. teruggevonden. Meer bercle-activiteit op Noord-Sumatra. Verklaringen van Palar officieel tegengesproken. In een overzicht van de militai re situatie in Indonesië, van mi litaire zijde verstrekt, wordt ge zegd: West-Ja va: bij de voortgezette patrouille-activiteit in het Ban- tamse is een der voornaamste ben deleiders. Djallani. gearresteerd. In de Negara Pasunda worden de zuiveringsacties der Nederlandse troepen tegen nog rondzwervende gewapende groepen, w.o. onderde len der voormalige Siliwangi-divi- sie. met toenemende succes voort gezet. Verschillende officieren van deze divisie kwamen zich vrijwil lig melden. Midden-Java: de zuiveringsacties in het gebied Djocj'a en Solo wer den voortgezet. In het gebied tus sen Bandjarnegara en Ma gelang zijn de aanvankelijke agressief optredende benden reeds ver strooid. thans is tegen de restan ten een opruimingsactie ingezet. In het berg-gebied ten Zuiden van Pemalang hebben de daar samen gedrongen benden aanzienlijke verliezen geleden. Oost-Java: in het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapende terreurgroepen zeer zware verliezen aan perso neel en wapening toegebracht. De als gevolg van deze actie naar het Malangse uitgeweken groepjes hebben in dit gebied enige onrust veroorzaakt. In de Oosthoek wer den met succes terreurbenden op gerold. Onder de druk van de pa trouille-acties van Nederlandse zij de wordt in het nieuw bezette ge bied van Oost-Java het resterende bendewezen steeds minder actief. Nog steeds richten deze benden haar activiteit in hoofdzaak op economische objecten en op de be volking. Sumatra: in het Noordelijke deel van de Negara Sumatera Ti- mur valt een opleving van de ben de-activiteit waar te nemen. In het overige gebied van Sumatra, in het bijzonder in midden-Suma- tra, werden aan de benden aan zienlijke verliezen toegebracht. Naar aanleiding van de verkla ringen. afgelegd door de heer Pa lar op de persconferentie te Lake Success wordt van officiële zijde De natuur is door dc lente-achtige winter 1948 1949 helemaal in de war geraakt. Vogels be*- ginnen te nestelen, lam meren worden geboren cn in Halfweg kwam dit veulen ter wereld, dat ook meteen met zijn moeder in de wei kon ronddartelen. Gasvergiftiging bij de Hoogovens. Vrijdagmorgen omstreeks half acht is bij de hoogovens te IJmuiden de 49-jarige arbeider B. W. C. uit Beverwijk ten ge volge van gasvergiftiging om het leven gekomen. Hij moest tezamen met de eveneens 49- jarige D. J. Z. uit Haarlem een afsluiter dichtdraaien op fecn bordesje bij de gasreinigingsin- stallaties. Hoewel beide man nen gasmaskers droegen, ge raakten zij bewusteloos. V. overleed. Z. moest in een zie kenhuis te Beverwijk ter ob servatie worden opgenomen. De bedrijf spolitie van de hoogovens stelt een onderzoek Hij acht de toewijzing billijk. Voor leden van de Party van de Arbeid uit vrgwel alle plaatsen van Zeeland heeft de minister van wederopbouw cn volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, Zaterdagmiddag in het Schuttershof tc Middelburg een uiteenzetting gegeven over de dc problemen, waarvoor men zich op zijn ministerie ziet ge steld. De minister ving deze uiteen zetting aan met het treffen van een vergelijking tussen de toe stand na de eerste en na de tweede wereldoorlog. Na de bevrijding bleek de schade aan onroerende goede ren niet minder dan 5000 mil- lioen te bedragen, waarbij dan nog kwamen de vernielingen aan havenwerken, bedrijfsge bouwen, kerken enz. Dit alles kende men na de eerste wereldoorlog niet. In 1918 kon men zelfs nog 10.000 woningen bouwen en toch duurde het tot 1921 voor een normale productie werd be reikt. In 1918 was trouwens ook de financiële situatie veel gun stiger. De betalingsbalans was toen in evenwicht, hetgeen thans nog niet het geval is. Er echter reeds een en an4er bereikt. De arbeidsproductivi teit is stijgende, dc handelsvloot weer op peil gekomen cn de industrie draait weer op volle toeren. Hierbij komt de Waar devolle steun in het kader van de Marshall-hulp. Vijf en der tig procent van de benodigde materialen immers komt uit het buitenland en daar zijn dollars voor nodig. De deviezen zijn het punt, waar alles om draait. Het bouwprogramma voor 1949 kost 1300 millioen, waar van 400 millioen zal worden be steed aan woningbouw, voor bedrijfsbouw 240 millioen, voor openbare werken 300 millioen, voor herstel oorlogsschade 200 millioen, voor boerderijenbouw 50 millioen en tenslotte voor scholenbouw 25 millioen. Zeeland krijgt voor 1949 een bouwvolume toegewezen, ge noeg voor de bouw van 750 woningen met de inhoud van een normale woningwetwoning. Dit heeft mischien teleurstel ling gewekt, maar de minister was er van overtuigd, dat de woningnood in Zeeland niet zo groot is als in bepaalde andere streken van ons land. In 1945 werden in Zeeland ongeveer 7000 woningen ver nield. Daarvan werden cr 3700 hersteld. Gebouwd en in uit voering zyn 2500 woningen cn er werden 1800 noodwoningen geplaatst. Sedert de oorlog zijn in to taal 7900 woningen hersteld, ge bouwd of in aanbouw. De minister geloofde op grond van deze cijfers dan ook niet, dat Zeeland ernstig tc bekla gen is. De opheffing van de totale woningbouw zal nu eenmaal nog jaren eisen. Het gebruik van duplex-woningen zal deze periode kunnen bekorten. Er moet in ons land rekening gehouden worden met een jaar lijkse bevolkingstoename van 150 a 180.000 zielen, het hoogste cijfer in Europa. De heer L. P. van Oorschot dankte de minister na diens uiteenzetting voor het duidelijk belichten van de huidige pro blemen. Er werden uit de ver gadering nog een groot aantal vragen gesteld, waarop de mi nister uitvoerig inging. Duitse Ruhr-magnaten als beheerders. Dc meerderheid der afge vaardigden in de Duitse eco nomische Raad te Frankfort heeft Zaterdag de bijeen komst verlaten, loen z(j te ho ren kreeg, dat 4 van de 12 voorgestelde beheerders van de Duitse staalindustrie verte genwoordigers zyn van de oude staalconcerns onder Na zi-bewind. Friedeman zei namens de sociaal-democraten, dat alles zou worden gedaan om terug keer van de Ruhrmagnaten in hun oude posities te ver hinderen. Onder de - voorgestelde be heerders bevindt zich ook de mijneigenaar Paul Reusch, in wiens huis in 1946 Schacht werd gearresteerd. Grole protestdemonstratie op St. Pietersplein te Rome. Op het St. Pietersplein te Ro me stroomde Zondagmorgen een menigte samen om deel te ne men aan de demonstratie geor ganiseerd door de katholieke actie-groeperingen van Rome, om de Paus de trouw van de gelovigen en hun deelneming in zijn smart bij de veroorde ling van kardinaal Mindszenty te betuigen. Voor de hoofdingang van de basiliek was een altaar opge richt waar mgr. Traglia, onder vicaris te Rome, het misoffer opdroeg. De Italiaanse politie had vele voorzorgsmaatregelen genomen. De menigte, die de grote ruimte vulde tussen de beide zuilenrijen van het St. Pieters plein bracht de Paus een lang durige ovatie, toen de grote balkondeuren van de basiliek opengingen en Pius XII ver scheen boven het grote rode tapijt, versierd met de pause lijke wapens. f „Nogmaals", zo zeide de Paus, .richt het volk van Rome zich in dit ernstig uur tot zgn bis schop en vader. De veroorde ling van de prelaat aan de oevers van de Donau heeft in de wereld een uitbarsting van verontwaardiging teweegge bracht". v o.a. het volgende medegedeeld: De verklaring van Palar stelt duidelijk in het licht, dat de nog resterende groepen der republi keinse strijdkrachten zich niet het minst gelegen laten liggen aan het Ook tot hen gericht beroep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Hoewel de situatie een gro te waakzaamheid van de Neder landse troepen vordert, is de voor stelling van zaken, door Palar ge geven, als zouden de Nederlanders slechts de grote steden hebben be zet. van elke zweem van waar heid ontbloot. Dank zij het optre den dezer troepen slinken voor de guerillatroepen dc mogelijkheden, om hun activiteit te ontplooien, met de dag. GEEN MUITERIJ. Van enige muiterij onder Neder landse troepen op Sumatra is geen sprake cn dientengevolge evenmin van „het executeren van 213 Ne derlandse soldaten" De heer Palar heeft zich hier bediend van be richtgevers, die zich ergens in de bergen in een volledige geïsoleerde positie bevinden cn geheel zijn aangewezen op hun eigen fanta sie. De verlicslijsten geven het. aan tal slachtoffers onder de Neder landse troepen nauwkeurig aan, met volledige vermelding van naam en legernummer. Het aantal ge sneuvelden bedraagt ruim 300 en geen 1500. zoals Palar beweert. Van enige „represaille" van Ne derlandse zijde tegen de burgerbe volking is geen sprake. De bevol king wordt bij de noodzakelijke ziuveringsacties zorgvuldig ont zien, terwijl er in nieuwe gebieden juist een goede verstandhouding heerst tussen de Nederlandse troe pen en de burgerbevolking. Drie planters vermoord. Overval op tabaksonder nemingen bij Medan. Drie Nederlandse planters werden gedood en vier perso on gewond bij een aanval door een gemaskerde bende op de ondernemingen „Klumpang" en „Iilambir Lima" van de maat schappij „Arendsburg»' naby Medan. De gedoden zijn de hoofdad ministrateur van ^Arends- burg", de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris, K J. Fortanier en de administra teur van „Klambir Lima", de - heer C. H. Oldings. Diens vrouw en drie employé's wer den gewond. De overval had plaats Don derdagavond half elf op de on dernemingen, die ongeveer 20 km. buiten Medan liggen. Toen de heren de Meyere en Forta nier in Medan de vuurgloed zagen van de brandende ta- baksschuren, reden zij per auto naar de ondernemingen, doch vielen op -Klambir Lima in een hinderlaag, werden door de bende gevangen genomen en vermoord. Van militaire zgde zgn ge- eigende maatregelen genomen. Kaholieke jongeren protesteerden. Ruim 18 Oftp Katholieke jon geren uit alle delen van ons land. kwamen Zondagmiddag bijeen in hef R.A.I.-gebouw te Amsterdam, om te protesteren tegen het vonnis, dat over kar dinaal Mindszenty is uitge sproken. De vergadering besloot tele grammen te zenden aan de Paus en aan kardinaal De Jong. Schrok smokkelaar zich dood Zaterdagmorgen hebben Ne derlandse douane-ambtenaren in een weide in hef grensge bied, het stoffelgk overschot van dc 48-jarige Duitse ex- grenskommies, M Fridrica ge vonden, die de laatste tijd als smokkelaar bekend stond. Naar alle waarschijnlijkheid behodr- de hij tot een groepje van vier man, dat Vrijdagavond poogde een 300 messen en een 50-tal scharen over de grens te smok kelen. De smokkelaars werden echter verrast door het ver schijnen van Nederlandse kom miezen. Zg vluchtten en lieten de smokkelwaar achter. De Duitser is vermoedelgk door do schrik aan een hartverlamming overleden. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met Ia- ter hier en daar enige lichte re gen of motregen. Zwakke tot matige maar langs de Wadden- kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. On geveer 4*«lfde temperatuur als gister**

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1