PREDIKBEURTEN Een nieuw Nederlands lesvliegtuig Kappie en de Vliegende Hollander 7^ Lezers schrijven STEMMEN Veel belangstelling voor nieuw Fokker-product. Deskundigen in binnen- en buitenland zijn het er over eens. dat het nieuwe Fokker- lesvlieguig, de Sll „Instruc tor", het meest moderne in- structievliegtuig is voor de opleiding van leerlingen in het eerste stadium. Het vliegtuig, dat onlangs zijn luchtwaardig- heidsbewgs heeft gekregen, werd ontworpen door de Fok ker-fabriek en zal thans in serie worden gebouwd. Reeds zullen in opdracht van de N.V. Frits Diepen-vliegtuigen honderd Sll „Instructors" worden vervaardigd. Het is namelijk gebleken, dat de verwachtingen ten aanzien van dit geheel Neder landse vliegtuig hoog gespan nen zijn. Er bestaat een grote behoefte aan een lesvliegtuig, dat hoewel licht van con structie, aan de vele eisen vol doet, die de moderne oplei ding stelt. Het grootste voordeel van de Sll is, dat leerling en in structeur zij aan zij In de ca bine zitten en niet achter elk aar, zoals bij andere lesvlieg- tuigen het geval is. De in richting van de Sll maakt het mogelijk, dat leermeester en leerling rechtstreeks con tact met elkaar hebben en zich niet, zoals bij de oudere typen, via een koptelefoon met elkander behoeven te verstaan. De leermeester is in staat gemakkelijk elke bewe ging en elke reactie van zijn leerling te controleren en de leerling kan na directe waar neming elke handeling van zijn leermeester volgen en na doen. I Het lesvliegtuig is ook bij Structuurplan voor Den Haag. VAN ARCHITECT DUDOK. B. en W. van 's-Gravenhage hebben de raad doen toekomen het door architect W. M. Dudok ontworpen structuurplan voor groot 's-Gravenhage. Het plan moet niet worden op gevat als en uitvoeringsproject, doch als een richtlijn-aanwijzing, waarbij talrijke details nog onder werp van uitvoerige en dikwijls moeilijke detailstudie zullen moe ten uitmaken, zoals de ontwerper in zijn toelichting op het plan op merkt. Hierdoor is het volgens B. en W. mogelijk, het plan, te aan vaarden als programma voor de toekomst. Dit zou niet mogelijk zijn, als het plan moest worden beschouwd als een definitief pro ject. VOOR 820.000 ZIELEN. De totale bevolking, waarvoor dit plan plaats zal bieden, (met inbegrip van de bestaande stad), is gebaseerd op een schatting van plm. 820.000 zielen. De mogelijk heid bestaat, dat de capaciteit uit eindelijk te klein zal blijken voor de te verwachten bevolking. In dit verband is het zeer belangrijk, dat bij de door Dudok ontworpen structuur van het plan gemakkelijk verdere uitbreidingen geprojec-, teerd kunnen worden. Met de algemene opzet, van het plan. welke gebaseard is op een stelsel van elkaar rechthoekig kruisende wegen (evenwijdig aan de kust en loodrecht daarop), waardoor een zeer regelmatige en overzichtelijke verdeling in wij ken, buurten en bouwblokken wordt verkregen, kunnen B. en V/. zich volkomen verenigen. ONDERGRONDSE. De intercommunale yerkeerswe- gen worden opgevangen door een randweg of rangeervveg, welke buiten de bebouwde kom van groot 's-Gravenhage is geprojec teerd. Het plan is, wat betreft de verbinding tussen het Bezuiden- houtkwartier en de city. gebaseerd op de veronderstelling, dat een ondergrondse spoorwegverbinding tussen het station S.S. en het Westen van de stad, zal worden aangelegd. Voor de ondergrondse spoorweg verbinding met het Westen van de stad geeft het plan twee trace's aan, en wel een via de z.g. tank- grachtzóne en één via de Laan van Meerdervoort. Welk tracé uit eindelijk gekozen zal worden, staat nog niet vast. De Spoorwegen schijnen de voorkeur te geven aan laatstgenoemde tracé. Het staat i echter wel vast, dat de uitvoering van dit werk eerst in een latere toekomst zal kunnen plaats heb ben. Ook de verbouwing van het station S.S. tot ondergronds sta tion, kan niet binnen afzienbare tijd geschieden. GEEN REGERINGSCENTRUM. Gebleken is, dat de huidige re gering een verspreiding van de re geringsgebouwen een „aantrekke lijker gedachte" vindt dan de stichting van een „regeringscen trum" als door Dudok is ontwor pen. B. en W. zijn van mening, dat de regering uiteindelijk afwijzend zal komen te staan tegenover een zo groot en aaneengesloten com plex regeringsgebouwen als thans in overleg met de toenmalige re gering is ontworpen, doch zal In stemmen met de conceptie van een klein aantal in een groep verenig de regeringsgebouwen. Seinbrug kwam op de spoorbaan terecht. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is aan de Noordzij de van het Hollands Spoorsta tion in Den Haag een range rend electrisch treinstel ont spoord en in botsing gekomen met een steun van een sein brug. Deze steun knapte, waar door de seinbrug naar beneden kwam. Verschillende sporen werden versperd met als ge volg, dat Vrijdagmorgen nog ernstige treinvertragingen voor kwamen. Wel -was één spoor weer vrij, maar hierover'kon nog niet met electrische treinen gereden worden, zodat de dienst tussen Den Haag en Leiden met diesels moest worden on derhouden en de reizigers dus tweemaal moesten overstappen. De D-treinen naar Parijs en de boottreinen voor Hoek van Holland werden over Utrecht' geleid. uitstek geschikt voor het ver richten van kunstvluchten. Donderdag was de pers in de gelegenheid de kwaliteit van de Sll te ei*varen, en te zien hoe het zich. bestuurd door de piloten Sonderman en Bul ten, in de lucht gedraagt. Evenals hun Eelgische en En gelse collega's zijn deze Ne derlandse piloten vol lof over de kwaliteiten van dit product van de Nederlandse vliegtuig industrie. De Sll wordt aangedreven door een 190 pk „Lycoming"- motor. Het kan een max. snelheid van 215 km berei ken. De kruissnelheid is 190 km, de actieradius 650 km en de hoogtegrens van 4600 m. Amerikaans neger vlieger over Indonesië. In de „New York Times" van Donderdag deelt H. F. Julian, een neger-v!iegenier, die in de V. S. enige bekendheid geniet en daar bekend staat onder de bijnaam „Black Eagle" mede, dat hem, na vele bezwaren van de zijde der Nederlandse autoriteiten, was toe gestaan, een reis in Indonesië te maken en dat hij daar tot zijn ver rassing had ervaren, dat het Ame rikaanse volk omtrent de situatie in Indonesië onjuist wordt voor gelicht. Hij heeft ook het binnen land bezocht en zowel de bevol king als de bestuursambtenaren, waarmede hy had gesproken, zei den hem, dat zy een federale re gering wensen onder Nederlandse bescherming. Julian kenschetste de Nederlandse militaire acties niet als een inval, doch als een inter ventie en is voorts van mening dat, als de NJBerlanders niet in Indonesië waren teruggekomen, 't land zonder enige twyfel in com munistische handen zou zijn ge vallen. Republikeinen hadden opium verstopt. Uit militaire bron vernam Aneta, dat een Nederlandse pa trouille nabij Wanaredja, in midden-Java. 1500 tubes opium heeft gevonden, die in een tuin waren begraven en afkomstig zijn van de vernielde opiumfa- briek te Djocja, van welke fa briek, voordat zij vernield werd, de voorraad opium was verdeeld over 46 voormannen der fabriek, ter bewaring voor de republikeinse regering. Karei Norel stond terecht. De schrijver Karei Norel heeft terecht gestaan voor de Amsterdamse rechtbank in ver band met zijn uitlatingen over Joodse medeburgers in het boek „De Tyrannie verdreven", dat hij samen met de Haagse predikant L. D. Terlaak Poot schreef. Speciaal over het op treden en de houdin'g van Jo den tijdens de bezetting schreef hij op een wijze, waaraan door vele Nederlanders aanstoot werd genomen. Mr. Kist, officier van justitie, noemde de betreffende passages stompzinnig en ongeschiedkun dig; hij achtte een gevoelige boete op haar plaats en eiste 2000,— subs. 14 dagen gevan genisstraf. De verdediger, mr. de Vries, wees op het goede werk van Norel tijdens de bezetting, spe ciaal ten gunste van Joodse kinderen. Uitspraak over 14 dagen. Geen visserslatijn.. De IJmuidense trawler „De Hoop" voerde eeil haai van 115 kilo ter markt aan, terwijl Don derdag bovendien twee zware kabeljauwen, 21 en 18 kilo, te koop waren. \n Rusland werken evenvee! vrouweö als mannen. Bijna de helft van het aan tal arbeiders in de Sovjet- Russische industrie bestaat uit vrouwen, aldus meldt de ,Prawda." Meer dan 25.000 vrouwen zijn industriële specialisten 'of bedrijfsleidsters. De vacantia van de burgemeester. De burgemeester van New-York, William O'Dwyer, doet thans voor le zevende maal in twee jaar tijds een poging jmmet vacantie te gaan. Sedert 1947 zijn O'Dwyers vacantieplan- nen steeds weer door onvoorziene gebeurtenis sen in de war gestuurd, respectievelijk een sta king van havenarbeiders, sen staking van trans portarbeiders, de over vloedige sneeuwval van ie vorige winter, twee ■nijnwerkersstalcingen en tenslotte de financiële problemen van de stad. Nu is O'Dwyer scheep gegaan op het zesduizend ton metende vrachtschip „Agwiking" voor een tocht van elf dagen met bestemming voor Havan na. „Ik ben moe", zei de burgemeester, „ik ga 'n heleboel lezen en rus ten". In de afgelopen nacht zyn he vige aardschokken waargenomen in Algerië. Verscheidene gebou wen zijn ingestort. President Truman heeft ver klaard. dat de huidige vooruitzich ten voor het Amerikaanse be- dryfsleven geen enkele reden tot ongerustheid geven. Kerknieuws Kerkbouw kan doorgaan. MAAR VOORLOPIG GEEN NIEUWE GOEDKEURINGEN In aansluiting aan vroegere publicaties over het stopzet ten van het verlenen van rijksgoedkeuringen voor her bouw, nieuwbouw en uitbrei ding van kerken, deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting het vol gende mede: In het door de regering vast gestelde bouwplan 1949 is voor kerkbouw een bedrag van ƒ4 millioen uitgetrokken. Op 1 Januari 1949 was .ech ter reeds goedkeuring ver leend voor de uitvoering van klerken tot een totaalbedrag van ƒ13 millioen. Van deze 13 millioen moet na 1 Ja nuari 1949 nog voor ruim 9 millioen worden geprodu ceerd. Volgens het bouwplan 1949 kan hiervan in 1949 ƒ4 millioen worden verwerkt. Om bij de kerkbouw meer evenwicht te brengen tussen het bedrag van de goedkeu ringen en hetgeen in 1949 verwerkt mag worden zullen voorlopig geen rijksgoedkeu ringen voor herbouw worden verleend. Dit betekent niet, dat er een bouwverbod is; met de in uitvoering zijnde werken kan rustig worden voortgegaan. De getroffen maatregel is een logisch uitvloeisel van de sinds het najaar 1948 gevolg de goedkeuringspolitiek, die fericht is op inkrimping van e totale hoeveelheid in uit voering zijnde bouwwerken. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting zal over enige maanden de kwes tie van het goedkeuringsbe- leld opnieuw bezien. Een be langrijke wijziging in de te volgen gedragslijn voor ker ken kan evenwel niet worden verwacht. Ds. J. J. Buskes 25 jaar predikant. Op 9 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat ds. J. J. Buskes Jr. het predikambt aanvaardde en in de gemeente Oosterend od Te xel zU'n intrede deed als predikant der Gereformeerde Kerken. Het kerkconflict de zg. kwestie- Geelkerken deed hem overgaan naar de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband. In 1926 werd hij predikant te Amsterdam. In die Amsterdamse tijd ontpop te zich ds. Buskes reeds als een ras-echte evangelist, die contact zocht met Dageraadsmensen, so cialisten, communisten enz. Hij getuigde in velerlei vorm en op allerlei plaatsen van zijn geloof in Jezus Christus en diens betekenis voor mens en wereld Amsterdam zag hem in 1938 node vertrekken naar die andere grote stad, Rot terdam. In het begin van 1943 brak in de Hervormde Amsterdamse Ker- keraad het besef door een verant woordelijkheid en een taak te heb- 27. „Zo", zei Kappie voldaan tegen de Maat. „Ik heb hier de macht in handen, jong! Er zal niemand meer Wagen om naar boven te komen.' En jij gaat naar de „Kraak" en maakt die twee agenten wakker. Laat ze vlug hier komen!" „Ja, ja", zei de Maat gehaast. „Ik zal ze roepen!" Hij holde weg en intussen bleef Kappie met omhoog geheven knots de duikboot toren bewaken. „De schurken!" mompelde hij. „Een duik boot met een namaak „Vliegende Hollan der" erop! Die kerels daar beneden voe ren iets in hun schild; daar ben ik zeker van!" De Maat vloog hijgend en blazend de hut binnen, waarin de twee agenten la gen te slapen. „Hé!" gilde hij. „Wakker worden! Er is ellende aan de hand!" en geloof vervreemde arbeiders massa. De evangelisatie onder de zg. Intellectuelen was reeds aan gevangen. doch wie moest dit ont- zagiyk werk onder de arbeiders bevolking ter hand nemen en lei den? De naam van ds. Buskes werd genoemd, maar hü was niet Hervormd. Het resultaat van vele persoon lijk en later min of meer officiële gesprekken was. dat ds. Buskes zich bereid verklaarde zich uit het Hersteld Verband los te maken en een eventueel beroep te aanvaar den. Dat beroep volgde spoedig en zo kwam ds. Buskes in Septem ber 1943 voor de derde maal in Amsterdam, ditmaal als Hervormd predikant met een bijzondere op dracht. Zyn naaste medewerkers heb ben het plan opgevat ds. Buskes by zyn jubileum een flink bedrag aan te bieden, dat hy voor het werk. dat zozeer de liefde van zijn hart heeft, kan besteden. Het bij eenbrengen van een dergeiyk fonds heeft de commissie „Woord en Wereld" zich thans tot taak gesteld.' WERELD VROUWENGEBEDSDAG IN INDONESIË. Op 4 Maart a.s. za! over de ge hele wereld een gebedsdag voor vrouwen worden gehouden. Met het houde nvan de wereldgebeds dag is in 1927 een aanvang ge maakt. In 1936 namen 50 landen er aan deel en nu zullen er 72 landen by betrokken worden. Het verzoek tot hot houden van deze gebedsdag, afkomstig van Miss Sue Weddell te New York. is doorgegeven aan alle kerken in Indonesië. Het thema voor de diensten is Psalm 121 5. „De Heer is Uw be waarder" en het werd gekozen door dr. Doris lieu, presidente van het Hwa Kan college te Foo- chow (China). NED. HERV. KERK. Bedankt voor: Poortvliet. P. J. Dorsman te Schellulnen. CHR. GEUEF. KERK. Bedankt voor Gouda ds. H. v. Leeuwen te Tholen. HUREN. v Een geacht ingezetene van Mid delburg zond ons naar aanleiding van ons hoofdartikel „Huren" van 8 Februari en de daarop volgende ingezonden stukken, een schrijven, dat te lang is om het volledig te Eubliceren. Hij betoogt daarin, dat uurverhoging dringend geboden is en gaat vervolgens in op de plannen van de minister. „Er is huurverhoging in de maak, in de loop van 1948", zegt de minister van Wederopbouw en Vokshuisvesting op blz. 26 van de memorie van antwoord Rijksbe groting 1949. Maar wat wil nu de minister, hij wil de huren niet slechts verhogen met een equiva lent voor de gestegen exploitatie kosten, maar zegt de minister „op langere termijn gezien, is er meer nodig. Het meerdere kan ter finan ciering van de bouw van nieuwe woningen worden aangewend". Dit is naar ik meen nieuwe wijn in oude zakken, reeds voor 1940 wa ren er geluiden, dat de oud-bouw de nieuwbouw moest financieren. Schr. stelt de vraag, waarom, terwijl huur toch eigenbjk niets anders is dan vergoeding voor in het verleden geleverde arbeid, de arbeider zyn volle loon krijgt en de verhuurden van huizen slechts ïn fractie daarvan. „Het antwoord op deze vraag kan men vinden o.a. in diverse uitlatingen. Nederland moet expor teren om te kunnen importeren, zouden de lonen moeten worden verhoogd tengevolge van het ver hogen der huren, dan zou Neder land op de wereldmarkt te duur worden. Het laag houden der hu ren is dus een verkapte export premie, waarvan de lasten een zijdig moeten worden gedragen door de verhuurders. In dit sociale rechtvaardigheid?, is dit belasting naar draagkracht?" Sp.r vraagt ten slotte, waar de oplossing te vinden is. Het antwoord is vrijwillige ver lenging van de arbeidstijd. Men zegt, „de arbeiders willen dat niet" het is mogelijk, maar in ieder ge val, heffe men het verbod tot lan ger dan 48 uur werken op, wie niet langer werken wil dan 48 uur of zelfs helemaal niet werken wil, heeft daartoe het volste recht, maar wie wel langer werken wil om de woningbouw te bevorderen en daartoe de huren wil stabilise ren, zy dit recht niet ontnomen. Trouwens in de practijk wordt de arbeidstyd reeds verlengd. Het is algemeen bekend, dat by Philips in Eindhoven de arbeiders in hun vrye tyd, dus na de 48-urige ar beidstyd onder deskundige leiding, door de onderneming verschaft voor zich zelve huizen bouwen. Uit de aard der zaak moeten dit dus min of meer ondeskundige ar beiders zijn, zou het productiepro ces nu niet beter bevorderd wor den. indien diezelfde arbeiders die nu in hun vrye tijd huizen bou wen, zich beperkten tot hun des kundige arbeid en daarvoor lan ger werkten, en omgekeerd ook de deskundige bouwvakarbeiders lan ger werkten? Myn persooniyke mening is dat by een verhoging van de arbeidscapaciteit met 25%. we in een luttel aantal jaren uit de woning-misère zouden zijn. Daar komt nog by. dat Neder land zelfs in de agrarische sector zodanig te duur is geworden, dat export in enkele gevallen alleen mogelijk is, tot lagere prijzen, dan de binnenlandse markt. Nederland is te duur. al is het goedkoop tegenover België, maar de duurte van België wordt al be wezen door het stijgend werklo- zenaantal, en dies zal men een de loyale concurrentie op de ruggen van de verhuurders ook niet tole reren. Nu heeft de minister wel gezegd, en terecht, dat de verhuurders niet mogen profiteren, maar herstel van onrecht, maakt geenszins dat de verhuurders zouden worden be voordeeld. Dit kan niet worden goedgepraat met de verwijzing naar de obliga- tïehouders. die door de stelling „gulden is gulden", worden bena deeld. terwijl bil lonen, salarissen en pensioenen de plooi wordt glad gestreken door verhoging. EEN VERHUURDER. Wetsontwerp ingetrokken. Minister Rutten heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp, houdende vaststelling van een aantal be palingen over onteigening op het gebied van het Perswezen, wordt ingetrokken. UIT DE PERS ADVOCAAT EN KAMERPRESIDENT. Wy lazen in „Trouw": „Het was in deze voor het Ne derlandse volk en zijn parlement spannende dagen een verrassing, de voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, als advocaat te zien en horen optreden in een zaak voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof. Het was bovendien een verras sing voor ons te moeten constate ren, dat de verdachte in deze zaak niet één. maar drie verdedigers tot zijn beschikking had, hetgeen er op wijst, dat hier niet sprake is van een toegewezen pleiter. Maar het was een grotere ver rassing te horen, dat de president van het Hof. de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal in deze openbare zitting een kleine terechtwijzing meende te moeten geven, in de bijzonderhe den waarvan hU. naar alle waar- schynlijkheid uit deferentie voor het parlement, niet nader wenste te treden. De voorzitter van de Tweede Kamer aanvaardde de deferentie van de president niet en wenste de woorden van de president naar hy zcide op te vatten als een grapje. Waarschijnlijk uit de ferentie voor Het Hof. Maar de kiezer, die aanwezig was en zag en hoorde, hoe de ver dachte zijn pleiters, onder wie de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gebood be paalde uitspraken van getuigen op te schrijven, peinsde in een der weinige rustige ogenblikken van 't proces over de waardigheid van 't hoge ambt van voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. En hy peinst daarover nog". Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 17 Febr. Franka v. Gent; Siam v. Terschel ling: Vlissingen vertrokken: 17 Febr. van Gelder n. Norresundby; Siam n. Zeebrugge; Franka n. Kopen hagen; Baltic n. Aalburg. Gepasseerd n. Antwerpen: 17 Febr. Nezo v. Zee; Lutterkerk v. Amsterdam; Import v. Rotterdam; Arkeltijk v. Rotterdam; Irene v. Amsterdam; Laurenskerk v. Ham burg; Progres v. Huul n. Hans- weert. Gepasseerd v. Antwerpen: 17 Febr., Aalsdijk n. Rotterdam:", Matjoe n. Rotterdam; Breehelle n. Rotterdam: Lommersdyk n. Rot terdam: Heerengracht n. Stral- sund; Twente n. Boston; Casana n. Kopenhagen. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Sibajak, Rotter dam—Java, 17 Febr. van Sabang. Tabinta. Amsterdam—Java, 17 Fe bruari. Perim gepasseerd: Ternate, RotterdamJava. 17 Febr. Kaap Guardafui gepasseerd: Waterman, Rotterdam—Batavia, 17 Febr. Quessant gepasseerd; Zeeland, Rotterdam—Java, 17 Febr. te Aden Van Indonesië: Joh. van Ol- denbarnevelt. JavaAmsterdam, 17 Febr. Minicoy gepasseerd; Oranje, JavaAmsterdam, 17 Febr. Gibraltar gepasseerd: Tawa- li. JavaAmsterdam. 18 Febr. te Londen; Van 't Hoff, Java—Rot terdam. 17 Febr. Kaap St. Vincent gepasseerd. Ned. Herv. Kerk. Aagteker- ke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Amemuiden 10 en 6 dhr. v.d. End. 2.30 as. Don; Biggeker- ke 10 ds. Witteveen, 2 ds. Sickesz; Domburg 9.30 en 7 ds. v. Willens waardGapinge 10 ds. de Boer; Grijpskerké 10 ds. Winterswijk, 2.30 ds. de Boer; Kleverskerke 9.30 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. van Dijl, 2.30 ds. Enker; 't Zandt 10 ds. v. Voorst Vader, 7 ds. v. Dijl; Meliskerke 10 en 2.30 dhr. Barnard: Middelburg Oostkerk 10 ds. Don, 7 ds. Don; Nieuw- en St. Joosland 10 en 2.30 ds. Pijnacker Hor- dylt; Oost- en West Souburg 9.30 er. 7 ds. Spijkerboer; Oostkapelle 10 en 12.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. En ker, 2.30 ds. v. Dijl; St. Lau rens 10 en 2.30 ds. Keijzer; Veere 11.15 ds. Otte; Vlissin gen St. Jacobskerk 10 as. Aalbers, 5 ds. Sickesz. En gelse kerk 9.30 Jeugdkerk; Havendorp 10 dhr. van Sab- ben; Vrouwepolder 2 ds. v. Wnterswyk; Westkapelle 10 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoute- lande 9.30 dhr. Wrjsman, 2.30 as. Witteveen. Eglise Wallone. Middelburg (dans l'Eglise Anglaise) 10.30 ds. Risseeuw. Gereformeerde Kerk. Arne- muiden 10 en 2.30 ds. Veld- huijzen; Domburg 11 leesd. 3 Scheele; Gapinge 10.30 en 4 ds. Lindeboom; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Dorst; Koude kerke 9.30 en 2.30 ds. Els- hout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg Hof- pleinkerk 10 dr. Oussoren, 5.30 ds. Veldkamp. Noorderkerk 10 ds. Veldkamp, 2.30 en 5.30 Prof. Mr. F. J. M. Duynstee, die benoemd werd tot hoog leraar in het staatsrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Nieuws Noiedop 'n een Voor de Rotterdamse recht bank is Dinsdag een maand hech tenis voorwaardelijk geëist tegen een 23-jarige verpleegster, die er van werd beschuldigd, dat zij een cpoupe-kctel. die by het bedje van een ernstig ziek jongetje moest worden geplaatst, tot op te grote hoogte met water had ge vuld en dusdanig verhit, dat het water ging koken en uit het toe stel spoot. Het kind overleed ten gevolge van brandwonden. Op 17 Maart zal het 100 jaar geleden zijn. dat Koning Willem II stierf in Tilburg. Dit feit zal in deze stad worden herdacht. H.M. de Koningin zal zich doen verte genwoordigen. dr. Oussoren; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. v.d. Berg. Ootkapelle 10 en 2.30 ds Deenink; Serooskerke 10 ds v. Wouwe, 2.30 ds. Linde boom; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 930 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrouwen polder 9 ds. Lindeboom, 2 ds. v. Wouwe; Westkapelle 9.30 ds. Scheele, 2.30 leesd. Geref. Kerk (art. 31). Mid delburg 2 en 7 ds. Verheij; Zoutelande 9.30 ds. Verherj, 4 leesd. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; -Arnemui- den 9.30, 2 en 6 leesd.; Melis kerke 9.30 en 2.30 leesd.; Mid delburg 9.30, 2 en 6 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2 en 6 leesd.; Westkapelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middel burg 10 en 3 leesd.; Vlissin gen 9, 3 en 5 leesd. Ver. Vrijz. Herv. Middelburg 10 ds. Bierman; Vlissingen geen dienst. Ev&ng. Luth. Gem. Middel burg 5 ds. Johannes; Vlissin gen geen dienst. Doopsgez. Gem. Middelburg geen dienst; v Herst. Apost. Gem. Vlissin gen Singel 9.30 en 4 dienst, Woensdag 8 dienst. Herst. Apost. Zendingsgeni. Vlissingen Bakkersgang 10 en 2.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil Samenk. 7.30 Verlos- sings-samenk. Kap. Souve- rein; Vlissingen 10 Heil. Sa menk., 7.30 Verlossingssa menkomst. o.l.v. lt Betger en v.d. Roest. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Mid delburg te bereiken zijn: de heer W. L. Pel. arts Röuaanse Kaai 11, tel. 2585. Te Vlissingen: de heer L. P. Boone, arts, Badhuisstraat 30, tel. 602. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: de heer H. Fri- ma, arts, Langedamsestraat 30, Zoutelande,' tel. K 1136282. Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle, de heer P. J. Bom. arts te Ooskapelle, tel. K 1188 •276. APOTHEKEN Middelburg: Apotheek Nonhe- bel. Lange Delft 133. tel 2538. Vlissingen: Wed. v. Ocken- burg, Badhuisstraat 22. FILMS VAN DE WEEK Amusante showfilm. „Licht het anker" („Anchors aweigh") met Gene Kelly, Frank Sinatra, José Iturbi en K&t-hryn Grayson; regie: George Sidney. Een showfilm in de gebruikelij ke stijl en in Technicolor: de be levenissen van twee Yankee-ma trozen, een brutale cn een schuwe, op het pad der liefde, dat hier ge asfalteerd is. De dirigent-pianist José Iturbi dirigeert. Gene Kelly met zyn elastieken benen danst, Si natra „croont" en het geheel is een prettig cn pretentieloos ver maak. Als speciale attractie treden in een bepaalde scène levqnde en tekenfilmfiguren tezamen op. een trucje, dat kostelijke resultaten heeft. (Schouwburg, Middellburg; Alhambra, Vlissingen.) „Het geheime commando" („Cloak and Dagger") met Cary Cooper, Lilli Palmer en Robert Al- da; regie: Fritz Lang. Naar ccn nieuwe film van de grote regisseur Lang gaat men al- tyd met iets meer interesse kyken dan anders by het theaterbezoek het geval is. Ook deze keer heeft hy ons niet teleurgesteld, hoewel Hollywood sinds de dagen van „Fury" geen experimenten meer toestaat. „Cloak and Dagger" is 'n spionnageaffaire, waarin de span ning geen ogenblik verslapt en waarin Cooper als professor-ge heim agent weer eens een staaltje geeft van z(jn bijzonder spq^lta- lent. (Electro, Middelburg). „Nattigheid" („George in Ciwy- street") met George Formby en Rosalyn Boulter; regie: Marcel Varnel. George is gedemobiliseerd en wordt eigenaar van een café, waar het al spoedig Spaans, althans wei nig Engels toegaat. Aan de over zijde van de rivier is een concur rerend kroegje en de directeur daarvan poogt op allerlei manie ren George te benadelen, temeer daar er ook nog een meisje in het spel is. Het lukt natuurlyk uitein delijk niet: bij het einde wint de komiek vele klanten èn een ver loofde. (Luxor, Vlissingen). Tegen een lid van de colonne Henneicke. de 33-jarige S. de C. uit Amsterdam, is de doodstraf ge elst. SCHAATSEN Button wereldkampioen kunstrijden. De Amerikaan Dick Button heeft Vrijdag te Parijs de we reldtitel kunstrijden behaald. Button behield zijn titel met een eindscore van 216,34 pnt. voor de Hongaar Ede Kiralv, die met 209,89 pnt. tweede werd. Amsterdamse Beurs Officiële publicaties. ONTTREKKING AAN HET OPEN BAAR VERKEER VAN EEN GEDEELTE VAN DE JAN ALLEMANSTRAAT EN VAN DE KLEINE KERKSTRAAT. B. en W. van Vlissingen. gelet op art. 12 der Wegenwet, brengen ter openbare kennis: le. dat het raadsbesluit d.d. 30 Dece. 1948, nr. 8a. tot het onttrek ken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Jan Alleman- straat, ter oppervlakte van pl.m. 70 m2. en van een gedeelte van de Kleine Kerkstraat, ter oppervlakte van pl.m. 4 m2, in voege als op de bU dat besluit behorende tekening nader is aangegeven, door Gedep. Staten van Zeeland, bij hun be schikking d.d. 4 Febr. 1949, nr. 160. 2e afd., is goedgekeurd; 2e. dat voormeld goedgekeurd raadsbesluit van 18 Febr. t.m. 3 Maart d.a.v. ter gemeentesecreta rie. kamer 1, ter inzage voor een ieder is nedergelegd. Vlissingen, 16 Februari 1949-. PUBLICATIE. B. cn W. van Middelburg bren gen ter algemene kennis, dat de algemene politieverordening bij Raadsbesluit van 24 Januari 1949 is aangevuld met een bepaling be treffende het opkopen c.a. van oude metalen en afvalstoffen en dat deze verordening aan Ged. Staten is medegedeeld blijkens hun bericht van ontvangst van 4 Februari 1949. Middelburg, 15 Februari 1949, 17 Febr. 18 Febr. Nederland 1948 (3%) 10016 100% dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 97% 97 Dollar-lening 1947 3 IQQtf 100% Investeringscert. 3 97% 87 Nederland 1962—64 97% Nederland 1962—64 97% Nederland NAV.S. 2% 80 80% Spaarc. a f 100 2%% 100% ïoog Indië 1937 A 3 96 96 Grootboek 1946 3 98 98 Ned. Ind. Hand. B 115% 113% Ned. Handelmy. 161 161 AKU 157% 262% 157% Bergh's Jurgens 284 Calvé-Dclft 138 140 Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens 180 181 Unilever 241 242 Ned. Kabelfabriek 261 259% Philips 218 221% Wilton Feyenoord 161% 162'., 446 Biliton Kon. Petrol. Mij. 298% 303 Amsterdam Rubb. 156% 156 H.A. Lijn 1637-j 163% Kon. Paketvaart 166 16G Ned. Scheepv. Unie 162 162% Rotterdamse Lloyd 150 151 Stv. My. Nederland 163 164 Handelsver. A'dam 1597» 160% Deli Batavia Mij. 136 Deli Mij. 146% 145% Anaconda 32% 32% Bethlehem Steel 96% General Motor Kennecot 49 "6 50% Shell Union 34% 35% Baltimore Spw. 8% Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. 10 Pennsylvania 15% 15% De koerswinsten welk$ Donder dag op de effectenbeurs konden worden verkregen, konden Vrij dag over het algemeen gemakke- lyk gehandhaafd bUjven en di verse fondsensoorten konden zich zelfs nog een kleinigheid verbete ren. De handel, hoewel niet le vendig. was toch niet onbevredi gend. tenminste gaven enkele spe cialiteiten bchooriyk affaire te zien, maar by het opmaken van de rekening bij het einde van de beurstijd van Vrijdag bleek toch. dat de slotnotcringen niet zoveel verschilden bij die van Donderdag. De belangstelling voor cultuur fondsen was verminderd en bij de opening waren de koersen der toonaangevende cultuuraandelen wat hoger dan Donderdag, doch daarna legden de koersen een klei ne neiging tot reageren aan de dag. terwijl tegen het slot weer 'n kleine verbetering kon worden waargenomen. De variaties onder beurstijd waren echter niet groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5