Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling Hoogtijdag voor Zeeuwse paardenfokkers „Jeugd van Nederland" in beeld gebracht Deflatieklok wordt geluid schap Persoonlijk damkampioen- van Zeeland Per jaar worden 6000 losse arbeiders en gede- rnobiliseerden tot bekwame vakarbeiders opge leid. Er wordt nuttig werk verricht. <Van onze reizende redacteur). Zesduizend volwassen arbeiders, die In hun jeugd niet de gelegen heid hebben gehad een behoorlijk vak goed te leren, zesduizend on geschoolden derhalve, worden er lier jaar In de gelegenheid gesteld zich te bekwamen in het ambacht, dat hun het beitc ligt. Zij kunnen metselaar worden of timmerman, betonbouwer of schilder, stuca- door of steenhouwer, terrazo- of bankwerker, draaier of cl ec tri den, lasser of automonteur. Zesduizend mannen verkrijgen daardoor jaar lijks een beter bestaan en de ge meenschap profiteert van de toe neming van het aantal geoefende en geschoolde arbeiders. Dit is alles mogelijk, dank zij de negen millioen gulden, die er op de begroting van net ministerie van Sociale Zaken is uitgetrokken ten behoeve van dc rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling, waarvan de eerste nog vóór de bevrijding van het Westen te Eindhoven werd ge opend. Nadien zijn er nog 34 bij gekomen: dc 36ste en de 37ste ko men te Assen en te Surhuister- vcen. Op het ogenblik worden er nog steeds vakarbeiders gevraagd voor het bouwbedrijf en dc me taalindustrie. In vele vakken is «•en tekort. Niet in alle echter, maar daar houden de werkplaat sen rekening mee. Zodra uit de gezamenlijke rapporten van de ge westelijke nrbeldsbureaux blijkt, dat er bijv. geen waag meer is naar steenhouwers, worden er ook «een opgeleid. Op deze wijze wor den de cursisten ^beschermd tegen het euvel van de oververzadigde arbeidsmarkt in hun eigen vak. WAARBORGEN*. Zij worden oOk beschermd tegen de mogelijkheid van opleiding in een vak. tint hun niet ligt cn waarin zij het derhalve nooit lot geschoolden s kunnen brengen. Daarvoor worden zij Can tevoren aan een psychotechnisch onderzoek onderworpen. Dat onderzoek is nogal streng, want 30 tot 40% van de gegadigden worgt niet tot cle cursussen toegelateiWop grond van het feit, dat zij aanleg of be kwaamheid missen voor enig vak. dat er onderwezen wordt. De ove rigen worden bij ale cursus ge plaatst. waarvoor zij de meeste ge schiktheid hebben getoond. Een enkele keer komt het in dc prac- lijk wel eens voor. dat zij blijken beter voor betonwerker dan voor timmerman geschikt te zijn, maar dan steken zij onderweg eenvou dig over. Deze rijkswerkplaatsen zijn over het algemeen gevestigd in de ge bouwen van de vóóroorlogse ge meentelijke Centrale Werkplaat sen voor Jeugdige Werklozen. Zij zijn een uitvloeisel van een reeds te' Londen genomen kabinetsbe sluit als onderdeel van dc niaal- regelen ter bestrijding van de toen verwachte grote werkloosheid ten gevolge van de terugkeer van eni ge honderdduizenden dwangarbei ders uit Duitsland. De D.U.W. be hoort ook tot dat complex van maatregelen, evenals het verbod om ontslag te geven en te nemen zonder wederzijdse overeenstem ming. De opzet van de Rijkswerkplaat sen berust op een rapport, samen gesteld door tnr. dr. A. A. van Rhjjn, de tegenwoordige sccreta- iis-generaal van Sociale Zaken, prof. dr. r. J. Th. Rutten. de te genwoordige minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, de heer R. C. van Ree. thans directeur van 't Vciügheidsmuseum 1e A'dam dc heer G. H. Trines, nu chef van de afdeling Vakontwik keling van het ministerie van So «■iale Zaken, en de heer J. M. van Susante, dis. in de psychologie, tot voor kort werkzaam bij de Ned. Spoorwegen. OP DE PRACTMK AFGESTEMD. Dc cursussen zijn in hoofdzaak op de practijk afgestemd cn be perken de theorie tot een mini mum. Zij bestaan uit een aantal ..opdrachten". Voor schilderen zijn het er 183 (het maximum), voor metselen 37 (minimum). Gemid deld zijn het er 50 en de duur van elke opdracht is gemiddeld 10 uur, zodat de scholing ongeveer 500 uren omvat. De beste leerlingen hebben de opleiding in vier maanden onder de knie. de traag- sten doen er toch nooit meer dan gen maanden over. Ziln /.ij afge studeerd. dan komen zij in het vrije bedrijf op de loonschaal van geoefenden. Dat is tot dusverre altijd gelukt. Overeenkomstig de verwachting hebben aanvankelijk vele uit Duitsland teruggekeerde arbeiders van de rijkswcrkplaatsen gebruik gemaakt, maar dat was heel spoe dig afgelopen, omdat zij veel snel ler dan verwacht werd weer een betrekking konden vinden. Een' groot aantal gegadigden bleef ech ter toestromen. De nieuwe categorie cursisten bleek te bestaan uit ongeschoolde arbeiders met de ambitie om voor uit te komen. En sedert er oor logsvrijwilligers terugkeren uit In donesië is er een derde categorie bijgekomen: de gedemobiliseer- dcn. Die hebben voorrang en op het ogenblik vormen zij reeds 60'.. van het totaal. Men verwacht nog een stijging van dit percentage als de demobilisatie van dienstplichti gen begint. De lichtingen immers bestaan voor een zeer groot deel uit jongelui, die tijdens de oorlog onvoldoende gelegenheid hebben gehad een vak te leren. Het is een gelukkig toeval, dat deze inrich tingen er eenmaal zijn; anders zouden zij georganiseerd moeten worden. De afgestudeerden blijven, voor zover liet de bouwvakarbeiders betreft, nog een poos onder con- tróle van vertegenwoordigers van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijven. die er op toe zien, dat zij de gelegenheid krijgen zich van geoefenden tot geschoolden te be kwamen. Hebben zij voldoende ioutine opgedaan dan gaan zij ge durende een weck terug naar de rijkswerkplaats om daar een proef af te leggen. Slaagt die, dan ont vangen zij een diDloma en kunnen dan aanspraak maken op het loon van een geschoolde arbeider. Men is doende een soortgelijke regeling te treffen met de Stichting Be drijfsleven Metalen en Electro- technlek (Bemetel). Te Zonnemairc werd kort geleden een boomplantdag gehouden. Regering hoopt arbeidsproductiviteit op te voeren. Montgomery's plannen vormen een zware belasting (Van onze economische medewerker) „Een bescheiden deflatie zal gunstig zijn voor dc ontwikke ling van ons economische le ven", zo ongeveer heeft minis ter Lieftinck zich in een schrif telijk stuk aan de Eerste Ka mer uitgelaten. Deflatie! Velen, die zich deze uitdrukking nog herinneren uit de periode van 1930—193G, zal de schrik om het hart slaan. Deflatie toen stond toch gelijk met loonsverlaging, werkloosheid en misère, waar aan eerst de devaluatie van 193G een einde maakte. Laten we dparom eens kijken of de heer Lieftinck naar die periode terug wil. Om alle on gerustheid weg te nemen: neen, dat zeker niet! Maar wat wil hij dan wel? Hij wil. de kans op inflatie tot nul reduceren, dus de huidige prijsstijgingen tot staan brengen en hiervoor in de plaats deflatie, gepaard gaande met prijsdaling, zij het dan op beperkte schaal, oproe pen. In de jongste wereldoorlog is de geldhocveelheid veel sterker gestegen dan nodig was om de aanwezige goederen te ko pen. Er kwam dus te veel geld in circulatie en zoals bij elk artikel, dat in overvloed wordt aangeboden, werd de waarde van het geld gering. Men was dus bereid meer geldeenheden dan voorheen voor een artikel te geven of m.a.w.. men wilde een hogere prijs betalen. Daar velen zulks wilden, dreigde een algemene prijsstijging. Om te voorkomen dat de men sen met een normaal inkomen hiervan de dupe zouden worden, stelde de regering de prijzen vast, terwijl tevens een rant soenering werd ingevoerd, op dat ieder zoveel als mogelijk was aan zijn trek zou kunnen komen. Die overvloed van geld kwam natuurlijk uiteindelijk, behalve bij bedrijven, bij een aantal particulieren terecht, die met deze zwevende koopkracht 'er voor zorgden, dat er een willige zwarte markt was. AUGIAS-STAL. Na de bevrijding stond de re gering voor de taak hoe deze Augias-stal te reinigen: gelijk een moderne Hercules voerde minister Lieftinck dit karwei uit door de geldzuivering. Bij na al het geld werd in Septem ber 1945 geblokkeerd, waarna geleidelijk aan weer wat werd vrjjgegeven door het in omloop brengen van nieuw geld. Doel was een evenwicht ie krijgen tussen de hoeveelheid geld en de hoeveelheid goederen Tege lijkertijd werden extra belas tingen ingevoerd, die dan o m. betaald konden worden met de nog geblokkeerde gelden. Theoretisch zou net inderdaad mogelijk zijn dit doel van ge zond geld te bereiken, als de re gering er door haar begrotings tekorten in 1946 t.m. 1948 niet toe had meegewerkt, dat meer nieuw geld in circulatie kwam dan wenselijk was. Het gevaar van 19401945 dook dus weer op: te veel geld en inflatiege vaar. Om dit thans te bezweren tracht de regering enerzijds tot sluitende begrotingen te komen (dus niet meer uitgeven dan zij ontvangt) en anderzijds de nog altijd geblokkeerde gelden, ondanks alle dringende verzoe ken, slechts uiterst langzaam vrij te geven. Mniister Lieftinck verwacht 'nu, dat zijn politiek in 1949 zal voeren tot een handhaven op zijn minst van de huidige geld circulatie, wellicht wel tot een inkrimping. Breidt daartegen over door een grotere productie de goederenvoorraad zich uit, dan krijgen wij het spiegel beeld van de inflatie oftewel de deflatie: er is minder geld, dit krijgt meer waarde per een heid en de prijzen hebben de tendenz te dalen. Doch niet al leen de goederenprijzen doch ook de inkomens. Deze koopkrachtdaling acht de minister - - en dat is de kern van zijn betoog gunstig om de consumptie te beperken, waardoor een kleiner deel van dc deviezen voor de invoer van consumptiemiddelen en een gro ter deel voör import van ma chines enz. voor de wederop bouw van het bedrijfsleven kan worden besteed. Een prijs- en inkomensdaling zou voorts een stimulans zijn om door harder werken meer te verdienen en die eventuele achteruitgang op te vangen. De minster ver wacht van een lichte deflatie ook een verbetering van de ar beidsproductiviteit. Wij zullen spoedig genoeg merken of de ze verwachtingen beschaamd worden; de plannen van Mont gomery, die een zware aderla ting voor onze schatkist bete kenen. zijn in elk geval voor het slagen, dus voor een klei nere geldcirculatie, niet bevor- delijk. (Nadruk verboden). Zoals steeds zijn de twee meest geduchte candidaten J.' Blom uit Yerscke en J. Sinke uit Goes, resp. Zeeuwse kampioen in 1946 en 1947. Vorig jaar ontging Blom de titel ternauwernood, doordat hij de be slissingsmatch met Anderson met 24 verloor. Zowel Sinke als Blom zijn steeds in de eerste gelederen cn het zal niemand verwonderen indien een van hen wederom de wissclbekcr in de wacht sleept. Onmiddellijk na hen dient J. L. Strooband Jr. (Middelburg) ge noemd te worden, een speler met een bijzonder fijn ontwikkeld ge voel voor positiespel. De titel ligt ook binnen zijn bereik, vooral als hij ernaar streeft, zijn zuiver theo retische spelopvatting aan te vul len met de nodige fantasie en durf. Tenslotte is er wederom een Middelburger. W. Lente, een spe ler met grote routine en sterk doorzettingsvermogen. Tot dusver re miste hij dc „finishing touch" voor het bereiken van de hoogste Zeeuwse dameer. Het valt daarom ook ditmaal weer te betwijfelen, of hij zich straks de primus inter pares der Zeeuwse dammers zal kunnen noe- Spannende strijd te wachten. De wedstrijden om het persoon lijk damkampioenschap van Zee land, waarmede deze weck een iiegin wordt gemaakt, zullen waar schijnlijk een zeer spannend ka rakter dragen. Het zal de tegen woordige titelhouder. L. Anderson uit Goes, bijzonder moeilijk wor den gemaakt zijn kampioenschap te prolongeren, want er zijn ntet minder dan vijf deelnemers, die van voldoende kracht moeten wor den geacht om een van de eerste drie plaatsen te bezetten. Verheugend is het, dat de Mid delburger M. F. de Jonge. na enige jaren wegens studie verstek ie hebben laten gaan thans weer van de partij zal zijn. Meestal is het gedurende lange tijd niet uit komen in belangrijke wedstrijden van nadelige Invloed op de spcel- sierktc; niettemin kan men zeer goede partijen van hem verwach ten. on grond van zijn uitstekende prestaties in het verleden. Wij menen echter, dat de titel momenteel nog buiten zijn bereik Ugt. Deze zomer tentoonstelling in Amsterdam. (Van onze reizende redacteur). Amsterdam, Febr. Een veelomvattende tentoonstel ling' „Jeugd van Nederland" zal van 19 Augustus tot 18 September in het R.A.I-gebouw te Amsterdam worden gehouden. Men zal daar in beknopte vorm een overzicht kunnen krijgen van hetgeen voor en door de jeugd van de wieg tot de volwassenheid wordt gedaan. Zowel voor werkstersen werkers op het terrein der zorg voor de jeugd, als voor ouders en derijpende jeugd zelf, zal hier voor het eerst in beeld worden gebracht wat op het terrein van het gezin, kinderhygiëne, kinderbescherming, onderwas en jeugdvorming geschiedt. Uit zeer vele organisaties, van vele richtingen en kleu ren zijn werkgroepen ge vormd, die tezamen deze ten toonstelling tot stand bren gen. Artsen, onderwijskrach ten, maatschappelijke wer kers. jeugdleiders, juristen, theologen en alle anderen, die met jeugdverzorging en opvoeding te maken hebben, vaardigen hun vertegenwoor digers af om het „draaiboek" dezer expositie te schrijven. Natuurlijk waren er tal van moeilijkheden van prinicipië- lc, financiële en organisato rische aard, doch deze zijn uitgepraat en opgelost. En zo konden Paul Bromberg en zijn staf de moderne archi tectonische en kunstzinnige •opzet maken, welke voorlo pig resulteerde in een ma te noemen spelers zeker te kort doen, indien wtj hen zonder meer als kansloos zouden betitelen. Een Boogaard, de Smet en Rijkse b.v. zijn tot verrassende dingen in staat. Het dambord is „glad" cn dit houdt in. dat het geen be vreemding behoeft te verwekken, wanneer spelers, waarvan men weliswaar goede, doch geen voort durende topprestaties gewend is, plotseling hun sterkste tegenstan ders laten struikelen en tot in de bovenste regionen doordringen. In mindere mate geldt dit wellicht ook voor Brandenburg. Vink en Heyden. Eerstgenoemde speelt zeer wisselvallig, terwijl de beide an dere voor de eerste maal in dit voor hen ongetwijfeld zware tour- nool uitkomen. Met belangstelling zien wij de resultaten van de eer ste partijen tegemoet. quette, die aan gedachten en arbeid vorm geeft. Het spreekt van zelf, dat de vijf onderwerpen, die te zamen aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" ten grondslag liggen, niet tot ln finesses getoond zullen wor den. Geen mens zou de kilo meters lange „wegen", die hiervoor nodig zouden zijn, met frisse aandacht kunnen bewandelen. Men heeft vast gehouden aan de grote lijn en de „gang" door de expositie tot een kilometer beperkt. Dit lijkt lang, maar deze duizend meter zjjn slechts een frac tie van de lengte van som mige tentoonstellingen van de laatste tijd. BEKNOPT. Beknoptheid en veelomvat tendheid. Men kan zich in denken, wat dit betekent, In dien men alleen slechts de problemen in en rond het gezin of de kinderbescherming voor de geest haalt. De or ganisatoren, onder voorzitter schap van dr. G. G. J. Met- trop, Geneeskundig Inspec teur van de Volksgezondheid in algemene dienst, hopen echter ten volle in hun opzet te zullen slagen. Deze expo sitie gaat een verhaal vertel len. Het verhaal van de jeugd in en buiten het gezin. Men zal er b.v. een „echte" huis kamer kunnen zien. waar 'n kinderfeest gevierd wordt. Men zal kennis kunnen ma ken met de helpende handen, die naar ouders en kinderen in sociale moeilijkheden en De centrale hengsten- keuring te Goes. (Van onze deskundige medewerker). Donderdag werd te Goes de jaarlijkse hoogtijdag voor de paardenfokkers gehouden door het bijeenbrengen van het beste hier in de provin cie aanwezige mannelijke fok- materiaal. Als geheel kan deze dag zeer geslaagd wor den genoemd, vooral ook door het buitenwoon fraaie weer. Het aantal bezoekers was zeer bevredigend, wat hope lijk niet alleen aan de weers omstandigheden is te danken, doch ook vermoedelijk wel aan de langzamerhand zich verbreidende opinie, dat een totale mechanisatie van de landbouwbedrijven toch niet gewenst is. Een verheugend verschijn sel is ook, dat een groot aan tal jongere boeren met be langstelling de keuringeh volgden. Hieruit blijkt wel, dat de Zeeuwse boerenjeugd nog niet volkomen haar hart aan de tractor heeft verpand, maar dat ze ook nog liefde voor de paarden over heeft. Overigens hoorden we de laat ste tijd meermalen zeggen, dat het bij nat herfstweer heel wat prettiger was om achter een tuig paarden te lopen dan de hele dag stil op een tractor te zitten. Natuurlijk is de mechani. satie tot op zekere hoogte noodzakelijk, doch men moet wel bedenken dat op het ogenblik het evenwicht tus sen paard en tractor nog niet is gevonden, afgezien nog van de kleinere bedrij ven, welke Nederland zoveel heeft en waarvan het niet waarschijnlijk is dat ze ge mechaniseerd kunnen worden. Tenslotte willen we nog even op de ideële zijde wij zen: bij volledige mechanisa tie is de boerderij geen boer derij meer, maar wordt het een fabriek, hetgeen naar onze mening voor de menta.- Iiteit op het platteland geen voordeel zou zijn. Zoals gewoonlijk waren wear verscheidene officiële personen aanwezig, o.a. jhr. mr. de -Casembroot, Commis- is der Koningin, mr. W. C. ten Kate, burgemees ter van Goes, jhr. J. van Vredenburgh, voorzitter van Het Nederlandse Trekpaard" UITSLAGEN. Driejarigen. De groep van de kleine maat werd ver diend aangevoerd door de evenredige en typische Her- seur van Alstein (d. Karei van Certain) van P. J. Boën- ne te Graauw, de tweede pre mie was voor de vrij brede, voldoend gestopte Moustic van Urbain (d. Urbain van Certain) van C. N. den Ha mer en G. van Hal; 3e Nico van Geneind (d. Nico van Beek) van fa. F. Dekker; 4e' Brutus van 't Hof Nieuwland (d. Johan) van Iz. de Buck en C. Mesu; 5e Balie van Melo) (d. ElfidU3 van Melo), van L. Bruggeman. Graauw. In de groep van de grote maat werd een zware strijd gestreden door Iwan van Saeftinge (d. Karei van Cer tain) van L. Bruggeman en H. Bisschop, een robuuste ge lijnde diepe jonge hengst en de zware, flink ontwikkelde Nico van Ella (d. Nico van Melo) van D. A. Timmerman. De inderdaad wat fraaiere Iwan kwam als overwinnaar uit de strijd, zodat Nico van Ella een tweede remie kreeg Den Haag koopt een beer. Zoals bekend schonk het ge meentebestuur van Bern de ge meente 's Gravenhage ter gele genheid van haar 700-jarlg bestaan een mannelijke en een vrouwelijke bruine beer. welke schenking met bijzondere erkentelijkheid werd aanvaard. Daar de mannelijke beer inmid dels aan een ingewandsziekte is gestorven en de schenking van de beren de vriendschapsbanden met de stad Bern symboliseerde, zijn B. cn W. van oordeel, „dat het uit een oogpunt van internationale hofelijkheid wenselijk is de ge storven beet te vervangen. ten einde niet de waarde van het ge schenk verloren te doen gaan". Nu is gebleken, dat slechts Ouwehands Dierenpark te Rhenen een bij de in leven gebleven beer passend mannelijk exemplaar be schikbaar heeft. De directie van het dierenoark is bereid deze beer aan de gemeente te verko pen tegen een prijs van 975. B. en W. hebben de gemeente raad nu voorgesteld tot aankoop van de beer over te gaan. toegewezen. De derde premie was voor Benno (d. Floris van do Pa penvoort) van Jac. de Putter en P. A. P. Dieleman4e Lion van Ovezande van Mare. d'Hoore cn R. J. de Milliano; 5e Castor van Wijnandsrade (d. Nico van Beek') van fa, F. Dekker. In de klasse vierjarige heng sten waren noch in de afde ling grote, noch in de afde ling kleine maat dieren in. gezonden. Vyf- en Zesjarige hengsten, kleine anaiat. Ie. de evenredige robuste en gestopte Leonard van Nico met goed beenwerk en gangen. Werd kampioen van de keuring, (d. Nico van Melo). Eig. H. de Maat en Hon. Kerckhaert; 2a Carlo van Terhole (d. Marquis van Jan Gerardshof) van R. Cor- nelissens; 2b Nico van 't Hoogland (d. Jaap van 't Hoogland) van Al. Serrarens. Grote maat: verdiend aan gevoerd door de typische An- toon van Berkenhof, met een fraaie voorhand (d. Dirk van Berkenhoeve) van H. de Maat en Hon. Kerckhaert; 2e Ro bert van Schelfhoutshoek (d. Certain van de Mariahoeve) van Gebr. Verdonk; 3a Bril liant van Nico (d. Nico van Melo) van A. J. E. Temmer man; 3b Roland van het Pauwhof (d. Clairon de la Lys) van W. de Buck en Iz. de Buck. Hengsten geboren ln 1942 of eerder, grote maat. Deze grote klasse werd aangevoerd door de zware, geblokte Eg- Ion van Echt, met een best vierkant achterstel (d. Nico van Melo) van R. J. de Mi- liano e.a.; lb Kuno van Mon nikenhof (d. Clairon van Hoek') van Gebr. Verdonk; 'n goed paard, doch niet hele maal zo zwaar als zijn voor ganger; 2a Barra (d. Clairon de la Lys) van Joh. de Feij- ter e.a.; 2b Pompier van Zuid- zande (d. Pompier du Tom- bois) van G. L. Lannoije; 2c Vosko van Beers (d. Voslco) van Jac. Iluyssen; 2d Clai ron van Othene (d. Clairon de la Lys) van A. J. E. Tem merman; 2e Herman van Ca_ tharinahoek (d. Clairon de la Lys)2f Claron van Cam- bron (d. Clairon de la Lys) van W. de Buck en Iz. de Buck; 3a Certain van de Mariahoeve (d. Certain van Lamswaarde) van Gebr. van Campen; 3b Avenir van Dorp- zicht (d. Avenir van Antno- niahoevej van Adr. Catse- man; 3c Ben van Graauw (d. Clanon de, la Lys) van W. de Buck en Iz. tie Buck: 3d. Qulbus van Zeeglen (d. Hans van Kruiningcn) van W de Buck en Iz. de Buck; 3e. Herculc van de Louisa (d. Clairon de la Lys) van Joz. Bonte; 31 Marquis van Zuid- dorpe (d. Marquis van Jan Gerardshof) van G. Jeroni- mus. Hengsten geboren in 1942 of eerder, kleine maat. Aan de kop stond hier de beken de Nico van Smakt (d. Nico van Melo) van de Hengsten- vér. „Zuid-Beveland", hij wef.'d meer in fok-, dan in tentoonstellingsconditie voor gebracht, hetgeen met het oog op de bevruchtingsresul- taien wel verstandig te oor delen is; 2a Clairon (d. Clai ron de la Lys) van Jan Mal- jaars Jzn.; 2b Clairon van de Eendracht (d. Aria's Clai ron) van Gebr. Scheele; 2c Soudar van Clairon (d. Clai ron de Ia Lys) van Gebr. de Geus; 3a Max van Hautain (d. Hautain van Wieringer- meer) van Joz. Bonte; 3b Jan van de Nieuwe Boo- gaardt (d. Immo) van P. Vermue Jaezn.; 3c. David v. Marcus (d. Marcus van Clai ron) van Gebr. Scheele. Tenslotte de kanipioe«skeu- rlng. Hiervoor werden behal ve de drie-jarigen, alle win naars van een eerste premie in de ring geroepen. Zoals gewoonlijk bij deze gebeurte nis steeg de spanning voel baar, toen ten slotte twee hengsten, die elkaar niet veel toegeven (en merkwaardiger wijze dezeifde eigenaren heb ben) terug werden geroepen. Het waren Leonard van "Ni co, een typische vertegen woordiger van de kleine maat, en zijn stalgenoot An- toon van Berkenhof. een hengst van de grote maat. Waar men hier een keuze moest doen uit twee verschil lende typen, en er in- de ring twee dieren stonden die niet veel uiteenlopen, was de be slissing voor de jury niet gemakkelijk. Uiteindelijk werd de wat meer gezonken en gestopte Leonard van Nico kampioen verklaard. De gezamenlijke eigenaren van deze hengsten, de heren H. de Maat en Hon. Kerck haert komt vanaf deze plaats zeker een gelukwens toe met hun succes De kampioenshengst Leonard van Nico K 2235 Nederlander vond nieuw ioorapparaat uit. De Nederlandse ingenieur P. J. Harinck, die thans in de Ver- Staten verblijft, heeft deze week een demonstratie gegeven met een nieuwe boormachine, welke door tomzelf ontworpen is en de naam gekregen heeft van „Harincks hydraulische boor". Het nieuwe apparaat is door deskundigen bestempeld als een „revolutionnaire ontwik keling" op mijnbouwgebied. Het zal uitsluitend in Canada in massaproductie vervaardigd worden. De NIWIN zal in Mei en Juni een ..buitenpostactie" voeren. Men hoopt als resultaat daarvan dui zend „rimboekisten" met* mate riaal voor geestelijke en lichame lijke ontspanning naar de buiten posten te kunnfn zenden. ellende worden uitgestoken. Jeugdorganisaties komen in levende lijve ten tonele met demonstraties een jeugd herberg enz. Na een indruk van de zorg vobr het kind voor en na de geboorte en in de verdere phasen van zijn ontwikkeling zal men zien volgen de mo gelijkheden en vormen van onderwijs. Kortom de jeugd in gezin en school en maat schappij zal gezien en beleefd kunnen worden in een note- dop. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling, die, dank zij z\jn veelomvattendheid als 'n primeur op het terrein van de jeugdzorg, zeker voor ons land mag worden bej?hou\yd. zullen congressen, die aan dc onderwerpen van de ten- tdbnstelling zijn gewijd, geor ganiseerd worden. Amsterdam zal dus in Augustus en Sep tember de „Stad van de Jeugd" zijn. Zelfs dc meest conservative man man voelt zich niet langer gecho- pueerd als hij een vrouw sigaret ten ziet roken of als zijn meisje in lange broek verschijnt. Deze uiterlijke- tekenen van vrouwen emancipatie zijn thans overal ter wereld geaccepteerd. In Denemar ken echter zijn de vrouwen nog een grote stap verder gegaan en velen harer verkiezen een goede Havanna of een sprietje boven een sigaret. Sommige vrouwen zijn zelfs zo aan deze vorm van „toebacksuyghon" verslaafd ge raakt, dat zü de sigaar niet weg leggen, als zij hun huisvrouwelljke plichten in de keuken vervullen. Trouwens: in Finland roken ze zelfs een pijp. Nogmaals het Banka- ineident. Het Tweede Kamerlid, jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters (Arb.), heeft schriftelijk aan de minister-president ge vraagd, of het waar is, dat in het betreffende rapport der C. v. G, D. vermeldingen staan over de slechte behui zing van de Republikeinse leiders op Banka en of, in dien dit het geval is, dit niet in lijnrechte strijd is met de door de Nederlandse verte genwoordiger voor de Veilig heidsraad afgelegde verkla ring hieromtrent. Voorts wordt gevraagd welke ambte naren voor het handelen in strijd met de besluiten der regeling direct verantwoorde lijk zijn en welke stappen er zijn ondernomen om 'aan de gesignaleerde feiten en de 1 daaruit voortvloeiende ver zwakking van het Nederlands gezag een einde te maken. Hierop is geantwoord, dat het overleg, nodig om een be antwoording van deze vragen te verzorgen, nog niet beëin digd is. Binnenkort zal dit Bevolking van Duitsland in 1980 slechts 40 millioen? Het Zwitserse blad, „Na- tionalzeitung" heeft een bere kening gepubliceerd, volgens welke verwacht zou moeten worden, dat de bevolking van Duitsland in 1980 tot onge veer veertig millioen zielen zal zijn verminderd. Het blad tekent er bij aan. dat de oorlog aan Duitsland vier millioen doden heeft ge kost. aan het front en door de bombardementen op de steden. Veertien mililoen Duit sers zijn na de oorlog ver dreven uit gebieden, die thans geen Duits gebied meer zijn en slechts negen millioen van hen zijn in het overgebleven Duitsland teruggekomen. Voorts speelt het vrouwen overschot een rol, alsmede de nijpende economische toestand en de wanverhouding tussen productieve en onproductieve bevolkingsgroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4