Zilveren randjes langs de wolken van Frankrijk Hef nationaal Inkomen Zoutelande's kerkje Rechtzinnig en Vrijzinnig Productiviteit en arbeids- lust stijgen Toch blijven nog enkele onweersbuitjes mogelijk Zeeuwse Almanak -Billy Butlin; zakenman en weldoener TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 (Van onze correspondent te Parijs) Met de cantonale verkiezingen einde Maart in het voor uitzicht, komt er weer enige tekening in het binnenlandse politieke leven van Frankrijk. De bladen van de Troisième Force zoeken in hoeken en gaten naar berichten, waaruit zou kunnen blaken, dat de Derde Macht met de regering Queuille het er nog niet zo slecht heeft afgebracht. Dat ze daarin wonderwel slagen ligt deze keer minder aan de spreekwoordelijke handigheid van onze Parijse collega's dan wel aan het feit, dat Henri Queuille inderdaad op een goede staat van dienst mag terugzien. Er sprankelt op timisme in de lucht Nadat de communistische obstructie in het mijngebied was neergeslagen waarbij deze Franse regering zich sterker toonde dan al haar twaalf voorloopsters sedert het staken der vijandelijkhe den de mijnschachten ge- innundeerd stonden, Parijs twee electriciteitsloze dagen kregen en diverse treinen moesten uitvallen wegens ont stellend gebrek aan steenko len, zag 't er erg donker uit voor het Franse volk. Het scheen alsof men op dit diep tepunt had gewacht, alvorens men alle krachten wilde in zetten. De eerste gunstige symptomen, o.a. de stijging van de productiecijfers, kwa men al in 1948, doch hoe wei nig vertrouwen men daarin had, bleek wel uit de jaar einde-overzichten, die vrijwel unaniem een uiterst moeilijk en zeer slecht 1949 voorspel den. ONBEREKENBAAR Doch het Franse volk is in zijn reacties even onbereken baar als de uitslag van een voetbalmatch Holland-België. In Januari sloeg men de han den aan de ploeg. Men werkte dat het een lieve lust was. Langzaam maar zeker ont stond er enig nieuw vertrou wen in Frankrijks herstel met als gevolg, dat de productie cijfers over Janupari een beeld te zien geven, dat zelfs de grootste optimisten in hun stoutste dromen niet hadden durven hopen. Op het indu striële front werd 32 meer gepresteerd dan in de over eenkomstige maand van 1948 en ondanks enorme slagen van de herfst-sabotage steeg ook de steenk'olenproductie in Januari voor het eerst boven het vooroorlogse peil. Behal ve liit de textielfabrieken kwamen er uit alle productie sectoren gunstige berichten binnen. Het herstel van de landbouw in het afgelopen jaar in aanmerking nemende, begonnen de Fransen hieruit weer enig moed te putten. VEELBELOVEND De gevolgen van het stij gen der bedrijvigheid zijn veelbelovend: gedurende dit jaar hoopt Frankrijk weer zelfverzorger te zij n voor steenkolen, suiker, graan en BOTTENDE BOMEN. Wie in de steenwoestijnen wonen, die steden heten, die zien het natuurlijk nog niet, dat er al zoveel bomen zijn, die bot ten. Ze hebben de sneeuw klokjes gezien en de kleine oranje crocussen en ze dachten, dat ze al wonderwat hadden ontdekt. En liefelijk zijn ze, die eerste bloemen, al worden fee weggedrukt door de knalgele mimosa, waarmee nu iedere bloemenman op de pleinen staat te pronken. Maar bottende bo men, dat is toch nog wel heel wat anders en botten, dat doen ze, de machtige bomen! Daar staan ze, de iepen en daar staan ze, de eiken, daar staan de ranke populieren en 'de brede kastanjes. En wie er naar kijkt, die staat ervan ver steld, zoals het werkt en groeit, daar in die takken en die stammen. Vooral de ka stanjes zijn ditmaal vroeg. Ik heb een man gekend, die iedere herfst weer zei: De lente begint in het najaar. Hij heeft gelijk natuurlijk. Als de laatste blaren vallen, zitten de nieuwe knoppen al weer klaar. Dat is nu eenmaal de kringloop in de natuur. Maar als het herfst wordt, zegt die kringloop een mens meestal weinig. Hij ziet tegen de winter op. Maar in de lente, let dan op het botten der bo men! Het wekt de verwachting van een laaiende zomer, het is de voorbode van een feestelijke bloei. En botten, dat doen ze, de bomenJ vele andere producten, in 1950 meent men reeds een surplus van deze producten te kunnen exporteren. Het brood kon van de bon wor den gedaan, terwijl de arm zalige suikerdistributie reeds werd verhoogd tot 1000 gram per persoon per maand. Ook het boterrantsoentje sprong omhoog en men rekent er op, dat nog voor de Maart-ver- k-'ezingen slechts een distri butie van koffie zal herinne ren aan de voedselrantsoe nering. Suiker, boter, kaas, vet, olie, melk en margarine, de thans nog aan distributie bepalingen onderhevige pro ducten, komen spoedig In de vrtje handel. Sp het meest gunstige ogen- ik lanceerde de minister van Financiën zijn bekende 5% lening, die eveneens tot nog toe de verwachtingen heeft overtroffen. Het aantal in schrijvingen "was zo gunstig, dat het vertrouwen in de Franse valuta steeg, hetgeen o.m. de laatste dagen tot uitdrukking komt op een, zij het geringe, daling van de sterlingkoers, de dollar en de goudprijs op de vrije markt. In het buitenland maakte dit vooral een uitstekende indruk, zodat de ploeg van Queuille zelfs vriendelijke woorden van de Marshall-administratie te verwerken kreeg. De sociale godsvrede is on getwijfeld voor een niet gering deel oorzaak van deze vooruit gang, die naar men in econo mische kringen verwacht, zich thans snel verder zal doorzet ten. Immers naarmate Frank rijk zich royaler kan voeden, wordt niet alleen het dollar- surplus groter, dat men kan spenderen aan industriële in jecties, zoals o.a. de aankoop van grondstoffen, vooral voor de textielindustrie, doch stijgt ook de arbeidslust. En dat was inderdaad wel nodig. TOCH NOG SPANNINGEN Maar, al willen we de zilve ren randjes aan Frankrijks wolken gaarne zien, dat wil nog niet zeggen, dat wc de wolken mogen vergeten. De spanning tussen loon en prijs is nog steeds ondragelijk. Het zo veelste prijsverlaging-initiatief der regering sorteert nog slechts geringe resultaten. Te gen het goedkoper worden van eieren, vlees, wijn, groente, staat een stijging der huishu ren, een duurder worden der P.T.T.-tarieven, spoorkaartjes, metro-tickets, textielproducten, hotelprijzen, maaltijden-prijzen in restaurants enz* Het ligt dan ook voor de hand, dat zelfs de niet-communistische werk nemers-organisaties meren deels hun eisen tot loonsverho ging handhaven Na de verzoenend klinkende woorden van Cachin houdt de G.C.T. zich even rustig, omdat zulks in de rode verkiezings propaganda past, doch het zo veelste onweertje kan op elk ogenblik uitbarsten. Men is o.m. geneigd om nieuwe Gaul listische winst te verwachten, die Queuille zou noodzaken af te treden of zijn ploeg met Gaullisten uit te breiden. Van andere zijde meldt men, dat er binnenskamers reeds overeen stemming zou zijn verkregen over een samengaan tussen de Gaulle, een vleugel van de M. R.P. en de radicaal-socialisten Zeker is intussen, dat er de laatste weken belangrijke nieu we contacten zijn gelegd tussen vertegenwoordigers van deze drie partgen. Vandaar, dat er ook een klein kansje is, dat de politieke vrede nog enige tijd gehandhaafd blijft. Laten we hopen. Dan kan wellicht het Zilveren randje aan Frankrijks donkere wolken geleidelijk aan breder worden. De geestkracht, welke de Fransen thans ontplooien, be wijst dat dit volk altüd jong zal blijven. Ook al Igkt het soms anders. (Nadruk verboden.) Nederlandse kunstenaressen exposeren te Londen. (Van onze correspondent). Dr. Jane de Iongh, culturele at taché der Nederlandse ambassade te Londen, zal Zaterdag 19 Febr. in de R.B.A. Galleries in Suffolk Street te Londen een tentoonstel ling openen van werken van mo derne Nederlandse en Engelse schilderessen en beeldhouwsters. De tentoonstelling, die drie weken zal duren, wordt georganiseerd door de Woman's International Art Club. Onder de 25 Nederlandse schil derstukken bevinden zich werken van Charlie Toorop, mevr. Bauer- Stumpf, mevr. Westendorp, mej. Bieruma Oosting en mej. Surie. Elf werken van Nederlandse beeld houwsters, ojn. van mej. Rueb, mej. Beyerman en mevr. Heil, completeren de Nederlandse in zending. Op de berg Gilboa, hoog boven de Emck, ligt dc Joodse nederzetting Israël, voorheen het Arabi sche dorp Sarajin. 65 jonge mannen en vrouwen, leden van de Palmach (de Joodse keurtroepen), leven thans in de zwaar door de oorlog geteisterde woningen van deze plaats. 11 leden van de groep vonden de dood tijdens de 37 gevechten, die dezo afdeling leverde in de Negev, in Haifa, Latroen, Galilea en Nazareth en nog hebben zij geen rust. Geregeld moeten zij des nachts de wacht houden en scherp uitzien naar Aiogelijke aanvallers. Overdag kunnen zij zich wijden aan het bewerken van de grond en het verzorgen van het vee. Een groepje, vreedzaam aan het werk temidden van de huizen, die duidelijk de tekenen van de hevige strijd dragen. Aandeel van factor arbeid is gestegen. Het centraal bureau voor de statistiek heeft enige cijfers ge publiceerd,-waardoor het mogelijk is een raming van het natio nale inkomen op te stellen. Volgens het C.B.S. komt men dan tot de volgende opstelling: 1929 1938 1946 (in mill, gulden) Totaal bedrijfsleven 5300 4318 7985 Overheid 200 179 1047 Buitenland 574 402 250 statistische verschillen 34 20 nationaal inkomen 6108 4919 9282 De juiste cijfers over de ontwikkeling na 1946 zijn nog niet bekend. Het volgende staatje geeft een inzicht in de verdeling van het nationale inkomen naar de diverse productiefactoren: 1929 1938 1946 Lonen, salarissen, soc. lasten 2746 2303 5367 Renten, winsten enz. 3363 2616 3915 Totaal 6103 4919 9282 Het aandeel van de factor arbeid is in de loop der laatste jaren vrij aanzienlijk gestegen. Voor de oorlog was dit cijfer vrijwel constant. Het aandeel van lonen, salarissen en soc. las ten bedroeg in 1929 45 van het nationaal inkomen, in 1939 47 en in 1946 58 Uit de volgende opstelling blijkt hoezeer het aandeel van de overheid in het nationaal inkomen is gestegen: 1938 1946 (in milL guldens) Nijverheid 1543 3134 Landbouw 328 1187 Handel 585 1132 Verkeer 517 929 Overheid 179 1047 Wanneer men aanneemt, dat de prijzen tussen 1938 en 1946 ongeveer zijn verdubbeld, en dat de bevolking met ongeveer 10 is gestegen, volgt uit de cijfers, dat het reële nationale inkomen per hoofd in 193S hoger was dan in 1946, ondanks het feit, dat er in 1938 300.000 werklozen waren, tegen gemiddeld 50.000 in 1946. Masaryk liet geld'na aan Papanek. Jan Masaryk, de Tsjechoslo- waakse minister van buitenland se zaken, die kort na de commu nistische omwenteling overleed, heeft 5000 dollar nagelaten aan dr. Jan Papanek. de vroegere Tsjecho- slowaakse gedelegeerde bij de Ver. Naties, die krachtig stelling gekozen heeft tegen het nieuwe regiem in zijn vaderland. Masaryk verklaart in zijn testa ment, dat het bedrag hem door een anoniem persoon gegeven is „voor politieke arbeid". Hij heeft het aan Papanek nagelaten „om met behulp ervan het politieke werk, waarvoor het geld is be doeld, voort te zetten." Amerikaanse troepen zullen begin April grote manoeuvres houden in Beieren. Ruim 500.000 gastenkunnen In zijn vijf 1 kampen tegelijk worden opgenomen. Geen slechte zaak Hotel wereld" schreef on langs over William Edmund Butlin, de eigenaar en promotor van de veelbesproken „Butlin- camps" in Engeland en (mis schien) binnenkort ook in ons land. „Massa-psychose, cultus van het domme kudde-instinct, ver- maaksdrill, hi-di-hi-halve ga ren Butlin's Holiday Camps". Zó oordeelde en oordeelt na 10 jaar nog de conservatieve Brit se publieke opinie over de schepping van William Edmund (.iBilly") Butlin. Hijzelf haalt de brede, goed gevulde schouders op en blijft bij zijn beginsel dat het hem niet schelen kan wèt het publiek zegt, als het maar wat zegt. Op gewekt klimt hij in zijn rood gelakte Airspeed Consol. zet zich naast zijn privé-piloot en gaat doen wat hij het liefst doet: een tocht maken langs zijn vijf kampen in Engeland en Schot land. Daar heeft Radio Butlin de tienduizenden vacantiegan- gers reeds van zijn komst ver wittigd. Butlin's Camp Staff met de mollige Camp-King aan het hoofd, wacht hem daar op, ge flankeerd door Butlin's Dance Team en Butlin's Orchestra en op de achtergrond de duizenden vacantiegangers met hun But- lin-insigne, Butlin-badpakken, Butlin-truien en Butlin-petjes, boven opgewekte, gebruinde ge zichten. WIE IS BUTLIN? Wie is deze Butlin? Een han dige exploitant van de menigte, die-niet-weet-wgt-met-haar- vacantie-te-beginnen, zeggen de tegenstanders; een man, die el ke vacantie-regenverzekering overbodig maakt en ons vacan- tiegenoegen garandeert, oorde len zgn enthousiaste volgelingen kampgasten. In elk geval is hij ook bezitter van een miliioenen- vermogen, hetwelk hij in lutte le jaren verdiende. Zijn „kermis-bloed" erfde hij van moederszijde, dochter van een Britse spullebaas. In een enthousiast ogenblik ging zij cr met de zoon van een predikant vandoor en het is in Johannes burg dat het jonge echtpaar op duikt en Billy wordt geboren. Zijn vader heeft er een fietsen- zaak, die niet floreert, vandaar dat de Butlin's het in Canada gaan proberen, waarheen de fa milie verhuist als Billy twee jaar is. Zeven-en-twintig jaar later', met 5 pond in zijn zak, neemt de jongen zélf de benen, terug naar het land, dat zijn ouders dertig jaar eerder over haast verlieten: Engeland. Hij treedt er in het kermis- metier, dat hem aan alle kan ten met het publiek in aanra king brengt. Zo ziet hij op een verregende kermis duizenden vacantiegangers zich stierlijk vervelen en die aanblik brengt hem op een idee: hij zal deze mensen van hun vacantie-jam- mer verlossen. Een ervaring in Canada, waar een grote fabriek speciale vacantiehuizen onder hield voor haar personeel, deed hem de verwezenlijking van zijn gedachte aan de hand. Van dat ogenblik af werkte Butlin voor dit doel, spaarde el ke penny om het benodigde ba siskapitaal bijeen te krijgen. EERSTE KAMT In 1937 had hij voldoende verdiend om zijn kamp-idee te lanceren. Bij Skegness in Lin colnshire verrees het eerste, dat plaats bood aan 1000 gasten. Het kostte hem 150.000. Het volgende jaar werd de accom modatie verdubbeld en dit ge beurde voortaan elk seizoen, uitgezonderd de oorlogsjaren. In 1947 bezit Butlin vijf kam pen, samen met een oppervlak te van ruim 800 ha. ruim 15 km. strand en een personeels- staf van 15.000. Rond 500.000 /gasten kunnen er tegelijkertijd ir. worden ondergebracht. De waarde van het geheel bedraagt ongeveer 8.000.000. waarin een groot aantal Britten participe ren met hun 1 shilling-aande len. Billy zelf bezit er 3 milli- oen stuks van. Het is geen slechte zaak, deze Holiday-Camps. Drie ervan brachten in 1946 niet minder dan 3.000.000 op. Daarnaast heeft mr. Butlin nog andere interessen, o.m. 13 lunaparken. ZAKENMAN Een zakenman in hart en nie ren, een weinig verlegen met zijn figuur (l.tffl m. lang en 85 kg zwaar), tamelijk zwijgzaam en met een afkeer van bureau werk, dit is het type van de geslaagde Butlin. „Laat ande ren het grote werk doen en be moei je zelf met de details", is een van zijn beginselen. In zekere zin en als zoda nig laat hij zich gaarne be schouwen is Billy een web- doener der mensheid. Maar hij laat zich ervoor betalen.... Een Siamese handelsmissie, dne enige dagen een bezoék aan ons land heeft gebracht, is naar België vertrokken. Herrees mooier en steriker. Toen de duinen van Walcheren nog niet zo ver gevorderd waren op hun wandeling naar het Oosten en Zoulelande nog geen duindorp was, maar te midden van vriendelijke weilan den lag.toen stond daar een machtige tweebeukige kruis kerk opgetrokken in vroeg-Gothische stijl. Die kerk was parochiekerk en daarom heen lagen de ker ken van Mariekerke, Meliskerke en Biggekerkc. Dat was in dc 13e eeuw. De kerk moet vrij snel in verval geraakt zijn. Wat ons thans rest als het aardige kerk je van Zoutelande is zo onge veer het vierde deel van het oorspronkelijke gebouw. Het ja namelijk slechts één beuk van' het oude kerkschip. DE RESTAURATIE. Nu het kerkje gerestaureerd is onder leiding van de archi tect E. P. Messer blijkt dat al les duidelijk. We zien aan de STEMMEN UIT DE KERKEN Geestelijke zaken kunnen niet door een stem ming beslist worden. De kerk in het middelpunt. Er zijn geen woorden die meer de Ned. Hervormde Kerk, gedurende ruim een eeuw heb ben beheerst, dan de twee, die hierboven staan. In bijna alle beslissingen, zelfs als ze van bijkomstige aard waren, had den deze richtingen het laatste woord. Vooral, toen in de Al gemene Synode de rechtzinni- gen en vrijzinnigen elkaar pre cies in evenwicht hielden, nu eens de ene groep met 10—9 in de meerderheid, maar het vol gende jaar met dezelfde cijfers in de minderheid, was dit oor zaak van veel onverkwikkelijk heid. Eén classis, die met één stem omging, gaf soms in de Synode een andere meerder heid. Gevolg is geweest veel onzalige strijd en verdeeldheid in menige gemeente. Nu kan men in de Hervorm de Kerk telkens weer horen, dat het een Kerk onwaardig is, waneer iets beslist wordt bij een stemming en men vindt het ongeestelijk wanneer de helft plus één in geestelijke zaken zijn wil kan opleggen, In de Generale Synode, die in d« nieuwe samenstelling sinds 81 Oct. 1945 bijeen komt, beroemt men er zich op. dat er nog geen enkele geestelijke beslissing op deze wijze genomen is. Toen in 1938 het reorganisatie voorstel in behandeling kwam, is er ook nog op de oude wijze gestreden, zij het dan ook dat een deel van de rechtzinnigen het ook niet kon aanvaarden. De benoeming van dr. Grave- meyer tot secretaris van de Sy node, is ook nog een benoeming naar de oude strijd-methode der richtingen. Dit was de laat ste stemming in oude stijl ge weest; een merkwaardig slot, waarmee een heel tijdvak afge sloten is. Een paar maanden daarna kwam de Duitse bezet ting, een middel in Gods hand, waardoor de Hervormde Kerk in gans andere richting gebo gen werd. Dit kwam definitief tot uitdrukking in het aanvaar den van de „werkorde", waar door de reglementen van 1816 voorgoed tot het verleden gin gen behoren. MEER SAAMHORIGHEID. Zijn daarmee nu de richtin gen verdwenen? Ieder weet wel beter! Die zijn er nog en in me nige gemeente zit men nog met de last van het verleden. Prac- tisch. zijn er nog veel moeilijk heden, die even zovele moge lijkheden tot botsingen en on aangename verhoudingen zijn. Toch kan gezegd worden dat er over heel de lijn van de Hervormde Kerk een saamho righeidsgevoel is en dat men overal gaat beseffen dat gees telijke zaken niet te beslissen zijn zoals men dat vóór 1940 gewoon was te doen. In plaats daarvan is gekomen een gesprek (dat nog wel eens stokt) onder autoriteit van de Heilige Schrift en het werk van de Kerk, waarvoor rechtzinni gen en vrijzinnigen zich in steeds meerdere mate gezamen lijk verantwoordelijk gevoelen. De richtingen zijn niet ver dwenen, maar ze zijn anders van geaardheid geworden. Aan beide zijden zijn er groepen, die'nog te veel wast zitten in de oude wijze van strijden. Nochtans is de Kerk. zoals God die te samen gevoegd heeft en een roeping gegeven heeft, veel meer in het middelpunt komen te staan dan dit vroeger het ge val was. WAARHEEN? Sinds de Hervormde Kerk in 1945 een nieuwe voorlopige or de gekregen heeft, is zij losge slagen van de ankers, waardoor zij vroeger werd vastgehouden en op drift geraakt. Waar zal zij terecht komen? Voor deze vraag staan alle richtingen. Pes simisten voorspellen dat zij zal stranden. Optimisten zijn van oordeel dat er een geheel nieu we toekomst geopend is. Dit verschillend oordeel gaat ook weer dwars door de richtingen heen. In geen geval vinden, noch rechtzinnigen, noch vrijzinnigen er behagen in de tegenstellin gen op goedkope wijze tot op lossing te brengen. En boven alles uit gaat de verantwoorde lijkheid, die men aan weerszij den kent, om in deze wereld, die steeds meer van het Evan gelie vervreemd raakt, dit Evangelie te prediken. De oud ste kwesties van richtingen zijn wel niet verdwenen, maar van een andere orde geworderf. Deze ontwikkeling in de Her vormde Kerk heeft niet nagela ten invloed uit te oefenen op alle Protestantse kerken in ons land. Wanneer men het Gere formeerd Weekblad leest, treft men daarin telkens weer stuk ken aan, waaruit blijkt met welk een belangstelling de ont wikkeling van de verhoudingen, juist tussen rechtzinnigen en vrijzinnigen wordt gade gesla gen. In niet minder dan vijf hoofdartikelen heeft prof. Berk- houer aan het eind van het vo rige jaar de critische beschou wing van de Ned. Geloofsbelij denis, door verschillende vrij zinnige theologen, behandeld en dit jaar volgden er vier artike len over „nieuwe spanningen in het Modernisme". Natuurlijk waarschuwt hij, maar toch heeft hij er 005 voor dat er hier iets in beweging is en dat er onder de vrijzinnigen zijn „die ons in hun uitlegging van de Schrift weer dingen komen zeggen, waarvan we niet meer ge droomd hadden ze ooit nog uit moderne mond te zullen horen". Naar aanleiding van 'n richtings- gesprek werd onlangs van recht zinnige zijde geschreven het als een bevrijding te gevoelen ver lost te zijn van het farizeïstisch spreken: „Wij rechtzinnigen". De Bijbel zegt dat niemand rechtvaardig is en verder dat wg de rechtvaardigheid in Christus hebben en verwachten. ene zijkant v. 't gebouw de zwa re steunberen, die de oorspron kelijke kerkmuur stutten en aan de andere zijkant zien we een muur, die alleen maar wil zijn: de dichtgemaakte zuilenrij, welke oorspronkelijk midden in de vroegere parochiekerk stond. Tijdens de restauratie is nog weer eens vastgesteld hoe sier lijk de zuilenrij met haar ver- bindingsbogen geweest moet zijn. Bij de ontgravingen, die no dig waren ook al omdat bij de kerk een consistorie werd gebouwd vond men allerlei natuursteenfragmenten, waaruit men kon afleiden, dat de vroe gere kerk met veel natuursteen was versierd. Het moet een kerk van een rijke parochie ge weest zijn. De toren staat wat ongewoon aan het einde van deze kerk- beuk en de veronderstelling is geopperd, dat men vroeger het plan heeft gehad een andere toren bij de kerk te bouwen. HET VERVAL. In 1944 was het kerkrestant van Zoutelande zover verval len, dat men eigenlijk niet goed meer wist wat men er mee moest aanvangen. Zo kwam men bij Monumentenzorg terecht en deze instelling reikte de hel pende hand. Na de oorlog werd tot volle dige restauratie van kerk en to ren besloten. De spitsboog-go- thische kap van de kerk, bleek geheel vermolmd te zijn. Zij moest door een nieuwe vervan gen worden. Dat werk is door plaatselijke werkkrachten met grote liefde verricht. Zij hebben een mooi stuk werk geleverd, dat gezien mag worden. De ra men werden in de oude vorm hersteld, een nieuwe vloer werd gelegd, het oude balkon werd uitgebroken en de ruimte on der de toren werd bij de kerk getrokken. Straks komt er een nieuwe orgelgalerij met daar onder de antieke preekstoel. CONSISTORIE. Bij het gebouw is een nieu we consistorie gezet, die in stijl is aangepast bij de kerk. Onaer deze consistorie bevindt zich een archiefkelder en een cen trale-verwarmingskelder. De kerk zal bijna drie hon derd zitplaatsen tellen. De res tauratie van het gebouw heeft ongeveer anderhalf jaar ge duurd. Zij vergde een bedrag van 100.000.—. Wanneer de kerk in Augustus a.s. in ge bruik word? genomen, zal zij ook voorzien zijn van nieuw meubilair. dat geheel door plaatselijke krachten wordt ver vaardigd. Voor de beplanting rond de kerk is het advies van de tuin architect ingewonnen, die ver bonden is aan de Stichting Nieuw Walcheren. Deze zomer zal tenslotte ook de toren worden gerestaureerd, waarmee een bedrag van circa 30.000 gemoeid zal zijn. Dan heeft Zoutelande uitein delijk zijn kerk en toren terug in een betere toestand, dan waarin ze verkeerden vóór de oorlogsfurie over Walcheren gmg! De kerkrestauratie te Zoutelande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3