PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Achcson staat voor een probleem Dr. Evatt heeft een zuiver politiek geweten Kinderhuis Welgelegen te Serooskerke is gereed 0E BILT Haken en ogen aan het Atlantisch Pact Oost-Indonesië wenst een algemeen Indonesisch gesprek V.OORSPEU 192e Jaargang - No. 40- Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred.. G Baliintijn. Pl.verv.. W Leertouwer en H, A Bosshardt. w?ek:P%ct>£5 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 10 cent Vrijdag 18 Februari '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per i nm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels I 1.—, tedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bureaux te Vlissingen Vlamingstr. 16-18.-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. leL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel 25 Een belangrijk grondwetsartikel struikelblok Het is de laatste weken duidelijk geworden, dat het ont werpen van een Atlantisch Pact op meer moeilijkheden stuit dan werd gehoopt en verwacht. De Westeuropese landen ver langen van hun militair sterke broer aan gindse zijde van de Oceaan duidelijke en ondubbelzinnige toezeggingen van on middellijke steun bij een eventueel conflict, maar de diplo maten in Washington aarzelen de verplichtingen der Ver Staten in enkele strakke bepalingen vast te leggen. Acheson heeft dit op zijn jongste persconferentie moeten erkennen. Hij deed, schreef de New York Times, als vele andere advoca ten, die zich in een moeilijk parket bevinden, door op handige wijze de punteif waar het om gaat te omzeilen. Het ligt natuurlijk geheel in de lijn der huidige Amerikaan se politiek de Westeuropese landen alle mogelijke hulp te verschaffen bij een eventuële aanval op hun onafhankelijk heid. Niemand verwacht in een dergelijk geval een herhaling van de ontwikkeling tijdens de tweede wereldoorlog, toen de Ver. Staten een tijdlang wel willend neutraal bleven en eerst na Pearl Harbour actief aan de strijd tegen Nazi-Duits- land gingen deelnemen. Niette min blijven er tal van vragen over. Welke actie zal als een aanval worden beschouwd? Was bijvoorbeeld de staats greep in Tsjecho-Slowakije een zuiver binnenlandse aangele genheid of agressieve actie van Moskou? Zal de militaire hulp onmiddellijk komen' of eerst op lange termijn zijn invloed doen gelden In hoeverre kunnen de Westeuropese landen reeds nu op oorlogsmateriaal voor hun verdediging rekenen? De moeilijkheid, waarvoor Abeson staat, is deze: Hoe kunnen vérgaande verplichtin gen van de Ver. Staten in over eenstemming worden gebracht met de grondwetsbepaling, dat slechts het Congres oorlog kan verkl'Jren. Er kan nu wel in een Atlan tisch Pact worden bepaald, dat een aanval op één der onderte kenaars de bondgenoten auto matisch in oorlog zou brengen met de agressor, maar dit zou in strijd zijn met het genoemde grondwetsartikel. Bij de debat ten in het Congres over het handvest der Ver. Naties stuit te men trouwens op dezelfde moeilijkheid Toen werd een vernuftige oplossing gevonden in de formule, dat zo nodig aan de Veiligheidsraad een strijd macht ter beschikking zou worden gesteld, die tot actie kon overgaan zonder goedkeu ring van het Congres. De Ver. Staten leenden op die manier als het ware een deel van hun militaire strijdkrachten uit. Wellicht wordt voor de hui dige moeilijkheden gedokterd aan een soortgelijke oplossing, die formeel aan de rechten van het Congres geen afbreuk zou doen. Acheson heeft nu een maal niet alleen te maken met zijn gesprekspartners uit Eu ropa, maar ook met de Ameri kaanse senatoren, bij' wie nog altijd restanten van het oude isolationisme aanwezig zijn. Bovendien, geen enkele souve- reine staat draagt gemakkelijk de beslissing over oorlog of vrede over aan een bovenna tionale groepering zoals het Atlantisch blok volgens de plannen zou moeten worden. Motie over Mindszenty in Britse Lagerhuis. Zeven Britse parlementsle den van alle partijen, behal ve de communisten, hebben besloten bij het Lagerhuis 'n motie in te dienen, waarin de regering wordt verzocht ,,alle mogelijke middelen aan te wenden" om kardinaal Mindszenty in vrijheid te doen stellen. In de motie wordt het Lagerhuis ver zocht uiting te geven aan „diepe bezorgdheid ten aan zien van de toenemende ver volging van de Christelijke kerk in Oost-Europa." Moskou wil Zwitser als gouverneur van Triëst. De Sovjet-Unie heeft Don derdag in de Veiligheidsraad meegedeeld, dat zy de candi- datuur goedkeurde voor het gouverneurschap van Triëst van de vroegere Zwitserse gezant te Moskou, kolonel Herman Fluckiger. Deze goed keuring kwam als een ver rassing. Engeland stelde aanvanke lijk kolonel Fluckiger voor, doch toen achtte de Sovjet- Unie hem onaanvaardbaar. De Russische afgevaardigde Malik deed zijn onverwachte aankondiging na een rede. waarin hij de V.S. en Enge land er van beschuldigde, de regeling van de gouverneurs kwestie opzettelijk te vertra- gén om de bezetting van Triëst door Brits-Amerikaan- se troepen te kunnen doen voortduren. De Amerikaanse afgevaar digde vond dat een discussie over hot gouverneurschap voor Triëst weinig zin meer had. HET ONTWERP VOOR HET ATLANTISCH PACT. Senator Connally, voorzitter vap de commissie voor buiten landse betrekkingen, verklaarde te Washington, dat naar zijn mening Dean Acheson, Vrijdag middag een ontwerp voor het Atlantisch Pact zou aanbieden aan de Senaatscommissie. V.N. vliegtuig neergestort in de Balkan. Naar gemeld wordt' zijn een Britse luitenant-kolonel en een Amerikaanse piloot om het leven gekomen bij het neerstorten van een vliegtuig van de Balkancom missie der V.N. „ergens in Mace donië". Het vliegtuig was uit Athene naar het gebied van Fio rina vertrokken ter versterking van het waarnemerscorps der V.N. aldaar. Engeland streeft naar vriendschap met Duitsland. „De Britse regering streeft er naar van Duitsland een volwaar dig lid der West-Europcse Unie te maken." zo verklaarde generaal Robertson tijdens een persconfe rentie te Dusseldorf. De generaal gaf toe. dat de Duits-Britse betrekkingen de laat ste weken niet meer zijn zoals het behoort. Gedurende mijn gehele leven, aldus de generaal, zijn er in deze betrekkingen moeilijkhe den geweest, die zelfs twee oorlo gen tot gevolg hebben gehad, het is onmogelijk dat deze betrekkin gen in één slag buitengewoon goed zouden worden. Ter verze kering van vrede en veiligheid zijn wij genoodzaakt geweest in Duits land een' paar weinig populaire maatregelen uit te vaardigen. Betreffende de wijzigingen in de West-Duitse grens kondigde Robertson aan, dat daarover eer lang door de betrokken regeringen een communiqué zal worden ver strekt. Hij stelde er prijs op te zeggen, dat deze grenswijzigingen nogmaals zullen worden onder zocht bij de ondertekening van het vredesverdrag met Duitsland. Voorts had hü geen instructies ontvangen over een eventuele volksraadpleging in de grensstre ken. Noorse regering vóór Atlantisch Pact. Uit Oslo wordt gemeld, dat de Noorse regering in principe heeft besloten toe te treden tot het Noord-Atlantisch pact, in dien alhans Noorwegen daartoe wordt uitgenodigd en de be treffende voorstellen voor Noor wegen aanvaardbaar zijn. Tegelijk werd beslist, dat geen non-agressie-pact met Rus land zal worden gesloten. De Griekse guerilla. In een Vrijdagavond dodr de staf van het Griekse leger uit gegeven communiqué wordt ge meld dat de aanval der Griek se guerillastrijdkrachten op Fio rina, de strategisch belangrijke stad in West-Macedonië. na vier dagen van verbitterde strijd is afgeslagen. Waar men stakingsleiders fusilleert. Uit Sjanghay wordt gemeld, dat drie mannen, die de leiding hadden van de busstaking te Sjnaghay, voor het vuurpeleton stierven. Ze werden geëxecu teerd op grond van krijgswet bepalingen. De staking is op geheven, zonder dat de stakers hun eis tot het ontvangen van 6 pikol rijst als noodrantsoen zagen toegewezen. Weer een speciale Kabinetszitting. DR. BEEL AANWEZIG. Donderdag is het kabinet de gehele dag in een bijzondere zitting bijeen geweest. De Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, heeft aan de besprekingen over de Indonesische kwestie deelgeno men. In tegenstelling tot de som bere geruchten van de laatste dagen over verschil van in zicht tussen de regering en dr. Beel, concluderen wél-in gelichte kringen uit dit over leg, dat Donderdagmiddag niet verder werd voortgezet, dat er reden is, om in dit op zicht een optimistisch geluid te doen horen. Cochran benoemd tot ambassadeur in Pakistan. President Truman heeft Merle Cochran benoemd tot. ambassadeur in Pakistan. Deze benoeming moet door de Senaat nog bevestigd wor den. In de bekendmaking wordt gezegd, dat Cochran „met het oog op het kritieke stadium van de situatie in Indonesië zijn werk in de commissie der Ver. Naties voor Indone sië zal voortzetten." Zodra de toestand in Indo nesië het toelaat, zal Cochran naar Karatsji vertrekken. Australië wil de Nederlanders niet uit Azië wegwerken. De Australische minister van buitenlandse zaken dr. Evatt, die sinds de militaire actie in Indonesië in ons land een wei nig goede naam heeft, verdedigde Donderdag in een lange rede voor het Huis van Afgevaardigden het optreden van Australië in de Veiligheidsraad. Hij richtte zich daarbij voor al tot diegenen, die hem een onvriendelijke en dwaze poli tiek jegens de bondgenoten verweten hadden. Allereerst nam dr. Evatt, die in Parijs voorzitter was van de algemene vergadering der V.N. en zich in die functie tot een van de belangrijke U.N.O.-figu- ren heeft ontwikkeld, de Vei ligheidsraad in bescherming. De diverse resoluties, betoogde hij, hadden vijandelijkheden op gro te schaal in Kasjmir, Perzië en andere gebieden, waar moeilijk heden waren, voorkomen. Over het algemeen is aan de besluiten van de Ver. Naties gehoorzaamd. In dit stadium van ontwikkeling kunnen de besluiten nog niet met kracht van wapenen worden afge dwongen. Wellicht is dat goed, want 'n eventuele mili taire macht zou gebruikt kun nen worden tegen een klein land, hetgeen rampzalige ge volgen voor de vrede zou hebben. De handelwijze van de Au stralische regering inzake In donesië was volgens dr. Evatt steeds correct geweest en in overeenstemming met de begin selen van de Ver. Naties. De Nederlanders hebben echter zonder kennisgeving aan de Veiligheidsraad, een aanval op de hoofdstad van Indonesië ge daan en de leiders gearresteerd, die thans nog worden vastge houden. De Veiligheidsraad achtte dit een weloverwogen schending van het handvest der V.N.. hetgeen ook ongetwijfeld het geval is. 't Was, verzekerde dr. Evatt, geenszins de bedoeling de Ne derlanders uit Indonesië weg te werken. Wij zijn er altijd van overtuigd geweest, dat ter wille van Zuidoost Azië samenwer king met de Nederlanders bij de vestiging van een nieuwe' zelfbesturende staat noodzake lijk is. Australië wil bijdragen tot het bereiken van een over eenkomst, waarbij de samen werking tussen Nederland en Indonesië kan voortduren en de buitengewone economische be langen van de Nederlanders niet zullen worden aangetast. Wij hebben gehandeld, besloot dr. Evatt, als :n loyaal lid van de Ver. Naties. Op 18 Februari wórdt Prinses Marijke, het jongste dochtertje van H. M. Koningin Juli ana en Z.K.H. Prins Bernhard, twee jaar. Deze laatste opname toont haar tydens het spel in één der vertrekken van Paleis Soestdjjk. BATAVIA OPGELUCHT. Rede van mr. van Maarse- veen gunstig ontvangen. Dc rede van minister van Maarseveen in de Tweede Ka mer heeft in Nederlandse poli tieke kringen te Batavia een belangrijke mate van opluch ting gebracht. Met belangstel ling wordt thans uitgezien naai de regeringsverklaring op Vrij dag a.s. Ook Sultan Hamid II had met instemming kennis genomen van de verklaring, dat Indone sië niet aan zijn lot zal worden overgelaten. Ook het ..Batavïaas Nieuws blad" schrijft onder de titel „klaarheid", over de verklarin gen van minister van Maarse veen o.a., dat aan de onzeker heid, die nu al zo lang heeft geduurd, een einde is gekomen door de verklaring, welke mi nister van Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer heeft af gelegd. Het zijn alle kloeke en klare woorden, die geen ruimte tot misverstand laten aangaan de de bereidheid der regering om de consequenties harer da den te aanvaarden. Ook „De Nieuwsgier" acht het politieke perspectief aan merkelijk verbeterd. Anti-Nederlands voorstel In Amerikaanse Senaat. Alle Marshall-hulp aan een Europese mogendheid, die weigert te gehoorzameii^aan „bevelen of verzoeken" van de Veiligheidsraad, zou op houden op grond van een wetsontwerp, opgesteld door de Republikeinse senator Owen B. Brewster, dat Don derdag bij de Amerikaanse Senaat ls ingediend. Het wetsontwerp, dat de vorm heeft van een amende ment op de wet betreffende de economische samenwer king. is een nieuwe zet Brewster en adere Republi keinse senatoren om invloed uit te oefenen op de Neder landse militaire activiteit in Indonésië. Goese voorbeeld vindt navolging. Dr. JESSUP KRIJGT ONDERSCHEIDINGEN TERUG Het voorbeeld van de hoofd onderwijzer te Goes, die zijn Amerikaanse onderscheiding terugzond aan dr. Jessup, heeft navolging gevonden. Thans heeft ook de 42-jarge opzich ter van de fortificaties in IJmuiden, A. C. Klop, ver scheidene' Amerikaanse on derscheidingen o.a. de bronzen medaile van president Roose velt, aan dr. Jessup gere tourneerd. Vele andere leden van zijn ondergrondse groep hebben eveneens hui onderscheidin gen geretourneerd. Levenslang geëist tegen „Fritz de moordenaar". Dc Duitser F. Kratzl, die bij het 'uitbreken van de oorlog als mijnwerker al geruime tijd in Nederland woonde, was in de bezettingstijd lid geworden van de „Schutzgruppe". Men stelde hem aan als bewaker van het kamp Mooiland te Ede. waar hij zich de bijnaam „Frits de moordenaar' verwierf, omdat hij twee Nederlanders, die uit het kamp waren ontvlucht, zonder vorm van proces met een revolverschot doodde. Gisteren stond hij terecht voor het bijzonder gerechtshof te Zutphen. De procureur-fiscaal vorder de levenslange gevangenisstraf. Het hof zal arrest wijzen op 24 Februari a.s. tc Almelo. „De Republiek is een realiteit" Vrije volkswil moet beslissend zijn. Voor het verwaarloosde kind is alleen het beste goed genoeg. Geen gestichtssfeer maar huiselijkheid. Toen Oliver Twist in het kale en vuile ges icht bij de etensuitdeling oni nóg een schep soep durfde te vragen, was jong en oud ontzet over die brutaliteit. Wy moesten denken aan dit roman-frag ment, waarin Dickens de er barmelijke toestanden in de Engelse kindergestichten van zyn tijd aan de kaak stelde, toen w\j het nieuwe tehuis Welgelegen van de Vereni ging Ivinderzorg te Seroos kerke bezichtigden. Het bestuur van deze in stelling heeft zich bü de in richting van het nieuwe te huis uitsluitend laten leiden door de gulden stelregel „Voor het verwaarloosde kind is alleen het beste goed ge noeg." In de oorlog werden de kin deren van Kinderzorg her en der over het land verspreid. Op initiatief van de bestuurs leden ds. J. de Vries en de heer C. C. Mantz kon echter beslag worden gelegd op „Welgelegen" te Goes, waar na verloop van tijd 40 kin deren hun jasjes hadden han gen. De behuizing was ech ter zo gebrekkig, dat men moest omzien naar een ander onderkomen. Daar kwam bij, dat na de oorlog een grote stroom verwaarloosde en ,,re- geringskinderen" werd ver wacht. Toen deed zich de gelegen heid voor het statige buiten „Vrederust" te Serooskerke te verwerven. Het bestuur liet er geen gras over groei en: het landgoed werd ge kocht, de naam werd gewij zigd in „Welgelegen" en de plannen voor verbouwing en restauratie kregen vorm in situatieschetsen en Ingewik kelde berekeningen. TEGENVALLERS Mét de werklieden, het hout en de verf kwamen de grote en de kleine zorgen mee. Het bleek na enige tijd, dat de kosten ver boven de raming zouden stijgen en uiteind£lyk heeft het bestuur dan ook bijna 2 ton op tafel moeten leggen, tweemaal zoveel als men had begroot. Daar stond tegenover, dat van alle kan ten spontaan geholpen is. Volksherstel nam een groot deel van de inrichting voor zyn rekening, diakonieën en particulieren tastten gul in hun po.temonnaie. Het be stuur van Kinderzorg is thans met de ministers van Justitie en van Financiën in onderhan deling om te komen tot slui ting van een grote geldlening, die de exploitatie mogelijk maakt. Een andere tegenvaller was de trage voortgang In de uit voering van het werk. Het heeft ongeveer een jaar in be slag genomen, zeer tegen de verwachtingen in. Hoewel de pupillen, 45 in getal, reeds geruime tijd in Welgelegen wonen, is pas dezer dagen het werk voltooid. Wanneer men het huis gezien heeft, vóórdat de werklieden aan de slag to gen, kan men eerst ten volle beseffen, hoeveel er veranderd én verbeterd is. In het gehele gebouw is maar één vertrek practisch onveranderd geble ven: de conversatiezaal voor het personeel, die met het warme goudbehang en de in drukwekkende betimmeringen een sfeer ademt vaji patri- ciërs-pracht en praal. ZON EN GEZELLIGHEID De dagverblijven voor de kin deren liggen op het Zuiden en de vele ramen geven de zon vx-ije toegang. Wit behangen en geschilderd met kostelyke prenten aan de wand, leuk speelgoed en speciale kinder- meubeltjes: licht, fris en hui- selylc. Alles is omvangrijk in dit huis en dus is er een keu ken, als was Welgelegen een groot hotel. IJen etenslift gaat van de zolder naar het sous- terrain, waar bij de linnenka mer tevens een koker voor wasgoed uitmondt. Efficiëncy voor alles! Langs de monumentale trap komt men op de eerste étage, waar de kleintjes him heldere i en gezellige slaapzalen hebhen met ingebouwde contrölekia- mertjes voor de leidsters. Ook in de détails dat valt hier overal op heeft men zich bij de inrichting laten leiden door de behoefte van het kind aan een huiselijke, maar dan vooral geen armelijke sfeer. Op de zolder (die in geen enkel opzicht meer aan een zolder herinnert) slapen de schoolgaande meisjes en lig gen de personeelkamertjes: klein, maar keurig geïnstal leerd. Men heeft wel vol doende personeel, maar toch wordt de behoefte gevoeld aan een opleiding. Er zijn hier over thans besprekingen be gonnen en men hoopt te kun nen komen tot een px-ovln- ciale regeling. Vader en moeder in het te huis zijn de heer en mevr. Reyerse. In hun vertrekken dient een radiotoestel als cen trale: er zijn aftakkingen ge maakt naar alle zalen. De beplanting van het toe komstige park zal hoofdzake lijk uit vruchtbomen bestaan, die zo geplant zijn, dat men van de weg af de indruk krijgt van een bos. Wanneer er weer voldoende wurmen op Walche ren zijn, wordt het eilandje in de vijver vogeleiland. Welgelegen" is een stukje dia konaal werk, dat aantoont waar Christelijke barmhartig heid toe kan leiden. Het is het ideale kindertehuis voor de jongens en meisjes, naar wie het geluk in hun jonge leven nog té weinig heeft ge glimlacht. Men zou wensen dat Dickens eens door deze zonnige zalen zou kunnen wandelen, met zjjn geestes kind Oliver Twist aan de hand! In het commentaar van een -oordvoerder van het ministe rie van voorlichting van Oost- Indonesië over radio-Makassar werd het standpunt van de re gering der Negara Indonesia Ti- mur uiteengezet t.a.v. de status van de republikeinse regerings personen. Wie op basis van een gezonde realiteitszin redeneert, aldus deze commentator, moet erkennen dat ook in de situatie van het ogenblik moet worden uitgegaan van het bestaan van de Republiek Indonesia. Die re publiek is zowelvoor als na de gebeurtenissen van eind 1948 een realiteit die zich heeft uitgedrukt in een staatkundige organisatie. Sukarno, Hatta c.s. zijrt dei-halve te beschouwen als regeringspersonen van die Republiek hoewel zij als gevolg van de ontwikkelingen na 19 December hun feitelijk be- stuursgezag thans niet kunnen uitoefenen. De gedaante en begrenzing echter welke die staatkundige organisatie zal aannemen bij de totstandkoming van de vrije en souvereine Ver. Staten van Indonesië zullen het resultaat moeten zijn van het algemene Handjes schudden. „Ik heb nog spierpijn van het handjes schudden", ver telde gezagvoerder D. van Burken. die met het pel grimsschip „Kota Agoeng" eindelijk in Nederland te rugkeerde. „Ik had 1220 Hadji's, die een bedevaart naar Mekka achter de rug hadden, van Djeddah naar Batavia teruggebracht en bij het ontschepen toonden ze zich allemaal zo tevre den, dat ze tegen alle ge bruiken in erop stonden me één voor één de hand te komen drukken". Illegaal werker schoot verraadster neer. Voor het Haagse gerechts- bof is Donderdag de zaak te gen de oud-illegale werker Kicken, die op 2 Mcl 1945 'n vrouw, Nora Brevet, die hem in 1942 aan de Duitsers had •verraden, doodschoot, voort gezet. Kicken zelf verklaarde, dat deze daad noodzaak was ge weest, omdat de vrouw zich, toen hjj haar naar een onder grondse post bracht, niet rus tig hield. Kicken stond be kend als een buitengewoon dapper, disciplinair en goed vaderlander. Bij het getuigen verhoor kwam de controverse tussen de B.S. en het Oranje Nassauregiment om de hóek- kijken, doch de president ging daar tegen in. De zitting werd daarna geschorst. Indonesische gesprek. Belang rijk zal hierbij als factor zijn de opvatting der vertegenwoor digers van de onderscheiden' ge bieden die tezamen als deelsta ten deze vrije souvereine repu- bleik zullen vormen. Beslissend hierover zal tenslotte moeten zijh de uitspraak van de gega randeerd vrije en geordende manifestatie van de volkswil. Voorts zeide de woordvoer der. dat de regering te Makas sar van oordeel is, dat het standpunt omtrent de resolutie van de Veiligheidsx-aad slechts te bepalen is op gi-ond van een diepgaand overleg in algemene Indonesische kring en het for muleren van een uitspraak op dit ogenblik en zonder dit over leg niet binnen haar competen tie rekent. Een dergelijke'uit spraak kan naar haar mening slechts worden gegeven als re sultaat van een gedachtenwis- seling tussen alle toekomstige deelstaten der te vormen V.S.I. Los van incidentele ontwik kelingen heeft de regering van Oost-Indonesië steeds vast ge houden aan het beginsel dat zij binnen het raam der haar als regering van een deelstaat toe gekende bevoegdheden en in het kader der tc vormen V.S.I. de baas wil blijven in eigen huis. Dit standpunt geldt ook nu onverminderd. Amerikaans journaliste uit Sowjet-Unie gewezen. In antwoord op een Amerikaan se nota terzake van de aanhouding te Moskou van de Amerikaanse journaliste Anna Louise Strong, die beschuldigd is van spionnage. heeft het Russische ministerie doen weten, dat" de betrokkene „binnen enkele dagen" uit dc Sowjet-Unie zal worden gezet. Anna Strong is Maandag jl. aan gehouden. Zij is 64 jaar en is te Washing ton lange tijd beschouwd als pro- Sowjetrussisch gezind. In de Sow- je.t-Unie werd zij in 1944 inge haald als „een ware vriendin van de Sowjet-Unie." MEER WIND. Geldig tot Vrijdagavond: Voo»1 het Noorden van het landplaatselijk ochtendne vel of mist. Wat toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige, langs de Waddeneilan den later krachtige wind tus sen Zuidwest en Zuid. 's_Mid- dags iets minder zacht. Voor het Zuiden van het land: droog weer met enke le overdrijvende wolkenban ken. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1