T Oesterteelt in Amerika Energiebehoefte, van Nederland thans veilig t Kappie en de Vliegende Hollander Sport en wedstrijden AETHER ante Sabine grijpt in sa Lezers schrijven Dr. Korringa sprak voor de oesierkwekers in Yerseke De oesterteelt in Amerika is wel enigszins anders dan de oosterteelt in Zee-laml. Dit bleek wel uit de interessante causerie, die dr. K. P. Korringa dezer dagen te Yerseke hield. Zoals bekend werd dr. Korringa destijds uitgenodigd om in de Verenigde Staten enkele lezingen te houden over de oestercultuur in Europa. Van het een kwam het ander en de grote waardering, die men ginds voor het werk van dr. Korringa had, kwam tot uitdrukking in de vele uitnodigingen, die men hem deed, om overal de oesterge- bieden te komen bezoeken. Na een welkomstwoord van mr. M. Vlaming, voorzitter van de vereniging tot bevorde ring van het oesterbedrijf, vertelde dr. Korringa van zjjn ervaringen. Eerst behandelde spr. de Chesapeake Baai, die ca. 250 km het land binnen dringt en een bij uitstek rijk oesterge- bied. vormt. Va,n cultuur is hier geen sprake. In kleine vaartuigen, bemand met twee of drie personen, trekken de oestervissers er op uit om op de van nature zo rijke oester- banken te gaan vissen. Door te intensieve bevissing gin gen reeds vele goede banken te gronde, en vele zullen nog volgen. De vraag rijst waar om hier dan geen cultuur wórdt opgebouwd. Het ant woord moet luiden: Omdat de kleine oestervissers, meest kleurlingen, dat niet wensen. Zij vissen hun oesters en gaat het op de ene plaats niet meer dan proberen ze het ergens anders weer. Dr. Korringa vertelde voorts iets van de sub-tropische stre ken, waar o.a. schildpadden worden gekweekt. Er werd een film vertoond waarin de hygiëne bij de ver werking van oesters naar vo ren werd gebracht. In Amerika worden de oesters nl. grotendeels ter plaatse opengestoken en in blikken, verpakt in ijs verder het binnenland in gezonden. Groot is het contrast tusen de primitieve wijze wa&rop bij het oogsten der oesters enz. te werk woirdt gegaan en de outillage in de oester-fa brieken". MISSISSIPPI. Dr. Korringa behandelde •verder de delta van de Missis sippi. Hier heerst een tropisch klimaat. Men bevindt zich dan ook ter hoogte van de Sa hara! Het middelpunt is hier de grote stad New Orleans met veel drukte en vertier.- Verdar is er de vlakte en zijn er de kreken, waar hier en daar eenzaam een oestervisser woont. Er is hier een zeer primitieve cultuur. De zaai- oesters worden nl. tegen ge ringe kosten op de natuurlijke banken gevist en uitgezaaid op de eigen gronden der „kwekers". Teneinde te voor komen dat anderen met de profijten er vandoor zouden gaan, zit er voor deze men sen niets anders op dan bij hun bezit de wacht te houden, d.i. er bij te .gaan wonen. Oesters vindt men hier in hoeveelheden, die de Zeeuwse kwekers van verbazing de handen ineen zou doen slaan. Banken, van één a twee meter hoog, bg laag water zicht- baatr, bestaande uit niets an ders dan oesters, het ene ge slacht op het andere gesta peld, stijf tegen elkaar ge drukt, wat de vorm natuur lijk niet ten goede komt. De broedval is overweldigend, en de enige collecteur is de groeirand der oude oester. Deze avond liet de Zeeuwse oesterkwekers, gewend aan een geperfectionneerdc cul tuur, clie uit ieder stukje girond tracht te halen wat er in zit, iets zien van 't ruwe leven der oestermensen aan de oostkust der V.S. Een volgende lezing, over 14 da gen weer door dr. Korringa te houden, zal dan gewijd zijn aan de. Canadese oestercul tuur. Het was reeds elf uur toen mr. Vlaming de spreker dankte voor het gebodene. We mogen terugzien op een zeer geslaagde avond, en het applaus dor overvolle zaal di e' vermoeden dat ook de beide volgende lezingen met evenveel, zo niet nog meer be langstelling zullen worden ge volgd. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 15 Febr. Aalsum v. Hamburg; 16 Febr. Gea v. Duinkerken. Vlissingen. vertrokken: 15 Febr. Aalsum n. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen: 15 Febr. Mapia v. Amsterdam, Leuvehaven v. Amsterdam, Le na uit zee n. Gent, Franka uit zee n. Gent, Westland v. Londen, Aldabi v. Hamburg, Alkaid v. Rotterdam, Delft v. Madeira, Mariekerk v. Rotter dam. Gepasseerd v. Antwerpen: 15 Febr. Vaderland n. zee, Linge- stroom n. Amsterdam, Aagte- kerk n. Australië, Congostroom n. Hamburg, Ysel n. Amster dam, Kerknieuws DANKDIENST VOOR Ds. VAN DORP. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk te Londen een her denkingsdienst gehouden ter nage dachtenis van ds. Johan van Dorp, oud-predikant der Nederlandse gemeente te Londen. De dienst werd voorgegaan door de tegen woordige predikant, ds. R. H. van Apeldoorn en de hoofdpredikant van het Nederlandse leger. Kol. A. T. W. de Kluis uit Nederland. NED. HERV. KERK. Bedankt voor 's Heer Arends- kerke Ph. M. Becht te Vrooms- hoop. GEREF. KERKEN. Beroepen te Stad a.h. Haring vliet M. Wielemaker te Silvolde. Officiële publicaties. HINDERWET VLISSINGEN. B. en W. van Vlissingen brengen, ingevolge de art. 6 cn 7 der Hin derwet ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen verzoeken De Shell Nederland N.V. te 's- Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een electrlsch ge dreven benzine-installatie door het plaatsen van een ondergronds re servoir met een inhoud van 6000 liter en een bovengrondse aftap-in richting, gelegen vóór het perceel Noor zeestraat 13; De Caltex Petroleum Maatschap pij N.V. te 's-Gravenhage om ver gunning tot het oprichten van een ondergrondse petroleum-bewaar- plaats van 4000 liter inhoud met een daaraan verbonden aftappomp op en achter het perceel Noord straat 24; dat deze verzoeken met de bij lagen van neden af op de Gemeen te-secretarie -(2e afd.) ter visie zullen worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun col lege kunnen worden ingediend. Op 22 Febr. a.s. resp. 10 en 10.30 uur. zal ten Gemeentehuize gele genheid worden gegeven om be zwaren tegen het oprichten dier inrichtingen in t- brengen, terwijl daarbij zowel de verzoekers als zij. die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe ,te lichten. Zowel de verzoekers, als zij. die bezwaren inbrengen, kunnen gedu rende 3 dagen vóór de 22e Febr. ter Gemeente-Secretarie (2e afd.) van de ter zake ingekomen schrif turen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op ge vestigd. dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Nieuwe transformator te Lutterade. Per s.s. Dotterell van de Hol landse Stoombootmii. is in Amster dam het eerste deel gearriveerd van een 220 k.v. (kilo volt) trans formator. de grootste van Neder land en een van de meest krachti ge van geheel Europa. De trans formator is in opdracht van het di rectoraat-generaal van de energie voorziening op kosten van het rijk in Engeland gebouwd en bestemd voor het in aanbouw zijnde 220 k.v. transformator- en schakel- station te Lutterade in Zuid-Lim burg. Door de aankoop van deze transformator kan het Neder landse electriciteitsnet gekoppeld worden aan het sterke Europese net. De energie behoefte van het Nederlandse bedrijfsleven is daardoor veilig gesteld. Het ligt niet in de bedoeling, zo vernemen wij, na de voltooiing van het koppelnet de centrales in Nederland voortaan geregeld van electriciteit uit het buitenland te voorzien. Nederland zal blijvend moeten proberen de eigen behoef te uit eigen middelen te dekken. Wanneer echter de Nederlandse energiebronnen door de pen of an dere oorzaak niet of niet vol doende zouden kunnen function- neren, zou de industrie toch door kunnen werken dank zii de via het koppelnet geleide electriciteits- voorziening uit het buitenland. Internationaal overleg zal nodig zijn om deze wederzijdse steun te regelen. Met België heeft Neder-* land reeds een regeling getroffen. Wanneer België tekort aan stroom heeft, helpt Nederland en omge keerd. Roomsoezen waren besmet. In hoger beroep stond Dins dag te Arnhem terecht de ban ketbakker W. G. A. van M die op-25 September 1946 eenden eieren had verwerkt in room soezen, waardoor deze werden besmet met paratyphus bacil len. Het gevolg was dat een meisje was overleden, terwijl ca. 100 mensen waren ziek ge worden, ook de bakker zelf. Hij werd vrijgesproken op formele gronden, nadat zee maanden was geëist, doch de officier kon met dit vonnis niet accoord gaan. Hij eiste thans 500 boete of twee maanden. FEUILLETON Roman van MARIA SAWERSKY 55 Mengelberg nam zijn nichtje ietwat verstrooid op. Het kwam hem voor, dat Beate er in de nieuwe aanwinst lang niet zo voordelig uitzag als de aardige mannequins in het modehuis. .Vanavond gaan we naar de opera", zei hij. „Dan moet je die jurk maar eens aantrek ken". Beate knikte. Voor Irene was het een iet wat onaangename verrassing, toen ze van het geschenk van de kapitein vernam. Hoewel de afgunst op haar gezicht te le zen stond, was ze toch verstan dig genoeg om daarvan met geen woord te laten blijken. Een en ander was trouwens slechts van korte duur, want toen de avond viel en Beate zich voor de ope ra begon te kleden, verdwenen de gevoelens van jalouzie on middellijk. Naar Irene's smaak toch, zag Beate er in het nieu we toilet eenvoudig verschrik kelijk uit. Het rood deed haar nog bleker lijken dan gewoon lijk en daar de japon uitgesne den was, kon men duidelijk Beate's magere schouders zien. Irene maakte daarentegen een schier verblindende indruk. Aangezien zij niets anders in haar hoofd had dan de zorg voor haar uiterlijk, verstond zij het ook zich uitstekend te kle den. De arme Beate verzonk bij haar volkomen in het niet. De kapitein had voor de tocht naar de schouwburg een auto besteld. Daar hij echter nogal wat lang werk had gehad met zijn das en een onwillige boord, kwamen ze iets te laat en dit had weer tot gevolg, dat zc bij hun entree een aangename ver rassing beleefden. In de aan grenzende loge zaten Sabine Reuder. haar neef Felix en Ka- reltje Schuch. Uiteraard volgde onmiddellijk een hartelijke begroeting. Ka- reltjes ogen verslonden Irene Larsen. Reeds had hij een paar dozijn complimentjes bij de 'hand om van zijn bewondering te getuigen, maar daarvoor kreeg hij geen gelegenheid, want nauwelijks had men weer plaats genomen, of de-ouvertu re begon. De opera „La Bohème" werd opgevoerd. Reeds na de eerste strophen geraakte Beate onder de bekoring van de smeltende muziek en het lot van de arme Mimi ontroerde haar tot tranen toe. Ze was jarenlang niet in de schouwburg geweest en mede daardoor genoot ze ten volle van deze welverzorgde opvoe ring. Desondanks dwaalde haar blik toch telkens weer naar dr. Reudcr, die in de aangrenzende lege direct aan de andere kant van de afscheiding zat. Oom Jules had vergeten een pro gramma te kopen. Reuder gaf Beate het zijne cn' toen hij het opgetogen gezicht van het meisje zag. vroeg hij glimla chend: „Bevalt u het stuk, juf frouw Mengelberg?" „O, ja, ik «find het prachtig", fluisterde ze terug. „Het is een opera voor min- nenden", zei Reuder, zonder' enige bijbedoeling, doch Beate kleurde er van. Jules Mengelberg was in een uitmuntende stemming. Hij vond het buitengew.oon gezellig temidden van al die jonge men sen en nodigde juffrouw Sabi ne en haar gezelschap na de voorstelling uit tot een bezoek aan het schouwburgrestaurant Daar bestelde hij. geheel in af wijking van zijn gewone zuinig heid. een uitgelezen souper en in stilte genoot hij er van, dat alle kennissen uit de stad ver baasd naar zijn tafel gluurden en met elkander over het on gewone gedrag van de kapitein fluisterden. „Die verwonderen er zich na tuurlijk over, wat er met die oude Mengelberg aan de hand is en raken daar de eerste dagen niet over uitgekletst", zei hij grinnikend tot Sabine Reuder. Kar eitje Schuch had een plaats naast Irene weten te be machtigen. Hij maakte haar het ene compliment na hel andere, waarvoor Irene echter niet bijster gevoelig scheen te zijn. Telkens weer probeerde zij Fe lix Reuder in een gesprek te betrekken, maar daarmee had ze weinig succes, want deze had Beate als tafeldame en converseerde ijverig met haar. enkel en alleen met het doel Irene uit te schakelen. Beate echter voelde zich dol geluk kig, dat de held van haar dro mon zoveel aandacht aan haar schonk. Irene's stemming daarente gen daalde meer en meer, maar tenslotte trooste zij er zich mee. dat haar knappe verschijning in het restaurant nogal opzien baarde, terwijl Beate ér in haar nieuwe, rode japon verre van bekoorlijk uitzag. Ook aan deze gezellige avond kwam echter een einde. Men reed in twee taxi's naar huis. Kapitein Mengelberg geeuwde ifaar hartelust, toen hij zijn ka mer opzocht. Ook de beide meisjes gingen direct naar bo ven. waar Irene voor de slaap kamerdeur afscheid i^m van haar nicht door met een vals lachje even haar wang te stre len en haar toe te voegen: „Je hebt er in je nieuwe jurk aller liefst uitgezien, hoor meisje!" (Wordt vervolgd) 25 Het zeilschip kwam hoe langer hoe meer naar boven en opeens zag Kappie, dat er onder de zeilen een duikboot boven water kwameen moderne duikboot! „Ha!" dacht Kappie. „Net wat ik dacht. Een namaak Vliegende Hollander! Daar deugt iets niet! Dat zal ik eens nader onderzoeken! „Klim maar alvast naar beneden!" schreeuwde hij naar de Maat. „Ik kom!" Daarna pakte Kappie een stevige knots en stapte toen over op de duikboot. Htj liep meteen naar de duiktoren toe en lichtte daarvan het deksel op! „Hé! Volk!" riep hg naar beneden. De Maat was op de begane grond te recht gekomen. „Vreselijk!" riep hij. „Verschrikkelijk. Sp...spookschip! VI...Vliegende Hol... Hollander!" „Onzin!" zei Kappie. „Klont die je bent! Zie je dan niet, dat dit een gewone duikboot is? Niets geen spoken! Ha! Daar hoor ik iets! Daar komt iemand naar boven!" Kappie hield zijn knots hoog opgeheven om toe te kunnen slaan, indien dat no dig mocht blijken. In de opening ech ter verscheen alleen een hand, die een revolver omklemd hield. „Help!" schreeuwde de Maat. Amsterdamse Beurs 15 Febr. 16 Febr. lOOtS 97% 97'/# 100'/a 97'/, 97-/4 100 213 Va 160% 163 y2 163 Va 159% 140% 32 VS 96% Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 196264 Nederland 196264 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. a f 100 2% Indlë 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B. Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ne'd. Kabelfabraiek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterd. Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot 43% 49% Shell Union 33% 34% Baltimore Spw. 8% Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. 9% Pennsylvania 15% 15% Ter beurze van Amsterd&m be stond aanvankelijk weer een ge drukte stemming, die voornamelijk moest worden toegeschreven aan allo onzekerheden die het Indone sische probleem oplevert. Bij de opening waren de toonaangevende aandelen, vergeleken met de vo rige slotkoers, alle lager, terwijl zich vervolgens nog een kleine in zinking voltrok. Het verlaagde koerspeil lokte klaarblijkelijk in het tweede gedeelte van de beurs- tijd kopers in de markt, waarmede de aanvankelijke nadelige ver schillen grotendeels of geheel konden worden gecompenseerd. Koninklijke opende een paar pun ten beneden het vorige slot. lie pen vervolgens nog een paar pun ten achteruit, maar wisten zich nadien zodanig te redresseren, dat zij slechts een klein verlies te boe ken kregen. Van de industriëlen traden Unilever op de voorgrond, waarbij na de nodige schommelin gen de koers per saldo nog een kleinigheid boven het vorige slqt kwam. Minder roken, meer huizen. Tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting in de Tweede Kamer heeft mi nister Xn 't VeJd. sprekende ovei de deviezenmoeiJijkheden. die de materiaalaankoop voor bouwnij verheid belemmeren, gezegd, dat een vermindering van het jenever- verbruik de deviezenpositie voor de bouwnijverheid zou kunnen verbeteren. Een nadere bestudering van de cijfers heeft deze opvatting van de minister niet bevestigd, zo deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting thans mede. Daar voor de bereiding van ge distilleerde dranken practisch geen grondstoffen ingevoerd behoeven te worden zou een beperking van het jeneververbruik geen devie- zenbesparing van enige betekenis met zich brengen. De minister stelt er daarom prijs op te verklaren, dat zijn desbetreffende medede ling niet juist is gebleken. In tegenstelling tot het jenever- verbruik heeft het tabaksverbruik wel een nadelige invloed op de positie van de bouwmaterialen, al mag deze Invloed niet te hoog worden aangeslagen. Minder ro ken zou echter inderdaad kunnen betekenen: meer huizen bouwen. SCHAATSEN De wereldkampioen schappen te Oslo. Aan de wereldkampioen schappen schaatsenrijden, die Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari a.s. te Oslo worden gehouden, zal worden deelge nomen door rijders uit Ne derland, Noorwegen, Zweden, Hongarije, Groot-Brittannië, Finland, Korea, Polen en de Ver. Staten. Hoewel de inschrijvingen pas Vrijdagavond sluiten en belangrijke teams als die van Noorwegen en Zweden nog niet zijn samengesteld, zijn reeds vele namen van deel nemers bekend. Behalve de Nederlanders Kees Broekman, Jan Langedijk, Wim van der Voort en Anton Huiskes, zul len uitkomen: de Finnen Parkltinen, Laitinen, Lammio en Salomaa; de Koreanen Chang Puyn, Hio Chang Lee en Dong Sung Moon; de Pool KaTbarczyk; Kilian, Pajor, Merenyi en Ladanyi uit Hon garije: de Britten Young en Dymock; Henry en Werket (Ver. Staten), terwijl de En- felsman Cronshey, evenals te >avos, onder dé kleuren van de International Skating Uni on zal starten. MOTORSPOR1 Motorrit door West Zeeuwsch Vlaanderen. De onlangs opgerichte mo torclub in West Zeeuwsch- Vlaanderen, zal a.s. Zaterdag voor het eerst naar buiten optreden, 's Middags om half vier wordt er gestart voor een rondrit, waarby geen dorp in West Zeeuwsch Vlaanderen zal worden overgeslagen. Men vertrouwt er óp, dat in alle plaatsen de motorrijders zich zullen aansluiten, zodat met een grote groep de finish te Oostburg zal worden bereikt. Daar wordt dan 's avonds om 7 uur in hotel de Vuijst een gezellige bijeenkomst ge houden, tijdens welke het voorlopig bestuur verslag van zijn werkzaamheden zal uit brengen en een definitief be stuur zal worden gekozen. Tijdens deze bijeenkomst zal tevens een uiteenzetting wor den gegeven van de Knobel- rit, welke de club op Zater dag 5 Maart zal organiseren. WIELRENNEN Geen amat^urwedstrijden in Limburg. De jongste besluiten van de N.U.W. betreffende de prijzen voor amateurs en nieuwelingen die voortaan uitsluitend mo gen bestaan uit bekers, kran sen, medailles etc. zijn in Lim burg niet met gejuich ont vangen. De Limburgse organisatoren voor amateurswedstrijden vergaderden Zaterdagmiddag aangaande deze kwestie. Er werd een motie aangenomen waarin de N.W.U. wordt mee gedeeld dat de gezamenlijke organisatoren van Limburg geen wedstrijden meer zullen uitschrijven voordat de Sport- ONS GARNIZOEN. Eigenlik* moest het niet'nodig zijn eer. opwekkend woord te schrijven ten opzichte van het garnizoen of tc wel de C.O.A.K, te Middelburg. Bij vele ingezete nen zijn de leerlingen geen onbe kenden. vele jongens toch genie ten dagelijks van de gastvrijheid van ingezetenen en beschouwen deze als hun pleegouders. De C.O. A.K. is ingeburgerd. Wat de school is voor de stad, hierop zal ik niet ingaan: wat zij betelcent voor de neringdoenden, hierover mag wel eens nader ge dacht worden. Het Comité tot be houd van het garnizoen onder houdt het contact tussen garnizoen en burgerij en organiseert een en kele maal een ontspanningsavond. Het heeft onlangs kunnen bewer ken dat leerlingen tegen zeer "lage entréeprijs foegang hadden tot de toneeluitvoeringen van het Middel burgs Dilettantentonecl en het heeft nog meer plannen in be spreking. Hoe komt nu het Comité aan geld? Tn de eerste plaats kon den een paar comitéleden telkens wat geld van enige ingezetenen bij elkaar krijgen, terwijl in de twee- de plaats het Comité belangeloze of gedeeltelik belangeloze mede werking ondervond van hen. die zijn opgetreden of iets ten beste gaven. Het Comité wil voortgaan, doch daarvoor is gbld nodig. Dit jaar bestaat de cursus 25 Jaar en moge- lijk zal ook dit jaar de nieuwe Kazerne in gebruik worden geno men. Ik wil alleen deze feiten slechts memoreren, doch tevens zij het mjj vergund te wijzen op de vestiging te Middelburg van een groot aantal gezinnen die allen aldaar hun inkopen op elk gebied doen. op de pl.m. 350 leerlingen die hier hun geld verteren en op het feit van uitbreiding binnen kort van de officierscursus. Dames en heren zakenlieden, wil het Comité steunen! Hoe zou onze stad er uit zien zonder de C.O. A.K.? Het adres van de penningmees-' ter is A. Beugelink. Korendijk 2. Middelburg, terwijl storting ook kan plaats vinden op zijn naam bij de Middenstandsbank tc Middel burg. giro no. 12.946. commissie der N.U.W. gevolg geeft aan een reeds eerder aangevraagde bespreking in Limburg over deze zeer be langrijke kwestie. ZWEMMEN Mej. Vergauwen won in België. Mej. R. Vergauwen uit Sas van Gent, behaalde Zondag op de Belgische nationale districts kampioenschappen te Elsene (Brussel), voor haar Belgische club G.Z., op de 200 m. school slag dames de eerste prijs in de tijd van 3.06.2. Joh. v. d. Steen uit Sas van Gent behaalde op de 100m. borstcrawl heren de tweede prijs in de tijd van 1.07.4. Bob Bonte gaat op record-jacht. Toen de F.I.N.A. (Interna- tionalè Zwemfederatie) be sloot om per 1 Januari 1949 afzonderlijke wereldrecords in te stellen voor de vlinderslag, betekende dit, dat er een streep werd gezet onder de tot dusver geldende school slagrecords. zodat nu met 'R schone lei, welke in 2 afde lingen: orthodoxe schoolslag cn vlinderslag wérd ge splitst, kon worden begon nen. Bob Bonte gaat nu van deze gelegenheid gebruik maken. Op 20 Februari zal hij in Sportfondsenbad-West te Am sterdam, tijdens een vierkamp tussen zgn vereniging Z.A.R. en Dolfijn (Amsterdam), de Vest (Naarden) en Haarlem trachten de nieuwe wereldre cordtijd op de 100 m ortho doxe schoolslag zo scherp mogelijk te stellen. Hetzelfde zal hij op 27 Februari met de 200 m. doen. VOETBAL Rode Duivels Zwaluwen. Op 1 Maart zal te Gent de traditionele wedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen worden gespeeld. Naar het A.N. P. verneemt zullen voor deze ontmoeting de volgende Neder landse spelers worden uitgeno digd: Doel: de Munck (Sittardso Boys). Achter: Möring (Enschede) en Albers (Vitesse). Midden: van Schijndel (SW), Kroon (Feyenoord) en Wim- mers (Blauw-Wit). Voor: Köneman (SW). van Dijk (Ajax), Brandes (Feye noord), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: van der Bijl (Fey enoord), Evers (Neptunus), Remmers (BW) en Schaap (Gooi). SCHAKEN VLISSINGEN—TERNEUZEN 4—6 Voor de competitie van de Zeeuwse Schaakbond wist het eerste tiental van Tcrncuzen te winnen van het eerste tiental van Vlissingen. Dc gedetailleerde uit slag is als volgt: P. VJjn—P. J. v. d. Sande G. Ruyg—J. v. d. Staal Ir. G. de Regt—mr. G. Tiehelman J. Jansen—G. Dyselynck 0—1, A. Willerns—H. Voorhans G. H. Steinhau- scr—A. Stadhouders J. Steutel—Al. Hamerlinck 0—1, P. WijtenburgJ. v. d. Hooft 0—1, H. Rijnhout—J. J. Kaan H. B. Steketee—J. v. d. Ree 1—De totaaluitslag is dus 64 in het voordeel van Temeuzen. Burgerlijke Stand. GOES. Bevallen: N. Meijboom—van Dijk, zi; A. v. d. Laar—Houter man. z.: L. F. Chamaleun—Inghels, d.: M. J. de Jongevan Riet, z. Ondertrouwd: J. A. Ncuschwan- ger, 25 j. te Gorinchcm en P. A. Olivier, 22 j.; C. Jobse, 35 j. en M. M. Weezepoel, 33 j.; C. M. Bomaard 23 j. te Kloetinge en Th. M. J. A. Janssens. 21 j.; D. v. Boel, 27 j. en A. A. M. M. Klaaijsen. 24 j.; M. C. Duijnhouwer, 28 j. te Almkerk en C. H. van de Weert. 25 j. Overleden: B, Mans. 68 j.t te 's- Heerenhoek; N. Corstanle. 84 j.t weduwn. van S. EversdUk; M. v. Stee, 04 j„ te Kruiningen. cchtgen. van M. Kole; J. Rijkhals. 5 m„ tc Kruiningen: K. v. d. Pas, 56 j.. te Hoinkenszand: A. Bruel. 70 j.. we duwn. van J. Janse; C. F. de Poorter. 86 j.. weduwn. van C. J. Kien: A. Willcboer. 80 j.. cchtgen. van S. Fokke; C. de Jonge. 68j., cchtgen. van A. v. Noorden. HE1NKENSZAND. Bevallen: A. J. Braamse—Traas, z.; M. Westdorp—van 't Wcstende. z.; C. J. van Maldegem—Hirdes, d.; J. A. Pieters—de Jong, d. Overleden: L. Moelker. 76 j.. echtg. van M. Karelse; K. van de Pas, 56 j. Ondertrouwd: W. de Kok. 32 j. en J. J. de Hamer. 27 j.: P. Boon man, 25 j, en C. Vermuc, 23 j. OUDELANDE. Bevallen: J. J. Beulens—Govers. Overleden: A. W. Spruit, 82 j., wednr. van J. van Damme. RILLAND. Bevallen: J. Lobbezoo—Lam- bregtse, d.: M. Wiskerke—van den Boomgaard, d. YERSEKE. Getrouwd: H. C. A. Poleij, 26 j. en C. E. Bakker. 25 j. Overleden: J. Kramer, 77 j., vr. van J. Kosten. KRUINIGEN. Ondertrouwd: J. H. C. Poleij, 24 j. cn T. M. van Paasschen. 21 j.: Getrouwd: J. van Zweeden, 22 j. en I. H. K. Dominicus, 20 j; M. B. Blok. 27 j. cn C. A. Kwaak, 22 j. Bevallen: J. Bosselnar—de Vis ser. d.; J. Bruijns—Schijvenaars. z.; M. Kanaar—van Zweden, z.; J. Wiskerke—van der Hart, z. DRIEWEGEN. Overleden: L. Leijs.'80 j. Ondertrouwd: M. A. Slaakweg, 27 j. en C. de Vos. 24 j. VRIJDAG. Albert dc Klerk, een van Ne derlands bekwaamste organis ten, begint deze avond met een serie „De orgelsonaten van J. S. Bach". Hij begint met de tweede sonate, in c klein (H. I. 22). Hilversum 11 geeft het laatste deel van de opera Rigoletto van •Verdi (H. II 21). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9 Boston „Pops" Orkest o.l.v. Arthur Fiedler; 10.05 Mozart programma; 10.30 Het concertorkest van Bru no Seidler Winkler; II De Zon nebloem; 11.40 Schoolradio; 12.33 Promenade orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 13 Nieuws; 13.25 Ver volg Promenade orkest; 15.40 Om roep a capellakoor o.l.v. Carel Laoul; 16 De Zonnebloem; 17.15 Pianorecital door Nellie Wage naar: 18 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole Orkest; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Nieuws; 19.15 Klank beeld voor de jeugd; 20 Nieuws; 20.12 „II Ritorno di Ulisse in Pa- tria" opera in 3- bedrijven van Monteverdi (deel III); 21 „De tien geboden" klankbeeld; 22 Cyclus: I)e orgelsonates van 3. S. Bach; 22.20 Franse lyriek van Trouba dours; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 10.20 Arthur Rubinstein speelt Spaanse pianomuziek; 10.45 Jos Plemper. bariton, a. d. vleugel Rutger Schoute (o.m. Busslied en Adelaide v. Beethoven); 11.20 Ope rette-selecties; 12 Pierre Palla, or gel en Eddy Canzoni, tenor; 13 Nieuws; 14.20 Het Gemengd Om roep a Capellakoor o.l.v. Fred Boshart; 15 Ons volk in zijn dich ters; 16 Orgelspel door Johan Jong met zang van Christian Erk3: 16.30 Tussen twaalf cn zestien; 17.20 Wij en de muziek; 18 Nieuws: 19 Denk om de bocht: 20 Nieuws: 20.05 Con cert uit de Oude Kerk tc Amster dam: 21 „Rigoletto" opera in drie bedrijven van Guiseppc Verdl (2e en 3c acte); 23 Nieuws. Brussel-Vlaams (321 M.): 7 en 8 Nieuws; 13.15 Werken van Tclc( man. Couperin. Bach; 14 Lichte muziek; 17.15 Engelse les; 18.20 Kees Manders; 18.30 Voor de sol daten; 19 Nieuws; 19.30 Filmmu ziek; 20 Vlaamse liederen; 22 Nws. BrusselfFrans 483 M.) 13 Nieuws; 14.15 Rustige muziek; 17 Nieuws, 17.10 Verzoekprogr.; 13 Voor de soldaten; 19.40 Gram. muziek; 21.30 Non stop muziek; 22 Nieuws, 22.15 Belgisch Kamermuziekgczelschap. Engeland Home Ccrvice (342 M.): 13.30 Voor de arbeiders; 14 Nieuws; 14.10 Filmprogramma; 16 Rhythmische pianomuz.; 18 Voor de kinderen: 19 Nieuws; 19.20 Wer ken van Wngner; 21 Discussie; 2Z Nieuws; 22.30 Gevar. progr. Engeland Light Program (261 cn 1500 M.): 10 Nieuws: 10.10 Ver zoekprogr.. 11.30 Voor de soldaten: 12.15 Voordracht; 13.30 BBC Nor thern Orchestra; 15 Voor de vrouw; 17.45 Hoorspel: 19.15 Dans- orkest; 20 Nieuws; 21.30 Verzoek- programmo. ZON EN MAAN. 13 Februari: Zon: op 7.50 onder 17.59 Maan: op 24.00 onder 9.43 Vlissingen Terneuzen Hansweert Zicrikzee Hoog Water u.+NAP U.+NAP 5.25 2.17 5.58 2.35 6.35 2.41 6.56 1.51 17.51 2.12 18.22 2.31 19.05 2.39 19.21 1.57 Laag Water u.—NAP u.—NAP 11.53 2.18 23.57 1.80 12,32 2.38 0.34 2.21 13.12 2.54 12.22 1.72

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5