Nieuwe mannen in China DeStJanskerkteSluis „Zento" geeft beeld van het leven in Indonesië Plastics vele leden van één familie Mao Tse Tung: „Een revolutie is geen dinertjp" Moskou houdt de teugels Zeven en dertig jaar geleden bekeek een Chinese boe renjongen ln de Provinciale Bibliotheek te Changsha (Hu nan) ee.n wereldkaart. Het was de eerste maal. dat hij zo'n kaart onder de ogen kreeg. Hy bestudeerde haar zoals hy later «vertelde met grote belangstelling. In de achterliggende maanden is deze boerenjongen bezig ge weest de wereldkaart opnieuw te tekenen. Hjj deed dat met een ijzeren pen gedoopt in bloed. Mao Tse Tung, de vroe gere boerenjongen, was bezig China te voegen bjj het do mein van het wereld-communisme. Voor de Westerse landen was dat een ramp. waarvan dc gevolgen nog niet te over. zien zijn: voor het fcommu. nisme was het de grootste overwinning sedert de Russi sche revolutie. Voor een groot deel van 't Chinese volk betekent deze overwinning weliswaar vrede, snaar ook de druk van de 3wyger.de, altijd durende .strh'd welke despotische re geringen moeten voeren. LEVENSLOOP. Mao Tsc Tung, de leider van dc communisten in Chi na. werd in 1893 geboren in Shao Shan (Hunanj. Zijn va der was een boer. die rijk genoeg was om er een knecht op na te houden. Zijn zoon leed geen honger, maar ken de ook geen weelde. „De knecht, zo vertelde Mao Tse Tung later, kreeg eenmaal in de maand een paar eieren bij zijn rijst om dat vlees te duur was. Ik kreeg van mijn vader nooit eieren en nooit vlees." Zyn moeder was gehecht aan de oude Chinese gebruiken; zijn vader was de regerende macht in huis en kleine Mao kwam al vroeg in conflict met die regerende macht en met de oude Chinese gebrui ken. Toen Mao 13 jaar was ont waakte in hem de dorst naar kennis. Hij las allerlei boe ken en intussen beleefde hü in China het verschrompelen van de oude orde onder in vloed van de nieuwe denk beelden, die uit het Westen kwamen. China zag zich voor het probleem gesteld 500 jaar Westerse beschaving in en kele tientallen' jaren te ver werken. Hot kreeg bommenwerpers aleer het een goed spoorweg systeem had en het was al in de radio-tijd verzeild ge raakt toen het nauwelijks te lefoons bezat. Chinezen hingen communis tische leuzen aan voordat ze lezen hadden geleerd. LI LI SAN. Mao trachtte zijn dorst naar tonofe te lessen door een on derwijzersopleiding te volgen. In die tijd sloot hij vriend schap met Li Li San. Samen knipten ze in 1910 hun staar ten af en in 1917 voelden ze dc schok, welke de Russischo revolutie ook door het Chi nese volk deed gaan. In 1921 was Mao te Sjang- hay aanwezig bij de oprich ting van de Chinese commu nistische partij. Hij trouwde met Yang Kai Hui. een doch ter van een Chinese hoog leraar. Zjjn vrouw, die een verwoedde communiste was, schonk hem twee zoons. De kinderen werden in Moskou opgevoed, de moeder werd in 1930 geëxecuteerd door de anti-communistische gouver neur Ho Chien van de pro vincie Hunan. TSJANG KAI SJEK. Toen het uitvoerend comi té van de Communistische party een tijdlang samen werkte met de Kwomintang- partij ontmoette Mao voor 't o#rst een andere merkwaar dige boerenjongen: Tsjang Kai Sjek. In 1927 ging het mis met de samenwerking en Li Li San de vriend van Mao - - werd belast met de leiding van de Chinese communisti sche partij. Li vestigde zijn hoop op 't industriële proletariaat, dat aan China de communistische revolutie zou moeten brengen, want hij meende, dat de plat telandsbevolking niet rijp was voor het communisme. Li's actie in de grote steden "werd gesmoord in bloed. De leider vertrok' naar Moskou on Mao Tse Tung verklaarde, dat in Vliegtuig zonder bemanning. Op het militaire vliegveld van fort Lewis (Washington) heeft een zonderling ongeval plaats gehad. Een tweedekker van het le ger begon zich voort te bewc- gen. toen de piloot, luitenant Winters, die de schroef had aangedraaid zich nog buiten het toestel bevond. Het vlieg tuig startte, waarbij een kor poraal, die in het toestel had plaatsgenomen uit de cockpit werd geslingerd. Het vliegtuig trok spoedig op en vloog gedurende twee uren over Tacoma, Hierbij ver richtte 't allerlei acrobatische toeren op een hoogte van meer dan duizend meter. Daarna verdween het en men denkt, dat het, nadat dc benzine voorraad was opgebruikt, te pletter is gevlogen tegen een der dunbevolkte -heuvels in de omstreken. een land, met een zo overwe gend landbouwende bevolking als China de communisten al lereerst de plattelanders voor zich moesten winnen en hen moesten bewapenen. Met de overblijfsels van de commu nistische troepen ging hij naar Kiangsi, waar een Chinese Sovjet-republiek werd ge sticht. Drie jaar besteedde hy daar aan het vormen van 'n kern voor het nieuwe leger, dat China zou veroveren. NIEUWE STER. Hij was zo gelukkig daar bij geassisteerd te worden door Chuh Teh, een oud-of ficier cn politiecommissaris, die in 1922 plotseling het weeldeleven vaarwel had ge zégd om naar Moskou te gaan en daar een wetenschap pelijke opleiding te volgen. Deze Chu Teh werd in 1931 bevelhebber over alle commu nistische legers in China, ter wijl Mao politiek commissaris werd. Mao zuiverde de party in Kiangsi door 4300 onbetrouw bare leden te executeren. De troepen van Tsjang Kai Sjek brachten echter Mao en Chu Teh zó in het nauw, dat het einde van hun regime in het zicht scheen. Toen viel Japan de Chinese republiek aande troepen van Tsjang Kai Sjek moesten el ders gebruikt worden, Mao en Chu konden zich met 80.000 uit de omsinge ling bevrijden en doorstoten naar Noord China. Deze mars naar Noord China, aldus vertelt het weekblad Time, wordt door de Chinse communis ten beschouwd als een episch gebeuren. De troepen liepen 6000 myl, ze kwamen door 32 provincies, ze staken 24 rivieren over en ze pas seerden 18 bergketens en heuvelruggen. Zy leverden hevige ge vechten met nationalisti sche afdelingen en leden hevige verliezen, terwijl hun volledige bagagetrein verloren ging. De plattelandsbevolking vluchtte in paniek zodra het Rode Leger, dat „Mr. Sovjet" genoemd werd, in aantocht was. De meest roemruchte over tocht was die over de Tatu Rivier, toen een detachement Communistische troepen langs de kettingen van een verniel de handbrug, als apen naar de overkant van de rivier kroop, recht op het machine geweervuur af van de Natio nalistische troepen. Van de 80.00 man bereikten ar 20.000 het gezochte, maar weinig belovende land van Yenan. TACTIEK. De Sovjet-Republiek Yenan bood beschutting aan de troe pen totdat er een nieuw be vel kwam uit Moskou: de communisten moesten samen werken met Tsjang Kai Sjek tegen de Japanners. Mao greep die kans. Hij stelde de volgende politiek vast: 70 opbouw van de communistische legers, 20 compromis met Tsjang en 10 strijd tegen de Japanners. Hij had succeszodra Japan capituleerde stond een enorm communistisch leger gereed om de gebieden te be zetten, die de Japanners ont ruimden, om de Japanse wa- penvoorraden te bemachtigen en het communisme, te bren- grti aan andere delen van China. De Russen rukten Mant- sjoerrje binnen en met hen kwam Mao's oude vriend Li Li San, die in Moskou met een Russisch meisje was ge- Ivoor. dat Mantsjoerije een communistisch bestuur kreeg. DE AMERIKANEN. In 1946 begonnen de Ame rikanen hun pogingen om dc Roden en de Nationalisten in China door onderhandelen tot elkaar te brengen. Zij specu leerden daarbij op twee din gen: in de eerste, plaats meenden ze. dat de Roden in China allereerst Chinezen en pas daarna communisten wa ren, zodat ze wel losgeweekt kortden worden van Moskou en daarnaast verwachtten ze heel veel van dollar-toezeg, gingen. Beide speculaties ble ken onjuist. Mao keerde van de eerste bespreking met de' Amerika nen naar Yenan terug zonder enige concessie gedaan hebben. Hij was blij weer thuis te zyn. Zyn vrouw (de vierde) is een Chinees film sterretje. Mao houdt er van regelmatig landarbeid te ver richten. Zijn enige passie is roken. In 1938 gaf het Cen traal Comité van dc Commu nistische Partij hem een sa- larisverhoging van 5 dollar per niaand. opdat hjj voldoen de tabak zou kunnen kopen. TITO In 1947 deden de Nationa listische troepen een stoot naar Yenan en zij bereikten de provincie inderdaad, maar kort daarop keerde Mao er met zijn communistische troe pen terug. De geweldige op-# mars van Mao volgde en Tsjang Kai Sjek leed de ne derlaag van zyn leven. Deze zomer werd in Har bin een grote communistische conferentie gehouden, waarop ook Li Li San het woord voerde:,.Wy moeten, zo zei hij, de verspreiding van het nationalistische comriiu- nisme in Azië tegengaan Er mag geen Tito in Azië opstaan Het is duidelijk, dat de hoop van de Verenigde Staten voor wat betreft hun China-poli- tiek er nog altijd op geves tigd is. dat Mao zo'n Tito zal blijken te zijn. Mao heeft een program uit gestippeld in een vlugschrift. Hij zegt daarin, dat de nieu we democratie in China zal komen door de vestiging van een democratische republiek, die aanvankelijk niets anders zal zijn dan een dictatuur van alle krachten, welke zich keren tegen de imperialisten en de feodale heersers. Mao wil samenwerken met de kleine bezitters. Het land moet eerlijk verdeeld en het kapitaal gecontröleerd wor den. Mensen, die de communis ten aan het werk hebben ge zien in bepaalde Sovjet-pro vincies van China, zeggen, Georganiseerd door de Algemene R.K. Propagancla-Vereniging „De Katholieke Garde" te Am sterdam en de Katholieke Actie in Nederland, is Maandagavond een massale landelijke pro testvergadering gehouden tegen de arrestatie, de procesvoering cn de veroordeling van de Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenly. Een overzicht van het podium van het Concertge bouw te Amsterdam, waar voor de besturen van „De Katholieke Garde" en de Katholieke Actie de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders met in hun midden Johan kardinaal de Jong hadden plaats genomen. dat Mao's aanhangers er een drie hoofden-systeem op na houden. Als ze komen zijn ze vrien delijk en hebben ze een ja- knikkend hoofd, als ze aan de macht raken hebben ze 'n nee-schuddend hoofd en als ze hun theorieën gaan door voeren slaan ze vele hoofden af. Mao Tse Tung placht te zeggen: „Een revolutie is geen uitnodiging voor een diner- tje." Nu wacht de wereld op de daden van Mao Tse Tung (Nadruk verboden). Chinese opniumsmokkelaar veroordeeld. De landrechter te Batavia veroordeelde de Chirtese opi umsmokkelaar Sle Tek Soen uit Solo tot'twee jaar en drie maanden gevangenisstraf en 45.000 boete. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Djocja 300 kilo opium van de Repu bliek had opgekocht en naar Surabaja had getransporteerd. Hiervan werden 240 kilo naar Batavia gesmokkeld en ver kocht. Binnenkort ook industrie in ons land. (Van onze speciale verslaggever) Wanneer de heer des hui zes u uit zijn fraaie, glasach tige sigarettenkoker een ro kertje aanbiedt, zijn ega u de thee voorzet in een onbreek baar kopje, de oudste dochter haar glimmende tas onder de arm neemt, de zoon in zijn doorzichtige regenjas ver schijnt en het jongste meisje met een hard. onkreukbaar haarstrikje in het haar om u heen drentelt, dan bent u bij moderne mensen; in een ge zin. dat met zijn tijd meegaat. Het plastic heeft daar ziin intrede gedaan en waar schijnlijk denkt de familie dat met dit „nieuwe" materi aal het summum is bereikt. Eerlijk gezegd, dat dachten wij ook. Maar nu wéten we beter! We hebben hier en daar ons licht opgestoken en zijn tot de overtuiging geko- MERKWAARDIGE OUDE GRAVEN. Een oude beschrijving. Zoals bekend hebben de op gravingen op het St. Jans kerkhof te Sluis merkwaardi ge vondsten ten gevolge ge had. Ofschoon men er goed aan doet hieraan geen overdre ven voorstellingen vast te kop pelen, zijn ze niettemin van enig historisch belang". Volgens de oudste gegevens word de St. Janskerk gebouwd op het einde der 12e eeuw. Dit fraaie, in Romaanse stijl opgetrokken gebouw heeft ge durende een zes tal eeuwen een belangrijke rol gespeeld in het godsdienstige leven van Sluis. Oorspronkelijk lag deze kerk- in het centrum van de stad. Dit ls duidelijk te zien op een door J. H. v. Dale ont worpen kaart van 1450. De hoofdingang bevond zich aan de tegenwoordige St. Janstraat, de achterzijde aan de St. Pie terstraat. Achter deze laatste bevonden zich nog de St. An- nastraat, St. Jorisstraat en de St. Paulusstraat, die begon bij het groot kasteel en ein digde bij de Oostpoort, welke toegang gaf tot de weg naar Slependamme en Haneken- werve. Tal van graftomben en praalgraven werden in de zij beuken geplaatst. Hiertussen bevonden zich echter verschil- trouwd. Li Li San zorgde er lende zerken van de voormali- Op dc muur van dc St. Catharina-kerk ln Frankfort am Main werd gedurende de nacht aan het op schrift „Vrijheid voor Max Rcimann" dc zin „Waarom niet voor Mlndszcnty?" toege voegd. ge O. L. Vrouwekerk die op last van Maurits voor oorlogs doeleinden werd gesloopt. Nadat Sluis officieel - de Staatse zijde had gekozen in de 80-jarige oorlog werd de St. Janskerk een protestantse kerk. De beelden moest er uit worden verwijderd. Naar ver luid hebben toen katholieken uit Sluis een 12-tal apostel beelden verstopt. Zekerheid hierover bestaat niet. Volgens Hunmius be treft het hier 12 stukken ge schut die door de Spanjaar den verborgen zijn na de overgave der stad aan Mau rits. DE BRAND. In 1811 ging dit fraaie bouwwerk door brand geheel verloren. De stenen werden verkocht a 1,per duizend voor het bouwen van de voor malige watersnoodkerk der katholieken op de plaats waar de tegenwoordige ka tholieke kerk staat. De tij den waren dus wel veranderd en de verdraagzaamheid heel wat verbeterd. Reeds in 1937 bestond het plan tot blootlegging der gra ven. In een raadsverslag van dat jaar staat: „Na* grondi ge gedachtenwisseling werd de Raad het vrijwel eens met het door de heer Smooren burg naar voren gebrachte Initiatief, om de zerken ter plaatse bloot te leggen, tege lijk met de resten der fun dering der oude St. Janskerk. Het geheel kan worden ver fraaid met de aanleg van paden en het planten van en kele treurwilgen." Inmiddels staat thans wel vast dat van de fundering niet veel meer gevonden zal worden. Het schijnt dat men de oude bakstenen zeer gron dig heeft verkocht. DE GRAVEN. j Eén van dc beste afbcel- i dingen der St. Jan is te vin- jden in: Beschrijving en in- scriptiën der graftombes en enige grafzerken in de Sint Janskerk te Sluis, afgebrand 16 Sept. 1811, beschreven docir de heer J*. P. van Wee- negem Ferleman. Van deze beschrijving, die zich in het Rijksarchief te Middelburg bevindt, bezit een ingezetene een nauwkeurig afschrift, welk afschrift wij ter inzage kregen. „Om zoveel mogelijk de oudheid der fraaie graftom bes en de inscriptiën op en in dezelve, als mede die staande op een aantal graf zerken, gestaan en gelegen hebbende, en ten deele eenige graftombes en zerken nog staande en liggende onder de gewezen toren, in de kerk en in het koor der zoogenaam de St. Janskerk te Sluis, voor de vergetelheid te be waren (aangezien deze kerk' voor afbraak is verkocht), is het hierna omschreven, ten deele overgenomen en ver meerderd met eene meer breedvoerige beschrijving van het uitwendige der graftom bes en van eenige inscripti ën op grafzerken, welke na den brand der kerk en bij het opruimen derzelve zicht baar is gebleven alhier ter nedergesteld, met bijvoeging eener, op «de maat der Ne derlandse el geteekende plat- tegarnd, en tekening van dat gewezen overschoon kerkge bouw, waarin de standplaat sen der beschreven wordende graftombes met cijferletters worden aangewezen." De beschrijving is zowel in het Nederlands, Vlaams als Latijn aangebracht. EEN OUDE STEEN. Naast de deur van de ge wezen consistorie bevond zich een steen ter lengte van ruim een Nederlandse el en ter breedte van 20 Neder landse duimen. De steen was bekapt met 3 wapentjes, waarop geen figuren meer te bekennen waren. Erop stond: „hier leet wille van Cadsant, die starf in het jaer ons Heeren MCCCV" en „Hier leet Marie Wille's Wuf van Cadsant, die starf in het jaar MCCCX. Uit de oudheid van deze steen veronderstelt men dat de kerk reeds vóór 1300 ge bouwd werd. Dat sommige mensen en kele eeuwen geleden een hoge ouderdom bereikten. bewijst de volgende zerk: „Sepulture van Willem de Smidt, sterft den 23 July 1605, oud zijnde 103 jaren, ende Janneke Lauwe rö van Süppendamme, zijne huisvrouwe, sterft den 27 Maart 1603, oud zijnde 105 jaren." Ook de dichterlijke noot ontbrak niet. Zo vond men op een steen van 1619: Ghij die mijn naam kopt lesen Zijt, tgeen ik voortijds was En zult ook eenmaal wesen Dat ik ben op dit pas. Op een zerk staat een man en een vrouw afgebeeld (1601) die elk een regel uit spreken, nl.f Daet altyt wyselic De doot is afgryselie. men. dat er niets nieuws on der de zon is. dat plastic ei genlijk al heel oud is al zijn de toepassingsmogelijk heden veel groter geworden en dat aan deze stof nog veel te verbeteren valt. voor dat de experts en voordat u en wij er geheel tevreden over kunnen ziin. Eigenlijk is dat een teleur stelling. Meenden niet velen dat met „plastic" het tover woord gesproken was? Laten wij u uit de droom helpen. In de vele tienduizenden ja ren van zijn bestaan heeft de mens zich tal van stoffen, die de natuur hem bood hout, natuursteen, ijzei\ wol. ka toen, ivoor, edelstenen, har sen. hoorn ten nutte ge maakt voor het fabriceren van alle mogelijke gebruiks voorwerpen. Door eenvoudige bewerkingen kon men de ei genschappen der natuurpro ducten verbeteren en zo kwam men tot legeringen (brons), leer. baksteen, glas en andere. Kunststoffen. Gedurende deze laatste oor log is hoofdzakelijk in- Ame rika de ontwikkeling en de toepassing van kunststoffen tot een ongekende hoogte ge stegen. Talrijke nieuwe stof fen werden aan de bestaande toegevo'egd en vele werkwij zen werden bekend om ze eén bepaalde vorm te geven. Ei genlijk zit de vooruitgang meer in de toepassing dan in de bereiding. Er zijn tegen woordig allerlei samenstellin gen van kunststoffen bekend; men heeft dus de beschik king over een reeks van uit eenlopende producten. Eén eigenschap hebben zij ge meen: bii hoge temperaturen worden zij zacht of vloeibaar. Zij worden plastisch en kun nen dan in allerlei vormen gebracht worden. Vandaar de tegenwoordige naam ..plas tic". Men doet dus verkeerd bij plastic aan één bepaalde stof te denken. Tot dusver kwamen de plastics, de grondstoffen, uit het buitenland en vervaar digde men er in Nederland alleen dc voorwerpen uit. Binnenkort gaat de Bataafse Petroleum Maatschappij in Pernis ook plastic maken. De Aku in Arnhem, die kunst zijde fabriceert uit cellulose, begint de vervaardiging van cellulose-acetaat, dat is even eens een nieuw product. Het zal niet zo lang meer duren, voordat wij in plastic-regen- jassen lopen geheel van eigen "bodem, namelijk van polyvi- nychloride. waarvan ook gor dijnen. slangen en kunstleer cii in harde vorm electrische buizen en buizen voor de che mische industrie afkomstig zijn. Toepassingen. In de toekomst denkt men hier te lande ook methylme- tacrylaat te maken, waaruit men het Duitse plexyglas of het Engelse perspex vervaar digt. Het is de grondstof voor onbreekbaar glas, voor plas tic-kunstgebitten, borstels, toiletstellen. sigarettenko kers, vliegtuigruiten en kop jes en schoteltjes van zeer goede kwaliteit. Een veel gebruikte grond stof is ook polystyreen, dat voornamelijk uit Amerika ge ïmporteerd wordt. In de oor log was het de grondstof voor synthetische rubber. Het is goedkoop en kan uitstekend verwerkt worden tot kopjes, schotels, karrimen (zogenaam de glaskammen), eierlepel tjes. slabestekken, enz. Twee grote fabrieken, in Amster dam en Voorschoten en tal rijke kleine fabriekjes hou den zich met de verwerking bezig. Wilt u nog een paar plas tics? Ployvinylacstaat is er een. Het is afkomstig uit En geland en zeer in zwang in de vorm van kauwgom. Voorts wendt men het aan in de lymindustrie voor lakken en vernissen. En polyasthyleen, uitsluitend uit Engeland af komstig. een soort parafine met zeer bijzondere eigen schappen. Het wordt gebruikt voor de vervaardiging van flessen en buizen en van vol komen onbreekbare drinkbe kers. Door zijn taaie en buig zame hoedanigheden kan het ook uitstekend dienst doen als verpakkingsmateriaal. Tenslotte: nylon, bij wélk woord het hart van iedere vrouw opengaat, want zij denkt erbij aan ragfijne kou sen. Maar nylon wordt ook verwerkt als „haren" van borstels, snaren voor rackets enparachutes, natuurlijk in Amerika. Hiermede is het aantal kunststoffen, die onder de naam plastic worden samen gevat. zeker niet uitgeput. Er zullen er nog wel bijkomen ook. Er zijn goede en slechte plastics. Daarom is het goed zijn verwachtingen niet al te hoog te spannen. Maar laten we erop vertrouwen.» dat de industrie spoedig een grote mate van perfectie bereiken zal. (Nadruk verboden). Zendingstentoonstelling te Middelburg trekt veel belangstelling. Vele Iraaie kunst- Dc „Oostelijke burgemeester" in Berlijn. Ebert, zal binnenkort op uitnodiging van het Kremlin, een bezoek aan Moskou brengen. voorwerpen. Op de zendingstentoonstel ling „Zento", die deze week in de Bogardzaal te Middel burg is te bezichtigen, krijgt men niet alleen een indruk van de omvangrijke prediking van het Cristendom in Indo nesië, men leert door de uit stalling van de vele kunst en gebruiksvoorwerpen en cu riositeiten ook het leven van de volkeren in de archipel beter begrijpen. Wel zeer sterk spreken uit het geëxposeerde dp verschil len in beschaving. Sommige volkeren op Celebes en in de Molukken leven wel op een zeer gemakkelijke wijze: het kapmes verschaft al het ma teriaal voor de woningbouw, het schors van de bomen wordt na enige bewerkingen soepele kleding en de sago vormt het hoofdvoedsel. Maar ook daar wordt kunstnyver- heid beoefend; in de met schelpen en koraal getooide stand treft men bamboesnij werk en van vezels vervaar digde matten aan. Ditzelfde geldt trouwens ook voor Nw. Guinea, dat ondermeer met enige opvallende beelden is ve r tegenwoordigd De bevolking van Soemba, waar het geld nog geen alles overheersende rol speelt, maakt vrywel alles zelf. Voor al in het vlechtwerk zijn de vrouwen bedreven: zo ziet men hier een ingenieus naai mandje, dat alle Westerse vrouwen jaloers zal maken. Zeer interessant zijn de uitin gen van de inheemse gods dienst: een merapoemandje, dat naar men meent een geest herbergt en dat onder de nok van de woning pleegt te han gen. het wichelsnoer van de priester en 't magisch zwaard. Overigens is op Soemba één van de 30 bewoners Christen. JAVA EN SUMATRA. Een andere cultuur spreekt uit de stands over Sumatra en Java. Wa.t de eerste be~ toeft, hier trekken o.a. mo dellen van Batakhuizen de aandacht. Het grootste deel van de Batakkers ongev. een half millioen zielen is Christen. Op de Sangi- en Talaudeilanden, waar de zen ding een grote activiteit ont wikkelt, worden van bepaalde vezels, die niet eerst behoe ven te worden gesponnen, fraaie sierweefsels en zelfs visnetten gemaakt; enige voorbeelden zijn daarvan uit gestald. In de Javastand ziet men ondermeer een model van 'n moskee, een aantal fraaie kunst- en gebruiksvoorwer pen. Aardig is een oud Ja vaans boek (beschreven lo- tarbladen tussen twee hout jes). dat er eigenlijk' als 'n waaier uitziet. Een groot ta bleau geeft een duidelijk overzicht van de gehele Ge reformeerde zending in Indo nesië. De eerste dagen heeft de „Zento" reeds talryke be langstellenden getrokken en de „explicateurs", die zelf ja renlang de zending hebben gediend, krijgen weinig rust. ok de vele schoolkinderen van geheel Walcheren, die de tentoonstelling öndccr leiding van hun leerkrachten bezoe ken, waren zeer geïnteres seerd en hebben zonder twij fel uit deze bijzondere „les"' veel opgestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4