Regering houdt voet bij stuk NIEUWS UIT ZEELAND Dr. Vaandrager jubileert TWEEDE KAMER Geen herstel van de Republiek Uiteenzetting van „plan-Beel" Na de verklaring van dr. Drees in de Tweede Kamer heeft mr. van Maarseveen, minister van overzeese gebieds delen a.l., de sprekers van de vorige week beantwoord en daarbij een uiteenzetting gegeven van de inzichten der re gering over het te voeren beleid in Indonesië. Minister van Maarseveen verzocht zich te mogen bepa len tot een uiteenzetting van de Inzichten van de regering in het te voeren beleid. In het brandpunt der poli tieke belangstelling staat de Nederlandse houding ten aan zien van de Veiligheidsraad- resolutie. aldüs de minister. De regering zal de gedrags lijn blijven volgen door ar. van Royen uiteengezet in de Veiligheidsraad en die in de Kamer algehele instemming vopd. De minister zclde; dat het niet genoeg herhaald kon wor den. dat de Veiligheidsraad en Nederland hetzelfde doel na streven. Een breuk met de Veiligheidsraad is alleen mo gelijk op Kwestie van proce dure. Aan do eerste aanbeve ling is voldaan. Nederland bepaalt zich nu tot actief ver weer tegen de guerilla-actlvl- teit. Over de vorming van een federale interim-regering zeide de minister, dat de Ne derlandse regering bereid is aap de Republikeinse leiders in de federale Interim-rege ring een behoorlijke plaats aan te bieden, maar van een republikeinse bereidheid tot toetreden Is tot nu toe niets gebleken. Veeleer verlangen de republikeinse leiders, dat alle politieke gevangenen on middellijk in vrijheid worden gesteld en het gezag ln Djoc- jakarta wordt hersteld. De minister zeide. dat hier mede het onmogelijke van de Nederlandse regering werd De nieuwe boten voor de provincie. •(Slot van pag. l">. EEN COMPLIMENT. Ook de deskundigen zijn v0' bewondering voor dit nieuwe schip en tekenend is ln dit ver band wel een uitlating van prof. ir. L. Troost uit Wagenln- gen, in wiens scheepsbouwkun dig laboratorium ook voor de „Koningin Juliana" dc nodige proeven werden genomen. „Ver ander cr niets meer aan. zei prof. Troost, want U zoudt het alleen maar slechter makep". En hi) feliciteerde de ontwer per, ir. J. Blokland Visser, hoofdingenieur van de Kon. Mi). „De Schelde", met de opmer king: „Uw schip Is het tweede trr wereld, waarin practisch werd bereikt wat theoretisch mogelijk was". De vermaarde Franse „Normandië" was nl. het eerste. Terloops zeiden we reeds, dat ook de ,,215-U" deze zomer in de vaart zal kunnen komen. Men rekent er op. dat dit schip drie maanden na de „Koningin Juliana" gereed is om als re serve voor VlissingenBreskens dienst te doen. Dan heeft men dus de ..Oostcrschelde" voor Katse Veer—Zicrikzee. de ..Ko ningin Wilhelmina" voor Krui- ningen—Perkpolder geassis teerd door een Moerdijkpont en later door de „Prins Hendrik" de „Koningin Emma" voor HoedekenskerkeTerneuzen en de ..Prins Willem I" als- alge mene reserve. DE „215-H". Om ook in Juni met de „215- II", die in velerlei opzicht het evenbeeld wordt van de „Ko ningin Juliana", gereed te zijn. ze! men nog hard moeten aan pakken, evenals trouwens aan de 'Vlissingse „fuik", waarin de nieuwe ferryboten zullen moeten 'meren. De Rijkswater staat heeft echter beloofd.' dat deze op tijd d.w.z. in Maart _in orde zal zijn. Welke naam de „215-II" zal krijgen, kon men ons nog niet mededelen. De arbeiders, die er aan werken, hebben op het zwarte bordje, dat bij het schip het bouwnummor vermeld, al iets ingevuld. Maar of zij het met de naam van „Prinses Mar griet" bij het rechte eind heb ben. ligt nog in de schoot der toekomst verborgen (Ingezonden Mededelingen). venvacht. Het Nederlandse ge zag in Indonesië is voor dit ogenblik de enige pijler voor orde en recht ln dte streken. Het zou een onherstelbare slag zjjn als de Republikein se leiders in hun positie wer den hersteld. De kwestie der vrijlating van de Republikeinse gevan genen wordt alleen overwogen onder het licht van de vraag of dit overeen te brengen is met d». Nederlandse, verant woordelijkheid. WIJ zullen over dit punt met dr. Heel uitvoerig overleggen. Wij wensen géén volledige breuk met de Ver. Naties, maar wy wensen ook geen chaos in Indonesië. De resolu tie volkomen afwijzen, zou volledige breuk met de V.N. betekenen en dit zal óók tot gevolg hebben chaos in Indo nesië. Met grote nadruk verklaar de de minister: „Wij laten Indonesië niet aan zjjn lot over. De volken van Indonesië zullen ons uiteindelijk hier voor dankzeggen". De minister gaf vervolgens een uiteenzetting over het „plan Beel". neergelegd in de volgende punten: 1. De V.S. van Indonesië zullen de naatn dragen: Republiek der V.S. van In donesië. 2. De overdracht van de souvereiniteit zal geschie den zodra een federale re gering is gevormd. 3. Na het vormen van een interim-regering zal een ronde-tafel conferentie met alle betrokken groeperin gen worden gehouden. Dit plan heeft in principe de goedkeuring van de regering, die voorts bereid is dc republi keinse prominenten in volle vrijheid aan de besprekingen te laten deelnemen. Zou een overeenkomst mogelijk zijn en bevorderd worden wanneer de commissie van de V.N. naar Den Haag zou komen, dan zou de regering hiertoe medewer ken. Zij juicht de komst van dr. Beel toe. Nadat de minister hulde had gebracht aan de Nederlandse troepen in Indonesië, deelde minister Götzen nog mee, dat de duurtebijslagregeling voor Indische gepensionneeraen in vergevorderd stadium van. voor bereiding is en zal gelden met terugwerkende kracht van 1 Januari 1949 af. Veiligheidsraad wil wachten. De Veiligheidsraad te Lake Success besloot aan de V.N. commissie voor Indonesië uit stel te verlenen tot 1 Maart a. voor het indienen van een rapport. "lusland heeft „krachtig be zwaar gemaakt" tegen het uit stel van 15 dagen, als door dc commissie verzocht. De Sowjet- Russische afgevaardigde. Malik, zei dat de Nederlandse regering in geen enkel opzicht had ge toond de in Januari aangeno men resolutie van de Veilig heidsraad op te volgen. Malik werd .gesteund door Mahmoed Bey Fawzi van Egyp te. De "Engelse afgevaardigde, verklaarde zich voorstander van het gevraagde uitstel. Zonder stemming werd be sloten het uitstel te verlenen. Hilversumse fantast lichtte boeren op. De Uithoorns® politie heeft met de arrestatie van zekere C. C. K. uit Hilversum, die bekend staat ais een fantast, een goede greep gedaan. K. speculeerde er op. dat het wetsontwerp „Pensioenvoor ziening zelfstandigen" kortge leden in de Kamer verworpen zou worden aangenomen. Hij had een Amsterdamse verzekerings maatschappij vd#i gesteld 'n aparte pensioenverzekering voor zelf standigen in het boerenbedrijf te ontwerpen. Men gaf hem opdracht een onderzoek in te stellen naar de belangstelling hiervoor. De be doeling was. dat boeren coöpera tieve verzekeringen zouden stich ten. K. vatte zijn taak anders op. be legde vergaderingen met boeren, waarbij h(j hun voorspiegelde, dat het wetsontwerp hen wel op f 30 k f 40 per bunder land zou komen te staan en hun een verzekering van max. f 15.000 aanbood, dia recht zou geven op een lijfrente rn« '.24^per w<!ek op 65"5a"«e leeftijd. De premie zou f 375 be dragen. Hij wekte echter argwaitn en de politie constateerde, dat hij nimmer polissen uitreikte. HU had reeds een groot bedrag ge ïncasseerd en ten eigen bate aan gewend. Bovendien had hij tot f 10,000 schulden, want hij deed vaak aankopen zonder te betalen. K. zou ook in Zeeland hebben geopereerd. SCHEPEN' VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Groote Beer. Amsterdam—Java. 15 Febr. Perim gepasseerd: Willem Ruys. Rotter dam—Batavia. 15 Febr. te Port Said: Kota Inten. Rotterdam—Ja va, 15 Febr. Kaap Vincent gepas seerd: Temate. Rotterdam—Java. 15 Febr. Perim gepasseerd. Van Indonesië: Kota Agoeng. 16 Febr. van Java te Rotterdam; Tawali. Java-Amsterdam, 15 Febr. Oporto gepasseerd. Smokkelhandel loont nog steeds. Ongetwijfeld wordt er thans minder gesmokkeld dan ir de jaren 1940 cn 1947. hetgeen ech ter niet wil zeggen, dat de smok kelhandel stil staat of een onschul dig karakter heeft. Dat is thans naast de arrestatie van drie tex- tielsmokkelaars te Chaam weer eens bewezen door het feit. dat bij Sprundel (West-Brabant) niet minder dan zestien smokkelaars tegen de lamp zijn gelópen. Door verraad is men hen op het spoor gekomen. Enige collega-smokke laars waren namelijk zo verstoord op hun makkers, dat zji het nach telijke plan aan de politie verra den hebben. De oorzaak daarvan was, dat de „verraders" voor de mal waren gehouden door een stel letje makkers, dat voor „zwarte kommies" heeft gespeeld. Wat de veesmokkel aangaat, van pantserauto's heeft men geen last meer. In Midden- en Oost-Brabant bloeit de veesmokkelarij nog steeds in hoge mate. Sporen langs de grens hebben aangetoond, dat er nog steeds ploegen met 30 tot 40 stuks vee over de grens gaan. Bo vendien komen er geregeld vracht auto's met vee zowel overdag als des nachts over „de meet". Intussen is vast komen te staan, dat het vee van veemarkten boven de rivieren komt. In Den Bosch wordt er niets meer gekocht, Bel gische handelaars trekken nu ge regeld naar Leeuwarden, Utrecht, Rotterdam cn Purmerend om daar met Nederlandse handlangers za ken te doen. De Marshall-hulp. Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, heeft Woensdag tegenover de Senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen ver klaard. dat de lagere prijzen der levensmiddelen geen belang rijke vermindering der gelden voor de hulpverlening aan Eu ropa rechtvaardigen. Eerste president van Israël. Dr. Chaim Weizmann, presi dent van de voorlopige raad van Israël, is Woensdag tot eer ste president van de nieuwe staat Israël gekpzen. Dr. Weizmann is 74 jaar. Hij is president van de Engelse Zio nistische bond en voormalig president van de Zionistische wereldorganisatie cn het' Joods bureau. Berlijn's burgemeester op „zwarte lijst". Professor Ernst Reuter, de „Westelijke" burgemeester van Berlijn, die dezer dagen te horen kreeg, dat hij vooraan stond op een lijst van elf „oorlogsmisdadigers", opge steld door het „comité tegen oorlogsophitsing", heeft ver klaard, dat hij van plan was, zich van de hele kwestie niets aan te trekken." De Westelijke pers vindt dat ook het verstandigste. Nederlands schip op Deense kust gestrand. Het Nederlandse m.s. Ro ma ja" is Dinsdag in dichte mist by Harbore op de Deense kust gestrand. Het schip was op weg naar Aalborg van Schotland. De bemanning kon met behulp van een ladder het schip verlaten. Van f 35.000 berooid. Een 55-jarige koopman deed Dinsdagavond by de Amster damse politic aangifte, dat hij in een huis op de Zeedijk be roofd was van 35.000.De politie arresteerde drie vrou wen en een kellner. Onderweg naar het politiebureau „ver loor" het gezelschap voortdu rend geldsbedragen, in totaal ƒ2390.Dit heeft de koop man teruggekregen. De rest van zijn geld is nog spoorloos. Tegen drie voormalige leden van het Rotterdams politiecorps, die zich schuldig hehben gemaakt aan diefstal en heling, werden straffen van anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist. WIELRENNEN De Zesdaagse te Gent. Na de sprints van Woens dagavond stand Gent: 1. Schulte 9 uur luidde de de Zesdaagse te -Boeyen 103 p.; op één ronde: 2. StromAr nold 109 p.; 3. Adriaenssens Bruyland 106 p.; op twee ronden: 4. Bru- neelDekuysscher 178 p.; op drie ronden 5. Ockers Thyssen 215 p.; 6. Kintvan Steenbergen 128 p.; op vijf ronden: 7. Naeye -van den Meerschaut 155.; 8. A. en M. Rijckaert 36 p. ATHLETIEK Fanny op weg naar huis. Fanny en Jan Blankers stapten Woensdag te Sydney in het vliegtuig, dat hen naar Europa zal terugbrengen. Fanny zei bij het vartreK, dat zij een prachtige tijd in Aus tralië had, maar dat ze nu toch wel weer biy was naar haar kinderen cn haar eigen huia terug te gaan. SCHAATSEN Wereldkampioenschappen in ernstig gevaar. De organisatoren van de wereld kampioenschappen schaatsenrijden zitten met de handen in het haar. Men vreest namelijk dat het on mogelijk zal blijken de wedstrij den op de officieel vastgestelde dagen Zaterdag 19 en Zondag 20 Febr. te doen plaats vinden, tenzij het uitermate zachte weer van thans nog vóór Zaterdag omslaat- TRAGISCH ONGEVAL IN KAZERNE. Militair uit Ossenisse gedood. In het wachtlokaal Fort de Bilt, de kazerne der Kon. Ma rechaussee te de Bilt, heeft zich Woensdag een tragisch ongeval voorgedaan, waarvan een mlli tair uit Ossenisse in Zeeuwsch- Vlaanderen het slachtoffer i« geworden. Enige soldaten, die aanvan kelijk met elkaar zaten te pra ten over de dienst, kwamen er op een gegeven moment toe met een grendel van een geweer te spelen. De ene soldaat, die niet ver moedde, dat het geweer geladen was. richtte spelenderwijs dit wapen op zijn kameraad, de 20- ;ange P. Pieterse uit Ossenisse. Toen bleek, dat het geweer wel geladen was. Een schot ging af en de kogel trof P. in het onderlijf. Hij viel op de grond, doch was niet onmiddellijk dood. Toen de inmiddels gealar meerde medische hulp arriveer de bleek hij te zijn overleden. Het ongeval veroorzaakte in de kazerne grote consternatie. Onmiddellijk werd een nauw gezet ondei'zock ingesteld. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het militair hospi taal in Utrecht. Naar het A.N.P. ineldt had Pieterse tegen het voorschrift in na afloop van zijn wacht het geweer geladen in het rek ge plaatst. Provinciale Bondsdag van de CJ.M.V. De jaarlijkse Provinciale .-.mdsdag van de C.J.M.V.. uit gaande van de Prov. Commissie Zeeland, zal dit jaar Twee de Paasdag, 18 April a.s. te Zierikzee worden gehouden. Ds. Strating van 's Heer Abtskerke. zal spreken over het onder werp „Durf te leven", terwijl ook het Middelburgse tamboers- en pijperscorps Juliana zijn me dewerking zal verlenen. Het gestrande zeiljacht. Op 12 Augustus 1948 was on der Stavenisse een zeiljacht ge strand. Bij onderzoek bleek dat dit toebehoorde aan een Belgi sche dame, welke aan haar zoon. één der 2 opvarenden van het jaqjat. opdracht had ge geven het jacht van Holland uit. naar Antwerpen te brengen. Een uitvoervergunning kon ech ter niet worden getoond. Het jacht werd dan ook in beslag genomen. De dame had zich thans voor de Bijz. Politierechter te ver antwoorden. DeOfficier van Justitie eiste 2000.-r-.of 6 maarxden met ver beurd verklaring van het jacht. De Bijz. Politierechter sprak verdachte vrij van het tenlaste gelegde met last tot teruggave van het jacht. Franse marine-officieren onderscheidén. MOEDIG OPTREDEN IN ZEEUWSE WATEREN. H.M. de Koningin heeft aan enige Franse marine-ol'- ficieren posthume onderschei dingen toegekend, namelijk 't bronzen kruis aan wylen M. A, Detroyat, „lieutnant de Valsscua", die zich door moe dig optreden tegenover de vyand heeft onderscheiden door tijdens de Meidagen '40 als- commandant van de Fran se „Chasseur 5" met dit schip deel te nemen aan het ver lichten van verkenningen te water. Voorts is hij behulp zaam geweest bij het over brengen van Nederlands ma rinepersoneel van' Vlissingen naar Breskens. Aan wijlen E. H. Lefèbvre „einseigne de vaisseua" en aan wijlen Y. M. Treiveur, „premier-maïtre de manoeu vre", die van 12 Mei 1940 af als commandant van resp, de Franse Mijnenvegers „Du- quenne 11" (A D 16) en „Henri Cuogan" (A D 17) met succes deel hebben ge nomen aan het vegen van vijandelijke magnetische mij nen op de Wester-Schelde totdat hun schepen op 15 15 Mei 1940 ter hoogte van Vlissingen werden getroffen zonken, waarbij zij met hun schip ten onder gingen. Sportuitwisseling met Parijs. In het kader van de sportuit wisseling zal de Groupe Sportif des Professeurs d'Education Physique uit Parijs op een na der te bepalen datum in het voorjaar, een bezoek brengen aan de Goese Handbal- en At letiekvereniging „Hellas". Het handbalelftal van deze Franse heren, dat de tweede plaats op de ranglijst van de 1ste afde ling van de Pariise Handbal- bond inneemt, zal dan een wed strijd tegen de „Hcllas"-heren spelen. Wanneer er dames meekomen, wil men ook een ontmoeting tegen de „Hellas"-dames organi- seren. Voorts zal, zo mogelijk, hier aan een internationale athle- tiekwedstrijd worden verbon- den, waarbij de beste Zeeuwse athleten en enkele prominente athletiek-figuren uit het Westen tegen de Fransen zouden kun nen uitkomen. Het ligt in de bedoeling dat „Hellas" in de a.s. zomer een tegenbezoek aan Parijs zal brengen, wanneer althans de hieraan verbonden financiële moeilijkheden- kunnen worden opgelost. Aardige attentie van N.I.W.I.N.-comité Zeeland. MUZIEKINSTRUMENTEN OP DE WATERMAN. Op de „Waterman", liet be kende troepenschip, scheepten zich Woensdag 1400 militairen, voornamelijk uit het garnizoen te Bergen op Zoom. in. Het Ni- win-comité in Zeeland gaf aan de „Watex-man", die 's middags naar Indonesië is vertrokken, vier guitaren en vier mandoli nes mee, bestemd om uit te rei ken aan de meest muzikale mi litairen aan boord. De Niwin verzond bovendien met dit schip 10 koffergramofoons. 17 radiotoestellen en 500 voetbal len, alle bestemd voor de troe pen in Indonesië. Het kanaal van Terneuzen in 1948. Het kanaal van Terneuzen heeft in 1948 een groot aantal schepen, te „verwerken" gekre gen. De totale opvaart aan zee- shcepen bedroeg 1250 schepen, metende 2.403.897 b.r.t., de tota le afvaart: 1254 zeeschepen, me tende 2.400.959 b.r.L; binnen vaart: totale opvaart 12.361 binnenschepen metende 2.296.502 ton. Totale afvaart 12.368 bin- schepen metende 3.337.314 ton; de zeevaart op Terneuzen: In 1948 hebben 90 zeeschepen me tende 134.564 b.r.t. in de haven gelost en/of geladen; de bin nenvaart Terneuzen: In 1948 hebben 3073 binnenschepen me tende 589.484 ton in de haven gelost of geladen. WALCHEREN Middelburg JEUGDCONCERT Z.V.U. Woensdagmiddag woonden honderden leerlingen van dc middelbare scholen in Middel burg een paedagogisch jcugd- concert in de Concert- en Ge hoorzaal bij. Dit concert was tot stand gekomen door samen werking tussen de Z.V.U. en de Nederlandse Radio Unie en werd verzorgd -door het gezel schap Alma Musica. liet pro gramma, dat" op boeiende wijze werd toegelicht door de flui tist Everard van Royen, bevat te werken van Vivaldi, J. S. Bach, Daniël Lesur en Mozart. Veertig jaar verbonden aan „Zonneveld", vijf-en-veertig jaar arts. FEESTAVOND. Woensdagavond werd in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelbux-g een feestavond gegeven door de Personeels vereniging van het gemcen- tepersoneel. I-Iet programma bestond uit muziek, schetsjes, zang en hersengymnastiek. De strijd ging tussen per soneel van de secretarie en van gemeentewerken, met als hoofdprijs twee metworsten. De secretarie wist beslag te leggen óp de worsten. De burgmeester werd aan het eind van de avond tot be schermheer benoemd en de gemeente-secretaris tot ere- voorzittqfr. UITREIKING BONKAARTEN. De uitx-eiking van de bon kaarten 905 en textielkaarten VA 905 zal te Middelburg plaats hebben op Vrijdag 18 Febr. Aan de beurt zijn de letters F, G cn H. Zeehospitium zijn grote liefde. Op de eerste Mei van het jaar 1905 kwam een wat schuchtere jongeman in een koetsje Domburg binnenhobbe- len. Zijn entrée wekte de nieuwsgierigheid van de bewo ners op, want badgasten had men nog niet te wachten. Maar al spoedig ging de mare door het dorp: „De nieuwe dokter is er!" In vele hulsgezinnen zal toen de vraag zijn gesteld „Zou het een aardige man wezen?" Het was een aardige man, het was dr. B. Vaandrager, die deze week twee jubilea viert, 45 jaar geneesheer en 40 jaar arts van „Zonneveld" en die zich in die lange tijd door zijn grote lief de en toewijding voor zijn werk. zijn zonnig humeur en joviaal optreden ontelbare vrienden heeft gemaakt. Rustig is het na al die jaren nog steeds in Domburg's West straat en een gx-ote rust gaat ook uit van de dokter, die wij in zijn gezellige woning hebben opgezocht. Een interview? Het lijkt er weinig op, want vragen stellen is compleet overbodig. De zeventigjarige zuigt aan zijn pijp, blikt in het verleden en vertelt. „Ik ben eigenlijk op een vxeemde manier in Domburg verzeild geraakt. Na een stu diejaar in Wenen moest ik na melijk doorwerken aan mijn dissertatie „Verdere onderzoe kingen over het electrocardio gram" en eerste vereiste daar voor was een rustige praktijk. Ik vertrouwde er op die in Domburg te vinden, maar als beginnend arts gunde ik mij zelf die rust niet, zodat dc ka lender 1907 wees, voordat ik eerx streep kon zetten onder mijn proefschrift. Ik was in die twee jaar van Domburg gaan houden en blééf. Wel heb ik geaarzeld toen dr. J. Berlekom mij in 1911 zijn praktijk in Mid delburg aanbood, maar ik pre- fex-eerde uiteindelijk de mooie natuur boven het trappenklim- men. Ik ben gebleven en nu zit ik er nog. Ik heb er* niets dan genoegen aan beleefd". HOUDT VAN KINDEREN. 25 jaar lang heeft men hem op zijn fiets van de ene patiënt naar de andex-e zien trappen, vaak over grote afstanden. Meer dan 2000 nieuwe wereldburgei's heeft hij bij de geboorte gehol pen. Maar de dokter van Dom burg is óók de baddoktei-, die ieder seizoen vele landgenoten cn buitenlanders behandelde en zich ook bij hen een grote po pulariteit verwierf. Dr. Vaan drager is daar niet bij blijven stilstaan. De ondex-zoeking cn genezing van tuberculose vorm de namelijk zijn lievelingsvak, hier heeft hij zich verder in gespecialiseerd. En komt men met hem over T.B.C. te spreken, dan duurt het geen vijf minuten of ,de naam „Zonneveld" valt in het gesprek. Wa"nt het zcehospitium is de grote liefde van dr. Vaan drager. Sedert de oprichting in 1909 tot op do dag van van daag waakt hij als een vader over de patiëntjes die hem ook bijna als een tweede vader be schouwen. „Dat deze werkkring mij zo heeft aangetrokken, komt waar schijnlijk Omdat ik zo graag met kinderen omga", zegt hij zelf. „Ik heb daar 40 jaar van genoten en draag een schat aan heerlijke herinneringen mee. Het spijt me dan ook erg, dat er binnen niet al te lange tijd een einde aan zal moeten ko men, want de, leeftijd begint een woordje mee te spreken!" WELDOENSTER VAN FORMAAT. Gx-ote waardering heeft de dokter voor de activiteit van het bestuur, voor dc achtereen volgende dix-ectrices, voor zijn analysten, kortom voor allen, die zich voor „Zonneveld" heb ben ingespannen of dit nog doen. Maar zijn grootste bewon dering gaat uit naar de figuur van wijlen mej. E. D. van den Broecke, de stichtster, die hij een „weldoenster van formaat" noemt, niet alleen omdat zij haar werkkracht en bezit aan het hospitium wijdde, maai* ook omdat zij zonodig zelf de vor- pleegkosten betaalde eh dikwijls zelf helemaal de nazorgvan de kinderen bekostigde. Eenmaal heeft zij zelfs een patiënte in staat gesteld medicijnen te stu deren! Het zijn ook deze herinnerin- gen, die dr. Vaandrager van „Zonneveld" doen liouaen. Zaterdagmiddag zal zijn ju bileum met een receptie worden gevierd. Zeker zullen velen de ze gelegenheid aangrijpen om hun gevoelens ten opzichte van dr. Vaandrager, die zo'n bijzon dere plaats inneemt in het Zeeuwse maatschappelijke le ven, te laten blijken! Vlissingen JAARVERGADERING K..V.B. De K.A.B.-afdeling Vlissingen kwam Woensdag bijeen, onder lei ding van de heer F. Schets, voor het houden van de 58e Jaarverga ring. Dc voorzitter opende dc verga dering. heette allen welkom, be sprak de zorgvolle tijdsomstandig heden en wekt allen op trouw te zijn aan'hun beginselen. Hij deel de mede dat er voorbereidingen getroffen zullen worden voor het vieren van het 60-jarlg bestaan. Het jaarverslag secretaris werd goedgekeurd. Wegans ziekte werd jaarverslag penningmeester uitge steld tot een volgende vérgadering. Bij de mededelingen werd ver meld dat Woensdag 9 Maart een lezing over het sexuele vi'aagstuk, op nader te bepalen datum een lezing over de sociale wetgeving zouden gehouden worden. Zondag 1 Mei Mariahulde in het Zieken huis. Zondag 15 Mei, viering van hét feest van de arbeid. Deze feest viering zal aanvangen met een H. P/lis, alg. communie, ontbijt met toespvaak. Er zal een ochtendsa menkomst zijn, waarin pater van Iersel zal spreken, 's Avonds om 8 uur is er feest in het Concert gebouw met gezellig samenzijn tot 2 uur. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren Wanst en Limonard en gekozen de heren Delnad en Polderman. De geestelijk adviseur deed enige mededelingen over dc Kajotters en andere instellingen. De heer v. d. Himst sprak over de bloei van de K.A.B. in het algemeen. Tijdens de rondvraag werd aan gedrongen op het vrijgeven van het Vincentiusgebouw in de Brou- wenaarstraat voor het fröbelonder wijs. Daarna sluiting. CHR. MIDDENSTANDS- VERENIGING. De Chr. Middenstandsver eniging te Vlissingen verga derde Dinsdagavond in het C. J.M.V.-gebouw, onder leiding van de heer G. Polderman. De vergadering was slechts matig bezocht. Medegedeeld werd, dat bin nenkort een film over Ned. Fe- brikaat zal worden vertoond Voorts spoorde de voorz. de le den aan allen de bijeenkomst te bezoeken, waarm adm. Helffrich zal spreken over de terugkeer van de marine naar Vlissingen. Het hoofdbestuurslid, mr, J. P. I. van der Wilde, besprak daarna het ontwerp Winkel- sluitingswet.- Daarbtj kwam o.m. tot uiting, dat men voor het openhouden van de winkels op Donderdag avond tot 9 uur vrijwel ner gens iets voelt. Ui de vergadering kwam naar voren, dat bij het voorge stelde wetsontwerp meer dc belangen van de werknemers dan van de werkgevers worden gediend KUNSJ Concert „Alma Musica". De witte muren van de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg verdroegen Woensdagavond eigen lijk dc muziek van het ensemble „Alma Musica" niet helemaal. De zaal was nuchter en strak in te genstelling tot de muziek, die er klonk: fijn. geestig, speels en vol charme. Het is te begrijpen, dat men in sommige kunstcentra de kamermuziek van componisten uit de 17e eeuw af en toe uitvoert in de costumes van die dagen. Nie- man van de aanwezigen bij het concert van „Alma Musica" zou het. dunkt ons, vreemd gevonden hebben, wanneer de leden van dit kameimuziekgezelschap gekleed waren geweest in de galante dracht uit de 17e eeuw. Ook zou niemand zich er over verwonderd hebben, wanneer op het podium in plaats van felle electrlsche lam pen wat kaarsen op luchters had den gestaan. Men moet dit ensemble hebben gehoord om zich een voorstelling te kunnen maken van de bijzon dere sfeer, die zU door hun spel weten te scheppen. Het zijn zes musici, die allen stuk voor stuk hun instrument bespelen met de routine en de perfectie, welke in deze dagen van podiumgrootheden worden verlangd, maar die tege lijkertijd de klanksfeer van de oude muziek tot ih de finesses heb ben overdacht. Zes volmaakte am bachtslieden. die tevens kunste naar zijn: Everard van Royen, Haakon Stotjjn, Paul Godwin. Etienette Alvares Corres, Carol van Leeuwen Boomkamp en Gus- ta van Royen. De composities, die door hen werden uitgevoerd, dateren uit een tijd. waarin de muziek' werd ge maakt om de muziek zelf. „Alma Musica" is er Woensdagavond volkomen in geslaagd, dit „diverti mento-idee" ongerept te handha ven. Het was echter niet alleen een speels musiceren: in de Trio sonate van J. S. Bach realiseexde het gezelschap zich b.v, terdege, welk een lyrisch element de groot meester der polyphonie in zijn werk heeft gebracht. Het zou onjuist zijn. de kwalitei ten der musici afzonderlijk te noe men. Zij zijn zo op elkaar inge steld, dat de individuele musici als het ware vervagen en een nieuwe figuur zich formeert, n.l. het ene ondeelbare „Alma Mu sica". Het publiek, dat talrijker had kunnen zijn, was dankbaar voor het gehoorde. Voor de beide dames waren .er bloemen van het Z.V.U.-bestuur. de K. Gewestelijk commandant Rode Kruis-korps. Bij besluit van het dagelijks bestuur van het Ned. Rode Kruis is met ingang van 14 Ja nuari jl. benoemd en aangesteld tot gewestelijk commandant van het Rode Kruis-korps in Zeeland de heer J. S. Bloos, arts te Oost- en West-Souburg. Verkeershuis Middelburg- Bij onderhandse aanbesteding voor het bouwen van een nieuw Verkeershuis in de Lange Delft te Middelburg bleek laagste inschrijver te zijn de heer S. A. Vex-sluys aldaai', voor de som van 30 741, Schooltandvcrzorging ■voor Schouwen- Duivelan-d. Woensdagmiddag is tijdens een vergadering van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen cn Dujveland, die onder voorzitterschap van jhr. mr. J. Schuurbeque Boefje te Zierik zee werd gehouden, de school- tandverzorging besproken. De Directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. de heer C. Lijn zaad, besprak de organisatie van een Stichting Schooltandverzor- ging. waarna de geneeskundig in specteur voor Zeeland, dokter J. R. van de Borgh, de medtsch- hygiënische zijde belichtte. Tijdens deze vergadering, die werd bijge woond door afgevaardigden van o.a. de Centrale Raad voor Sociale tandheelkunde en het Staatstoe zicht Ziekenfondsen werd in prin cipe besloten over te gaan tot op richting van een Stichting School tandvcrzorging voor Schouwen- Duivcland. Er werd een commissie aangewezen, die een en ander na der zal voorbereiden. liet. gaat hier om de tandheelkundige ver zorging van ongeveer 400 kinde ren uit de laagste klassen van dc lagere school. Naar wij vernemen, is ook op Walcheren een kleine pommissie benoemd, die schooltandvcrzorging voor Walcheren zal voorbereiden. Het Rijksarchief. In het bericht, dat wy gis teren publiceerden over de aanwinsten van het Rijksar chief in 1947, waren enkele regels weggevallen. Dc be wuste alinea luidde als volgt: Van dc aanwinsten noemen wy de verwerving van het ar chief der Zeeuwse Spoorboot maatschappij, 1864—1913, voorloopster van de Prov. Stoombootdienst op de Oos- terschelde, het ai'chief van de familie Van Reigersberg Ver- sluys en verreweg het be langrijkste de definitieve verwerving ln eigendom van dc atlas-Hattinga. Deze ver zameling van 14 portefeuilles met 647 kaarten der fron tier-provinciën, werd in 1922 aan het Rijksarchief in bewa ring gegeven. De Rijksarchi varis slaagde er in de eige naars te bewegen hun bezit tegen vergoeding aan het Rijk af te staan. Van de 647 bla den betroffen er 422 Zeeland en Staats-Vlaanderen. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Spijk (Gr.) D. Kuiper te Rilland-Ba th- Marktberichten. VE1I.INGS VERENIGING WALCHEREN. Veiling van 15 Februari 1949. Rode kool 7—11: Savoije kool 9 —26: Bocre kool 38: Spruiten 10 56: Prei 78: Snjjsla *1.641.85; Veldsla 47—1.34; Witlof 23—49.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2