PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Accoord in zicht op Rhodos Generaal Roedenko in debat met Kravchenko BILT Dr. Valentine slaat Nederland hoog aan Zeehospitium .Zonneveld' bestaat 40 jaar Vandaag DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 38 Dagblad, uitgave van cle Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. HoofdrecL: G. Bailinttjn. Pl.verv.; \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: t 3.90 p. kw.; Ir. p. p. 4.15 per kw- Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 Fe6r. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per i mm. Minimum p. advertentie 12.50 Ingez. mededelingen dubbel Uriel. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaux te Vlissingen: VlamJngstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 3077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 100. tel a Egypte deed belangrijke concessies Beersjeba blijft in Joodse handen De besprekingen op het eiland Rhodos tussen vertegen woordigers van Israël en Egypte, die sedert enkele we ken in een dood slop waren, hebben een gunstige keer genomen. Hoewel alle geschillen nog niet uit de weg zijn geruimd wordt het boreiken van een voor beidé partijen aanvaardbare wapenstilstands-overeenkomst een kwestie van enkele dagen geacht. Zulk een overeenkomst zou het einde inluiden van de strijd in Palestina en het begin van een rustiger ontwikkeling. In het hoofdkwartier van de Vér. Nat. heerst een gematigd optimisme over de verdere gang van zaken. Br moesten enige harde no ten worden gekraakt tijdens de conferentie op Rhodos, omdat beide partijen aanvan kelijk op bepaalde punten tot geen toegeven te bewegen waren. Zo wilde Egypte kost wat kost de Gaza-strook langs de kust in handen houden, ter wijl de Joden de plaats Bir Asloedj in de Zuidelijke Ne- geb, die vorig jaar op de Egyptenaren werd veroverd tot elke prijs wensten te be zitten. Beide partijen zullen thans in dit opzicht hun zin krij gen. Alleen moeten de Egyp tenaren hun troepen in de Gaza-strook verminderen on der contróle van de wapen stilstandscommissie. Egypte heeft verder de eis, dat de door de Joden vero verde stad Beersjeba weer onder Arabisch bestuur moet komen, laten schieten. De Joden verklaarden Beers jeba, dat de hoofdweg naar Egypte en twee belangrijke wegen naar het Transjordaan- se front beheerst, niet te kun nen opgeven. Egypte stemde daarop in met Israëlische contróle over de stad in ruil voor waarbor gen, dat Israël van geen agressieve bedoelingen jegens Egypte blijk zal geven. Wel een bewijs, dat de rollen zijn omgekeerd en thans Egypte, de oorspronkelijke aanvaller, in een verdedigende positie is gedrongen. De Egyptische vertegen woordigers maakten zich ook' ongerust over de aanwezig heid van Joodse troepen in d% Oostelijke Negeb. De Jood se vertegenwoordigers betoog den, dat deze troépen nodig 'zijn om het oog te houden op de Transjordaanse grens, zolang nog geen regeling is bereikt met koning Abdullah. Ook in deze kwestie werden zij in het gelijk gesteld, zij het, dat de troepen zich zul len moeten onderwerpen aan streng toezicht van de wa penstilstandscommissie. Tenslotte zal de door de Joden bezette stad Aoedja in de Negeb nabij de Egyp tische grens waarschijnlijk tot hoofdkwartier worden ge maakt voor de commissie van toezicht op de wapenstilstand. De plaats wordt dan „Nie mandsland." De concessies het is duidelijk zjjn dus vooral van Egypte gekomen. Dit land heeft na het mislukte avontuur in Palestina ook weinig meer te verwachten van een verder voortslepen Slavenarbeidskampen in Rusland. De economische en sociale raad van de Ver. Naties te Lake Success zette het debat voort over de verklaring, wel ke de American Federation of Labor had afgelegd betreffende kampen voor slavenarbeiders in Sovjet Rusland. Van Engelse zijde werd een bezoek van een internationale commissie aan deze kampen gevraagd. De Rus Tsarapkin noemde de beweringen over slavenarbeid leugenachtig Een onderzoek werd door de Sovjetman afge wezen. De klacht 'van de Ajne- rican Federation of Labor noemde hij een- gemeen pam flet. Militaire activiteit in Oost-Duitsland. In de Oostelijke zóne van Duitsland hebben grootscheep se troepenbewegingen plaats en langs de Baltische kust worden gecombineerde oefeningen ge houden met vliegtuigen eij duik boten, zo meldt het in de Duit se taal verschijnende Ameri kaanse blad „die Neue Zeitung". De strengste geheimhouding wordt in acht genomen, zo gaat het blad verder, vooral met be trekking tot de nachtelijke oefe ningen. Gepoogd wordt de uit gebreide troepenbewegingen te camoufleren. De hoofdmacht is volgens het blad geconcen treerd langs de Baltische kust en in het Noorden en Noord westen van Mecklenburg en verder dat deel van Pommeren. dat tot de Oostelijke zóne be hoort. van de huidige situatie. Heeft de nieuwe, nu vrijwel alge meen erkende en geaccepteer de regering van Israël een maal met Egypte een accoord bereikt, dan zal een regeling met de andere zwakkere Ara bische staten wei niet lang meer op zich laten wachten. Vooral Transjordanië heeft meer dan eens getoond naar een compromis te streven. Geen extra troepen naar Japan. VERZOEK VAN MC ARTHUR AFGEWEZEN. De Amerikaanse minister van het leger Kenneth Royal heeft een verzoek van generaal Mac Arthur om meer troepen naar Japan te zenden afgewezen. Royal zeide in een verklaring aan de pers dit „niet doenlijk" te achten. De verklaring werd afgelegd op vragen over berichten, dat generaal Mac Arthur om meer manschappen en vliegtuigen had verzocht met het oog op de communistische overwinnin gen in China. „Wij overwegen geen enkele verordening, noch in de troepensterkte, noch in het plaatselijk opperbevel", al dus Royal. Amerika zond geen atoombommen. Het Amerikaanse ministerie van cle luchtmacht heeft medegedeeld, dat er geen atoombommen uit Amerika zijn verzonden en er ook geen plannen bestaan om atoom bommen te ver/enden. Een woord voerder van liet ministerie legde deze verklaring af in verband met berichten, dat superforlen, die voor het vervoer van de bommen zijn uit{£rust, zich» bij de in En geland geslationneerde Ameri kaanse B-29 toestellen zouden* voegen. Hongarije beschuldigt Joego-Slavië. De Hongaarse regering heeft Joego-Slavië ervan beschuldigd grensincidenten te hebben uitge lokt. aldus is te Boedapest mede gedeeld. De beschuldigingen wa ren vervat in een nota als ant woord op een Joegoslavisch pro test tegen het niet uitnodigen van Joegoslavië door de Oostelijke lan den tot aansluiting bij de nieuw opgerichte ..raad van »"nn"mi- sche bijstand". Het Atlantisch Pact. Wat biedt Amerika aa'n? Te Washington wordt verno men, dat tie Westeuropese am bassadeurs naar verwachting Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, zuilen vragen toe te lichten, welke verplichtingen de V.S. op zich willen nemen in het kader van het voorgestelde Noordatiantische Pact. Kolen onder Berlijn. De „Westelijke" vicc-burge- meester van Berlijn dr. Ferdi nand Friedensburg heeft Dins dag medegedeeld, dat men onder de Franse sector van Berlijn kolen heeft aangetroffen. De eerste laag ter dikte van vier meter werd op ongeveer 45 me ter diepte bereikt. De kolen zijn vast en schoon en komen overeen met de z.g. Boheemse kolen. Zij kunnen zowel voor industrie als voor huishouding gebruikt worden. Men verwacht een dagelijkse productie van 1500 ton. Op 15 Maart a.s. wordt de eerste schacht aangelegd. Zapotocky „met verlof". Te Praag is officieel medege deeld. dat de Tsjechoslowaakse eerste minister, Antonin Zapo tocky. „met verlof" is. Van offi ciële zijde weigerde Mn en te zeg gen, waar Zapotocky zich bevond. Zijn taak wordt door zijn plaats vervanger, Zdenek Fierlinger, waargenomen. Koningin nog niet naar Sankt Anton. Naar het A.N.P. verneemt, zal H.M. de Koningin zich in geen geval voor het einde van deze week naar Sankt Anton begeven, .waar Prins Bern- hard en de Prinsesjes Beatrix en Irene nu reeds sinds 6 Februari vertoeven. Ook Rotterdamse Werksters in staking. Maandag hebben ongeveer 60 werksters van het schoon- maakbed. „Cemsto" te R'dam dat vnl. grote gebouwen schoonhoudt, vergaderd en met grote meerderheid van stem men besloten het werk neer te leggen, om kracht bij te zetten aan haar eisen tot loonsverhoging. Men hoopte de ruim 500 niet ter vergade ring gekomen collega's te kun nen bewegen eveneens te sta ken, doch dit is niet gelukt. Niet meer dan 50 werksters zijn Dinsdag niet aan de ar beid gegaan. De handelsbesprekingen met Engeland. Het Engelse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat de handelsbesprekingen tus sen Engeland en Nederland, die sedert 3 Februari te Londen worden gehouden, zijn onder broken en 21 Februari te 's- Gravenhage voortgezet zullen worden. Overstroming in Peru. Tot dusver telt men 70 doden en 200 vernielde huizen tenge volge van een overstroming in Peru. die zich Dinsdagochtend heeft voorgedaan te Sondondo. in het departement Avacucho. Gunstige getuigenis voor Senaatscommissie. Dr. Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederlapd, verklaarde Dinsdag voor de Senaatscommisie voor buitenland se zaken, dat hij zeer optimistisch is over de bekwaamheden van de Nederlanders, en dat hij hun hoedanigheden zeer hoog aanslaat. Nederland zal in 1952 het evenwicht van zijn handelsba lans kun én herstellen, wanneer zich althans een „reeks van ge lukkige' ontwikkelingen" voor doet. zoals hernieuwing van de handel tussen Nederland bn In donesië, hernieuwing van de handel tussen Nederland en West-Duitsland, het vinden van een markt voor de levensmid delen, waarin in Nederland overschotten bestaan en een nauwere samenwerking van de Westeuropese landen naar het voorbeeld van de Benelux-ge- dachte. Senator Fulbright vroeg dr. Valentine, of hij kon zeggen, dat de Benelux-overeenkomst met kracht ten uitvoer wordt gebracht. Dr. Valentine ant woordde hierop bevestigend. De deelnemende regeringen werken thans aan de oplossing van hun fiscale en monetaire problemen. Gevraagd door senator Geor ge wat de oorlog in Indonesië de Nederlanders kost. zeide dr. Valentine, dat de Nederlanders hopen, dat de militaire activi teit van korte duur zal zijn. De kosten van de militaire actie zijn thans niet groter dan in 1948. Hij voegde hieraan toe. dat de oorlogskosten rond 850 millioen gulden belopen oi' uit gedrukt in Amerikaans geld 350 millioen dollars, welk bedrag op de Indonesische begroting voorkomt. De Nederlandse re gering, aldus dr. Valentine, ver klaart, dat de Nederlandse be groting en de begroting voor Indonesië geheel los Voor tie aanvang van de massale landelijke protestmeetïng legen de arrestatie, de procesvoering en de veroordeling van Joseph kardinaal Mindszenty. welke Maan dagavond in het Amsterdamse Concertgebouw werd gehouden, ontmoetten de meest prominente aanwezigen elkander in dc Juliana-foyer. Johan Kardinaal de Jong. aartsbisschop van Utrecht (links) onderhoudt zich met de ministers v.l.n.r. Prof. Dr. J. R. L. van den Brink, Mr. Th. R. J. Wjjers en Mr. J. R. H. van Schaik. Roofoverval op Schagen's postkantoor. Woensdagochtend tussen 5.30 en 6.00 uur. juist in de tijd, dat het grootste deel van het post- pesoneel weg was om de post ui dé trein te halen, heeft een gemaskerd persoon de enig aanwezige postbeambte op het postkan tooor te Scha g en onder bedreiging met zijn revolver, overvallen De indringer maakte zich meester van een bedrag, dat naar voorlopige raming 7 a 8000 gulden groot is. De politie heeft de zaak in onderzoek. Steun aan kleine landbouwbedrijven. SPOEDIG UITKERING VAN COMPENSATIETOESLAGEN. (Van onze Haagse redacteur). In cle meeste streken van ons land zal spoedig begonnen wor den met de uitkering van de com pensatietoeslag voor de bedrijven op de zandgronden en de over- bruggingsloesl^g voor de agrari sche bedrijven, beneden 8 ha. voor zover niet op de zeeklei gelegen. Kort geleden is namelijk uitge vaardigd de Beschikking Toeslag Lichte Gronden 1947. Er is in to taal 40.000.000.voor uilgetrok ken. Aangezien in de provincies de voorbereidingen voor deze uit kering reeds een zeer vergevor derd stadium bereikt hebben, mag dus venvacht worden, dat binnen kort mét de uitbetaling begonnen wordt van elkaar staan. ..De E.C.A. heeft het bewuste bedrag niet op de Nederlandse begroting kunnen vinden. De kosten wor den niet betaald door de Ne derlandse regering". Senator Smith wees cr op. dat de kosten van de militaire actie in Indonesië ongeveer hetzelfde bedragen als de E.C. A.-toewij/.ing aan Nederland, waarop dr. Valentine verklaar de, dat alle E.C.A.-hulp. die aan Nederland wordt gezonden, in Nederland blijft. Honderden kinderen vonden in Oostkapelle genezing Schepping van mej. E. D. van den Broecke Het Zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle. bestaat 40 jaar. De herdenking van dft 40-jarig bestaan roept de herinnering wakker aan wijlen mej. E. D. van den Broecke, de nobele vrouw, die dit zeehospitïum stichtte en aan wie het in de eerste plaats te darken is, dat vele honderden jonge T.B.C.-patiënten gezonde mensen in de maatschappij zyn geworden. Zij was de dochter van ge fortuneerde ouders en vatte ruim 40 jaar geleden het plan op een tehuis te openen voor wat toen genoemd werden prae-tuberculose kinderen. Dit hospitium zou in Dom burg komen, doch daar ont moette het plan grote tegen stand. Mét het gemeentebe stuur vreesden vele bewoners, dat Domburg hierdoor als badplaats schade zou lijden. In de kranten verschenen af keurende artikelen, de bevol king tekende op een lijst en de wonder- en modedokter Metzger, die zó beroemd was, dat de koningin van Roeme nië en de prinses van Sak sen hem kwamen consulte ren, dreigde zelfs met te ver huizen. Het was achteraf ge zien een storm in een glas waterDe toenmalige bur gemeester van Oostkapelle was verstandiger en hielp mej. van den Broecke waar hij kon met het resultaat, dat in 1909 „Zonneveld" gebouwd op de grens van Domburg in gebruik ge nomen werd. GRATIS OPNAME Dat was nog niet het mooie gebouwen complex van nu. Het hospitium bestond uit één zaal, waarin 24 kinderen konden liggen, met serre's waar gegeten en gespeeld kon worden. Het was alles vrij primitief: zelfs ontbrak een aansluiting' op de waterlei ding. 's Winters was het ge bouw gesloten. Een merk waardig ding deed zich voor: ondanks het feit, dat de ver pleging gratis was, wilden de ouders blijkbaar ongaarne hun kinderen afstaan, want in de eerste jaren waren cr nim mer meer dan 10 a 12 pa tiëntjes. Toen echter na de oorlog '14'18 in verband met de grote duurte een ver- pleegprijs van1 per dag werd gevraagd, kwam 't ziekenhuis meer in trek. In 1929 werd „Zonneveld" omgezet in een stichting, 't Eerste bestuur bestond uit dr. Hoorweg, de eerste t.b.c.- arts van Zeeland, voorzitter, mevr. A G. van der Have- Lucieer secretaresse-penning- meesteresse. jufflr. van 'den Broecke, dr. C. Orbaan, een Middelburgse geneesheer en jhr. Van Teylingen. Mevr. van der Have vervult nog steeds dezelfde functie. Zij heeft in de afgelopen jaren het belangrijkste werk ver richt en haar recente benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau was dan qok welverdiend. Dr. Orbaan werd - later voorzitter en werd weer opgevolgd door de heer J. C. E. Massée, die nog steeds voorzitter is, en die bijgestaan wordt door mevr. Van der Ha ve, de heer W. K. Schuling, districts T.B.C.-arts, mevr. De Casembroot-van der Feltz, de heer P. K. de Haas en de bur gemeesters van Oostkapelle en Domburg, de heren F. G. Sprenger en jhr. ir. H. L. Boogaert. Directrices waren achtereenvolgens zuster D. Oud. zuster Drenth en zuster T. F. van Assen, welke laatste thans nog cle leiding heeft. Van de oprichting af, dus deze week óók 40 jaar, is dr. B. Vaandrager als arts aan „Zonneveld" verbonden ge weest: de grote vriend van al- ie kinderen. VITPREIDING De stichster. die ruim 60 jaar oud op 23 October 1932 overleed, heeft de grote uitbreiding, waardoor de mo gelijkheid werd geschapen S5 kinderen tegelijk te verplegen, niet meer mogen beleven. De ze vergroting was dringend noodzakelijk: er was een over eenkomst met de Rotterdamse T.B.C.-arts gesloten, waardoor jaarlijks 40 patiënten uit de Maasstad naar Oostkapelle kwamen, terwijl „Zonneveld" een steeds betere naam in den lande kreeg. Een moeilijke t(jd beleefde men in de oorlog. Op last van de Duitsers nioest het hele ziekenhuis in Augustus 1942 in 5 dagen tijds worden ge ëvacueerd. Vijftien kinderen werden naar huis gezonden; alle overige moesten in het op 20 kinderen berekende huis „Dennenheuvel" te Ossen- drecht w orden gehuisvest. Ge lukkig bouwde de regering spoedig een barak. Rond het gebouw heeft voor de bevrij ding dc strijd gewoed, maar wonder boven wonder bleef het met zijn bewoners behou den. Hét grote probleem na de bevrijding was het gebrek aan gediplomeerde verpleegsters. Er is er thans maar één; wa ren er meer. clan konden te vens meer kinderen worden opgenomen, ook al is de ruim te thans vrijwel geheel be nut. Er bestaan plannen tot uitbreiding van het gebouw, maar de enorme hoge kosten maken deze uitbreiding' voor lopig nog tot een wensdroom. Trouwens, een verbetering van cle riolering vraagt allereerst de aandacht van het bestuur. Er zou nog veel zijn te ver tellen oveir de vreugden en de zorgen, de mee- en tegenval lers. over het onderwijs, dat de kinderen thans genieten, over de financiering van het ziekenhuis, en over zovele an dere zaken, die deze kinderge meenschap en het bestuur an ders bezig houden, maar die in deze herdenkingsweek ei genlijk wat naar de achter grond worden gedrongen. Want bij dit 40-jarig jubileum bezint men zich toch in de eerste plaats op dc betekenis van het belangrijke sociale werk, dat in „Zonneveld" in Het woord „verrader" mag gebezigd worden. Dinsdag klonken tijdens de voortgezette behandeling van de zaak Kravchenko wederom uitroepen als „leugens" eu „ver rader" door de rechtszaal en was het op een gegeven mo ment zulk een spektakel, dat men elkaar niet meer kon ver staan. Er was dit keer meer belangstelling dan Maandag, want generaal Leonid Roedenko. indertijd hoofd van de Sowjet-aan- koopcommissie te Washington, waartoe ook Kravchenko be hoorde, zou getuigen. Generaal Rofedènko, op en top militair, keek aanstonds zijn voormalige ondergeschikte recht in de ogen en zei statig: „Ik beschouw Kravchenko als een verrader van zijn land. Daar om zou hij moeten terechtstaan voor een militair tribunaal in de Sowjel-Unie". Hij had zijn militaire eed gebroken en was gedeserteerd. Roedenko beschul digde Kravchenko er van te be horen tot een groep, de een nieuwe wereldoorlog wil ontke ten terwijl het Sow jet-volk „naar vi-ede dorst'. Kravchenko: ..Met dat alles hebben jullie toch maar heel Oost-Europa opgeslokt', (hila riteit in de zaal). Generaal Roedenko: „Wij zijn bezig met plannen om rivieren, die naar het Noorden stromen naar het Zuiden te laten stro men en oasen in de woestijnen te scheppen". Kravchenko: „Jullie zouden je beter bezig kunnen houden met de vrijheid van de mens in- plaats van met oasen in woes tijnen". (Opnieuw hilariteit en applaus op de publieke tribune) Generaal Roedenko verzocht hierop om maatregelenn tegen interrupties. Toen Kravchenko opstond om eenverklaring af te leggen waarschuwde de pi^sident: „Ik zal geen belediging tegenover deze getuige toestaan". .".Ik ken anders geen beledigender woord dan verrader", wierp Kravchenko in het midden. „Dat is een van de dingen waar het in dit proces om gaat en daarom is Het woord verrader toegestaan", replicebrde de pre sident. Kravchenko, niet over- tugid. zeide Roedenko als een marionet te zullen behandelen, daar hij een vertegenwoordiger van de communistische partij was, die in uniform verschijnt is het 5 jaar geleden dat het beroemde Bene- dictijnen-kloaster Monte Cassino door een Ameri kaans bombardement to taal werd verwoest; is net 4 jaar geleden, dat dé Geallieerden he vige luchtaanvallen on dernamen op Tokio en Yokohama. De besprekingen in Londen over een vredesverdrag voor Oos tenrijk verlopen weer allesbehalve vlot. Verscheidene punten waar over geen overeenstemming kon worden bereikt zijn voorlopig ter zijde gelegd. het belang van de Nederlandse volksgezondheid wordt ver richt en op de prachtige re sultaten daarvan. Gistermiddag heeff het be stuur op het kerkhof te Oost kapelle een krans gelegd - op het graf van de vrouw, die dit grote werk begon. Minder als eerbetoon dan wel als uiting van diepgevoelde dank baarheid jegens liaar. die de zieke kinderen bun lach en hun gezondheid wilde teruggeven cn die daarin de zin van haar leven zag. om indruk te maken op het pu bliek. In Stalingrad stierven duizenden Russen, niet voor Stalin, maar voor Rusland. Maar hij (Kravchenko wees op Roedenko), maakte daar ge bruik van om zijn gouden epau letten en medailles te verkrij gen. Mi\ Nordmon. de advocaat van de tegenpartij protesteerde hiertegen heftig, roepend: „Hij verwierf zijn rang te Stalingrad. Hoed af voor het Rode Leger". Roedenko en zijn attaché ver lieten na de getuigenis zwijgend de zaal. AMERIKAANS PRODUCT. De volgende getuigen hielden zich aan de kern van de zaak. heeft Kravchenko „Ik verkoos de vrijheid" zelf geschreven of niet. Jean Hermann gaf 'n uitvoe rige beschrijving van de Ame rikaanse journalistiek en stipte aan, dat 't ginds de gewoonte is het werk te verdelen en de ar tikelen van de reporters bij te werken. Volgens deze methode dacht hem. was eveneens 'het werk van Kravchenko ontstaan. Wladimir Posner. een Franse schrijver van Russische afkomst, die tal van werken van Tolstoj heeft vertaald, vond het boek van Kravchenko veel meer lij- ken op een Amerikaans product dan welk boek ook. dat in Rus land is geschreven. Hij meende op grond van vergelijkingen, dat het origineel in het Engels geschreven is. De advocaat van Kravchenko deed de toezegging: alle docu menten zullen ter gelegenert.ijd aan de rechtbank worden voor gelegd. Afgewacht zal moeten worden of daar ook het oor spronkelijke handschrift bij is. Noord-Holland behoudt C.P N.-lid van G.S. In de Dinsdag gehouden ver gadering van de Prov. Staten van Noord-Holland kwam een motie van de K.V.P.-leden in behandeling om te besluiten het vertrouwen in het commu nistische lid van G.S., de lieer M. Harmsen. op te zeggen. De heer Groen (K.V.P.) betreur de het. dat de motie niet mede ondertekend was door de an dere fracties. De motie werd met 37 tegen 26 stemmen ver worpen; tegen stemden de le den van P.v.d.A. en C.P.N. Emigratie enige oplossing voor werkloosheid. De E.C.A. heeft Maandag het Amerikaanse Congres doen we ten, dat de emigratie van bijna 2,5 millioen Europese arbeiders de enige oplossing vormt voor de werkloosheid-vraagstukken in Italië. Griekenland en West- Duitsland. ZACHT. Geldig tot Woensdagavond: Op de meeste plaatsen zwaar bewolkt. Meest matige wind uit Zuidwestelijke richtingen. Oveiwegend droog1 weer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1