Het Parlement van 'n andere kant Zweeds winterlandschap Thee voor de minister en water voor de Kamerleden Zeeuwse Almanak RECORD-JAARBEURS. „Alma Musica" speelt werken uit vroeger tijd STEMMEN TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 FEBRUARI 1949 De minister op de „fiets" naar de Raad van State (Van onze parlementaire redacteur) De Karaerboden, de gedienstige geesten, die stukken ronddelen aan de hoogmogende heren, die briefjes over brengen van de een naar de ander, die boeken uit de biblio theek halen, als een afgevaardigde nog vlug wat wil na slaan en ze daarna weer wegbrengen ook, die waarschu wen als een lid aan de telefoon geroepen wordt en die steeds lopen te loeren, of zij ergens hun hulp kunnen aan bieden, de Kamerboden zijn punctuele mensen. Wanneer men midden in de behandeling van een wets ontwerp zit, de voorzitter de zaken wil afmaken en van geen ophouden weet, dan gebeurt het meermalen, dat het nachtwerk wordt. Men kijkt in het parlement niet op een uurtje. Klokslag twaalf uur stapt de hoofdbode naar de beide scheurkalenders, die aan de wand achter de presi dent hangen en hij scheurt veelbetekenend een blaadje af. Misschien is dat alleen maar nauwgezette plichtsbetrach ting, misschien is het om de Kamerleden te herinneren aan al het vergankelijke en aan het voortschrijden van de tijd en wie weet, bedoelen de boden er alleen maar mee te zeg gen: wij willen ook wel eens naar huis Maar ook als de klok het middernachtelijk uur reeds lang gepasseerd is. blijven zij op hun post. evenals de voor zitter en de griffier en de commiezen-griffier, de minis ter. de stenografen en de journalisten op de perstribu ne! De afgevaardigden ziet men in zo'n geval de een na de ander zijn biezen pakken. Voor zover men niet direct bij het debat betrokken is. zoekt men zijn huis er wonen niet veel Kamerleden in Den Haag of zijn hotel op. Waarom zou men hun dat kwalijk nemen? Als er zeer gewichtige besprekingen zijn. zorgen de dames en heren wei erbii te zijn. OM 4 UUR. Het is eens gebeurd, al weer heel wat jaren geleden, dat er tenslotte nog twee Ka merleden aanwezig waren, de heren Stenhuis en Zandt. Bei den moesten nog spreken. Het was inmiddels ongeveer vier uur in de ochtend geworden. De heer Stenhuis sprak het eerst en ds. Zandt moest dus blijven luisteren. Toen de eerstgenoemde klaar was. had hij gevoeglijk kunnen ver dwijnen. doch dat kon hij te genover ds. Zandt niet over zijn hart verkrijgen en hij bleef luisteren naar wat de dominee nog in het midden te brengen had. Daaraan had deze het te danken, dat hij niet voor een lege Kamer het woord behoefde te voeren. Om half vijf verdwenen de twee afgevaardigden poli tieke antipoden broederlijk door het klapdeurtje van de vergaderzaal. Punctuele mensen, die Ka merboden! zeiden we. Zodra er een lid op het spreekge stoelte. dat schuin tegen de voorzitterstafel is geplaatst, verschijnt, wordt hem een fris glaasje water gebracht. Maar als hij na een paar minuten uitgesproken is en naar zijn PROVINCIALE BOOT (III) Het moet een paar maanden geleden gebeurd zijn maar hun kindskinderen zullen er nog over spreken. Ze kwamen met hun beiden •uit Holland terug en haalden nog juist de laatste boot tussen Kruiningen en Perkpolder. Het was een gure avond, ze huiver den in de kille wind en doken dieper in de kragen van hun jassen. En omdat het geen zin heeft kou te lijden als ge er gens beschut kunt zitten, daal den ze af naar het kajuitje, waar ze de enigen waren, maar waar hun gesprek opbloeide tot een zeer grondige en zeer boei ende gedaclitenwiss'eling. De boot begon te varen en ze zaten te praten. De boot kwam in Perkpolder aan en ze zaten nog altijd te praten en ze merkten niet eens, dat er niet meer gevaren werd. En de boot voer terug en meerde weer in Kruiningen en ze praatten nog steeds en hun gesprek was be langwekkender dan ooit. Maar op een gegeven moment hoorden ze geen machine meer draaien en ze stonden op en knoopten hun jassen weer dicht en zeiden tegen elkaar: „We zijn er, we zijn in Perkpolder... En ze stapten naar boven. Toen zagen ze daar, dat ze niet in Perkpolder, maar in Kruiningen waren en ze hoor den, dat ze niet meer over kon den en ze zeiden een zeer lelijk woord. Hetgeen te begrijpen is. En de volgende morgen zijn ze weer naar Perkpolder gevaren, met de allereerste boot nog wel. En ze konden er nog altijd niet goed over uit, dat zoiets hen overkomen was. En leuk vonden ze het niet, maar gaandeweg begonnen toch de humor van het geval te zien en toen ze thuis kwa men, kregen hun vrouwen het ganse verhaal te horen. En als er straks, over vele jaren, nog eens over hen gepraat wordt, dan zal ook dit verhaal de ron de weer doen. Hun kindskinde ren zullen het er nog over heb ben. plaats terugkeert zonder mis schien zelfs het glas te heb ben gezien, laat staan, dat hij eruit gedronken heeft, dan komt met de nieuwe spreker prompt het nieuwe glaasje water op. De ministers en de presi dent krijgen een glas thee. Niet, omdat er r.u eenmaal rangen en standen moeten zijn, maar omdat zij zich niet de koffiekamer kunnen gaan verpozen, zoals de le den. Overigens is er wel een scherpe scheiding tussen de raadgevers van de Kroon en de volksvertegenwoordigers. Een minister mag zich dan al eens tussen de Kamerleden begeven het gebeurt zel den: alleen de oud-voorzitter, minister Van Schaik. heelt er een handje van en een -enkele keer zit hij, zelfs in een bank je een genoeglijk praatje met een van de leden te maken nooit zal een afgevaardigde het wagen op een van de lege ministersstoelen plaats te ne men. Dat zou heiligschennis zün. Aan de goede samenwer king doet dit geen afbreuk. De regering, dat zijn de geza menlijke ministers, verrich ten hun wetgevende arbeid in gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal zo heet het statig in de Grondwet. Geza menlijk bouwen zij aan onze wetgeving. De minister ont werpt een wet. natuurlijk niet zonder de hulp van zün amb tenaren, zij wordt in de Mi nisterraad besproken en dan Een schoolleerling. die on langs examen moest doen, maar zijn lessen blijkbaar niet zo heel erg goed begre pen had. schreef in zijn op stelletje: ..Dan gaat de minis ter ermee op de fiets naar de Raad van State!" Neen. zo gaat het niet. Het wetsont werp gaat om advies (de klanken komen vrijwel over een) naar de Raad van State. Als dit advies is gegeven en eventueel enkele verbeterin gen zijn aangebracht, dan wordt het wetsontwerp aan de Staten-Generaal aangebo den. De Tweede Kamer splitst zich in vijf afdelingen van elk twintig leden, bij loting aan gewezen. Zij bespreken het ontwerp in een besloten ver gadering. De rapporteur van elke afdeling brengt verslag van het besprokene uit en de vijf rapporteurs de Com missie van Rapporteurs ge noemd combineert de vijf afdelingsverslagen tot het Voorlopig Verslag. De minister kan door dit Voorlopig Verslag kennis ne men van de critiek die op zijn ontwerp gerezen is. Hij beantwoordt die in een Me morie van Antwoord, die weer aan de Kamerleden wordt aangeboden en daarna verklaart de Commissie van Rapporteurs, soms na nog een enkele vraag gesteld te heb ben, in •-het zogenaamde Eind verslag. dat het wetsontwerp voldoende is voorbereid. Het is rijp voor openbare behan deling. Ook dan kan er zoals uit de Kamerverslagen in de krant blijkt soms nog hef tig over gediscussieerd wor den! (Nadruk verboden). De fiscus in België. Iedere Belg betaalt ge middeld 7000 francs aan belasting per jaar. In 1948 bedroegen de fiscale ontvangsten in totaal 60.8 milliard tegen 9.5 milli ard in 1939. De muntsaneringsbelas- tlng beliep 6,6 mililard francs. Overheid zal productie in de hand houden, Controle op deviezen blijft. (Van onze economische medenwerker) Eerlijk, het is voor de huis vrouw langzamerhand wat ge makkelijker geworden. Groen ten, aardappelen, brood, meel- producten, suiker, snoepgoed, vis, eieren en nu ook cacao zijn zonder bon weer te koop. O ja, ik weet wat u zeggen wil: „maar je moet niet naar de prijzen kijken." Inderdaad, die vergallen voor die velen, wier loon om de 40 a 45 ligt, de vreugde, dat de bon- netjesknipperij eindelijk voor de meeste artikelen tot het verleden behoort. Maar niet daarover willen wij het deze keer hebben maar wel zouden wij willen waarschuwen voor de voor barige conclusie, dat in de loop van dit, hoogstens het volgend jaar. na het vrij komen van al die consumptie artikelen nu ook het gehele economische leven bevrijd zal worden van de knellende overheidshanden. Wij zouden zulks van harte toejuichen, maar wij zien er voorlopig niet veel van ko men. Zeker, ook vlees, boter, kaas, textiel en sigaretten zullen binnen niet te lange tijd (1949 of 1950) wel vrij komen. Ook de prijsbeheer- sing voor alle niet noodzake lijke artikelen en ten slotte ook voor de directe levensbe hoeften zal in de komende jaren wel haar biezen pakken, al zal deze laatste vesting tot het uiterste verdedigd worden om stakingen voor loonsver hogingen tc voorkomen. Voor de gewone man en vrouw zal het economische leven dus binnen niet te veel jaren wel weer het vooroorlogse aanzien geven. Maar dit wil niet zeg gen. dat achter deze coulissen het al vrijheid zal zijn wat de klok slaat. ZUINIG MET DEVIEZEN. Een groot deel van wat wij dagelijks nodig hebben, kun nen wij zelf maken, maar een minder groot deel (vooral de grondstoffen) komt uit het buitenland. Wij kunnen al die grondstoffen, machines en consumptieartikelen kopen dank zij het feit, dat wij weer een aantal in Nederland ge maakte goederen uitvoeren. Wii voeren echter veel en veel meer in dan uit, zodat wij dus uiterst zuinig moeten om springen met de buitenlandse betaalmiddelen (deviezen), die wij ontvangen (in 1948 werd 54,2 pet. van onze in voer gedekt door uitvoer). En zolang wij nog zoveel nodig hebben uit het buitenland en zolang wij er niet in slagen onze uitvoer sterk te verho gen. zal de regering de ver deling van de deviezenoot in eigen hand houden. Zolang zullen er dus invoervergun ningen nodig zijn en vergun ningen om in het buitenland te reizen. Vóór 1940 was een onderne mer binnen zekere grenzen vrij een fabriek op te richten: om het even of het een speel goedfabriek was of een fa briek voor transportmiddelen. Voor de ondernemer zelf gaf de te behalen winst de door slag. Deze vrijheid van inves teren blijft voorlopig nog een illusie: bij het huidige gebrek aan deviezen en aan kapitaal goederen (machines) kan de overheid niet dulden, dat be drijven worden opgericht, die weinig belangrijke artikelen maken ten koste van bedrij ven, om wier artikelen wij zitten te springen. Daarom moet toestemming gevraagd worden voor investeringen, indien hierbij een invoer van kapitaalgoederen uit het bui tenland van meer dan f 50.000 gemoeid is. Bovendien heeft de overheid de uitbreiding De Belgische Liberale Partij heeft besloten een onderzoek op grote schaal te organiseren onder Belgische ondernemers en zaken lieden naar hun stemming ten op zichte van de douane-unie met Nederland. Tien landen nemen deel. De Jaarbeurs zal worden uitge breid met rond 6.800 m2 exposiüe- ruimte, waardoor de a.s. Voor- jaarsbeurs alle tot heden bestaan de records wat betreft de expo sitieruimte zal slaan. De collec tieve deelname van niet minder dan tien landen heeft het noodza- kalijk gemaakt de beschikbare ruimte belangrijk uit te breiden. Het Vreeburgplein zal vrijwel ge heel worden volgebouwd door het plaatsen van een serie semi-per- manente gebouwen met een totaal oppervlakte van 3 800 m3. België. Zwitserland. Frankrijk. Luxem burg. Polen. Tsjecho-Slowakije. Yoego-Slavië. West-Duitsland. Ita lië en Oost-Duiteland, die allen op uitgebreide wijze zullen expose ren. vormen een collectieve bui tenlandse deelname als nooit te voren. Een serie paviljoens, die In elkaar overlopen, teaamen vor mende een twaalf meter lang ge bouw in de vorm van een veelhoek waardoor het Vreeburgterrein vrij wel geheel zal zijn ingenomen, zullen deze tien landen herber gen, Doordat de textiel en de con fectie een steeds groter dee! van de ruimte opvorderen is het niet mogelijk België en Zwitserland, zoals gewoonlijk, in de Irenehal onder te brengen. België, dat zijn eigen paviljoen medebrengt, zal dan ook met Zwitserland worden toegevoegd aan de vreedzame volkerengemeenschap die van 29 Maart tot 7 April op het Vreden- burg zal zijn ondergebracht. Ook Oostenrijk. Hongarije en Spanje hadden collectief aan de beurs willen deelnemen. Oosten rijk en Hongarije hebben daarvan moeten afzien wegens tijdsgebrek van voorbereiding en Spanje heeft door de grote droogte, waarvan o.a. het stilzetten van de electri- citeitswerken het gevolg is ge weest. met grote moeilijkheden te kampen. Tenslotte kan nog worden me degedeeld. dat voor de Marshall dag tijdens de Jaarbeurs vooral van Franse en Amerikaanse zijde grote belangstelling bestaat. van de industrie in handen door het Bedrijfsvergun- ningenbesluit, dat voor elke vestiging of uitbreiding een vergunning eist. CREDIET-CONTRÓLE. Het kapitaal voor de op richting van bedrijven wordt in eerste instantie in de vorm van crediet verstrekt door de banken. Er bestaat momen teel een overeenkomst tussen de Nederlandse Bank en de gewone banken, waarbij door ondernemers aangevraagde credieten van meer aan 50.000 aan de Nederlandse Bank ter goedkeuring worden voorgelegd. Het blijkt dus overduidelijk, dat de overheid een onge wenste uitbreiding van een industrie kan tegenhouden en dat zij op dit terrein de onder nemers in haar greep heeft. Moge in de sfeer van de con sumptie min of meer vrijheid terugkeren, in de sfeer van de productie achten wij zulks, gezien ons gebrek aan devie zen en de geweldige vraag naar grondstoffen en machi nes voor de wederopbouw, en de tewerkstelling van onze groeiende bevolking, voors hands niet voor verwezenlij king vatbaar. (Nadruk verboden.) Spinazie per ons en bloemen van papier. Hout bij de vleet. (Van onze correspondent) Stockholm, Febr. Iedere morgen zijn de jongens en meisjes in en om Stockholm opnieuw teleurgesteld: weer geen sneeuw gevallen! Ja. de winter laat deze keer wel lang op zich wachten. Slechts twee of drie keer hebben de kinde ren met hun ski's en sleeën de parken kunnen bevolken. Wij konden nog net zien, dat dreu mesjes van een jaar of vier al wat stevig op hun sneeuw- schaatsen staan. Anderen gaan met hun sleeën-met-stuur de berg af. En voor de overigen staan in ieder park plankjes ter beschikking, waarop zij een ijs-helling kunnen afglijden, net als op de matjes van de glijba nen der Nederlandse speeltui nen. En wie het te koud heeft, gaat maar in de verwarmde tent. Het valt op, dat de kinderen geen vuurtjes-maken, hoewel zij over gebrek aan hout anders met hebben te klagen. Nog steeds komt men oude Kerst bomen tegen, die, zo wil het de gewoonte, eerst na 20 Januari worden opgeruimd. Wij garan deren een actieve jongeman een ciikgesmeerde dagelijkse boter ham, waneer hij zich in Stock holm zou bezig houden met het ophalen van verloren en weggegooide planken en palen. Daarentegen kunnen wij niet instaan voor zijn Nederlandse warme-maaltijd want de Ne derlandse groenten-schotel be hoort hier tot een ongekende luxe. Brusels lof en prei, uien en soms ook peren worden per stuk verkocht en alle blad groenten koopt mèn per ons. Wij zijn er herhaaldelijk getuige van geweest, dat iemand één ons spinazie kocht en de blaad jes niet in ordinair krantenpa pier. maar in een wit zakje werden gedaan. Hiertegenover staat, dat de Zweedse huisvrouw de eieren per kilo (10—12 stuks) koopt en dat 'zij bij de slager een ham van een kilo of vier be steld. Trouwens zal de slager dan nog niet nalaten te vra gen, of zij niet iets voor de bo terham vergeten heeft. Het vlees is weliswaar op de bon, zoals ook vet, suiker en koffie, maar zo nauw neemt men het hier niet. Slechts voor koffie moet men nog een zwarte prijs neertellen. BLOEMEN. Een Nederlander moet er ook aan wennen, dat men twee of drie bloemen met een groen blaadje reeds een bouquet r.oemt. De gedachte, dat u hier voor een rijksdaalder heeft be taald, zal het u gemakkelijker maken. Onlangs kwam een par- Tarwe-overeenkomst in zicht. De grote tarwe-prod'ucerende landen zijn tot een compromis gekomen met de importerende landen over de prijzen voor de voorgestelde internationale tar we-overeenkomst. De conferen tie van vijftig landen zal Maandag aanstaande kunnen beginnen met puntsgewijze be spreking van de overeenkomst. tij kort-stelige rode tulpen op de markt, die als bijzonder goedkoop werd aangeboden. Prijs: 0.38 per stuk. Ze vlo gen weg. Om nu toch steeds bloemen in huis te hebben, wordt overal papier-aan-steeltjes verkocht. Zelfs luxueuze bloemenwinkels bieden deze monsterachtige na maak die dan tot na Pasen goed blijft te koop aan. Nu zijn er echter Zweden, die hier ook niet van houden en gaarne iets groens in hun kamer wil len hebben. Zo zijn ze op het denkbeeld gekomen, een slin gerplant in huis te halen, die mettertijd zijn weg over de he le huiskamer neemt. Op dit beetje groen zijn de Zweedse huisvaders en -moe ders dan bijzonder trots en hieraan klampen zij zich vast. Want al lengen de dagen, de eigenlijke winter staat nog voor de deur en het zal nog wel en kele maanden duren, eer dat hier in het Noorden de knopjes opengaan. (Nadruk verboden) In het l.cids Academisch Ziekenhuis werd voor de eerste maal In de geschiedenis van Europa een operatie per televisie zichtbaar gemaakt voor een tweehonderd medici, die in een andere vleugel van het gebouw in de collegezaal aanwezig waren. Dit door Philips verzorgde ex periment demonstreerde de grote mogelijkheid om het medische onderwijs nieuwe hulpmiddelen ter bschikkmg te stellen. De operatie werd verricht door Prof. Dr. VV. F. Suermondt en Df. .7. Kwekel, die men resp. links en rechts van d9 operatietafel ziet staan. Texel .krijgt weer een .vliegveld. Bij Ged. Staten van Noord-Hol land is van B. en W. van Texel een verzoek ingekomen om eon bijdrage in de aanlegkosten en in de exploitatiekosten van een nieuw vliegveld, aldus deelt dit college aan de Prov. Staten mede. Verwacht wordt dat het vlieg veld in 1950 in gebruik kan wor den genomen, ofschoon de K.L.M. nog geen concrete toezeggingen omtrent de door haar te onder houden diensten heeft gedaan is het bekend, dat zij grote belang stelling voor het onderhavige vliegveld heeft. Ged. Staten geven in overwe ging de bijdrage van de provincie te stellen op 15 procent van de kosten van grondaankoop, stich ting van gebouwen en bebakening van het vliegveld tot een maxi mum van het daarvoor geraamde bedrag van f 180.000.—. Muziekfeuilleton Vroeger wist de dilettant meer van kunst dan nu De musicus op het podium maakt tegenwoordig; bij z\jn audotorium niet alleen de indruk van 'n dienaar der kunst. In de pauze van bijna elk concert kan men dit vaststellen. Er lopen mensen rond met geïmponeerde gezichten en dampende kopjes koffieHoe-ter-wereld-is-het-toch-mogelijk, dat die man al die moeilijke stukken zomaar uit zijn blote hoofd speelten zo vlug! Wat speelt hjj Bach toch fijn en wat heeft hü toch lang haar Men ziet in de musicus behalve de kunstenaar, ook wel een beetje de circus-artist. De bewondering van het grote publiek voor dc uiterlijke kwaliteiten van de kunstenaar Is waar schijnlijk een gevolg van de grote afstand, die er in deze tijd is tussen musicus en „de gewone man". Vroeger was dat verschil niet zo groot. Of men nu schoenma ker werd of musicus, dat maak te niet zo heel veel verschil, het waren allebei eerzame be roepen. U staat waarschijnlijk in een nauwere relatie tot Uw bakker als tot Theo van der Pas, maar de verhouding van de gemiddelde 17e-eeuwer tot de stadsmusicus of de organist van de kerk dat waren de grootheden van die dagen was niet veel anders dan die van de timmerman tot de schil der. De toestanden waren nu eenmaal nog niet zo als tegen woordig, de muziek werd in tensiever beoefend en iedere dilettant had een behoorlijke dosis kennis van de muziek, ook op theoretisch gebied. Het is daarom wel wat moeilijk ons te verplaatsen in de muziek- practijk van een paar honderd jaar geleden. VROEGER EN NU. Tegenwoordig loopt men eventjes in het voorbijgaan langs een muziekwinkel, snuf felt er wat in een stapel op de toonbank en voor betrekkelijk weinig geld krijgt men een keu rig stel gedrukte lijntjes met nette noten en een fleurig om slag. Thuisgekomen wordt het een paar keer doorgespeeld soms blijft het by' een paar po gingen en dan. och, dqn is het al weer verouderd, het stukje gaat de kast in en de muziekhandelaar heeft onder tussen al wat nieuws geleverd. En vroeger...? Toen kwam men bij elkaar om eens gezel lig te musiceren. De een speel de hobo, een ander viool, num mer drie clavecymbel. er was een fluitist en iemand die met de viola da gamba overweg konHet gezelschap beoe fende de muziek als een verpo- Img pa de dagelijkse arbeid. Er bestaat een bekende plaat, waarop men Frederik de Grote ziet fluit spelen. Samen met de mensen van zijn hoforkest maakt hij wat muziek. Frede rik speelde goed en hij deed het bijzonder graag. Niet al leen de vakman was uitstekend geschoold, ook de liefhebber wist een massa van zijn hobby. Zo was het b.v. in die tijd hele maal geen gewoonte om de clavecymbelpartijen uit te schrijven, zoiets was niet no dig. De componist volstond met het noteren van de baspartij, De man of de vrouw ach- waarboven hij wat cijfers zette, ter het clavecymbaal bezat trouwens genoeg muzikale ken nis om deze becijferde bas uit te werken. De cijfers gaven aan hoe de accoorden samenge steld moesten worden en voor het overige werd het spelen van de „basso continuo" over gelaten aan het improvisatieta lent van de spelen. Kom daar tegenwoordig eens om! Zelfs de beroeps-musicus zou even moe ten wennen aan het uitwerken van de bassen. Vroeger was dit echter niet zo'n geweldige op gave. Men is de laatste jaren begonnen om deze oude muziek weer opnieuw te spelen zoals vroeger om zodoende iets vast te houden uit die dagen, toen de muziek nog werkelijk ge heel en ai verpozing betekende. „ALMA MUSICA". In Zeeland zal men Woens dag kunnen Hennis maken met Manus Olie liep in de val. De Amsterdamse politie heeft een slag geslagen, die de autobe zitters in en om de hoofdstad ver heugen zal. Na een langdurige voorbereiding zijn zij er in slaagd Manus Oly een verre neef van de beruchte politieagent bokser Sam Oly een zeer geraf fineerde en gevaarlijke autodief ie arresteren. Het was bekend, dat Oly. die tezamen met „Revolver- Henkie!" in November uit de strafgevangenis te Hoorn was ont snapt cn sedertdien als leider van een complot alles wat hij tegen kwam en waarde had stal en liefst met een tegelijkertijd gestolen auto wegvoerde. Vrijdagavond in Amsterdam zou zijn. De diverse adressen waar hij pleegt te komen, werden geschaduwd en inderdaad werd hij tegen acht uur in de Vinkenstraat gesignaleerd. Aanvankelijk liet de recherche hem rustig zijn gang gaan. Manus begaf zich van de Vinkenstraat naar een perceel aan de Prinsen gracht en toen hij hier eenmaal binnen was werd het huis volko men omsingeld door twaalf re chercheurs. Twee drongen het huis binnen en posteerden zich op de trap om een eventuele vlucht over de daken te beletten. Daarna werd een inval gedaan. Dë over macht was te groot cn zonder zich te verzetten gaf deze 38-ja- rige chauffeur zich over. Nauwere samenwerking tussen K.L.M. en S.A.S. Dezer dagen zijn te Amster dam besprekingen gevoerd tus sen een vertegenwoordiger van de K.LM. en de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij S. A.S. In principe werd besloten tot een nauwere samenwerking tussen beide maatschappijen. Uit Stockholm wordt nog ver nomen. dat de voorgenomen sa menwerking de Scandinavische lijnen betreft, te weten Amster dam—Oslo en Amsterdam—Ko penhagen—Stockholm vice ver een gezelschap van uiterst be kwame kunstenaars, die zich er op toe leggen deze klanken oorspronkelijk mogelijk weer te doen horen. Voor de Z.V.U. zal optreden het ensem ble „Alma Musica" (fluit, hobo, alt. cello en clavecymbel) met werken van Bach, diens zoon Johann Christian, de Gentenaar Loeillet en van Mozart Zij zul len kamermuziek uit een ver vlogen tijd spelen. Men heeft in onze provincie tot nu toe weinig van deze muziek ge hoord en ongetwijfeld zal dit concert daarom de aandacht trekken. Vragen over twee letters. Het communistische Tweede Kamerlid Stokvis heeft aan de minister van oorlog schriftelijk gevraagd welke betekenis moet V/ orden gehecht aan de letters ,.o.m.". voorkomende in de laat ste alinea van zijn brief aan de voorzitter van de Eerste Kamer van 25 Januari 1949. Het gaat hierom de toelating van jeugdige politieke delinquenten tot de gewapende macht. Een interdepartementale commissie heeft geadviseerd politieke de linquenten. die op 1 Januari 1945 nog niet de leeftijd van achttien jaar hadden bereikt, in aanmerking voor het leger te (ioen komen. De heer Stokvis wil thans weten of de letters ,.o.m." betekenen, dat ook oude ren voor vervroegd herstel in het recht om bij de gewapende macht te dienen in aanmerking komen. UIT DE PERS INGEDUT. De Handels- en Transportcou- rant schreef over de noodzakelijk heid voor onze exporteurs naar Amerika om dc markt daar te be grijpen. teneinde aan de speciale eisen te kunnen voldoen. Men krijgt de indruk, dat de meeste bij de Nederlandse afzet in Amerika geïnteresseerden leven cn handelen in de opvatting: ..Zij moeten daar maar onze goederen volgens onze methoden accepte ren. en anders laten ze het maar". Het gevolg is. dat ze het laten! Het stemt tot ernstig nadenken wanneer men de brief leest van een van de actiefste en grootste importeurs in de Middle South, die, schrijvende over de Nederland se officiële instanties in de V.S., zegt: „I'm sorry to say I found them sound asleep"; die er zich over beklaagd, dat hij 3 maanden lang geen antwoord krijgt van de K. v. K. in New York op een aan vrage om opgave van Nederland se fabrikanten van een bepaald product; die, nadat hij in de staat Texas een maandenlange publici teitscampagne heeft gevoerd voor enkele Nederlandse producten, waarbij kranten en cmroep wer den ingeschakeld, waarbij histori sche en economische aspecten van het Nederlandse leven naar voren, werden gebracht, wel een teken van leven hoort van de Engelse consul-generaal uit New-Orleans, die hem komt opzoeken met de vraag of hij voor Engelse artikelen niet een gelijke activiteit wil ont- Klooien, maar die van geen enke- - Nederlandse instantie ook maar iets hoort. Er zal in de opvattin gen en in de houding van de Ne derlandse handel en industrie de goede niet te na gesproken heel wat moeten veranderen wan neer wij met onze uitvoer naar Amerika ook maar in de schaduw willen staan van Engeland",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5