PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kravchenko zal 't proces winnen Betrokkenen bij 't proces Mindszenty in de ban Betere schoolgebouwen voor Zeeland CE BILT Het overleg te Batavia VOORSPELT 192e Jaargang - No. 36 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hobfdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.s VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw_ Losse nummers 10 cent. Maandag 14 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50- Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. leL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tcl.28 PERS COMMENTAREN. De reactie in de Nederland se pers op de ontslagaanvrage van minister Sassen is in het algemeen een, die een gevoel van opluchting demonstreert. Opluchting omdat niet de rege ring is heengegaan, maar slechts één harer leden, die wellicht ook niet zo bijzonder goed in 't „team" paste. Daarnaast kan men in de meeste perscommen taren het verlangen waarne men naar spoedige mededelin gen over de gedragslijn, welke de regering nu verder meent te moeten volgen. „Het Vrije Volk" schreef bijv.: „De heer Sassen paste niet in de ploeg. Zijn persoonlijk aandeel in het ontijdig vertrek van dr. van Mook heelt destijds, zeer kort na zijn optreden, scherpe critiek uit gelokt. De brief, waarin de rege ring der Republiek werd gevraagd, of zij achter haar eerste minister Hatta stond, toen deze een laatste poging deed om de onderhandelin gen te redden, was van zijn de partement afkomstig. De ongedul dige en onwelwillende formule ring week duidelijk a£ van de be hoedzame hantering van het pro bleem. die we van liet kabinet gewend waren. In deze gevallen toonde hij de rijpheid en de wijs heid niet te bezitten die op deze zeer belangrijke post onmisbaar zijn." „Het Parool": „Mr. Sassen gaat heen omdat hij meent, dat de richting van de Re geringsoplossing niet strookt met het vasthouden aan de verklaring van dr. Van Royen. waartoe de Regering schijnt te hebben beslo ten. Wil dat zeggen, dat de reso lutie op principiële punten ver worpen wordt, maar dat de Rege ring, hoezeer ook die resolutie verwerpende, een weg wil inslaan waarvan mr. Sassen meent, dat hij op een toch te véél aanvaar den dier resolutie neerkomt? Daar lijkt het op. maar als gebruikelijk tasten wij in het duister. Van mr. Sassen zullen wij in de komende jaren zeker meer horen. Zijn krachten mogen nu tekort geschoten zijn. hij heeft bij herha ling. ook in het parlement, be gaafdheden ontplooid, die hem in de gelederen der Katholieke poli tici een belangrijke plaats verze keren." „De Volkskrant" is vooral be nieuwd naar de reactie van Ba tavia, met name van dr. Beel: „Minister Sassen oordeelt kenne lijk. dat de gedragslijn, waartoe de regering besloten heeft, de houding van de-regering tegenover de resolutie van de Veiligheids raad niet „waar" zal kunnen ma ken. zodat deze gedragslijn de doelstellingen der regering in ge vaar brengt. Even kennelijk zijn zijn (oud)-collega's van tegenover gestelde mening. Wat zegt de man, die voor een zo voornaam deel met de gedragslijn opereren moet?" Ook de „Nieuwe Rottei-damse Courant" wees er op. dat bin nen- en buitenland en niet in de laatste plaats Batavia, wach ten op een nadere precisering van de gedragslijn van de re gering en het blad is evenzeer benieuwd naar de reactie van dr. Beel. Het schreef o.m.: „Het werd hoog tijd. dat er spij kers met koppen konden worden geslagen. Dit was niet mogelijk zolang men het in het kabinet on derling niet eens was. Het realis tische standpunt, dat in algemene zin zo duidelijk was gebleken uit de rede van minister Stikker in de Tweede Kamer, heeft ook ten aanzien van de Indonesische kwes tie in het kabinet blijkbaar geze gevierd. Nu men mag aannemen, dat er in het kabinet na het aftreden van mr. Sassen eensgezindheid bestaat, zal de regering ook spoedig moe ten presiceren hoe haar gedrags lijn zal zijn." „Het Algemeen Handelsblad" constateerde: ..In politieke kringen erkent men gaarne de grote capaciteiten in menig opzicht van mr. Sassen. Niettemin zijn velen van mening, dat zekere eigenschappen van de ze bewindsman de goede samen werking met zijn ambtgenoten dikwijls moeilijk maakte en dat hij de soepelheid bij de uitoefening van zijn functie miste, die even noodzakelijk is als vasthoudend heid waar het kardinale punten betreft. Het is een communis opi nio, dat ook de samenwerking tussen mr. Sassen en dr. Beel de laatste tijd uiterst stroef was -ge worden. Ondertussen werd algemeen er kend, dat het niet gemakkelijk zal zijn voor deze moeilijke en onder de huidige omstandigheden wei nig aantrekkelijke functe een ge schikte candidaat te vinden. Noch- thans mag worden aangenomen, dat hiermede zo groot mogelijke spoed zal worden betracht." Frans minister van justitie afgetreden. Andrê Marie, de Franse mi nister van justitie is afgetre den. H\j wordt opgevolgd door Robert Lecourt (M.R.P.) Hf is afgetreden om gezond heidsredenen, aldus de officiële bekendmaking. Reeds eerder werd gemeld, dat Marie naar een ziekenhuis zal gaan omdat hij opnieuw lijdt aan longaan doeningen, die het gevolg zijn geweest van een verblijf van 2 jaar in het concentratiekamp Buchenwald Nieuwe „zuivering" m Bulgarije. Naar radio-Sofia meldt, Is een zuivering aan de gang onder de leden van de „nationale raad van het Vaderlandse front" (rege ringscoalitie) in Bulgarije. Onde;- de uitgestotenen bevinden zich aanhangers van Mikolas Petkof, de in 1947 terechtgestelde oppositie- leé*er. De uitgestotenen worden te allen van beschuldigd de raad van het vaderlandse front te hebben gebruikt „als dekiRflptol voor hun «ada®\- - Het blijft echter een onsmakelijke vertoning Vele passages in zijn boek bevestigd (Van onze correspondent). Parijs, Febr. Het weekblad „Les Lettres Frangaises" heeft zijn hoogste troeven al uitgespeeld en daarmede is er tekening gekomen in de vinnige strijd welke thans in het te kleine zaaltje van het l-.lais de Justice wordt gestreden. Romanof en de eerste echtgenote van Kravchenko waren de beste kaar ten van het Kremlin, doch als we hun feitelijke verklarin gen en ook die van de andere getuigen uit Moskou objectief ontleden, wordt het zelfs voor de niet-jurist duidelijk, dat tenzij er nog sensationele wendingen komen, welke niemand verwacht de aangeklaagde partij straks veroordeeld zal worden. Het Amsterdams Bijz. Gerechts hof veroordeelde de 60-jarige pre dikant-journalist dr. H. W. van der Vaart Smit tot negen jaar ge vangenisstraf met "aftrek, Hem was onder meer ten laste gelegd, dat hij in Mei 1940, onmiddellijk na de bezetting van ons land als persconferentie in Parijs gaf. hoofd van het bijkantoor in Den - -.1 Haag van het A.N.P. in pro-Duitse zin is werkzaam geweest en dat hij als directeur van het Ned. Chr. Persbureau de Duitse belangen zoveel mogelijk heeft behartigd. Ook de Franse communisti sche pers begint dit te begrij pen en „L'Humanïté" draait al een weinig bij en beweerde de zer dagen, dat Kravchenko wel licht toch zelf zijn boek had geschreven doch dat een Ame rikaan er een supervisie op had gehouden en er wijzigingen in had aangebracht. Wat de persoon van de schrij ver betreft, dekken de verkla ringen elkaar niet. Terwijl Kravchenko's getuigen, waaron der professor Lagowski, bewe ren, dat Kravchenko niet zo n doorgewinterde boef is. inder daad directeur van een staal fabriek was en voldoende ont wikkeling en intelligentie heelt om zelf een dergelijk boek te kunnen schrijven, verklaren de uit Moskou geïmporteerde ge tuigen zoveel lelijks over Krav chenko, dat het nu en dan zelfs de president mr. Durkheim te bar werd. Hoewel men in Pa rijs gewend is aan schandalen en schandaaltjes en. drie kwart van het krantenlezend publiek smult van indiscrete intimitei ten, maakt toch zelfs op de doorsnee Fransman de „onthul lingen" van Kravchenko's eer ste vrouw een uiterst onaange name indruk, waardoor haar woorden werken als een boeme rang. Zij schaamde zich zelfs niet bedgeheimen te „openba ren" en vunzigheden te debite ren, die ontegenzeggelijk aan Treinramp in Spanje. 28 DODEN". Dc sneltrein BarcelonaMa drid i3 in. dc nacht van Zater dag op Zondag bij Mora la Nueva ontspoord. Het ongeluk geschiedde toen de trein over een viaduct reed. Drie wagons, waarvan een slaapwagen, wer den over de leuning van de brug geslingerd en tuimelden van een hoogte van 40 meter omlaag. De' ramp schijnt ver oorzaakt te zijn door een man kement aan de spoorbaan. Acht en twintig personen kwamen om het leven en 26 werden min of meer ernstig gewond. De wagons zijn echter zoda nig in elkaar gereden, dat het moeilijk is de slachtoffers, die nog onder het wrak kunnen liggen, te bereiken. Geen Rode Kruis-pakkelten in Sowjet-zöne. De Sow,iet-Russische autoriteiten hebben geweigerd verder toestem ming te verlenen voor het vervoer door de Sowjet-scctor van Berlijn van pakketten of goederen, be stemd voor het verlenen van hulp aan de bewoners van West-Beriijn en afkomstig van het Zweedse Ro de Kruis. de grove kant waren. Toen zij drie dagen later geconfronteerd werd met Kravchenko's getuige Oudalov bleek Zinaida geblon deerd tc zijn en gekleed in new- look. Haar Moskovitische garde robe was inderdaad niet indruk wekkend. Oudalov nu beweerde, dat Zinaida heus niet zo'n kat je was om zonder handschoenen aan te pakken. Hij had er zelf ook een verhouding mee ge had en wist dus ongeveer wat men uit haar getuigenverklarin gen, haar intimiteiten en bed geheimen kon distilleren. Overigens wordt dc hele sé ance gekenschetst door veel ru moer, pathos, laster en indiscre tie, die volkomen naast de zaak staan. Een Nederlandse presi dent zou de zitting vaker onder broken hebben en zou dagwerk hebben gehad de getuigen te verzoeken zich tot dc feiten te bepalen. Indien men objectief tegen de hele vertoning aan durft kijken, moet men toege ven, dat het proces een onsma kelijke vertoning wordt. EEN VISMARKT. Het voortdurend geschreeuw der advocaten, tolken, getuigen, zaalwachters en partijen vooral Kravchenko zelf en de hoogste troef van Moskou: Ro manof verliezen herhaaldelijk hun zelfbeheersing en schreeu wen en dreigen alsof ze op de vismarkt staan is weinig verheffend. Toen Kravchenko zijn eerste maakte hij op de meeste jour nalisten geen prettige indruk. Zijn uiterlijk heeft hij tegen. Ook was er iets in zijn gebaren, zijn pathos, zijn houding en zijn hele persoonlijkheid, dat eerder afstootte dan aantrok. En daarin is intussen weinig verandering gekomen. Zijn op treden tegen de advocaten en getuigen der tegenpartij is vaak uitgesproken hatelijk en prik kelt zeen. In het monsterproces heeft zijn partij de sympathie van het grote publiek, hetgeen ech ter niet wil zeggen, dat Krav chenko zeil eensympathieke persoonlijkheid is. De betekenis van het proces ligt overigens niet in de persoon van de schrij ver en nog minder in de bana liteiten, die worden opgerakeld. De betekenis ligt veeleer in de verklaringen van de displaced persons, die Kravchenko beeft opgeroepen. Zij hebben beves^ tigd, dat veel in Kravchenko's boek op waarheid berust en dat de Sowjet-Unie allesbehalve het „paradijs der arbeiders" is. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. OP 18 MEI. Naar wij vernemen, zijn H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard voornemens om op 18 Mei a.s. een officieel bezoek te brengen aan Rotterdam. De plannen voor dit bezoek heb ben, zo bericht men ons van de zijde van het secretariaat van het Koninklijk huis, nog geen vaste vorm aangenomen. Predikant'journalist tot 9 jaar veroordeeld. Apostolisch vermaan aan de bisschoppen Alle Hongaren, de verantwoordelijk zijn voor het proces tegen en de veroordeling van kardinaal Mindszenty zün krachtens een bekendmaking van het Vaticaan in de ban ge daan. De congregatie van het consistorie heeft daartoe in een bijzondere bijeenkomst besloten. De excommunicatie is een straf, welke wordt uitgesproken bij overtreding van de voor schriften van het canonieke recht. Het uitspreken ervan is uitsluitend aan de Heilige stoel voorbehouden. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de excommunicatie geldt voor allen, „die het in heiligschennis hebben gewaagd hun handen te verheffen tegen de hoogst eminente aartsbis schop van Strigonia, de plaats waar kardinaal Mindszenty ambtshalve woonde". De Paus heeft verder een tot de Katholieke bisschoppen in de gehele wereld gericht aposto lisch vermaan doen publiceren, waarin hij verklaart: „Nog nim mer zijn de krachten van het kwade zij. die het bestaan van God loochenen en erop uit zijn de godsdienst te vernietigen zo in de aanval en zo vol hardend in hun verschrikkelijk werk geweest, als thans". In zijn vermaan verklaart de Paus verder, dat alle middelen worden toegepast om het geloof aan God in de harten der men sen te vernietigen en wel in de naam van „materialistisch athe- isme", dat de mensen van elke geestelijke waardigheid berooft cn hen tot slaven van de on derdrukkers maakt. In het vermaan wordt een be roep gedaan op alle bischoppen in de gehele wereld om hun gebeden te vermenigvuldigen. Voorts wordt toestemming ver leend aan alle katholieke pries ters om op passie-Zondag 3 April a.s. een tweede mis op te dragen, „als eerherstel voor de God aangedane beledigin gen". De Hongaarse regering heeft het terugroepen van de Ame rikaanse ambassadeur, Chapin geëist. Chapin zou volgens de processtukken in contact heb ben gestaan met kardinaal Mindszenty. De Amerikaanse regering weigert de eis van Hongarije te aanvaarden, doch zal de diplomaat instrueren op normale wijze naar Washington terug te keren „voor overleg". Volgens het A.F.P. bespreken de drie grote Westelijke mO' correcties, aanstalten maken, elders in Duitsland woonruimte te zoeken. Dê~~„Gronauer Nachrichten" heeft gemeld, dat de grenscor rectie, volgens welke de tex tielfabriek „Eilermark'', die juist over de grens is gelegen en Nederlands eigendom is, op Nederlands grondgebied zou w.kiomen te liggen, binnenkort gendheden de mogelijkheid van I een feit zal worden. Tweederde het indienen van een klacht te- deel'van het fabriekspersoneel gen Hongarije bij de Ver. Na- woont thans reeds in Neder- ties. land. Nederlandse regering z al haar plannen be.kend maken zodra zij d it geschikt acht. State-Department tegen het Fox-contract. De commissie van de Verenigde Naties is te Batavia teruggekeerd van haar bezoek aan Bangka waar zij informele besprekingen heeft gehouden met Sukarno. Hatla, Hadji Agus Salim en andere repu blikeinse leiders. Verschillende problemen betreffende de resolu tie van de Veiligheidsraad werden besproken. De commissie werd uit- génodigd volgende week. na de terugkeer van Cochran in Indo nesië. nogmaals te komen. Intussen heeft de Nederlandse delegatie geantwoord op het ver zoek van de commissie der Ver. Naties van 8 Februari j.l. om in zage van de plannen, die van Ne- In het prachtige wintersportplaatsje St. Anton am Arl- berg genieten de twee oudste Prinsesjes Beatrix en Ire ne Van de sldsport. Met hun skileraar maakten zij een tocht op <le 2500 meter hoge Galtzich. Eerste grenscorrectie bij Glanerbrug. Naar in het grensgebied na bij Glanerbrug verluidt, zouden de bewoners 'van die Duitse gebieden, welke vallen onder de zogenaamde kleine grens. Er wordt aangepakt in Westelijk Z. Vlaanderen „Het is opmerkelijk, hoe ten volle do Zeeuwse gemeen tebesturen bereid zijn aan de verbetering van het onder wijs mede te werken", aldus constateerde het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, tijdens een persconferentie, die Zaterdagmiddag te Goes werd gehouden. Deze confe rentie was belegd om inlichtingen te geven over het her stel en de vernieuwing van scholen in Zeeland, 't Zwaar tepunt viel daarbij op Wesl-Zeeuwsch-VIaanderen, omdat daar wel heel veel viel op te bouwen. De heren C. Kuiper en A. A. Deenhouts, onderwijsin- specteurs in deze provincie, wezen er beiden op. dat vóór de oorlog geen of uiterst wei nig geld beschikbaar was voor het vernieuwen van oude scholen, voor reparatie, voor sanitaire verbetering enz. Zeeland staat nu voor het probleem dat het behalve de vernieling cn de achterstand, die een gevolg van de oorlog zjjn, ook die vóóroorlogse ach terstand moet inhalen. Als voorbeeld noemde de hoer Leenhouts een school op Walcheren, welke banken uit 1860 heeft; het gebouw heeft tweemaal in zijn lange be staan een verfje gekregen en is na de oorlog eindelijk op nieuw geverfd. Br moet,: zo zei hij, onder leiding van Gedep. Staten in Zeeland een gigantisch recon- structicwerk plaats hebben, W. ZEEI'WSCH- Y LAANDEREN Wat West-Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft, zouden er heel erge dingen verteld kunnen worden. Eén van de somberste ge vallen was wel de tijdelijke 40 kinderen in een ijzerwin kel moesten verblijven. Nu wordt daar Woens dag a.s. te half elf de nieuwe school geopend. Dan is er weer één toe gevoegd aan de lijst van vernieuwde en verbeterde scholen 1 Vol lof was de heer Leen houts over de arbeid yan de gemeentebesturen in Zeeuwsch Vlaanderen. Er is daar. zo zei hij, een geweldig beleid gèvoerd. Er waren vele en grote zorgen. Daarvan vorm de het onderwijs slechts een onderdeel en toch hebben de gemeentebesturen zich voor het onderwijs heel veel moei te gegeven. Steeds waren de burgemeesters bereid al het mogelijke te doen. IN OOSTBURG Oostburg vormt al een heel mooi voorbeeld van de voor uitgang op onderwijsgebied. Dkar zullen aan het einde van dit jaar alle scholen be hoorlijk onder dak zijn. Dan staan er drie moderne gebou wen. Na de oorlog zijn er twee bloeiende TJLQ-scholen gesticht, er is een schoolart- sendienst gekomen en zowel de schooltandverzórging als de schoolfilm werden aan de orde gesteld. Dat stemt tot dankbaarheid. Een andere be langrijke factor is, dat het onderwijzend personeel van de scholen in Zeeuwsch Vlaan deren voltallig gehouden kon worden, waardoor het onder wijs zonder stagnatie verliep, huisvesting" van de 'ik. j6n- L Hf <">r- gensschooi te IJzendflke. waar Tpe in West SM"-** Vlam. deren werd besteed aan scho lenbouw, reparatie, vernieu wing van leermiddelen enz. schatte de heer Leenhouts op 750.000, VOOR 1949. Wat het bouwprogram voor 1949 betreft, daarop komen thans voor; Oostburg met 84.000, Zuidzande met 24.000,- Aardenburg met 86.00Q» Breskens met 120.000. Ede ^6.000 en Sluis 36.000. Met de inrichtingskosten van de scholen meegerekend zal er dus een bedrag van 5 a 6 tfhi voor nieuwe scho len worden besteed. Er resteert dan enig werk, dat in 1950 verricht zal moe ten worden en dan zullen de scholen in Zeeuwsch Vlaande ren. goed onderdak zijn. KLEUTERONDERWIJS. Een moeilijkheid vormt nog het kleuteronderwijs. Er is na de oorlog een grote drang tot uitbreiding van het kleu teronderwijs ontstaan. De heer K. Pels, school arts voor West Zeeuwsch Vlaanderen, deelde ,op de pers conferentie mede, 'dat. van de huisvesting der kleuterscholen njet zoveel goeds verteld kon worden. Er zijn totaal 17 kleuterscholen in W. Zw. Vlaanderen. Daarvan heeft Biervliet één modelschool en één zeer goede school. In Aardenburg is de toe stand minder gunstig, maar daar komt dit jaar een nieu we R.K. kleuterschool gereed en de plannen voor dc bete re huisvesting van de Chr. kleuterschool zijn vergevor derd. Breskens heeft thans voor dit onderwijs de be schikking over een bclanrijk verbeterde barak. In Grocde is de toestand niet èf en niet goed te keu ren, Van de twee kleuter scholen in Hoofdplaat is er één gehuisvest in een Nisse- hut. Schoondijke en Oostburg brachten de kleuters behoor- Voortzetting Kamer debat op a.s. Woensdag. Mr. van Maarseveen tijdelijk aan Overzeese Gebieds delen. De regering heeft aan de voor zitter van de Tweede Kamer verzocht de voortzetting van de behandeling van de begroting van overzeese gebiedsdelen niet, zoals aanvankelijk was vastgesteld, op Dinsdag maar op Woensdag a.s. te bepalen. Zoals bekend is dan de be antwoording van de in eerste termijn door de Kamerleden ge houden redevoeringen aan de orde. Naar wij vernemen'houdt dit uitstel van behandeling ver band met de gezondsheidstoe- stand van minister van Maarse veen, die na de ontslagindiening door minister Sassen tevens als minister van overzeese gebieds delen ad interim zal optreden. De heer van Maarseveen is reeds enige dagen ziek. woonde weliswaar de ^kabinetszitting van Vrijdag bij. maar is nog niet zover hersteld, dat hij zijn werkzaamheden ten departe- mente kan verrichten. Boven dien vereist het voorbereiden van de verdediging der begro ting en de beantwoording van in de Kamer gemaakte opmer kingen uiteraard enige tijd. De minister hoopt echter Woensdag in staat te zijn de hem zo plotseling op de schou- desr gelegde taak uit te voe ren. derlandse zijde aan de B.F.O. zou den zijn voorgelegd. In het ant woord wordt ondermeer gezegd: ..Eventuele voorsteUcn van offi ciële herkomst zullen door or na mens de Nederlandse regering be kend gemaakt worden op een tijd stip. dat door de regering daartoe geschikt wordt geacht". VERGADERING B.F.O. De Bijeenkomst Federaal Over leg heelt in haar vergadering na der van gedachten gewisseld over de aard der met. de republikeinse leiders te voeren besprekingen en over hei tijdstip, waarop deze een aanvang ziillen kunnen nemen. De vergadering, die. in plaats van Zaterdag, zoals was aangekondigd. Zondag begon, zal vandaag wor den voortgezet. VERTEGENWOORDIGEND!! RAAD VOOR MIDDEN- JAVA. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel. heeft telegrafisch zijn instemming betuigd met de door de vertegenwoordigers van de bevolking van Middcn-Java naar voren gebrachte wensen betreffen de de instelling van een vertegen woordigende raad voor midden* Java. Deze zal bestaan uit 81 le den. n.l. 71 Indonesiërs. 5 Chine zen. 4 Nederlanders en 1 Arabier. TEXTIEL VOOR REPUBLI KEINS GEBIED. De Nederlandse handelscommis- saris voor Indonesië te New York, de heer E. C. Zimmerman, heeft verklaard dat hij met voldoening kennis genomen had van de be zwaren van het State Department tegen het monopolistisch karakter van het zogenaamde „Fox-con tract". Zimmerman vestigde speciaal de aandacht op de onthulling van het State Department, dat in beginsel overeenstemming tussen hem en Sumitro was bereikt om textiel goederen naar de Republiek te verschepen. Zimmerman verklaarde, voorts dat de Nederlandse autoriteiten in Batavia op 2 November j.l. aan de Commissie van Goede Diensten hadden geschreven, dat zij evenals in Juli 1948, bereid waren onmid dellijk goederen uit hun voorra den naar republikeins gebied te zenden. De republiek heeft deze aanbiedingen geweigerd. het nog beter worden, daar is de R.K. kleuterschool in een kamer ondergebracht en de Chr. kleuterschool in een lo kaal van de lagere school. Van de twee kleuterscholen te IJzendijke is er 1 treurig gehuisvest. De heer Pels had overigens de Indruk, dat het kleuter onderwijs er niet zo slecht voorstaat. De verwachting bestaat dat na 1950 een gro ter bouwvolume voor 't kleu teronderwijs beschikbaar komt. Totzover deze persconferen tie. Wij stellen ons voor op enkele andere punten, dié tij dens deze conferentie aange- m, ----- roerd werden, nog nader ie- ltfk pnder dak. In Sluis mpet rug te komen. 1 Krachtige taal van de Gaulle. Op de slotvergadering van het congres van de R.P.F. heeft generaal de Gaulle gezegd, dat, als er in de naaste toekomst geen algemene verkiezingen worden gehouden, „er slechts één ding te doen staat: da overweldigers er uit gooien" Frankrijk was „een schip zon der roer1'. Weliswaar was er een begin van economisch her stel, „maar grote vorderingen werden voortdurend belem merd door een onsamenhan gende politiek". Is Tito Tito wel? In Oost-Europa en in het bijzonder in diplomatieke lerin gen te Belgrado doet het ge rucht de ronde, dat maarschalk Tito niet de vroegere Kroati sche metaalarbeider Josip Brba is, doch de Sowjet-RussLsche generaal Lobiedief, aldus het Berlijnse blad „Soziai Domo- krat". Het blad verklaart, dat er vele tekenen zijn, dat maar schalk Tito tijdens de oorlog in een Duitse parachute-over val werd gedood, doch dat de Sowjets het bericht van zijn dood tegenspraken, daar de partisanen anders de partij van Mihailowitsj's Tsjetniks zouden hebben gekozen. Toch Scandinavisch» Unie op komst? Volgens da Deense minister van buitenlandse zaken. Ras mussen, z(jn de Scandinavische landen het reeds op belangrijke punten eens btf nieuwe pogin gen om een Scandinavische verdedigingslinie te vormen. Zoals beleend mislukten enige weken geleden de besprekin gen hierover. De .Noorse minister van bui tenlandse zaken, dr. Lange, heeft aan de pers verklaard, dat Noorwegen of zal toetreden tot een Scandinavische Unie of tot het Atlantisch Pact. Het één sloot echter het andere uit. Zaterdag werd gemeld, dat de reis van Lange naar Wash ington geen practische resulta ten had 'opgeleverd. Er was alleen op hartelijke wijze ge discussieerd. - Het proces tegen generaal Kuttelwasschcr en 14 andere hoge Tsjechische officieren, die worden beschuldigd van spionnage ten gunste van een niet genoemdft mogendheid, zal Donderdag tv Praag beginnen. ZACHTER. Geldig tot Maandagavond; Half tot zwaar bewolkt met hter en daar enige lichte regen of motregen. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Zwak ke of matige wind tussen Zuid en West, Zacht voor de ttfd var* het Jaar. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1