Nederlander vroeg revisie van het Christus-proces Oud-minister Marchant wordt 80 jaar Winkels en volkspolitie in de Sowjet-zöne Wat zal het Joodse Hoge Gerechtshof doen? Vermetele tocht met 1000 gestolen runderen TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 Onderhoud met ir. Groskamp Robbé Het dagblad „De Nederlander" heeft dezer dagen een onder hond gehad met Ir. H. A. GroskampRobbe te Santpoort, die onlangs een officieel request heeft gezonden aan het Joodse Hoge Gerechtshof te Jeruzalem met het verzoek het proces, dat bijna 2000 jaar geleden tegen Christus werd gevoerd, in revisie te nemen. Het ging destijds om de beschuldiging, dat Jezus Godslas terend zou hebben gehandeld door zich Gods Zoon te noemen. Op deze verklaring grondvestte 't Joodse Sanhedrin zijn vonnis. Deze beschuldiging nu wenst het request opnieuw behandeld te zien, waarbü uiteraard twee mogelijkheden bestaan: dat men het „schuldig" handhaaft of het „niet schuldig" uit spreekt. In het laatste geval zal opnieuw moeten worden over wogen door het hoogste Joodse gerechtshof als de beschul diging van Godslastering vervalt - of Jezus inderdaad de Messias was. JODEN EN CHRISTENDOM. Men voelt onmiddellijk hoe deze kwestie van onmetelijk be lang zou kunnen zijn ten aan zien van de houding der Joden tegenover het Christendom. Hier ziet ir. Groskamp eigenlijk de grote noodzaak van zijn actie, want voor de christenheid maakt het natuurlijk in hoofd zaak niets uit, wat het Joodse Hof zou beslissen. Alleen zag hij toch ook wel voor de Chris tenen zeer belangrijke neven werkingen. Ir. Groskamp is een zeer re- eel mens, aldus „De Nederlan der". Hij vervult een belangrij ke functie bij een onzer groot ste vervoersondernemingen en heeft het deswege al zeer druk. Er was niets „fantastisch" aan hem: 'n vrij jonge, blonde fi guur, met rustige grijze ogen achter een bescheiden brilletje. Ingenieur, dus: man-van-koele- practijk! Wél is hij ten zeerste gegre pen door de nood van deze tijd. In 't voorjaar schreef hij al 'n brochure: „The Holy Land on Fire", het Heilige Land in vuur en vlam, een wekroep aan de Christelijke Kerk, dat. hij aan alle 1500 bezoekers der zittin gen van de Wereldraad der Kerken te Amsterdam liet uit reiken. Ook heeft hij (alles voor eigen rekening) hele op lagen *brochures naar Parijs tijdens de bijeenkomsten der Ver. Naties gezonden, met plannen nopens een oplossing voor de Indonesische-, Israëli sche- en Berlijnse kwesties. Reacties: nihil. Welke bewijzen meent u te kunnen aanvoeren om her ziening van het proces te vra gen? Mijn moeder heeft in Lon den een boek opgediept, ge naamd „The Archko Volume", bevattende studies van 1883 1887 van Reverend W. D. Ma- hau en de schriftkundigen drs. Mcintosh en Twyman, te Boom- ville in Missouri (V.S.) met teksten, afkomstig van authen tieke stukken uit het proces van Pilatus en Ka j af as. In het eerste- hoofdstuk is m.i. de waarschijnlijkheid aangetoond, dat de stukken écht zijn. De Gouverneur van Suriname heeft, aan ir, C. Frank, adjunct-di recteur van gemeentewerken te Rotterdam, verzocht de leiding op zich te willen nemen van de voor bereidende werkzaamheden voor de uitvoering van enige havenwer ken te Paramaribo. Zeeuwse Almanak CARNAVAL IN SAS VAN GENT. hit zo lopen dus in Sas van Gent de gemoederen danig warm en staan in een vreed zaam, nijver, Zeeuws Vlaams stadje de burgers als kempha nen tegenover de burgervader, die blijkbaar zijn Pappenhei mers nog niet zo heel goed kent. Ze willen een Carnavals-op tocht, de Sas van Gentenaren, een optocht zoals vroeger, die de mensen vaar Sas zal doen stromen en geld in de ledige beurzen zal brengen van velen. En waarom wil de burgemees ter ook geen optocht? Als er wel in de café's en zelfs in hel Patronaatsgebouw Vastenavond wordt gevierd, zal het dan in derdaad zo zijn, dat uitgerekend op klaarlichte dag, met duizen den op de been, er onvertogen heden zullen voorvallen, al of niet veroorzaakt door „gespuis" van over de grenzen? Het zal eerder zo zijn, dat na menige avondlijke carnavals viering het nachtelijk duister tot onbedachtzaamheden ver lokt Het burgervaderlijk besluit zit vele Sas van Gentenaren hoog. Want er is wat voor no dig om een deel der burgerij te brengen tot het zenden van een adres aan de Landsvrouwe. Of overigens H. M. de Koningin over het adres beslissen zal vóór dat de Vastenavond voor bij is, staat te bezien. Er zijn andere problemen aan de orde. Maar nogmaals: Waarom die laatste optocht der Zotskappen in Zeeland ten grave gedragen? Een enkele vraag: Waarom die optocht nu uitgerekend op een Zondag? Er zijn toch meer dagen in een «eek? ORIGINELE PAPIEREN AANWEZIG. Maar zijn de originele pa pieren aanwezig? Zeker, de papyrus-rollen zijn er; de Romeinse stukken bevinden zich in de Vaticaan se bibliotheek, de Joodse bij die van de Aya Sophia te Con- stantinopel. Na de verwoesting van Jeruzalem in 70 zijn hele pakketten papyrusrollen voor Rome overgebracht, een deel ging daarna naar Constantino- pel. De Reverend Mahau is er van overtuigd, de orginele stukken in handen te hebben ge had. En toen ik het boek las dacht ik: dat is prachtig. Ik kreeg onmiddellijk het gevoel, dat de geciteerde stukken echt moesten zijn! Waarom heeft het boek destijds geen aandacht getrok ken? In die tijd was het weten- zo ver, het is blijkbaar aan de schappelijk onderzoek nog niet aandacht ontsnapt. De Bijbel heeft het proces niet uitvoerig gedocumenteerd; een der schriftkundigen, met zijn He breeuwse kennis, was onmid dellijk overtuigd, de originele stukken in handen, te hebben gehad. VOORTZETTING VAN HET SANHEDRIN? Maardenkt u, dat het Hof zich als een voortzetting van het Sanhedrin zal beschou wen? Het heeft al doen weten, dat het zal overwegen, of het zich bevoegdheid kan toeken nen. En zo ja, of het zal over gaan tot heropening van het proces. Wat denkt u er van? Dr. M. Smoira, de presi dent van het Hof, heeft een openingsrede gehouden, waar uit duidelijk blijkt, dat hij het lichaam wel degelijk als een voortzetting beschouwt; juridi sche én religieuze motieven liepen doorheen. En eventueel kan het Hof voor de herziening met hogepriesters worden aan gevuld. Gaat u eventueel naar Je ruzalem? Het is niet mijn bedoeling er persoonlijk bij betrokken te worden. Het was eenvoudig mijn persoonlijke visie, te moe ten doen als ik deed, ik gevoel de mij ertoe gedrongen. Verder is mijn taak in deze afgelopen. De grote beslissingen moeten ginds vallen. De heer Groskamp bleek ver vuld van de vurige hoop, dat ook de Christenheid door het ter tafel brengen der oude pa pyrusrollen zal worden gesterkt in haar geloof, en dat mede daardoor de zo noodzakelijke wereldvrede bevorderd zal wor den. Schadeloosstelling voor oude t.b.c.'gevallen. De Rijksverzekeringsbank deelt mede: Met betrekking tot de i schadeloosstelling krachtens de ongevallenwet voor oude t.b.c.-ge vallen van verpleegsters enz. heeft de Centrale Raad van Be roep dezer dagen een uitspraak gedaan. De raad behandelde het geval van een verpleegster, die omstreeks Maart 1946 t.b.c. had gekregen, deze ziekte was enige maanden later ondubbelzinnig vastgesteld. De aanvrage om schadeloosstelling was eerst in Juli 1948. dus veel langer dan 'n jaar na de vaststelling der ziekte bij de Rijksverzekeringsbank gedaan. Deze bank. zich houdende aan de wettelijke termijn van een jaar, nam dè aanvraag niet in overwe ging. De Centrale Raad heeft nu in deze zaak uitspraak gedaan, die geheel overeenstemt met de be slissing. die de Rijksverzekerings bank had genomen. Alle oude ge vallen dus, die niet zijn aangege ven binnen een jaar na de infectie zelf, of na de herkenning van de ziekte tuberculose als zodanig, zijn verjaard. Hoe de raad van beroep zal oor delen, als aanspraak wordt gedaan door degenen, wier aanvrage vroe ger al eens was afgewezen, moet nog worden afgewacht. Zulk een geval'is tot nog toe niet aanhan gig gemaakt. STRIJDER VOOR EEN NIEUWE SPELLING. „Ik heb een hekel aan bange mensen". De man, aan wie de jongere garde van Nederland te danken 'heeft, dat de spelling van de moe dertaal zo sterk vereenvoudigd is in vergelijking met vijftien jaar geleden, mr. H. P. Marchant, wordt heden tachtig jaar. Er zijn vóór en na hem spel lingshervormers geweest, die ook hun stempel op de schrijfwijze van het Nederlands hebben ge drukt, maar geen van hen is zo populair geworden als de man, die thans als rustend strijder zijn laat ste levensjaren slijt in zijn woning te Scheveningen, waar een mede werker hem dezer dagen bezocht. Ons gesprek beweegt zich eerst oppervlakkig langs de na-oorlogse en bezettingsjaren. De oud-minis ter was. voor de oorlog reeds esn fel tegenstander van het Nationaal Socialisme. Zijn publicaties in Ne derlandse en Duitse bladen en zijn brochure „Een staatkundige epide mie" lieten daaromtrent niet de minste twijfel bestaan. Lang voor 1940 verkondigde hij als zijn opi nie, dat Hitier op oorlog en ver overing aanstuurde. „En tijdens de oorlog, heeft men U toen gearresteerd?" Neen, tol verbazing van zeer ve len en ook van mr. Marchant zelf is dat niet gebeurd. Er is ook wel een verklaring voor te vinden, legt de oud-minister uit. De Duitsers hadden het speciaal voorzien op dc „Dcutsfeindliche". Mr. Mar chant was in vroeger jaren min of meer op verzoek van minister Cort van der Linden rechtskundig ad viseur van de Duitse kroonprins geweest, die na de eerste wereld oorlog was geïnterneerd op het eiland Wieringen. „Waarschijnlijk heeft men daarom gedacht, dat ik in mijn hart de heren niet kwaad gezind was." DE EERSTE STAPPEN. Toen mr. Marchant in 1897 in zijn geboorteplaats Deventer terug keerde na zijn studies te Leiden met goed gevolg te hebben vol bracht. zette hfj daar de eerste stappen op het politieke pad. Des tijds bestond er nog een typische tegenstelling tussen democraten en conservatieven. De laatsten keerden zich niet alleen tegen het opkomende socialisme, doch waren bovendien tegenstanders van een stijgende invloed van de volkswil. De jonge mr. Marchant koos de zijde van de democraten bij de toenmalige Ned. Volkspartij. Hij werd lid van de gemeenteraad, weldra wethouder .en richtte in 1901 met mr. A. C. Josephus Jitta de Vrijzinnig Democratische Bond op. die in later jaren een belang rijk aandeel heeft gehad in het politieke leven van Nederland. Maar de oud-minister komt eerst recht op zijn praatstoel als hü terugdenkt aan de lange reeks van jaren, dat hij voor de V.D.B. zit ting had in de volksvertegenwoor diging. „Tegenwoordig zit er geen fut meer tn", stelt de thans tachtig jarige met nadruk vast. „Vroeger werd er eens flink van leer ge trokken door een oppositiepartij en daar bleef je fris bij. Toen kon een minister niet om de haverklap een of ander voorstel uit de Ka mer onaanvaardbaar achten. De Kamer had er niets op tegep een minister van zijn zetel te verja gen". „TEGEN MIJN ZIN». Dan komen we geleidelijk te recht bij het jaar 1933. waarin mr. Marchant minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd. „Dat was tegen mijn zin. Ik was toen wel al bijna twee jaar wet houder van onderwijs in Den Haag, maar was op dat gebied toch zeker niet deskundig. Wat me echter direct opviel, toen ik in Den Haag met die scholen te doen kreeg, was de erbarmelijke wijze, waar mee zelfs op middelbare scholen met de Nederlandse taal werd om gesprongen. Ik herinnerde mede spelling Kollewijn en - wist een commissie in het leven te roepen, die bestond uit de beste Neerlan dici. om vast te stellen of de moei lijke regels, die De Vries en Te Winkel in de vorige eeuw hadden opgesteld al dan niet wetenschap pelijke grondslag hadden. Dit bleek niet het geval te zijn. In die maanden liet ik me door die professoren terdege college Mr. MARCHANT. t en en in 1934 bracht ik mijn voorstel tot wijziging van de spel ling in de Kamers". Het gezicht van mr. Marchant krijgt een vrolijke uitdrukking bij de herinnering aan die weken rond het Kamerdebat. In zijn ogen flik kert weer de oude strydust. In September 1934 werd het wetsontwerp door de motie-Tilanus in de Tweede Kamer getorpedeerd. Felle persoonlijke tegenstanders Prapat, waar ir. Sukarno en andere voormalige repu blikeinse leiders thans vertoeven, is een bergoord, op 906 meter boven de zeespiegel aan de Noordelijke oever van het Tobameer. Dit meer, een tectonische inzinking in het bergmassief van Noord-Sumatra, is bekend om zijn prachtige vergezichten en het heerUjke klimaat. De Negara Sumatra Timur exploiteert er enig? vacantie- huizen, terwijl er ook het landhuis van de Wall Negara staat, dat thans als verblijfplaats voor Sukarno c.s. dient. Sukarno (links) neemt een ogenblikje rust tijdens de ochtendwandeling met- Hadji Agus Salim in de om- gering van het huis van dr. Maneur. Tegenvoeters II Een witte stier werd de dieven noodlottig. Een afstand van 3800 km- werd afgelegd. Wanneer 's nachts uit een Nederlandse wei een koe Wordt gestolen, ontdekt de boer dat de volgende morgen. In Australië, waar in Noord west Queensland op honder den mijlen afstand van de steden, eindeloze grasvlakten liggen, gaat dat echter niet zo gemakkelijk. Een tachtigtal jaren geleden graasden in de omgeving van de beroemde boerderij „Mount Cornish' meer dan honderdvijftig dui zend runderen. Vlees was er voor het grijpen en een koe werd niet gemist. Op dergelijk grote bedrijven werkt slechts weinig perso neel: enige opzichters, die soms weken lang te paard op weg zijn om het vee na te gaan en een paar inboor lingen, die het erf onderhou den. Een van deze opzichters, die destijds op „Mount Cor nish" werkte, was z^er onte vreden: hij verdiende maar 12 per week en dat beloofde [een schitterende toekomst. )e man, die het bedrijf door als wijlen mr. Taverne hadden een flinke bijdrage geleverd-tot deze nederlaag. Maar mr. Marchant is de moed niet ontzonken want.... loeh heb ik het in gewijzigde vorm aan de Eerste Kamer voor gelegd. Ik voerde tegen jnijn zin de regel in. dat een mannelijk woord de naamvals-N er weer bij kreeg. Ik hield een redevoering van drie uur en voelde in de pau ze. dat de strijd was gewonnen. Het ging er voornamelijk om de Rooms-Katholieken mee te krijgen en juist uit die hoek werd mij een bemoedigend woord toegefluisterd. Er was weer een motie van afkeu ring ingediend en de heer Van Lanschot (Kath. St.) vroeg mij: „Ga 'jij weg als de motie wordt aangenomen?" En toen ik Ja" knikte voegde hij er aan toe: „Vergeet dat dan niet te zeggen als je straks weer het woord hebt". Zo werd de motie verworpen en het gewijzigde wetsontwerp aan vaard". „Dus U gaat geheel accoord met de wijzigingen, die na de oorlog zijn aangebracht?" „Zeker, zeker. Ik ben blij. dat het zover is gekomen! Die dwaze regel van de n b.v. heb ik zelf nooit gewild." VROEGER FIETSTEN WE. Als de spellingshistorie is ver teld. willen we van de tachtig jarige zijn visie op de huidige stand van zaken graag vernemen. „Och!" meent mr, Marchant, „wanneer oude kerels ais ik cri- tiek leveren op het beleid van vandaag, dan worden wij voor ..uit de tijd" en „fossiel" uitgekreten. De tijden zijn blijkbaar veran derd. Vroeger moesten de minis ters of ze wilden of niet in hun beleid behoorlijke zuinigheid be trachten. Wij streefden steeds naar -.en sluitend budget. Het was een tijd. dat we niet allemaal in dure auto's reden. Ook niet als minis ter. Daar hadden we geen behoef te aan. We gingen op de fiets naar de Tweede Kamer en als we haast hadden trapten we wat harder. Hét lijkt er op 't ogenblik op of de mensen bang zijn zich moei lijkheden van partijgenoten of mederegeerders op de hals te ha len. Ik heb een vervloekte hekel aan bange mensen. Dat gold in de oorlog, toen ik altijd in de „vesting Scheveningen" ben blijven wonen en dat geldt ook in vredestijd, wanneer we binnenslands of bui tenslands met politieke tegenstan ders te maken hebben." 'ep door kende, besloot hiorin verandering te brengen én ontwierp een stoutmoedig plan. waarin twee collega's werden gekend. Het drietal zou duizenden runderen uit de veestapel, die bijeengedreven moest worden, uitzoeken en naar de hoofdstad van Zuid- Australië brengen om aan de slachterijen te verkopen. Hier voor zou een afstand van 3800 km moeten worden afgelegd en de tocht zou maanden duren en door onbekende streken gaan. Paarden hadden de mannen genoeg en het zou lange tijd duren voordat zij gemist zouden worden. ZONDER KAART EN KOMPAS. Men sloeg 2rijn slag' en de verpietele trek begon. Het enige, wat deze jonge avontu riers verontrustte, was de on zekerheid of zij er in zouden slagen ver genoeg te komen voordat de sporen, die de ver dreven runderen hadden ach tergelaten, ontdekt zouden worden. Maar twee dagen na het vertrek begon het te rege nen; de buien wisten de spo ren uit en het gevaar reeds bij het begin van de tocht ge snapt te worden, werd hier door minder groot. De trek zou op een misluk king zijn uitgelopen als het niet een prachtig seizoen was geweest: gras en water was er in overvloed en daar de ri viertjes die dit land doorsnij den, aan het vloeien waren, dreigde geen gevaar, dat de gevreesde droge districten niet door te komen waren. Kompas en kaart bezaten de dieven niet; er kon alleen gerekend worden op het oriënterings vermogen van de leider, zodat van hem het welslagen van de onderneming afhing. DE HITTE STIER. De ontmoeting met een op zichter, die op zoek was naar vee, was het enige gevaar, dat de manneh duchtten. Aan ziekte, ongevallen, gebrek aan voedsel of ontmoetingen met vijandelijke stammen werd nauwelijks gedacht. Na een maand wisten zij, dat het ge vaar om achtervolgd te wor den, was verdwenen, maar er werden geen risico's genomen, Wanneer bij zonsopgang alles voor het vertrek gereed was, klom de leider eerst op een heuvel om het af te léggen traject zo ver mogelijk af te speuren. Eenmaal dacht hij een kleine afdeling van de be roemde bereden veldpohtie, die korte wetten maakte met wetsovertreders, te zien na deren, doch het bleek een troepje emus (kleine struis vogels) te ziin. Na maanden werd Zuid- Australië bereikt. Hier en daar zagen de mannen kleine groepen runderen en zij be grepen, dat het einddoel in zicht was. Op een keer voegde zich een mooie witte stier bij de kudde. Hij werd er weer uitgedreven, maar scheen vast besloten de troep te blijven volgen. Tenslotte lieten de mannen hem maar begaan, hetgeen hun noodlottig zou worden. VRIJGESPROKEN! De stier was namelijk van een stamboekras en geïmpor teerd uit Europa. De eigenaar, een grote boer, volgde, toen hij het dier miste, ne sporen Economische toestand weinig florisant. (Van onzê correspondent.) LEIPZIG, Februari. De scheuring tussen Oost- en West-Duitsland is de laatste maanden steeds dieper ge worden en dat niet slechts ten aanzien van de politiek, maar ook wat het dagelijksleven betreft. Wat in de Weste- lijke-zóne reeds tot iets vanzelfsprekend is geworden, is voor de bewoners van de Russische-zöne nagenoeg onbe reikbaar, zoals licht, warmte, goede voeding, behoorlijke verzorging en vooral veiligheid. Tengevolge van voort durende pressie is het leven achter het ijzeren gordijn als het ware blijven stil staan. Op het ogenblik worden de gemoederen in de Russi- sche-zóne bezig gehouden door het Partijcongres van de Socialistische Eenheids Partij. Er is uitgelekt, dat de Sowjets in samenwerking met de Een heidssocialisten. de Oostelijke Zone tot een zelfstandige staat willen proclameren, passend in het geheel van de Oost- Europese Volksrepublieken. De in voorbereiding zijnde regering voor deze staat zal gevormd worden uit leden van de Duitse Economische Commissie en het oude Sak sische Kabinet van 1945 en 1946. Er zijn plannen in de maak om het zorgvuldig ge trainde politiekorps in een zo genaamde „Reichswehr" te herscheppen. Met de leiding van dit corps wordt niet Ge neraal Seydlits of Generaal Paulus belast, maar ae tegen woordige politiechef en aan staande Minister voor Binnen landse Zaken. Kurt Fischer of de communist Rudi Engel. De N.K.V.D. heeft er reeds verleden jaar voor gezorgd, dat uit het merendeel van de oude door de Russen in ge bruik genomen cóhcentratie- kampen, de deliquenten wor den verwijderd. Men neemt aan, dat plaats gemaakt zal worden voor de nieuwe arres tanten. Dat de omzet in de vrije winkels van de Russische zóne niet bepaald groot is, is bekend. Ook dat de goederen, die in deze winkels te koop zijn, uit de lopende productie van de industrie worden ge nomen. terwijl de prijzen zelfs aanzienlijk hoger zijn dan op de zwarte markt. Een paar schoenen kost b.v. in een vrije winkel 270 Oost-Mark. Er is geen verscheidenheid in mo dellen, voor dames en voor heren is er slechts één-model of zwart óf bruin. Sommige artikelen blijven zelfs in de vrije winkels gecontingen- teërd. Om in- en verkoop zon der haperen te doen geschie den, houdt de politie toezicht- De bevolking noemt dat „Dienst am Kunden", maar weet precies wat zij daarmede wil zeggen. Dr. Hans Erhard, de directeur voor Economische Zaken van Bi/.onla, die er onlangs op heeft aangedron gen, dat de wereld de goede be doelingen van zijn land ten opzich te van de wereldhandel zal erken- vau de kudde tot Adelaide toe. Daar eiste hij zijn bezit op en haalde er de justitie bij, die spoedig ontdekte, dat de trek- kers hun kudde hadden ge stolen. De jonge leider nam de volle verantwoording op zich en noemde zijn metgezellen employés, die volkomen Onwe tend waren van het feit, dat het vee gestolen was. Hij werd gearresteerd en opgeslo ten, doch de jury, die grote bewondering had voor de moed en het doorzettingsver mogen van de mannen, eiste vrijspraak! „De witte stier', zoals de leider sindsdien wetd ge noemd, stierf op hoge ouder dom in de bossen, waarvan hij zoveel hield. Op weg naar een vriend, bü wie hü zijn laatste levensjaren zou slijten, strui kelde zyn paard bij het over steken van een snelstromcnd beekje en de man verdronk. Nooit had hü. zelfs niet tegen over zün meest intieme vrien den, de namen genoemd van zijn lotgenoten, die alle ont beringen en gevaren van deze avontuurlijke en gevaarlijke tocht met hem hadden ge deeld. D. MEULENBELT. DE RECHTSPRAAK. Hoe in de Russische-zóne recht wordt gesproken, kon men in de Kamjena- of HASAG-processen meezien. Verscheidene directeuren van de HASAG, die reeds tot tweemaal toe werden vrijge sproken, werden plotseling op grond van een „resolutie van de arbeiders" voor een tribu naal gedaagd. Het proces werd in de grootste zaal van de stad gehouden en'stond onder leiding van een president, die pas een zes-maandelykse cur sus voor rechter had door lopen. De bonafide advocaten hadden de officiële verdedi ging, uit vrees voor de conse quenties, van de hand gewe zen. Tijdens de goed van bui ten geleerde zitting werd een beklaagde door een getuige in de beklaagdenbank mishan deld, zonder dat de rechtbank het nodig achtte in te grüpen. Op voorstel van de S.M.A. zijn daarna doodvonnissen en hoge tuchthuisstraffen uitge sproken. Het behoeft geen betoog, dat de voedselpositie in de Russi- sche-zöne buitengewoon slecht is. De levensmiddelen worden als een kostbaar be zit beschouwd. Als iemand een ander een bijzonder groot plezier wil doen, dan geeft hij hem een stuk brood. Hij moet daarvoor diep in zijn beurs tasten, want hij moet het zwart kopen en dat kost hem 12 mark. Het is gevaarlijk om op straat met meer dan 5 kilo levensmiddelen te lopen. Bij overtreding worden de levens middelen door de dagelijks in aantal toenemende Volkspo litie in beslag genomen. De rantsoenbonnen, die aan de bevolking worden verstrekt, zijn bij lange na niet vol doende om ook maar in een gedeelte van de dringendste levensbehoeften te voorzien, terwijl de prijzen-in „de vrije winkels" voor de gewone man niet te betalen zijn. In het kader van het twee-jaren-plan eist men echter werkpresta ties, die boven het normale liggen. (Nadruk verboden.) Jong Nijmegen gaat krotwoningen herstellen. Jonge Nijmegenaren van ver schillende denkrichtingen heb ben besloten in de oude stad in de krotwoningen herstellin gen aan te brengen waar dat maar mogelijk is om zo tenmin ste de arme drommels een droog onderdak te kunnen verzekeren. De jongeren dragen ook zelf de kosten. De dochter en de schoonzoon van Eggerath. de communistische minister-president van de staat Thüringen in de Sowjet-zóne zijn naar de Amerikaanse zóne uitge weken. Even peultjes floppen ZO IS VADER. Men vertelt op het Binnen hof, dat dr. Drees zijn Indische uitrusting zonder punten en met 10 korting gaat over doen in het kader der „Zó is Vadertje WiUcm,"-actie> (Nieuw Nederland). ZO IS DE FILMKEURING. De Rijksfilmkeuring heeft gemeend de film „Zo is Vader", die in Amerika en. Engeland fantastisch succes had en die gebaseerd is op het beroemde boek en even beroemde toneel stuk „Life. with Father" van Clarence Day, voor ons land te moeten verbieden. Herkeuring is aangevraagd. Ook de film. „Het IJzeren Gordijn" is ver bóden als zijnde beledigend voor een bevriende mogendheid. ALZIEND OOG. In een hotel te New York is op gangen en trappen een voor de gasten onzichtbaar spiegel- systeem aangebracht. Dit sy steem eindigt in een hoekje van de bovenste verdieping in drie kleine spiegels. Daarvóór zit de hoteldetective, die in staat is van deze bescheiden wachtpost uit het gehele hotel te overzien. (Hotelwereld). BEDELBEDRIJF. In Rome zijn onlangs niet minder dan 25.000 bedelaars ge registreerd. De helft hiervan bestond uit kinderen tussen 5 en 12 jaar. Deze kleinen wor den er door hun ouders op uit gestuurd of aan zekere „organi satie" uitgeleend door welke zij worden „afgericht" en van por tieken en huisdeuren uit wor den gecontroleerd. Een kind „met aanleg" verdient op deze wijze voor de directeur der or ganisatie een bedrag van ge- 'rmddeld 1200 lire per dag, waar van de ouders 500 lire uitbe taald krijgen. (Corriere della Serra>.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3