NIEUWS UIT ZEELAND Ook het platteland heeft eigen cultuur r WALCHEREN KADERDAGEN L.J.G. INTERESSANTE CAUSERIE OVER TUINBOUW. l)c tweede van dc kinderdagen «Ier L.J.G.. die dezer dagen in Het Hof van Holland te St. Maartens dijk werden gehouden, was aan zeer interessante onderwerpen ge wijd. l)e bespreking van Donderdag over de Werkgemeenschap Eiland Tholen werd min of meer voort gezet door een causerie van de heer C. J. Ilage over de Stichting Dorpsgemeenschap St. Maartens dijk. Voorts behandelde de heer H. v. d. Oort, directeur van de lagere tuinbouwschool te Bergen op Zoom. enige aspecten van de tuinbouw en sprak de heer Thijs Booy over de Europese jeugd. De voorzitter van de afd. St. Maartensdijk der L.J.G.de heer A. L. Hagc. sprak een woord van welkom, waarin hij speciaal bur gemeester Bouwensc en Wethouder Hagc betrok. De vice-voorzitter van de Stichting Werkgemeen schap St. Maartensdijk, de heer C. J. Hagc. vertelde daarna iets over het werk van deze stichting. Hij behandelde allereerst de ge schiedenis van het ontstaan. Ook op het. platteland is steeds de cul tuur beoefend, hoewel misschien niet zo intensief als in dc steden. Speciaal zang en muziek ontplooi den zich en op dit gebied zijn op het platteland even zeer „genieën" te vinden als in de steden. De heer Hoge gaf hiervan enkele frappante voorbeelden. De heer Hagc herinnerde er aan. hoe de dorpsgemeenschap St. .Maar tensdijk de tweede van Nederland was. In Zaandam begon men hier mee nog eerder. Voorts vertelde spr. iets over het werk der Stich ting cn van de toekomstplannen. Het ligt in de bedoeling niet alleen op cultureel terrein te wer ken doch ook op sociaal-econo misch gebied. Zo zijn er plannen voor een gemeenschappelijke kraamverzorging en een gezins zorg. Tenslotte herinnerde de heer Ha- ge eraan, dat uit de gedachte van de plaatselijke gemeenschappen St. Maartensdijk. Stavenisse en Poort vliet de regionale werkgemeen schap Tholen is ontstaan. Hierop volgde enige bespreking. TUINBOUW. De directeur der lagere tuin bouwschool te Bergen op Zoom. de heer H. v. d. Oort. sprak ver volgens over tuinbouw. Op originele en onderhoudende wijze belichtte hij zowel voor de vrouwelijke als voor de mannelijke deelnemers aan deze kaderdagen dit onderwerp. Voor de dames ver telde htj iets over bloementeelt en gaf hij hierbij vele practische wen ken. Voor de heren besprak hij de toekomstmogelijkheden in de tuin bouw. De heer v. Oort wees hier bij op de grote landhonger en de drang naar emigratie. Ten opzich te hiervan meende spr., dat men pas aan emigratie mag denken, wanneer er werkelijk geen andere oplossing meer is te vinden. Er zijn echter nog wel andere moge lijkheden. Speciaal noemde hij de teelt van kleinfruit, zoals bijv. aardbeien en bessen. Er bestaat vraag naar deze producten. Ook hier gaf spr. veel practische wen ken voor dc teelt. De nadruk werd gelegd op de zo noodzakelijke vak bekwaamheid. DE EUROPESE JEUGD. ..Leven, denken en werken van de Europese jeugd", was het onderwerp van de heer Generaal Clay tevreden over Duitsland. GOEDE VORDERINGEN IN 1948. In een rapport aan de Ame rikaanse regering heeft gene raal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire' gouverneur in Duitsluinl de vorderingen, die in het afgelopen jaar zijn gemaakt „opmerkeiyk" ge noemd, ofschoon het perso neel van het militair bestuur met meer dan 1000 man is verminderd. Clay verklaart, dat de pro ductie in West-Duitsland met meer dan 50 procent is toe genomen In het laatste half jaar en dat vooral de voed selvoorziening als gevolg van een overvloedige oogst is ver beterd. Wij hebben thans de levensstandaard van de West Duitsers zodanig opgevoerd, dat het volk voldoende te eten krygt, aldus Clay. Het grootste gevaar was nog inflatie, doch Clay ge looft. dat deze in de hand kan worden gehouden. In het afgelopen jaar" is men een aanzienlek stuk na der gekomen tot de instelling van een vrije radio en pers. Het gevaar bestaat echter, dat een agressieve en zelfs een antl-democratlsche pers de kop zal opsteken, doch Clay is van mening, dat men dit gevaar aan kan. In December meldden zich wekelijks 200 vluchtelingen uit de Sovjet-Russische sec tor bij de Amerikaanse auto riteiten. I Thijs Booy uit Alphen aan de Rijn. Van 2 catagorieën ver wachtte de heer Booy de op bouw van Europa, nl. van de plattelandsjeugd en van de vrouwen, speciaal de jonge vrouwen. Deze gedachte dringt steeds meer door, niet alleen bij de jeugd, maar ook bij de Europese politici. De heer Booy vertelde van een bijeenkomst, die hij onlangs te Rome meemaakte en waai de Europese jeugd zich uit sprak. Een jong meisje stolde de vraag: „Is er eigenlijk in de wereld wel op ons gerekend"? In deze vraag is de ontzetten de geestelijke nood van deze tijd uitgesproken. Een groot deel van dc Nederlandse jeugd heeft echter geen idee van de ze nood. Ruikt de Nederlandse jeugd de brandlucht wel, die over Europa hangt Spr. zag hier een grote, taak voor dc plattelandsjeugd en voor de jonge vrouwen. Deze groepen mogen zich thans niet opsluiten,. Hierna behandelde spr. de ontreddering van de jeugd in diverse landen, speci aal Tsjecho Slowakije. Op het referaat van de heer Booy volgde een uitvoerige ge- dachtemvisseling. Mej. E. Lamiegcnt uit Heemste de vertelde daarna iets over haar reis door Amerika en Canada, waarbij zij speciaal het gezinsle ven in deze landen behandelde. Tengevolge van tijdsgebrek moest de lezing van de lieer M. C. J. Kosten over het L. J. G. werk op Tholen vervallen. In de plaats daarvan gaf de heer Kosten een korte beschouwing over dit werk. waarin hij er op wees dat de L. J.G.-afdelingen op Tholen en St. Philipsland dc actiefste van Zeeland zijn. Nadat de afdeling St. Maartens- zitter der Z.L.M. over De Boer en de kunst. De heer Geuze be handelde voornamelijk de boer in de schilderkunst. Tenslotte werd de tweede kaderdag na de op voering van „Een schoonmoeder uit duizend" door de afdeling St. Maartensdijk door de algemeen secretaris der L.J.G.de heer Ge luk. gesloten. (Ingezonden Mededelingen). EXAMENOPLEIDING Hoofdakte-Fr., D. en Eng. L.O. RESA HILVERSUM Bekende SchriHelijke Cursus (Ingezonden mededeling) Rode hoestpoeders „WEHAPHARM" stillen de hevigste hoest. Bij Apothekers en erkende Drogisten. 65 cl, p. doosje a 12 poeders Inwoner uit Havelte voorkwam treinontsporing. Vrijdagochtend vond op dc spooroverweg in de rijksweg Steenwijk-Meppel een ernstige autobotsing plaats, die dank zij een wakkere inwoner uit Havelte nog vrij goed is afge lopen. Twee vrachtauto's kwamen na de botsing op de rails tot stilstand na schade aan de be- bakening te hebben aangericht. Een buurtbewoner rende met een stallantaarn en een rode zakdoek de uit de richting Meppel naderende goederen trein tegemoet, waardoor op het allerlaatste ogenblik een bot sing tussen de trein en de vrachtauto's kon worden voor komen. Gezien de drukte van de Leeuwarder markt, werd veel nadeel ondervonden van de verkeersstremming. Weer postzegelautomaten. De postzegclautomaten van de P.T.T.. die voor dc tweede wereld oorlog in Nederland reeds vrij al gemeen waren ingeburgerd, zullen weer in ere worden hersteld, zo dra het nieuwe geld in voldoende mate in circulatie is gebracht. Successievelijk zullen alle automa ten. die thans nog in de verschil lende kantoren liggen opgeslagen, aan de nieuwe muntvormen wor den aangepast en ten gerieve van het publiek in gebruik worden ge nomen. Nederland in de mist. Vrijdagavond om acht uur was Nederland met uitzonde ring van twee kleine hoekjes bij Maastricht en Vlissingen volledig toegedekt door een witte ondoordringbare mist, een mist zo dicht als wy lang niet zagen. Op de meeste plaatsen was het zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvelden zaten potdicht en op de verkeerswe gen schoven de auto's met 'n slakkegangetje door de wol ken. Ook het verkeer te wa ter leed onder het slechte zicht. Vliegveld Leeuwarden nam taak van Schiphol over. Vrijdagmiddag had de luchtver keersbeveiliging van de rijkslucht vaartdienst op het Leeuwarder vliegveld het druk met het bin nenloodsen van de vliegtuigen, die Schiphol door de mist niet kon ontvangen. De K.L.M. nam direct maatre gelen om haar passagiers per auto bus naar Amsterdam- te brengen, terwijl voor de bemanningen on derdak werd gezocht in hotels. Eén dode bij auto- ongeluk in Den Haag. Tengevolge van de dikke mist kwamen Vrijdag op de Benoor- denhoutseweg te Den Haag een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing. Beide be stuurders waren naar links uit geweken en wilden een voor hen rijdend voertuig inhalen. De bestuurder van de perso nenauto. de 26-jarige C. van O., werd op slag gedood. De naast de bestuurder gezeten 28- jarige C. P. B.. werd met een hersenschudding cn een hoofd wond in het ziekenhuis Brono- vo opgenomen. Nu al jonge hazen. In de Noord-Oost-Pol- deir zijn bij opruimen van rietbullen reeds nesten met jonge hazen gevonden, die onder deze rietbuiten verscholen la gen. Met recht vroege voorjaarsboden. Morgen „verkiezingen" in Portugal. OPPOSITIE-CANDIDAAT TROK ZICH TERUG Morgen zullen in Portugal presidentsverkiezingen worden gehouden. De officiële candi- daat is de 79-jarige president Carmona. Tot voor kort was zyn officieel toegelaten tegen stander de Sl-jarige generaal Norton de Matos. Deze heeft zich echter op het laatste ogenblik- wisely k teruggetrok ken. In een mededeling zeidc hij, dat hij van de regering geen voldoende waarborg heeft ontvangen „ten aanzien van de ernst der komende verkie zingen". Hij wenste geheel vrije ver kiezingen en m een land met een ëén-party-stelsel en pers- censuur is daar natuurlyk geen sprake van. De regering van Salazar heeft als leuze voor orde en tegen de chaos der demo cratische tijden. De Matos noemt zich een liberaal in Britse zin en een aanhanger der democratische staatsvorm. Noord-Ierland trouw aan Engeland. NATIONALISTEN HADDEN GEEN SUCCES In Nooró-Ierland zijn de Unionisten, die de regerings partij vormen, zeker van een absolute meerderheid in het Lagerhuis. De Nationalisten, die afschei ding van Engeland voorstaan, bleven in stemmen aantal by de jongste verkiezingen ver ten achter. Noord-Ierland blijft dus bij Engeland, ondanks de eisen der Zuidelijke Ieren. Gemeld wordt nog, dat de regering van Ierland 18 April (Tweede Paasdag) heeft voor gesteld als de datum, waarop Ierland republiek zal worden. Deze datum is de 33-ste ver jaardag der Iers republikein se opstand. Doodvonnis voltrokken. Bü Kon. Besluit is afwijzend be schikt op het gratie verzoek van M. Jansen, tot dc doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. Het vonnis is inmiddels voltrokken. De doodstraf bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwar den opgelegd aan M. Vonk is bij Wjjze van gratie veranderd in le venslange gevangenisstraf. D-trein in botsing met vrachtauto. Ont half tien Vrijdagochtend is een D-trein. komende uit Praag, op het traject Venlo Eindhoven bij een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een vrachtauto. Van de trein ontspoorde alleen de lo comotief. Na anderhalf uur oponthoud kon de reis worden voortge zet met een andere locomotief. De bestuurder van de vracht auto werd gewond. Strijdfonds voor de „broodoorlog". De landelijke bakkersorgani saties overwegen dc mogelijk heid om te komen tot een op richting van een zogenaamd strijdfonds ter financiële onder steuning van bakkers, die door prijsverlaging van liet witte brood, door een collega tot een broodoorlog worden gedwongen. Het strijdfonds wil indirect voorkomen, dat een bedrijf, zonder overleg met de andere plaatselijke bakkerijen, over gaat tot prijsverlaging met de bedoeling op deze wijze klan ten te winnen. Voor dit fonds zouden alle bakkers een finan ciële bijdrage kunnen leveren van bijvoorbeeld 20 cent per baaltje meel van hun omzet. Dit zou in totaal al 'n weke lijkse opbrengst van ruim 50.000 gulden betekenen, aldus de Volkskrant. STUWE-SANT»' MET RIJST AANGEKOMEN. Vroeg in de morgen is het s.s „Stuyvesant" van de K.N. S.M. met aan boord de 500.000 kg. rijst, die met ƒ1.per kg. toeslag voor de t.b.c.-bestrij ding in Suriname, onder auspi ciën van het Wilhelminafonds, in ons land zal worden gedis tribueerd. in de Amsterdamse haven aangekomen. Eerste ambassadeur in Israël De Amerikaanse speciale ver tegenwoordiger in Israël, James McDonald, is tot ambassadeur benoemd, zo werd te Tel Aviv medegedeeld. McDonald wordt de eerste buitenlandse vertegenwoordiger met de rang van ambassadeur in de nieuwe staat. Kerknieuws ZENDINGSWEEK De zendingstentoonstclling „Zento" voor Walcheren zal Maandag a.s. te 8 uur door dr. A. H. Oussoren in de Bo- gardzaa] te Middelburg wor den geopend tijdens een bij eenkomst van genodigden. De zendingsweek wordt in geluid met een dienst in de Oostkerk op Zondagmorgen a.s. waarin de zendingspredi kant ds. B. J. A. Rooseboom tè Voorburg zal voorgaan. Autobotsingen op Zuid-Beveland. TENGEVOLGE VAN GLADHEID EN MIST De grote gladheid en de zware mist, waardoor slechts 10 tot 15 meter zicht was, heeft Vrijdagmorgen naby het viaduct te Kloe tinge, in ruim een half uur tijd vier ongeval len veroorzaakt, waarvan één vrij ernstig. Omstreeks 8 uur reed de C.C.D.-controleur P. M. uit Goes met zyn motor in de richting Kapelle. Even over het viaduct is hij ten gevolge van de gladheid geslipt en vervolgens door een hem ach terop rijdende auto aangere den. Het slachtoffer is met een hersenschudding en vrij ernstige hoofdwonden naar 't ziekenhuis St. Joanna te Goes overgebracht. Enkele ogenblikken later slipte ongeveer op de zelfde plaats wederom een auto wel ke uit de richting Goes kwam, die op zijn beurt van achter werd aangereden door een autobus van de firma L. En tenslotte kwam uit de richting, Kapelle een jeep gereden wel ke eveneens slipte en tegen de autobus botste. Gelukkig kwamen bij deze laatste bot singen geen persoonlijke onge. lukken voor en bleven de ge> volgen beperkt tot materiële schade. Ongeveer tezelfder tijd had tengevolge van de mist te Lewèdorp ook een auto-onge val plaats. De heer J. de B. kwam naby de Vlaamse weg met zijn auto achteruit van zyn erf de Ryksweg opgere den. Op het moment dat hij wilde starten in de richting Goes, werd de.wagen aan de achterzijde aangereden door een bestelauto van de P.Z.E.M. Ook hie- liep de botsing met materiële schade af. Nieuw tehuis van „Kinde<rzorg" gereed. Het nieuwe kleuterhuis van de vereniging „Klnderzorg", „Welgelegen", te Serooskcrke, is thans geheel gereed geko men. Aangezien de pupillen reeds enige tijd in dit nieuwe gebouw zyn ondergebracht, heeft geen officiële openings plechtigheid meer plaats. Wel zal het gebouw de volgende week enige middagen voor kerkeraden, diaconieën en ge nodigden ter bezichtiging wor den opengesteld. Zeeuws in de aether. In de serie streekuitzendingen door de V.A.R.A. volgt vanmid dag van 3 tot 3.25 uur Zeeland. Het programma is samenge steld door de heer K. Koets. Onderwerp: Ad het voorjaer naedert. Zware straffen voor molenaars. J. v. d. V., molenaar te Tho len. had in zijn administratie meel verantwoord, terwijl hij bloem afleverde. Voor dit feit had hij zich voor dc Tuchtrech ter te verantwoorden. Hij was echter niet ter zitting versche nen. De eis was 750.—, met een voorwaardelijke intrekking van alle erkenningen en een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak 400.met voorwaardelijke intrekking van erkenning als molenaar cn handelaar (proef tijd 2 jaar). A. Z.. molenaar te Bruinisse, had zich voor eenzelfde feit te verantwoorden. Deze was wel ter zitting verschenen en voer de tot zijn verdediging aan. dat hij in de oorlog alles verloren had en dat hij zich nu moest behelpen in een noodmaalderij. Uitspraak 300.met voor waardelijke intrekking van er kenningen met een proeftijd van 2 jaar. LANDWEGEN IN DE ZUIDWATERING. De Herverkavelingscommissie Walcheren heeft Vrijdag te Mid delburg aanbesteed de aanleg van landwegen in de Zuidwatering met uitvoering van bijkomende werken. Er werd door de volgende firma's ingeschreven Fa. J, D. Janse. Colijnsplaat voor f 79.950; Aannemers- en Handels mij Van Oord, Werkendam voor f 81.400; Sanders. Snepvangers en Vlieger, Rijswijk, I 82.090; J. G. Eland. Vlissingen. f 86.000; Gebr. Van 't Verlaat, Hardinxveld. voor f 89.100; J. G. v. Oord en Zn.. Utrecht, f 89.400; Aanncmersbedr. Zeeland. Middelburg, f 90.571; Fa. D. Monshouwer, Zwijndrecht voor f 104.000; Z. Ned. Asphalt Mij., Vo gelwaarde. f 115,000: Van dei- Helm. Leidschendam. f 160.000. HERVERKAVELINGS WERKZAAMHEDEN. De Herverkavelingscommissie Walcheren heeft Vrijdag te Mid- burg het laden cn vervoeren van 20.000 m3 puin, zand en wegen bouwmaterialen aanbesteed. Voor dit werk boden zich maar liefst 29 gegadigden aan: Van Lieshout, Leende, f 48.500: J. N. Schobben en B. Meurs. Rot terdam, f 52.000; J. Faasse, West- kapelle, f 59.300; A. v. d. Kaa cn Zn.. Moordrecht, f 59.400: C. Würst en A. 't Hoofd. Numansdorp, voor f 59.730; H. van Asch. Soest, f 60.000; A. Verduijn, Hoofddorp, f 60.950; J. v. Etten cn A. v. Dorst, Breda, f 62.140; Overes en Veette- ma, Rotcrdam. f 62.600; Sanders. Snepvangers en Vlieger. Souburg, f 62.870; H. J. v. d. Helm, Leid- schendajn. f 63.000; C. Verkooyen, Hoeven, f 63.500; G. J. Eland, Vlissingen, f 65.000; M. II. v. Tol, Almelo, f 65,710; ,T. D. .Yanse, Co lijnsplaat. f 67.000; W. Leijs, Mid delburg. f 68.950; P. M. Donk, Streefkerk, f 69.000: A. Swets, Hardinxveld. f 69.000: Gebr. Openeer. Hansweert, f 69.860; D. Huurman. Zoetermecr. f 71.250; Wegtransport. Middelburg, f 73.250: J. H. Bakker Jr.. Zwartcmeer voor l' 74.250: Gebr. v. d. Berg en A. Luitwieler. Vlissingen. f 75.800; Transportond. Kipco, Rotterdam, f 78.800; D. Monshouwer. Zwijn drecht. f 78.150: Gebr. de Ruys- scher, Biervliet, f 83.070; D. v. d. Steen. Nieuwenburg, f 86.450; Z. Ned. Asphalt Mij.. Stoppeldijk, f 93.000; C. v. d. Burgt cn J. M. Casteren. Reek. f 98.250. V.P.R.O.-landdag in Zeeland De V.P.R,O. zal op 8 Mei een landdag houden in Zeeland cn wel te Middelburg en Vlissin gen. Er zal des middags een voordracht gehouden worden over „Weerbaar Christendom", terwijl voorts als sprekers zul len optreden dr. E. D. Spelberg ert mej. dr. N. A. Bruining. Het Nederlands Kamerkoor werkt mede onder leiding van Felix de Nobel. Drie vooraanstaande vertegenwoordigers van het Zeeuwse land zullen drie minu ten-toespraken houden. Abr. v. d. Vies zal een eenvoudige cho reografie ontwerpen, waaraan twintig vlaggendragers uit Zee land zullen meewerken. Des morgens te half elf zal te Vlis singen in de Nieuwe kerk een godsdienstoefening worden ge houden voor vrijzinnige protes tanten van alle gezindten en te 12.30 uur volgt er een gemeen schappelijke koffiemaaltijd. Het middagprogram vangt te half drie aan in het Schutters hof te Middelburg. Noodgebouw voor de Chr. ULO-school te Axel. Woensdag werd het gebouw van de Herv. Zondagsschool te Axel, door de vereniging van Chr. Nat Schoolonderwijs van het gemeentebestuur overgeno men om dienst te doen als Chr. U.L.O.-School. Bij de officiële opening hield de voorzitter der schoolvereniging, de heer W. A. den Boggende, een toespraak, waarna burgemeester van Oe- veren zijn vreugde uitte over de totstandkoming van dit nood gebouw. Hij wees op de grote verbetering die hierdoor is be reikt. Verbetering van tertiaire wegen in Zeeland, Ged. Staten van Zeeland heb ben bij besluit van 4 Febr. een reeks bijdragen over 1948 toe gekend voor verbetering van tertiaire wegen in Zeeland. Hier volgen de belangrijkste bijdra gen: De gemeente Stavenisse ont vangt 3334,50 en het water schap Sint Annaland 3256.50 voor de weg die van Stavenis se naar St. Annaland cn van dit laatste dorp weder naar St. Annaland loopt; Ovezande krijgt voor de weg 's-Heeren- hoekBorsseleOvezande 104.840,17; Oudelande krijgt voor de weg OudelandeBaar land (wegvak in de gemeente Oudelande) 35.604,20; Waarde krijgt voor de weg Kruiningen KrabbendijkeWaarde 18.053,40; het Waterschap Het Vrije van Sluis krijgt voor de weg RetranchementOude Tdl 18.910.44; de Zaamslagpolder en de gemeente Axel krijgen voor de weg TerneuzenAxel (wegvakken Zaamslagpolder en Ronde Putten! 51.739.19; het Waterschap Hengst- en Rum- mersdijk ontvangt voor de weg GroenendijkHengstdijkStop peldijk (wegvak Ser Paulus- polder) 38.782.11; de Provin cie ontvangt voor de weg Kijk uitHulst (wegvak Derde Ver korting/ Absclale 44.180.20; de gemeente Clinge krijgt voor de weg Hulst—Nieuw Namen (wegvak kom Clinge) 58.421.71; de gemeente Clinge ontvangt voor de weg Hulst Nieuw Namen (wegvak Beoos ten Clinge) 48.759.60 en de gemeente Hulst ontvangt voor de weg HulstPaalGroenen dijk (wegvak Bagijnepoort Boschdorp) 27.686.03. Vlissingen LEZING MR. DR. J. P. HOOGLAND Vrijdagavond- hield mr. dr. J. P. Hoogland in hotel Oosterhuis te Vlissingen een lezing voor de leden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer W. M. van Aller, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreker. Deze hield daarna een zeer interessan te causerie (met lichtbeelden) over liet Friese Waterland. Op onder houdende en geestige wijze hield spreker het talrijke publiek enige uren aangenaam bezig. De schoonheid van het Friese water land ligt in zijn eenzaamheid, zijn ongerepte natuur. Er werden o.m. lichtbeelden vertoond over het zei len op de Friese meren, de onge bonden vrijheid van het zcilersle- ven, waar vele Friezen hun hart aan verpand hebben, de ongerepte schoonheid van het Friese land schap en het vogelleven in het Friese waterland. Het was een buitengewoon ge slaagde avond en na afloop mocht de spreker een hartelijk en wel verdiend applaus in ontvangst ne- 'mën. Middelburg Vergadering Middelburgse lawntennis-club. Woensdag hield de „Middel- burgsche Lawn Tennis-Club" de jaarlijkse ledenvergadering, die een zeer geanimeerd ver loop had. Na goedkeuring van de jaarverslagen van secreta resse en penningmeester ver nam de vergadering met gro te instemming, dat het ge meentebestuur tot aanleg van een oefenmuurtje zal overgaan Op voorstel van het bestuur werd besloten met twee teams aan de competitie van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond deel te nemen, terwijl bij voldoende deelneming aan de vereniging een juniorenafdeling zal wor den verbonden. Wegens aftreden van de se cretaresse werd het bestuur als volgt samengesteld: J. Schellens, voorzitter, G. Kra nen, secretaris. J. K. de Jong, peningmeester, A. An- neveld en A. Drost, commissa rissen. C.F.A.: „NICHOLAS NICKLEBY" Charles Dickens, wiens boe ken dikwijls ten onrechte als saai zijn gekwalificeerd, was een schryver, die het leven van zijn tijd zeer goed heeft geobserveerd en die zoveel ta lent had, dat van zijn werk tot op heden een grote beko ring uitgaat. Bij de Engelsen staat hii dan ook nog altijd in hoog aanzien en deze po pulariteit was het ongetwij feld. die leidde tot drie Engel se Dickens-verfilmingen in 'n tydvak van drie jaar. „Oliver Twist" en „Grote verwachtin gen" hebben ook in ons land een welverdiend succes geno ten, maar „Nicholas Nickleby" de eerste van deze cyclus, is vrijwel onopgemerkt gebleven. De Chr. Filmactie te Middel burg heeft gemeend deze film op het programma te moeten nemen en zy deed -daarmede geen slechte keus. want, hoe wel ontegenzeggelijk gebreken zijn aan te wijzen, is „Nicho las Nickleby" het zien over waard. Dit is in de eerste plaats te danken aan de regie van Cavalcanti, die de sfeer, ons zo dierbaar ln de Dickens- romans, ook in zyn film wist te brengen. Hü onthield zich daarbij van jacht op goedkope effecten en hy had zijn spe lersmateriaal goed in de hand. Ook in de détails is deze ver filming goed verzorgd. OUDERAVOND JONGENSCLUB Na ingeleid te zyn door de heer S. Vader sprak de heer J. C. Cordeau, bondssecrctaris van Zeeland van het C.J.M.V. voor de ouders van de leden der gezamenlijk aangesloten jongensclubs te Middelburg. Spreker gaf een zowel op de practijk als op zijn studie van psychologie en paedagogie gebaseerd uitvoerig overzicht van de jeugd, van de kinder jaren tot aan de manvorming, Dit werd met tal van voor beelden uit een lange ervaring in de jeugdbeweging geïllu streerd. Na de pauze werden door de ouders een aantal vra gen gesteld, die de heer Gor- deau uitvoerig beantwoordde. NA-UITREIKING BONKAARTEN. Te Middelburg worden Maandag 14 Februari. Dam 43. de bonkaar ten uitgereikt aan de zelfverzor- gers en niet-zelfverzorgers, wier namen beginnen met een van de letters A t.m. K. JAARVERGADERING NEDERL. AANNEMERS- EN PATROONS BOND. Donderdag hield de Nederland se Aannemers- en Patroonsbond, de N.A.P.B., Middelburg en om streken in het Schuttershof te Middelburg, zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer van Loo, sprak een openingswoord en heet te alle aanwezigen welkom, jn het bijzonder de heer Hofstraat, bonds- functionaris, de heer Bruyn uit Goes, districts-commissaris en de heer A. Loois, welkom. Laatstge noemde. die ruim 42 jaar lid is, werd tot erelid benoemd. Nadat het huishoudelijk gedeel te was afgehandeld, waarbij ver scheidene leden over de uitvoe ring van Bouw- en Woningtoezicht hadden gesproken verkreeg de heer Hofstraat het woord, die op kernachtige wijze naar voren bracht wat het hoofdbestuur der N.A.P.B. verricht in het belang van de aannemers, om de vele moeilijkheden betreffende hun werk te verlichten. Des middags om twee uur werden de leden van de bond od het stadhuis verwacht, waar zij rondgeleid werden en zich konden overtuigen dat er achter de gehavende muren hard gewerkt werd. Na afloop van deze excursie hield de heer de Bruyn een uit eenzetting over de resultaten van de protestvergadering, die in No vember in Utrecht gehouden is. Oomburg GEMEENTERAAD Dinsdagavond komt de ge meenteraad van Domburg by- een. Op de agenda komen o. m. de volgende punten voor. Een voorstel aankoop noodwo ning en tot verplaatsing en verbouwing van 4 barakken uit het Zwitserse Kamp. De verbouwing van het vooruit springende winkelpand hoek Ooststraat. Gapinge VERGADERING C.B.T.B. Dezer dagen vergaderde de C.B.T.B. afdeling Gapinge on der voorzitterschap van de heer W. Louwerse. Uit de no tulen en verslagen bleek, dat er een gezond verenigings le ven is en gestadige uitbrei ding. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. De voorzitter hield een inleiding over economische mogelijkhe den tot verlaging der kostprijs van de melk. Hiertoe moeten volgens spreker leiden een goede weideverzorging door bemesting en beweiding, waar door meer gras wordt verkre gen. Het gras dient te worden gedroogd of te worden inge kuild, waardoor de boer betel en goedkoper voer krijgt. Op deze inleiding volgde een be spreking. De heer Coppoolse sloot deze vergadering met dankgebed. SCHAKEN EINDHOVEN OP BEZOEK BIJ MIDDELBURG. Zondag komt het eerste tiental van de schaakvereniging. Eind hoven. dat een goede gooi doet naar het kampioenschap van de Hoofdklasse Zuid der K.N.S.B., in Middelburg op bezoek. Hoewel Eindhoven ongetwijfeld sterker is, behoeft Middelburg niet bij voorbaat kansloos te zijn. Mid delburg verschijnt in zijn sterkste samenstelling achter de borden, terwijl Eindhoven niet enkele in vallers uitkomt, zodat een span nende strijd te verwachten is. Dc wedstrijd wordt gespeeld in de bakkerskamer van het Schutters hof te Middelburg, aanvang 1.15 uur en is voor iedere belangstel lende toegankelijk. KUNST Herman Krebbers. De violist Herman Krebbers, die Donderdag te Terneuzen en Vrijdag te Goes optrad, heeft zich op tweeërlei wijze doen horen. Vóór de pauze was hij de kamermusicus, die op verantwoorde wijze twee sonates speelde: Handels vierde en Beethoven's vyfde, de „Frühlingssonatc"; nè. de pauze was Krebbers meel de „maestro", die zyn viool in hartstochtelijke bewogenheid liet zingen en die dankbaar gebruik maakte van de vele technische mogelijkheden, die het programma hem bood. Men kon echter ook reeds voor de pauze de bewogen kunstenaar herkennen. Zo be hoefde men b.v.. niet bang te zijn, dat Krebbers bij Handel alle emotie aan de kant zou zetten ter wille van de sober heid. Integendeel. deze nog jonge violist volstond niet met het geven van een nauwkeuri ge en gave noten-reproductie maar speelde deze prachtige sonate met een nauw bedwon gen passie, zonder dat dit echter aanleiding gaf tot ex sessen: uiteindelijk had Han del bij Krebbers toch het laatste woord. Bij Beethoven's beminnelijke „Friihlings-sonate was het naast de violist de pianist Henk te Strake, die uitstekend voor de dag kwam. De pia noparty in dit werk kan moei lijk alleen als „begeleiding" worden opgevat. De partijen voeren eerder een dialoog, waarby af en toe de grote Beethoven guitig om de hoek komt kijken. In het korte Scherzo laat hij piano en viool krijgertje spelen en bereikt hierdoor een grappig effect. Krebbers en te Strake gaven in hun vertolking de compo nist wat des componisten is. Na de pauze kreeg men ge legenheid om Krebbers' viool spel aan alle zijden te bewon deren technische vaardigheid (de Falla), lyrische toon (Kreisler) en brillante virtuo siteit (Ravel). Het publiek gaf blijk van instemming en wist een toegiftje af te dwin gen: een Chopin-arrangement van Nathan Milstein. de K. Het kanaal door Zuid- Beveland. In de maand Januari passeerden het kanaal 3497 schepen met een tonnenmaat van 1.255.080 ton. Hier van waren 2116 schepen, geladen met een tonnenmaat van 866.153 ton en 1381 schepen ledig 388.927 ton. In Dec. passeerden in totaal 3540 schepen 1.257.939 ton en wa ren hiervan 2128 schepen geladen 917.170 ton en 1412 schepen ledig 340.769 ton. Het aandeel van de Rijnvaart bedroeg in de richting Wemeldin- ge Hansweert totaal 328 schepen geladen met 250.601 ton en 35 schëpdn ledig"33.D45 "ton. Richting HansweertWemeldinge waren dit 191 geladen schepen 163.079 ton cn 201 ledige schepen 120.239 ton., In December waren deze getal len richting WemeldingeHans weert 306 geladen schepen 230.739 ton en 27 ledige schepen 23.368 ton. Richting HansweertWemel dinge 196 geladen schepen 178.366 ton en 99 ledige schepen 63.617 ton. Bovendien passeerden nog rich ting Wemeldinge—Hansweert 10 geladen coasters 2216 ton en 11 ledige met 2685 ton. Richting Hansweert—Wemeldinge waren dit 7 geladen coasters 1137 ton en 9 ledige coasters 1857 ton. In December waren dit richting WemeldingeHansweert 15 gela den met 3036 ton en 4 ledige 875 ton. en richting HansweertWe meldinge 3 geladen met 518 ton cn 15 ledige met 4121 ton. In nationaliteiten verdeeld wa ren deze 2373 Nederl., 906 Belg., 62 Franse. 149 Zwitserse. 4 Engelse en 2 geallieerden. 1 Deens. Wielerwedstrijden te Vlissingen. De wielerclub De Schelde - mond te Vlissingen vergaderde op 9 Febr. j.l. De voorzitter, de heer C. v. d. Linde deelde me de, dat Mouthaan door de dok ter was afgekeurd cn niet meer in wielerwedstrijden zou uit komen. Gelukkig neemt het le denaantal van de vereniging toe en onder de nieuwe leden zijn veelbelovende krachten. Nadat de voorzitter nog de medewerking van de pers voor de wielersport had besproken, werd de wedstrijdagenda vast gesteld, die luidt als volgt: 30 April een wielerwedstrijd op gewone fietsen in het Bêl- lamypark; 4 Juni een wieler wedstrijd op racefietsen voor nieuwelingen; in Juli een avond-drie-daagse op gewone- en racefietsen, waarvan de laat ste avond in het Bellantypark verreden zal worden; 27 Augus tus een wielerwedstrijd op race fietsen voor amateurs. Besloten werd twee verlotingen te hou den waarvan het batig saldo besteed wordt voor het dekken der kosten van bovengenoem de wedstrijden. Weg door Nieuwerkerk. Bij besluit van Gedep. Staten van Zeeland is een deel van dc provinciale weg, welke door Nieu werkerk loopt, verboden verklaard voor verkeer in Westelijke rich ting met bespannen wagens en meer dan tweewielige motorrijtui gen. Jaarwedden secretarissen en ontvangers. In het Provinciaal Blad is opge nomen het besluit van Gedep. Sta ten van Zeeland, waarbij de tijde lijke toelagen, die secretarissen cn ontvangers in dc gemeenten ont vangen ingevolge twee Kon. Be sluiten. in vaste toelagen zijn ver anderd cn in de jaarwedden zijn geïncorporeerd. Dit besluit moet geacht worden in werking te zijn getreden op 1 Juli 1947. Geslaagd is voor het schecpswerktuigkunde B I, de heer J. Maartense. leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2