PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Sassen heeft ontslag gevraagd Belasting op bedrijfsleven zal worden verlicht Spuiten en stuiven voor de landbouw BILT Vandaag Noorwegen nog niet bij het Atlantisch Pact DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 35 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: VV. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 CL per week; 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 per kw„ Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nra. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VUssingen: Vlamingstr. 16-18-20 (ttJd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurttsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.26 Deze week Deze week eindigt met het aftreden van de Nederlandse minister van Overzeese Ge biedsdelen, een gebeurtenis, die volgt op een langdurige bijzon dere kabinetszitting welke in het kritieke stadium, waarin de Indonesische kwestie zich be vindt, buitengewoon belangrijk is. Op dit ogenblik is nog niet te overzien welke consequen ties dit aftreden zal hebben, het geeft echter blijk van ver deeldheid in de boezem der Nederlandse regering, op een tijdstip, waarop eensgezindheid meer dan ooit geboden scheen. Over de vermoedelijke achter grond van de stap van minister Sassen vindt men elders in dit nummer bijzonderheden. Wij stellen slechts vast, dat zijn heengaan het ontbreken bewijst van een nauwkeurig bepaalde gedragslijn in ons kabinet. Dit ontbreken verzwakt onze positie cn is koren op de molen van de Republiek. In het buitenland was het vooral het proces tegen de Hon gaarse primaat, dat om aan dacht vroeg. Levenslange ge vangenisstraf luidde de eis en de wereld is verdeeld overvde vraag, of de kardinaal zijn be kentenissen al dan niet onder hypnose, of onder de invloed van verdovende middelen heeft afgelegd. Wij houden het op de brief, die door de kardinaal geschreven werd voor het pro ces begon, een brief met de zinsnede: ..Wat ik ook beken nen zal, geloof het niet Het proces Kravchenko is sensationeel, maar heel wat minder belangrijk, dan velen verwacht zullen hebben. En men mag zelfs constateren dat er aanzienlijk meer belangstel ling uitgaat naar de activiteit, die de Sowj et-Unie tegenover Noorwegen aan de dag legt. Scandinavië is voor de keuze gesteld, het wordt genoodzaakt zijn politieke gedragslijn voor onbepaalde tijd te bepalen en dat is geen gemakkelijke opga veEn heel de wereld kijkt naar Noorwegen en wacht in spanning op de uiteindelijke be slissing. Stalin zet intussen zijn vre desoffensief nog voort en er be gint in vele landen een stem ming te komen, die iets gunsti ger jegens Rusland is. Men vraagt zich af, of binnenland se toestanden in de Sowj et- Unie Stalin tot een koersver andering brengen, dan wel of de vastbesloten houding van Engeland en Amerika de Rus sen doet inzien, dat zij bereid zijn ook de ernstigste conse quenties uit hun houding te trekken. En verder werd deze week de aandacht getrokken door de vele berichten, die wijzen op de activiteit van een vijfde colon ne in vele landen van Europa. In Polen massa-arrestaties van mensen, die een grote rol heb ben gespeeld in het verzet te gen de Duitsers en zich daarbij met roem overlaadden, maar die thans niet kunnen aanzien, dat hun land ten prooi valt aan het bolsjewisme en met behulp van buitenlands kapitaal een nieuw verzet organiseren. Het zelfde geschiedt in Tsjecho- Slowakije, in Hongarije en in Bulgarije en ook in Grieken land, waar men de communis ten-generaal Markos eenvoudig aan de dijk heeft gezet, omdat hij niet voldoende naar de pij pen van Moskou danste Een tragisch schouwspel maar tevens een waarschuwing voor West Europa! De man van de week? Laat ons even afstappen van de ernst en de zorgelijkheid. Er waren deze week berichten, die althans een deel der mannelijke mensheid met vreugde zullen vervullen, namelijk de kaal- hoofdigen. Er schijnt in Drente een kapper te wonen, die op kale hoofden nieuwe wasdom in het leven kan roepen. Als de man inderdaad deze ontdek king heeft gedaan, zal hij wel niet lang in Drente wonen, maar naar Amerika verhuizen. Ook daar immers weten de kaalhoofdigen zien geen raad. In afwachting daarvan als man van de week kapper van Rooy- en uit het dorpje Een! Het Franse persbureau A.F.P. bericht, dat een transportvliegtuig van de „Aero Holland" bij Lissa bon een noodlanding heeft moeten maken. is het 20 jaar gele den, dat het oude Lcidse stadhuis door brand ge heel werd verwoest; is het 50 jaar gele den, dat Duitsland de Carolinen en Marianen van Spanje verwierf, welke eilanden-groepen na de eerste wereldoor log Japans mandaatgebied werden cn in de tweede wereldoorlog door Japan werden bezet. MORGEN is het 4 jaar geleden dat Boedapest door de Russen na hardnekkige gevechten veroverd werd. Meningsverschil met de overige kabinetsleden Over de feitelijk te volgen gedragslijn inzake Indonesië Minister Sassen heeft aan H.M. de Koningin ontslag ge- vraagt als minister van overzeese gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrek king tot de hervormingen in Indonesië. De reeds by herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en, voor zover dat van de regering afhangt, op korte termijn worden verwezenlijkt Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van dr. J. H. van Roijen, op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad afgelegd namens de regering, rees me ningsverschil tussen de overige leden van het Kabinet en minister Sassen over de ter zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. Onze Haagse redacteur schreef Vrijdag: Voor de derde keer in één week is de ministerraad Vrijdag bijeengekomen onder leiding van de dodelijk ver moeide dr. W. D.'ecs, om te trachten een oplossing te vin den voor de impasse, waarin de Nederlandse regering is ge raakt ten gevolge van de ver strekkende resolutie van de Veiligheidsraad, de houding van de Ver. Staten, het wan trouwen van „de staten van New Delhi*' en de aarzeling van het Bijzonder Federaal Overleg. De kernvraag van de crisis, waarin het Kabinet zich bevindt, is gelegen in het al ternatief: de resolutie van de Veiligheidsraad, als zijnde on aanvaardbaar, volledig af te wijzen, of door een krachtige stoot in de richting van de sou- vereiniteit de Veiligheidsraad de loef af te steken. In 't Ka binet heerst wél eenstemmig heid over de opvatting, dat de resolutie in geen geval volledig aanvaard kan worden. De geschilpunten komen in hoofdzaak neer op de erken ning van de Commissie uit de Ver. Naties en het zich onder geschikt maken aan haar wen_ sèn en besluiten; de vrijlating van de Republikeinse leiders en de kwestie van de toekenning- van de souvereiniteit aan de Indonesische federatie. Wat dit laatste punt betreft, bewegen de besprekingen zich om twee polen: de verlening op korte termijn van de souverei niteit voorlopig de facto aan de federatie en daarna re geling van de uit de souverei niteit voortvloeiende rechten bij overeenkomst tussen Neder land en Indonesië, of eerst vorming van de Verenigde Sta ten van Indonesië met de vast stelling van haar bevoegdheden en haar rechten en daarna toe kenning van de-facto souverei niteit. Dc eerste weg wil de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, vol gen. Ook de minister van Over zeese Gebiedsdelen, mr. E. M. J. A Sassen schijnt daarvoor te voelen. Bovendien neemt mr. Sassen het standpunt in en hij wordt hierbij gcruggesteund door de leider van de Katho lieke Tweede Kamer-fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, dat Nederland zich door de beslui ten van de Veiligheidsraad niets van zijn gezag, zijn zelf standigheid en zijn eigen ver antwoordelijkheid mag laten ontnemen en de resolutie Mr. E M. J. A. Sassen van de Veiligheidsraad dus slechts in zoverre dient te vol gen, als met zijn waardigheid als zelfstandige en souvereine natie overeenkomt. Hard te gen hard desnoods Daartegenover staat de op vatting voornamelijk van de socialistische ministers prof. Schermerhorn heeft in de Tweede Kamer in deze geest gesproken dat met dc U.N. O. en niet de politieke doel einden van de bij de U N.O. aangesloten landen, derhalve met de machtsfactor rekening gehouden behoort te worden. Ook de minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stik ker, is deze mening toegedaan. Dr. Beel schijnt het stand punt van mr. Sassen te de- ien, zodat men zich zelfs zou k-unnen afvragen, of ook hij bepaalde conclusies, wat zijn positie in Indonesië betreft, uit de gebeurtenissen in Indo nesië zal trekken. Hopelijk zal het zo'n vaart niet lopen, want het gezag van Nedejriand in Indonesië zou wel een zeer zware deuk krijgen als ook hij zou heen gaan. De Britse ambassadeur In Nederland, sir Philip Nicois, heeft Vrijdag een bezoek ge bracht aan het Nederlandse departement van Buitenlandse zaken. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het doel van het bezoek van sir Philip Ni cols was kennis te krijgen van de bedoelingen der Nederland se regering voordat de kwestie te Lake Success verder in het openbaar wordt besproken. VOORLOPIG REPUBLI KEINS STANDPUNT. In een radio-uitzending vam wege de noodregering der Re publiek op Sumatra werd me degedeeld. dat de noodrege ring de resolutie van de Vei ligheidsraad, die lang niet zo ver gaat als die van de Azia tische conferentie, niet aan. vaardt. ..Het is beter, dat wij onze strijd voortzetten, totdat de Nederlanders aan onze eisen voldoen." De noodrege ring zal intussen overleg ple gen met de president en vice- president alvorens haar uit eindelijke houding te bepalen, aldus dit radiobericht. VERKLARING VAN DR. SUMITRO De Aziatische landen, die de conferentie over Indonesië te New Delhi hebben bijge. woond. zal wellicht spoedig worden gevraagd economische sancties tegen Nederland toe te passen, aldus dr. Sumitro. de Republikeinse afgevaardi^ de bij de V.N. Dr. Sumitro verklaarde, dat hij volledig vertrouwen heeft in de uitslag van de Indonesische strijd. „Hef is er verre van, dat de Republiek verslagen is", zo zei hij. „Onze militaire toe stand is goed, zelfs beter dan wij oorspronkelijk verwacht hadden. Zelfs zonder hulp van buitenaf kunnen en zullen wij jaren volhouden met ons gue- rillaverzet". Duitsers willen praten over grenscorrecties. AFWIJZENDE HOUDING GEWIJZIGD Op de tweedaagse conferen tie, van West-Duitse minister presidenten die Vrijdag te Frankfort begon werd de kwestie der grenscorrecties als een van de eerste punten besproken. Er viel daarbij een zekere kentering te bespeuren in de tot nu toe vrijwel volkomen afwijzende houding der Duit sers. Verscheidene sprekers stel den voorop, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen gebiedsafstand en kleine wij zigingen. Bij de minister-presidenten overheerste de mening, dat men van Duitse zijde niet lan ger kan weigeren over de kleine correcties te discussië ren, aangezien daardoor zou worden geriskeerd, dat de be slissing geheel en al over het hoofd van de Duitse regerin gen heen zouden worden ge nomen. De wens werd uitgesproken dat de kleinere correcties in wederzijdse overeenstemming tussen Duitsland en zijn Wes telijke buren zullen worden uitgevoerd. KORTE PREDICATIE Alle dingen zijn mogelijk i voor hem die gelooft. I Marcus 9 23. Is het geloof de toverstaf uit het sprookje? Geeft het ons ze- ven-mijls-laarzen, waarmee wij luchtig heenstappen over ber gen en rivierenVerandert het onze sjofele plunje in een feest gewaad, een pompoen in een ga lakoets? Ja, in het sprookje van Klein Duimpje en van Asse poester zijn alle dingen moge lijk! Maar dat is dan ook geen waarheid; dat is slechts een sprookje. Neen, het geloof is geen to verstaf waarmee ik alle moei lijke dingen in feestelijke din gen zou kunnen omtoveren. In onze handen zou de toverstaf trouwens niet vertrouivd zijn, ivant wij zijn geen goede feeën. Het geloof wil ook niet zelf de staf zwaaien, maar zich juist onder Góds scepter buigen. Het geloof is immers: geloof in Je zus Christus, de gekruisigde Heer. Niet alle dingen, maar slechts één ding is mogelijk voor hem die gelooft: zich bui gen onder het kruis, leven van Gods genade. Maar het geloof is evenzeer: geloof in Jezus Christus, de ver heerlijkte Heer. Het geloof is: geloof in Hem, die hel onmoge lijke volbracht, de laatste bar ricade wegruimde, de laatste vijand versloeg. Daarom zijn alle dingen mogelijk voor hem, die gelooft. In het geloof ko men we ook over de laatste hin dernis heen. In het geloof dra gen we het kleed der gerechtig heid in plaats van onze schame le zondaarsplunje. In het geloof welen wij, dat deze krakende wereld het voertuig is, dat ons brengen moet naar hel feest van Gods Koninkrijk. In het geloof hebben we uitzicht, ook wan neer de mist de wereld potdicht slaat. Het lijkt een sprookje. Het is Gods waarheid. L. C. SPIJKERBOER. Oost-Souburg. Prof. Lieftinck onthult iets van zijn plannen. Minister Lieftinck heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat het overleg met zijn -ambtgenoot van economische zaken over herziening van een aantal belastingen thans is geëindigd en dat het resultaat hiervan spoedig-aan de Kamer zal worden voorgelegd. De minister waarschuwt echter, dat in verband met het monetaire evenwicht en verbetering van de betalingsbalans, de belastingdruk zwaar moet blijven. Ook de nood zakelijkheid tot consumptiebeper king dwingt daartoe. Anderzijds verdient de invloed van het onder- nemersintiatief bijzonder de aan dacht. Een verlichting van die belastin gen. die de ontplooing van het bedrijfsleven remmen Is dan ook in het vooruitzicht gesteld. Een desbetreffend wetsontwerp be vindt zich in vergevorderd sta dium van voorbereiding. Of aan een lichte verschuiving van de di recte naar de indirecte belastingen zal zijn te ontkomen moet intus sen worden betwijfeld. De voorgenomen verhoging van de omzetbelasting van 3 op 35 pet., gepaard met enige technische herzieningen, zal ongetwijfeld de druk van die belastingen doen toe nemen. Naar schatting zal na die verhoging de opbrengst van de omzetbelasting ongeveer 19 per cent liggen boven de huidige op brengst. De druk van de omzet belasting zal voor de lagere in komens stijgen van ruim 4 pet. van het totaal der uitgaven tot circa 5 pet. Wat het perscentage. waarmede de invoer door de uitvoer gedekt wordt, aangaat, kan nader wor den medegedeeld, dat inderdaad in 1948 de raming van ongeveer CO pet. niet is bereikt. Voor het gehele jaar bedroeg dit percentage slechts 54.2. Ook de regering acht dit een ernstig cn zorgwekkend verschijnsel. Het is volkomen ongegrond en onjuist het voor te stellen alsof honderden millioenen voor bezui- Nieuwe Amerikaanse voorstellen veroorzaken grote ontevredenheid. DE Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, en zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Acheson, hebben me degedeeld. dat zy na zorgvuldige bestudering van de Noorse veiligheidsproblemen geen beslissing hadden bereikt ten aan zien van Noorwegens lidmaatschap van Het Noordatlantisch pact. Deze verklaring werd afge legd, nadat de beide ministers een uur en een kwartier had den geconfereerd. Dr. Lange zal vandaag naar Londen vertrek ken. Hij hoopt Maandag een onderhoud te hebben met Be- vin. In de gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd: ..Zo als de Noorse minister voor zijn vertrek uit Oslo verklaarde, was het doel van zi)n bezoek aan Washington inlichtingen te verkrijgen aangaande het voor gestelde Noordatlantische pact. Tijdens de besprekingen is er een volledige en openhartige discussie geweest. Er werd geen beslissing be oogd of bereikt „tijdens deze besprekingen". NIEUWE AMERIKAANSE VOORSTELLEN. In Europese diplomatieke VOORLICHTINGSDAG TE GOES. De Technische commissie van de Stichting voor de Landbouw organiseerde Vrijdag in /.aal Krijger te Goes, een voorlichtingsdag ter voorbereiding voor de in Mei in de Wilhelmiuapolder te houden spuit- en stuifdemonstra- tic. Een tweetal inleiders behandelden hierbij de verschil lende vraagstukken op dit gebied, terwijl een interessante film het gebruik van de helicoptere bij de bestrijding van plantenziekten e.d. liet zien. maken, waarbij hij zich be paalde tot de middelen die iets met de techniek te ma ken hebben. De middelen dienen in 4 groepen onderverdeeld te wor den voor: schimmelbestrij ding, insectenbestrijding, indi recte methoden en planten- vernietiging. Voor de bestrijding van aardappelziekten e.d. zijn de kopermiddelen nog de voor naamste en het meest doel treffende. Spr. rekende de vergadering voor dat spuiten nog steeds goedkoper is dan het gebruik van stuifmiddelen. Stuifmiddelen dienen slechts dan aangewend te worden, wanneer men niet kan spul- ten, doordat het byv. op zwa re kleigronden soms niet mo gelijk is met een zware ma chine te werken. Misschien zal in de toekomst het ver- nevelen een grote vlucht gaan zijn toehoorders wat wegwijs nemen, doch thans zijn hier- Toen de voorzitter van dc technische commissie, ir. A. Minderhoud de morgenverga- dering opende, was helaas, waarschijnlijk mede door het ongunstige weer, de opkomst nog niet bijzonder groot, Ir. A. Minderhoud wees op het doel van deze voorlich tingsdag en merkte verder op, dat de fruitteelt op het gebied van bespuiting e.d. de landbouw vóór is. een achter stand welke ingehaald moet worden. BESTRIJDINGS MIDDELEN. Hierna was het woord aan dr. A. F. H. Besemer, van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, die sprak over het onderwerp „Bestrij dingsmiddelen in de land bouw". Bij de veelheid van de bestrijdingsmiddelen is het nauwelijks mogelijk de weg te vinden. Spr. wilde daarom voor nog geen geschikte mid delen. INSECTEN. Ten aanzien van de insec- tendodende middelen, welke hij onderverdeelde in maag- vérgiften en contactvergiften, wees de heer Besemer op de fouten die dikwijls gemaakt worden tengevolge van een onvoldoende inzicht van deze vergiften. Met klem waar schuwde spr. ook voorzichtig te werk te gaan met zwaar- giftige middelen. Van de con tactmiddelen noemde spr. o.a. de DDT, een middel dat reeds voor de oorlog ln Zwitserland werd uitgevonden en niet in Amerika zoals men dikwijls denkt. Een ander middel, 666, voortaan HCH genaamd, k'an bij consumptieaardappelen kans op smaakbeïnvloeding geven. Het is daarom het beste het gebruik van dit middel te beperken tot ge wassen waar het niet op aan komt, bijv. vlas. Verder noem de ir. Besemer als insecten bestrijdingsmiddelen. de nieu we middelen H.E.I.P. (T.E.P. P.), in Duitsland ontdekt bij de onderzoekingen naar gif gassen. waarmee de nodige voorzichtigheid moet worden betracht en het nieuwste mid del Paratyon (E 605), waar van men de betekenis nog niet ten volle heeft doorzien. Het belooft voor de landbouw belangrijk te worden, daar vele insecten hiervoor gevoe lig zjjn. Spr. adviseerde ech ter eerst de proefnemingen af te wachten en het middel voorlopig slechts te gebrui ken voor parasieten die niet op andere wijze bestreden kunnen worden. Tenslotte besprak' ir. Bese mei' de economie der insec tenbestrijding. Hier ligt de verhouding anders dan bij de schimmelbestrijding. Eenmaal stuiven is bijna gelijkwaardig aan spuiten. Voor de colora- dokeverbestrijding komt het spuiten van arsenaat op 15 por ha., de meest verspuitba- re DDT op plm. 20, gebruik van DDT emulsie 14.50 en bij verstuiving van DDT op 17,50 per ha. Tijdens zijn lezing hield dr Besemer een bestrijdingskalen- der „ten doop*', welke een goe de handleiding voor de land bouwer kan zijn bij de aan schaffing van bestrijdingsmid delen, terwijl spr. er nog met nadruk op wees dat uit het noemen of niet-noemen van be paalden merken geen bepaalde voorkeur voor een of ander middel mocht worden afgeleid. Op deze met grote belang stelling beluisterde lezing, volg de een interessante gedachten- wisseling. De ochtendbijeenkomst werd besloten met het vertonen van een filmpje over de bestrijding van plantenziekten e.d. met be hulp van een helicoptere. DE MIDDAGBIJEENKOMST. In de middagbijeenkomst sprak ir. P. W. Bakker—Arke- ma. rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen te Wageningen over „Machines voor de aanwending van be strijdingsmiddelen in de land bouw." Spr. liet de verschillen de machines op dit gebied de revue paseren. met een opsom ming van de voor- en nadelen aan elk der apparaten verbon den. Ook deze spreker besprak het stuiven, dat veel sneller gaat dan sproeien, lichtere ma chines vraagt en waarvoor geen water nodig is. Het niet aan- men zijn grote ontevredenheid kringen te Washington betuigt over Amerikaanse voorstellen, die te elfder ure zijn gedaan, om de Amerikaanse verplich tingen, aan te gaan krachtens het voorgestelde Xoordatlan tisch pact, te beperken. De nieuwe Amerikaanse voor stellen zouden elke nauwkeurig omschreven verplichting van de ondertekenaars van het pact om militair op te treden, dien een ondertekenaar wordt aangevallen, onvermeld laten. De betekenis van de nieuwe voorstellen is. dat het verdrag geen militaire alliantie zou zijn in de gebruikelijke zin. De ver plichtingen.' die de V. S. vol gens de voorgestelde wijziging van het Pact op zich nemen, zouden minder verstrekkend zijn dan die. welke worden aangegaan krachtens het hand vest der V. N. Zij zijn even eens minder verstrekkend dan die. welke de leden van de Westeuropese Unie met betrek king tot elkaar aangaan. De bekendmaking van de nieuwe voorstellen, voor het eerst gepubliceerd in de „New York Times", wordt door amb tenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken beschreven als een zaak, waardoor men zeer in verlegen heid is gebracht. Indien het verdrag, volgens de laatste Amerikaanse voor stellen, niet van kracht wordt, voordat alle ondertekenende landen het hebben ondertekend, kan deze periode maanden om vatten. niging op hel bestuursapparaat als voor het grijpen liggen. !>e werkzaamheden van het bu reau organisatie. waarvan de eigen formatie uiterst beknopt is gehouden is de „aauloopphase" reeds ver voorbij, hetgeen even wel niet wil zeggen, dat de resul taten nu automatisch van de transportband afkomen. INTERIM-REGERING VOOR SURINAME. De memorie van antwoord op de politieke beschouwingen in de Eerste Kamer biedt weinig nieu we gezichtspunten. Medegedeeld wordt dat de daar mee belaste redactie-commissie eind October een voorontwerp voor een rijksgrondwet aan de re gering ter kennisname heeft ge zonden. De regering is voornemens op korte termijn een interim-regering voor Suriname en de Nederlandse Antillen aan de Staten-Generaal voor te leggen. Aan de interim-regeling wordt thans de laatste hand gelegd. Zij beoogt aan Suri name en de Nederlandse An tillen thans de autonomie te geven, die aan deze gebiedsde len in uitzicht was gesteld. Blijkens een memorie van antwoord van de minister van Algemene Zaken houden brj de departementen van alge meen bestuur in totaal vier honderdtien ambtenaren zich met voorlichten onledig. wezig zijn van de goede mid delen en de weersinvloeden vormen echter nadelen van dit systeem. Na een uitvoerige discussie waarbij beide sprekers van de ze dag tal van vragen hadden te beantwoorden, gaf de rijks landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, ir. C. W. C. van Beekom een samenvatting van het besprokene. Hij noem de deze dag van groot belang daar men hier een fundamen teel onderricht heeft gekregen en de gelegenheid om de mid delen en machines op hun juis te waarde te beoordelen. De voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw in Zee land, de heer G. van Waes uit Westdorpe sprak een slotwoord. Kardinaal Mindszenty mogelijk onder hypnose Hel katholieke blad „de Gel derlander". heeft over de houding van kardinaal Mindszenty voor zijn arrestatie en tijdens het pro ces zijn licht opgestoken bij prof. dr. H. van Rooy, privaat-docent tn de criminologie aan de rijks universiteit te Utrecht. Prof. van Rooy verklaarde met nadruk, dat hem geen verdovende middelen bekend zijn, die een dergelijke uit-, werking hebben als van verschei-* dene zijden werd verondersteld. Het heeft hem echter verbaasd, dat bij het zoeken naar een ver klaring bijna uitsluitend aan licha melijke folteringen en toediening van narcotica wordt gedacht en dat daarentegen zo weinig aan- idacht wordt geschonken aan de mogelijkheden, welke een beïn vloeding langs psyschisehe weg hier biedt. Hu doelt hierbij voor al op de techniek van suggestie cn de hypnose en acht het niet onmogelijk, dat de verklaringen van dc kardinaal in post-hypnoti- sche toestand zijn afgelegd en de brieven in rechtstreeks hypnoti sche toestand geschreven. De uiteraard onvolledige gegevens maken echter een vaste conclusie onmogelijk. Deskundigen te Wenen beslud- ren op 't ogenblik microfilms en documenten, waaruit zou blijken, dat kardinaal Mindszenty gedwon gen werd voor zijn proces een schuldigverklaring te tekenen. De ze documenten zouden door hand- schriftdeskundigcn naar de Ame rikaanse zóne gesmokkeld zijn. Trygve Lie. algemeen secretaris van de V. N. heeft meer dan 1000 brieven ontvangen, waarin ver zocht wordt om een actie der V. N. in de zaak Mindszenty. Twee kinderen uit één gezin verdronken. Te Doornenburg in de Over-Betuwe zijn de twee zoontjes van de familie Jan sen. jongens van negen en vijftien jaar, door het ijs ge zakt en verdronken. De jong ste zakte het eerst door het ijs en toen de oudste broer hem wilde redden, kwam ook hij in het water terecht. Nieuwe Britse ambassadeur in Moskou Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat sir David Kelly, Brits am bassadeur te Ankara, benoemd is tot ambassadeur te Moskou, ter vervanging van sir Mauri ce Peterson, die zich binnen kort zal terugtrekken. Sir Noel Charles wordt am bassadeur in Ankara. GEHEIM CONTACT TITO-HET WESTEN? Uit Triest wordt bedrijvig heid gemeld van lichte Joego slavische vlooteenheden. Vol gens A.F.P. is het geenszins uitgesloten, dat men hier te doen heeft met een nieuwe geheime ontmoeting tussen Tito en Westerse vertegen woordigers. Er zijn namelijk aanwijzingen voor een komen de betere verstandhouding tussen Joego-Slavië en de Westerse mogendheden. IETS ZACHTER. Geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdagavond. In de loop van de dag ver dwijnen van de mist en dan meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke of matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuidwest, iets hogere temperatuur dan van daag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1