Komt H.M. de Koningin naar Zierikzee? NIEUWS UIT ZEELAND Streekbesef dient ontwikkeld te worden jT-genda Protest tegen opheffing van de Z,-Vlaamse tramlijnen Nieuws WALCHEREN Rapport over gasbedrijf te Goes Grote plannen voor het 11e eeuwfeest. Grote dingen werpen hun schaduwen vooruit.... In Zierik zee begint men langzamerhand de eerste voortekenen van grote dingen tc merken, maar 'l zyn allesbehalve schaduwen. Integendeel, men krijgt nu al een feestelijk gevoel, wanneer men hoort van de grote plannen, die Zierikzeeënaars willen uitvoeren ter gelegenheid van het 11c eeuwfeest. Men weet het op Schouwen: Zierikzee bestaat maar eenmaal in de ge schiedenis elfhonderd jaar en daarom moet het goed gebeuren, liet zal een feest worden, waarvan heel Nederland spreekt. In een vergadering, die Woensdagavond in de „Graanbeurs" werd gehouden, werd medegedeeld, dat er een kleine kans bestaat, dat H.M. de Koningin bjj de grote zeilwedstrijd aan wezig zal z(jn. Vanzelfsprekend werd dit bericht met groot enthousiasme ontvangen. De heer Boesman komt met zijn ballon. Voorts deelde men mede. dat de bekende ballonvaarder Boes man oud inwoner van Zie rikzee zal trachten tijdens öe feestdagen met zijn ballon op tc stijgen. HET OPENLUCHTSPEL. De lieer Wim Abeleven ver telde iets van zijn openlucht spel. Het spel begint met de Zierikzeese kruisvaarder Egi- dius. Er zijn voorts taferelen uit de Vlaamse belegering, het landelijk schietspel in 1413, de belegering van 1576 en de Mei dagen van 1940. Het werk ein- V.N.-commlssie verzocht om verklaringen. De commissie van de Ver. Naties voor Indonesië heeft de Nederlandse en Republi keinse delegatie verzocht do cumenten en verklaringen over te leggen, welke naar hun mening de commissie van dienst zouden kunnen zijn bij de voorbereiding van de aanbevelingen van de com missie betreffende de vorming van een federale interim-re gering. De standpunten van de par tijen zullen volledig in be schouwing worden genomen, aldus een communiqué, dat voorts meedeelt, dat het Ame rikaanse lid van de commis sie. Merle Cochran. Maandag 14 Februari te Batavia wordt verwacht. Filiaalchef lichtte de zaak voor f 15.000 op. De politie heeft aangehouden een 29-jarige filiaalchef van een kle dingmagazijn in Amsterdam-West. die zijn directie in 9 maanden tijcis voor een bedrag van f 15.000 heeft opgelicht. Dc zaak kwam aan het licht, doordat de man op een ge geven dag een costuum voor f 142 verkocht en de klant later tot de ontdekking kwam. dat dit niet meer dan f 84 had mogen kosten. Vaak trachtte de chef opzette lijk ccn costuum te verkopen, waaraan iets veranderd moest worden. H(j liet de koper dan het I geld en de punten reeds geven en verkocht het costuum dan nog een keer en soms ög eens. Op het ogenblik zijn er tientallen mensen, die op deze wijze eigenaar zijn van een en hetzelfde costuum. Hij vervalste balansen en als er kas controle in zhn filiaal was. leende hij bij zijn buurlieden-winkeliers geld. om de kas te doen kloppen. Kustvaartuig aan de grond bij Texel. Ten Oosten van Texel is het kustvaartuig ..Maria", groot 187 ton, op een zandplaat gelo pen. Er sloeg een klein lek in de boot. doch door pompen werden gevaren afgewend. Sleepboten zijn doende het schip weer vlot te krijgen. digt met een dodenherdenking. Er werden „knutselaars" ge vraagd. om enkele onderdelen van het spel gereed te maken. Tenslotte werd er van ge dachten gewisseld over diverse onderdelen van het feest, zoals deelname van het St. Jansgilde aan de optocht, uitvoering ora toriumveren.. oud-Zierikzee, medewerking van de radio-om roep. de onderbrenging van de feestgangers. Nederlanders in Chii maken het goed. na Uit Tientsin werd bericht ont vangen. dat alle landgenoten daar in goede gezondheid verkeren. Ge meld werd wel, dat het gebouw van de Holland—China Trading Cy zwaar beschadigd is. Ook de Ne derlanders in Peiping maken het uitstekend. De uitkering aan Mengelberg. Het Eerste Kamerlid, de heer van Heuvcn Goedhart, heeft aan de minister van financiën vragen gesteld in verband met de uitkering door het bestuur van het Concertgebouw aan Ërof. dr. Willem Mengelberg, ie heer van Heuven Goedhart neemt aan, dat de uitkering in Zwitserse francs geschiedt en vraagt daaraan een einde te maken. (Ingezonden mededeling T A Gezond haar! Droog, breekbaar haar weer stevig en elastisch xJoor 2 minuten per dag gebruik van Posthume onderscheidingen uitgereikt. In de rolzaal op het Binnen hol' te 's Gravenhage werden Donderdag 25 posthume onder scheidingen uitgereikt aan fa milieleden van gefusilleerde verzetslieden en gesneuvelde militairen van marine en land macht, die zich onderscheiden hebben in de str^d tegen Duit sers en Japanners. Namens de minister van oorlog en marine a.i., reikten de chef van de ge nerale staf, luit-generaal mr. H. J. Kruis en vice-admiraal, jhr. E J. van Holthe, chef van de marinestal, de onderschei dingen uit. Gasverstikking te Loosdrecht Woensdagavond zijn in een zomerhuisje achter de jachtha ven Wolfrat te Oud-Loosdrecht de lijken gevonden van een 42- jarige koopman uit Rotterdam en een 44-jarige vrouw, die daar sinds enige tijd woonden. In het huisje hing gaslucht, afkomstig van een kookstel. waarvan een der pitten vermoe delijk was uitgewaaid. Aange nomen wordt, dat beiden in de nacht van Zondag op Maandag door gasverstikking om het le ven gekomen zijn. Kerkdak weggewaaid. Tijdens een orkaanachtige rukwind is te Venlo het dak van een in aanbouw zijnde noodkerk weggewaaid. Er werd voor duizenden4 guldens schade aangericht. Men had juist de vlag gehesen wegens het ge reedkomen van het dak. Doodstraf geëist. De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam eiste Donderdag de doodstraf tegen N. C. Jonker, voormalig clief van de afdeling „Sociale politie'' te Amster dam. Hij had tyclens de bezet ting verscheidene Nederlanders in concentratiekampen ge bracht. waaruit velen van zijn arrestanten niet terugkeerden. Rooiverbod voor vroege aardappelen ingetrokken. Krachtens de „Rooiverordening vroege aardappelen" van het be drijfschap voor groenten en fruit werd telkenjare van overheidswe ge bepaald op welke datum in het voorjaar het rooien van vroege aardappelen kon aanvangen. Nu echter op het gebied van de aard appelteelt en de handel in aardap pelen normale toestanden heersen, kan voortaan de teler zelf weer de aanvang van het rooien bepalen. De verordening met het rooiverbod is ingetrokken. Ontwapeningsresolutie van de Sowjets verworpen. De Veiligheidsraad heeft met twee stemmen tegen en negen onthoudingen, een Sowjet- Russische resolutie verworpen, waarin een tijdslimiet gesteld wordt voor de vermindering van bewapening door de vijf ;rote mogendheden. Aange- irongen wordt op conventies, die atoombommen verbieden en verzocht wordt om het opma ken van een inventaris door de Grote Vijf van de gewapende macht en de oorlogsvoorraden. Een motie der Sowjet-delega- tie, waarin verzocht werd de resolutie naar de Ontwape ningscommissie te zenden, werd eveneens verworpen Vervolgens keurde de raad een motie goed, waarin deze commissie verzocht wordt haar werk in dc loop van dit jaar te hervatten. »n een Noiedop De drie duikboten, die tijdens de oorlog aan de Sowjet-Unie werden geleend, zijn in Engeland aangekomen. De overdracht zal zonder plechtigheid geschieden. In de maand Januari liepen 757 schepen met een tonnemaat van 1.7 mllliocn ton {Belgische meting) de haven van Antwerpen binnen. Tc Amsterdam is Dinsdag nacht ccn auto met twee studen ten in de Leliegracht gereden. De beide studenten zagen kans uit dc auto te komen en op het dak te klauteren. Zij werden door de po lltic uit deze hachelijke positie be vrijd. PINDA-GRIEP. Een simpel, maar zeer nistorisch verhaaltje van de populariteit van de griep en van de pinda kaas in deze dagen. Een jongen van veer tien jaar, die buiten Zwolle op kostschool is. schreef zijn moeder begin vorige week een brief, waarin hij vertelde ex-g ziek te zijn en op het ziekenzaaltje van de school te liggen. Hij had griep en voelde zich mis selijk. Zijn moeder belde enkele dagen later de school op cn kreeg te ho ren, dat haar zoon bijna beter was. maar dat hij het flink te pakken had gehad. Weer twee dagen later kwam er nog een brief van de jongen aan zijn moeder. Hij schi'eef o.a.: niet verder vertellen hoor, maar het is geen griep geweest. Voordat ik ziek werd heb ik een potje pindakaas helemaal leeggegeten, want ik vond het zo lek ker Begische bobslee verongelukt. in een bocht uit de baan gevlogen, beide inzittenden werden ernstig gewond. Houben is anderhalf uur na het ongeluk overleden. De Bel gen waren in training voor de we reldkampioenschappen die Zater dag beginnen. Kerknieuws Javaans predikant in arrest en weer vrij. Dc persdienst der Ned. Herv. Kerk deelt mede: „Ds. Iskandar. een der meest vooraanstaande cn leidinggevende figuren uit de O. Javaanse kerk. werd eind Januari gearresteerd. Ds. Iskandar is vu rig nationalist en republikein. Hij stak dit ook. niet onder stoelen en banken, doch ontving in zijn huis regelmatig zijn republikeinse vrienden, onder wie verschillende toonaangevende figuren. De arrestatie van deze predikant heeft in dc predikantenkring van Soerabaja grote ontsteltenis te weeggebracht cn onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om zijn vrijlating te bevorderen. Na verhoor door de officier van justitie heeft men hem enkele da gen na de arrestatie uit de voor lopige hechtenis ontslagen, al zal waarschijnlijk een procedure tegen hem toch voortgang vinden. Ds. DOORN NAAR INDONESIë. De classis JJzendijke van de Ncd. Herv. Kerk heeft ds. Li. Doorn te IJzend^ke aange wezen om als veldprediker naar Indonesië te gaan. Ds. Doorn zal 30 April vér- trekken. BEGRAFENIS VAN DS. VAN DORP. Het stoffelijk overschot van ds. J. van Dorp. in leven Nederlands Hervormd predikant te Londen, die enkele dagen geleden op 61- jarige leeftijd overleed, is bij de kerk van SI. Mary te Chickney, ter aarde besteld. De uitvaartdienst werd door zijn echtgenote, dochter cn broer bij gewoond. Nadat ds. R. A. van Apeldoorn, die de dienst leidde, zich tot de aanwezigen had ge richt. spraken dr. A. F. Calkoen namens de Nederlandse ambassa deur te Londen, kolonel A. T. W. de Kluis namens de Nederlandse minister van defensie, zijn vriend prof. Lindeboom uit Groningen voor de Nedei-landse radio en J. ten Doesehate voor de Synode dei- Nederlands Hervormde kerk. Geen R.K. Woningbouw vereniging in Z.-Beveland. De districtsbestuurdcr van de Kath. Arb. beweging, do heer van Himst te Goes, heeft des tijds pogingen gedaan om in Z.- Beveland te komen tot een re gionale R.K. woningbouwvere niging. In een kringvergadering van de K.A.B. te Goes, deed hij hierover enige zij het teleur stellende mededelingen. Ge dacht was aan de mogelijkheid cm de bestaande R.K. woning bouwvereniging „St. Willibrord" te Goes mettertijd tot regionale vereniging te kunnen doen uit groeien. Nu deze vei-eniging bij de ver deling van de woningwetwonin gen te Goes geen arbeiderswo ningen toegewezen kreeg en een x-egionale vereniging min stens 500 woningen onder haar beheer moet hebben om erken ning te verkrijgen, is men van mening dat het beter is om de zaak voorlopig te laten rusten. Temeer omdat bij een mogelij ke verhoging van de huren, de exploitatie van arbeiderswonin gen wellicht ook financiële moeilijkheden zal geven. S.S.-er werd illegaal werker- Naar wij vex-nemen zal het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg op Woensdag' 23 Fe bruari de zaak behandelen tegen G. Kiijger uit Haar lem. Wegens vi-ijwillige dienstne ming bij de' Waffen SS zal deze in de Haarlemse illega liteit beter bekend als „Zwax1- te Kees" zich te hebben ver antwoorden. Krijger heeft deel uitgemaakt van de K.P. en liquideerde in October '44 in opdracht van de illegali teit de beruchte chef van de Inlichtingendienst te Haar lem F. Krist, een man. die vele slachtoffers heeft ge maakt. Deze moord. waarvan de dader uiteraard slechts in be perkte kring bekend was, heeft destyds groot opzien gebaard, niet alleen in Haar lem, maar ook in de wijde omgeving. Hy had strenge represaille maatregelen van de Duitsers tot gevolg. Ki-ijger volgde in 1940 een opleiding bij de Waffen SS in München. Hij werd door de Duitsers gearresteex'd toen hij weigerde de eed op de Fiihrer af te leggen, maar wist te ontvluchten en werd, teruggekeerd in Nederland, een ijverig: lid van de ver zetsbeweging. Krijger, die zich op vrije voeten bevindt en thans be drijfsleider in een fabriek is, werd nooit buiten vervolging gesteld. Geslaagde snoeicursus te Middelburg. De volgende personen ver wierven het diploma van de door de Stichting „Nieuw Walcheren" georganiseerde Snoeicui'sus te Middelburg, aansluitend op de Tuinteken- cursus De heren J. Willeboordse, S. Coppoolse, P. Baljeu, J. W. van Mensch, A. Wessels, P. Dekker, A. Joosse en Chr. de Boks te Middelburg; W. Goossen en J. Maartense te Vlissingen; Jac. Eve/rsen, P. Paassen en J. L. de Glopper te Goes; A. Bassie en J. Job- se te Souburg; J. Castel en G. Steg te St. Laurens; Pro voost en Geerts te Domiourg; J. Meliefste en P. Joziasse te Sei-ooskerkeC. v. d. Ber ge te Kruiningen en D. Zuid- weg te Kapelle. Zes candi- daten werden afgewezen. De cursus werd gegeven door de heer K. Goudzwaard. besmettelijke ziekten. In de week van 23 t.m. 29 Jan. 1949 werd er in Zeeland één geval van dïphtherie geconstateerd en cén geval van meningitus. reso. tc Zierikzee en Noordgouwe. Burgemeester Verburg van Stavenisse sprak tijdens kaderdagen der L.J.G. Interessant referaat. Donderdag begonnen in ho tel „Hof van Holland" te St. Maartensdijk de kaderdagen 1949, georganiseerd door de streek Tholen en St. PhilipS- land der L.J.G. De byeehkomst werd geo pend door de heer M. C. J. Kosten, streekvoorzittcr, die een welkomstwoord sprak speciaal tot burgemeester Ver- burg van Stavenisse en wet houder Hage van Sint Maar tensdyk. Hijnoemde het ge lukkig dat deze kaderdagen werden toegewezen aan een streek, die steeds grote ac tiviteit aan de dag legde, 't Doel van deze dagen is ka dervorming en het krijgen van een inzicht naar de mo gelijkheden op verschillend terrein op het platteland. Vooral wil men zich dezer dagen od cultureel terrein Vergadering Stichting voor de Landbouw te Terneuzen. Opheffing nadelig voor de boeren. Op initiatief van de Stich ting voor de Landbouw, afde ling Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren, werd Donderdagmorgen in hotel Rotterdam te Ter- neuzen een vergadering ge houden van landbouwers-aan deelhouders van de Z. V. T. M., zulks in verband met de voorgenomen opheffing van de tramlijnen. De voorzitter, burgemees ter P. Vercauteren van Clinge, zette uiteeen het grote be lang van de handhaving van deze tram voor de landbouw. De opheffing zou een ramp betekenen. Er is een brief geschreven aan de Commis saris der Koningin in Zee land met het verzoek te wil len bewerkstelligen, dat de tramlyn voor goederenvervoer zal gehandhaafd blijven. In deze brief ls er op gewezen, hoe de Z.V.T.M. tot stand is gekomen, namelijk met steun van diverse instanties en van vele landbouwers. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden jaarlijks plus minus honderd millioen Kg. suiker bieten vervoerd. Zou de tram komen te vervallen dan zal dit vervoer per vrachtauto moeten geschieden. Dit bete kent hogere kosten voor de landbouwers, waardoor de bedrijfsvoering van de boeren zeer nadelig zal worden ge troffen. DE WEGEN. Daarbij zullen dc polderwe gen, die op dit veivoer niet zijn berekend, ernstig worden toegetakeld en de onder houdskosten zullen belangrijk stijgen. Gewezen werd op dc voor genomen opheffing van de vrije veren en op de slechte toestand waarin de havens verkeren, waardoor Zeeuwsch Vlaanderen vele nadelen moet ondervinden. Uitvoerig werd de houding der Z.V.T.M. besproken, die deze maatregelen meent te moeten nemen, zonder over- legpleging met de belangheb benden. Het bleek ter verga dering, dat geen contact was verkregen met de directie en commissarissen der Z.V.T.M., waardoor de motieven voor opheffing niet bekend zijn. Tenslotte werd besloten con tact te zoeken met de direc- tie om te trachten alsnog overeenstemming te bereiken. Onder leiding van de heer C. Phllipse, commissaris van de Z.V.T.M., werd Donderdag- xniddag een bespreking ge houden met vertegenwoordi gers van practisch alle indu strieën in Zeeuwsch Vlaande ren. De heer Phillpse zette uit voerig uiteen, dat de handha ving van de tramlijn practisch onmogelijk is, gelet op dc toe nemende verliezen in dit be drijf, die in 1947 189.000 bedroegen cn voor 1948 wor den geraamd op 250.000. Wij komen op deze bespre king nog nader terug. bewegen. Hij sprak de hoop uit, dat deze dagen zullen medewerken de weg af te te kenen, die de plattelanders te bewandelen hebben naar een betere samenleving met meer- gemeenschapszin. Spre- keir wees hierbij op het nut van een organisatie. Alleen daardoor is iets te bex-eiken. Het platteland moet de strijd aanbinden tot het behoud van de gemeenschappelijke erf goederen: plattelandscultuur, -geschiedenis en -karakter. Door innerlijke verzwakking van het platteland heeft de stedelijke invloed hier kunnen inwerken, met als gevolg achterstelling van het platte land. Dat alles moet veran deren en de jongeren moeten hieraan medewerken. REDE BURGEMEES TER VERBURG. Hierna verkreeg de eerste spreker van deze kaderdagen, de heer L. A. Verburg, bur gemeester van Stavenisse, 't woord. Deze behandelde de regionale werkgemeenschap op het eiland Tholen. Hij sprak hierbij over de idee van de regionale werkgemeen schap, daar de gemeenschap zelf nog niet bestaat. Hij stel de de vraag of het zin' heeft en of het dus verantwoord is, om tijd en energie te ge ven aan de belangen van de streek. Deze vraag beant woordde hij bevestigend. Een sterk' Europa, een sterk Ne derland vraagt sterke onder delen c.q. sterke streek, een sterke plaatselijke gemeen schap. Straatfotografen moeten in Goes vergunning hebben- Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Goes. Voortaan zullen straatfoto grafen slechts dan in Goes kunnen werken, wanner zij in het bezit zijn van een vergun ning van B. en W. Het stad huis zal een hoognodige uit breiding ondergaan door het inrichten van een naastgelegen perceel aan de Lange Kerk straat. Bij het goedkeuren van enige begrotingswijzigingen werd de teleurstelling uitge- spx-oken over het feit dat Ge- deputeerde Staten bezwaar maakten tegen een verhoogde subsidie van 5132. voorko mende on de begroting '18, voor de Bijz. Bewaarscholen. Den Haag wenste de bijzonde re bijdrage aan de gemeente Goes echter niet met dit be- drag te verhogen, daar deze subsidie geen verplichte bij drage is. De gemeente moet dit vinden in haar gewone budget, waartoe B. en W. echter geen kans zagen. Goes vroeg in totaal een verhoging- van de bijzondere Ryksbijai*a- ge van 42000, doch ontving' tenslotte 12000. LEERLINGEN MACHINISTENCURSUS TE MIDDELBURG GESLAAGD Te 's Gravenhage zijn ge slaagd voor diploma A als Scheepswei-ktuigkundige de heren C. Tange te Middelburg (met lof). J. Blaa§se te Goes, J. Rooze te Koudekerkc (met lof), J. Mesu te Vrouwenpol der en J. Riemens te St. Laurens; voor diploma B (th) de heer C. Blomaard te Kloe- tinge en voor diploma B (pr) - I. Tange te Middelburg, alle leerlingen van de Machinisten cursus te Middelbux-g. Aannemers bezichtigden Middelburgs stadhuis. Donderdag werd in het Schuttershof te Middelburg de jaarvergadering gehouden van de afdeling Middelburg en omstreken van de Ned. Aan nemers- en Patroonsbond, wel ke door circa 75 personen werd bygewoond. Dit gezelschap maakte voorts onder deskundige lei ding in drie groepen een rond gang door het stadhuis op de Markt. De restauratiewerkzaamhe den en de x-esultaten daarvan trokken aller aandacht, ter wijl men zich ook bijzonder bleek te interesseren voor de steenhouwerij. HET EINDE VAN EEN XOODWINKEL „Middelburg blijft winkel centrum" zei wijlen burge meester mr. dr. J. van Walré de Bordes op de gedenkwaar dige 22e Augustus 1940, toen in regen en storm de noodwin- kels op de Dam en langs de kaaien werden geopend. 58 Hele en vijf halve winkels waren gebouwd voor een som van circa 78.000, welk bedrag men had kunnen lenen van de Stichting Zeeland 1940. Thans, na 8 Va jaar. hebben wij de door velen, niet in de laatste plaats door de betrok ken winkeliers verbeide tyd bereikt, dat de haveloos en smerig geworden noodwinkels successievelijk verdwijnen. Het is in zekere zin verheugend, dat „wegens afbraak en niet weder verhuren bij leegkomen" op de gemeentebegroting voor 1949 de inkomsten uit de noodwinkels slechts op 8000 geraamd zijn. Dondex-dag lag het armzali ge overschot van wat eens 'n in frisse kleuren geschilderde noodwinkel was geweest op de Dwarskaai: planken, kozij nen en glas. Het maakte onderdeel uit van een houtvexkoop, waar voor veel belangstelling be stond, voornamelijk van de zij de der boeren. De ruiten gin gen voor de prijzen, die vari- eerden van 6.50 tot f 12 weg. een raam in een kozijn bracht 7 a 8 op en de plan ken, die eens groen wit waren geweest, werden voor lultele guldens per partijtje geveild en zullen nu hun bestaan wel eindigen als ondeirdeel van een schuurtje of kippenhok. toezicht op uitleen bibliotheken. Zoals bekend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot gemeentelijk toezicht op de particuliere leesbibliotheken. Wij meldden reeds, dat hiertegen vrij veel oppositie bestaat. In een onderhoud met de Hoofd inspecteur van Politie vernamen wij, dat in Middelburg reeds toe zicht bestaat, waarbij men zich echter van richtlijnen bedient, die een willekeurige beoordeling van de al of niet geschiktheid van een boek buitensluiten. De politie ont ving destijds een lijst, van boeken, die aanstotelijk zijn voor de eer baarheid en die dus vallen onder de verbodsbepaling van het Wet boek van Strafrecht, voorts van boeken,«die volkomen ongeschikt voor de jeugd moeten worden ge acht. Nu en dan wordt aan de VERLIES WAS MINDER DAN DE RAMING. Toename van de gasafgifte, Zoals bekend gaf het gemeente bestuur van Goes vorig jaar aan het Centraal Bureau voor Verifi catie en financiële adviezen der Vereniging van Ned. gemeenten opdracht tot het samenstellen van een overzicht van de financiële positie van het Gasbedrijf. In het thans gereedgekomen rapport waarin een exploitatie- overzicht per 30 September 1948 wordt gegeven, wordt becijferd dat het bedrijfsverlies over dc eerste 9 maanden van 1948 f 4786.78 be- droeg, terwijl dit geraamd was op f 51.133.34. Er is dus een voordelig verschil van f 46.346.56. In hoofdzaak is dit een direct gevolg van een beduidende ver betering van het gasrendement (van 423 op 434) en een belang rijke teruggang van liet gasverlies tot ca. 14 pet. Bovendien beweegt de gasafgifte zich in opgaande lijn, terwijl de prijzen van cokes en gries hoger waren dan die waarop gerekend was. De grotere gasopbrengst bedroeg f 20.810, doordat de gasafgifte over 9 maanden 2.674.434 m3 was (ge raamde afgifte 2.513.000 m3). De kolenkosten leverden een bespa ring van f 21.929.51 op. door min der verlies en eigen gebruik en het voordeel van een lagere kolen- prijs. De verkoop van cokes en bries leverde f 11.480 meer op. Er bleef voor de verkoop 1.779.567 kg be schikbaar. Geraamd was een hoe veelheid van 1.809.143 kg. Opmer kelijk was de hogere netto-op brengst per afgeleverde ton cokes. Tot dusver is deze onder aftrek van alle kosten over 1948 f 36.54. Verder is van invloed het lagere vergruizingspercentage, ca. 15%, terwijl in de begroting 20% was aangenomen. Wat betreft de kapitaalslasten vertonen de werkelijke cijfers ten opzichte van de begroting een voordelig verschil van f 1977. Voor gewoon onderhoud werd uiteinde lijk f 14.719.50 meer uitgegeven dan geraamd, terwijl voor het uit gesteld ondex-houd aan gashouders, gebouwen, watei-gasjixstallatxe, ovens, cokestransportbaan, waax-- voor een bedrag van f 45.120 werd uitgetrokken, zeer waarschijnlijk ca. f 30.50,0 benodigd zal zijn. Voor de overige bedrijfskosten geven de werkelijke cijfers in ver band met de begroting een nadelig verschil van f 3261.77 aan. hoofd zakelijk veroorzaakt door de stij ging van onkosten, meerdere om zetbelasting, meerdere machine kamer-- en kantoorbehoeften, ver minderd met hogere opbrengst van werken voor derden. De toename van dc gasafgifte over 8 maanden ten opzichte van 1947 kan als volgt worden gespe- cificeei-d: gewoon gas 61.105 m3, industriegas 38 087 m3, straatver lichting Goes 45.374 m3, buitenge meenten 8752 m3 en gemcentegc- bouwen Goes 504 m3. hand van deze lijst controle ge houden in de plaatselijke leesbi bliotheken. De houders van deze bibliotheken werken echter ten zeerste mee en er zijn dan ook nog nimmer klachten binnengekomen. SCHOOLJEUGD ZAG FILMS OVER INDONESIË. Het Indisch Jeugd-Centrum heeft ook in Middelburg veel aanhang gekregen: momenteel zijn daar reeds 1080 schoolkin deren lid van. Donderdag wer den in de Schouwburg drie voorstellingen gegeven van in structieve films, die vóór de oorlog werden opgenomen. Een langdurige rolprent liet de jon gere en oudere kinderen een zeereis (per Marnix van St. Al- degonde) naar de Oost meebe leven; zij kregen daarbij beelden te zien van het leven aan boord en van de diverse pleisterplaat sen. Een korte film vertelde iets over het vulkanisme op Java en tenslotte werden opnamen ge projecteerd van Bali, de Bali nese dansen en de Balinese volkskunst. De films werden gecommentarieerd door de voor zitter van het I.J.C.. de heer C. W. v. d. Ven, die dit op even onderhoudende als paedagogi- sche wijze deed. De voorstellin gen werden ingeleid door dc heer E. Mos, leraar tc Middel burg. Oostkapelle VERGADERING GEMEENTERAADS- Zaterdagmiddag komt de gemeenteraad van Oostkapelle in openbare zitting bijeen. VERGADERING „ONS BELANG". Woensdagavond vergaderde de vereniging van geitenfokkers „Ons Belang" te Oostkapelle on der voorziterschap van de heer F. Boonc. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat cr ejnd De cember 53 leden waren. Daar met Dombui'g tijdens de dekperiode was samengewerkt sloot de kas met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren A. Louwerse cn J. Jobse werden herkozen terwijl de plaats van de heer de Voogd die als bestuurslid be dankte. gekozen werd de heer J. de Kam Azn. Als bokhoudcr werd herbenoemd de heer L. Sturm en als bode de heer W. Vos. Weslkapelle jaarfeest chr. jongelings- en meisjesvereniging. Dinsdagavond werd in de Gere formeerde kerk te Westkapelle het jaarfeest gevierd van de Jon- gelings- en Meisjesvereniging op Ger. Grondslag. Deze avond was zeer druk bezocht. Ook van de zusterverenigingen uit de omtrek waren velen opgekomen. Na ge meenschappelijk gezang, opende de voorzitter, de heer M. de Witte, deze vergadering met gebed, waar na hij Romeinen 12 2—8 voor las. Daarna volgden de jaarver slagen der beide verenigingen. Juffrouw Trimpe hield een inlei ding voor de Meisjesverenigingen, getiteld: „De strijd aangekondigd tussen het vrouwen en het slan genzaad" en de heer N. de Witte, sprak voor de Jongelnigsvereni- gingen over Zondagsrust en Zon dagheiliging. Voorts werden er samenspraken opgevoerd en was er hersengymnastiek, zang en voordrachten. De bijeenkomst werd door ds. Dorst van Grijps- kerke met dankgebed gesloten. 5 Mej. J. Somers te Vlissingen slaagde te Hulst voor het diploma kraamverzorgster. VLISSINGEN. Vrijdag: Hotel Oosterhuis, mr. dr. J. P. Hoogland spreekt voor het Nut. Luxor: „Een perfect alibi", 8 uur. Zaterdag: Luxor, „Een perfect alibi", 7 en 9 uur. Zondag: Luxor, „Een perfect ali bi", 3, 7 en 9 uur; Café Royal: Jaarvergadering K.N.A.U., dis trict Zeeland, 10 uur. MIDDELBURG. Vrijdag: Electro: Concerto. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: The Kid from Spain. 8 uur. SchuttershofFilmavond Kon. ver. Oost en West, 8 uur. Zaterdag: Schouwburg: Huishou delijke vergaderingen C.B.P.B. en C.J.B.T.O., 9.30 uur; Ge combineerde bijeenkomst, 1 u.: Schuttershof: Toneelav. Mer- curlus, 8 uur; Electro: Con certo, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: The Kis from Spain, 8 uur. Zondag: Electro. Concerto. 3.30. 7 en 9.15 uur: Schouwburg: The Kid from Spain, 2.30 en 8 u.; Schuttershof: Dansen, 8—12 u. MELISKERKE. Vrijdag: Verenigingsgeb.: Land bouwvoorlichtingsavond, 7.30. ZOUTELANDE. Vrijdag: Noodkex-k: Ontspannings avond ten bate van inrichting Ned. Herv. Kerk. 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2