PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou kende de Duitse plannen Nederland gebruikt de Marshall-hulp goed! BILT De carnavalskwestie te Sas van Gent r DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 34 Dagblad; uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. PLverv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.: £r. p. p. 14.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarieL Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1 Liedere regel Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Ter neuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr.C ICQ. tel.2ft Stilstand Er sch\jnt over de ontwik keling in Indonesië een nood lot te hangen. De Neder landse regering heeft zich ten aanzien van deze ontwikke ling in een pijnlijk aandoend stilzwijgen gehuld. Bijna veertien dagen gele den nam de Veiligheidsraad een motie aan, die onze rege ring onaanvaardbaar noemde. Zij liet dit mededelen door de heer Van Royen, onze ver tegenwoordiger in de Veilig heidsraad en men had mogen verwachten, dat daarna met bekwame spoed aan de Vei ligheidsraad een regerings verklaring zou zijn gezonden, waarin de Nederlandse rege ring duidelijk uiteen zette, wat zy dan wèl voornemens was te doen. Zelfs als zij vastbesloten had medegedeeld, dat zij haar reeds eerder aangekondigde plannen ten uitvoer zou leg gen en zelfs wanneer zonder meer verklaard zou zijn, dat aan de verlangens van de Veiligheidsraad geen gevolg kon worden gegeven, zou onze positie sterker geweest zijn, dan thans. Want wat is er inmiddels gebeurd De regering heeft over de motie van de Veiligheidsraad het advies gevraagd van de voorstanders van onze federa listische politiek in Indonesië. Was dit op zichzelf al een merkwaardige gedragslijn, omdat per saldo de Neder landse regering zich nog steeds als souverein be schouwt in Indonesië, nog merkwaardiger werd de situ atie, toen de federalisten over deze motie overleg gingen plegen metde vertegen woordigers der Republiek. Verwacht men daarvan nu waarluk resultaat? Men is een militaire actie begonnen in December, om orde en rust te herstellen en brengt nu dezelfde Indonesische leiders, die onze politiek saboteerden, in contact met de goedwil- 1 enden om een oordeel te vel len over de ons optreden veroordelende motie van de Veiligheidsraad. Voor ons staat vast, dat Soekarno en de zijnen de motie van de Veiligheidsraad nog veel te zacht zullen vinden en niet zullen nalaten dit de federa listen aan het verstand te brengen. En wat moet Ne derland beginnen, als deze federalisten daarna verklaren, dat Nederland de motie maar wei ten uitvoer moet leggen? De jongste verklaringen van Soekarno en Hatta la ten op dat punt weinig twij fel bestaan Nu heeft Woensdag in de Tweede Kamer de minister van overzeese gebiedsdelen uitstel gevraagd voor het be antwoorden van de sprekers. Nieuw uitstel dus. En wei nig vastbeslotenheid. Helaas. Onder die omstandigheden begint 't er op te lijken, dat Nederland zelf niet weet wat het wil en dat er wederom geaarzeld wordt. De voorde len. die men bereikte door 't militaire ingrijpen in Decem ber, gaan op deze manier weer volkomen verloren. Reeds thans daalt de stem ming in Indonesië ziender ogen, terwijl het buitenland ongeduldig wordt. Ons presti ge. lijdt daaronder, onze po sitie verzwakt erdoor. Er is in de ontwikkeling door onze eigen politiek een stilstand gekomen, die aller minst gunstig is. Ook Trumati laakt de Hongaarse regering. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie de behandeling van kardinaal Mindszenty „een van de zwarte plekken in de geschiedenis van Hongarije" genoemd en „een smet op de natie". Hij maakte echter onder scheid tussen de Hongaarse re gering cn het volk. Een eventueel afbreken van de betrekkingen met Hongarije werd echter niet in overweging genomen. Het Hongaarse hoge volksge rechtshof zal binnen 10 of 14 dagen de uitgebreide documen tatie van het proces tegen kar dinaal Mindszenty ontvangen. Na bestudering van deze stuk ken zal het hooggerechtshof be slissen, welke van de vijf recht banken de zaak opnieuw in be handeling zal nemen. Het zal nog enige tijd duren, voordat de definitieve datum van deze her behandeling bekend zal zijn. Amnestie in Israël. In Israël zal een amnestie worden afgekondigd voor alle politieke criminele gevangenen. De amnestie betekent, dat al- Je soorten gevangenen in Israël, behalve degenen, die tot levens lange gevangenisstraf of ter dood veroordeeld zijn, zullen worden vrijgelaten. De straf van de laatste cate gorieën zal worden herzien. Van de 209 gevangenen zullen 167 amnestie krijgen. Spionnage-groep in Tokio rapporteerde alles BELANGWEKKEND RAPPORT Amerikaanse legerautoriteiten hebben Donderdag een in teressant rapport gepubliceerd over de activiteit van een Russische spionnage-groep; die vóór de oorlog in Japan opereerde. Uit dit rapport blykt, dat een vermetele en kundige spionnage-groep onder leiding van een Duitse communist, dr. Sorge, veel heeft bygedragen de oorlogskansen te doen keren. Dr. Sorge beroofde 9 jaar lang het Japanse kabinet en de Duitse ambassade van de zorgvuldigst bewaarde gehei men. Hij was in staat de Sovjet- Unie volledig op de hoogte te houden van het Japanse militair en industrieel poten tieel. Het Rode Leger was steeds op de hoogte van de Japan se plannen en kon zijn eigen plannen daarmee in overeen stemming brengen. Sorge was een vertrouwe ling van de Duitse ambassa deur te Tokio en diens staf en zijn voornaamste mede werker, de Japanner Ozaki Hozoemi. stond op even ver trouwelijke voet met de toen malige minister-president Prins Konoe. Toen de Duitse legers in de zomer van 1911 zich in ijltempo een weg door West- Rusland sloegen cn grote in stallaties van het Rode Le ger vernietigden, konden Sor ge en zijn medewerkers Mos kou verzekeren, dat Japan nier zou aanvallen en de Si berische divisies konden wor den gebruikt voor de succes volle verdediging van Mos kou. Ofschoon de leiders van de groep aan de galg gestorven zijn. aklus het Amerikaanse rapport, leven sommige leden ervan nog en kan men ver wachten," dat zij thans hun activiteit voortzetten in de hoofdsteden der wereld. In Mei 1941 waarschuwde Sorge Moskou, dat de Duit sers 170 tot 190 divisies aan de Russische grens zouden samentrekken cn dat zy op 20 Juni zouden aanvallen. Zoals bekend, vielen de Duit sers op 22 Juni de Sovjet- Unie binnen. De spionnage-groep werd opgerold, toen de Japanse Bekentenissen in Sofia en Boedapest. Door de militaire rechtbank te Boekarest zijn twee gene raals en drie hoge officieren wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Zij hebben bekend aan generaal Greer. voormalig hoofd van de Britse militaire missie in Roemenië en aan ko lonel Levell, gewezen Ameri kaans militair attaché, geheime documenten te hebben overhan digd. In Sofia werden in December vorig jaar 15 predikanten ge arresteerd. De Bulgaarse rege ring maakte Donderdag bekend, dat zij eind deze maand zullen terechtstaan op beschuldiging van spionnage en deviezenzwen- del. De beschuldigden zouden reeds volledige bekentenissen hebben afgelegd. Zal Noord-lerland bij Engeland blijven Donderdag zijn in Noord-Ier- land verkiezingen gehouden, die zullen beslissen over de vraag, of dit deel van Ierland bij Engeland aangesloten zal blijven dan wel zich bij d.e Ier se Vrijstaat zal voegen. De strijd gaat tussen Unionis ten (de partij van sir Basil Brooke, minister-president van Ulster), die tegen afscheiding van Engeland zijn, en de natio nalisten. Toen de stembureaux de deu ren sloten. verzekerde het hoofdkwartier der Unionisten, dat zijn partij 8 van de 10 zetels te Belfast behaald heeft. Berichten uit de verschillende streken van het land zouden er op wyzen, dat er een gro te opkomst was. dat wijzigin gen niet waarschijnlijk zijn. Zaak-Schreïeder komt in hoger beroep. Zoals bekend, heeft het hof te Leeuwarden Schreieder deels buiten vervolging gesteld en anderdeels vrijgesproken van het hem ten laste gelgde. Wij vernemen, dat de procureur fiscaal, mr. J .Lasonder, thans in hoger beroep is gegaan van deze sententie. communist Ito Ritsoe, die in het rapport als de huidige leider der Japanse communis ten genoemd wordt, na gear resteerd te zijn, doorsloeg. In October 1941 waren alle voor name leden van de groep ge arresteerd. Van de 35 verdachten, wer den 20 veroordeeld. Sorge en Hozoemi tot de strop en an deren tot gevangenisstraffen. Zij. die niet in de gevange nis stierven, werden door de geallieerden bevrijd. Rauter vraagt herziening van zijn vonnis. Naar het A.N.P. verneemt zal mr. K. van Rijckevorsel Maandag a s. namens de vroegere S.S.-lei- der Rauter bij de Bijzondere Raad van cassatie een request indienen, waarin herziening van het vonnis gevraagd wordt. Rauter is van oordeel, dat een feit dat later aan het licht getreden is zijn verzoek motiveert. Zoals bekend heeft de Bijzondere Raad van Cassatie 12 Januari j.l. het beroep verworpen, dat door Rauter was ingesteld te gen de sententie, waarbij hij tot de doorstraf veroordeeld werd. George F. Kennan, buitenlands expert van de Amerikaanse rege ring, die waarschijnlijk naar West- Europa en Scandinavië zal reizen om de besprekingen over het At lantisch pact te leiden. Doodstraf voor moordenaar van Gandhi. Dc 36-jarige moordenaar van Gandhi, Nathoeram Vi- najak Godse, is door een bij zondere rechter ter dood ver oordeeld. Met hem stonden 7 anderen terecht, Aan wie er één wegens medeplichtigheid eveneens de doodstraf kreeg. Vijf beklaagden zullen voor 't leven gedeporteerd worden. Eén beklaagde is onschuldig bevonden en vrijgesproken. Enkele veroordeelden rie pen, toen zij na de uitspraak werden weggeleid: ,,Lang leve het onverdeelde India." De moord op Gandhi werd op 30 Januari 1948 gepleegd. Alle beklaagden worden Hin doe-extremisten genoemd. Een broer van de moorde naar behoort tot degenen, die voor hun verdere leven zullen worden gedeporteerd. Het proces heeft 8maan den geduurd. Op 8 November van het vorig jaar bekende Godse de dodelijke schoten te hebben gelost. Irrigatieplannen voor het Nijldal. Hector Mcneil. Brits minister van staat, heeft tijdens een diner te Londen onthuld, dat Engeland en Egypte overeen zijn gekomen in het Nijldal één van de grootste irrigatieplannen ter wereld uit te voeren. Dit plan zal bijdragen tot de ont wikkeling van Noord-Oost- en Centraal-Afrika. De uitvoering er van zal waarschijnlijk 20 jaar in beslag nemen. Worden Duitse Nazi's naar Zweden gesmokkeld? Duitse Nazi's worden door een „Zweedse regeringsfunctio naris" en een „buitenlandse legatie" uit Hamburg Stock holm binnengesmokkeld, zo bericht het liberale blad „Stockholms Tidningen''. Vol gens dit bericht worden de nazi's op schepen van Zweden en van andere landen vervoerd. Hoewel leden van bemanningen de beweerde smokkel aan de politie hebben gemeld, zijn de nazi's nog niet gepakt, omdat zij met spoed in auto's werden gebracht, die achter goederen wagons langs de kaden van Stockholm's binnenhaven ston den te wachten. Radarnet rond de V.S. „Met het oog op de zwakte van ons luchtverdedigingssys teem is het noodzakelijk dat wij een radarverdediging rond om de Ver. Staten aanleggen", zo verklaarde generaal Gordon Seville, hoofd van de Ameri kaanse luchtverdediging. De bouw van dit radarnet zou 161 millioen dollar kosten. Volgens zijn plan zouden 8300 manschappen dc eerste installa ties van dit net moeten bedie nen. 13.000 reserve-manschappen zouden moeten klaavstaan voor eventuele versterking. Volgens president Truman zal het aantal atoombommen, waar over de V. S. beschikken ge heim blijven. Vandaag viert Koning Fa- roek van Egypte zyn 29ste verjaardag: is het 20 jaar ge leden, dat het verdrag van Lateranen werd ge tekend, waarbij Vati caanstad, groot 44 h.a., als onafhankelijke staat door Italië werd er kend. Bijzondere zitting van het Kabinet. Vandaag voortzetting. Het voltallige kabinet is Don derdagmiddag in een extra- zitting bijeen geweest ter be spreking van het Indonesische vraagstuk. De beraadslagingen, welke te twee uur zijn aange vangen, werden omstreeks half zes onderbroken. Zjj zullen Vrijdagmiddag worden voortge zet. Jn Haagse kringen acht men een aftreden, als waarvan sprake was in een bericht in een van de Haagse bladen van Woensdagavond, niet waar schijnlijk. Fanny komt weer naar huis. Volgens een bericht van de K.L.M.-persdiensl wordt het echtpaar Blankers Zondagmid dag 20 Februari met het K.L. M.-vliegtuig uit Londen op Schiphol verwacht. Vrije prijs voor eieren. Blijkens een publicatie in het voedselvoorzieningenblad wor den met ingang van 11 Febru ari de maximumprijsregelïng voor kippen- en eendeneieren, alsmede eïproducten opgeheven. Plan tot bezuiniging op krachtvoer-verbruik. Naar ..Het. Vrije Volk" verneemt, heeft het ministerie van Land bouw, Visserij cn Voedselvoor ziening een plan opgesteld tot op voering van de eigen productie van veevoeder. Volgens dit plan wordt naar schatting 200 millioen gulden bespaard op de invoer van krachtvoer, die voornamelijk uit de dollargebieden geschiedt. Enerzijds hoopt men dit te be reiken door het totale vooroorlogse krachtvoergebruik van 2.9 millioen ton terug te brengen tot 1.9 mil lioen ton, anderzijds door de daar in begrepen importhoeveelheid van 1.8 millioen ton te verminde ren tot 0.8 millioen ton. De besparing. die dus 1.1 millioen ton moet bedragen, zal in alle tak ken van de veehouderij gezocht dienen te worden. Het belangrijk ste zal deze kunnen zijn bij de runderstapel. Het spreekt vanzelf, dat alle plannen tot bezuiniging oo kracht voer een aanzienlijke verandering van het bouwplan tot gevolg zullen hebben. Een verandering, die in de komende jaren tot stand gebracht zal moeten worden. Zo zullen de rogge en de haver der zandgron den' gedeeltelijk moeten wijken voor hakvruchten. met name aard appelen en voederbieten. Voorts zal de maisteelt allengs moeten worden uitgebreid tot 20.000 ha om op groter schaal het pluimveevoer op de binnenlandse markt te kun nen brengen. Marine heeft te weinig personeel. BUITENGEWOON" DIENSTPLICHTIGEN VAN DE LICHTING 1944. Zoals wij reeds eerder meldden, is tengevolge van de sterke af vloeiing van oorlogsvrijwilligers een groot tekort aan personeel ontstaan bij de Koninklijke Ma rine. Daar de omstandigheden in Indonesië nog niet toelaten om terug te vallen op vredessterkte. heeft de regering getracht clit te kort aan Marinepersoneel in de eerste plaats aan te vullen met dienstplichtigen uit de lichtingen 1948 en 1949. Desondanks is thans echter no dig gebleken om ook dienstplichti gen van de lichting 1944. de zgn. ..buitengewoon dienstplichtigen", op tc roepen voor de dienst bij de Zeemacht. Deze zullen zowel bij dc vloot als bij de Marine- luchtvaartdienst worden ingedeeld. Hoe groot het aantal opgeroe- penen van de lichting *44 zal zijn, is nog niet met. zekerheid te zeg gen, maar zoals de Marine-voor lichtingsdienst ons mededeelde, zal dit zeker enige honderden bedra gen. De regering streeft er echter naar dit aantal zo klein mogelijk te houden. De data waarop de buitengewoon dienstplichtigen zullen worden opgeroepen, vallen in de maanden Februari. Maart en April. Sumitro komt Palar assisteren. Dr. Sumitro. gevolmachtigd mi nister der Republiek, is per vlieg tuig te New York aangekomen, waar hij werd verwelkomd door Palar. Sumitro verklaarde tegen over de pers, dat hij te New York was als lid van dc republikeinse delegatie voor dc Veiligheidsraad en alles in het werk zal stellen tot het doen aanvaarden van de voorstellen der Aziatische confe rentie door de raad. Hij zou trachten het State Depart ment er toe te brengen te vol doen aan de gevoelens van het Aziatische volk. O]) de vraag of de Aziatische conferentie het begin van een Aziatische coalitie was. antwoord de hij: „Men achtte het. te vroeg voor een dergelijke coalitie. Stap pen werden ondernomen om het overleg voort te zetten. Voor het geval er geen verandering op treedt, werden maatregelen be sproken voor het vestigen van een permanent consultatief lichaam". Rente tot f 4000 bij de Postspaarbank Naar het Alg. Handelsblad verneemt, bestaat het plan het maximum bedrag 2500) waar over de Rijkspostspaarbank thans rente vergoedt, te verho gen. waarschijnlijk tot 4000. Langdurige afsnijding van de hulp aan Indonesië zou echter zeer ongunstig zijn. Or. Valentine is vol lol. Een adres aan H.M. de Koningin. Een adres aan H. M. de Koningin en vrij grote beroering in de gemeente Sas van Gent, dat zijn de gevolgen van een be slissing, die burgemeester R. A. J. den Boer te Sas van Gent enkele dagen geleden nam, toen hij een subsidie-verzoek voor de carnaval-viering van de raadsagenda afvoerde" en tegelijk mededeelde, dat hij voor een optocht geen toestemming zou verlenen. In het adres aan H.M. Ko ningin Juliana deelt de vereni ging mede, dat zij het plan had aan de carnavalviering luister bij te zetten door het organise ren van een gecostumeerde op tocht van gemaskerden. De plaatselijke afdeling van de V. V.V. zou daarvoor subsidie uit de gemeentekas vragen. Een en twintig verenigingen en verscheidene particuliere personen zegden hun mede werking toe. MEDEWERKING. De adressanten meenden aan vankelijk op de medewerking van de burgemeester te kunnen rekenen, maar kort voordat de subsidie-aanvrage in de raad zou worden behandeld, bleken zowel de burgemeester als dc R.K. geestelijkheid gekant te zijn tegen een gecostumeerde optocht van gemaskerden. De burgemeester deelde in de raadsvergadering mede, dat hij het verzoek om subsidie van de agenda afvoerde, omdat hij als hoofd van de politie de vereiste vergunning voor een dergelijke optocht niet zou geven. Hy vreesde namelijk, dat zich Enige Zeeuwse gemeente met carnavalsoptocht. De carnavalskwestie te Sas van Gent is een oude kwestie. Deze gemeente handhaafde als enige in Zeeland de carnaval viering en reeds eerder rees daartegen bezwaar. HISTORISCH CONFLICT. Een vroegere burgemeester heeft in de twintiger jaren de carnavalviering willen afschaf fen of althans daaraan het openbare karakter willen ont nemen. De burgerij verzette zich daartegen. Er werd een adres gericht aan H. M. Koningin Wilhelmina. die uiteindelijk be sliste. dat de carnavalviering te Sas van Gent in de oude vorm zou blijven bestaan. Dit oude conflict is dus thans herleefd en de Vereniging van Neringdoenden te Sas van Gent bewandelt dezelfde weg als in de twintiger jaren door ook nu weer de tussenkomst in te roe pen van H. M. de Koningin. onder degenen, die over de Ne derlands-Belgische grens zou den komen om de optocht gade te slaan, ook ongure elementen zouden bevinden en dat dit gemakkelijk tot excessen aan leiding zou geven. GEEN BEGRIP. De adressanten wijzen er op, dat zij een optocht met carna val een geschikt middel vinden om de aandacht te vestigen op Sas van Gent en dat ook de Belgische buur-gemeenten, waar carnaval wordt gevierd daarvan profijt trekken omdat 'n massa volk de festiviteiten bijwoont. Zij beklagen zich. dat Neder landers van boven de Moerdijk vaak de Vlaamse mentaliteit van de grensbewoners niet aan voelen en hebben er bezwaar tegen, dat Belgisch-Vlaamse grensbewoners worden aange duid als een soort van gespuis op wier komst hier te lande geen prijs wordt gesteld. Zij menen voorts, dat een aanzienlijk deel van de R.K. bevolking van Sas van Gent aan de carnavalviering deel neemt. OP ZONDAG. Tenslotte verzoeken zij aan H.M. de Koningin het daarheen te leiden, dat de burgemeester van Sas van Gent bevel krijgt, alsnog de vereiste toestemming te verlenen voor een carnavals optocht op Zondag 27 Februari a.s. Tot zover het adres van de Vereniging van Neringdoenden te Sas van Gent. Wij hebben het uitvoerig weergegeven, omdat deze kwes tie in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren sterk de aandacht trekt. Met grote belangstelling wordt thans uitgezien naar het ant woord op het ingediende ver zoekschrift. Dr. Alan Valentine, hoofd van de Eca-missie in Nederland, heeft Donderdag te New York tegen over Aneta verklaard, dat de cij fers van de Woensdag gepubliceer de E.C.A.-voorstellen voor het vol gend belastingjaar gebaseerd waren op de minimum-behoeften der Marshall-landen en dat. „tenzij al les buitengewoon goed gaat. de toewijzingen niet voldoende zullen zijn". Hij wees erop, dat alle be dragen voor de individuele landen op de totale som van het program ma berustten cn dat de verdeling onder de deelnemende landen slechts voorlopig was, daar be paalde ontwikkelingen zoals oog sten tot wijzigingen zouden kun nen leiden. Valentine zeide. dat er algemene overeenstemming bij de E.C.A. heerste, dat Nederland zeer goed gebruik gemaakt had van de Marshall-hulp en een voortreffe lijk voorbeeld geeft van vruchtba re samenwerking met de V. S. Hij prees de wijze, waarop de in dustriële productie in Nederland zich gedurende het vorige jaar Hoogleraren tegen het wetsontwerp leesbibliotheken. Alle hoogleraren in het staats- en/of administratief recht aan Nederlandse universiteiten of hogescholen, met uitzondering van prof. mr. F. J. F. M. Duyn- ster van dc Rooms-Katholieke universiteit te Nijmegen en prof. ntr. A. L. de Block bui tengewoon hoogleraar aan de Katholieke economische hoge school te Tilburg hebben aan de Tweede Kamer een verzoek schrift gericht, waarin zij hun bezwaren tegen 't wetsontwerp leesbibliotheken naar voren brengen. Zij verzoeken de Kamer met de meeste aandrang geen mede werking te verlenen aan het tot standkomen van een wet. die op een voor ons staatsrecht zo centraal en gevoelig punt als de drukpersvrijheid tegen het grondwettelijke indruist. GELUKSSCHIP. De 4250 ton metende „Stuyvesant" is Woensdag met een storm van 96 kilometer per uur de ha ven van Plymouth binnen gelopen. Het schip, dat reeds een kwart eeuw- lang Plymouth aandoet en bekend staat als „het gelukkige schip" en „mooi weer", schip wegens zijn voorspoedige reizen zon der ongelukken, had dit maal zijn zwaarste reis in de jarenlange vaart op de Nederland-West-Indië- route. Nederlandse legatie protesteert in Canberra. De Nederlandse legatie te Canberr" heeft een „sterk protest" ingediend tegen de verklaring, die de Australi sche minister voor immigratie in het Huis van Afgevaar digden heeft afgelegd. en waarin hij zeide, dat opposi tie tegen de voorgestelde uit wijzing van een Indonesische vrouw en haar acht kinderen „deel uitmaakte van een Ne derlands plan om dc Austra lische regering in verlegen heid te brengen." Aan H.M. lichte kruiser „Tromp" is dezer dagen de „Ko ninklijke vermelding bij dagorder" toegekend op grond van de stout moedige acties, waaraan het schip in de afgelopen oorlog heeft deel- i genomen. ontwikkeld had en noemde de medewerking van de Nederlandse arbeiders „buitengewoon". De industriële productie was m het laatste kwartaal van 1948 on geveer 120 pet. groter dan in het eerste kwartaal van hetzelfde jaar, bij welke stijging de Marshall hulp een voorname factor geweest was Ook het vrijgeven van ver schillende tot voor kort gerant soeneerde levensbehoeften zou zonder de E.C.A. waarschijnlijk onmogelijk zijn geweest. Hoewel hij hier en daar enige critiek had gehoord op het langzame voort schrijden van de Benelux-idee. zeide Valentine, dat er „geen rechtvaardiging bestond voor de veronderstelling, dat de Nederlan-, ders niet heel hard werkten aan de oplossing van dc Benelux-pro- blemcn". INDONESIË. Dr. Valentine betwijfelde het of het afsnijden van de E.C.A.-hulp aan Indonesië thans reeds enige uitwerking had op de Nederlandse economie, doch verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de uitwer king wel zeer ongunstig zou zijn als deze hulp lang zou blijven af gesneden. Hel laatste zou de eco nomische reconstructie van Indone sië ernstig kunnen bemoeilijken cn daardoor vermindering of mis schien zelfs stopzetting van de uit voer van Indonesische producten naar Nederland kunnen veroorza ken. Als Nederland lang verstoken zou blijven van die producten, zou het land in ccn moeilijke positie worden gebracht, zo besloot dr. Valentine. 20 jaar voor Zondervan. Het Bijz. Gerechtshof to Utrecht veroordeelde heden morgen de voormalige W.A. commandant A. J. Zondervan tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De procureur-fiscaal had op 26 Januari de doodstraf ge- eist. Lasserstaking bij de Dok Mij. ten einde. De stakende lassers van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amster dam hebben op advies van de metaalarbeidersbond „De Metaal" lE.V.C.) en de door hen gekozen stakingsleiding besloten de staking, die Maan dag 20 December j.l. uitbsrak en bijna acht weken heeft geduurd, op te heffen. Nieuwe Indonesische beschuldigingen. De Indonesische delegatie bij de Ver. Naties heeft in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad dc beschuldiging ge uit. dat Nederland president Sukarno en de andere republi keinse leiders niet, als door de Veiligheidsraad is bevolen, vrij heeft gelaten en dc oorlogvoe ring tegen de Republiek voort zet. In deze brief worden de Nederlanders er van beschul digd op 1 Februari 9 bommen te hebben laten vallen op Lu- busiskapting, 77 kilometer van Bukittinggi op Sumatra en de stad gedurende 20 minuten be stookt te hebben. 2 Februari zet ten de Nederlanders troepen aan land te Sungai Nipah (Su matra) waarop de Nederlands» bezetting van Painan volgde. WEINIG WIND Geldig tot Vrijdagavond. Aanvankelijk wenig en la- tor wat toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer met ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. Over het algemeen zwak ke wind uit uiteenlopende richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1