Kamerleden over Indonesische kwestie Chefarinefl Werd er te veel gefuifd op de „Hoge Veluwe"? NIEUWS UIT ZEELAND Gevoelvol pleidooi voor vrije Schelde-veren Strenge straffen voor veesmokkelaars Walcheren. Tweede Kamer Teleurstelling over de houding van Veiligheidsraad Verscheidene leden aan het woord Dinsdag is de Tweede Kamer voortgegaan met de beraadslaging over do begroting van het depar tement van Buitenlandse Zaken. Minister Stikker zeide. dat het ln de bedoeling ligt dat elk land een minister in de Raad van Euro pa benoemd. Ten aanzien van de vervolging van kardinaal Minds- zenty zeide de minister, dat Ne derland alleen kan reageren op een wijze, welke past in het kader van de internationale gebruiken van deze tijtl. De begroting werd daarna z.h.s. goedgekeurd, met de aantekening der de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De motie-Serrarens (kar dinaal Mlndszenty) en de motie v. d. Goes van Naters (Europese Unie) werden met dezelfde aante kening aanvaard. OVERZEESE GEBIEDSDELEN Daarna begon de Kamer met de behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Vanzelf sprekend kwam hierbij de behan deling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad ter sprake. De heer Serrarens (K.V.P.) zeide. dat de souvereiniteit van Neder: land het recht op eist zelf te be slissen. Het is bitter te constate ren. dat de Veiligheidsraad be slist heeft, zoals nu is geschied, tegenover een klein en arm land. De heer van Wetering (C. H.) drong aan op de verschijning van een duidelijk gedocumenteerd wit boek in het Frans en het Engels. De heer van Wetering besprak voorts de kwestie van de pensioe nen en de Indische ambtenaren salarissen. De heer Schermerhorn lArb.) betoogde o.m., dat de gebeurtenis sen zó snel verlopen, dat de voor lichting het tempo niet kan bij houden. Maar meer en meer dringt het besef door. dat wij wel eens te iaat zijn met handelen. Er is een geestelijke traagheid in vele groepen van ons volk. welke z.i. in dc hand gewerkt wordt door de politieke partijen. Het is duidelijk, d3t Amerika politiek gesproken moet. aansturen op een verhouding AziëAmerika —Europa. Er is geen internationa le politiek meer mogelijk buiten Amerika om. een politiek tegen Amerika in is op de duur niet houdbaar. De Amerikaanse belangen zijn nu eenmaal onze belangen, omdat WÖ in dit krachtveld liggen. De heer Schermerhor,n bepleitte de noodzakelijkheid, dat er in In donesië echte Nederlanders zul len komen, die keihard kunnen op komen voor de Nederlandse belan gen. Gelooft dr. Beél, dat hij het nu alleen wel afkan? Het bewijs daarvoor is in sprekèrs ogen niet geleverd en hij zal gaarne het standpunt der regering vernemen. De heer Meijerink (Arb.) meen de. dat de goede verhouding tus sen Indonesiërs en Nederlanders geremd wordt door een gevoel van wantrouwen. 'S AVONDS. In dc avondvergadering pracht de heer Weiter de verzorging van weduwen en wezen van hen. die in de Indonesische illegale strijd te gen de Jappen gevallen zijn. ter sprake. De heer Schermerhorn heeft ge sproken over de economische drie hoeksverhouding Amerika—Azië— Europa, maar hij heeft niet ge sproken over de verhouding in de ze tot Nederland, aldus de heer Weiter. Z.i. verliest het gehele betoog van de heer Schermerhorn zich in de ijle hoogten van een politieke stratosfeer. De voorlichtingsdienst is waar deloos geweest, zo meende de heer Weiter. De heer Cochran heeft partij ge kozen voor de republiek, terwijl hij onpartijdig moest zijn en zo heeft hij de communistische zaak bevorderd, ..Misschien was hij wel een afge zant van Moskou", zeide de heer Gortzak (C.P.N,) ..Dat kunt u beter weten dan ik" repliceerde de lieer Weiter (da verend gelach). Ten aanzien van de beslissing van de Veiligheidsraad betoogde spr. dat het recht aan Nederland se zijde is. De heer van der Goes van Na- tets besprak voorts de kwestie, van het vasthouden der republi keinse leiders op Banka. ..Wij willen thans geen motie indienen, maar wij staan erop, dat de «republikeinse prominenten vol ledig worden vrijgelaten, zo spoe dig mogelijk", aldus spreker. Met lof sprak hij over de gedra gingen en prestaties onzer solda ten in Indonesië, maar hij zeide daarin niet te kunnen betrekken de militaire veiligheidsdienst, die soms op zeer onverantwoordelijke wijze tegen Indonesische gevange nen optreedt. Dc heer de Groot (C.P.N.) maak te enkele kanttekeningen op de resolutie van de Veiligheidsraad De uitbreiding van de bevoegdhe den der Commmissie van Goede Diensten betekent een grotere macht en invloed van Amerika. De heer Oud (V.V.D.) sprak als zijn oordeel uit. dat de heer Scher merhorn over onze souvereiniteit en verantwoordelijkheid te licht vaardig denkt. De resolutie van de Veiligheidsraad noemde spreker een onrecht ons aangedaan. De eerste zwemster van Zeeland. Er is moed voor nodig om in de eerste week van Februari een bad in zee te nemen. Een 17- jarig meisje uit Valkenis- se. dat school ghat in Middelburg. Dieneke Schat, heeft die moed op gebracht en is dezer da gen zonder blikken of blozen in de golven ge doken. een prestatie, die ons bij de gedachte alleen al doet rillen. Dieneke heeft zichzelf daardoor uitgeroepen tot de eerste zwemster van Zeeland en wie weet, misschien is zij wel de eerste van Neder land. „Het viel best mee!" antwoordde het meisje op de vraag van een vriendinnetje hoe koud het water wel was. Scha delijke gevolgen heeft zij van deze voortijdige zwempartij dan ook niet ondervonden. Niettemin zal het voorbeeld van Dieneke voorlopig zeker geen navolging vinden! Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar: Oud Beijer- iand: J. van Malenstein tc Nicuw- poort. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Barendreeht (vac. J. Oosterveen) (2e beroep) H. J. Riphagen te Bcdum. Beroepen te Pynacker-Nootdorp P. de Bruyn te Krabbendijke. Spaak hield pleidooi voor geheime diplomatie. Tfjdens een lunch, die hem door dc buitenlandse persvereniging werd aangeboden, heeft de Belgi sche eerste minister Spaak, ver klaard. niet in een nieuwe oorlog te geloven. ..Een land. dal een derde wereldoorlog had willen ont ketenen" aldus de preimier. ..zou hiertoe zeker reeds in de afgelo pen maanden aanleiding gevonden kunnen hebben. Spaak sprak zijn twijfel uit over de juistheid van de tot nu toe ge volgde politiek der open diploma tie. ..Ik geloof niet" aldus het. Belgische staatshoofd, „dat wij tot een betere verstandhouding kun nen komen door sensationale inter views met staatshoofden en geloof, dat er onder dc huidige omstandig heden geen betere methode is om dc vrede tot stand te brengen dan de door de vroegere diplomatie gevoerde politiek der discretie weer in acht tc nemen". (Ingezonden Mededelingen). Vier beroemde genees middelen tegen griep. Bij griep, verkoudheid, te gen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzon der krachtig maar toch wel dadig middel, want het bevat vier werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén be standdeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. 1EGEN Gt'EP. 20 TABLETTEN 10.75 Protest van oud-minisler mr. H. P. Marchant De afdeling rechtspraak van de Raad voor Rechtherstel heeft een appèl van oud-minis- tar dr. H. P. Marchant be handeld, die de raad daarbij verzocht heeft het besluit van 1942 tot wijziging van de Sta tuten van de stichting „Het Nationale Park de Hoge Ve luwe", waarbij het oude be stuur ter zijde werd gesteld op aandrang vaiv de Duitsers, ongedaan te malven. Mr. Mar chant is destijds op verzoek van de heer en mevrouw Kröller tot bestuurslid voor het leven benoemd. De thans bijna 80-jarige oud-ministctr wees er ter zitting op, dat men na de .bevrijding, geheel tegen de bedoeling van het vroegere bestuur in. op „De Hoge Veluwe" is gaan feesten en fuiven. Speciaal laakte hij V.N.-Commissie vraagt vrijlating Sukarno c.s. De Commissie der Ver. Naties heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering geen bezwaar tegen het ver trek van de Republikeinse vertegenwoordigers naar Lake Success heeft, doch dat het zou wenselijk lijken, dat geen personen aangewezen worden, wier verblijf in Indonesië misschien noodzakelijk is voor de voorgestelde besprekingen betreffende de interim-perio de. aldus een brief van de Nederlandse delegatie aan de Commissie. De Commissie drong bij de Nederlandse delegatie aan op vrijlating van de politieke gevangenen ingevolge de re solutie van de Veiligheids raad. De Commissie stelde voor de vrijlating van Su karno. Hatta, leden van het Republikeins kabinet en Rum als onmiddellijk minimum, dat kon worden uitgevoerd in af wachting van hot besluit der Nederlandse regering ten aanzien van haar houding wat betreft de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Ja nuari. De Commissie stelde onmiddellijke vrijlating voor van bovengenoemde in Bata via of een andere plaats, waar zij overleg met de Com missie zouden kunnen opne men. Chinese onderscheiding voor Prinses Wllhelmina Dr. Henri Kunghui Chanh, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur der Repu bliek China in Den Haag, heeft op 5 dezer aan H. K. H. Prinses Wllhelmina aan geboden de versierselen, be horende b(j het bizonder groot lint der orde van de Gunstige Wolken. Auto van dijk gestort Gisternacht gingen drie mannen en een vrouw te De venter na een feestje met 'n auto naar huis. Even buiten Deventer is deze auto van de dijk nabij Twello gestort. Eén der inzittenden, de persfoto graaf A. H. uit Deventer, was direct dood. De fabri kant W. H. uit Deventer brak een paar ribben. De in zittende dame bleef onge deerd. evenals de bestuurder van de auto, de caféhouder W. uit Apeldoorn. die in hechtenis Is genomen. de houding van prof. Scher merhorn en diens echtgenote, die z.i geen piëteit toonden voor de overledenen en hun kamers, die steeds op slot ge houden werden, gingen ge bruiken. „Ik had de deurwaar der kunnen sturen, toer. zij aan het feesten waren, maar dat vond ik wel een beetje te cru", aldus mr. Marchant. Namens ,het Beheersinstituut dat eerder een verzoek' van mr. Marchant afwees, werd mede gedeeld, dat in 1946 reeds de Statuten op grond van die van 1942 weer werden gewij zigd. Een uitspraak zal t.z.t. volgen. Sukarno en Hatta willen met B.F.O. praten. Als resultaat van het be zoek van Anak Agung en Ateng en Bangka, waar zij Sukarno, Hatta en andere Re publikeinse prominenten ont moet hebben, kan gemeld wor den, dat Sukarno en Hatta bereid zouden zijn de con tactcommissie van het B.F.O. op Banka te ontmpeten voor een oriënterende gedachten- wisseling, waarvan het tijd stip in. nader overleg zou kun nen worden vastgesteld. Ztf blijven echter vasthouden aan hun standpunt, dat de bespre- kingfn over de toekomstige nationale regering onder auspiciën van de Commissie van de Ver. Naties zullen moeten worden gehouden. Premier van Pasundan legde verklaring af Premier Djumhana Wira- nadja van Pasundan legde Maandag een regeringsver klaring af in het parlement. Djumhana zeide o.m.: Het kabinet is een parlementair kabinet, dat steunt op de fracties Indonesia en Kesa- tuam en de Chinese fractie, terwijl ooi.' andere leden steun toezegden. Het zal zich bij de uitvoering van zijn program op de eerste plaats richten op het herstel van orde en rust. Het is zich er van bewust, dat thans het ogenblik is aangebroken om de achterstand in de ontwik keling ten aanzien van de an dere negaras, o.a. Oost-Indo- nesië, in te halen. Betref fende de politieke inrichting zeide Djumhana, dat de de mocratische idee beschermd zal worden en de rechten van de minderheden zullen worden erkend. De regering zal streven naar een betere verstandhouding tussen de verschillende bevolkingsgroei pen. Scandinavisch vliegtuig verongelukt Bericht wordt, dat een „Vi king" van dc Scandinavische luchtvaartmaatschappij Dinsdag tevergeefs gepoogd heeft een „blinde" landing te maken op het vliegveld Kastrup en daar na als vermist is opgegeven. Het vliegtuig is tussen Dene marken en Zweden in zee ge stort. Het vliegtuig was via Parijs uit Madrid gekomen. De ma chine was Maandag met Deen se passagiers uit Kopenhagen vertrokken en keerde thans te rug met drie en twintig Span jaarden, die in het kader van een toeristen-uitwisselingsrege- ling naar Denemarken kwa men. De bemanning van het toe stel telde vier a vijf koppen. Minister in 't Veld naar Middelburg Minister in 't Veld zal Za terdag 19 Februari in het Schuttershof te Middelburg spreken voor de P. v. d. A. over „Problemen van Volks huisvesting en Wederopbouw." Vergadering Bedrijfshoreca Maandagmiddag hield Be drijfshoreca in Slot Ostende te Goes, een vergadering voor de Zeeuwse districts-bestuurders van de vakgroep logementen en aanverwante bedrijven. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer Ph. de Vuyst uit Oostburg, besprak de heer G. Staalman, secretaris van de vakgroep enkele voor de caféhouders actule proble men. Gewezen wérd op de steeds toenemende verkoop van sterke dranken in kruideniers winkels e.d. Door het op deze illegale wijze verkopen van sterke drank, wordt z.i. de dronkenschap in de hand ge werkt. voor welk verschijnsel de bonafide vergunninghouders aansprakelijk worden gesteld. Bedrijfshoreca heeft de autori teiten reeds op deze misstanden .gewezen. Voorts kwam o.m. de verkoop van bier in winkels ter sprake. De Drankwet staat ver koop van bier en andere zwak- alcoholische dranken in krui denierswinkels toe. De Vesti gingswet voor slijterijen biedt echter sinds Januari 1948 de mo- §elijkheid om de verkoop van ier in andere zaken, bijv. melk handels e.d. te beperken. Der gelijke bedrijven die vroeger ook reeds bier verkochten, mo- fen hiermee doorgaan, doch ij nieuwe zaken of wanneer oude bedrijven in andere han den overgaan, moeten de eige naren in het bezit zijn van een vestigings-vergunning voor de slijterybedrijven. Dit zal in de praktijk weinig voorkomen. Het ligt dus op de weg van de ver gunninghouders zelf er op toe te zien dat aan deze eisen vol daan wordt. Op een en ander volgde een drukke gedachtenwisseling. Kunstschilder wilde boterbonnen vervalsen Een Amsterdamse kunst schilder, die geprobeerd heeft valse boterbonnen tc vervaar digen en daartoe in zijn atelier een hele uitrusting aanwezig had, werd door de Econ. Po litierechter te Amsterdam ver oordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf. De man heeft reeds v\jf veroordelingen achter de rug, waarbij voor het vervaar digen van valse muntbiljetten. De eis luidde een jaar. MINDER. TABAK. Naar wij vernemen, zullen morgen inderdaad minder ta baksbonnen worden aangewe- voor de mannen twee rantsoenen en voor de dames één rantsoen. Zoals bekend is deze vermindering een gevolg \an de staking bij enkele grote cigsrettonfabrieken. Toch weer nieuwe textielpunten. Na 13 Februari worden weer nieuwe bonkaarten uitgereikt. Hierbij bevinden zich ook weer r.ieuwe textielkaarten. waarbij geen onderscheid zal bestaan tussen mannen en vrouwen of tussen leeftijdsgroepen. Het tijdstip, waarop de tex tiel geheel vrij zal komèn, staat nog steeds niet vast, De Staatscourant bevat een beschikking vrijlating prijzen van verpakt roggebrood en verduur zaamd roggebrood en vrijlating prijzen mandarijnen. Voordracht voor Dijkgraaf van „Het Vrije van Sluis" Op de voordracht voor dijkgraaf van het Waterschap „Het Vrije van Sluis", zijn door de vergadering van hoofdingelanden geplaatst: 1. A. Cambler, Breskens; 2. C. M. v. d. Broecke (Aardenburg); 3. C. L. Lannoye (Aardenburg). Deze voordracht gaat thans naar Ged. Staten. Uien naar Engeland Maandag j.l. vertrok uit St. Annaland de kustvaarder „Ja- ba" uit Groningen, geladen met uien, naar Engeland. Deze winter zyn twee x kust vaarders met uien uit St. Annaland naar Engeland ver trokken. Dokter A. Staverman gehuldigd. Dinsdagavond is dokter A. Staverman in het Strandhotel te Vlissingcn gehuldigd in ver band met zijn 40-jarig ambtsju bileum door het bestuur van het ziekenfonds Walcheren, waarvan hij voorzitter is. De heer L. P. van Oorschot, pen ningmeester en de heer A. Kor- teweg, administrateur, spraken de jubilaris toe. Namens het personeel werd hem een ge schenk aangeboden, nl. de mé moires van Winston Churchill. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. HET HARINGSEIZOEN IS TEN EINDE Daar de haring zich verder van de Walcherse kust heeft vegvvijderd, is het haringseizoen wKtr ten einde. De vissers kon den hun vangsten niet meer lo nend maken. De vissers uit Katwijk. Urk, Scheveningen en IJmuiden, die gedurende het baringseizoen in Vlissingen ge- stationneerd waren, zijn in de loop van de vorige week naar huis vertrokken. zodat de Zeeuwse vissers het rijk weer alleen hebben. Enkele quantums haring werden naar Duitsland en Tsjecho Slowakije geëxpor teerd. De „Schelde" gaat onderzeebootjagers bouwen. Definitieve contracten zijn getekend, waarbij aan de N.V. Koninklijke Maatschappij, „De Schelde" te Vlissingen op dracht is gegeven tot de bouw van twee onderzeeboot jagers voor de Koninklijke Marine. Bij het ontwerpen van deze zeer snelle schepen zijn alle oorlogs ervaringen verwerkt en de allernieuwste soorten van bewapening en appara tuur werden - aangebracht. Ook de verblijven van de be manning zijn aan de eisen van de tijd aangepast. De wijze van constructie der schepen, die groter zijn -dan die van het type „Isaac Sweers", is geheel nieuw.' Men past geheel gelaste sectiebouw toe. De verschillende secties zullen warden gereed gemaakt in de nieuwe lasloods der Koninklij ke maatschappij „De Schelde' op het«2.g. eiland en daarna op de helling in elkaar wor den gelast. Proeftocht van de -IJssel". Dinsdag werd met succes de proeftocht volbracht van het door de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen gebouw de motorschip „IJssel". De sta len romp hiervan was geduren de de bezetting in opdracht van de Duitsers gebouwd en na de bevrijding liet het ministe. rie van verkeer en waterstaat het casso voltooien, echter nu op de werf van A. Vuyk Zoon te Capelle aan de IJssel. Het lag in de bedoeling het schip in eigendom over te dra- ?;en aan de N.V. „Houtvaart" e Rotterdam. Tydens de proef tocht weiVl met de gebruike lijke ceremonie de „IJssel" eerst overgenomen door mr. J. J. Oyevaar namens het minis terie en vervolgens door de N. V. Houtvaart". De K.N.S.M. zal het schip echter in time charter nemen. WAARNEMEND POSTDIRECTEUR In verband met de ziekte van de heer de Vries is met de waarneming van het directeur schap van- het postkantoor te Hulst, tijdelijk belast de heer Verbeek uit Middelburg. Oost Z.-Vlaamse burgemeesters richtten zich tot minister De oriëntering op België De vereniging van burgemees ters en secretarissen in Oost-Zw.- Vlaanderen heeft een adres gericht tot de minister van waterstaat om nog eens te pleiten voor de vrije veren over de Wester Schelde. Er is niet alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen. doch in geheel Zee land een beroering ontstaan, toen men uit de dagbladen heeft ver nomen, dat U overweegt de gratis veren over de Wester Schelde af te schaffen, aldus het adres. De burgemeesters der gemeen ten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen willen trachten een onheil niet al leen voor Zeeuwsch-lVaanderen, maar voor geheel Nederland te voorkomen. Het Is zo, dat Zecuwsctn-Vlaan- deren reeds sinds jaar cn dag vóór de oorlog zich tot de regering ge wend heeft met herhaalde on dringende verzoeken toch midde len te beramen om deze, thons on geveer 90.000 Nederlanders, uit hun isolement te verlossen, VERVREEMDING. Als plaatselijke overheden moesten zij ervaren, hoe met de jaren het vreemde grondbezit in Zeeuwsch- Bijz. Politierechter Veekoopman werkie onder valse naam Bij het nazien der administratie van de doorlaatpost te Rilland- Ba th in Juni 1948 bleek dot op 1 Juni op een door de doorlaatpost Zevenbcrgsenhoek afgegeven ge- leidebiljet C stuks rundvee aan de doorlaatpost Rilland het grensge bied weer waren uitgevoerd. Dit vervoer was bestemd voor het be drijf van zekere J. de B. te Seroos- kerke, en aangezien deze naam te Serooskerlce niet bekend was kwam een cn ander zeer verdacht voor. Na een uitgebreid onderzoek kwam aan het licht dat op 31 Mei op bedoeld geleidebiljet door de expediteur S. uit Axel, in opdracht van een zekere „Stevens" 6 run deren waren vervoerd van Rot terdam naar Rilland. Hoewel voor het geleidebiljet de naam J. de B. te Serooskerke moest worden vermeld, gaf .„Stevens" opdracht de runderen te lossen aan een met Êrikkeldraad omheinde dijk te illand. bij een zekere K. Al spoe dig bleek dat bedoelde „Stevens" de vroeger te Clinge wonende veehandelaar E. A. v. d. K.t was, thans in Putte woonachtig. Deze v. d. K. staat op het gebied van veesmokkcl ongunstig bekend. Hij bleek de 6 runderen te Rotterdam te hebben gekocht, zonder in het bezit te zijn van een erkenning als handelaar in rundvee. Op ver moeden. dat de 6 runderen be stemd waren om frauduleus te worden uitgevoerd, werden de runderen in beslag genomen. V. d. K. werd, toen hij op 28 November uit België werd uitgeleid wegens onwettig verblijf aldaar, aangehou den en in voorarrest gesteld. Thans had hij zich voor de Bijz. Politie rechter te Middelburg te verant woorden wegens: lo het in Mei of Juni 1948 te Rotterdam in strijd met het Erken ningsreglement Rundveehandela ren als handelaar en aantal stuks runderen kopen; 2o het in Mei of Juni 1948 in de Provincie Noord-Brabant en Zee land in strijd met de Verordening Grenscontrole Vee een aantal run deren vervoeren of doen vervoeren in het grensgebied. De officier van Justitie achtte de feiten bewezen en eist 9 maanden gevangenisstraf met aftrek cn ver beurdverklaring van de runderen. Mr. van Son, raadsman van ver dachte, vroeg een lichtere straf. Het vonnis luidde: 5 maanden gevangenisstraf met aftrek en te ruggave van de opbrengst der in- beslaggenomen runderen aan ver dachte. NOG EEN SMOKKELAAR Bij het onderzoek in bovenstaan de zaak kwam ook aan het licht, dat E. P. G., veehandelaar te Hulst, thans gedetineerd. medeplichtig was geweest aan het op verschil lende tijdstippen in 1947 door meer personen in strijd met Deviezen- besluit medevoeren van runderen, waarvan moest worden aangeno men dat de2e dieren bestemd wa ren om naar België tc worden ge smokkeld. Verdachte had deze fei ten uitgelokt, door telkens die runderen voor dat vervoer ter be schikking te stellen en aan de ver voerders of diens opdrachtgevers te verkopen, wetende dat deze zouden worden uitgevoerd ln strijd met de bestaande voorschriften. De officier van Justitie achtte bewezen, dat bedoelde koeien be stemd waren voor de smokkelhan del en eiste 6 maanden gevange nisstraf met aftrek. Mr. F. W. Adriaanse. crltJseerde dc dagvaarding cn vroeg op ver schillende gronden vrijspraak. Uitspraak: 3 maanden gevange nisstraf met aftrek. Vlaanderen toenam, zo zeer zelfs, dat kort voor 1940 een staatscom missie werd ingesteld om een on derzoek naar dit verontrustend verschijnsel in tc stellen. Zij ervoeren dat hoe langer hoe meer de Zeeuwsch-Vlaamse bevol king in alle lagen zich in steeds groter getale naar België begaf, zowel voor het doen van inkopen, als voor het zoeken naar ontspan ning en vermaak. Dat nochtans deze bevolking zich in hart en nieren Nederlander ge voelt. is wel gebleken, toen na de eerste wereldoorlog zij zich als één man teweer stelde tegen annexa tie-neigingen van over de Zuidelij ke grens. De beroering uit de jaren na 1918 had enige gunstige gévolgen voor Zeeuwsch-Vlaanderen ten aanzien der naar voren gebrachte verlangens. En wederom na deze laatste we reldoorlog mocht het Zeeuwsch- Vlaamse volk ervaren, dat men in Den Haag begrip toonde voor wat hier als een gerechtvaardigde wens heerste: een nauwere aansluiting door betere en goedkopere veren met overig Nederland. Het kabinet Schermerhorn schafte de tarieven op de Wester Schelde af. De pro vincie zorgde met steun van het rijk voor een half uur verbinding bij Perkpolder—Kruiningen. De Nederlandse Spoorwegen ontwier pen zelfs plannen voor een ferry bij Teijneuzen over de Schelde. TE VROEG GEJUICHT? Hebben wij ons te vroeg ver heugd? Moeten we de voor ons zo gun stige beschikkingen van 1945 zien als een geste, alleen maar voortge komen uit een vreugderoes door de bevrijding? Er is door U opgemerkt, dat met een (zeer) matig tarief onnodig gebruik der veren kan worden te- gegaan. Afgezien van de vraag of de in komsten van een dergelijk tarief ln betekenisvolle mate van invloed op het door U op 1.8 tot 2 millioen geschatte tekort op de veren zal zijn, stellen wij ons op het stand punt, dat van een onnodig gebruik der veren geen sprake kan zijn. Zelfs indien het juist ware. dat in het zomerjaargetij „honderden" de veren benutten om een gratis reis je over de Schelde te maken, dan zien wij dit nog niet als een onno dig gebruik, nog minder als een misbruik. Laat de Zeeuwscli-Vlamingen toch naar de overkant reizen. Laat hen toch deelhebben aan de culturele waarden, die voor alle Nederlanders zijn. Laat toch vooral overig Nederland naar liier komen. Laat hen de moge lijkheid met eigen ogen aan schouwen, die hier n og onbenut liggen voor een grotere welvaart vsn heel het land; laat hen ken nis nemen van ons natuurschoon, onze watersport, onze duinen, onze monumenten. Tenslotte moge nog worden op gemerkt, dat, wanneer de economi sche Unie met België en Luxem burg werkelijkheid zal zijn gewor den, al de hierboven aangevoerde argumenten mede gelden voor de bevolking van (Belgisch) West- en Oost-Vlaanderen. Het wil ons voorkomen, dat vooral in het hui dig stadium der onderhandelingen over deze Unie een voorstel tot af schaffing der gratis veren weinig opportuun is. Op alle welke gronden wordt met de meeste aandrang verzocht wel te willen afzien het voorne men de gratis veren over de Wes ter Schelde af te schaffen. GROENTEN- EN FRUIT HANDELAREN BIJEEN. Zaterdagmidag hielden de le den van de sectic pachters in rayon Zeeland en Brabant ten Westen van Tilburg der Vak groep Groothandel Groenten en Fruit een vergadering in café „de Landbouw" te Goes onder voorzitterschap van de heer W. Slabbekoorn uit Kapelle. Tot bestuursleden werden herkozen de heren W. de Bui en J. Verbeem. tot voorzitter de heer W. Slabbekoorn. Door de secretaris der Vak groep mr. Luc Schenderling werden behandeld de ontwerp statuten en huishoudelijk regle ment. Hierop volgde een drukke bespreking waaraan ook werd deelgenomen door de heer Vos, voorzitter der landelijke organi satie. Vlissingen UITREIKING BONKAARTEN Te Vlissingen. worden heden Woensdag 9 Febr. de bonkaarten uitgereikt aan alleen niet zelf- verzorgers in de Brouwenaars- straat 4. Ritthem UITREIKING BONKAARTEN Te Ritthem worden Donder dag de bonkaarten uitgereikt aan alle zelfverzorgers en niet- zelfverzorgers. Oostkapeüe VU FEN DERTIG JAAR „NEDERLAND EN ORANJE". De A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" te Oostka- pelle vierde Maandag haar 35- jarig bestaan in de Ger. Kerk. De voorzitter, de heer A. L. Louws, opende deze vergade ring en heette de talrijke aan wezigen welkom, inzonderheid aan mr. J. A. de Wilde, lid der Eerste Kamer. Hierna gaf de secretaris de heer A. Coppool- se een overzicht van het ont staan en groei der plaatselijke kiesvereniging. De heer de Wolf sprak na mens de Centrale Middelburg woorden van gelukwens en dc lieer Boone namens het Prov. Comité. Een zangkoortje zong nu een paar liederen, wat zeer gewaardeerd werd. Daarna kreeg mr. de Wilde het woord. Hij sprak over de politieke toestand: Hij begon met te zeggen, dat personen wisselen, maar de beginselen dezelfde blijven; ten tijde van Groen en Kuyper was de men taliteit geheel anders, men voel de niet veel voor politiek, men verachtte dc mannen die voor een Chr. Staatkunde ijverden, totdat het volk werd wakker geschud, men gevoelde het on recht ons aangedaan. Verder besprak mr. de Wilde de Indische kwestie en de ver nieuwingsgedachte van' 1945. Spr. wekte op tot militaire pa raatheid. Daarna besprak de heer de Wilde de financiële toestand. Hij had grote achting voor minister Lieftinck, al kan hij op bepaalde punten zich niet met diens politiek vereni gen. De handelsbalans staat er slecht voor, wc voeren in voor 4 milliard, terwijl cr maar voor 2 milliard uitgaat. Dit kan zo niet doorgaan. Verder behandelde spr. het communisme. Tenslotte zeide spreker, dat de regering ge steund moet worden in dezer moeilijke tijd, maar toch ook moet onze stem klinken, omdat onze beginselen dat van ons vragen. FILMS VAN DE WEEK „De wrekende hand" („Pur sued") met Teresa Wright, Ro bert. Mllchum, Alan Hide en Dean Jaggcr; regie: Raoul Walsli. Dc scenarioschrijvers, die zich op Wild-Westdrama's toeleggen, hebben nog nimmer blijk gegeven van een grote originaliteit. In „De wrekende hand" hebben zij de psy chologie niet geheel verwaarloosd, maar in feite verschilt deze rol prent toch weinig met de andere uit het genre, of het moest de lan gere speelduur en het wat beter verzorgde spel zijn. De liefdesaf faire herinnert hier en daar aan die uit „Duel in de zon", het kwaad is zoals altijd zwart als de nacht afgeschilderd. In de climax bereikt het verhaal een grote spaiymig. (Luxor, Vlissingen). Electro, Middelburg „boekte" de reeds door ons besproken Franse film „Le Diable au Corps" naar de roman van Radiguet, naar onze smaak een van de drie beste films van 1948, die stampvolle zalen verdient; Alhambra. Vlissingen prolongeert de voor-oorlogse Char les Laughton-film „Jamaica Inn". jT-genda MIDDELBURG. Woensdag Concertzaal: Vocaal concert Chr. zangverenigingen, 8 uur: Schuttershof: Uitvoe ring Wilhelmina, 8 uur; De Vergenoeging: Fraatavond Middenstandspartij. 8 uur; Zaal Montaan: Filmavond Chr. Me taalbewerkers, 8 uur; Schouw burg: Chr. Film Actie Ni cholas Nickleby, 8 uur; Elec tro; Le Diable au Corps, 7 en 9.15 uur. Donderdag Schouwburg cn Elec tro: zie Woensdag; Schouw burg: Filmvertoning Indisch Jeugdcentrum, 1.45 uur. VLISSINGEN. Woensdag Alhambra: „Jamai ca Inn". 7 en 9 uur; Luxor: ,De wrekende hand", 8 uur; C. J.M.V.-gebouw: Chr. Besturen bond". 8.15 uur. Donderdag, voor bioscopen zie Woensdag; Concordia, Bestu renbond. 8 uur. Het huwelijk van C. KOMIJN is wegens plotseling sterfge val tot nader aankondiging uitgesteld. Vlissingen, 8 Februari 1949.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2