PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noorwegen voor de keuze Cochran in Nederland D£ BILT Huren Geen bezwaar tegen Sow jet garanties Herverkaveling Walcheren Vroegere mevr Kravchenko in de getuigenbank VOORSPELT 192e Jaargang - No. 31 Dagblad, uitgave van de Firmd Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. van de Velde en F. H den Boer. Adj.; W. de Pagter, Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W.. Leertouwer en H. A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per weck; 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4,15 per kw.. Losse nummers 10 cent. Dinsdag 8 Febr. 1949 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN «Sdh "SVnt ma' ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per inm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—iedere regel Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg, Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijslr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdslr. C 160. tei.2» Er is rondom de aange kondigde huurverhoging veel rumoer. De huiseigenaren, die inderdaad door de regeringen, die Nederland na de bevrij ding heeft gehad, stiefmoc- detTyk zijn behandeld, zitten te popelen. Zij kunnen hun begrijpelijk ongeduld nauwe lijks bedwingen en terecht: hulseigenaar zijn was aller minst een pretje de laatste jaren, want de veel te lage huren maakten goed onder houd een onmogelijkheid en het achterwege blijven van de nodige reparaties schaadde ons woningpeil. Maar tevre den zijn de huiseigenaren des ondanks niet. Want wel heeft de minister een huurverho ging aangekondigd, maar hij heeft er bij verteld, dat deze niet geheel aan de huiseige naren. ten goede zal komen. En nu luidt de vraag: wat krijgen de eigenaars en waar gaat de rest naar toe! De regering loopt met het plan rond om een huurbelas ting in te voeren. Gaat dus een deel van de huurverho. ging naar de schatkist? Daar komt nog bij, dat geen huismoeder of huisva der uit zijn tegenwoordige inkomen een hogere huur kan betalen. Vandaar, dat de mi nister ook een loonsverhoging aankondigde. En waar die vandaan moet komen? Van de werkgevers natuurlijk. Maar de beurs der werkge vers Is ook niet onuitputte lijk en het ligt dus voor de hand, dat als de lonen ver hoogd moeten worden, de prijzen van allerlei artikelen eveneens omhoog zullen gaan. En dat mag niet, want als we te duur worden, koopt 't buitenland niet meer! Dc lonen en de prijzen zijn nauwelijks in evenwicht. Het is" zelfs zo, dat het twijfel achtige evenwicht alleen ge handhaafd wordt door over heidssubsidie op allerlei con sumptiegoederen Het is duidelijk, dat, al deze factoren in aanmerking geno men, het zeer de vraag is. of met de huurverhoging en een huurbelasting ook maar iemand gebaat zal zijn. Productie-verhoging, verho ging der arbeidsproductiviteit ziedaar de enige bruikba re oplossing. Als wij inder daad voor dezelfde lonen meer konden produceren, zou den wy kunnen blijven con curreren op de internationale markt De verhoogde produc tie zou prijsverlagingen mo gelijk maken, zodat er zonder loonsverhoging meer huur be taald zou kunnen worden, 't Bedrijfsleven zou geen nieu we lasten te torsen krijgen en de huiseigenaren zouden ook tevreden zijn. De moeilijkheid is alleen maar, dat niemand weet, hóe de arbeidsproductiviteit kan worden opgevoerd...... Met dat al is het duidelijk, dat er aan een huurverhoging heel wat vast zit. Wel tegen vrijheidsbeperking Dc nieuwe stap, die Rusland bij Noorwegen heeft gedaan en die dc regering te Oslo voor de keuze plaatst tussen een Wes terse en een Oost Europese oriëntering, heeft in de gehele we reld opzien gebaard, omdat zij een nieuw bewijs is van Statins rusteloze activiteit. Bovendien echter omdat het voor Noorwe gen allerminst gemakkelijk zal zün, dit verdrag af te wijzen. Accepteert het het verdrag, dan zal het zich bezwaarlijk by een Westers militair bondgenootschap kunnen aansluiten. Wei- het de Moskouse aanbieding, dan zal Rusland Noorwegen vanzelf als een tegenstander gaan beschouwen. Dat wordt dus een moeilijke puzzle. Van bevoegde Amerikaan se zijde wijst men inmiddels in het bijzonder de besehul diging van de hand, welke opgesloten zou zijn in de jongste Sovjet-Russische nota aan Noorwegen, name lijk, dat Noorwegen gedwon gen zou worden bases aan Amerika of een ander ver bonden land af te staan in ruil voor het deelnemen aan het voorgestelde Noord At lantische Pact. In de ont- werp-tekst van het verdrag, zo verklaart men, komen der gelijke voorzieningen niet voor. Het verdrag droeg slechts een politiek karakter en er waren geen gedetail leerde regelingen getroffen omtrent defensieregelingen op materieel gebied. Diplomatieke zegslieden hechten aanzienlijke waarde aan de nieuwe nota, aldus Reuter. Zij zien in de Sov sprake van een pact met de Sovjet-Unie zijn, indien dit beperkingen inhield met be trekking tot Noonvegens vrij heid om nodig geachte voor zieningen te treffen met Wes telijke' mogendheden. Naar men verwacht zal de gehele zaak, het voorgestelde verdrag met de Sovjet-Unie en het voorgestelde Noord- Atlantische Pact, in het par lement besproken worden als de Noorse minister van bui- tenalndse zaken, Lange, uit Amerika teruggekeerd is. Op het Noorse ministerie van buitenlandse zaken bevestig de noch ontkende men, dat nieuwe pogingen gedaan zou den worden om tot een Scan dinavische alliantie te gera ken. Intussen zou Maandag te Washington een bespreking worden gehouden tussen de Scandinavische gezanten Directoraat-Generaal voor de industrialisatie Dr. Winsemius belast met de leiding. Naar wjj vernemen ligt het in het voornemen een direc toraat-generaal voor de In dustrialisatie in te stellen. Met de leiding hiervan zat worden belast dr. A. Winse mius, raad-adviseur bij het ministerie van economische zaken. Tabaksfabriek ontslaat vierhonderd stakers. De directie van de British American Tobacco Cy. te Am. sterdam, in welk bedryf op 27 Januari een staking uit brak teneinde te bereiken, dat de arbeiders voor aanvanke lijk '1 later 8 pet. in de winst zullen meedelen, heeft aan de ca. 400 stakers schriftelijk mededeling gedaan, dat, zij ontslagen zijn. Broekman, Nederlands beste schaatsenrijder, die in ©en prominent internationaal gezelschap vierde werd en daar mee bewees tot de beste rijders der wereld te behoren. jet-Russische stap een aan-1 Acheson, de Amerikaanse Verscherpte blokkade- maatregelen ingegaan. Maandag zijn de reeds aan gekondigde maatregelen tot verscherping van de controle op het goederenvervoer over de grens tussen de Oostelijke en Westelijke- bezettingszones van Duitsland van kracht ge worden. Eenheden van de Duitse grenspolitie hebben posten be trokken op kruispunten van wegen en op sti-ategische punten langs de gehele, on- geveer 300 kilometer lange grens. Er had in de Sovjet-zóne een belangrijke invoer plaats van b.v. onderdelen van elec- trische machines en chemica liën uit Nederland en van giondstoffen, die door middel van het transport over de weg, vanuit Zwitserland, Bel gië, Luxemburg en Denemar-, ken werden betrokken. Er bestaan nog steeds een aantal „lekken" in de tegen- „blokkade". Van Amerikaan se officiële zijde werd te kennen gegeven, dat derge lijke lekken „één voor éen" zullen worden gedicht. Van Nederlandse zijde is verzocht om aanwijzingen, hoe Rode-Kruis-goederen door de dubbelzone zullen kunnen ■worden vervoerd. In derge- Ijjke gevallen zullen speciale vergunningen worden uitge reikt. Duitsland en de Raad van Europa. Duncan Sandys, voorzitter van dc beweging voor Europese een heid en schoonzoon van Winston Churchill, heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat het van ..enorm groot belang" is. dat West- Duitsland van het begin af aan in de voorgestelde Europese con sultatieve vergadering is vertegen woordigd. Sandys sprak aan het einde van een vergadering van de uitvoeren de commissie van de beweging, welke vier dagen had geduurd. De commissie heeft een brief gezon den aan de ministers van buiten landse zaken der vijf mogendhe den van het verdrag van Brussel, waarin zij haar gelukwensen aan biedt met het door hen genomen -besluit, om een Europese raad cn een Consultatieve vergadering in te stellen. wijzing, dat het Sovjet-Rus sische „vredesoffensief" zich met kracht gaat richten te gen het voorgestelde Atlan tische Pact. Volgens de „Washington Post", hebben Sovjet-diploma ten Zweden informeel mede gedeeld, dat Zwcdens lidmaat schap als een daad van agres sie beschouwd zou worden. Dit bericht kon te Washing ton echter niet bevestigd worden. De Sovjet-Unie, zou zo meent men te Washington, om de volgende redenen een aanval op het pact itmeeren: 1. De Sovjet-Unie ziet zich in het geval van de totstand koming van een defensief verbond in West-Europa be dreigd in haar positie aldaar. Zij vreest de uitwerking op haar geallieerden. 2. De Sovjet-Unie wenst haar eigen Oost-Europese de fensie uit te breiden voor 't Noord-Atlantisch Pact geslo ten -wordt. 3. De Sovjet-Unie wenst een bron voor provocaties te scheppen ten behoeve van 'n eventuele andere te onderne men stap. Deze laatste ver klaring acht men weliswaar .een zeer ernstige interpxxta- tie. Van Noorse zijde verklaart •men, dat de laatste nota geen invloed zal hebben op de taak, die Lange, de Noorse minister van buitenlandse za ken, in de V.S. te volbrengen heeft, namelijk de details te onderzoeken van het Pact. Een verplichting, die Noor wegen naar men verwacht op zich zou nemen, zou bestaan in de coördinatie van Noor wegens defensie met die van de andere ondertekenaars. In Noorse politieke kringen verklaart men. 'dat Nooi*we- gen in beginsel geen bezwaar tegen een non-agressie pact met de Sovjet-Unie heeft, omdat Noorwegen geen agres sieve bedoelingen heeft. Dit doet echter niets af aan de Noorse opvatting, dat Noorwegen natuurlijkerwijze bij een Noord-Atlantisch re gionale groepering behoort, zoals verklaard is in de ant- woord-nota vorige week. Er zou geen sprake kun nen zijn van een non-agres sie pact indien hierin voor zieningen zouden worden ge troffen voor „Sovjet-Russi sche bescherming" in het ge val Noorwegen „blootgesteld zou worden aan de dreiging van een aanval", evenmin, al dus genoemde kringen, kan er Onderhandelingen op Rhodos vlotten niet. De onderhandelingen op Rhodos schijnen stroef te ver lopen. De militaire delegatie leiders, die onderhandelen over een wapenstilstand, gin gen Zondagavond na een ver gadering van vier uur uiteen, zonder dat een nieuwe bijeen komst werd vastgesteld. Albrecht vroeg toch cassatie. De ter dood veroordeelde Albrecht. die onlangs ver klaarde afstand te doen van het recht van cassatie, heeft zich bedacht. Naar wij ver namen heeft hij toch cassa tie aangetekend tegen de sen tentie van het Bijz. Gerechts hof te Leeuwarden. nislcr van buitenlandse ken. Radio Stockholm heeft in een uitzending voor Amerika verklaard, dat ofschoon Zwe den geen reden had om zich ongerust te maken over jle toekomst, «1e huidige toestand toch „een versterking van de Zweedse defensie vereiste". Verder werd verklaard: „Zwe den moet voorbereidingen treffen om zijn positie tussen de groepen van grote mo gendheden te handhaven. Dit vereist niet slechts onmiddel lijke miltaire paraatheid, doch tevens intensivering van onze economische en financiële pa raatheid." r~ Een mens is nooit te oud om te leren. Ruim twaalfhonderd jongelui studeren te Rottex-dam aan de Eco nomische Hogeschool. De meeste om .pre cies te zijn 612 zijn jonge** clan 25. beneden de 20 zijn er 247. Het zijn echter niet allen jongelui, die zich in de economische weten schappen verdiepen. Ne gen studenten zijn 40 45, zes zijn er tussen de 45 en de 50 en één een mens is nooit te oud om te lex*en! 's negen-en-zestig-jaar •oud. Onderhoud met minister-president en mr. Stikker. Federalisten naar Bangka. Het Amerikaanse lid van de commissie van Goede Diensten Cochran is in s-Gravenhage gearriveerd, waar hij een on derhoud had met de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Maandagavond heeft de heer Cochran gedineerd ten huize van de minister van buiten landse zaken met minister Stik ker en minister Sassen. Na afloop van het diner zou de minister-president zich bij het gezelschap voegen en zou hel Indonesische probleem be sproken worden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Cochran vandaag de reis naar Batavia zal aanvaar den met een toestel van de Ame rican Overseas Airlines. DE „DELFT" Zondag is de Constellation „Delft" met gezagvoerder Ris- seeuw op Kemajoran geland. Het toestel, dat een bemanning van zeven koppen had, ver voerde vier ton post. De „Delft" vloog via Khartoum en Mauri tius en legde de laatste etappe (Mauritius-Batavia) af in 14 uur en 56 minuten, hetgeen me de te danken was aan het prach tige weer en de gunstige wind. Zondagochtend vertrok van Kemajoran do constellation „Ba tavia" met 1.5 ton post en 23 pasagiers, onder wie de se cretaris van Staat voor gezond heid van Indonesië, dr. J. E. Karamoy, aan boord. Dr. Ka- amoy reist voor een studieop dracht naar Nederland. De „Ba tavia" volgt de route Bangkok- Siarjah. Deze week zal de K.L.M. we derom twee vluchten van Am sterdam via Mauritius naar Ba tavia uitvoeren. Woensdag a.s. zal een Con stellation met gezagvoerder le Goud van Schiphol vertrekken om 19 uur met 4350 kg. post aan boord. De tweede machine vertrekt Vrijdag en zal behalve post ook een beperkt aantal passagiers meenemen. NAAR BANGKA Gisteren vertrokken Agung G. d^ Agung en dr. Ateng «jvenkele republikeinen, onder wie Dax-masetiawan, per lijnvlicgtuig naar Bangka. waar ook Sukarno en Hadji Agus Salim verwacht worden. Sinds begin januari 212 doden in Indonesië. Een officieel militair over zicht geeft de volgende ver liescijfers: van 2 'tot 9 Ja nuari 64 doden en 8 vermis ten; van 9 tot 15 Januari 37 doden en 2 vermisten; 16 tot 22 Januari 40 doden en« 3 vermisten; van 23 tot 29 Ja nuari 48 doden en 4 vermis ten; van 30 Januari tot 5 Februari 23 doden. In totaal 212 doden. Val met dodelijke afloop. MET BABY OP BE ARM VAN DE TRAP GEVALLEN. Toen een 27-jarige vrouw in haar woning te Rotterdam van een familiefeestje terugkeerde, strui kelde zij met. haar baby op de arm boven aan de trap en viel er af. met dodelijk gevolg. Het kind bekwam geen letsel. Volgens Heinrich Kopf. mi nister-president van Neder-Sak- sen, zouden de Nederlandse eisen tot grensherziening een verlies voor Duitsland meebrengen van 100 vierkante kilometer. Burgemeester D. Kodde ziet haar als een groot en goed werk. Oorlogsschadebetaling te Ritthem en Zoutelande. Zaterdagmiddag gaf de heei* D. Kodde, burgemeester van Zoutelande, daartoe aangezocht door de landbouw vereniging „Domburg" in „Rehoboth" te Domburg een uitvoerige be schouwing over de voor Wal cheren zo belangrijke en diep ingrijpende herverkaveling. De voorzitter de heer Uac. de Vis ser heette de spreker haltelijk welkom. Het verheugde hem ook de burgemeester van Dom burg Jhi*. ir. H. L. Boogaert te mogen begroeten. De heer Kodde herinnerde eraan, dat reeds vóór 1940 een ruilverkavelingswet bestond, welke o.a. in de omgeving van Staphorst is toegepast. Voor Walcheren was na de bekende rampen een speciale voorzie ning nodig. Het had gelijk reeds meermalen voorheen de volle belangstelling te vex*duren of te genieten al naar gelang men het gelieft te interpreteren. Spre ker was niet gekomen om c'ri- tiek te leveren of uit te lokken. De wet is er nu eenmaal en behoort zo goed mogelijk te worden uitgevoerd. Van de ver kaveling zijn uitgezonderd do bebouwde kommen van Mid delburg en Vlissingen, een ge deelte van Westkapelle, alsmede alle begraafplaatsen. DE VERSCHILLEN De gj-onden worden geschat op hun waarde, waarna een na delig verschil van ten hoogste 5% aan de eigenaar zal worden vei'goed in geld. Evenzo zal een voordelig verschil moeten wor- aen verrekend. Men zij gewaar schuwd geen gronden te verko pen of te verpachten zonder toestemming der commissie ter zake. Bij dc vorming van ka vels zal naar vermogen worden gelet op belending aan of uit weg naar een harde weg en op afwatering, aan welke eisen Walcheren in het algemeen njet meer voldeed. Ten aanzien van de zakelijke rechten wordt een regeling mogelijk gemaakt. Plaatselijke commissie zullen door de herverkavelingscom- missüe worden gehoord, terwijl daarboven een raad van Be roep is samengesteld uit des kundigen buiten het eiland. Dit laatste ter bevordering van de objectiviteit bij de beoordelin gen. Het is verboden gronden te verslechteren door afgraving of anderzins. Elke daad van de commissie moet worden toege staan en afblijven van de piketten! DE SCHATTING De schattingen gedaan, volgt de verdeling naar de waarde, waarbij dan rekening wordt ge houden met het verschil tussen grond en pacht. Een lijst van de uitkomst der schatting zal ter inzage worden gelegd. De heer Kodde beval zeer nadrukkelijk aan na de ontvangst van een bizondere kennisgeving die lijst te gaan inzien. Uitvoerig be sprak hij de wegen waarlangs de betrokkenen hun geschillen kunnen doen beslechten. Voox*ts kwam een vrijwillige vestiging in de N. O.-polder ter sprake. 5430 millioen dollar gevraagd voor Europa. De Amerikaanse regering heeft Maandag het Congres verzocht een bedrag van in totaal 5.430 millioen dollar toe te staan voor de hulpver lening' voor het tweede jaar van het plan-Marshall, lopen de van 3 April 1949 tot 30 Juni 1950. Chinese communisten willen 4 niet onderhandelen. De Chinese communistische partij heeft officieel medege deeld, dat zij op het ogenblik weigert met de nationalisten vredesonderhandelingen aan te knopen. Bevio over het proces Mindszenty. In een verklaring van het Foreign Office wordt gezegd, dat Bcvin een parlements-af- vaardiging heeft ontvangen „die haar afschuw kwam be tuigen van het proces tegen kardinaal Mindszenty". Bevin verklaarde aan de de legatie, dat hij „in het duister tastte" ter zake van de ver klaring voor de houding van de kardinaal tijdens het pro ces: Bevin verklaarde, dat de Britse regering de ontwikke lingen in het geval-Mindszen- ty met ernstige bezorgdheid i bleef beschouwen en dat zij de situatie op de voet zou blij ven volgen. STAPPEN VAN CHILI. Het hoofd van de Chileen- se-delegatic b\j de N.V. Her man Sanfia Cruz, heeft te La-- ke Success medegedeeld, dat hy op instructie van de Chi leense president, Gabriël Gon zalez Videla zou verzoeken om tussenkomst van de V.N. in zake het proces tegen kardi naal Mindszenty. Gebedsactie voor kardinaal Mindszenty. Maandag werd te Nymegen op initiatief van deken van Dijck- te Nijmegen in de Mit- tohallen aldaar een bijeen komst gehouden ter inleiding van de gebedsactie voor kar dinaal Mindszenty. Duizenden Nijmegenaren hadden aan de oproep" gevolg gegeven en luisterden met grote aandacht naar de rede van de pater Jezüiet J. Rubbens. die een protest uitsprak tegen de be handeling van het geding van kgrdlnaal Mindszenty. Na afloop van deze bijeen komst werd in twee kerken een kort lof gehouden. Duizenden katholieken zijn Maandagavond te Londen bij eengekomen op een protest demonstratie tegen de arresta tie en berechting van kardi naal Mindszenty. Vele spre- ketrs voerden het woord. Proces afgedaald tot een uiterst laag peil. Voor het Paleis van Justitie té Parijs, waar het proces Kravchenko behandeld wordt, verdrong zich Maandag een grote op sensatie-beluste menigte. Zinaida Gorlova, de vroegere vrouw Van Kravchenko, zou tegen haar man getuigen en velen verwachtten tal van pikan te bijzonderheden te zullen horen. Zij werden in die verwach ting niet teleurgesteld. Zinaida Gorlova, een lange krachtig ge bouwde en blonde vrouw, hooghartig cn elegant, beschreef baar ex-echtgenoot als een laaghartig individu. Zij stond daar bij op nog geen twee meter van hem vandaan'. Een onverkwik kelijk schouwspel. waarvoor afstand van gebruiks recht moet worden gedaan. Tot deze abdicatie zullen sommigen kunnen worden verplicht bij al dien zich niet voldoende vrij willigers opgeven. Een van de familie moeilijkste vraagstukken vormt Zinaida de kwestie of een bedrijfal ...Ik heb dan niet levensvatbaar kan worden geacht. BESLISSING Bij de uitvoering en toebede ling geschat op 70 millioen 'uit, maar de Raad van Beroep beslist. Dan zullen nieuwe schattingen nodig blijken en op nieuw een geldelijke verreke ning volgen. Het Rijk neemt de kosten van de herverkave ling geschat op 70 millioen voor zijn rekening; bij de ruil verkaveling niet. Eigenaren zul len slechts de meerwaarde van bun kavel verrekenen, desver langd in de vorm van een 30- jarige annuïteit a ö'r Tegen onbevredigende aanslagen is evenals voor de grondbelasting beroep mogelijk bij Ged. Sta ten. Men mag aldus de terzake bekwame spreker deze her verkaveling als een groot en goed werk zien. waaraan het ganse Nederlandse volk mee betaalt. VRAGEN Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Kodde, dat op 't ogenblik vervreemding van kavels is toegestaan, maar ze zijn er niet! Spreker verge leek nog even de jonge gronden van Rozenburg met die van de Zuiderzeepolders, welke laatste minder organische stof blijken te bevatten, om welke reden metertijd gemengde bedrijven beter zullen voldoen. Hy deelde mee, dat in Rit them en Zoutelande dc oor logsschadevergoeding is uit betaald en dat ze meevalt! De heer de Visser dankte de •preker voor zijn grondige en heldere uiteenzetting. 'Er was grote belangstelling. NAida begon met te verkla ren. dat heer Kravchenko haar had geslagen en obscene taal had gebruikt. Haar vroegere man was enige tijd weggegaan zonder een cent achter te laten. Toen hij terugkwam sloeg hij haai", brak het aardewerk, was erg jaloers en overlaadde haar met verwijten omdat zij geen bruidsschat had. Op een avond zei hij: „Wel mijn beste, het is tijd, dat je weggaat, want ik wens een hooggeplaatste func tie- Zij ging terug naar haar Gorlova vervolgde: Kravchenko twaalf jaar niet gezien. Ik bid God, dat mijn zoon geen enkele ka raktertrek van deze man heeft. Denk niet 'dat ik hem haat. Ik heb geen gevoel meer voor hem. Deze man is tot elke leugen in staat". Kravchenko verklaarde daar op, dat zijn vrouw bij haar eer ste zwangerschap abortus had gewenst. Tol op dat ogenblik waren hun betrekkingen zeer gelukkig en goed geweest. Kravchenko verhief zijn stem. toenhij verklaarde, dat zijn voormalige vrouw door de Sow- jet politieke politie gedwongen v/as naar Parijs te gaan en te gen hem te getuigen. Hij be weerde. dat de politie riiacht over haar had. omdat haar va der „een voormalig Tsaristisch officier' was en haar moeder naar Siberië was gezonden. Mevr. Gorlova onderbrak hem met de woorden: ..Ik weiger naar zulke leugens te luiste ren". Hierna ontstond er verwar ring, toen Kravchenko. mevr. Gorlova, hun verdedigers en de vertalers allen Iegelijk begon nen te roepen. Het proces werd daarop ver daagd. NOG EEN „GETUIGENIS". Vóór mevr, Gorlova was als eerste Sowjetgetuige opgetreden Victor Romanov, een te Moskou wonende technicus, die ver klaarde Kravchenko reeds 20 jaar goed te kennen. Wat Romanov vertelde was weinig fraai en blijkbaar erop berekend de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid" als een karakterloos individu uit te beelden. Kravchenko. aldus deze ge tuige. placht te bluffen op het gemak, waarmee hij successen bij de vrouwen behaalde, en hij vertelde dan allerlei ontuch tige bijzonderheden. Vader Kravchenko schaamde zich over zijn zoon. Als student was hij lui en slordig en Romanov was eigenlijk nog verbaasd, dat hij niettemin het diploma behaalde. Begin 1944 was Romanov sa men met Kravchenko in New York, waar de laatste als kapi tein lid was van een missie. Kravchenko had een animale vrees voor het front. Niemand was verbaasd, toen hij zich op een gegeven moment niet bij de Sowjet-rnissie meldde. Een man als Kravchenko moest zich schamen een fatsoenlijke Sow- jet-burgcr in-de ogen te zien, besloot Romanov zijn getuige nis. Niet in het minst, riep Krav chenko uit en sprong op om de getuige recht in de ogen te zien. Gedurende de getuigenis had hij voortdurend opmerkingen als onzin en leugens laten ho ren. WAARSCHUWING. Voor de getuigenverhoren be gonnen meende de advocaat van Kravchenko erop te moe ten wijzen, dat sommige Sow- jet-getuigen lid waren van de communistische partij en der halve gebonden aan de partij discipline. Hij citeerde een ge zegde van Wisjinsky, toen deze als openbare aanklager in de Sowjet-Unie. optrad cn volgens hetwelk het i*echt ondergeschikt is -aan de Sowjet-politiek. Derhalve dienden de vci*kla- ringen van de Sowjet-getuigen met de grootste reserve te wor den beoordeeld. VRIJ ZACHT. Gelidg tot Dinsdagavond. Meest zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen. Matige en in het Noordwesten van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1