Onze landbouw moet los van het Marshall-plan NIEUWS UIT ZEELAND Talrijke werken staan in Middelburg tp stapel Jl-genda Nieuws Noiedop Llien misère in Zeeland WALCHEREN Minister Mansholt sprak op het Agrarisch Congres van de Partij van de Arbeid. Nederland heeft grote landbouwkundige dienst. Tijdens het agrarisch congres van de Party van de Arbeid, heeft minister S. L. Mansholt te Utrecht een korte samenvat ting gegeven van zyn opvattin gen en plannen. Hij zeide, dat de import van het veevoeder, die voor de oorlog 1.7 millloen ton bedroeg, verlaagd is tot 1.5 millioen ton per jaar. De oor zaak hiervan is gelegen in het dollartekort en in de onmoge lijkheid veevoeder te importe ren uit Midden-Europa. In ant. woord op de critiek, dat Neder land niet voldoende aandacht zou besteden aan het markt onderzoek, zeide hy, dat Neder land na Amerika de grootste landbouwkundige dienst heeft. Wij hebben 20 landbouwkun dige ingenieurs, over de gehele wereld verspreid. De toekomstige landbouwpo litiek is gericht op do alge mene verhoging van het peil van de landbouw en op be staanszekerheid voor do boe ren. Men tracht een doelmatige f roductie te bereiken door ra- ionalisatie van de landbouw productie, verkaveling, mecha nisatie, toepassing van de ras- senkennis, wettelijke ordening van het bodemonderzoek en ordening van productie en af zet. By de analyse van de markten moeten -wij voor onze afzet vooral aandacht besteden aan eieren en zuivelproducten. De vocdsclmarkten zijn nog on zeker, vooral doordat in Ame rika vyf recordoogstcn achter elkaar zjjn geweest. Het Marshallplan stelde ons in staat voort te gaan met de opbouw van onze veestapel, al dus de minister. Op de duur snoeten Wfl ons echter daarvan losmaken. Het is noodzakelijk, dat wij zover komen, dat wy met minder dollar^ toch de mensen cn dieren in Nederland kunnen voeden. BENELUX. Met betrekking tot de Unie met België en Luxemburg i sprak dc minister zijn twijfel uit, of de kleine boeren en tuinders wel in de bepaalde tijd zouden kunnen worden opge voed. Met grote klem waar schuwde spreker tegen een landbouwbeleid, waarmede men in grote mate in de bureau cratie verstrikt zou geraken. Vaste prijzen zouden alleen te handhaven zijn met behoud van inleveringsplicht, maar Negentien skiërs gedood bij auto ongeluk. Bij Radolfzell is een autobus met, skiërs bij een scherpe bocht van de weg gegleden en van een style helling gekanteld. Negentien jon ge mensen kwamen hierbij om het leven, en twintig raakten gewond. Het gezelschap was op weg van Radolfzell aan het Bodenmeer naar dc Fcldberg, de hoogste top van het Zwarte Woud. juist deze inlcveringsplicht heeft het bezwaar, dat cr zo veel bureaucratie aan vastzit. Van de regering kon niet ver langd worden, tlat het precies alle lijnen aangeeft. Deze moe ten vastgesteld worden in on derlinge samenwerking tussen boeren, arbeiders en overheid. Daarom is ook aan de Stich ting van dc Landbouw ge vraagd advies uit te brengen over de practische uitvoering van de ordening in de land bouw en veeteelt. Over de in krimping van dc import van veevoeder zeide dc minister nog, dat het gevolg hiervan zal zijn een verlaagde toewijzing voor koeien tot 175 kg. er voor varkens tot 200 kg. iéde re boer weet nu, dat hij zelf voldoende voer moet verbou wen. „Franeker" weer thuis THANS GEVLOGEN ROUTE VOLDOET. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is de ..Franeker" van de K.L.M. met één passagier en 4000 kg. post geland op Schiphol, dat in een zeer zware mist was ge huld. Gezagvoerder De Haas maakte echter een uitstekende landing. Bij zijn aankomst werd de piloot opgewacht door dr. Pe ters, de directeur van dc Ge neeskundige Dienst, die zeer geïnteresseerd was in de toe stand te Batavia, dat „door de pokken besmet" is verklaard. De heer Dc Haas had echter niets van pokken bemerkt. De gezagvoerder vertelde, dat het vliegveld van St. Mauritius zeer goed bruikbaar is. Hij was van mening, dat de than§ ge vlogen route zeer goed voor een geregelde dienst op Batavia bruikbaar is, echter met een zeer beperkt aantal passagiers. Dit zal anders worden, wanneer op de Cocoseilanden geland kan worden. Hier is het vliegveld zeer verwaarloosd. Mengelberg strijkt nog altijd 10.000 op. Door de Amsterdamse ge meenteraad is een motie aange nomen, waarin ontstemming wordt uitgesproken over het feit, dat het bestuur van het Concertgebouw nog steeds een bedrag vah 10.000 per jaar uitkeert aan dr. Willem Men gelberg. Voorlopig wordt aan het Concertgebouw slechts een voorschot op de subsidie gege ven tot een bedrag, dat 10.000 Jager is dan de toegekende sub sidie. In elk geval wordt ge wacht op het rapport van de commissie, welke opgedragen kreeg het algemeen beleid van de N.V. het Concertgebouw 'te onderzoeken. Verscheidene duizenden com munisten zijn de bcneden-Jangtse overgestoken en h ben een bastion gevormd in dc bergen op ongeveer 160 km. ten Westen van Sjanghai. Na een onderbreking van ver scheidene jaren kan men te Ma drid opnieuw Franse kranten ko pen. Twee uur na aankomst wa ren alle exemplaren reeds ver kocht. Een nieuwe griepepidemie wordt gemeld uit vele delen van Oostenrijk. In Wenen zijn volgens de „Wiener Kurier" thans 32.000 griep-patiënten. Facher Rol, die Vrijdag da moordaanslag op de Sjah van Per- zië heeft gepleegd, Is in het zie kenhuis aan de hem door de me nigte toegebrachte verwondingen overleden. De premiers van Libat. m en Syrië hebben zich na een bespre king van' vijf uur in principe be reid verklaard deel te nemen aan de Palestijnse vredesonderhande lingen op Rhodos. (Ingezonden Mededelingen). Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! Dat kan Met de eenvoudige bloedzuiverende Kruschen- kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts, zoveel als er op een cent gaat. De zes mi nerale zouten waaruit Kruschen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiveren de organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwek king nodig, dlo Kruschen ge ven kan. Ze gaan weer krach tiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorko: t zodoende dat schadelijke, pyn- verwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en ge wrichten en voortdurende oor zaak worden van Uw ondra gelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen én vrouwen over de hele we reld sinds jaar en dag Kru schen. Dc heilzame gevolgen worden alom erkend en erkan geen reden zyn, waarom ook gjj er niet van zoudt profite ren. Vraag Kruschen K,5 Apo theker of Drogist. Kerknieuws In twee dagen f 19.000 voor kerkherstel. De bouw- en restauratie com missie der Ned. Herv. Kerk be richt ons. dat zij dezer dagen 16.000 ontving van de ge meenten uit de Zaanstreek voor het zwaar getroffen Tiel met de Sint Maartenskerk. De vol gende dag was er een over schrijving van Haren (Gr.) voor Huissen (waar zowel kerk als pastorie' zijn verwoest) van 3000. JEUGDLEIDSTER BEVESTIGD De nieuwe jeugdleidster van de Ned. Hervormde gemeente Middelburg, mej. C. de Loggere, is Zondagmorgen tijdens een door ds. A. de Vries geleide dienst, aan de gemeente voor gesteld en bevestigd. De predi kant las het bevestigingsformu lier van „Kerk en Wereld" voor, waarna de WIKA beves tigd werd. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Naaldwijk S. D. Lankhuyzen te Franeker. Operatie per televisie uitgezonden. In het academisch zie kenhuis te Leiden is Zater dagmiddag voor de eerste maal in Europa de televisie toegepast voor het over brengen van het beeld van een operatie naar ccn nabij gelegen collegezaal. Prof. dr. W. F. Suermondt ver richtte de operatic, welke door de toepassing der te levisie in dc collegezaal kon worden gevolgd door meer dan honderd belangstellen den, professoren, medici cn studenten. Het betrof een experi ment om na te gaan of een dergelijke lelévlsieuitzcn- ding geschikt zoude zijn voor toepassing bij het on derwijs. Waar het een ex periment gold heeft men gebruik gemaakt van een kabclverbinding tussen operatiezaal en collegezaal, om te voorkomen, dat deze uitzending zou worden op gevangen door televisie- ontvangapparaten elders. De bedoeling is uiteraard der gelijke operaties te demon streren voor een groot me disch publiek, waardoor bij voorbeeld aan vele studen ten de mogelijkheid wordt geboden meer van dc ope ratieve techniek te zien dan op het ogenblik moge- Hjk is. In de collegezaal kon men op het projectiescherm de operatie goed volgen. Het operatieterrein was beperkt'tot een, oppervlak te van 1.00 bij 0.35 tieter. Op dit gebied kon men de handen van de professor, die de operatie verrichtte, zien cn tevens de assisten ten. die hulp verleenden, waarnemen in hun werk. Ds. J- van Dorp overleden. OUD-PREDIKANT TE LONDEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Engeland de oud-pre dikant bij de Ned. Herv. kerk te Londen, ds. J. van Dorp, overle den. Ds. van Dorp werd op 10 Decem ber 1887 te Zwijndrecht geboren. Hij studeerde theologie te Utrecht en werd in 1912 predikant van de Binnen-Egmonden. Vervolgens stond hij nog op dc kansel te Veendam. Hoorn en Enschede. In 1929 ging ds. van Dorp naar Lon den waar hij tot 1946 als predi kant werkzaam was. Het hoogte- Sunt van zijn loopbaan noemde ij de doop van Prinses Irene op 31 Mei 1940 in Buckingham-Pala ce. Ds. van Dorp werd ln Nederland vooral bekend door zijn spreek beurten voor radio-Oranje. Hij publiceerde een bundel pre ken en een boek over zijn Lon- dense ervaringen. HU was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. AFSCHEID Ds. SLOFSTRA Zondagavond nam ds. R. Slofstra afscheid als predi kant van de Chr. Gereformeer de Kerk tè Vlissingen wegens vertrek naar Veenendaal. Ds. Slofstra hield zijn af- scheldspredicatie naar aanlei ding van Deutemomium 32:4 ,Hij is de rotssteen, wiens werk volkomen is. want al zijn wegen ztfn gerichte: God is waarheid en er is geen on recht, rechtvaardig en recht is hij". Ds. Slofstra herinner de er aan hoe hij drie jaar geleden zijn werk* in Vlissingen begonnen was met de woor den, die Mozes had gesproken bjj het begin van zyn arbeid onder het volk Israël. De woorden, die Mozes sprak, toen hij zijn taak had vol bracht, wilde ds. Slofstra thans met de gemeente over denken, nu hij van Vlissingen afscheid nam. Deze woorden aldus ds. Slofstra zyn tot troost zowel voor de herder als voor de gemeente. Na de preek richtte de scheidende predikant zich tot vertegen woordigers van andere kerken, tot de afgevaardigden van de Vereniging voor Lager Onder wijs od Gereformeerde grond slag, tot de burgemeester, tot vertegenwoordigers van de classis en van de gemeente Middelburg, tot catechesanten, kerkeraad en gemeente. Namens de kerkeraad te Vlissingen sprak de heer Boer en namens de classis en de gemeente Middelburg de heer Verburg. Tenslotte zong de gemeente ds. Slofstra de ze genbede uit psalm 121 toe: „De Heer zal U steeds gade slaan'. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amster- dam-C. B. v. Ginkel te. Amster dam-W. Beroepen te Stavenisse toez., A. Breure te Giessen Nieuw- kerk. Prijs gezakt tot 'enkele centen. Export staat stil. Over de misère met de aard appelen in de landbouw in het seizoen 19481949 is al ge noeg geschreven cn gezegd. Naast de aardappelmisère kent de Zeeuwse boer nu ook zyn uienmisère. Want een prys van 6 A 7 cent, soms 8 cent, waarvoor in het begin van het seizoen de leveringscontracten werden afgesloten, is wel niet hoog, maar de grote opbrengst maakte hier veel goca. De markt liep echter re gelmatig terug en ook in Januari, anders altyd een drukke maand voor do ex port, ging do daling vorder, zodat men nu op een nivceu beland is van 2 cent per kg. Januari 1949 was voor do uienhandet zo stil, dat vele commlssionnalrs genood zaakt waren hun pakhuizen te sluiten en oen deel van hun personeel te ontslaan, omdat or geen werk was. Een enorm verschil met vo rig jaar, toen de vraag naar uien zo groot was, dat de markt geregeld opliep en een hoogte bereikte van 62 cent per kg. Een duidelijk voorbeeld welk oen speculatWe teelt de uienteelt altyd is. Gebaseerd op de pry zen in September werd door het Be drijfschap voor Groenten en Fruit een minimum exportprys vastgesteld van 12.20. Terwille van de deviezen moet iedere 100 kg. uitgaande uien nu 12.20 opleveren. En geland kan echter goedkoper terecht, daar Polen, Hongarhe en Italië ook met uien aan do marlet komen en deze tegen elke prys aanbieden. Er is moedeloosheid onder de boeren, die vrezen cnet de uien te blijven zitten en nu maar verkopen tegen elke prys, die geboden wordt. Toch bestaat er goede kans, dat, wanneer Duitsland biyft afnemen en ook Engeland in de tweede helft van Februari weer gaat vragen,van een groot uienoverscliot geen sprake zal zyn. Auto door trein gegrepen. Bij de spoorwegovergang on der het dorp America wilden de automobilist Zaaeyen uit Venlo met zijn zoon de over weg nog passeren, terwijl de bomen al omlaag gedraald wer den. De auto kwam klemvast onder een zakkende slagboom te zitten, terwijl uit de richting Eindhoven een trein in volle vaart naderde. Door ijlings uit de wagen te springen, konden de inzittenden zich van een wisse dood redden. De auto werd door de trein gegrepen en volkomen vernield. HET VRIJE GEBIED VAN TRIEST. Generaal-majoor T. S. Airey, bevelhebber van de Brits-Ame rikaanse zone van Triest, heeft in een rapport, dat door het Amerikaanse ministerie van Bul tenlandse zaken is gepubliceerd, de overdracht van het vrije ge bied aan Italië aanbevolen. Volgens functionarissen van het ministerie is de zienswyze de Amerikaanse regering hieruit af te lezen. In alle sUlte is te Hecrde het huwelijk voltrokken tussen gene raal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt en mej. J. J. M. van Ovóst. Howard Bruce, de i .dewer- ker van Hoffman, die indertijd Engeland. Nederland cn België van onoirbare practUken met Marshall-goederen beschuldigde, heeft erkend, dat hij zich vergist had. Als gevolg van onderhande lingen die een deputatie uit Twen te in België heeft gevoerd met ver tegenwoordigers van werkgevers- cn werknemers-organisaties in dc textiel aldaar over de tewerkstel ling van werkloze Belgische tex tielarbeiders in de Twentse indus trie. is de eerste groep van 20 Bel- Ïische arbeiders in Twente aange- omen. Stichting van de Land bouw contra Z.V.T.M, De Stichting van de Land bouw in Zeeuwsch Vlaanderen blijkt het niet eens te zijn met een mogelijk opbreken van de lijnen der Z.V.T.M. Zij meent, dat dit een ernstige terugslag zou betekenen voor Zeeuwsch- Vlaanderen en in het bijzonder van groot nadeel zal zijn voor de landbouw in verband met het vervoer van suikerbieten, pulp. granen, kunstmest, enz. Verder is men zelfs van me ning, dat mochten de tramlijnen werkelijk opgebroken worden het merendeel der aandeelhou ders-landbouwers alle belang bij de Z.V.T.M. heeft verloren en deze dus wel eens tot alge mene liquidatie van het bedrijf zouden kunnen besluiten. Om dit alles onder het oog te zien, zün door de Stichting van dc Landbouw de aandeelhouders- landbouwers der Z.V.T.M. opge roepen tot een vergadering in hotel „Rotterdam" te Terneuzen op Donderdag a.s. Naïeve dief tracteerde zijn slachtoffer. Bij de Rijkspolitie te Sas van Gent werd op 24 November jl. door E. G. aangifte gedaan van ver missing van zijn portefeuille, die hij op 22 November zou hebben verloren. Een dag daarna ontmoet te hij in een café de 43-jarige loodgieter R. C. G. uit Sas van Gent, aan wie h(J zijn verlies ver telde. G. tracteerde hem op een paar biertjes en gaf hem boven dien een rijksdaalder. Hierdoor rees bij hem het vermoeden, dat G. zijn portefeuille had gevonden. De man werd aangehouden, Bij rijn verhoor verklaarde hij slechts f 60 te bezitten, doch men vond op hem een bedrag van i 300. Hij gaf tenslotte toe de portefeuille te hebben gevonden cn het geld gebruikt te nebben om biertjes te drinken en te tracteren. Ook had hij wat geld weggeven. Men vond op hem ook nog twee filterzakken en een dweil, weggenomen bij de Centrale Suiker Maatschappij. De Politierechter te Middelburg veroordeelde G. tot 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. WERKGROEP PROTESTANT SE KERKMUZIEK. In de consistoriekamer van de Grote Kerk te Goes werd Zaterdagmidag een vergadering gehouden door een aantal pre dikanten en kerkmusici uit Zeeland, teneindé tot oprichting te komen van een Werkgroep voor Protestantse Kerkmuziek. Deze vergadering werd gepre sideerd door ds. P. J. F. van Voorst Vader uit Eefde. lid van Raad voor Kerk en Eredienst der Nederlands Hervormde Kerk. Er werd geen provincia le werkgroep opgericht, doch men zal trachten werkgroepen in de classes te vormen. Deze groepen zullen practisch werk kunnen verrichten, zoals organi satie van cursussen voor orga nisten en voor onderwijzers. Oneerlijke boekhouder. Een boekhouder te Groede, W. F. de B„ eigende zich in Juni 1947 een geldsbedrag van f 47,96 weder rechtelijk toe. Dit geld had hij als administrateur-boekhouder van het interneringskamp voor vrou wen te Groede ontvangen ten ein de dit als ingehouden spaarfonds- geld aan A. A. J. M. uit te beta len. De Politierechter te Middelburg veroordeelde De B. tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelllng van de Re classering. DE HUURSTAKING TE VLISSINGEN. Na een samenspreking met het bestuur der woningbouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang" en de commissie van huurders, onder leiding van de wethouder van volkshuisvesting, is besloten dat de huurders, die vorige week Za terdag de verhoogde huur weiger den te betalen, hun standpunt zou den herzien, met het gevolg dat Zaterdag j.l. de verhoogde huur is betaald. Het carillon te Tholen* Te Tholen is een comité opge richt om te komen tot herstel en electrificatie van het stadshuis carillon. Tijdens de bezetting wer den de klokken van dit carillon door de Duitsers weggehaald en zouden met schipper van Dijk naar Duitsland vervoerd worden. Door het beleid van schipper van Dijk werd zijn schip in de Zuiderzee aan de grond gezet, zodat de klokken lnplaats van in Duitsland in hel water terecht kwamen. Na de be vrijding konden de klokken zo goed als onbeschadigd weer naar Tholen terugkeien. Voor deze daad Is schipper van Dijk door het ge meentebestuur van - Tholen be loond. Thanf wil men trachten het ca rillon weer in de toren van het gemeentehuis aan te brengen en het klokkenspel te electriflceren. Voor dit doel is een comité ge vormd om de nodige gelden bijeen te krijgen. In het comité hebben zitting de burgemeester mr. A. J. v. d. Hoe ven, voorzitter; dr. L. D. A. Looy- sen; pastoor T. S. Wolf en de he ren J. E. v. Gorsel; M. C. v. d. Stel, penningmeester; E. D. v. d. Velde; C. Heezen; C. Boender; D. H. v. d. Velde; G. Amsing; W. J. Reder cn J. H. Bal. C.H.U.-VERG ADERING. De Statenkring Midd-lburg van de Chr. Historische Unie kwam in het C.J.M.V.-gebouw bijeen ter bespreking van de belangen van de=s kring. Middelburg INDISCH JEUGD-C"NTRUM De afdeling Middelburg van het Indisch Jeugd-Centrum vertoont Donderdag a.s. in de Schouwburg voor de leerlingen van middelbare en andere scholen films over een reis naar Indonesië per „Marmx van St. Aldegonde", over vulka nisme en vulkanische verschijnse len op Java en over een tocht naar en over Bali. Sinds haar oprichting in 1907 heeft de Vereniging tot instand houding van oude gebouwen te Middelburg met bescheiden mid delen, die haar ten dienste ston den, er naar vermogen naar ge streefd mede te werken aan het behoud van het historisch stads- schoon van Middelburg. Zij geeft advies bij restauraties of neemt het initiatief tot het herstel van in nood verkerende gevels. Hier ziet de vereniging voor haar een belangrijke taak. Reeds heeft zij het herstel van het fraaie bo venlicht in het huis Singelstraat 8 ter hand genomen. Verder heeft zij op haar programma gezet her stel der weliswaar verminkte doch' belangrijke gevels Hoogstraat 16 en 18, de Louis XVI-gevel Vlis- stngsestraat 10. wier beglazing grotendeels verloren 1» en die bij passende vernieuwing der roeden bijzonder zullen winnen. Ook an dere aanvragen hoopt zij t.z.t. met raad en daad te steunen. Dc geldmiddelen van de vereni ging zijn echter uiterst beperkt: de jaarlijkse inkomsten overschrij den nauwelijks de f 3001 Daar ver sterking hiervan met het oog op de eisen, die aan haar hulp binnen afzienbare tijd zullen kunnen worden gesteld, zeer noodzakelijk is, heeft de gemeente besloten de vereniging althans voor een aan tal jaren een tot f 500 verhoogde bijdrage te verlenen. OPVOEDING VAN JONGENS. Voor deöuders van de leden der bij de C.J.M.V. te Middelburg aangesloten jongensclubs zal Woensdag a.si de gewestelijke secretaris, de heer J. C. Gordcau. spreken over: „De opvoeding van onze jongens". De aannemersfirma, aan wie «e oouw van het flatgebouw te Middelburg is opgedragen, wijst ons er op, dat de volledige firma naam luidt R. J. Janscen Broek. 0.- en W.'Souburg. „UITSPANNING DOOR INSPANNING". Dat het' verenigingsgebouw ,,De Zwaan" te.Souburg, dat deze win ter als nood voor diverse vereni gingen in gebruik ls gegeven, nog niet groot genoeg is, bleek Don derdag, toen de Zangver. „U. d. 1." een uitvoering gaf voor een stampvolle zaal. onderèleiding van de heer Vleugel. De voorzitter, de heer Meijers, sprak een openings woord. Een 7-tal liederen werden op voortreffelijke wijze gezongen. In het bijzonder wedfc het concours nummer „De kinderen van de SoeteweU" met een warm applaus beloond. Na de pauze werd door het toneelgezelschap dier vereniging opgevoerd het toneelstuk „Harten is troef" in 2 bedrijven, waaruit wel bleek dat de diverse rollen in goede handen waren. En dc van ouds bekende toneelspeelster van Souburg, die de rol van Geertje de dienstbode voor haar rekening nam en als een 2e „Heintje Da vids" voor het voetlicht kwam, heeft het aan de nodige humor niet laten ontbreken. Oostkapelle UITVOERING „CRESCENDO" Donderdagavond gaf de mu ziekvereniging „Crescendo" te Oostkapelle een uitvoering voor leden err donateurs in het ver enigingsgebouw, onder leiding van de directeur, de heer J. J. Laroes. De voorzitter, de heer A. Rot te, verwelkomde alle aanwezi gen, inzonderheid de burge meester, diens echtgenote bene vens dr. Bom en zijn echtgenote. Hij deelde mede, dat deze zo mer het te houden concours door de Zeeuwse bond te Oost kapelle zal worden gehouden, omdat deze vereniging 50 jaar geleden werd opgericht. Hierna werd overgegaan tot de uitvoering van het program ma waarbij de directeur bij ie der te spelen stukje een toelich ting gaf. Na afloop van het muzikale program voerde de toneelclub „Onder Ons" een klucht in 2 bedrijven op getiteld: „De bok sende Kangaroe". Dit werd door de talrijke aan wezigen getuige het applaus, zeer gewaardeerd. Vrijdag avond wordt hetzelfde program ma nogmaals opgevoerd. Arnemuiden JAARVERGADERING „ARNE'S GENOEGEN." Dezer dagen hield de mu ziekvereniging „Aroe's Genoe- f;en" te Arnemuiden haar aarvergadering in het Vere nigingsgebouw. Alle werkende leden waren uitgenodigd met hun echtge note. In deze vergadering werd een Pettenfonds ge sticht. Dit fonds heeft ten j doel om wanneer het fonds kapitaal krachtig genoeg is, witte uniformpetten aan te schaffen voor het muziek corps. Onder de aanwezigen werd reeds wat geld byeen gebracht. Wanneer het dan eenmaal zover is zullen dè Amemuidenaren hun muziek corps in Vitte petten zien verschijnen. Westkapelle CHR. MEISJESVERENIGING „D'ORCAS". 65 jaar bestaat de Chr. Meis jesvereniging „Dorcas" te Westkapelle en vorige week is dat jubileum feestelyk her dacht. Na het zingen van Ps. 150 werd de bijeenkomst ge opend door de ere-presidente, mevr. Oosthoek, met gebed. Zij sprak een inleijjend woord naar aanleiding van Ex. 14 15. Een aardig stuk werd opge voerd, dat geschreven was door het oud-lid, mej. J. van Sighem cri dat een overzicht gaf van de 65 verenigingsjaren. De op- voering_ stond onder leiding van de' vice-presidente, mej. KalandLievense. Niet minder dan 60 personen werkten cr aan mede. De oprichting van de vereniging in 1884, door Mevr. Mac. Person; de oprich ting van de meisjesclub „Het Mosterdzaadje" in 1889 en tal van andere verenigingsgebeur tenissen werden ten tonele ge bracht. Uit alles bleek, hoeveel nuttig werk de vereniging kon doen. Zo werden in de loop der jaren 4955 kledingstukken ver vaardigd. Bij het slottafreel be stond gelegenheid dank to brengen aan de oud-bestuursle den mej. M. v. Sighem en mej. M. Hulbregtse en de huidige secretaresse, mej. M. de Kam, waarna het spreekkoor klonk „Alles wat adem heeft, love den Heer". Na de pauze volgden felici taties van verenigingen en bleef men nog gezellig byeen. Vrouwenpolder CHR. SCHOOL Vrydagavond hield de Ver. School voor Christelijk Onder wijs te Vrouwenpolder haar jaarvergadering onder voor- zitcrschap van de heer J. Janse, die in zyn openings woord memoreerde het 25 ja rig jubileum van de school- schoonmaakster L. Luteyn- Geerse, zij nam met December ontslag. Als bestuursleden werden herkozen de heren M. Mesu en J. de Bruin. Er wer den 10 leerlingen opgegeven. Men hoopt dit jaar klaar te komen met de bouw van een nieuw leslokaal. Het hoofd der schooi do heer Wolf sloot met dankgebed. Amateurparade te Vlissingen. Amateurs op het gebied v, de kleinkunst uit geheel Zee land hebben Zaterdagavond in het Vlissingse Concertge bouw hun beste beentjes voorgezet. Zestien nummers bevatte het programma van een „Parade", die geheel werd verzorgd door amateurs, met uitzondering van de conferen ce,. Een critisch en tegelijk enthousiast publiek heei't een gehele avond de verrichtingen van de „kleinkunstenaars van de vrye tyd" nauwlettend aangehoord en bekeken. Als er ooit kunstenaars bij de gratie van het publiek zijn opgetreden, dan is het wei Zaterdag geweest, want het Publiek met een hoofdlet ter! fungeerde als jury. De duur van het applaus was n.l. beslissend voor de beoor deling der prestaties op het podium. Met een chronometer werd deze duur nauwkeurig opgemeten. Het bleek, dat het publiek zich wel enigszins liet beïnvloeden door andere factoren dan alleen de artistie ke prestaties, want b.v. een alleraardigst „jochie" bij een van de optredende groepen werkte zo vertederend op de mensen in de zaal dat de groep hierdoor zeker enkele seconden extra .handjeklap" in de wacht wist te slepen. De prijzen gingen naar alle windstreken: de eerste naar Middelburg, mej. Sinke kreeg als Zigeunerdanseres 65 se conden applaus. De tweede prijs ging naar Goes en Vlis singen, de groep Cowboys (Goes), 60 seconden, Johnny P. and his Organ uit Vlissln- fen kreeg eveneens 60 sec. amen deelden zy daarom dé tweede en de derde prys. Piet Leenhouts uit Oostburg won met zyn imitaties de vierde prijs (57.5 sec.) Coos Speenhof bleek een goede scheidsrechter- confe rencier en wist het program ma smakelyk op te dienen. Men heeft ditmaal voor de beoordeling het applaussy- steem gekozen en dat is wel heel aardig, maar wanneer de ze amateuravonden herhaald worden en wy zouden daar op wel willen aandringen! dan zal men er goed aan doen het ook eens met 'n ander sy steem te proberen, byv. met een groepsindeling. Dan kry- fen net aardige zangeresje, e jeugdige saxophonist en de pianovirtuoos ook eens kans, die ze stellig verdienen! Serooskerke UITREIKING BONKAARTEN. Te Serooskerke worden Maandag de bonkaarten voor zelfverzorgers en nlet-zelfverzorgers uitgereikt aan hen, wier namen beginnen met een van de letters van A t.m. K en Dinsdag voor de letters L t. m. Z. Op een 'te Amsterdam ge houden examen voor coupeuse slaagde mej. M. D. Jansen van Terneuzen. Kris-kras door de begroting 1949. Gaven wij in ons blad van Za terdag reeds een beeld van de Mid delburgse begroting 1949 in grote lijnen, thans zullen wij nog enige détails bezien. Bij het hoofdstuk Openbare Vei ligheid is rekening gehouden met aanschaffing van een zijspanbak voor de politiemotor. Onder Volks gezondheid zijn aan ontvangsten van de kraamkliniek geraamd 11.460.50. aan kosten f 15.009.10, aan ontvangsten van de zwem school f 1000, aan kosten f 7240.80. De Kosten van de districtsschool- artsendienst zijn op f 3600 be groot. De lasten van de complexen gem. woningwetwoningen zijn ge schat f 212.418,32 en ae baten op t 197.254.52. De staanplaatsen ter gelegenheid van de kermis zullen waarschijnlijk t 14.000 in het laatje brengen, maar de openbare wer ken vorderen naar raming een bedrag van f 323.677.04. De kosten van het gymnasium zijn begroot op f 70.215.81, die van dé avondschool voor nijverheids onderwijs op f 11.820, terwijl voor subsidie aan de scholen voor la ger nijverheidsonderwijs f 63.586.40 is uitgetrokken. Van de exploitatie van het sportterrein hoopt men f 3240 binnen te krijge/i (vorig jaar geschat op f 1717.521), maar men zal er waarschijnlijk f 3667 aan ten koste moeter leggen. Aan culturele doeleinden wordt f 2500 als steun verstrekt. Curiositeltshalve zij nog gemeld, dat de opbrengst van de hondenbelasting wordt geraamd op f 6200. die van de vermakelijk heidsbelasting op f 45.000. WERKEN OP S'TJ.PEL. Dc kosten van de wederopbouw zijn begroot op f 6118,50. Men heeft zich echter voorgenomen bij eerste begrotingswijziging deze post in totaal op f 1.875.000 te brengen. Uit de gespecificeerde raming lichten wij de volgende bedragen; Abdij- toren f 250.000. Stadhuis f 800.000, verbetering 6ingels f 303.000. Rei nigingsdienst f 102.500. aanleg plantsoen Dam f 5050, verbetering bestrating Markt f 65.650, hersiel sluisdeuren bU Stadsschuur f 27.775 parkeerterrein Lange Delft-Zuster straat f 30.300. verwijding dam in droogdok f 12.120, verbetering ri olering Rouaanse kade f 20.200, puinruimen f 10.000, sportterrein f 30.000, straten 't Zand f 12.000, Gemeentebedrijven f 22.750, bijdra ge in de kosten Dienst Herbouw Middelhurg f 5000, Bodeplaats f 35.350, herstel kaaimuur bij Vliss. brug 1212. DE BEDRIJVEN. De steenkoolrekening van lftt Gasbedrijf zal waarschijnlijk f 204.785.50 bedragen, de opbrengst van licht- cn kook gas f 237.770 en van muntgas f 67.200. Veronder steld wordt, dat de gasproductie per "ton verwerkte steenkolen 470 m3 zal zijn. Er zullen 6113 ton ko len verwerkt moeten worden en dus zullen 88.639 hl. cokes worden geproduceerd, waarvan 58.139 hl. verkocht zullen worden. De wateropbrengst wordt ge schat op f 167.000, de'stroomaan- koop f 259.750 en de stroomver- koop op f 444.500. De begroting van baten en lasten sluit voor de Gasfabriek met een verlies van f 20.228.67, voor het Waterleiding bedrijf met 'n winst van f 29.983.55 en voor het Electriciteitsbedrijf met een winst van f 68.693.93. Gemeentewerken heeft onder meer nog de volgende buitengewo ne werken op het programma: ver betering Nadorstweg (raming f 55.000), aanleg trottoirs in de Lange Delft (f 28.000), uitbreiding alg. begraafplaats (f 180.840), sa nering Veersesingel 36.500). aan leg toegangsweg naar Oostenrijkse woningen (f 20.000), uitbaggeren binnenhavens, bouwen van een ga rage en woningen voor de Reini gingsdienst (f 102.500), en verbe tering riolering in Wagenaarstraat en op Molenwater alsmede ver nieuwing hiervan in de Leliestraat. De totalekosten, gronden in dustrieterrein werden geraamd op f 1.517.945; op 5 October jl. was hierop reeds uitgegeven f 889.715.98 De uitgaven van de brandweer zUn geraamd op f 24.551, de kosten ypn ondersteuning door M. H. op f 66.900, het nadelig saldo van de begroting der Godshuizen op f 64.783,26, de ontvangsten aan verpleeggelden door het Gasthuis op f 280.000 en het nadelig saldo van de Kraamkliniek op f 3548.60. De slachthuis-keu rinesdienst krijgt een auto, zodra de keuring der huisslachtingen in de kringge meenten verplicht wordt. VLISSINGEN. Maandag Alhambra: .Jamaica Inn'7 en 9 uur; Luxor: „Het lied van de woestijn", 8 uur. Dinsdag Alhambra: .Jamaica Inn", 7 en 9 uur; Luxor: „De wrekende hand", 8 uur. MIDDELBURG. Maandag Electro; „Zijn laatste wedstrijd", 7 en 9.15 uur: Schouwburg: ,,De terugkeer van Monte Christo", 8 uur. Dinsdag Eelectro: „Le Diable au Corps", 7 en 9.15 uur. OOSTKAPELLE. Maandag Ger. kerk: 35-jarig bestaan A. R. kiesver. „Neder land en Oranje", spreker mr. J. A. de Wilde. BIGGEKERKE. Dinsdag Noodschool: Voorlich tingsavond voor landbouwers, 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2