PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Morgen uitspraak in het proces tegen kardinaal Mindszenty Noorwegen onder drukvan Washington en Moskou DE BILT De H. B. S.-kwestie te IJzendijke - Landen van Z. O. Azië moeien samenwerken VOORSPELT 192e Jaargang - No. 30 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. van de Velde en F. B den.Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. PI. ver v.: W. Leertpuwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 1 3.90 p. kw.; £r. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLiSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Februari '49 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per nm, Minimum p. advertentie 12.50 Ingez. mededelingen dubbe) tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels}: van 1—5 regels 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg, Büreaux te Vlissingen' Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.24 Openbare aanklager eist een zware straf Bewogen slotwoord van de kardinaal „Ik sta hier voor de rechtbank van liet volk. God is mijn getuige, dat ik geen vijand ben van het Hongaarse volk. Ik heb nimmer tegen de wetten van de staat willen werken en nis dait toch gebeurd is, heb ik het hier verteld, zonder op smuk. Ik heb m\jn spijt betuigd en doe dat thans weer. Ik heb gebeden om vrede, voor mjjn Kerk en voor de Hongaarse staat, waarvan ik een goed burger wens te zijn. Moge God n de wijsheid geven een vonnis te vellen, dat in het buitenland en hier, vrede en verzoening zal brengen". Deze woorden sprak Zater dag kardinaal Mindszenty te gen het einde van het tegen hem gevoerde proces, nadat de president van de rechtbank hem had gevraagd of hij nog een laatste verklaring wenste af te leggen. De kardinaal sprak luider dan tijdens zijn verhoor, hield het hoofd recht op en hield met de hand de microfoon vast. Hij herhaalde nog eens, dat hij niet was tegen vrede tussen Kerk en staat en dat zijn hui dig standpunt was neergelegd in de bekende brief aan dé mi nister van justitie. „Dat ik van te voren wist, dat ik bij sommige handelingen in conflict met de wet kwam, heb ik toegegeven.Wat de fi nanciële zaken betreft, heb ik aangeboden alle schade,te ver goeden. Vanochtend steeg mij het gebed naar de lippen „God geef ons vrede in deze dagen". Tevoren had de procureur van de staat gezegd, dat hij zijn ambt zou saboteren, indien hij niet de zwaarste straf vroeg. De Hongaarse justitie zal optreden tegen ieder, die tegen onze democratie samen spant. Het oordeel van het ge récht moet aantonen, dat het Hongaarse volk in staat is, zijn vrijheid te beschermen." Er be staat geen enkel land ter we reld, dat op activiteit tegen de staat niet de zwaarste straf zou stellen. De kardinaal heeft om gewapende interventie van de V.S. gevraagd, hij heeft niet geaarzeld een spionnage-orga- nisatie op te bouwen en hij heeft tevens toegegeven, dal hij spionnage verrichtte tegen de Sowjet-Unie. Inplaats van mee to werken aan de vreed zame opbouw van zijn land, re kende de kardinaal op een nieu we wereldoorlog en smeedde hij een samenzwering met het doel de Habsburgers weer te doen terugkeren. Aan het begin van zijn re quisitoir keerde de procureur zich tegen de beweringen in het buitenland, als zou de kardi naal aan martelingen zijn on derworpen om hem tot beken tenissen te dwingep. Ook was er volgens hem geen sprake van een proces te gen dc godsdienst. Dit seizoen gunstige wereldoogst. VOEDSELVOORZIENING WORDT RUIMER. Volgens een overzicht van de ontwikkeling van de in ternationale economische situ atie in 1948, samengesteld door dc economische afdeling van de Ver. Naties, waren de wereld oogsten het vorig jaar beter dan sedert de oorlog het geval is geweest en kunnen millioe- nen mensen thans een ruimere voedselvoorziening tegemoet zien. In dit overzicht, dat betrek king heeft op bijna alle landen, uitgezonderd de Sowjet-Unie. wordt o.m. het volgende gezegd: Het vooruitzicht op een aan merkelijk betere wereld-voed selvoorziening in 1948/"49 is wellicht de belangrijkste eco nomische ontwikkeling van het afgelopen jaar. Uit bijna alle gebieden van de wereld wordt gemeld, dat er gedurende de tweede helft van 1948 uitste kende oogsten zijnbinnenge haald of dat er zeer goede oog sten worden verwacht. Het re sultaat is, dat de wereld thans over moer graan beschikt dan sedert 1931 is voorgekomen, hetgeen een aanmerkelijke ver lichting betekent van de wc- reld-graancrisis. Sowjet-leider in Berlijn berispt. Toelpanor', de leider van het Russisch voorlichtingsbureau te Berlijn, heeft een scherpe be risping ontvangen van het hoofdbestuur dei4 communisti sche partij in de Sowjet-Unie wegens „het falen van de tot nog toe gevoerde Sowjetpolitiek in Duitsland", aldus de „Neue Zeiturig". In deze berisping zou de ontevredenheid over het ge brek aan populariteit van de Sowjetpolitiek tot uitdrukking zijn gebracht. Kardinaal Mindszenty stond niet terecht als leider van het Katholicisme, doch als indivi dueel persoon, die misdaden heeft begaan en daarvoor moet boeten. Er wordt in Hongarije op geen enkele wijze afbreuk gedaan aan de godsdienst. De verdediger bracht als voornaamste stelling naar vo ren, dat de kardinaal een na ïef man was, en dat hy in zijn paleis in „een ivoren toren" had geleefd. Dit had hem vat baar gemaakt voor allerlei ge ruchten, zoals de bewering, dat in 1947 een oorlog voor de deur stond. De uitspraken tegen dc be schuldigden zullen Dinsdagmor gen 9 uur bekend worden ge maakt!. De procureur van de Republiek heeft voor geen en kele der beschuldigden een be paalde straf geëist, doch een streng en historisch vonnis. GEEN CENSUUR. Alle verslaggevers btf het Kroces Mindszenty, op twee na, ebben Zaterdag een verkla ring uitgegeven, waarin wordt ontkend, dat. op enigerlei wijze censuur is uitgeoefend op hun verslagen of dat 'de officiële tolken zich aan verdi»;»iiïng van het gesprokene hebben schuldig gemaakt. Tegengesproken wordt ook, dat uitsluitend communistische correspondenten, of met hen sympathiserenden visa kregen of tot de gerechtszaal werden toegelaten. De berichten hier over in het buitenland worden onwaar genoemd. De verklaring is o.m. onder tekend door de verslaggevers van A.F.P., de Times, de Daily Express, Svenska Dagbladet, Baseier Nachrichten, France Soir en Associated Press. De Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, gelooft niet* in de bekentenissen van de kardinaal.. Het bla£ schrijft: Wy gelo ven de vrije mens, die waar schuwde. dat zijn daden en woorden slechts de mechani sche bewegingen zouden zijn, veroorzaakt door onweerstaan baar geweld. Wij slaan geen acht, noch geloven de man in de gevangenis, de automaat, of zijn automatische gebaren. Sowjet-Unie stelt nonragressie-pact voor. Terwijl de Noorse minister van buitenlandse zaken Lange in Washington vertoeft om eeneventuele toetreding van zijn land tot de Atlantische Unie te bespreke», heeft Moskou de druk op Oslo versterkt om zulk een toetreding te verhinderen. In een nieuwe nota, "sóherper opgesteld dan de vorige,, heeft de Sowjet-Unie voorgesteld een non-agressie-pact te sluiten. De Sow jet-regering beschouwt het antwoord van Noorwegen op de eerste nota als onvol doende. De opneming van Noorwegen in een Atlantische groepering, zegt de nieuwe no ta, kan de veiligheid van Noor- Zachariades opvolger van generaal Markos. Michoïas Zachariades is ge- kozen tot voorzitter van het po litieke bureau der Griekse communistische partij, daarmee waarschijnlijk tot opvolger van generaal Markos, die kort gele den als bevelhebber der gue- rilla-strijders is afgezet. Zachariades is oorspronkelijk een vluchteling' uit Klein-Azië. Op 17-jarige leeftijd ging hij naar Moskou om theorie, prac- tijk en tactiek te leren van de Marxistische revolutie. In 1924 ging hij naar Athene en latei- organiseerde hij de communis tische jeugd te Saloniki. Hij werd verschillende malen ge arresteerd en gevangen gezet. In 1935 werd hij tot secreta ris-generaal van de Griekse communistische partij benoemd. De plantten voor een Raad van Europa. De algemeen secretaris der permanente commissie van 't Brusselse pact heeft het vol gende communiqué gepubli- seml „De permanente commissie van dc West-Europese Unie heeft de gedetaileerde plannen voor een Europese raad in studie genomen. Een grote niatc van algemene overeen stemming werd bereikt, doch een definitieve beslissing acht te men niet mogelijk vóór een conferentie, waaraan naar men hoopt, ook andere Europese regeringen zullen deelnemen. Onder <lit voorbehoud doet de permanente commissie de volgende aanbevelingen: 1) De raad dient te bestaan uit een commissie van minis ters en een adviserende verga dering. 2) De commissie dient één minister per deelnemend land te omvatten. 3) De vergadering is be voegd om te beraadslagen en aanbevelingen te doen aan de commissie van ministers. Zij heeft geen wetgevende of con stituerende bevoegdheid. 4) De vergadering zal over leg plegen over alle punten, waarover de commissie van ministers om advies verzoekt. 5) De vergadering zou nor maal eenmaal per jaar een gewonen zitting houden. Zij zon tevens bevoegdheid hebben commissies te benoemen voor onderzoek' of voorbereiding. wegen niet dienen, maar er: in tegendeel toe leiden, dat het land gewikkeld wordt in een agressieve politiek. Het is be kend, dat het binnenhalen van kleine landen in de Atlantische Unie juist lot doel heeft hun grondgebied te gebruiken voor het inrichten van militaire ba ses, hetgeen in dit geval bijzon dere betekeni%heeft, daar Noor wegen en de Sowjet-Unie ge meenschappelijke grenzen heb ben. De Noorse regering sugge reert. dat er een. aanvalsdrei-- ging zou komen vanuit de Sowjet-Unie. Noorwegen heeft echter geen redert aan de goede nabuurschap van de Sowjet- Unie te twijfelen. Indien de Noorse regering dit toch doet, stelt de Sowjet-Unie voor alle twijfel weg te nemen door het sluiten van een non-agressie pact. Intussen bericht Reuter uit Kopenhagen, dat Noorwegen, Denemarken en Zweden beslo ten hebben een nieuwe poging tot vorming van een onafhan kelijk Scandinavisch militair verbond te ondernemen. Blijkbaar staan de Scandina vische landen toch enigszins huiverig tegenover de conse quenties van een duidelijk par tijkiezen. Overigens heeft de Sowjet- propaganda herhaaldelijk 'een Scandinavisch militair blok bij voorbaat „als een verkapt onder deel van het Atlantisch pact" bestempeld. Auto's in de mist. Ten gevolge van de mist heeft zich op de Rijksweg Amster damDen Haag onder de ge meente Abbenes een gecompli ceerde autobotsing voorgedaan, waarbij in totaal vier wagens waren betrokken, twee personen zwaar en vijf licht gewond wer den. Maar tot overmaat van ramp werd dit ongeval weer aanleiding tot een tweede „meervoudige botsing", nl. toen een automobilist, die het eerste zag gebeuren, te plotseling stop te, waardoor twee andere \Va- gens tegen de zijne botsten. Hierbij werden vier personen licht gewond. Meer onheil werd voorkomen doordat enige arbeiders het verdere verkeer wisten te waar schuwen. Dit was wel nodig, want tal van automobilisten bleken in de dikke mist veel tc snel te rijden. De zwaar gewonden werden naar een ziekenhuis overge bracht, de vernielde en bescha digde auto's door verschillende kraanwagens weggesleept. Van 21 tot 28 Mei a.s. zal het stadje Zevenaar het feit hwden- ken, dat het in 1049 van Hendrik III van Gelre, de stadsrechten kreeg. Zuur voor Daniëlle. In Parijs wijst de jury voor de Prix Citron, de Citroën-prijs, jaarlijks die acteur of actrice aan, die zich in de loop van het jaar het onaangenaamst heeft gedragen. De twijfelachtige eer viel te beurt aan de film actrice Danielle Dar- rieux. Josette Day en Jean Marais kregen daarente gen de Prix de l'Orange, daar zij het beminne lijkst en wellevendst zijn geweest. Prins Bernhard in Tirol aangekomen. Vorstelijke vacantiegangers ook naar Zermatt. In verband met het ver wachte ongunstige weer is Z. K.H. Prins Bernhard in tegen stelling tot zijn oorspronkelijk plan om Maandag naar Oostenrijk te vertrekken, reeds Zondagmiddag per vlieg tuig van Soesterberg opgeste gen. De Prins, die in zijn ei gen Dakota vliegt, wordt ver gezeld door zyn beide oudste dochters, Prins Aschwin en de verzorgster van de Prins sesjes. De Prins zal landen op het vliegveld Friederlchsha- fen. Van hier wordt de reis per auto en trein voortgezet. De reis van Bregenz naar St. Gallen wordt per salonrijtuig van de commandant der Fran se bezettingstroepen gemaakt. De Koningin zal heden of morgen langs dezelfde route reizen. In Friederichshafen werden de Koninklijke gasten begroet door generaal Bethöuart. als plaatsvervanger van de Fran se Hoge Commissaris voor Oostenrijk. In Bregenz boden twee klei ne meisjes in klederdracht bouqueleteen oranje mimosa en anjers aan. De Prinsesjes waren zeer ver heugd over deze begroeting en gaven de meisjes suiker goed. Prins Aschwin filmde 't gehele toneel. Op het station waren Oostenrijkse en Franse autoriteiten ter begroeting aanwezig. De Oostenrijkse Philipsmaat- schappij heeft radiotoestellen naar het hote] gezonden, waar reeds bloemen uit de vroegere Keizerlijke tuinen pronken. Het Oostenrijkse volk is zeer ingenomen met dit Koninklijk- bezoek de Tiroler Tageszeitung heeft een hartelijk gesteld welkomstartikel geplaatst. Na het verblijf in Tirol, dat drie weken zal duren, begeven de vorstelijke vacantiegangers zich naar Zermatt in Zwitser land. Vrouw redde zich met drie kinderen uit brandende In de woning van de heer- Cox te Veulen (L.) ontstond brand, toen buta-gas uit een defecte buis stroomde. De woon kamer stond terstond in lichte laaie en slechts door een ven ster in te slaan kon de reeds mét brandwonden overdekte vrouw des huizes er in slagen zichzelf en haar drie kinderen in veiligheid te brengen. Sukarno mag met Hatta overleggen. Naar Reuter meldt, zou Su karno zich Zondag met een Nederlands vliegtuig van Pra- pat naar Bangka begeven, om met Moh. Hatta overleg te ple gen over de brief der Bijeen komst Federaal Overleg, terwijl van Batavia uit enige voorman nen der B.F.O. en republikeinen zich eveneens per^liegtuig naar Bangka zouden begeven. Het Franse persbureau A.F.P. meldde hierover, dat op deze bijeenkomst eveneens overleg zou. worden gepleegd over de resolutie van de Veiligheids raad en dat Hadji Agus Salim Sukarno naar Bangka zou ver gezellen. Anale Agung zou zich onder de federalisten bevinden, die naar Bangka gaan. jongen en oude man als dekking gebruikt. Veertien jaar Rijkswerkin richting werd voor de Bijz. Raad van Cassatie geëist tegen öe^ Amsterdammer de C., die als Landwachter bij Dokkum met anderen o.m. een .iongen van vijftien jaar en een oude man dwong als dekking voor op een auto tc gaan zitten. Bejden werden bij een schietpartij'ge dood. Werkelijke democratie moet veld winnen. Rede van dr. H. J. van Mook' Bij gelegenheid van de Diës-vie- ring voor oud-aluinini der Leidsc Universiteit hield dr. H. J. van Mook. oud lt. gouverneur-generaal van Ned. Indie. voor een talrijk publiek een rede over .,De poli tieke ligging van Indonesiëin de wereld". Bij het veelvuldig en intensief contact tussen .Nederland en In donesië dient men zich van het politieke klimaatverschil bewust te zijn, aldus dr. van Mook. die zich vervolgens afvroeg waar In donesië ligt in de strijd tussen totalitaire systemen en ware de mocratie. welke de wereld be heerst. Indonesië onderging in de Ja panse bezetting de invloed van hel totalitaire systeem van een Azi atische mogendheid. Deze invloed ging diep en liet na deze bezet ting een toestand van verwarring achter, evenals in bijna alle Z.O. Aziatische landen. Het ergste ge volg was wellicht in alle Oost- Aziatische landen, dat grote hoe veelheden Japanse wapens in handen vielen van onverantwoor delijke elementen. Ook in Indone sië, met name in Doe,ja, ontstond hierdoor de situatie, dat gewapen- Het nieuwe stationsgebouw op Schiphol is in gebruik genomen. Op de plaats waar tot nu toe houten barakken stonden, zal een platform worden aangelegd, zodat de vliegtuigen tot vlak voor het stationsgebouw kunnen taxiën. Uitbreiding Schiphol. In ieder geval aanleg van zes startbanen- Zaterdag: is het plan voor uitbreiding van de luchthaven Schiphol openbaar gemaakt. Het betreft in hoofdzaak het zg. tangentiele plan: indien dit tot uitvoering komt, zul len er in eerste instantie vier banen bij moeten komen met een centraaf stationseiland. Het stationsgebouw, dat thans gereed gekomen is, wordt dan administratiegebouw. Er zijn uitbreidingsmogelijkheden tot 7, 8, 9, of 10 banen, doch deze worden alleen bij strikte noodzaak aangelegd. De Rijks weg Amsterdam-Den Haag- moet dan onder de rijbanen voor de vliegtuigen worden Grote verontwaardiging in de gemeenteraad. Alle subsidie's ingetrokken Kort geleden is, na over leg met de kerklelijke over heid te Breda beslist, dat de R.K. II.B.S., die te IJzen dijke was gevestigd, overge bracht diende te worden naar Oostburg. In afwach ting van de vestiging le Ooséburg, is de R.K. H.B.S. tijdelijk ondergebracht in het vroegere arbeiderskamp te Schoondyke. Deze beslissing heeft nogal opschudding verwekt in IJzen dijke, waar men zich veel moeite had gegeven voor het huisvesten van de betrokken H. B.S. en zelfs het gemeentehuis beschikbaar had gesteld voor deze onderwijsinrichting. Vrijdagavond kwam cle H.B. S.-kwestie in de gemeenteraad ter sprake. Bij dc rondvraag uitte dc heer A. G. Calon (R.K.) zijn grote verontwaardiging over de hou ding van het besuur der R.K. H.B.S., welke school met stille trom uit IJzendijke is verdwe nen. Spr. schetste uitvoerig hoe de gehele raad, ook niet R.K. raadsleden, de grootst mogelij ke medewerking hebben ver leend aan de commissie, die de ze school in IJzendijke wilde vestigen. De gemeente heeft terrein aangekocht, heeft sub sidies verleend, heeft onder de moeilijkste omstandigheden, ruimte beschikbaar gesteld en de bevolking van IJzendijke beeft, toen daarop een beroep werd gedaan, spontaan financi ële bijstand verleend. Spr. heeft persoonlijk voor dit doel ge collecteerd en de inworiérs heb ben toen 9000.geofferd. Spr. noemde de handelwijze vnn hen. die bewerkt hebben dat dc school uit IJzendijke is verdwe nen ,een klap in het gezicht van IJzendijke. Spr. stelde tenslotte voor om alle subsidies in te trekken en schadevergoeding te vorderen voor alle kosten, die de ge meente voor deze school reeds heeft gemaakt. De voorzitter, burgemeester jhr. L.> E. D, S. von Bönning- hausen, bleek het volkomen eens te zijn met de heer Calon en merkte op dat de R.K.H.B.S. is vertrokken zonder een enke le mededeling aan het gemeen tebestuur. Het tijdelijke bestuur, dat thans is opgetreden, trekt zich van het oude contract niets aan, doch B. en W. blijven dit contract handhaven. Dit overhaast vertrek had gee-n enkele zin en het onder wijs lieeft er zelfs door gele den. Spreker noemde deze houding afkeurenswaardig en het spreekt vanzelf, dat de gemeente geen cent meer zal uitbetalen van hetgeen is toe- De heerCalon mrkte nog op, dat aan personeel van deze school woonruimte is toege wezen en hoewel het natuur lijk niet aan gaat deze men sen uit de huizen te zetten, wenste spreker dat het ge meentebestuur in deze attent blijft, opdat zo spoedig moge lijk deze woonruimte aan ei- ge ingezetene beschikbaar kan worden gesteld. De gehele raad betuigde instemming met de woorden van de heer Calon. Prinses Irene als bruidsmeisje. Prinses Irene was bruidsmeis je bij het huwelijk van jhr. H. W. C. M. de Jonge van' Elle- meet. adjudant van de bevel hebber der Zeestrijdkrachten met mej. Violet Charlie del Court van Krimpen, de oudste 2uster van mevr. Feavcr. huis genote van H. M. de Koningin in Canada. Koningin Juliana woonde met prinses Beatrix dit huwelijk bij. Samenwerking van gemeenten. Naar het A.N.P. verneemt is bij de Raad van State aanhan gig gemaakt een wetsontwerp betreffende' samenwerking tus sen gemeenten onderling en tussen gemeenten en andere lichamen. De bedoeling van dit wetsontwerp is een stelsel van samenwerking in de breedste 2in van het woord in te voeren en aan de samenwerking, zoals die tot nu toe plaats heeft, een gewijzigde grondslag te geven. De indiening bij de Tweede Ka mer kan over enige tijd worden tegemoet gezien. Volgens de lijst van het Ame rikaanse departement van finan ciën verdiende de filmster Hum phrey Bogart over 1946 hét hoog ste salaris in de V. S., nl. 467.361 dollar bruto. De kapitein ter zee jhr. A. H. van Foreest. die tot 1 Februari jl. plaatsvervangende chel' van de ma rinestaf was. is met ingang van deze datum benoemd tot marine attaché Washington. doorgevoerd. Niet meer dan 7van cle cultuurgrond zal in beslag' worden genomen. Met zes tangenwiele banen, waarvan twee in September g-ireed komen, zal worden be gonnen. Oolc bij de slechtste weersomstandigheden zal men over voldoende capaciteit be schikken. De gehele toekomstige lucht haven zal een oppervlakte be slaan van 1300 ha: de'start banen krijgen een lengte van 1800 a 2550 meter en een breedte van 60 meter. In het plan is rekening gehouden met de nieuwe spoorwegver binding Amsterdam-Den Haag via Schiphol, waar de spoor weg ondergrondse moet wor den. R.eeds wordt gedacht aan een halte in het technisch areaal en een station voor de reizigers. de groepen al tc veel dc politiek gingen beheersen. Hiernaast had echter het Azi atisch nationalisme een geweldige stoot naar boven gekregen, gro tendeels tengevolge van het be sef. dat men weerloos was geweest tegen de Japanse agressie. Dit na tionalisme. dat reeds voor de oor log bestond, werd plotseling tot een het gehele wereldbeeld be heersende macht, Het was boven dien sterk anti-Westers, Geen overeenkomst tussen enig Aziatisch land en het Westen is mogelijk als men dit streven niet ten volle erkend en de consequen ties ervan niet aanvaardt. Azië is echter geenszins een ho mogeen geheel. De onderlinge ver schillen en tegenstellingen zijn groot. Spr. zag tussen de zeven kleine Z. O.-Aziatische landen (Ceylon. Birma. Indo-China, Siam, Phillippijnen, Malaya en Indone sië) een zekere belangengemeen schap. Deze zeven jonge staten hebben een groot economisch po tentieel, zij produceren met hun gezamenlijke bevolking van onge veer 150 millioen meer voor de wereldmarkt dan dc gr<tfe Aziati sche landen India en China met hun 900 millioen. Tevens be slaat voor hen hetzelfde poten tiële gevaar, wanneer één der drie groten de hegomonie in Oost-Azië zou willen verwerven. .Een nauwe j aaneensluiting en samenwerking van de 7 kleine staten, waaronder Indonesië een zeer belangrijke po- sitle kan verwerven, is dus zeer I wenselijk. Hiervoor is nodig, dat in eluk der zeven staten een sta biele regering en een interne een- I heid ontstaat. HET COMMUNISME. Dr. van Mook besjtfak hierna de I communistische invloed in Azië. In Indonesië zijn gelukkig nog sterke tegenkrachten aanwezig. I Men heeft er geen grootgrondbe- zit. Men heeft er merendeels eigen- geërfde boeren. De bevolking bc- zit een groot aanpassingsvermo- gen en een sterk ontwikkeld ver- mogen om buitenlandse cultuurin- i vloeden te verwerken. Voorts be- I staat er een grote verdraagzaam heid. Er is een eigen oude be- simirstraditie. Ook de godsdiensti- ge overtuigingen verzetten zich I hier tegen totalitaire bestuursvor men. i De wil om één natie te vormen. is er sterk. Dit alles bewijst, dat Indonesië in het, kader der Z. O.- Aziatische staten grote mogelijk- I heden biedt. Het is dus van hei allergrootste belang voor Z. O. Azië en voor de wereld, dat de werkelijke democratie in Indonesië veld wint. Dit kan geschieden door dc invloed van Nederland uit. maar dan moet men ook van Ne derlandse zijde eik spoor van ko loniale overheersing of van kolo niale houding hoe goed be doeld ook volledig uitroeien. Koningin Juliana bij Diës-viering te Leiden. De enkele jaren reels tot een traditie gegroeide oud- alumnidagen ter gelegenheid van de Diësviering van de Lei else universiteit werden dit jaar onder zeer grote belang stelling uit het gehele land gehouden. Waren de plechtigheden van Zaterdag voornamelijk facul- teitsgewijze ingedeeld, de Zon dag bracht algemeen-georiën teerde voordrachten. H.M. Ko ningin Juliana woonde in de ochtenduren een bijeenkomst van de Chr. Studenten Raad by in de Zuiderkerk. Na deze bijeenkomst ge bruikte H.M. de Koningin in gezelschap van haar studie vriendin mej. mr. M. Roöse- boom en vele andere Diësgan- gers de lunch in restaurant De Doelen op het Rapenburg, waarna zij eveneens het Stu dium Generale in de Leidse Schouwburg bijwoonde- Raadsverkiezingen op of omstreeks 22 Juni. Dit jaar zullen in alle ge meenten raadsverkiezingen wor den gehouden. Normaal moet de eenmaal gekozen gemeente raad gedurende'4 jaar aanblij ven, doch in dc wet van 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de verkiezingen in dat jaar. na een termijn van 3 jaren weder raadsverkiezingen zouden wor den gehouden om te voorko men, dat bepaalde jaren een opeenhoping van verkiezingen zouden te zien geven. Krachtens de gemeentewet is candidaatstelllng algemeen op de 2e Dinsdag in Mei. B. en W. hebben echter de bevoegd heid de verkiezingsdatum vast le stellen. Voor Rotterdam en. Den Haag is deze datum reeds op 22 Juni bepaald. Verwacht wordt, dat alle ge meenten op of omstreeks deze datum hun raadsverkiezing zul len houden. IETS MEER WIND Verwachting tot Maandag avond. Op vele pbatscn nevel of mist, overigens droog weer met wenig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. In. de ochtend plaat selijk lichte vorst.. In de loop van de dag vrijwel overal tem- ratuur oplopend tot enkele graden boven h«t vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1