De reorganisatie der sociale verzekering Stijging melkproductie PREDIKBEURTEN Onze kruiswoord-puzzle r C.N.V. maakt bezwaar tegen het uitkeringsbedrag der ouderdoms- verzekering Het Christelijk Nationaal Vak verbond hield een buitengewone algemene vergadering te Utrecht, ter behandeling van het rapport- Van Rhijn over de sociale verze kering. De heer D. W. Ormel, secretari# van het C.N.V. bepaalde zich tot de grote lijnen, aangezien nog kort geleden mr, dr. van Bruggen het hele vraagstuk uitvoerig voor het C.N.V. heeft behandeld. Hij sprak voornamelijk over de uitvoerings organisatie der sociale verzekering. Spr. verzette zich tegen de ge dachte in het Londense rapport ge uit. dat de sociale zekerheid het volk zal kunnen vrijwaren tegen gebrek. Deze leuze acht hij mis leidend, want dit kan de staat niet. Ten tweede kan de gemeenschap dit recht nooit geldend maken te genover de Staat. Ten derde on derkende spreker hierin de natio- naal-socialistische gedachte van „geborgen te zijn in eigen volk". Hij poneerde dan de stelling, dat de sociale verzekering zaak en taak van het bedrijfsleven is. Dat wiL z.i. niet zeggen, dat de Staat geen taak heeft. Hij is hoeder van het algemeen belang en treedt op als r* in het volksleven misstanden voor komen, welke niet op andere wij ze kunnen worden bestreden. Ten aanzien van de opneming der kleine zelfstandigen diene men voorzichtig te zijn, aldus spreker. Er zijn kleine zelfstandigen, die in de grond van de zaak loontrekkers zijn, zoals handelsagenten, petro- leumventers enz. Maar bij het vraagstuk van de kleine zelfstan digen denkt men aan kleine boe ren, winkeliers enz. Spr. wees op de moeilijkheden der premiebeta ling. Het mag niet zo worden, dat de Staat aan deze kleine zelfstan digen een subsidie gaat uitkeren. Indien een oplossing wordt gevon den voor de premiebetaling, is de opneming der kleine zelfstandigen in de sociale verzekering stellig gewenst. KINDERBIJSLAG. Sprekende over de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen wees de referent op verschillende „misvat tingen". Kinderbijslag moet zyn en blijven een herverdeling van de loonsom. De kinderbijslag moet daarom op het bedrijfsleven blij ven drukken en in de kostprijs worden opgenomen. Verwerpelijk acht spreker de gedachte, dat de kinderbijslag via het belastingap paraat zóu worden uitgekeerd. Dit is geen Staatszaak maar een be- drijfsaangelegenheid. UITVOERING. Komende tot de uitvoerings-or- ganisatie, wees spreker op het dualisme dat er zijns inziens ln de voorgestelde organisatie is. Ener zijds wordt aan de overheid een grote taak toegekend en anderzijds wordt gezegd, dat het bedrijfsle ven uitvoert. Er moet goed onder scheid worden gemaakt. Speelt de overheid de baas of het bedrijfs leven? Beide tegelijk kan met. Toch is dit naar sprekers mening het vraagstuk bij de voorgestelde uitvoering. Spr. meent, dat het rapport-Van Rhijn gunstig afsteekt bij het Lon dense rapport. De gedachte van de Staat als verzorger is op de ach tergrond gedrongen. Toch zag spr. nog gevaren. Er is naar zijn me ning een tendenz naar de verzor gingsgedachte. inzonderheid in de kinderbijslag voor de kleine zelf- Stalin bereid tot vierlanden-conferentie. In welingelichte kringen te Moskon gelooft men, dat maar schalk Stalin bereid zou zijn deel te nemen aan een vier- landenconferentie met presi- mier Attlec en de Franse pre- dent Truman, do Britse pre mier Henri Qticille. Dit zou tegemoet komen aan het bezwaar, dat de V.S. niet bereid zijn alleen met de Sow- jet-Unie kwesties te bespre ken, die ook voor andere lan den van belang zijn, zoals de kwestie Duitsland. Amsterdamse Beurs 3 Febr. 4 Febr. Nederland 1948 (3%) 10014 100*4 dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1947 3% 100% 100% Inv>st«rip"« *->. Nederland 1962—64 99% 99 ft Neuor.anu isu-—«4 oj Nederland N.W.S. 2% 80ft 60% Spaarc. a f 100 2%% 101% 101 Indië 1937 A 3 96% 96 '/8 Grootboek 1946 3 98 98 Ned. Ind. Hand. B 117% 117% Ned. Handelmij. 165 164% AKU 166% 166% Bergh's Jurgens 304% 304ft Calvé-Delft 145% 146% Centrale Suiker 160 160 Kon. Ned. Hoogovens 192 190% Unilever 257% 256 Ned. Kabelfabriek 274% 274% Philips 225% 226% Wilton Feyenoord 164% 162% Biliton 479 479 Kon. Petrol. Mij. 316% 315% Amsterdam Rubb. 166 ft 165 H.A. Lijn 168 167% Kon. Paketvaart 172% 169 Ned. Scheepv. Unie 164% 1G3 Rotterdamse Lloyd 151% 163 Stv. Mij. Nederland 167 166% Handelsver. A'dam 179% 170% Deli Batavia Mij. 146% 149% Deli Mij. 151% Anaconda 33% Bethlehem Steel General Motors 63 Kcnnecot 529* Shell Union 36% 36% Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Ctr. Spw. Pennsylvania Dg handel op de effectenbeurs te Amsterdam had op de laatste dag van de week al bijzondei'wei- nig te betekenen. Er waren bijna geen opdrachten en slechts enkele rubrieken gaven nu en dan enige beweging te zien. Bij de opening was de stemming prijshoudend en de bekende toonaangevende aan delen der diverse afdelingen wa ren onveranderd of iets beter. Wel dra echter kon een afbroktceling worden waargenomen, die voorna melijk op rekening moest worden gesteld aan het gebrek aan affaire. standigen. Een tweede gevaar ligt in de uitvoeringsorganisatie. De bedrijfsverenigingen zullen voorts moeten streven naar een zo groot mogelijke concentratie. SLOTWOORD. In het slotwoord bevestigde de voorzitter, de heer M. Ruppert, de vraag of de kinderbijslag tot de sociale verzekering behoort, be- vestiggend. De sociale verzekering is in de grond een herverdeling van het inkomen. Op dezelfde grond behoren ook de kleine zelf standigen onder de sociale verze kering te worden gebracht. Ze be horen zijn inziens trouwens tot de bedrijfsgenoten. Moeilijker is de kwestie van de financiering. Er mogen geen verwachtingen wor den gewekt die niet vervuld kun nen worden. Maar het kon vol gens de heer Ruppert wel eens zijn, dat juist ons armer worden als volk de noodzakelijkheid van herverdeling urgenter maakt. Betreffende het al of niet aan vaarden van een loongrens zal het bestuur zich nog nader beraden. Als de omvang der uitkeringen aan de orde komt wordt uitdrukkelijk bezwaar gemaakt tegen de hoogte der ouderdomsverzekering. die ge baseerd zou moeten worden op het gemiddelde uitkeringsbedrag van de noodvoorziening. Het met veel ophef tegen het ad vies van de Stichting van de Ar beid in vastgestelde uitkeringsbe drag maar met aftrek van in komsten is evenwel niet te handhaven. Het rapport-Van Rhijn valt weer terug op het door de Stichting van de Arbeid des tijds aanbevolen bedrag van f 9 f 10 per week. Degenen die geen eigen inkomen hebben en nu uit de noodkering een uitkering genie ten, betalen straks de rekening. Zij vallen terug op een belangrijk la ger bedrag. Bouwvolume voor Brabant verdeeld. Ged. Staten van Noord Bra bant hebben het aan de pro vincie Noord Brabant toege stane bouwvolume voor 1949 in een speciale zitting ver deeld over de 143 Brabantse gemeenten. Dat wil zeggen: van het totale volume werd een aanzienlijk deel gereser veerd voor industrievestiging en het overschietende deel komt overeen met 2500 wo ningen. 60 procent hiervan werd over de gemeenten ver deeld, terwijl 40 procent in reserve gehouden wordt voor urgente herbouw-gevallen, in dustrievestiging en andere dringende aangelegenheden. In West Brabant komt Bre da er het beste af met 378 woningen; Roosendaal kreeg 40 woningen toegewezen en Bergen op Zoom 80. Er werd bij de toewijzing een scheiding femaakt tussen woningen wel- e worden toegewezen i.v.m. de plaatselijke behoeften en woningen, nodig in verband mêt vestiging of uitbreiding van de industrie. Walcheren. Meliskerke JAARVERGADERING „CON AMORE" Dezer dagen hield de Chr. Zangvereniging „Con Amore" te Meliskerke haar jaarvergade ring, onder leiding van de heer P. Davidse, die deze avond voor het laatst als voorzitter fun geerde. Tot zijn opvolger werd benoemd de hr. K. Barnard. De rekening 1948 toonde een ba tig saldo. De avond werd ver der doorgebracht met voor dracht, spelen, hersengymna stiek enz. ZENDINGSFILM Dezer dagen werd te Melis kerke een film vertoond over het zendingswerk op Suriname. De heer H. Janse, hoofd der school, liet eerst Ps. 86:5 zingen, waarna hij voorging in gebed. Daarna verkreeg Ds, Smid het woord, die de toestanden op Suriname uiteenzette, waarna de film vertoond werd. Verder werden er boeken verkocht. Ds. van Nes sprak een slotwoord, terwijl Ds. Smid eindigde met gebed, 's Middags was de film voor de schoolkin deren vertoond. Grijpskerke VERGADERING VARKENSFONDS Dezer dagen vergaderde het varkensfonds „Helpt Elkander", te Grijpskerke. De voorzitter sprak een openingswoord en sprak zijn teleurstelling er over uit, dat de leden in zo geringe mate aanwezig waren. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat er 3 var kens vergoed zijn voor totaal 282.04. De kas toonde een klein batig saldo. De aftredende bestuursleden en de bode wer den herbenoemd. Aangedrongen werd op tijdige aangifte van aangekochte var kens bij de bode. Het bestuurs- oorstel om de termijn van aan gifte van nieuwe leden te ver lengen tot 15 Februari werd aangenomen. St. Laurens EVANGELISATIE SAMENKOMST Woensdagavond hield de Evan gelisatie-commissie der Geref. Kerk te St. Laurens 'n openbare samenkomst in 't Gemeente-ver gader lokaal. Na de opening door Ds. Boon werd namcn3 de Bijbelkiosk-vereniging te Amsterdam de film: „Evangelie en Wereld" vertoond. Ir. Steneker sprak daarna over een viertal vragen, in ver band met het brengen van het Evangelie als de blijde bood schap der zaligheid en de grote nood der wereld. Domburg STEUN WETTIG GEZAG. Maandagavond half acht, werd in Café Tramzicht te Domburg de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" geïnstalleerd door de burgemeester van Domburg. Tot voorzitter dezer commissie werd gekozen de heer Kapitz. In aansluiting aan deze installatie was een openbare propaganda- .avond belegd. Na een openings woord door de Burgemeester gaf de heer P. de Kam. secretaris van de Provinciale Commissie een uiteenzetting over het doel en Had de haan Italiaanse griep? Ergens in Friesland gebeurde het dezer da gen, zo meldt de Leeuw. Crt, dat de dorpsomroeper serieus bekend maakte dat „wegens ziekte van de haan, er voorlopig geen broedeieren te krttgen zouden zijn bij Of de haan thans al weer beter is, heeft hij nog niet omgeroepen. streven van het Instituut „Steun Wettig Gezag". Hierna werden door verschillende aanwezigen vragen gesteld, welke door de heer de Kam en de voorzitter werden beantwoord. Uit de discussies bleek dat een verkeerde mening bestaat over de werkwijze van de plaatselijke af delingen van dit Instituut. Het ideaal zou zijn, dat alle goede Ne derlanders zich aansloten bij het Instituut „Steun Wettig Gezag", en dat alle leden van de voorma lige B.V.L., Burgerwacht. Studen tenorganisaties en Binnenlandse Strijdkrachten enz. zich samen bundelden in dit Instituut. Na kennisname van de werkwijze der organisatie, kunnen dan de leden welke zich daartoe geroepen voe len, zich bij de één of andere afdeling vc"- daarwerkelljke steun laten inlijven. Alle aanwezigen lieten zich als lid der plaatselijke afdeling in schrijven. St. Laurens BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. De commfissaris der Koningin is voornemens op Dinsdag 8 Febru- arie te 13 u. 30 een bezoek te bren gen aan de gemeente Sint Laurens. FILMS VAN DE WEEK Romantische staalkaart- „Ilot lied van de woestijn" („De sert Song") met Dennis Morgan, Irene Manning en Bruce Cabot; regie: Robert Florey. De zon brandt hevig in de Technicolor-woestijn en de slaven arbeiders. die een spoorlijn van Noord-Afrika naar Dakar (resul taat van een Duits complot in 1939) moeten aanleggen, hebben het zwaar te verduren. Maar dan schiet de moedige „mannetjes putter" Dennis Morgan, die alle hitte ten spijt herhaaldelijk in ge zang losbarst, te hulp. ontmaskert de schurken, en redt de Arabische arbeiders. Hem wacht tenslotte de schone Irene Manning. die ook zingt (en dat niet slecht), zodat het een gelukkig paar belooft te worden. Deze spectaculaire operette-rol prent is de enige nieuwe film de ze week. Hij draait in Luxor te Vlissingen. In Middelburg gaat in Electro „Zijn laatste wedstrijd" met john Garfield en LilH Palmer, belang rijker door de vorm dan door de inhoud met een verbluffend knap verfilmde boksscéne, In de Schouwburg keert Monte Christo terug met nieuwe avontu ren. volkomen in harmonie mét de romantiek uit de dikke delen van Dumas. Tenslotte kan men als men lief hebber is van de overvloedige Daphne du Maurier-romantiek het hart ophalen ir. Alhambra te Vlis singen. v/aar Charles Laughton als de aasgier van Cornwall meer opdringerig dan indringend spel te zien geeft. Spoorboekhandel contra Limburgse dagbladen. De Algemene Spoorwegboek handel te Utrecht heeft des tijds tegen het Limburgs Dag blad een eis tot schadevergoe ding ad 5000 ingediend we gens de z.g. „prikkellectuur", die op stationskiosken wordt verkocht. Thans is het dag blad van Noord Limburg op dezelfde gronden gedagvaard en wordt een zelfde bedrag als schadevergoeding geëist. De Algemene Spoorwegboek handel meent ln zijn goede naam te ztfn aangetast, waar door hij grote schade zou heb ben geleden bij de verkoop. Geen kinderwerk De afdeling zwendel van de Amsterdamse politie stelt op het ogenblik een onderzoek ln naar de gestes van de Stich ting „Door het kind, voor het kind" te Amsterdam. Gebleken is dat deze Stich ting helemaal geen stichting is. Het is een stichting in op richt'ng met als bestuur de 29-jarige H. D. J. Deze orga niseerde versche dene inzame lingen in en buiten de hoofd stad. Op het ogenblik wordt uitgezocht wat er met het geld is gebeurd. D. J. is in arrest gesteld. De politie vermoedt, dat hij zich aan op lichting heeft schuldig ge maakt. DE CONSUMPTIE DAALT ECHTER. Kring Zuid-Beveland melkfederalie vergaderde. De Kring Zuid-Beveland van de Melkfederatle voor Zeeland buiten Whlcheren hield Woensdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een algemene vergadering, waarin de heer C. Zee uit Middelburg, secretaris van de Melkfederatie, verschillende actuele problemen besprak. Ten aanzien van de prijs stelling voor melk en melk producten wees de heer Zee óp de gevaren voor de naas te toekomst welke kunnen voortvloeien uit het feit dat in de laatste weken de ex portprijzen van zuivelproduc ten mrnder goed ztfn. De ex portwinsten vloeien namelijk in het Landbouwegalisatie- fonds, waaruit de steun aan de consument ca. 7.3 ct. voor elke liter melk welke wordt geconsumeerd wordt geput. Wanneer de regering dus minder uit genoemd fonds kan putten. zou dit een hogere prijs voor de con sument of een lagere prijs Walcheren Deze week bieden wij onze lezers en lezeressen weer eens een kruiswoordpuzzle ter oplossing aan. De inzendingen moeten uiterlijk Maandag 14 Februari in het bezit van onze redactie te Vlissingen zijn, waarbij aan de adreszQde van enveloppe of brief kaart het woord „Kruiswoordpuzzle" vermeld dient te worden. Als gebruikelijk zijn voor onze abonné's 12 prijzen ter hèschikking. Horizontaal: 1. Graansoort; 5. Gesponnen draad; 9. Roofvogel; 13. Reeds; 14. Nie mand uitgezonderd; 15. Courant; 16. Wintervoertuig; 17. Lengtemaat; 19. Pul; 21. Order; 23. En omstreken (afk.); 24. Deel van een vinger; 25. Electrischgeladen atoom deeltjes; 26. Schoonvader van Wagner; 27. Dooieromgeving; 29. Oud gewichtje; 31. Stekelige dieren; 33. Negen (Romeins); 34. Zijrivier van Vert. 20; 35. Land aan de Nijl; 36. Zanggenoot; 37. Voegwoord; 39. Rijstveld; 41. Duits wysgeer; 43. Frans per soonlijk voornaamwoord; 44. Hoofdstad van Nigeria; 45. Middellandse Zee-haven; 46. Raadsel; 47. Dorp bij Medemblik; 49. Dier; 51. Groen gesteente; 53. Dwarsmast; 54. Amerikaans schrijver; 55. Oogvocht; 56. Engelse ontkenning; 57. T* plaats in St. Gallen; 61. Inhoudsmaat; 63. Lidwoord; 64. Mantelstof; Kousen stof. 57. Thans; 59. Bad- 65. Krakelen; Verticaal: 1. Teken van slaap; 2; Lengtemaat; 3. Zie hor. 36; 4. Vierkante gebak ken steen; 5. Horens van een hert; 6. Zie hor. 16; 7. Landbouwwerktuig; 8. Belgi sche stad aan de Maas; 9. Uitspansel; 10 Eenheid van druk (afk.); 11. Geluid van Vert. 23; 12. Biet; 18. Naaldboom; 19. Gebrek; 20. Grote Franse rivier; 21. Engel se staatsman; 22. Rivier in de Betuwe; 23. Bekende eenhoevige dieren; 27. Berg land bij de Moezel; 28. Een der U.S.A.; 29. Gaarne; 30. Hoofdplaats van Nieuw-Cale- donië; 31. Alpentop; 32. Meetkundige term; 38. Plaats aan de Finse Golf; 39. Dorp in Utrecht; 40. Vandaag; 41.Stadje in Zeeuwsch Vlaanderen; 42. Onderwijzen- 43. Stad in de Povlakte; 47. Engelse riv'er; 48. Boos; 49. Nachtverblijf onder de blote hemel; 50. Vervoermiddel; 51. Opbrengsten; 52. Aanprijzen; 58. Bezittelijk voornaam woord; 59. Volgt op Vert. 63; 60. Persoonlijk voornaamwoord: 61. Frans lidwoord; 62. Aaneenschakeling; 63. Zangnoot. Ned, Herv. Kerk: Aagtekerke 10 en 2.30, dienst; Arnemuiden: 10 en 6 dhr. Matze, 2.30 ds. van Voorst-Vader; Biggekerke: 10 dhr. Wijsman, 2ds. Witteveen; Domburg: 9.30 en 7 ds. van Wilenswaard; Gapinge: 10 ds. de Boer: Grijpskerke: 10 en 2.30 ós. Winterswijk; Kleverskerke: 9.30 ds. Otte; Koudekerke: 10 ds. Sickesz, 2.30 ds. Enker; 't Zandt: 10 ds. Enker. 7 ds. van Dijl; Meliskerke: 10 en 2.30 dhr. Barnard; Midelburg: Oostkerk: 10 ds.Voorst-Vader Jr.; Concert zaal; 10 ds. de Vries (H. D.): 7 ds. de Vries. Nieuw- en St. Joosland: 2.30 (H.D.) ds. Pijnacker Hordijk; Oost- en West Souburg: 9.30 en 7, (H.D.) ds. Spijkerboer; Oost- kapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem: 10 ds. van Dijl, 2.30 ds. Aalbers; St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Keijzer (H.D.); Veere: 11.15 ds. Otte; Vlissingen: St. Jacobskerk, 10 ds. Visbeek; 5 ds. Sickesz; Nieuwe Kerk: 10 ds. Witteveen, Jeugdd.; Havendorp: 10 ds. Aalbers; Vrouwepolder: 2 ds. de Boer; Westkapelle: 10 leesd., 2.30 ds. Oosthoek, (H. D.); Zoutelande: 9.30 ds. Oost hoek, 2.30 (H.D.) ds. van Dijl. Eglise Wallonnc: Midelburg: (Eglise Auglaise) 10.30 ds. Ris- seeuw. Geref. Kerk. Arnemuiden: 10 2.30 uur ds. Veldhuizen; Dom burg: 11 en 3 ds. Scheele; Ga pinge: 9.30 en 2 cand. Bakker; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke: 9.30 ds. Elshout 2.30 leesd.; Meliskerke: 9.30 en 2.30 ds. Allaart; Middel burg: Hofpleinkerk 10 ds. v. d. Berg, 5.30 dr. Oussoren; Noor- derkerk 10 dr. Oussoren, 2.30 en 5.30 ds. v. Til; Oost- en West Souburg: 9.30 ds. van Til. 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Deenik; Serooskerke: 10 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere: 9.30 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlisingen: 9.30 en 2.30 ds. Hindriks; Vrouwenpolder: 9.30 leesd. 2.30 ds. Elshout; Westka pelle: 9.30 ds. Scheele, 2.30 ds. v. d. Elshout. Geref. Kerk (Art. 31: Mid delburg 2 cn 7 ds. Verheij; Zou telande: 9.30 ds. Verheij, 4 leesd. Geref. Gemeente: Aagteker ke: 9.30, 2 en 6, leesd.; Arne muiden: 9.30, 2 en 6 leesd.; Me liskerke: 9.30 en 2.30 leesd.; Midelburg: 9.30, 2 en 6 ds. de Wit; Oostkapelle: 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle: 11 en 4.30 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Midelburg: 10 en 3 ds. Rijksen; Vlissingen: 9.30 en 5.30 (afsch.) ds. Slof- stra. Ver. Vrijzinnig Hervormden: Middelburg: 10 ds. Metz; Vlis singen: Geen dienst. Evangelisch Lutherse gemeen te: Midelburg: 10 ds. Johannes; Vlissingen: 10 da. de Boer. Doopsgezinde Gemeente: Mid delburg: Geen dienst; Vlissin gen: 10 da. de Boer. Hersteld Apostolische Gemeen te: Vlissingen: Singel, 9.30 en 4 dienst; Woensdag 8 dienst. Hersteld Apostolische Zen dingsgemeente: Vlissingen: Bak kersgang 10 en 2.30 dienst. Leger Des Heils: Middelburg: 7.30 bidstond. 10 Heiligd. 7.30, Verlossing o.l.v. kap. Souverlijr, Vlisingen: 10 Herl. dienst, 7.30 verlosings samenkomst o.l.v. lt. Betger en v. d. Roest. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Middelburg te bereiken zijn de heer J. B. Simons, arts, Vlls- singse Singel, tel. 2191. Te Vlissingen: de heer A. J. van Kooten, arts, Koudekerkse weg 78. tel. 294. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: de heer L. Sloos, arts, Middelburgse str. A 61, Koudekerke (tel. K 1185- 231). Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dr. Reynders Schilt, arts te Serooskerke, tel. 212—K 1189. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek Ocken- burg, Singel 5, tel. 511. Middelburg: Apotheek v. d. Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Door de Ned. Herv. kerk te Stavenisse, is een toezegging van beroep uitgebracht op ds. A. Breurc van GiesenNieuw- kerk. Contact Brugge- Groede. Dat de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Groede, zeer acUef is, moge blij ken uit het feit. dat vorig jaar reeds contact werd gezocht met de stad Brugge, die ons nog zoveel schoons heeft te bieden. De bedoeling is. meer bekend heid te geven aan de aantrekke lijkheid van beide plaatsen. Reeds thans ziet men des zo mers vele Belgische bezoekers aan het strand te Groede, en bij het Hertenkamp. Dezer dagen kreeg men het ver zoek om met enige plaatselijke verenigingen een contactavond te verzorgen voor de gezamenlijke sportverenigingen te Brugge. Het ligt nu in de bedoeling met de toneelvereniging ..Groede". en de band „Amusemento" eind Fe bruari naar Brugge te trekken, om niet alleen een gezellige avond te verzorgen, maar bovenal wegen te banen, ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Aether in plaats van water De hoofdverpleegster van de kli niek van het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen, die bij de ontplof fing aldaar ernstig werd gewond, is aan de opgelopen verwondingen overleden. Een bediende, die in de pollkli niek flessen moet vullen, had een vijfliterfles voor gedistilleerd wa ter gevuld met petrol-aether. Toen de zuster bezig was met het uit koken van instrumenten, wilde zij In de pan. die op het vuur stond, gedistilleerd water doen. Voordat ze de stop los had, sloeg er een grote steekvlam omhoog uit de I ontploffende fles. Doodvonnis voltrokken. MAAR PULS KREEG GRATIE Bij K.B. is afwnzend be- ikt op het gratieverzoek van W. C. Mollis, tot de schik doodstraf veroordeeld by sen tentie van 't Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. Het tegen Mol lis gewezen doodvonnis is voltrokken. By K.B. is gratie verleend aan A. Puls, eveneens tot de doodstraf veroordeeld by sen tent'e van het Byz. Gerechts hof te Amsterdam. De dood straf werd veranderd in levens lang. VOEFBAL VLISSINGEN—INTERNOS WORDT NIET OVERGESPEELD De K.N.V.B. heeft het verzoek van Vlissingen om de wedstrijd Vlissingen—Internos te doen overspelen, afgewezen, daar het verzoek 3 dagen na het spelen van de wedstrijd ontvangen had moeten zyn. Dit was niet het geval. GESCHORST DOOR DE K. N. V. B. De heer P. F. Blaakman te Hoofdplaat, lid van de voetbal vereniging „Hoofdplaat" is van 24 Januari tot 24 April geschorst wegens het verstrekken van misleidende inlichtingen by het schriftelijke onderzoek in de strafzaak Corn Boys-Hoofdplaat op 3 October 1948. De heer A. C. Blaecke te Hoofdplaat, lid van de voetbal vereniging „Hoofdplaat" is van 24 Januari tot 24 Februari e.k. geschorst, terwijl hem boven dien het recht ontzegd is grens rechter te zijn, omdat hij zirh op ongepaste manier in de lei ding gemengd heeft cn de scheidsrechter met woorden be dreigde tüdens de wedslryd Corn Boys-Hoofdplaat op 3 October 1948. ATHLETIEK Fanny loopt vandaag. Fanny Blankers-Koen heeft besloten vandaag deel te ne- nemen aan de dames-athletick kampioenschappen van N.Z. Wales. Volgens een specialist, die haar knie onderzocht, zal ze kunnen lopen, alhoewel ge handicapt door een verrekte spier of pees van de knie. voor de producent tengevol ge kunnen hebben. Sprekende over het subsi diestelsel deelde spr. verder o.m. mede, dat tengevolge van de verlaging der subsi die op de boter en de hiermee gepaard gaande verhoging van de prys, de consumptie van boter in 3% maand met niet minder dan 40 ls ge daald! Voorts wees spr. op de on gewenste toestand voor wat treft de winstmarge voor de slijters. Door de indeling van ons land in prysklassen ontvangen de slyters in de versch'Tlende delen geen gelij ke winst- Het bestuur streeft er daarom naar de toestand van voor *40 terug te kry- gen. In Zeeland is mede door een vrijwill'ge sanering het aantal vergunninghouders bui ten Walcheren van 1390 in 1930—1939 tot 878 op eind 1948 gedaald. De omzetten zyn hierdoor wel gestegen, doch men acht het onjuist dat de Prysbeheersing deze factor in aanmerking neemt, daar deze sanering* ook fi- nanc'ële offers voor de ver gunninghouders met zich bracht. GROTE STIJGING VAN DE MELKPRODUCTIE. Een ander probleem vormt de grote styging van de melk productie. In Dec. '48 was de ze .53 hoger dan in de zelfde maand in '47 en in Ja nuari '49 zelfs 68 mee'.* dan in Jan. '48. Daartegen over staat echter een daling van het melkverbruik. In Zeeland is dit vooral in de steden merkbaar. In vergely- king met de laatste distribu tieperiode in Juni '48 werd in Dec. 11. reeds 7 minder melk geconsumeerd. De federatie wil daarom eeu grootscheepse propaganda gaan voeren om de consument té overtuigen van de grote biolo gische waarde van melk. Zij wil hiertoe een propaganda- 1 waaraan de boe ren, de sinters zowel als de fabrieken dienen by te dragen. Dit voorstel, dat van Walche ren afkomstig is, had in kring vergaderingen in Noord-Beve land, Tholen 'en Schouwen reeds instemming gevonden. Ook de vergadering te Goes ging hiermee accoord, doch evenals op Schouwen, was men voorstander van een verplichte bydrage in de kosten van deze propgaganda. Het federatiebe stuur had nl. voorgesteld dit fonds uit vrijwillige bijdragen te vormen. Voorts besprak de heer Zee nog in het kort het wetsontwerp op de publiek- rechtelyke bedrijfsorganisatie, de levering van de verpakte melkDroducten en adviseerde de Kring Zuid-Beveland zich 'hans ook te beraden over de vorming van inkoop- en afzetcombinaties. AUTOMOBILISME De coupe de la Rivièra voor een Engelsman. Bij hun terugkeer uit Montc Carlo maakten Donderdag de heren Gatsonides en Baren- dregt, die aanvankelyk als eer sten geplaatst waren in de ca tegorie 1100—1500 cc. van dc sterrit, melding van een pro test van de Brit Wise (Jowett- Javelin) tegen de rangschik king. Dit protest is gegrond be vonden en de Brit is van dc 29e naar de 14e plaats in het algemeen klassement opgescho ven. Dit hield in dat hij eerste werd in de categorie 11001500 cc., zodat hem de coupe de la Riviera is toegewezen. SCHAKEN Fanny li naar Moskou. Bij het bureau van de Wereld schaakbond hebben zich de volgen de dames aangemeld voor het toumooi om het wereldkampioen» schap te Leningrad waarvan de or ganisatie in principe aanvaard is door de schaak-sectie van het Rus sische departement van lichame lijke opvoeding: Jozsa Langos (Hongarije), Ingrid Larsen (Dene marken). Edith Keller (Duitsland), Sonja Stevenson—Graf (Ver. Sta ten), Claude de Silans (Frankrijk). Maria Mora (Cuba). Ingeborg Hel- mertz—Andersson (Zweden). Gise- la K. Gresser (Ver. Staten), N. May Karff (Ver. Staten). Slavicka Cvenkel (Z. Slaviël. Hruskova Belska (Ts. 'lovakije), Fanny Heemskerk (Nederland) en Reggi- na Gerlecka (Polen). Burgerlijke Stand. ZOUTELANDE. Bevallen: A. KoppejanDomis- se. z. Getrouwd: P. Verhage. 40 J. en M. Provoost, 32 j. Overleden: L. Louwerse. 60 j.: Joh. Adriaanse. 74 j.; J. Mocns. 85 j. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Bevallen: A. BaasReijnoudt, z.; M. Haartsende Troije, d. Officiële publicaties. MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg bren gen tt openbare kennis, dat dc raad in zijn vergadering van 24 Jan. 1949 besloten heeft, behoud-.is goedkeuring van Gedep. Staten van Zeeland, medewerking te ver lenen als bedoeld in art. 72 der l.o.wet 1920 aan het bestuur van de bijzondere school voor l.o. aan dc Singelstraat, ten behoeve van het aanbrenger van een fietsen rek. Middelburg. 27 Januari 1949.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5