De scholen In W. Zeeuwsch Vlaanderen Chefariiie 4 DSGmiT NIEUWS UIT ZEELAND Vastberaden politiek jegens de Verenigde Naties Nieuws WALCHEREN Gebouwen in sleohte toestand Uit het verslag van de school- nrtsendienst in Zeeuwsch Vlaanderen blijkt, dat de toe stand van dc schoolgebouwen in West Zeeuws Vlaanderen, met Inbegrip van Terneuzen, begin 1948 bedroevend slecht was. Van de 72 scholen moes ten 31 gebouwen», dus 43',; wor den afgekeurd. 54f' moest ver beterd worden en - slechts 3% kon geheel worden goedge keurd. Van de 31 afgekeurde scholen is or één die in 1948 door een nieuw gebouw werd vervangen. Betere resultaten zijn te vermelden voor de te verbeteren scholen, waarvan er 20 van de 39 in 1948 onderhan den zijn genomen. In de naaste toekomst zal het scholenpro bleem een zeer. urgent vraag stuk worden, ge2ien de te ver wachten toename van het leer lingenaantal in de voor ons lig gende jaren. Uit de enquête, die eind 1947 en begin 1948, is ge houden en die zich uitstrekte over ,43 scholen voor gewoon lager onderwijs, 5 voor uitge breid lager onderwijs, 6 nijver heidsscholen en 19 kleuterscho len blijkt, dat b.v. 21 schoolge bouwen worden gebruikt voor een ander doel dan voor het onderlijs. Dat 24 scholen on gunstig gelegen zijn. dat in 60 scholen een gymnastiekzaal ont breekt, in 18 scholen was het daglicht te gering, in 5 ont breekt het water geheel, ter wijl in 12 scholen pomp- of re genwater wordt gebruikt. In 13 gebouwen is de verwarming slecht en in 25 de ventilatie on- Vreemde ontdekking! De Rijselsc schrijnwerker Char les Bernnerls was niet -weinig ver wonderd te vernemen, dot hij naast zijn huidige echtgenote, Marie- Therese Gilein, nog twee wouwen had. vader was van zeven kinde ren cn een strafregister had met vijf veroordelingen, waarvan een lot vijf iaar dwangarbeid wegens desertie in oorlogstijd. Bernaerts zou van dit alles waarschijnlijk nooit op de hoogte gekomen zijn, wanneer hij niet van plan was geweest familieleden in België te bezoeken, met wolk doel hij onlangs een paspoort had aangevraagd. De politie nad een onderzoek ingesteld en de schrijn werker werd ondanks zijn hard nekkig protest van veelwijverij be schuldigd. In de registers van de burgerlijke stand stond formeel vermeld, dat hij gehuwd was met Marle Adêle Donez, die hein vier kinderen schonk on dat hij na het overlijden van deze echtgeno te gehuwd was met Madeleine Ca- try, die hem drie kinderen gaf. Bij onderzoek is de goede trouw van de schrijnwerker gebleken. Hij is het slachtoffer geworden van iemand, die zijn naam heeft mis bruikt en die niet geïdentificeerd kon worden. Madeleine Ca try, de echtgenote van deze laatste, die in December 1937 te Lens is overle den. kon tijdens een ondervraging slechts de schuilnaam van haar echtgenoot, nl. Bernaerts, opgeVcn. Zij voegde er echter aan toe, dat dc valse Bernaerts l.aar eens had medegedeeld, dat hij een vonde ling was. (Ingezonden Mededelingen). Autorijschool GARAGE LOUISSE, GOES MIDDELBURG. Tclef. 2175 Telef. 2147 (Ingezonden Mededelingen). Rode hoestpoeders «„WEHAPHftRM" stillen de hevigste hoest. Bij Apothekers en erkende Drogisten. 65 ct, p. doosje a 12 poeders (Ingezonden mededeling) Geen tijd om ziek te zijn Dan dadelijk jm tIGÏNPIINEN EN GRIEP JO TABLEMEN* »J« (Ingezonden mededeling) Ziekte In 't gezin Bij kou op bont eo keel Inwrijven met D-iro[><>. Groten bii «riep cn rickscvoel bovendien een „Mljnhardtje nemeo Ingezonden Mededelingen Voor klndmrmn dim nog .wiltllfi"' da Kalk-VHamlna D tablattan van DAGRA voldoende. In 35 scholen zijn de schoolbanken onvoldoende, ter wijl de banken in 41 scholen van verouderd model zijn. De locstand van dc vloeren in 26 gebouwen is slecht, in 24 matig. De huiselijke reinheid is in 15 scholen onvoldoende en in 6 zijn de privaten in het lokaal en in 11 buiten de school, terwijl de wasgelegenheid In 53 gevallen ontbreekt. De reinheid der pri vaten en urinoirs was in 17 ge vallen onvoldoende, terwijl in 42 gevallen closetpapier ont brak. Op het medisch verslag komen wij nader terug. Noorwegen bij het Atlantisch Pact? Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse autoriteiten verheugd zijn, de Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, en zijn dele gatie te Waablngton te kunnen ont vangen, voor het voeren van be sprekingen over het voorgestelde Atalantischc verdrag. Men verwacht, dat dc minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, met zijn Noorse collega zal beraadslagen, Tien jaar geëist tegen Brits wapensmokkelaar. De Nederlandse officier van justitie te Tandjong Pinang (Ri- ouw-archipel heeft 10 j. gevange nisstraf geëist tegen de 39-jarige Carlton Hire, voormalig offi cier van de Britse marine; die terecht stond op de beschuldi ging. wapens in Indonesië te hebben binnengesmokkeld. De rechter zal op 22 dezer uit spraak doen. t De verlieslijst. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: KoninklQke landmacht: sold. M. Goossens, afkomstig uit Gemert (N.-B.); sold. K. Schilder, afkomstig uit Vo- lendam; sold. J. A. Meys, af komstig uit Oisterwyk; sold. M. A. Ivueskcn. afkomstig uit 's-Gravenhage; korp. C. M. Vlanije. afkomstig uit Schie dam; sold. Ie kl. J. W. Pas, afkomstig uit Arnhem. De Katholieke oppositiepartij in Hongarije is ontbonden. Dit besluit zou genomen zijn door het politieke bureau van de partij. De voorzitter was reeds eerder naar Weenen gevlucht. Begroting Middelburg (Slot van pag. 1). De begroting bereikte ons te laat om er heden reeds een meer gedetailleerde beschou wing aan te kunnen wyden, wij volstaan dus met enkele gsepen. WINSTPOSTEN Van de hoofdstukken (het zijn cr) welke een batig slot opleveren, dient in do aller eerste plaats hoofdstuk XII te worden genoemd, betrek king hebbende op Belastingen en Algemene Uitkeringen en Bijdragen. Deze laatste belo pen 805.152,— terwijl de be lastingen 501.114 opbrengen, maar tevens een uitgave ver gen van 12.570, zodat het atig slot 488.544 wordt. Het elcctriciteitsbedrijf zal vermoedelijk een winst opleve ren van f 76.193,93 terwijl het waterleidingsbedrijf een batig slot raamt van 37.483,55; ten slotte leveren de door de gemeente verhuurde eigendom men een winst op van 7236.49, terwijl zowaar Ge meentewerken ooi; een batig saldo toont, al is het dan ook maar 16,75 groot. NADELIG SALDO Alle andere hoofdstukken en paragrafen sluiten met een nadelig saldo Het algemeen behecv der gemeente brengt een nadelig slot van 162.287,31, de Openbare Veiligheid van f 68.012. Bij de Volksgezondheid over treffen de uitgaven de inkom sten met 26.684.51. bii de Volkhuisvesting met 20.900.80 en de Openbare Werken le veren een geduchte schade post op. nl. van 209.401.17. Zij worden daarin slechts overtroffen door Maatschappe lijke Steun en Voorzorg, die de gemeente uiteindelijk 299.629.90 kosten. ONDERWIJS Neemt men de onderwijsuit gaven onder de loupe, dan ziet men, dat het Middelbaar On derwijs een nadelig saldo op levert van 52.084. terwijl het Hoger Onderwijs de ge meente 46.460.81 kost. Het Nijverheids Onderwijs brengt een bijna even groot tc kort nl. van 43.414,40. Het Open baar Gewoon Lager Onder wijs heeft oen tekort van 11.430,96. maar het Bijzon der Voortgezet Gewoon La ger Onderwijs spant de kroon met een verliespost van 25.796.63. NOG ENKELE CIJFERS Het Gasbedrijf kan ook dit jaar niet tot een sluitende be groting komen en boekt een verlies van 12.728,67. Veel aanzienlijker is echter het na delig saldo van de Roinlgings- en Ontsmcttlng8dienst. aat 92.580.06 beloopt Slachthuis en Keuringsdienst brengen een verliespost van 16.407.58. Zonderling echtpaar Te Newark (New Jer sey) heeft de politie zich toegang verschaft tot een huis, waar sinds 1918 geen bezoekers zijn toegelaten en de gordijnen al die jaren Scsloten werden gehou- en. Het huis van drie vardiepingen was van onder tot boven volge pakt met dozen, kof fers, beelden, enorme vazen, beeldjes en kle ding uit voorbije tijden. Kris kras tussen waar devolle antiquiteiten la gen stoffige stapels brieven verlopen che ques, waarvan de oud ste van 1890 gedateerd was, cn vergeelde cou ranten. Beneden vond men Rosa K. Diffany, de on geveer 85-jarige blinde echtgenote van de be woner van dit pand, gekleed in een stijl be gin 1900 dood in een keukenstoel zitten. In de badkamer boven lag het lichaam van de ..kluizenaar". eveneens 85 jaar oud, gehuld in een versleten badman tel op de vloer uitge strekt. Naar schatting zijn beiden drie weken geleden gestorven, ver moedelijk een na,tuur lijke dood. De in het huls ge- vonden antiquiteiten en kunstschatten vertegen woordigen een waarde van ongeveer 200.000 dollar. Dc politie ver moedt, dat het echt paar nog grote som- men gelds verborgen heeft. Afgekeurde hengsten naar Frankrijk. Naar wij vernemen bestaat re momenteel gelegenheid afge keurde hengsten via de handel af te leveren voor export naar Frankrijk. De maximumprijs, welke Frankrijk wil betalen, be draagt 1100.—. Ongetwijfeld een buitenkansje voor de paar- denhouders. die' bij de jongste hengstenkeuring de teleurstel lende ervaring opdeden, dat hun dieren werden afgekeurd. Smokkelen van oud-metaal. Reeds enige tijd hadden dou ane-ambtenaren het vermoeden dat de handelaar in oude ma terialen, A. L. te Philippine, de ze goederen frauduleus over de grens bracht. Om hiervan zeker heid te krijgen stelden douane ambtenaren zich Woensdag in de omgeving van de wijk Post hoorn verdekt op om de smok kelaar op heterdaad te betrap pen. En hun wachten werd be loond, want na enige tijd ging een zekere J. V., die werkzaam is bij L., met een handwagen, geladen met lood de grens over. Toen hij terug kwam, ging hij opnieuw de handwagen vullen, maar nu achtten de ambtenaren de tijd gekomen om in te grij pen en maakten proces verbaal op, terwijl een grote partij oud ijzer enz. in beslag werd geno» men'. Stichting Visserijbelangen in ZeeJand- Tot voorzitter van het Dage lijks Bestuur van de Stichting voor Visserijbelangen in Zee land werd benoemd de heer A. L. S. Lockefeer te Hulst, lid van Gedeputeerde Staten. Tweede Kamer Rede van Minister Stikker in de Kamer. Geen terugtrekking uit de V N. Bij dc voortzetting der behande ling vah dc begroting van buiten landse zaken heeft minister Stik ker, Vrijdagmiddag In dé Tweede Kamer zijn Donderdag afgebroken rede voortgezet. Hij besprak de or ganisatie van het departement cn van de buitenlandse dienst. Hij uitte zijn waardering voor de vertegenwoordigingen, welke hij reeds heeft kunnen bezoeken, Z.i. is de beslissing over het al of niet aanstellen van sociale attaché's meer een zaak van dc minister van sociale zaken. De vertegenwoordi ging in Londen bestond verleden jaar uit 315 man, behorend tot ver schillende departementen. België deed het mot een derde van dit aantal. Op deze weg kan en mag Nederland niet voortgaan. Het ka binet zal dit nader bespreken. Het zou volgens de minister gevaarlijk zijn de heer Weiter te volgen in zijn adviezen over het optreden van de Nederlandse gezanten. Men kan z.i. duidelijke taal spreken zonder grof te zijn. De redevoe ringen van dr. van Royen leggen daarvan getuigenis af. Ten aanzien van de voorlichting in Amerika zeide minister Stikker, dat daar toch ook wel gunstige meningen over Nederland tot ui ting komen. Men is daar echter ge neigd meer waarde te hechten aan Informaties vnn Amerikaanse zijde. Het is in Amerika onmogelijk thans begrip aan tc kweken voor liet Nederlandse optreden in Indonesië. In antwoord op de vraag van de heer de Groot, verklaarde de minister, dat in Amerika een bureau voor ons land is werkzaam geweest tot einde 1948 voor 3000 dollar per maand. Thans werkt dit bu reau voor Polen, of dit land meer betaalt is spr. niet bekend. Het algemeen beleid bespreken de, zeide minister Stikker, dnt ons volk, weinig geschoold in de bui tenlandse politiek, zich daar plot seling tegenover zag geplaatst. Teveel heeft Nederland de vol- kengèmeenschap beschouwd uit 'n oogpunt van recht en niet uit een oogpunt van politiek en machts verhoudingen. Nederland zou een fout maken als het geen rekening hield met het feit, dat in de V.N. het spel der politieke krachten rich doet gevielen. Wanneer een Veiligheidsraad zijn competentie verre overschrijdt heetf een klein land de taak niet voor die politiek tc buigen, maar zijn positie vastberaden te handha ven. Niets mag worden nagelaten om ons standpunt in de Indonesi sche kwestie tc doen zegevieren. Het zou onjuist zijn, ons thans ge griefd uit dc V.N. terug tc trek ken, aldus de minister. De regering hoopt, dat veel lan den zich bij het Atlantische pact zullen aansluiten; dan is spoedig -nut te verwachten. Toetreding tot dit pact betekent niet uittreding uit de V.N. Omdat deze organisatie ijle scheiding tussen West- vergaande con- etriijd - en Oost-Dultsland sequenties zal hebben voor de aan grenzende landen. De regering zal zich verzetten tegen iedere onna tuurlijke bevoordeling van Duitse havens. West-Duitsland moet z.i. worden ingeschakeld In de West-Europesc samenwerking. Herleving van het Duitse militairisme moet voorko men worden en daarbij zou een West-Duitse militaire veiligheids raad nuttig kunnen werken. In uit zicht is gesteld, dat de Benelux- landen daarin worden opgenomen. De minister gaf te kennen, dat de technische grenscorrecties ge heel afzonderlijk 'staan van de Nederlandse territoriale eisen. KARDINAAL MINDSZENTY, Hoezeer dc regering de beschul diging tegen kardinaal Mlndszenty betreurt, toch meent ztl. dat het niet op haar weg ligt enige stap te doen. Dat is eveneens het geval ten aanzien van Spanje en Grie kenland. Ten aanzien van de kwes tie van het federalisme zeide mi nister Stikker zich erover te ver heugen, dat de besprekingen te Londen de deuren hebben geopend voor een Europese Unie. De heer van der Goes van Naters (Arb.) diende een mede door de heren Serrarens (KVP). Schmal (CH). Korthals (VVD) en Bruins Slot (AR) ondertekende motie in. waarin de Kamer aanvaardt, t' met medewerking der regering op 28 Jan, 1949 te Londen genomen be sluit tot vorming van een raad van Europa, bestaande uit een raadge vend lichaam naast een commissie van ministers, als een belangrijk begin van dc door haar wenselijk geachte ontwikkeling. De beraad slagingen werden hierna geschorst. De Kamer heeft daarna nog haar goedkeuring gehecht aan een wij ziging van de begroting 1947 van buitenlandse zaken. Voorts werd goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet, de gemeentewet en de wet van 1 Januari 194G, alsmede hou dende een bijzondere voorziening met hét oog op de in een tweetal gemeenten (Arnhem en Rozen- daal) in 1949 te houden gemeente raadsverkiezingen. Tenslotte werd het wetsontwerp tot wijziging van de wet afwikkeling gcldzuivering zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. uenivu i uu vtrtngueiu, iicuue» bepaalde landen maatregelen moe ten nemen voor elkanders veilig heid. Komende tot het Duitse pro bleem, zeide dc minister, dat de Ringdag Chr. zangverenigingen. Zaterdag 12 Februari a.s. houdt de Ring Zeeland van Chr. Zang verenigingen een Ringdag te Goes. In de morgenvergadering in de Prins van Oranje zal een voorzitter worden gekozen en het op Hemelvaartsdag te Wïs- sekerke te houden concours worden besproken. Des middags zullen kwartetten, duetten etcv samengesteld uit verschillende geen maatregelen heeft kunnen i verenigingen, worden uitge- nemen^voor de veihgheid^hebben voerd, waarna des avonds deze Ringdag wordt besloten met 'n concert in dc Grote Kerk. Dit concert zal ook door niet-leden bezocht kunnen worden. Beplanting Oude Vliss. weg nog niet gegund. Zoals gemeld werd Donderdag de herbeplanting van de Oude Vlissingse weg, van Middelburg naar Souburg aanbesteed. Door omstandigheden Is het niet mogelijk gebleken thans tot gunning van het werk over te gaan. De Herverkavelings commissie Walcheren hoopt ech ter spoedig een oplossing voor do moeilijkheden te vinden. Inmiddels is besloten tot de beplanting van de vroongrondon tussen Westkapcllc en Zoute- lande, van welk plan wij reeds melding maakten. In verband I hiermede zijn reeds voorzienin gen getroffen. •n een Notedop Een B-25 „MitchclT-bommen- werper van het Amerikaanse legér, met een uit acht koppen bestaande bemanning, is tenge volge van een ontploffing aan boord, bij New Orleans in een meer neergestort. Er z(jn geen overlevenden aangetroffen. De raad van Amsterdam ont stemd over het folt, dat de directie N.V. Concertgebouw f 10.000 per jaar aan Willem Mengelberg uit keert, heeft de subsidie aan het Concertgebouw met dat bedrag verminderd. Bouw van woonflat te Middelburg gegund. AANNEMER IS REEDS AAN DE SLAG GEGAAN. Naar \vy vernemen rijn de werkzaamheden ten behoeve van de bouw van 'het z.g. flatgebouw aan de Rouaanso kade te Middelburg door het Mynwerkersfonds te Heerlen opgedragen aan het .Aanne mersbedrijf R. J. Jansen tc Middelburg. De bouw Is thans officieel begonnen. Terwijl door het Aanne mersbedrijf reeds een werk- keet wordt geplaatst, legt de gemeente de laatste hand aar. het bouwrijp maken van het terrein. Schooltandverzorging op Walcheren in voorbereiding. De burgemeester van de Wal- cherse plattelandsgemeenten hebben zich in principe bereid verklaard om de schooitandver zorging in hun gemeente te sti muleren. Er is een commissie van voor bereiding ingesteld, waarin zit ting hebben; jhr. ir. H. L. Boo- gaert, burgemeester van Dom burg. mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland en de heer W. J. K. Dieleman, secre taris van Westkapelle. De heren J. R. v. d. Borgh, geneeskundig inspecteur van Volksgezondheid in Zeeland en C. Lijnzaad, di recteur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, zullen haar van advies dienen. Middelburg SURINAME-AVOND. Leden van verschillende Middelburgse Kerkgenoot schappen vulden Donderdag avond de Hofpleinkerk, waar uitgaande van de Evangeli sche Broedergemeente teZ<?ist, een Suriname-avond werd ge houden. Na een Inleiding door ds. A. de Vries. Ned. Herv. Pre dikant, hield de Surinaamse voorganger ds. R. Schmidt 'n rede over het zendingswerk in zijn geboorteland. Hij wierp een blik in de geschiedenis van dit onmeteiyke land, dat lange tijd stiefkind van Ne derland is geweest en waar de slavernij destijds erger was dan waar ook ter we reld. De eerste zendelingen die een volkomen braak liggend terrein vonden, waren Duit sers. Zij hebben veel tegen werking ondervonden want de blanken hielden er een supe rioriteitsgevoel op na, In 1735 begonnen de zendelingen hun werk onder de armsten der afmen, de bo3bewoners, die op hun vlucht van de plan tages heidendom hadden mee- fenomen. De bosl andzending eeft tranen en levens ge kost, maar het Evangelie werd aan steeds meer negers verkondigd en de tegenstand nam af. Toen in 1863 dé" slavernij werd afgeschaft namen de negers geen wraak op hun vroegere patroons, maar dank ten God. Thans wordt de zending be dreigd door gebrek aan werk krachten en geld. De Duitse zendelingen mogen en kunnen niet meer werken en de Zeis ter Broedergemeenschap be schikt over onvoldoende mid delen om doeltreffend hulp te bieden. Daarom werd een beroep gedaan op de aan we* zigen financiële steun te bie den. Tijdens de bijeenkomst werd eon interessante film vertoond over Suriname en over de re sultaten van het zendings werk. MEVROUW M. J. J. FERNHOUT OVERLEDEN Te Bussum is na een langdu rige ziekte op 57-jarige leeftijd overleden mevrouw M. J. J. Fernhout-du Marchie van Voorthuysen, echtgenote van de heer M. Fernhout. burgemeester van Bussum, vroeger burge meester van Middelburg. Vlissingen „ONDER ÉÉN DAK" VOOR WEDEROPBOTJW- ARBEIDERS. Het toneelstuk „Onder één dak", dat onlangs met zoveel succes werd opgevoerd door en voor leden van de Buurtvereni ging Badhuisstraat e.o., is deze week door hetzelfde toneel- groepje in het Concertgebouw te Vlissingen voor het voetlicht gebracht. Het was opnieuw een geslaag de avond, aan het einde waar van de heer M. J. van Poelje, secretaris van de commissie voor het cultureel werk in de arbeiderskampen, een dank woord heeft gesproken, waar aan een der kamparbeiders een dankwoord speciaal voor de arbeiders toevoegde. UNAC-COMITÉ VLISSINGEN De verschillende acties in de gemeente Vlissingen ten behoe ve van de Unac (voor het hon gerende kind), hebben in het afgelopen jaar het resultaat op geleverd. dat 3773.70 aan het landelijk Unac-comité te Den Haag kon worden afgedragen. De opbrengst van de straat- en huiscollecte op 3 Juli be droeg netto 1200.97, collecte Alhambra-bioscoop 643.21, ter wijl door bemiddeling vap de Raad van Overleg door de vak organisaties werd bijeenge bracht 1935.91; voorts collecte koperen bruiloft 2.61. PROF. ROLAND. Prof. Roland, die Woensdagavond ln Vlissingen optrad, brengt rijn programma van occulte experi menten op beschaafde wijze: een voudig. zonder veel bombarie of geforceerde griezeligheden. En we geloven, dat liét er aantrekkelijker door geworden Is. Want ook zon der alle poespas, welke veel van zijn collega's er bij nodig hebben, was zijn optreden boeiend en soms ook verrassend. Er waren experimenten op het gebied van de teleputhle en dc „experimentele transmissie", maar prof. Roland werkte ook met een medium, dat door zijn hypnotische kracht gevoelloos werd gemaakt voor verwonding door een respec tabele hoeveelheid IJselijk scherpet Rlasscherven. Interessant was ook et experiment met. een pagina van de P.Z.C., waaruit prof. Roland elke uit de zaal opgegeven adver tentie zonder moeite nauwkeurig wist weer te geven, nadat hij de pagina vóór de voorstelling in rich had opgenomen. Na de pauze kwamen de sugges tie en de hypnose aan de beurt, op welk gebied prof. Roland ook al tot verrassende prestaties ln staat bleek. Voor de niet zeer talrijke aanwezigen op het Vlis singse Concertgebouw was het een interessante avond. HELPT DE ZIEKE INDONESIËR! In talrijke winkels van Vlissin gen zijn verzegelde bussen ge plaatst met het opschrift „Helpt de zieke Indonesiër aan „obat" me dley nen)". Op enkele Zaterdag middagen worden zulke bussen ln groter formaat op verschillende punten in de stad geplaatst. Dc bedoeling hiervan is dc bur gerij van Vlissingen ln de gelegen heid te stellen op een gemakkelijke wijze gehoor te geven aan de ook in ons blad herhaaldelijk geplaat ste oproep tot het zenden van me dicijnen naar Indonesië, ter bestrij ding van de vreselijke ziekten, die het Indonesische volle teisteren. Een en ander wordt verzorgd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. GEVONDEN EN GESTOLEN FIETSEN. Deze week zijn by de po litie te Vlissingen twee mel dingen gemaakt -van rijwiel diefstallen, Noch de daders, noch de fietsen zjjn tot nu toe gevonden. Echter werden in dezelfde periode 6 gevon den fletser, bjj de politie ge deponeerd. Wiens fietsen zjjn dit en heeft iemand mis schien een verkeerd karretje meegenorpen? DE SCARBOROUGH-BAZAR. Er blijkt grote belangstelling voor de Scarborough-bazar te Vlissingen tc bestaan. Speciaal de textlel- stands met de tal van fraaie en nuttige voorwerpen, die o,a. door de Vlissingse textielhandelaren be schikbaar zijn gesteld, hebben de bijzondere belangstelling van vele hulsmoeders. Niettemin is het be zoek bij de andere attracties even eens goed te noemen. Het aardige van dezé bazar is, dat door zovelen staan. Men is overtuigd, dat Scar borough goed ontvangen moet worden VECHTPARTIJ IN EEN CAFÉ Donderdagavond raakten eni ge bezoekers in een café te Vlis singen met elkaar slaags. Hier bij gaf één van hen uit woe de een klap tegen de ballen die op het biljart lagen,'met het gevolg dat een biljartbal hoog opsprong en terecht kwam tegen het hoofd van een aanwezige vrouw. Deze was juist binnen gekomen om te trachten haai man mee naar huis te nemen. Zij liep een bloedende hoofd wonde op en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Na verbonden te zijn, kon zij, sa men met haar hevig geschrok ken echtgenoot, huiswaarts ke ren. Eén der meest dronken vechtersbazen werd door de po litie in het cachot opgesloten, om daar zijn roes uit te slapen. Zoutelande IIET KLEUTERONDERWIJS. De;er dagen kwam de gemeen teraad van Zoutelande bij oen, on der voorzitterschap van burge meester D. Kodde. Na de opening hield de burgemeester een uit- vorige Nieuwjaarsrede, waarin hij zijn voldoening uitsprak over het vele, dat in 1948 tot stand was ge komen. De door dc bezetting ont stane toestanden worden hoe lan ger hoe meer veranderd in nor male verhoudingen. Dc begrotingen voor 1948 en '49 zijn sluitend te maken geweest. Dc heer Kodde besprak vervol gens de moeilijkheden in Indone sië. Voorts sprak hij zijn vrees uit voor een dreigende werkloosheid, met alle bezwaren daaraan ver bonden. De burgemeester eindigde zijn rede met alle leden voor 1949 Gods zegen toe te wensen. In verband met het toezicht op gemeentewerken stelden B. en W. voor advies. In te winnen bij de dienst voor gemeenschappelijk bouw- en woningtoezicht. Op een vraag van de heer Gabriëlse of B. en W. dan aan die adviezen ge bonden zijn, antwoordde de voor zitter ontkenend. B. en W. hebben de beslissing. Het voorstel werd aangenomen. Vervolgens werd het voorstel van B. cn W„ tot het aan gaan van een overeenkomst met de kerkvoogdij der Ncd. Herv. Gemeente, inzake gebruik van kerk en toren, aangenomen. Deze over eenkomst behelst het recht van de gemeente, om door de kerk naar dc toren te gaan. De overeenkomst is inmiddels door de kerkvoogdij aanvaard. B(J de rondvraag Informeerde de heer, Gabriëlse naar het ledigen van beerputten. De heer Wisse klaagde over de nog steeds slechte toestand van de Oostweg. Dc vöorz. zcidc, dat het geen zin meer heeft hiervoor kosten te maken in ver band met de ruilverkaveling. De heer de Wolf vroeg naar het kleu teronderwijs. De voorzitter zei, dat er een commissie bestaat, buiten het schoolbestuur om. Dit betreur de hij. Dc kosten vielen erg tegen en het gaat er voornamelijk om een geschikt gebouw te vinden. Gedacht wordt aan de barak, die thans als noodkerk dienst doet en over enige tijd vry zal komen. Er zal getracht worden ln de vol gende vergadering hierover mede delingen te doen. Marshall-gelden voor herverkaveling Walcheren? Naar het Vr. Volk verneemt, heeft de Nederlandse regering aan de E.C.A.-missie hier te lande voorgesteld, dat Neder land de gelden, die op een spe ciale Marshall-rekening van de Nederlandse Bank zijn gestort, als „betaling" van de Marshall goederen, zal besteden voor de financiering van enkele grote publieke werken. Voornamelijk naar de voortzetting van de Zuiderzeewerken en de herver kaveling van Walcheren zijn daarbij de gedachten uitge gaan. Dit voorstel wordt doorge zonden naar de zgn. missic- Harriman in Parijs, die het weer doorzendt naar de E.C.A.- missie in Washington. Aange nomen mag worden dat dr. va lentine, het hoofd van de E.C. A.-missie in Nederland, die in Washington vertoeft, de Ame rikanen nu reeds polst over dit voorstel. Posthume onderscheiding voor Zeeuws luitenant" vlieger* Bij Kon. Besluit is aan wijlen de reserve 2de luitenant-vlieger II. van der Jagt posthuum een onderscheiding verleend en wel het vliegerkruis, dat a.s. Vrij dag aan zijn moeder zal worden uitgereikt tijdens een plechtig heid in de Rolzaal in Den Haag. Luitenant van der Jagt was een Middelburger van geboorte, opgegroeid in Vlissingen en in de kringen van de Zeeuwse luchtvaart-amateurs een be kern- de figuur. Als tweede luitenant is hij reeds op de vroege morgen van de 10de Mei 1940 na zich heldhaftig te hebben geweerd tegen de vijand, gevallen. Hij was een zoon van wijlen de heer J. J. van der Jagt, in le ven directeur van de Vlissingse Gasfabriek. Gerestaureerde kerk te Gapinge In gebruik genomen. Donderdagavond werd de geheel gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Gaoinge in gebruik genomen. De dienst wérd geleid door ds. dc Boer; als tekst had h« gekozen Matth. 21 13b. Na afloop van de dienst werden tal van felicitaties uitgebracht. De heer C. Langebeeke. president- kerkvoogd, sprak namens de kerk voogdij. Hij vertelde ons de ge schiedenis van de kerk en memo reerde o.a. dat deze kerk de oudste van Walcheren was en dateerde van 1216. Hierna droeg spreker de kerk over aan de kerkeraad. Ds. Antheunissen sprak namens het. classicaal bestuur. Ds. v. d. Wind namens de ring Veere. Burgemees ter van Licre sprak namens de burgerij, de burgemeester van Vriezenveen (Vriezenveen adop teerde Vrouwenpolder) namens zijn gemeente. Ds. Kloostorman van Opperdoes (Opperdoes adopteerde Gapinge) sprak namens zijn ge meente. Kerkeraad en Kerkvoog dij van Vrouwenpolder brachten gelukwensen over .De heer de Boer sprak namens de Gereformeerde Kerk van Gapinge. Architect en opzichter Mersen feliciteerden eveneens. Tenslotte dankte ds. de Boer alle spiekers voor hun goede wensen. Bij de uitgang was er collecte voor het restauratiefonds, waarna er voor genodigden nog een samen zijn was in het gemeentehuis. Vorst stagneert oestercultuur De plotseling opgekomen vorst heeft de werkzaamhe den in de oestereultuur ten dele gestagneerd. Zo kunnen o.m. de pannenleggers niet doorgaan met het afsteken der kleine oestertjes van de pannen. Ook het vissen op de percelen ligt practisch stil, want hoewel het vorst- gevaar momenteel nog niet zo groot is, men weet n'et wa.t' het weer doen zal. En zo ziet men weer velen, an ders druk in de weer in loods en op percelen, over de dijk en langs de kaai gaan. De oestermensen kunnen geen vorst gebruiken. Gelukkig zyn de meest critieke maanden zonder vorst voorbij gegaan. Bestuur K-V.P. Kring Middelburg. Thans is het bestuur van de K. P.. kring Middelburg, samenge steld. Het ziet er als volgt uit: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Heinkenszand, voorzitter; Al. S. Lockefeer, Hulst, onder-voorzitter: E. Lansu, Zuid- dorpe, secretaris: Ch. Bukkens, Sluis, 2e secretaris; E. F. Póppe. Graauw, penningmeester: leden P. Raas. 's Heerenhoek; F. Schets, Vlissingen; J. Vriens. Middelburg: G. Verdonck. Nieuwdorp; R. de Bruijne, Aardenburg; M. Govaert, Groede; F. Barbé, Philipinne. Voor Zierikzee en Tholen bene vens voor de jongerenkring is nog geen bestuurslid aangewezen. De heer J. Knuyt te Vlissingen, slaagde dezer dagen te Amsterdam en Utrecht voor het examen ma- chinezetten. Geslaagd voor 2e stuurman grote handelsvaart de heer A. E. Marchand, voor 3e stuurm. dhr. L. Almeklnders. beiden leerlingen van de „de Ruyterschool" te Vlis singen. t Kerknieuws CLA6BICALK VERGADERING NED. HERV. KERK. In „de Prins van Orpnje" te Goes werd Donderdag een druk bezochte vergadering van predi kanten. kerkvoogden, ouderlingen en diakenen in de classis Goes der Ned. Herv. kerk gehouden. Als sprekers traden op dr. K. H. E. Gravemeijer, alg. Neder- geerde van de Ned. Herv. kerk en dr. Wagenaar, die beiden de nieu we kerkorde behandelden en vele hierover uit de vergadering ge stelde vragen bespraken. Dr. Gra- vemeyer besprak voornam ®UJk het apostolaat en het beiyden naai de nieuwe kerkorde, terwijl de door dr. Wagenaar beantwoordde vragen voornamelijk verband hiel den met de figuur ouderling kerkvoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2