PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Brief van kardinaal Mindszenty in de Times ter sprake Middelburg s begroting voor 1949 sluitend gekregen B.F.O. wil zich nog niet over resolutie uitspreken D£ BILT Deze week Verklaring werd herroepen Verhoren zijn thans geëindigd Vandaag VOORSPELT 192e Jaargang - No. 29 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj W d9 Pagter. HoofdrecL G Ballintijn. Pl.verv.s W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS. 32 ct per week; (3.90 p. kw.; £r. p. p. f4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 FebrOart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nm. Minimum p. advertentie £2.50. Tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg: Bureaux te Vlissingen- Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2473 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12.' teL 102 Ter neuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.24 Deze week hoeft ons in Indo nesië geen stap nader tot de op lossing gebracht en het moet ons uit de pen, dat de Neder landse regering er niet verstan dig aan doet, nu reeds meer dan een week lang te blijven zwijgen. De Veiligheidsraad heeft een resolutie aangenomen die ons optreden i* Indonesië scherp veroordeelt en aan Ne derland concrete eisen stelt. Nederland heeft deze resolutie verworpen, maarverzuimt nu mede te delen wat het wel zal doen. In het buitenland en voor al in Lake Success moet dit wel een slechte indruk maken. Voor de middenstand is het verheugend, dat de etalagelich- ten des avonds weer onbeperkt mogen branden. Op dit ogenblik realiseert men zich misschien nog niet, hoezeer dit tot de levendigheid onzer steden in de avonduren bij zal dragen. Maar wie ooit in 1939 uit oorlogvoe rend en dus verduisterd Duits land teruggekeerd is naar in electyisch licht badend Neder land, zal zich herinneren, welk «en verademing dat was. Minder aangenaam was deze week voor de boeren, want mi nister Mansholt deelde in de Kamer mede, dat er voor de boerenstand geen reden is tot overmatig optimisme. Dat had trouwens niemand verwacht, maar wat 'n minister in de Ka mer zegt, pleegt indruk te ma ken Dat er moeilijkheden in de kolenhandel «zijn in Zeeland is er gelukkig nog weinig van te bespeuren is bü het inval len van de koude geen aangena me verrassing geweest, maar met name het mannelijk deel der bevolking zal toch wel meer geïmponeerd zijn door het ïeiti dat de stakingen in Amster dam zowaar tot gevolg kunnen hebben, dat we minder tabak zullen krijgen. Is de situatie nu werkelijk zo krap, of is dit een propagandastuntje. dat er mede toe leiden moet, dat de stakers Weer aan het werk gaan? Tenslotte hebben in het bin nenland de kappers voor nieuws gezorgd. De tarieven voor knip pen en scheren zijn te laag. Geen enkele Figaro is nog in staat een lbnend bedrijf uit te oefenen, als hij niet zelf van "s morgens vroeg tot 's avonds laat in touw is. Omhoog dus met de tarieven, opdat ook Fi garo zijn brood hebbe! De meest sensatiewekkende acteur op het internationale to neel was Oom Jozef in Moskou, -ditmaal optredend in zijn trans- formatieschets „De Vredesapos tel". Johan Kaart brengt het er meestal beter af: als hij een dwaze streek uithaalt gelooft net publiek erin. bij Jozef blijft men sceptisch. Oi' heeft Stalin toch eerlijke bedoelingen? Kravchenko krijgt het in Pa rijs toch minder gemakkelijk cian velen verwacht zullen heb ben. Zou het misschien niet zó zijn, dat twee propaganda-insti- tuten, het Amerikaanse en het Russische, bezig zijn te trachten, elkaar de loef af te steken? Er is in ieder geval reden te over om het proces met aandacht te blijven volgen. En dan is er tenslotte Kardi- naai Mindszenty, wiens arres tatie in Hongarije zoveel stof in de wereld heeft doen op waaien en wiens proces een zandstorm verwèkt. Terwijl de hele mensheid ervan overtuigd was, dat Mindszenty onschuldig door de Stalinisten gegrepen was. verbijstert hij de menigte door alle beschuldigingen te aanvaarden en alles te beken nen. Nu hebben er in het ver leden vaker in Sowjetproces- sen bekentenissen sensatie ge wekt Zo hebben destijds de vrijwel complete generale stat en marinestaf in Moskou zich zelf practisch ter dood veroor deeld. Hebben de Russen dan toch een middel om iemand tot nauwelijks psychologisch aan vaardbare zelfbeschuldiging te brengen? Het antwoord op deze vraag doet er niet toe. Want zelfs als de kardinaal gedaan heeft wat hij bekent, is hij een bewonderenswaardige figuur. De Man van de Week. Want wie zal het in het Westen een halsmisdaad achteft als iemand probeert zijn volk van het bols jewisme te redden! De ontmanteling van de Westduitse industrie. Te Berlijn is Vrijdag officieel medegedeeld, dat in de Britse be zettingszone van Duitsland thans 598.000 ton aan installaties ont manteld zijn. Het aantal geheel ontmantelde fabrieken bedraagt 247. In 189 fabrieken is men met de ontmanteling bezig, zodat er in 101 van de 537 fabrieken nog met ontmanteling begonnen moet wor den. Van de ontmantelde installaties ging o.a. naar: de Sowjet-Unie 103.896 ton. Frankrijk 13.639 ton. het Verenigd Koninkrijk 13.112 ton, Egypte en de V.S. ontvingen het minst. n.L respectievelijk. 20.6 en 1.5 ton. Communistisch offensief tegen Italiaanse regering. Socialisten en communisten in Italië maken zich gereed voor een nieuw offensief tegen het kabinet de Gaspari, zowel in het parlement als daarbui ten. „Tegen de eventuele toetre ding van Italië tot het Atlan tisch pact en de Europese Unie" aldus luidt de leus voor de campagne. Het eerste deel van het proces Mindszenty het verhoor van de beschuldigden is thans ten einde. Tijdens de zitting van Vrijdag kwam het opnieuw tot een dramatisch hoogte punt, toen de brief ter sprake kwam, die de kar dinaal voor zijn arestatie heeft geschreven en waarin hij iede re bekentenis bij voorbaat vervalst of het gevolg van mense lijke zwakheid verklaarde. Deze brief werd gepubliceerd in de „Times". Op een vraag van de presi dent aan de kardinaal of hij de ze brief inderdaad geschreven had was het korte antwoord: „ja". „Wanneer schreef U deze brief?" De kardinaal antwoord de: „In November 1943". Hoe denkt U thans over deze brief?" „Toeit zag ik vele dingen nog niet zoals ik ze nu zie. De ver klaring, die ik toen aflegde is niet geldig. Mijn huidige opvat ting is neergelegd in de brief, die ik schreef aan de minister van justitie". De kardinaal verklaarde des gevraagd, dat zijn behandeling in de gevangenis goed was en dat hij alle gelegenheid had ge had om met zijn verdediger te spreken. De president las tijdens de zitting ook een rapport voor van de Nationale Bank van Hongarije, waarin de door de kardinaal ontvangen bedragen op een totaal van 141.000 dollars worden becijferd. Hiervan was Mu'rkos, van zijn functie Generaal Markos is afgezet. Wegens ,<ernstige ziekte". Generaal Markos, de leider der Griekse opstandelingen, is door het hoofdbestuur van de Griekse communistische party uit zijn functie ontheven. Dit verrassende nieuws werd Vrij dagavond meegedeeld door de radiozender der opstandelingen. Volgens het bericht is Mar kos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervullen". Het besluit was "„ergens in het gebied van het Gramosgcbcrgte in Noord- Griekenland op 30 en 31 Janu ari genomen. Ook de minister van buitenlandse zaken in de „democratische regering" zou van alle plichten ontslagen zijn wegens ernstige ziekte. Men gelooft te Athene, dat Markos zal worden opgevolgd door generaal Goessis. die tij dens de jongste regeringsaan- vallen op Kastoria voor het eerst de aandacht op zich ves tigde. Markos werd in 1906 gebo ren. Na zich uit Klein-Azië in Saloniki te hebben gevestigd, sloot hij zich in 1924 bij de communistische partij aan, waarvan hij standvastig aan hanger is gebleven. Landbouwcongres P.v.d.A. Drie honderd vertegenwoor digers van het agrarisch deel der Party v. d. Arbeid ver gaderden te Utrecht, waarde dr. Wlardi Beekman-stichting een tweedaags agrarisch con gres organiseert. Partijsecre taris Woudenberg, opende by ontstentenis van Koos Vor- rink het congres. Ir. J. Kluitenaar trad op als congresvoorzitter. Prof. dr. E. de .Vries, sprak over dc Nederlandse 'landbouw en het buitenland. Ir. A. Von deling over het toekomstige landbouwbeleid in Nederland.1 Aan de minister van land bouw ir. Mansholt is ge vraagd het congres Zaterdag met een samenvatting te slui ten. slechts 4800 dollars omgewisseld Kardinaal Mindszenty stond daarna op om te verklaren, dat volgens de deviezenbepalingen. hij de Hongaarse regering ten volle de schade wilde vergoeden veroorzaakt door de clandestie ne verkoop van dollars, ontvan gen van het Vaticaan en uit Amerika. Gedurende de tijd dat het Hof verdaagd was las de kardinaal op de verdachtenbank zittend in de bijbel. Dr. Nagy, secretaris van dc Hongaarse Katholieke actie, die vóór Mindszenty werd verhoord ontkende verraad te hebben gepleegd. Wel achtte hij zich schuldig aan speculatie in vreemde valuta. Ook prins Paul Eszterhazy verklaarde zich schuldig aan het opkopen van dollars tegen zwar te prijzen van kardinaal Minds zenty. Eszterhazy bezat voor dc oor log bijna 300.000 aerces land met inbegrip van 320 dorpen. De prins zeidg nimmer tot een po litieke organisatie behoord te hebben. Tijdens de oorlog had hij een Joodse rabbijn verbor gen gehouden en gered van ach tervolging door de Nazis. Na een korte pauze verzocht tot veler verrassing de verdedi ger een onderzoek te doen in stellen naar de geestvermogens van de prins, die naar hij zei gemakkelijk te beinvloeden was. Dit verzoek werd afgewezen. De grijze secretaris van Esz terhazy, dr. Horvath nam tijdens een verhoor alle verantwoorde lijkheid voor de dollartrans acties op zich. De prins bestreed dit echter en zeide, dat het zijn geld was geweest én de secre taris dus niet verantwoordelijk kon zijn. De jonge echtgenote van de prins, de vroegere prima balle rina van de opera te Boedapest, volgde in angstige spanning het verhoor. Toen dr. Horvath weer naar zijn plaats kon gaan, maakte hij eerste een buiging voor de pre sident en daarna voor zijn werk gever. Na ccn korte onderbreking van dc zitting deelde de presi dent mee dat hij en de vier an dere rechters het er over eens waren, dat het voorbeeldige ge drag van dr. Nagy tijdens dc oorlog in aanmerking moest worden genomen. Hij had per soonlijk 86 kinderen uit handen der Nazis gered en zyn invloed aangewend ten gunste van an dere vervolgden. Onder het publiek in rechts zaal bevonden zich leden van ■gezinnen van terechtgestelde functionarissen van vakvereni gingsleden. advocaten, priesters, leden van boeren- en vrouwen organisaties en politie-beamb- ten. Vermeld zij hier, dat dé Ne derlandse bladen bij hun versla gen over het proces uitsluitend zijn aangewezen op de bericht geving van de grote buitenland se persbureaux Reuter en A. P. DE UITSPRAAK MAANDAG? Te Boedapest was men van mening, aldus een corespondent van Reuter, dat Maandag uit spraak zal worden gedaan in het proces tegen kardinaal Jo sef Mindszenty en zijn zes me debeschuldigden. Men verwacht dat Zaterdag de laatste zitting van het proces zal worden ge houden. De algemene opvatting voor het proces, dat dq kardi naal ter dood veroordeeld zou worden, heeft plaats gemaakt voor twijfel, dat dit zal gebeu- Alle verkeer naar Sowjet-zöne verboden. VERSCHERPING DER TEGEN- BLOKKADE Dc Britse en Amerikaanse au toriteiten hebben alle interna tionale grensverkeer naar de Sowjet-zone verboden. De verte genwoordigers te Berlijn van dc kleine Westelijke staten zijn van dit besluit op de hoogte ge bracht. Op dit élgemeen verbod zijn enkele uitzonderingen gemaakt. Zij betreffen personenauto's voor zover deze alleen passa giers en huil persoonlijke ba gage met zich voeren. Het verbod treft in de eerste plaats de Nederlandse expedi teurs. die met behulp van vrachtwagens een 'uitgebreid verkeersnet tussen Nederland en de Sowjetzone, Polen en Tsjecho-Slowakije hadden geor ganiseerd en die tot dusverre er in waren geslaagd het han delsverkeer met de genoemde landen gaande te houden. KORTE PREDICATIE WAAROM?! Waarom hebt Gij ons Numeri 21 Sm. Nee, U kent niet de eerste, die het U afvraagt, of die het uit roept, het uitschreeuwt mis schien: Waarom al dat leed, die pijn, in.de wereld en in mijn leven? Het is een oude vraag, een wereld-oude klacht. Toch staat er in het begin van de bijbel: en God zag al wat Hij gemaakt had en zie, het was zeer goed. Dus Hem treft geen schuld. Nu kunnen toe zeggen: en dat is juist de mensen hebben er de. klad in gebracht, en toch is dit op onze vraag geen bevre digendantwoord, want. dan zou den we evenwicht willen zien tussen persoonlijk lot en per soonlijke schuld, maar waarom krijgt de één zoveel en gaat de ander vrijuit? Is dit een aan klacht? Maar dan raak je nog verder van huis, want wie de Onschul dige beschuldigt komt pas recht in de nood. Kijk maar naar Israël. Ze worden door slangen gebeten. 't Loopi uit op de dood. Of is uw waarom een klacht, eeft schreeuw om een antivoord? Dan is er een antwoord. Want wanneer Israël zó gaat. roepen uit z'n nood, dan moet Mozes 'n koperen slang malcen en wie. ge looft in dc door God gegeven genezing, die wordt.uit de nood gered. Dat is Gods antwoord, dat Hij nog duidelijker gegeven heeft in Christus' kruis. (Joh. 3:15). Zijn antwoord is: Ik heb' u lief. Hel schijnt slecht te passen bij de vraag en toch is dit genoeg. Want nu ik weet, dat Hij in Christus naar mij heeft omge zien, nu is Zijn liefde mijn hou vast temidden van alle raadse len en de onbegrepen leidingen Van mijn leven. Nu weet ik, dat niets mij zal scheiden van Zijn liefde. Nu gaan ook mijn xoaaroms verstommen en ik word stil. En in die stilte ga ik het nog eens ■vragen, maar nu doe ik het zo: Heer, wie ben ik, dat Gij mij zó hebt liefgehad. Die aan 't kruis U liet verkopen, en mij minde tot de dood? Heer, waarom?! Overleg met Republikeinen zou geschaad worden Iu een brief aan dc Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, welke werd opgesteld in de ver gadering der Bijeenkomst Fe deraal Overleg van Vrijdag, schryft dc voorzitter der B.F.O. Sultan Hamid II, dat het de B.F.O., in verband met de hui dige verhoudingen in Indonesië, minder gewenst voorkomt, zich reeds aanstonds uit te spreken met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad. Het schrijven, dat werd opge steld naar. aanleiding van het verzoek van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon aan de B.F.O. om de resolutie in be schouwing te nemen, vervolgt: In 't bijzonder is de B.F.O. van oordeel dat 'n zodanige uitspraak mogelijkerwijs de voorgenomen besprekihgen met de republi keinse leiders op ongunstige wij ze zou kunen beïnvloeden, het- geen zij zo mogelijk zou wil- len voorkomen. Hierbij heeft mede een punt van overweging uitgemaakt dat. indien de be deelde besprekingen tot positie- ve resultaten 2ouden leiden, het waarschijnlijk mogelijk zal zijn, j met ovengenoemde republikein se leiders 'n gezamelijk stand- punt met betrekking tot meer- genoemde resolutie te bepalen, i hetgeen, naar het ons voorkomt. zowel in het binnenland als in j het buitenland meer effect zou kunnen sorteren dan kan\vorden verwacht van een uitspraak der B.F.O. alleen. Intussen zal i oe B.F.O. op deze aangelegen- l beid gaarne terugkomen en mo- gelijk te zijner tijd alsnog van haar oordeel iaten blijken. C. METSELAAR. Truman vormt een corps onderhandelaars. Volgens de conrespondent te Washington van de New York Times wil president Truman een speciaal corps van geschoolde onderhandelaars instellen om de Ver. Staten te vertegenwoordigen op in ternationale conferenties Als eventuele leden van het onderhandelaars-corps worden genoemd Lovett, Jessup, Clayton en Byrnes. Bijzondere uitkering op gewone dienst geraamd op f 318.000 Nog geen reden voor optimisme De gemeentebegroting van Middelburg voor 1949 sluit iu inkomsten en uitgaven gewo dienst met 4.485.757,53 en kapitaald. van f 4.941.325,70 met 'n post onvoorzien van 108.100,79, De z.g. bijzondere uitkering, van het Rijk, die moet dienen om de gewone dienst sluitend te maken, mag voorhands worden geraamd op 318.000. De bijzondere uitkering, die verkregen wordt door toepas sing van dc Wet Noodvoorzie ning gemeente-financiën, werd in het begin van 1948 voor Middelburg voorlopig bepaald op 159.000. Het was echter terstond duidelijk, dat dit be drag onvoldoende was om de gewone dienst sluitend te krij gen én te houden en dit klem de te meer, omdat de defini tief vastgestelde uitkering ook voor 1919 en 1950 blijft gel den. Vanzelfsprekend hebben B. en W. dan ook bezwaren ingediend. Hoewel officiëei nog geen beslissing is gevallen, mag thans met enig voorbehoud worden aangenomen, dat de bijzondere uitkering wordt be paald op f 265.000. Hierbij kan dan nog een toeslag van 20% van die uitkering worden gevoegd, een cadeautje voor 1949 van de minister aan alle gemeenten, die de bijzondere uitkering ontvangen. Dit alles gevoegd by het feit, dat ook op de z.g. alge mene uitkering over 1949 een toeslag van 20% zal worden verleend en dat de opbrengst van enkele belastingen of op een'en daarop hoger dan vo rig jaar kon worden geraamd, heeft er toe geleid, dat een zij het nog labiel evenwicht tussen uitgaven en inkomsten kon worden verkregen. HERSTEL EN YEBETERIN G Reden voor uitbundig opti misme is er intussen nog aller minst'. Het begrotingsbeeld wordt namelijk door enige factoren beïnvloed. In de eerste plaats moet het onderhoudswerk, dat in de oorlog op de achtergrond is geraakt en ook daarna niet kon worden behartigd, in de komende jaren worden inge haald. Men wil dit in acht achtereenvolgende jaren ver wezenlijken. De thans versche nen begroting is de eerste, die met uitgaven daartoe is be last en in de komende jaren zal dit in toenemende mate het geval zijn. Dan doet zich de omstandig heid voor, dat dc gemeente gedwongen is gelijktijdig met herstel van door oorlogsom standigheden beschadigde of vernietigde objecten verbete ringen aan te brengen, waar van de kosten niet door het Ryk worden gedragen in de vorm van bijdragen in oor logsschade. Dit geldt byv. voor het herstel van de sin gels. dat naar schatting 450.000 zal kosten, waarvan wellicht maar 200.000 op de z.g. wederopbouwrekening zal mogen worden geboekt. Tenslotte moet rekening worden gehouden met verho ging salarissen en lonen van gemeen tepersoneel, de invoe ring van het stelsel, waarbij de kosten van de dienst Ge meentewerken over de ver schillende werken worden om geslagen en het feit, dat de kapitaaldienst niet de uitga ven bevat voor aanschaffing van materiaal, uitvoering van werken, enz. Deze uitgaven zullen bij afzonderlijk begro- tingsbesliiit moeten worden opgevoerd. SOBERHEID BETRACHT Het college van B. en W. heeft aan de Raad meegedeeld, dat bij de raming in de be groting overal de nodige so berheid is betracht. Slechts indien in de komende jaren 't financieel beleid met omzich tigheid wordt gevoerd, zal het nu verkregen evenwicht kun nen worden bewaard. Kapitaal uitgaven zullen alleen dan ge- sohieden wanneer tevoren vaststaat, dat de daaruit voor de gewone dienst voort vloeiende uitgaven kunnen worden opgevangen en nieuwe uitgaven zullen slechts ten laste van de gewone dienst kunnen worden gebracht, in dien daavoo.r dekking aanwe zig is. Zover de omstandighe den dit toelaten moet getracht worden ten laste van de dienst 1949 en ten bate van de dien sten 1950 e.v. bedragen te re serveren, die de nadelige in vloeden. welke door dé alge meen versoberende maatschap pelijke situatie in de komen de jaren op de gemeentelijke fihanciën zullen worden uit geoefend, opgevangen kunnen worden. (Vervolg op pag. 3). Griep-epidemie heeft hoogtepunt bereikt. Ten aanzien van de griep epidemie kan gezegd worden, dat deze zich op het ogen blik over het gehele land verspreid heeft. Er kon in de laatste weken een toene ming van het aantal griep gevallen worden vastgesteld, maar in medische kringen neemt men ■'aan, dat thans waarschijnlijk het hoogtepunt is bereikt. Alhoewel er zich enkele sterfgevallen hebben voorgedaan, behoudt de griep epidemie een zeer goedaardig karakter. Om echter op alle eventua liteiten voorbereid te zijn. heeft de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid aan de inspecteurs voor de Volksge zondheid verzocht met de art sen maatregelen te beramen, indien zich in de toekomst eens het geval zou kunnen voordoen, dat door overgrote drukte hulp bij de verpleging schaars of in het geheel niet te vrek-rijgen is. Door de inspecteurs wordt daarom aan de artsen en wijkverpleegsters aangeraden uit te zien naar personen, die in tijd van nood kunnen helpen bij het verplegen van patiënten. Hopelijk zal Hit niet nodig zijn, doch het is het beste om voorbereid te zijn. indien onverhoopt de epidemie toch. nog haar goed aardig karakter zou verlie zen. Overbevissing van de Noordzee. Op het visserijweekend, dat Vrijdag en Zaterdag op.de volks hogeschool te Bergen (N.H.) wordt gehouden, hield Vrijdag de directeur der visserijen, ir. G. J. Lienisch, een inleiding. Hij zeide o.m.: Er is sprake van overbevissing op de Noord zee. die binnenkort fatale ge volgen zou kunnen hebben voor het visserijbedrijf voor alle lan den, die op de Noordzee rissen. Hij propageerde een interna tionale regeling tussen de hier bij betrokken landen voor dc vangstbeperking, en een spoe dige bindende afkondiging voor de maaswijdte der netten en de maten van de vis. Telegram van Sukarno x aan B.F.O. Sukarno heeft aan de Bij eenkomst Federaal Overleg een telegram gezonden, aldus verneemt Aneta.. Toen Aneta de voorzitter van de B. F. O. inlichtingen hierover vroeg, luidde het antwoord: Geen commentaar. Massa-arrestaties in Polen. ONDER VOORMALIGE OFFICIEREN Dc Poolse regering heeft Vrijdag voor het eerst officieel gewag gemaakt van massa-ar restaties in 't geheie land onder voormalige officieren van de A.K. tijdens de oorlog een ondergronds verzetslege^, dat zich onderscheidde bij de op stand te Warschau. Volgens niet-officiële berich ten zouden o.m. studenten* en enkele priesters, die vroeger als aalmoezeniers van A.K.-een- heden optraden, gearresteerd zijn. De binnenlandse strijdkrach ten van de A.K. werden door de Poolse oorlogsleider gene raal Sikorski in het leven ge roepen en van Londen uit geleid door de Poolse regering in bal lingschap. In 1945, tegen het eind van de oorlog, sloten en kele leden van de A.K. zich bij de ondergrondse beweging te- i gen de regering aan en vochten 1 tegen regeringstroepen nabij de Oekrainse grens. Enkele hunner werden gevangen geno men. doch later vrijgelaten krachtens een amnestie-besluit viert Mexico zijn grondwetsdag (1917) MORGEN hoopt de Zwolse vierling Rini, Han.«Dicky en Elly Kiffers zijn zes de verjaardag te ge denken. Crematie stoffelijk overschot S. F. van Oss. Te Westervcld werd Vrij dag gecremeerd het stoffelijk overschot van de heer S. F. van Oss, hoofdredacteur en leider van het weekblad de „Haagsche Post". In de aula vap het crematorium sprak allereerst een zoon van de overledene, de heer A. O. van Oss. Mej. dr. H. M. Jacobs, oudste redactie-lid van de „Haagsche Post" noemde de overleden hoofdredacteur de vader van de „Haagsche Post"-familie. Namens directie en perso neel van de „Haagsche Post" sprak nog de heer W. C Bur ger, waarna de heer A. O. van Oss de sprekers en aan wezigen dankte. Mislukte aanslag op Shah van Perzië. De Sjah van Perzië is Vrij dagmiddag licht gewond ge raakt door schoten, die van dichtbij werden afgevuurd door een journalist, genaamd Fachre Rai. Volgens een kort na de a!an- slag uitgegeven communiqué werd de Sjah licht gewond aan zijn lip en in de rug. Naaat de eerste hulp vcr- leend was in een naburig zie kenhuis, is de Sjah naar zijn j paleis teruggekeerd. De man, die de aanslag i pleegde, werd door het publiek aangevallen en later ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Teheran, dat in ver band met de aanslag op de sjah te Teheran de staat van be leg is uitgevaardigd. De hoofd punten van de stad worden be waakt door soldaten. Bewapening van arbeiders in de Sowjei-zóne? Alle communisten in de be drijven der Russische bezet tingszone, die trouw de richt lijnen der partij volgen, zullen vergunning krijgen wapens te dragen, aldus het blad „Tele- gvaf", dat te West-Berlijn ver schijnt. Ingevolge die beslissing, al dus het blad, zijn 'thans te Leipzig 12 a 14.000 arbeiders bewapend. Voorts wordt vol gens hetzelfde blad nog verno men, dat binnenkort alle S. E.D.-ambtenaren een revol ver zullen krijgen. WEINIG WIND. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond. In de Noordelijke provincies over drijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke wind uit Wes telijke richtingen. Temperatuur hoven het vriespunt, maar in de ochtenduren plaatselijk nog lichte vorst. In liet overige deel van het land droog weer. Weinig bevolking en weinig wind. In de ochtenduren matige vorst In de middag tempe ratuur boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1