PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Walcheren nog niet gered De moeilijkheden in de kolenhandel BILT Kardinaal Mindszenty geeft de tenlastelegging toe r Gouden Grotius-medaille uitgereikt aan Churchill 192e Jaargang - No. 28 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hooldred.. G Balllntijn. Pl.verv.; W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 cL per week; t 3.90 p. kw fr. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 Februari 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nm. Minimum p. advertentie £2.50 Ingaz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent, „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 20. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen* Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160, te).2è De VOS Stalin is een sluwe vos. Toen Lenin stierf en Trotzki later door Russische geheime agen ten in Mexico vermoord zijn aangewezen opvolger scheen, wist de tegenwoordige Sowjet- dictator op behendige wijze de macht in handen te krijgen. Ogenschijnlijk liet hij daarna het hoogste doel van Lenin vol komen los: de wereldrevolutie. Hij gaf duidelijk te verstaan, dat Rusland de handen vol had in eigen huis. Ach ter de schermen bleef hij even wel stoken en in werkelijkheid verloor hij het aloude doel geen seconde uit het oog. Toen Hitier zijn fantastische en demonische carrière begon aarzelde de grote Stalin. Op zeer diplomatieke wijze speelde hij zijn spel, om echter uiteinde lijk toch de zijde der geallieer den te kiezen. Het staat echter vrijwel vast. dat als Hitler niet uit eigen beweging zo dwaas was geweest, Napoleons slechte voor beeld te volgen, Staltn nog lang de kat uit de boom zou hebben gekeken. Naarmate de strijden de partijen elkaar verzwakten en uitmergelden, werd de posi tie van de Sowjetunie immers sterker. Toen Hitler Stalin evenwel tot handelen dwong, - buitte laatstgenoemde de kansen, die samenwerking met de geallieer den hem bood, meesterlijk uit. Niet alleen liet hij de Sowjetle- gers door Engeland en Amerika bewapenen, maar bovendien speelde hij voor sfinx, zodra de bondgenoten onder elkaar trachtten uit te maken, hoe de wereld er na de oorlog uit zou moeten zien. Zo lang wachtte hij, dat Roosevelt en Chur chill begonnen te vrezen, dat zij na de overwinning aan Sta lin een kwade broeder zouden krijgen en bereid bleken con cessies te doen. Toen sloeg de sluwe vos in Yalta zijn slag. En naoorlogs Europa zag zich voor het feit gesteld, dat Rus land een gevaarlijke, bijna over heersende positie had veroverd. Het heeft er in de drie en een half jaar na de wapenstilstand weinig plezier van beleefd. Rus land ging rustig met zijn voor oorlogse agitatie voort en slechts op het nippertje ontsnapten, r.adat de Balkan. Midden- en Oost Europa „gesowjetiseerd" waren. Frankrijk en Italië aan hetzelfde, weinig benijdens- v/aardige lot. Dc koude oorlog is voor millioenen eenvoudigen vajn geest tot een nachtmerrie geworden en de vreedzame, da gelijks ronkende vliegtuigen van de "luchtbrug roepen herinne ringen wakker aan een benau wend verleden en een donkere toekomstmogelijkheid. En nu staat déze sluwe vos Stalin daar eensklaps met Ue palmtak van de vrede in de hand! Hij is bereid om met Tru man te praten. Om de bestaan de moeilijkheden uit de wereld te helpen. Er is weinig reden tot de ver wachting. dat een conferentie inderdaad uitkomst zal brengen. Men dient met Stalin voorzich tig te zijn. Maar toch is het teleurstel lend, dat Truman bij monde van Acheson, het aanbod zonder meer afgewezen heeft. Het zou juister zijn geweest, als men begonnen was langs diplomatie ke wegen een goede grondslag voor een conferentie voor te bereiden. Want „neen" zeggen is voor Acheson en Truman een klein kunstje. Maar vrede is voor Eu ropa een begerenswaardig be zit. En al geldt voor Stalin meer dan voor enig ander staats man, dat men op zijn daden rnöet letten en niet op zijn woorden, de vrede is toch ze ker een conferentie waard. Staatslieden kunnen hun tijd slechter gebruiken! Truman wil Stalin niet spreken. V.N. MOETEN INGESCHAKELD WORDEN. Thans heeft ook president Truman de voorstellen van Stalin voor een tweezijdige conferentie in het openbaar verworpen. Hij verklaarde Stalin noch in 1'olen of .Tsje- cho-SIowakye, noch op enige andere tot dusver door Sta lin genoemde plaats tc zul len ontmoeten. Truman deelde verslagge vers mee, dat de verklaring van Acheson was afgelegd na overleg met hem. De Ame rikaanse regering wil geen besprekingen. beginnen als door Stalin voorgesteld, ook niet indien andere mogendhe den daarin betrokken wor den, indien deze besprekingen buiten het kader van de Ver. Naties worden gehouden. Ook de Britse minister van Staat Mac Neil heeft te Shef field een verklaring afgelegd. Hij zeide „Indien het de Sovjet-Unie ernst is- lean men moeilijk begrijpen, waarom Stalin in zijn telegram de organisatie der V.N. négeert, die de Ber_ lynse kwestie op haar agenda heeft staan. Waarom heeft hij de normale diplomatieke methoden in de wind gesla gen en aan de journalisten gezegd, dat hij een onderhoud wenste met president Truman, alvorens dit aan Truman zelf te hebben gezegd?" Sensationele wending in het proces Hoop gevestigd op buitenlandse interventie De eerste -dag van het proces-Mindszenty, dat Donder dag tc Boedapest begon, heeft een sensationeel verloop gehad. Reeds aanstonds na de aanvang las de president van de speciale rechtbank 'n brief voor van de kardinaal aan de Hongaarse minister van justitie. In deze brief geeft de kardinaal loc, dat hij schuldig is en verzoekt hy de gerechtelijke actie tegen hem te staken, waar te genover hij bereid is -af te treden als primaat, van Hon garije. Na voorlezing stond dc kardinaal op om te verkla ren, dat hy de brief zelf geschreven hadden uit vrije wil. Het verzoek werd echter na een korte verdaging verwor pen. Na langdurige verhoren van de andere beschuldigden kwam 's middags om kwart voor vier kardinaal Mldszen- ty aan het woord voor het afleggen van een verklaring, De kardinaal was gekleed in een eenvoudig zwart priestcr- costuum, zag bleek, maar sprak met heldere stem. In antwoord op een vraag van de openbare aanklager of hij de beschuldiging gelezen en begrepen had en of hij zich schuldig voelde, zeide de kar dinaal: „Ik gevoel mij schul dig voor zover ik de daden, die mij ten laste worden ge legd heb begaan." Hij kon echter deconclusie, (lat zijn activiteit gericht was op de omverwerping van de Hon gaarse Republiek niet aan vaarden. Schooljeugd verza melde 300 Ion beukenootjes- Voor de oliefabi.ek „De Ploeg" te Maassluis is een schip aangekomen met 300.000 kilogram beukennootjes, die'in de herfst van het vorig jaar door de schoolgaande jeugd in Overijsel, Velu- we, Achterhoek en Bra bant met. duim en vin ger zijn vergaard. Van de verzamelplaatsen in den' lande zijn de noot jes naar een centraal punt vervoerd, gereinigd en gedroogd en daarna naar Maasluis ver scheept. De totale op brengst bedraagt niet minder dan 300 ton, eer. kwantum dat er zijn mag en een niet onaan zienlijke besparing van 's lands deviezenpot vormt. Naar schatting zal van deze partij noot jes ongeveer 100.000 kilogram olie verkregen worden. De olie is be stemd voor de fabrica ge van margarine, J Tijdens het verhoor ver klaarde de kardinaal verder, dat zijn plannen slechts be trekking hadden op een mo gelijke derde wereldoorlog en de omverwerping van het hui dige regiem met behulp van een derde mogendheid. Nim mer had hij deel willen ne men aan een directe poging tot omverwerping van de Re publiek. In het voorjaar van 1947, toen het geloof aan een op handen zijnde oorlog sterk was, werden hij en prof. Ba- ranayi, de tweede aange klaagde, het eens, dat dc pri maat van Hongarije tijdelijk staatshoofd 'zou worden, in dien het huidige regiem door buitenlandse interventie werd ten val gebracht. Er werden plannen gemaakt voor een il legale monarchistische orga nisatie, waartoe Hongarije in propaganda districten werd verdeeld. De hierop betrek king hebbende documenten werden in de kelder van de kardinaal gevonden. De kar dinaal gaf ook toe brieven te hebben geschreven aan Amerikaanse functionarissen. Twee gingen over politieke kwesties en over de oude kroon van de heilige Stepha- nus. Over één kwestie werd verzocht om gewapende Ame rikaanse interventie. Andere brieven hadden betrekking op Hongaarse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. „Ik moest deze schrijven", zei de kardi naal. „Ik voelde het aan als een humanitaire taak. Ik betreur het de eerste brieven te hebben gezonden. In het vervolg zal ik derge lijke aangelegenheden be schouwen in het licht van de souvereinïteit van de Hon gaarse staat." De eerste ploeg Vliegcroff iele ren. die op de school \an de U.A.K. niet de nieuwe I'ercival- lesvliegtuigen worden opgeleid, heeft thans de helft van zijn leertijd achter zich. Een formatie Percivals, bemand met luehtcadcttcn, tijdens een inslructievliiclu. (Vervolg op pa'g. 2). Een Duitse spion. Zes jaar gevangenisstraf werd voor het bijzonder ge rechtshof tc Amsterdam geëist tegen de Duitser Flesche, die te Haarlem in Mei 1940 was gearresteerd als Duits spion, Zijn verdediger vroeg in vrij heidstelling omdat Duitsland vóór de inval geen .vijandelijke mogendheid was en bovendien Flesche niet voor deze kwestie, maar voor een andere affaire naar Nederland was uitgele verd. Voor zijn diensten aan de vrede bewezen. Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Lpndense Guildhall is aan Winston Churchill de gouden Grotius-medaillo uitge reikt, uit „erkentelijkheid voor zijn diensten, aan de zaak van de vrede bewezen." De medaille werd enige tijd geleden aan Churchill toege kend door de Ver. voor Internationale Rechtsorde, die haar zetel in den Haag heeft. Churchill hield voor de vele aanwezige vooraanstaande Nederlanders en Britten een in zijn typisch persoonlijke stijl gesteld# rede. Daarin verklaarde hij diep getroffen te zijn door de vrien delijkheid, waarmee hij altijd door het Nederlandse volk was bejegend. Hulde bracht hij ver der aan Koningin Juliana, „de regerende vorstin van een staat, die zulk een prachtige rol heeft - gespeeld in de ge schiedenis". Tezamen met de naburen streven Engeland en Nederland naar een nauwere eenheid dan ooit sedert de val van het Ro meinse Rijk heeft bestaan, al dus Churchill, die voorts weer een pleidooi hield voor een Ver enigd Europa. Hij brak ook een lans voor een Europees Hoog gerechtshof. waar inbreuken op de verklaring van de rech ten van de mens kunnen wor den aanhangig gemaakt. Ofschoon wij nog ademen in de schaduw van het zwaard, besloot Churchill, voelen wij, dat Grotius en dc wijsheid van het verleden hun zegen geven I aan ons werk en ons leiden op ons pad!. Ten aanzien van Indonesië slak de Britse oorlogslelder Nederland 't volgende pluimpje op de hoed: De Nederlandse regering is vastbesloten t< streven naar werkelijke voor uitgang in Indonesië en het land te vrijwaren voor de greep van het tweelingmonster va» ar.vjrchie en communisme. De bijeenkorrist werd bijge woond door o.a. mevrouw Churchill en de jongste doch ter. mevrouw Attlee, sir Georg Aylwen, de burgemeester van Londen, jhr. mr. F Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State en mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, de voorzitter van dc- V.I.R.O., dié uit Nederland was overgekomen om de medaille uit te reiken. Hij bood deze aan als „een bescheiden hulde van interna tionaal denkend Nederland en als uitdrukking van de vriend schap, waarin de Nederlanders zich bij Churchill en bij het Britse volk aanbeVelen bij het Stichting Gedupeerde Grondgebruikers ontplooide een grote activiteit. Financiële Impasse kan overwonnen worden. „Wij hebben een goede zomer achter de rug, maar wij ztfn nog lang niet waar wij wezen moe ten: het is er nog verre van, dat Walcheren gered is, want van een normale opbrengst Iron op dc meeste bedrijven, die geïnundeerd zijn geweest, nog geen sprake zijn. Wij moeten dan ook met kracht opkomen tegen de gedachte, die hier en daar bes(aat, dat Walcheren er weer bovenop is!" Deze woorden werden gespro ken door de secretaris van de Stichting" Gedupeerde Grond gebruikers Walcheren, de heer J. L. Dregmans. tijdens een ver gadering van de afdeling Mid delburg in het Schuttershof al daar. Spreker wees op het belang van de zitdagen, die de Stich ting, eenmaal per week in Mid delburg houdt, omdat men dan zijn problemen en moeilijkheden aan het bestuur kan voorleggen en er getracht kan worden daarvoor een oplossing te vin den. Helaas maken nog te veel gedupeerden van deze gelegen heid geen gebruik. Dit geldt trouwens ook voor de onder steuning. die de P.B.V.O. als gift, waarop niet meer terug gekomen wordt, geeft aan hen, die onvoldoende gezinsinkom sten hebben. Dit wordt bezien over een tijdvak van 2Vz jaar. Het kapitaal, dat de landbouwer bezit, wordt buiten beschou wing gelaten; heeft hij kapitaal uitslaan, dan wordt wel met de rente rekening gehouden. Er zijn nog andere mogelijk heden om uit de financiële impasse te geraken. De Boeren leenbanken verstrekken een bij zonder bedrijfscrediet aan dege nen, die hun bedrijf wegens de oorlogsomstandigheden niet gaande kunnen houden en daar voor een voorschot nodig heb ben. Ook hiervan is nog niet voldoende gebruik gemaakt; sommigen namen zelfs een hy potheek op hun bedrijf! Er moet wel 3% rente worden be taald. maar van het bedrag, dat men van Landbouwherstel te goed heeft, wordt ook rente bij geschreven. Als de nood hoog is. kan men bij Landbouwherstel een voorschot op zijn vergoe ding vragen of prioriteit ver krijgen bij de afrekening. Behalve zij, die land hadden, dat in zee gevallen is, krijgen degenen met een grootboekin schrijving geen renteuitkering;- cleze wordt door Landbouwher stel verrekend. SUCCESSEN BEHAALD De heer Dregmans gaf vervol- gëns een overzicht van hetgeen de Stichting in 1948 heeft ge daan in het belang van de ge dupeerden. Hij wees in dit ver band op de prettige samenwer king met de overheidsdiensten, ondanks het feit, dat er wel eens wat te klagen was. In het voorjaar liet de vee- voorziening veel te wensen maar thans loopt deze voorzie ning goed, terwijl de schomme ling in de prijzen verdwijnt. Er is met succes een actie gevoerd ir. verband met de schatting van gebouwen en er werd bereikt, dat schuren, die voor 25% be schadigd zijn, hersteld wor den, inplaats van afgebroken. Kippenhokken voor minder dan 100 kippen komen nu ook aanmerking voor vergoeding. Toen de uitvoering werken in eigen bedrijf werd stopgezet, is gepleit om dit te doen hervatten. Dit is ook gebeurd, zij het niet meer op zoTn vlotte wijze als vroeger, hetgeen in verband met de omstandigheden wel. enigszins te billijken is. Er werd voorts o.m. geprotesteerd tegen heffing van 3% omzetbelasting- op de begroting van de uitvoe ring van werken in eigen bedrijf en tegen de buitengewoon la ge prijzen van het lucernehooi. DE VEEVOORZIENING Na de pauze werd gevraagd of men bij de_teruggave van vee hetzelfde aantal krijgt als des tijds werd ingeleverd. Hierop werd geantwoord, dat dit niet altijd het geval zal zijn omdat rekening wordt- gehouden met de kwaliteit. Een van de leden van het dag. bestuur merkte op, zonder thans reeds verder op de kwestie in te kunnen gaan, dat een nieuwe regeling ten aanzien van de veelevering voor de betrokkenen zeer ongunstig dreigt te zijn. zodat de toekomst wat dit betreft op het ogenblik somber is. Nadat de wens geuit was, dat Landbouwherstel bij de vergoe dinguitkering een specificatie voegt en er critiek was uitgeoe fend op het feit, dat hier en daar bij herverkavelingswerk- aamheden veel „rommel" ach ter gelaten was, sloot de heer J. Lorier deze goed bezochte over door gebrek aan sociaal I bijeenkomst met een dank gevoel bij de Friese collega's,woord aan de secretaris. dikwijls zware werk van natio nale en internationale weder opbouw." Voor ons, aldus mr. Kappey ne, blijft Grotius de man, die voor het eerst een systeem van internationaal recht en orde vestigde, een systeem waaraan Churchill grotere mogelijkhe den en nieuwe vergezichten verleend heeft. MINDER TABAK? In verband met de stakingen- Zoals bekend wordt- op het ogenblik in twee belangrijke sigarettenfabrieken te Amster dam gestaakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pet. van de Ne derlandse sigaretten-productie vervaardigd. In verband hiermede ziel dc regering zich voor de noodzaak geplaatst ernstig tc overwegen om bij de eerstvolgende bon- aamvyzing op 10 Februari a-s., welke 6 rantsoenen^ voor de mannen en twee voor de vrou wen zou hebben bedragen, deze terug te brengen tot vier voor de mannen en één voor dc vrouwen. B.F.O. neemt resolutie in behandeling. Op Vrijdag 4 dezer zal de Bijeenkomst Federaal Overleg in plenaire vergadering bijeen- komen o.m. ter behandeling van het verzoek van de hoge vertegenwoordiger van de kroon aan de B.F.O. om de resolutie van de Veiligheids raad in beschouwing te nemen, Naar aanleiding van betich ten, als zou de B.F.O. niet langer dan tot het einde van de week willen wachten op een eventueel antwoord van de Republikeinse voormannen en dat de B.F.O. de discussies zal aanvangen zonder de Republiek* wanneer de vooraanstaande- Republikeinen zich thans niet bereid verklaren. aan deze discussies deel te nemen, deelt de voorzitter der B.F.O. mede, dat dit in de vergadering van de B.F.O. zelfs niet ter sprake is gekomen en dat derhalve deze berichten van elke grond zijn ontbloot. De Sowjet van de stad Le ningrad heeft besloten een mu seum ter nagedachtenis aan de componist Rimsky Korsakol' le stichten. Ontploffing in een zjekenhuis. HOOFDVERPLEEGSTER ERNSTIG GEWOND. Donderdagmorgen om zeven uur heeft zich in de polikliniek van het Algemeen Ziekenhuis tc Harlingen een ontploffing voorgeiki-an, waardoor een hoofdverpleegster ernstige ver wondingen heeft opgelopen. De zaal, waarin de verpleeg ster een recept aan het klaar maken was, geraakte in brand. Toegesneld verplegend perso neel schoot onmiddellijk te hulp. De hoofdverpleegster blegk zeer ernstige brandwon den te hebben opgelopen en verkeert in zorgwekkende toe stand. Voorbijkomende arbei ders hielpen de brand blussen. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de ontploffing, hetgeen ten zeer ste bemoeilijkt woidt door het feit, dat de verpleegster nog niet verhoord kon worden. Men vermoedt, dat zij een verkeerde vloeistof heeft gebruikt zij zou aether in plaats van ge^ distilleerd water verwarmd hebben waardoor de ontplof fing is ontstaan. Kappers willen hogere prijzen. De landelijke organisaties van kapperspatroons hebben bij het Directoraat-Generaal voor de Prijzen een verzoek aanhangig gemaakt tot verhoging van en kele prijzen. Naar de mening van de kappersorganisaties zijn de prijzen, die thans mogen worden berekend, in verschil lende gevallen niet meer Ionend, aldus dc Volkskrant. De kappers zijn tot deze ac tie overgegaan naar aanleiding van de nieuwe voorschriften, die zijn uitgevaardigd ten aan zien van de prijsaanduiding in de zaken. De bepaling, dat de prijs, die mag worden berekend, duidelijk in de zaak moet wor den bekendgemaakt, heeft er toe geleid, dat de kappers thans niet mè'èr kunnen vragen dan het voorgeschreven bedrag. "Vóór deze voorschriften kwa men, berekenden sommige kap pers (noodgedwongen, zeggen de organisaties' wel eens iets meer. Getracht wordt nu deze hogere prijzen officieel goedge keurd te krijgen. Door 'cle Alg. Ned. Kruidc- niersbond. dc Ned. Chr. Kruide- niersbond en de Ned. R.K. Krui- deniersbond is opgericht de stich ting ..Kruideniers-Vakcentrale". Vandaag ...is het 10 jaar geleden, dat Sir Henry Deterding. oud-directeur-generaal van de Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van pe- troleumbronnen in Ned.- Indië. te St. Moritz overleed. is het vier jaar gele den dat Manilla dodr de Amerikanen bevrijd werd. Minister van den Brink beantwoordt vragen van het Kametlid Nederhorst Het publiek was zorgeloos! In de Tweede Kamer heeft de heer Nederhorst (Arb.) aan de mi nister van economische zaken vra gen gesteld in verband met de ach terstand in de leveranties op de toewijzingen welke In de kolen handel is ontstaan, met het gebrek aan eierkolen en met de distribu tie van cokes. Minister van den Brink merkte op. dat de schaarste aan hutsbxand- kólen oVeral in West-Europa op treedt. De productie van anthra- ciet is iets bij de raming achter gebleven. Dit zou geen betekenis hebben gehad als de verbruikers ook andere brandstoffen hadden willen opnemen. Hel algemene beeld der huisbrandpositie is niet ongunstiger dan verleden jaar. De j productie van eierkolen is in 1948 i iioger geweest dan in 1947. Voor een vermindering der fabricage behoeft niet te worden gevreesd. Dc moeilijkheden bij de afzet van gascokes zijn ontstaan doordat het publiek de voorkeur er aan gaf anthraclet af te nemen. Aange- er nu geen moeilijkheden zijn. Spr. constateert een zekere zorgeloos heid bij het gebruik van huis brandkolen. De heer Nederhorst (Arb.l vroeg of het niet beter was ge weest minder aan te wijzen, waardoor het publiek zuiniger zou zijn geweest. Voorts vraagt hij of de minister niet kan overwegen de prijsverhoging van f 0.50 der cokes te redresseren. De minister wees erop, dat men in veel strengere winter? kans heeft gezien voor verwarming te zorgen. Doordat de kolen sneller zijn opgenomen, is er eén zekere druk op dc mijnen ontstaan. De prijsverhoging voor cokes was noodzakelijk. Cochran naar Brussel en Den Haag. Merit* Cochran, het Ameri kaanse lid van de commissie der Ver. Naties voor Intlone- J sië, is Woensdagavond uit zien zowel gascokes als eierkolen Washington naar New York nodig zijn voor bet realiseren der vertrokken, waar liy Donder. bonnen, kan er niet toe worden dag pen lang onderhoud had met de Republikeinse delega- overgegaan ze bonvrij te maken. Als het publiek van het begin af genoegen bad genomen met de be schikbare brandstoffen dan zouden Werkwilligen worden gemolesteerd. Woensdagavond zijn in Am sterdam-Noord weer ruiten in gegooid van huizen van werk willige meisjes van de Hollan- dia-Kattenbürg-fabriek. De po litie surveilleert thans in heel Amsterdam-Noord en hoeft maatregelen getroffen om streng tc kunnen optre den tegen de groepen, dié zich hieraan schuldig maken. Communistische intocht in Peiping. Lange colonnes communisti sche troepen, voorafgegaan door "100 tanks, marcheerden Donderdag in triomf door Pei ping. Een speciaal vliegtuig met een „volks-vredesdelega- uit Nanking kreeg geen toestemming om te landen. De hoop van de regering op vrede verminderde door de aankomst van de delegatie te Sjanghai. Sowjet-Unie biedt graanleveringen aan. Op de internationale' tar- wecon leren tie te Washington liecft de Sovjet-Unie onver wacht; voorgesteld een vijfde deel van de benodigde tarwe te leveren. Dit zou een hoe veelheid betekenen van 100 millfoen schepel per jaar. Dit aanbod heeft onder de afgevaardigden op Ue confe rentie grote verrassing ge baard. De Ver. Staten en Ca nada hebben aangeboden een hoeveelheid van 500 millioen schepel te leveren. Argenti nië. dc andere grote leveran cier van graan heeft nog, niets van zich laten horen. tie bij de Veiligheidsraad. Co chran is vervolgens per vlieg tuig naar Brussel gereisd, waar h(j verwacht minister president Spaak te on S moe ten. Daarna zal hij naar Den Haag reizen voor besprekin gen met minister-president Drees en minister Stikker. Vervolgens zal Cochran zich per vliegtuig naar Indonesië begeven zonder Australië aan te doen. Antwoord van India, op Nederlands protest. De regering van India heeft o .-s.kiu.d, dat hel ontzeggen van he« cc*- van doorvlucht over of 'var. landen ln India aan Neder landse vliegtuigen noch in strijd is met de le Chicago onderteken de internationale burgerluchtvaart- ereenkomst noch een eenzijdige toepassing van sancties tegen Ne derland betekent. VOORSPELT HELDER WEER. Geldig tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig be wolking en weinig wind. In de ochtend matige vorst. In de middag temperatuur enke le graden boven het vries punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1