PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Snelle oplossing in Indonesië verwacht Stalin nodigt Truman uit Het bouwplan van de Zeeuwse boer BILT r B. en W. en de lectuur Activiteit te Batavia Vóór Maart interim regeling voor de West Vandaag Ontmoeting voorgesteld in Moskou of Oost-Europa .J rMeer bieten, minder Aardappelen 192e Jaargang - No. 27 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. - 'Hoofdred.: G. Ballintiju. PI. ver v.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 Cl. per week; I 3.90 p. kw.; £r. p. p. I 4.-15 per kw- Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Febr. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per 1 nm. Minimum p. advertentie f250 Jngez. mededelingen dubbel tariet Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzce: N. Bogerdstr. C 160. tel.24 Er ïs in de Nederlandse pers nogal wat beroering verwekt door het wetsontwerp van mi nister Maarseveen dat aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid wil geven om toezicht uit te oefenen op de leesbibliotheken. Men zal zich herinneren, hoe dit probleem in de wereld kwam. In kiosken werd lec tuur aangetroffen, die zeden bedervend was en gevaarlijk voor de jeugd en al viel het in de pract\jk daarmee erg mee, eensklaps was er belang stelling voor dat vraagstuk ontstaan en de aandacht viel daarbij ook op de vele leesbi bliotheken. Er schijnen er hier en daar te zijn, die uitmunten door een flinke hoeveelheid „pikante lectuur". Het wetsontwerp nu, dat sa nerend wil werken, wil nu B. en W. de bevoegdheid geven het exploiteren van leesbiblio theken afhankelijk te stellen van een vergunning. Aan die vergunning kan de voorwaar de worden verbonden, dat de boeken, die B. en W. aansto telijk achten, uit de biblio theek worden verwijderd. Om dit laatste gaat het na tuurlijk en velen zjjn van oor deel dat hierdoor de vrijheid van drukpers op hoogst beden kelijke wijze in gevaar wordt gebracht. Het Vrije Volk noemt het wetsontwerp onaanvaardbaar. Het Parool acht het in strijd met de Grondwet. Trouw ver werpt het ai evenzeer, maar de Maasbode en De T|jd zijn voorstanders, al geeft liet het ontwerp weinig kans in de Kamer. Er zullen inderdaad weinig Kamerleden te vinden zijn, die aan B. en W. de bevoegdheid wensen te verlenen om uit te maken, wat eerbaar en wat (aanstotelijk is. Wie garandeert, dat in bepaalde delen van het land boeken over protestantis me, katholicisme, socialisme niet als aanstotelijk cn gevaar lijkvoor de zedelijke gezondheid der burgerij zullen worden be schouwd en dus door B. en W. uit de bibliotheken zullen worden verwijderd? De N.R.C. toornt ook tegen het wetsontwerp en zet boven zijn hoofdartikel als opschrift: „In de Prullemaud". Het blad betwijfelt niet alleen of de, colleges van B. cn W. wel ge acht mogen worden tot oorde len bevoegd te zijn. Op het gebied van zwemmen en ba den beleven we al, dat de ene gemeente oneerbaar vindt wat in de andere als gewoon wordt beschouwd, voortaan zal men de zelfde verschillen ook op het gebied der leesbibliotheken vinden» als dit wetsontwerp wet mocht worden. Trouwens: waar is dan de grens? Is het niet dwaas om aan leesbibliotheken te verbieden lectuur in voorraad te hebben, die in iedere boekwinkel vrij kan worden gekocht? Moeten B. en W. dan ook de bevoegd heid hebben om te bepalen, wélke lectuur de boekhande laar mag verkopen? Het is duidelijk, dat dit te ver zou gaan. Daarom zal dit wetsontwerp inderdaad verworpen moeten worden. Dit betekent natuurlijk al lerminst, dat men toe zou moeten staan, dat pornografie ten verkoop wordt aangeboden. Maar daar z|jn ook op andere wijze wel dammen tegen op te werpen. En trouwens: de Nederlandse uitgevers z|jn zelf zo verstandig, dat zij pornogra fie afwijzen en ook buitenland se pornografie, is onvindbaar. Mocht zij op onze lectuur- markt verschijnen, dan is in derdaad ingrijpen geboden. Maar niet van B. en W. Bemoeizucht van V.N.-commissie De ministers van buitenlandse zaken der vjjf Westelijke mogendheden, die Donderdag en Vrijdag te Londen byeen zijn geweest zijn na afloop der besprekingen ondershands overeengekomen, om zich te verzetten tegen enig voor stel, om in, verband met de Indonesische kwestie tegen Nederland sancties te nemen, aldus meldt de New York Ti- Dit besluit zou zijn geno- men tijdens een geheime bij eenkomst op Zaterdagmorgen, welke alleen door de minis ters van buitenlandse zaken hun onmiddellijke advi seurs werd bijgewoond. Naar verluidt, zouden zij voorlopig een afwachtende houding aannemen en zien, hoe de toestand met betrekking tot Indonesië zich ontwikkelt Zou in een later stadium de kwestie van het toepas sen van sancties acuut wor den, dan zouden zij onmiddel lijk wederom bijeenkomen om daarover opnieuw overleg te plegen. Naar verluidt, zijn zij ieder voor zich sterk tegen het toepassen van sancties, niet alleen omdat naar hun mening sancties niet uitvoer baar zouden zijn doch ook omdat men van mening ls, dat door het toepassen van deze sancties de Westerse Unie en het Atlantische pact gevaar zouden worden gebracht. EEN COMMUNIQUé Van officiële zyde wordt in Den Haag medegedeeld, dat. de inhoud van berichten, af komstig van buitenlandse pers- bureaux over ingrijpende wij zigingen in de Nederlandse politiek ten aanzien van Indo nesië ten enenmale onjuist is. Er is nimmer sprake geweest van een door de Nederlandse regering gevoerde „steriele politiële yan passieve weer stand ten aanzien van de Vei ligheidsraad", zoals men uit een van deze buitenlandse be richten zou kunnen lezen. Afdoende is gebleken, dat federaal Indonesië en Ne derland tezamen een con structieve politiek hebben kunnen uitstippelen. Met grote^aandacht volgt men in Den Haag de belangwek kende activiteiten te Bata via niet het minst in Indonesische kringen om tot snelle verwezenlijking te komen van de nieuwe rechtsorde tussen Nederland en geheel Indonesië. Ge deeltelijke overdracht van Nederlandse souvereiniteit aan de Veiligheidsraad, «aarvoor volgens persstem men in Indonesië van fede rale zijde beduchthid zou bestaan, is niet en wordt niet overwogen. OVERLEG GAANDE Van officiële zijde werd te Den Haag bekend gemaakt, dat momenteel te Batavia niet het minst in Indonesische krin gen zich belangwekkende activiteiten ontwikkelen om tot een snelle verwezenlijking te komen van de nieuwe rechts orde tussen Nederland en ge heel Indonesië. Alle berichten over een be paald plan daarvoor zijn echter praematuur, daar het overleg over een alle partijen bevredi gende oplossing in Indonesië en tussen IndoAesië en Nederland neg in gang is. De Nederlandse regering kan daarom in- dit stadium geen na dere mededelingen doen. BEMOEIZUCHT De commissie der V.N. voor Indonesië heeft Maandag in een brief gericht tot de wnd voorzitter der Nederlandse delegatie inlichtingen gevraagd over de vroegst mogelijke da tum. waarop z|j in kennis zal kunnen zijn gesteld van de houding welke de Nederlandse regering zal aannemen tegen over de resolutie van de Vei ligheidsraad. De commissie meent haar plicht als verte genwoordigster van de Vei ligheidsraad te verzaken, als zij zou nalaten, aandrang uit te oefenen op aanvaarding van de resolutie. Een van de on derdelen der resolutie, zegt de commissie in haaf- desbe treffend communiqué, waarvan de behandeling spoedeisend is, is de aan de commissie ver strekte opdracht met betrek king tot de vorming van de federale interim-regering. De commissie wijst er op. dat de resolutie eist, dat, tenzij par tijen met betrekking tot de federale interim-regering voor 15 Februari tot een overeen komst zijn gekomen, de com missie hierover verslag moet uitbrengen aan de Veiligheids raad en aanbevelingen moet indienen voor een oplossing der moeilijkheden. ANTWOORD AAN SUKARNO In de plenaire zitting van de bijeenkomst federaal overleg, die Woensdag in het voorma lige gebouw van de Volksraad te Batavia werd gehouden, is het antwoord behandeld, dat zal worden gegeven^ op de brieven van ir. Sukarno'" c.s. en drs. Moh. Hatta c.s., waarin deze zich, bij de vervulling van ze kere voorwaarden, bereid heb ben verklaard, besprekingen te voeren met de B.F.O. Het door de B.F.O. geformuleerde ant woord zou Woensdagavond te legrafisch aan vorengenoemde heren worden verzonden. Overleg van Minister van Schaik was zeer vruchtdragend Wijzigingen in het voor-ontwerp Naar wij vernemen, heeft minister van Schaik op zijn reis naar Suriname en de Ne derlandse Antillen, .met vele autoriteiten en met vertegen woordigers van politieke par tijen en andere groeperingen overleg gepleegd over een spoe dig in te dienen ontwerp van een interum-regeling voor Su riname en de Nederlandse An tillen. Aangezien het voornaamste doel van de interum-regeling is toekenning van de autonomie, welke aan deze gebiedsdelen in uitzicht is gesteld, is het be grijpelijk, dat de strekking vrijwel algemeen instemming vond. De nieuwe regeling zal eerst tot stand kunnen komen tege lijk met de eindregeling van de verhouding tot Indonesië. Om dat de datum daarvan niet bij benadering is vast te stellen, nam de regering het initiatief tot een spoedige indiening van een interum-regeling ingevolge art. 210 van de Grondwet. Voor overhaasting van de be handeling 'is echter evenmin reden. Als resultaat van de bespre kingen overweegt de regering thans, in het voorontwerp tal van «'ijzigingen aan te bren gen, deels van ondergeschikt be lang, deels ten aanzien van punten van betekenis. De re gering overweegt, de publica tie vóór begin Maart te doen geschieden, nadat het nodige overleg hier te lande heeft plaats gehad. viert de Finse oud- president Risto H. Ryti, die in 1946 door de Rus sen tot 10 jaar dwang arbeid werd veroordeeld (indien nog in leven) zijn 60ste verjaardag; 4 jaar geleden was de zwaarste luchtaanval op Berlijn van de afge lopen oorlog. Bon voor sinaasappelen. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo dat een vier de bon aangewezen kan worden. Uiterlijk 12 Februari moet het pu bliek de bonnen 614 en 619 alge meen bij een handelaar in groen ten en/o£ fruit inleveren. Bon 614 algemeen (voorkomende op de A-. E- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 619 algemeen (voor komende op de D- en E-kaarten) op 1 kg sinaasappelqp. In de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad ter behandeling van de begroting 1949 deelde de wethouder voor open bare werken, mede. dat een plan voor de bouw van Y-tunnels ge reed ligt en binnenkort zal worden gepubliceerd. Bevin verwierp verbod aan de K.L.M. Bevin heeft in het Lager huis het voorstel- verworpen, volgens hetwelk hij de K. L. M. behoort te verbieden het eiland Mauritius te gebruiken, nu het overvliegen van India op de Indonesië-route verbo den is. Engeland, zo zelde h|j, is tegen unilaterale sancties. Op de vraag van het links onafhankelijke labourlld Platts-Mills of Bevin niet van mening was, dat het veiliger zou zyn de Nederlandse lucht vaartmaatschappij een lan dingsverbod op te leggen met het oog op het feit, dat In dia en Pakistan dit deden, antwoordde Bevin: Internatio nale overeenkomsten zijn In ternationale overeenkomsten. De Engelse regering kan vol gens de luchtvaart overeen komst van Chicago de Ne derlanders deze route niet verbieden. Sir Thomas Moore (con servatief) vroeg of het geen vriendschappelijke daacl zou zijn de Nederlandse regering te helpen de terroristen in Indonesië te onderdrukken. Hierop gaf Bevin geen ant woord. Spaargelden liepen in 1948 met 20 millioen terug. De door de Nederlandse Spaar- baukbond gepubliceerde cijfers wijzen uit. dat gedurende de maand December 1948 bij de algemene spaarbank werd ingelegd voor een bedrag van f 28.119.074 en terugbe taald f 27.447.944. Het spaarbedrag nam dus toe met f 671.130, gedu rende 1948 beliepen inleg en te rugbetaling resp. f 347.586.563 en f 363.499.947, hetgeen een vermin dering van suaargelden betekent met f 15.913.384. Bij de bank-spaar- banken waren inleg en terugbeta ling in December resp. f 2.827.673 en f 2.348.483, en gedurende 1948 resp. f 34.311.019 en f 30.162.454, zodat de inleg hier de terugbeta ling overtreft met f 4.148.565. Geregelde KLM-dlenst Amsterdam-Batavia. Naar het A.N.P. van de K.L.M. verneemt, ligt het. naar aan leiding van opgedane ervarin gen in de bedoeling, via Mau ritius een geregelde dienst van Amsterdam naar Batavia op Ie bouwen. Binnen enkele weken zal. naar de K.N.A.C. meedeelt, mei liet herstel van de brug bij Or- then in dé weg UtrechtDen Bosch worden begonnen. Acheson verwerpt het aanbod Maarschalk Stalin heeft president Truman uitgenodigd voor een ontmoeting in de Sow jet-Unie of in een der Oost-Europe- se landen; dit nieuws heeft Woensdag de diplomatike centra in het Westen in rep en roer gebracht. De uitnodiging ge schiedde op enigszins ongebruikelijke wyze. Beide staatshoof den hebben immers herhaalde malen in het openbaar ver klaard geen bezwaar te hebben tegen een ontmoeting zon der zich echter rechtstreeks tot elkaar te wenden. Welnu, de Amerikaanse journalist Kingsbury Smith heeft de wereld een dienst willen bewijzen door op eigen initiatief de rol van be middelaar op zich te nemen. Dinsdag zond Smith, direc teur van de Europese afdeling van de International News Ser vice, het bureau dat Zondag het interview met Stalin ver spreidde, aan Stalin een tele gram met de volgende inhoud: „Excellentie, de officiële ver tegenwoordiger van het Witte Huis, heeft vandaag verklaard, dat president Truman gaarne de gelegenheid zou hebben met U in Washington te confereren. Zoudt U. excellentie, bereid zijn hiertoe naar Washington te rei zen? Zo niet, waar zoudt U de president dan willen ontmoe ten?" Reeds de volgende dag, Woensdag dus. kwam een drin gend antwoordtelegram uit Mos kou, gesteld in de Engelse taal en gericht aan Smith. ,.In antwoord op uw telegram, dank ik president Truman voor de uitnodiging naar Washington te komen. Ik heb reeds lang de wens gekoesterd naar Washing ton te gaan, hetgeen ik aan pre sident Roosevelt te Yalta en V. Ambtsgeheim, Begin dezer week zijn in Engeland de costuums, jassen, mantels, wollen japonnen en wollen stof fen vrij van punten geko- t men. De „Daily Express" publiceerde een foto van de echtgenote van de minister van Handel met in haar handen een wollen japon, die zij een week geleden met pun ten heeft gekocht. De minister had zijn eigen vrouw niets ver teld. Zilliacus en Kahn contra Kravchenko. Woensdag heeft het Brits.. Labour parlementslid Zilia- cus in het proces-Kravchen- ko een getuigenis afgelegd. Hij verklaarde het boek „Ik verkoos de vrijheid" te be schouwen als een onderdeel ener campagne van schande lijke propaganda om de voir ken geestelijk rijp te maken voor een derde wereldoorlog tegen de Sovjet-Unie. De Amerikaanse schrijver Albert .-Kahn had voor hem verklaard, dat Kravchenko bevriend was met de hoofd redacteur van een Oekrains fascistisch krantje. Kravchen ko ontkende de man ooit ont moet te hebben. Overigens weinig verandering De winter is tot nu toe zacht geweest. Het weer is in de laatste week van Januari zelfs zodanig geweest, dat reeds vele boeren met plannen rondliepen om tb gaan zaaien. Hierdoor wordt de aandacht gevestigd op de vraag, wat de Zeeuwse boer moet zaaien. Het boi&vplan zal hem zeker hoofd brekens gekost hebben, daar het opstellen hiervan mede be slissend is voor het rendement, dat zijn bedrijf hem in 1949 zal opleveren. H|j moet rekening houden met verschillende fac toren, waarvan de noodzakelijke vruchtwisseling cn daarnaast de te verwachten prijzen voor de producten het belangrijkste zijn. En juist over deze laatsten verkeert lijj gedeeltelijk in hel onge wisse, daar verschillende prijsbepalingen z|jn vervallen. Ten aanzien van de winter tarwe en het koolzaad- heeft hij de beslissing reeds lang voor de winter moeten nemen. De in druk lijkt gewettigd, dat wat de oppervlakte wintertarwe in Zeeland betreft, deze niet zo veel zal afwijken van vorige jaren. In 1948 werden ruim 17.000 ha. met dit product be- teeld. De stand van het gewas is nog niet te best te beoordelen Verschillende percelen lijken wel dun, doch ongelukken in Februari voorbehouden, zal de overwintering wel goed geluk ken. Het areaal koolzaad werd reeds vorig jaar sterk uitge breid. Bedroeg in 1946 de uit gezaaide en in 1947 geoogste op pervlakte in geheel Zeeland slechts 16 ha., voor 1948 was dit cijfer 1773 ha. De goede pr|js van 70 per 100 rkg. was hier niet vreemd aan. Ook de vast stelling van de prijs voor de komende oogst op 60 heeft vele landbouwers ertoe ge bracht ook thans een behoorlijk aantal h.a. met dit gewas te be telen. De stand is voorzover dit thans te beoordelen valt, niet slecht te noemen. DE AARDAPPELEN. De Zeeuwse boer zit echter met andere moeilijkheden. Ge simuleerd door de Overheid heeft hij in 1948 veel aardap pels gezet. Ruim 17.000 ha. brachten deze zomer en herfst een overvloedige oogst. Daar echter de prijs vrij was gelaten en er in geheel West-Europa een overschot van aardappelen boven de markt hing. leverde de afzet van zijn uitstekende product hem lelijke verliezen op. Nog steeds zitten tal van boeren met een groot percen tage van hun aardappelen, die zij slechts tegen veel te lage prijzen kwijt kunnen. Dat derhalve de oppervlakte, die zo dadelijk met aardappelen beteeld zal worden kleiner zal zijn dan in 1948. kan als zeker worden aangenomen. Daar komt nog bij, dat ook de export van de Zeeuwse poters niet zo vlot verloopt als gehoopt werd. Nog niet de helft kan worden af gezet, zodat hier vermoedelijk veel gelegenheids-telers zullen afvallen. Het is nu eenmaal zo. dat de meeste boeren achter de markt aantelen. SUIKERBIETEN. Tegenover deze inkrimping van het aardappelareaal zal vermoedelijk een toename van de oppervlakte suikerbieten staan, de toegezegde verhoging van de prijs, die de suikerfa brieken voor hun suiker zullen ontvangen, zal hiervan de in directe oorzaak zijn.. Juist hier echter past grote voorzichtig heid. In de eerste plaats dreigt bij een te grote uitbreiding het gevaar van een hernieuwd op treden, van de zoruïneuze ziekte, de bietenmoeheid. Ver schillende delen van Zeeland behoeven dan ook daarom al leen al niet te denken aan een grotere oppervlakte suikerbie ten. Maar daarnaast komt in de tweede plaats het gebrek aan arbeidskrachten gedurende de periodes, waarin de jonge bie tenplantjes verpleegd dienen te worden en waarin de bieten ge rooid moeten worden. Het chro nische arbeidstekort van enkele jaren geleden is vrijwel voor bij. maar juist gedurende enke le zeer drukke weken, treedt het weer op de voorgrond. Het Bureau .Oogstvoorziening. dat in de laatste twee jaren zo uit nemend werk heeft verricht, zal in 1949 zijn bembeiingen moeten inkrimpen, daar de be zuiniging, die overal in het staatsapparaat begint door te werken, ook aan dit bureau niet voorbijging. Voorts is het zeer wel moge lijk, dat 1949 niet een herfst zal opleveren met even gunstig weer voor de bietenoogst ais wij juist achter de rug hebben. Komt er inderdaad een natte herfst met een sterk uitgebreid bietenareaal, dan zijn de moei lijkheden niet te overzien. Tenslotte zit in de prijsbe paling ook nog een addertje on der het gras. Het zijn niet dc suikerbieten zelve, wier prijs] gegarandeerd wordt, doch het*| is het afgewerkte product, de suiker. De suikerfabrieken nu, zullen zeker eerst hun norma le kwantum verwerken en daar na het overschot. Er bestaat dan ook de kans. dat de con tracten hierop zullen zijn inge steld. Blijft de boer echter om wat voor reden dan ook met bieten zitten, dan heeft hij voor de afzet geen enkele garantie. Het staat in verband met bo venstaande redenen. die de Zeeuwse boer goed beseft, te beziën of de oppervlakte van 15.400 ha. suikerbieten van 1948 een aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. (Vervolg op pag. 2). president Truman te Potsdam heb medegedeeld. Ik betreur, dat ik deze wens op het ogen blik niet kan uitvoeren-.-daar dc artsen mij sterk afraden een lange réis te maken, in het bij» zonder over zee of door dé lucht. De regering der Sowjet-Unie zou een bezoek van de presi dent aan de Sowjet-Unie toe juichen. Er zou een conferentie te Moskou, Leningrad. Kalinin grad. Odessa of Yalta belegd kunnen worden al naar gelang de president zou verkiezen. „Indien echter deze voorstel len op bezwaren van de presi dent zolden stuiten, zou een ontmoeting kunnen worden ge arrangeerd in Polen of Tsjecho- Slowakije, zoals de president het wenst". Dit antwoordtelegram werd Woensdag in grote opmaak ge- plubiceerd door het Parijse blad France Soir cn vervolgens door alleHïersbureaux dé we reld in geseind. f AFGEWEZEN. In de ldop van Woensdag avond kwam het eerste officiële commentaar uit Washington en wel een commentaar in afwij zende zin. Dean Acheson, de nieuwe mi nister van buitenlandse zaken wees nameijlk in een verkla ring het aanbod van Stalin van de hand en voegde er aan toe. dat president Truman een ge lijke zienswijze had. De regering der Ver. St. wil geen tweezijdige besprekingen met de Sowjet-regering, indien deze gaan over zaken, waar ook andere landen bij betrok ken z|jn. In dat geval moeten ook deze andere landen aan do besprekingen deelnemen. De Westerse landen willen elk voorstel ter oplossing van de Berlynse kwestie overwe gen, indien dit voorstel hun rechten en verplichtingen niet aantast. Eerst als de kwestie-Berlijn is opgelost en de blokkade on gedaan gemaakt zijn de Wes telijke mogendheden bereid een bijeenkomst te houden ter be spreking van de Duitse kwes tie in z|]n geheel en van elke andere kwestie. KOM NAAR PARIJS. De Franse premier Queuille heeft een ander geluid laten horen. Queuille verklaarde op een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging: „Stalin zegt, dat zijn dokters hem een lange rins verbieden. Misschien zal Truman zeggen, dat zijn gezondheid geen reis naar Oost- Europa toe laat.. Ik zal echter Stalin en Truman gaarne in de gelegenheid stellen elkaar in Parijs te ontmoeten". Op het Britse ministerie van buitenlandse zaken had het nieuws over het telegram de uitwerking van een donderslag bij heldere hemel. De algemene indruk is, dat de Britse regering weinig geest driftig is over een mogelijk on derhoud Stalin-Truman, aange zien men geen enkele reden ziet, waarom Engeland en Frankrijk van besprekingen uit gesloten moeten worden. ACHESON WAS CRITISCH. Ondervraagd door correspon denten weigerde minister Ache son pertinent „door middel van persverklaringen betrokken te worden in gissingen over hypo thetische gevallen". Acheson zeide. dat hij niemand enigê bedoelingen wilde toeschrijven wat betreft de antwoorden van premier Stalin op een hem de vorige week door de Internatio nal New's Service voorgelegde vragenlijst. Acheson las langzaam de vra gen op, die door de News Ser vice aan premier Stalin waren gesteld en de antwoorden van Stalin hierop. De èerste vraag betrof de bereidheid van maar schalk Stalin om het uitgeven van een gemeenschappelijke verklaring in overweging te ne men, dat de regering der Sow- iet-Unie en die der VvS. niet het plan koesterden haar toe vlucht te nemen tot oorlog te gen elkander. Acheson zeide, dat het antwoord van maar-3 schalk Stalin op deze vraag niet gemakkelijk te begrijpen was. daar zowel de Sowjet- Unie als de V.S. en de andere leden van de V.N. zoals in het handvest was vastgelegd, plech tig hadden beloofd geen oorlog tegen elkander te voeren. Acheson beschouwde ook. de andere antwoorden van Stalin critisch. Tenslotte maakte Acheson er aanmerking op. dat de Sowjet- Unie zich bediende van persin terviews in plaats van de nor male diplomatieke kanalen om de Sowjet-politiek en -sugges ties mede te delen. „Al de nor male verbindingswegen zijn open. Wanneer ik blijk zou wil len geven van de ernst van mijn bedoelingen, zou ik andere wegen kiezen dan die van een persinterview". <;.1 ..«.ssiraat 28 in Tiel ili* 50.000ste «'uning. dit na de oorlog in Nederland is verrezen - krygt een ge denkplaat in haar gevel. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. .1. in 'i Veld, komt op 24 Fe bruari speciaal naar de Be tuwe om de plaat te onthul len in aamvezigheid van vele autoriteiten. VOORSPELT RUSTIG HELDER WEER. Weinig bewolking, droog weer. zwakke wind. In de vroege och tend. matige, doch op vele plaat sen in het Noord-Westen vaii het land lichte vorst en in de namid dag temperatuur iets boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1