T De galeien van Sluis We veroveren de Bierhalle van Hannover De Coöp. Veiling te Terneuzen Zeeuwse Almanak Namen deel aan hevige gevechten Geliquideerd door Prins Maurits ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 Ik was geheim agent in oorlogstijd XXXVIII) En horen hoe de ziekenbarak van kamp Lahde werd uitgemoord Het is ongelofelijk Als in trance loop ik langzaam weg van de gevangenis. Ik kan niet geloven, dat ik vrü ben. t Zal wel een val zijn. Ik wacht op iets, dat weer plotseling een eind aan mgn vrijheid zal maken. Dan hoor ik van de overkant van de straat een fluitje. Ik kijk op en zie mijn vriend Wim rustig en beza digd in de bleke lentezon op een laag muurtje zitten. Hij be duidt me, dat ik naar hem toe moet komen. „De heb op je zitten wachten", zegt hij, alsof er geen oorlog en geen Duits land is en alsof er nooit een gevangenis geweest is. „Kom naast me zitten, dan wachten we op Hoeben. Hij zal over een minuut of tien wel komen". Ik voel me wezenloos. Gebeurt dit allemaal werkelijk? „Waar zijn de anderen?" vraag ik en ga op de grond zitten met mijn rug tegen de muur. „Ze wachten op ons in de Bierhalle. We zijn ongeveer een uur geleden uit de gevangenis gegooid. De Bierhalle is onze ontmoetingsplaats. Maar ik wou hier op jou wachten." Ik weet niet of het zijn on verstoorbare stem is of de vreemde blik van een voorbij ganger, die me tot bezinning roept. „Wat denk jij er van?" zeg ik en sta op. „Waarvan?" vraagt Wim met een klank van verbazing in zijn stem. „Van die invrijheidsstelling!" „Niets! Wat moet ik er van denken? Het werd hoog tijd, dat is alles. Ik heb het nooit erg leuk gevonden". Hij zwijgt een ogenblik „Waarom vraag je dat? Wat bedoel je daar mee?" „Ik kan het nog niet goed geloven. Ik ben bang, dat ze er een beroerde bedoeling mee hebben. Maar ik kan die gevan genis niet meer zien! Laten we een stuk verderop gaan. En la ten we proberen er gewoon uit te zien. We vallen zo te veel op". Ik heb zo'n idee. dat het niet raadzaam is, dat men in ons een Auslander of een gevange ne herkent. Ons voorkomen broek in onze sokken gestopt, oude vuile kapotte overjassen, ons boord vastgemaakt met een stuk touw, onze kale koppen dat alles is nogal opvallend. We doen wat mogelijk is. al blijft dit beperkt tot het ophalen van onze broeken en het neerslaan van onze boordjes. Kort daarop komt Hoeben met een troepje gevangenen de straat door marcheren. Zijn ge zicht is goud waard, wanneer hij ons daar op een bank in het plantsoen ziet zitten. Hij is zó verbaasd, dat hij vergeet bij zijn troep te blijven en achter op raakt. Met open mond gaapt hij dit onbegrijpelijke wonder aan. Dan zoeken zijn ogen het plantsoen af naar een begelei der en wanneer hij die niet ontdekken kan, vraagt hij met wilde gebaren om een verkla ring. We steken als enig ant woord onze duimen omhoog' en laten hem koelbloedig voorbij gaan en door de gevangenis poort verdwijnen. Tien minuten later wordt ook Hoeben uit de gevangenis ge gooid. Men zou verwachten, dat hij in de grootste opwinding naar buiten zou komen rennen. Maar nee, hij strompelt op ons toe, even verdwaasd als ik was en. zijn gezicht drukt de hoogste verbazing uit. VKIJ. En dan gaan we met z'n drie- en op weg naar Bierhalle. Drie vrije mensen!. Sinds deze dag heb ik Han nover tamelijk goed leren ken nen, doch de straten en pleinen hebben er nooit zo uitgezien als op deze eerste wandeling na onze invrijheidsstelling. We kunnen hoeken omslaan, stra ten oversteken en gaan en staan waar we willen. De kleur der huizen is anders dan anders, de HAAN EN KIPPEN. Het bericht in de krant van Dinsdag over het hoen van de heer A. de Visser uit Wisse- kerke op Noord-Beveland, welk hoen reeds eieren heeft uitge broed en kuikens heeft gekre gen, heeft een herinnering wak ker geroepen. Mijn vader was een achtens waardig man en hij hield kip pen met een haan. Op een mor gen maakte hij zijn dagelijkse tocht nagx het hok en wie schetst zijn ontsteltenis, toen hij noch de kippen, noch de haan ontdekte! Hy snelde naai de politie en een dienaar van de Heilige Hermandad ging mee om zich ter plaatse te overtui gen van de diefstal. Het hok was leeg.... De veldwachter evenwel had vele detectivero mans gelezen en zei: Er is geen misdaad zonder fouten. Dus kro'p hij, de verontreiniging niet tellendin het hok om naar sporen te zoeken. En ziet: nau welijks zat hij er in, of er ont stond een afschuwelijk spekta kel. Er werd gegild en gekraaid, één voor één stoven de kippen te voorschijn, het laatst de haan en na de haan de veldwachter: onder de veren en de vlekken. Wat was het geval? De haan had zich verslapen en niet ge kraaid en de kippen waren blij ven slapen. En nu is het wat dat hoen van de heer de Visser aangaat maar de vraag, of het gebroed heeft omdat het zo vroeg lente schijnt, of omdat de haan ditmaal mis schien te vroeg gekraaid heeft. lucht, de hemel, de étalages, al les is vreemd en bedwelmend nieuw. Bij de ingang van de Bier- balie wordt ons de weg ver sperd door een dikke Duitser, blijkbaar de eigenaar. Hij treedt ons met uitgebreide armen te gemoet. „Geen buitenlanders!" schreeuwt hij. „Verboten für Auslander". Ik ken nu langzamerhand de mentaliteit van het super-ras, loop recht op de kerel af en zeg met een stalen, soldateske stem: „Hoe komt U er bij om mij op die manier de weg te versper ren. was!?" Zijn armen vallen slap langs zijn lichaam, zijn gezicht wordt lang cn zijn stem sterft weg tot een niet overtuigend gefluister. „Geen buitenlanders, mein Herr!" „Natuurlijk niet, maar en ik richt me zo groot moge lijk op, „houdt U mij voor een buitenlander!? Dat is een bele diging, mein Herr. Dat is wel summum!" „Nee. nee. natuurlijk niet, mein Herr. Verzeihung!" .Dan is het goed!" snuif ik en met een wenk naar Wim en Hoeben: „Kom mee, let niet op hem!" DROEF RELAAS. We lopen rakelings langs de overdonderde eigenaar het res taurant binnen, waar we de an deren vinden, elk met een glas bier voor zich! Ze zijn in een opgewonden gesprek gewikkeld met twee mannen, die we vroe ger in het moordkamp van Lah de ontmoet hebben. Hun verhaal is verschrikke lijk. Een paar dagen geleden hadden de autoriteiten besloten liet kamp te liquideren. De ge- interneerden zouden naar Han nover marcheren en daar in vrijheid gesteld worden. De mensen in het hospitaal en de ziekenhut waren op rapport ge roepen voor medisch onderzoek. Hun was gevraagd of zij kon den lopen. Was dit niet moge lijk, dan zouden ze met wagens gaan. De meeste ongelukkigen gaven aan de wagens de voor keur en werden in afwachting van verdere orders weer naar bed gestuurd. Toen het onder zoek geëindigd was, werden de deuren van het hospitaal geslo ten en was de Peitschman, de jonge Poolse beul, met zijn ma chine-pistool de verschillende kamers rondgegaan en had van de deuropening uit dc zieken ir hun bed doodgeschoten. Daar na was de hut in brand gesto ken. Er waren ongeveer negen tig mannen in het hospitaal ge weest toen dit gebeurde. De an dere gevangenen werden in co- lonne's ingedeeld en marcheer den het kamp uit. Zodra de laatste man het hek door was, ging het hele kamp in vlammen op. Ieder, die de marcherende colonne niet bij kon houden, werd er uit gehaald en moest langs de weg een kuil graven. Staande aan de rand van zijn eigen graf kreeg hij een nek schot, waarna de aarde weer in de kuil geschept werd en de mars verder ging We vragen ons af, waaraan wij het geluk danken, dat we juist op tijd uit die hel ontsla gen zijn. De neerslachtige stem ming duurt niet lang. We zijn te zeer in beslag genomen door de moeilijkheden van het ogen blik om eten en een slaapplaats te vinden. Het blijkt, dat „Stammtisch" het enige is, dat we zonder Marken kunnen krijgen. Het is een gerecht bestaande uit knol raap, een paar worteltjes, af en toe een aardappel en verder water. Maar het vult de maag en dat is al heel wat. Gelukkig krijgen we even later van een paar hulpvaardige landgenoten wat geld en twee Hollandse meisjes doen er wat vetbonnen en een broodbon bij. Het is na tuurlijk zeer edelmoedig, maar er zijn zeven uitgehongerde mannen, die moeten eten en dan betekent twintig gram vet en honderd gram brood niet veeL Dit is een probleem, dat om een onmiddellijke oplossing vraagt. We tracteren onszelf op een glas bier en beginnen een breedvoerige discussie. Paters en ik spelen een enigszins dic tatoriale rol en verordenen, dat elk lid van de groep moet pro beren zoveel mogelijk eten te bemachtigen, dat allemaal bij eengebracht en op de etensuren eerlijk verdeeld zal worden. De ontmoetingsplaats is de Bierhal le, tenzij we intussen iets be ters vinden. VERDER OP ZOEK. Dan moeten we verder een plaats zoeken, waar we kunnen slapen. We ontdekken weldra, dat de Bunker onder het grote station de enige mogelijkheid biedt. We vertrekken in optocht om de plaats in ogenschouw te nemen. Het blijkt, dat er zes grote schuilkelders zijn, diep onder het station, elk voor on geveer vierhonderd man. Bun ker nummer zes is voor de Aus- lander, wie het ten strengste verboden is hun gezicht in één van de andere kelders te laten zien. Maar bunker nummer zes stinkt zo ontzettend en is zo onbeschrijfelijk smerig, dat we besluiten ieder in een van de andere keldei-s te kruipen en de volgende ochtend bij elkaar te komen in bunker nummer drie, waar de hoofdingang is. Daar Wim en ik ons zeer tot elkaar aangetrokken voelen, be sluiten we bij elkaar te blijven en na tevergeefs naar een zit plaats gezocht te hebben (de kelder is stampvol Duitsers), nemen we onze toevlucht tot de enig overblijvende mogelijk heid: de vloer. Daar mijn jas de dikste is, spreidden we deze op het beton uit, gebruiken on ze jasjes als hoofdkussen en Wims regenjas als deken en leggen ons ter ruste. Het orgel van de St. Janskerk in Roosendaal, één der grootste van Noord-Brabant, da teert uit het einde van de vorige eeuw en beschikt nfet over voldoende middelen om bijv. werken van Bach te vertolken. Het kerkbestuur heeft het orgel dusdanig doen verbouwen, dat het geschikt is alle werk en uit de bestaande orgelliteratuur te ver klanken. De Mechelse organist Flor Peetcrs heeft voor de verbouwing de technische richtlijnen aangegeven. Het instrument wordt voorzien van een electro-pueumatisclie installatie en krijgt een nieuwe electrische speeltafel met drie manualen, terwijl het aantal registers is uitgebreid van 22 tot 47, het aantal pijpen van 1400 tot 3600. Begin volgende maand zal het orgel weer in gebruik kunnen worden genomen. Galeien waren grote roeischepen, die tamelijk lang wa ren. Ze hadden weinig diepgang. Daar voor elke roei riem zes mannen nodig waren, die naast elkaar op een bank zaten, waren de boten nogal breed. De schepen waren geheel open. De galeien werden in de zeestrijd ge bruikt, vooral aan de Afrikaanse kusten der Middellandse zee, waar z\j het langst dienst hebben gedaan. Met hun ooruitstekende snavel ramden zij de vijandelijke schepen. De roeiers waren slaven of veroordeelden. Zij kregen elk een nummer op de blote schouder ingebrand, hun hoofd was kaai geschoren en ze waren tot aan het middel naakt. Met één der voeten waren zij door een ketting Groeiende belangstelling in West Zeeuwscb Vlaanderen Komende fruitexport Het bestuur van de Coöp. Veiling te Ternen- zen is er in het ach er- liggende jaar in geslaagd de belangstelling voor deze veiling ook bjj de West- Zeeuwsch-VIaamse fruit kwekers op een aanmer kelijk hoger peil te bren gen. De samenwerking tussen de Oost- en de West-Zeeuwsch- Vlaamse kwekers heeft in 't verleden wel eens gehaperd. Een kentering kwam toen de veiling een ophaaldienst in W. Z. Vlaanderen organiseer de ten behoeve van hen, die hun product wilden veilen in Terneuzen. In het afgelopen jaar steeg het aantal fruitkwekers, dat uit W. Zeeuwsch Vlaanderen liet veilen te Terneuzen tot 25. Zij werden lid van de coöperatie en hebben nu een zelfde stem ln het kapittel bij het behartigen van be langen. Het is duidelijk, waarom de finitkwekers in Zeeuwsch Vlaanderen zo sterk bedacht zijn op uitbreiding van hun veiling-omzet: alleen wanneer er flinke aanvoer is van kwaliteitsproduct hebben de kopers doorlopend belangstel ling voor de veiling en wordt er een goede prijs gemaakt voor het product. Het veilingsbestuur legt er in de laatste tyd bij de leden vooral de nadruk op, dat pro duct van hoge kwaliteit aan )e Vereniging van I&e- classeringsinstellingen Nationale Reclasserings- lag" heeft een open rüsvraag uitgeschreven oor een affiche ten be hoeve van de reclasse- ingscollecte, welke op 18 'uni zal worden gehou- len. Dc kunstschilder Ienlc Meijer uit Wasse- •aar won met zUn inzen- 'ing onder het motto „Die laat. ziet toe, dat hij niet •alle" nit 117 inzendingen ie 1ste prijs. de veiling de goede naam kan bezorgen, waarop de kwekers zoveel prijs stellen. Ook de bezitters van de zo genaamde boerenboomgaarden in W. Zeeuwsch-Vlaanderen zullen daarvan doordrongen moeten raken. Het stemt daarom tot te vredenheid, dat de kwaliteit in de laatste jaren voortdu rend is gestegen. DE PLANNEN. Dit brengt ook de plannen van het Terneuzense veilings bestuur om te komen tot nieuwbouw en tot stichting van een koelhuis, in een ac tueel stadium. Wat de ophaaldienst be treft, werden in het afgelo pen jaar uit Sluis, Aarden burg, Bresk'ens, Oostburg enz. niet minder dan 9000 kisten of wel 200.000 kg. hard fruit afgehaald, waarbp dan nog komen belangrijke partijen zwarte en rode bessen. Er waren weken van 500 a 600 kisten. Hoofddoel van de veiling is het verkregen van de gelden de marktprijs voor het pro duct. Hoewel de prijzen nooit stabiel zijn, moeten ze niet teveel verschillen van de prij zen, welke in andere fruit- centra worden gemaakt. DE AFZET. De Terneuzense veiling vond haar afzet behalve in de eigen streek ook voor ver- zeiding naar de steden van Holland en door export (pe ren). De verwachting bestaat, dat bij doorwerking van de Benelux-samenwerking de veiling van Terneuzen goede mogelijkheden biedt en dat een gezond optimisme gewet tigd is. Daarbij zal er alles op gezet moeten worden om te zorgen, dat het fruit van de veiling een goede naam krijgt in de Benelux-landen door goede sortering en ver zorging, deskundige behande ling, verpakking en verzen ding. Dan zullen grote ex porteurs en buitenlandse af nemers naar de Terneuzense veiling komen en kan het vei- l'ngbedrtjf betekenisvolle re sultaten afwei*pen voor de sa menwerkende telers. De Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den behandelde wederom de zaak tegen de beruchte landwachter en S.D.-handlanger Pier Nobach uit Doezup. De advocaat-fiscaal eiste na een uitvoerig pleidooi, de dood straf. aan de banken gekluisterd, waarop zij zes aan zes naast elkaar zaten om de vijftig voet (ruim 4 m.) lange zwa re roeiriem in beweging te brengen, wat van de zes mannen een buitengewone in spanning vorderde. Een galei was verdeeld in afdelingen, die elk een op zichter hadden. De opzich ters, nissen, de rijen doorlo pende. kenden geen erbarmen. Als de riemen niet vlug ge noeg werden gehanteerd, sloe gen zij de slaven meedogen loos met lange stokken of zwepen op dc blote ruggen. EERST DUINKER KEN, LATER OOK SLUIS. In de 80-jarige oorlog heb ben de landvoogden der Zuidelijke Nederlanden de ga leien van Antwerpen naar Duinkerken verplaatst. Als de Duinkerker kapers de be manning der veroverde sche pen niet over boord wierpen, werd zij meegenomen om op de galeien dienst te doen. Zo hebben Piet Hein en zijn va der vier lange jaren hét har de leven op de galeien mee gemaakt, tot zij tot de ge lukkigen behoorden, die uit gewisseld werden tegen de admiraal Van Aragon. Was er gebrek aan galei slaven dan werden in Hon garije Turken gekocht. Men beschikte daar altyd over krijgsgevangen soldaten. Toen de Spaanse landvoogd Parma door verraad de ste den Gent en Brugge had we ten te bemachtigen, sloeg ,hy het belep voor Sluis, dat zich dapper verdedigde. Daar de Staten niet voldoende hulp zonden, moest de stad zich overgeven. Van hun nalatigheid hebben de Staten wrange vruchten geplukt, want naast het be ruchte Duinkerken werd ook het nabij gelegen Sluis een roversnest. Frederik Spinola. een Ge- nuees in Spaanse dienst, bood de koning aan om op zijn kosten te Sluis zes galeien te stationneren ten einde van hieruit de vijand te besto ken. Alles wat hij bemach tigde. zou hem worden toege wezen. Van uit Spanje kwamen de galeien langs de Franse kust in Het Kanaal. Zij hadden aan de aandacht der Engel sen, onze bondgenoten, weten te ontsnappen. Ook de Hol landse schepen onder admi raal Justus van Nassau, die voor de Vlaamse kust kruis te. kon het binnenlopen der galeien in het Zwin niet ge heel beletten. Van een galei werd de mast afgeschoten, een paar andere schepen wa ren aan de grond vastgelo pen, doch konden weer vlot komen. SCHADE .AAN DE SCHEEPVAART. Van uit het Sluisse Gat, waarin het Zwin uitmondde, lagen zij op de loer naar de Hollandse en Zeeuwse sche. pen, die naar het dichtbij gelegen Vlissingen koersten. Voortdurend moesten de Sta ten voor genoemd gat oor- oorlogsschepen doen kruisen om de galeien het uitlopen te beletten. Bij windstilte of zwakke wind kwamen zij toch naar buiten en namen in het gezicht der Hollandse Zeeuwse schepen -wat zij verkozen. Door de windstilte konden de schepen zich niet bewegen.» zodatde galeien ongehinderd met hun buit naar de haven van Sluis te- ï-ug konden roeien. De kanon nen droegen vroeger niet ver. De galei-commandanten FEUILLETON 42 Het noodhulpje was reeds vertrokken en ze trof haar ge dienstige bij het opbergen van het servies. .,Ik geloof, dat onze theevisi te een daverend succes is ge worden", leidde juffrouw Sa bine het gesprek in. ..J-e hebt er ook wel je best voor gedaan, Emma". „Om de kapitein tevreden te stellen, is ook geen kunst", weerde Emma bescheiden af. „Als je heel de dag bent over geleverd aan die ouwe Peter, die alleen maar bruine bonen met spek kan koken „Dat wel, ja, maar de dokter is toch een critische gast en die heeft 't ook goed gesmaakt Hoe bevallen je overigens de nich ten van de kapitein?" Emma draaide zich om en plantte haar rode werkhanden op haar heupen. „Mag ik u eerlijk zeggen, hoe ik daarover denk, juffrouw? „Natuurlijk, meisje. Daarom vraag ik het je toch!" „Nou, wat die knappe betreft, die Irene, dat is er eentje, die met de worst naar het spek gooit en haar schaapjes zo gauw mogelijk op het droge wil bren gen. Die probeert de kapitein in te palmen en., cn ook alle andere manspersonen, waar ze voordeel van verwacht. Voor die moeten we op onze hoede zijn. En de heren., uw neef en z'n vriend ook, als ze straks hier komen. Dat is mijn eerlijke me ning, juffrouw". „Maar die andere, die Beata, die er zo bleek en onooglijk uit ziet, die heeft een goed hart. Die zou ik meneer Felix of meneer Schuch best durven toevertrou wen. „Emma, Emma, je praat als een geboren koppelaarster!" lachte juffrouw Sabine. „Wie zegt je nu. dat die jonge men sen zich met zulke gedachten bezig houden?" Emma had haar bril opgezet om de aardappelen, welke zij reeds voor de volgende dag be gon te schillen, beter te kun nen onderscheiden. Nu keek ze haar meesteres over de stalen randen aan. „Dat heeft niemand me ge zegd. juffrouw", zei ze wijs. ..maar 't is nu eenmaal een wet der natuur, dat de poppen aan dansen gaan, als jong volk huis aan huis woont. U zult eens zien. wat een spul we gaan be leven, als onze jongens., ik be doel de jonge heren eenmaal hier zijn. Wanneer komen ze nu eigenlijk?" „Ik weet het niet. M'n neef kon nog geen bepaalde dag op geven". „Dat is nu weer zo'n echte nieuwerwetse manier van doen, vindt u ook niet, juffrouw? Daarbij zit een mens voortdu rend op hete kolen. Dan kunnen ze dus vanavond aankomen of morgen vroeg of over vier we ken. nietwaar?" Juffrouw Reuder verliet, zon der antwoord te geven, de keu ken. In werkelijkheid mocht ze die „nieuwerwetse manier van waren zelfs zo vermetel oor logsschepen aan te vallen. Dit ondervond op 16 October 1599 kapitein Legier Pietersz. De galeien probeerden zün schip te harpoeneren en het naar Sluis te slepen. Hij ver dedigde zich manmoedig en wist zijn schip hoewel zwaar lek in Vlissingen te (brengen. Er waren 12 doden en 21 gewonden, onder de laatste ook de kapitein. DE ZWARTE GALEI. De Staten meenden tegen over Spinola een macht te moeten stellen om de Sluisse galeien met kans op succes te bekampen. Daarom werd te Dordrecht een grote galei gebouwd, gewapend met 15 metalen stukken en bemand met een groot aantal krijgs lieden en roeiers. De laatste zaten schotvry. Het schip droeg de naam van de zwar te galei van Dordrecht. Het eerste wapenfeit van dit vaartuig was het herne men van een schip, dat door een galei van Sluis was buit gemaakt. Dit succes werd toegeschreven aan het beleid van de kapitein Jacob Mi- chielse van Kruiningen. GEVECHTEN MET DE GALEIEN. Niettemin bleven de Sluis se galeien loeren op buit en vaak met succes. Zo werd een geheel convooi bestemd voor Engeland door Duinker kers in samenwerking met de Sluisse galeien buit ge maakt. Het Staatse oorlogs schip dat het convooi bege leidde, verdedigde zich dap per, doch een ongelukkig schot deed de „convooier" in de lucht vliegen. Zo konden al de schepen naar Sluis wor den opgebracht. Wellicht aangemoedigd door dit succes wilde Spinola het aantal galeien van Sluis uit breiden. Met niet minder dan acht gewapende galeien ver liet hij de Spaanse havens. Nauwelijks in zee of de En gelsen wisten er twee te ver meesteren. De overige zes, die behalve 1500 roeislaven nog 900 man Spaans krijgs volk aan boord hadden, wer den in Het Kanaal door En gelse en Hollandse schepen opgewacht. Eén der galeien, waar Spinola aan boord was. wist met moeite Duinkerken binnen te lopen. De andere werden reddeloos geschoten en strandden op de Vlaamse kust. DE ZEELANDSE GALEI. De Staten achtten het no dig, dat naast de zwarte galei een zustei*schip werd gebouwd, dat de Zeelandse galei werd genoemd. Beide kwamen goed te pas. Op 20 Mei 1603 besloot Spinola zich een uitweg te banen door de schepen, die de haven van Sluis afsloten, te verjagen. Met een achttal goed bemande galeien viel hij de Staatse schepen aan. waarby ook de zwarte galei en de Zeelandse galei waren. Na een hevige strijd moesten de Spanjaarden naar Sluis terugwijken. Hun dappere en bekwame admiraal Spinola sneuvelde evenals de Zeeuw se kapitein Jacob Michielse van Kruiningen. Zwaar ge wond werden ook de kapi teins Joost de Moor en Le gier Pieterse, die echter van hun wonden herstelden. De overwinnaars zongen Psalm 134. De Staten van Zeeland lieten gedenkpenningen in zil ver en koper slaan. EINDE DER SLUISSE GALEIEN. Toen Prins Maurits op 19 Aug. 1604 Sluis had ver overd. kwam er natuurlek aan de roveryen der galeien een einde. Aan de Moorse ga leislaven werd zonder rant soen (afkoping) de vrijheid gegeven. Dit maakte in de Mohammedaanse wereld een zeer gunstige indruk. De gro te Heer van Constantinopel gelastte aan de vlag der Sta ten alle eer, gunst en vriend schap te bewijzen. Later kreeg menig gevan gen Sluizenaar van de Turken de vrgheid. omdat hij uit Sluis kwam b..v. Pleter Don- citers in 1716. De Zwarte en Zeelandse galei hadden geen reden van bestaan meer en werden op-., geruimd. Vergeleken met de galeislaven in andere landen, hadden de Hollandse galei slaven een herenleven. Ritthem. B. J. de Me}j. doen" evenmin, maar tegenover Emma wilde ze dat toch niet toegeven. Ze wenste alleen nog maar, dat haar logé's zo gauw mogelijk kwamen hoe eer der. hoe liever. Sabine's wens zou in vervul ling gaan, want op hetzelfde tijdstip, waarop dit gesprek tus sen haar en Emma plaats vond, waren Felix Reuder en Kareltje Schuch bezig hun koffers te pakken, daarbij geassisteerd door Mabu, die natuurlijk even eens mee naar Hasselfeurde zou trekken. „Hoe laat gaat de trein?" vroeg dr. Reuder 2ijn vriend, die voor dè kaartjes had ge zorgd, „Om vijf uur zeventien". „Mooi. dan komen we nog met licht bij tante Sabine aan. Eigenlijk had ik een telegram moeten sturen, maar daar was geen tijd meer voor". „En je tante zal het een zorg zijn, wanneer we komen, al was het midden in de nacht", meende Kareltje, opgewekt. Om je de waarheid te zeggen, vind ik 't toch wel gezellig een poosje naar Hasselfeurde te gaan alleen al vanwege die caramel- puddtngf' (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5