De bedrijfspensioenen Geen reden tot overmatig optimisme NIEUWS UIT ZEELAND Middelburgse kruideniers vóór vrije middag Chefariite 4 WALCHEREN Tweede Kamer Motie over het proces-Mindszenty ingediend. Nederland en Duitsland Op voorstel van dc voorzitter heeft de Tweede Kamer Dinsdag middag besloten bij het debat over dc begroting van buitenlandse za ken het buitenlandse aspect der Indonesische kwestie niet. of slechts terloops, ter sprake te brengen. Dit zal geschieden bij de behandeling der begroting van "Overzeese gebiedsdelen, waarbij dan mede aanwezig zal zijn de minister van buitenlandse zaken, die de op dit punt ziin begroting rakende zaken zal behandelen. BEDRIJFSPKNSIOXEX. De Tweede Kamer heeft de alge- raene beraadslaging over het wets ontwerp hov lende wettelijke rege ling betreffende verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds voortgezet. De heer Hoogcarspel (CPH) be treurde het, dat de gedachte aan staatspensionnering. welke voor dc oorlog in verschillende partijen heerste, is losgelaten. Spr. meende, dat slechts sprake van een werkelijke oplossing zou zijn als de minister overeenkom stig zijn standpunt van voor de oorlog een voorstel tot invoering van premievrij staatspensioen deed. De heer Kikkert (CH) vroeg hoe dc komende ouderdomsvoorziening er zal uitzien. Bezwaren, welke spr. tegen het ontwerp heeft, kun nen worden weggenomen door het mede door hem ondertekende amendement-de Kort. waardoor aan het bedrijfsleven bevoegdhe den worden verleend, welke door de pcnsloenreehtelijke bedrijfsor ganisatie zouden moeten worden waargenomen. Spr. achtte 't. juist, dat ook' aan kleine zelfstandigen de verplichting kan worden opge legd zich bij een bedrijfspensioen fonds aan te sluiten. De heer Droessen (KVP) zeide van oordcel zijn. dat vele klei ne zelfstandigen straks de premie niet. of uitermate moeilijk zullen kunnen opbrengen. De mogelijkheid om zelfstandi gen te verplichten wil spr. niet afsnijden, maar hij is wel van me ning. dat er in de landbouw niets van kan komen als geen bijzon dere maatregelen voor de minst draagkrachtigen worden getroffen. Minister Joekes merkte op. dat het Instituut van pensioenfonds in ons maatschappelijk leven erkende waarde heeft. Komende tot de opmerking van de heer Hoogcarspel Inzake pre mievrij staatspensioen, zeide hij, dat men over de vraag hoe een oudedagsvoorziening het bést tot stand kan komen, een aantal ver langens kan hebben. Om financiële redenen alleen is verwezenlijking van het denkbeeld van de heer Hoogcarspel niet mogelijk. De vraag of ook de zelfstandi gen er in betrokken moeten wor den, aanroerend, zeide de minister, dat de regering aanvankelijk van oordeel was. dat dit het geval moest zijn, maar eer beslissing is nog niet genomen. De minister zal hebben af te wachten of er een verzoek komt tot verplicht stelling van deelne ming van zelfstandigen. Eerst als een dergelijk verzoek komt zal de minister zich een oor deel vormen. BUITENLANDSE ZAKEN. In de avondvergadering is een aanvang gemaakt met de algemene beschouwingen over de begroting van buitenlandse zaken. De buitenlandse aspecten van de Indonesische kwestie werden daarbij niet besproken. Dit zal geschieden als de begro ting van overzeese gebiedsdelen aan de orde komt, De heer Burger (Arb.) zette uiteen, waarom Nederland na dc oorlog niet dezeflde neutra- liteitspoliteijc kan voeren als voor de oorlog. De heer Burger verklaarde verheugd te zijn over het stand punt der regering inzake demo cratisering der buitenlandse diensten. O.m. stolde hij de be tekenis van sociale attache's in het licht. Van harte sloot hij zich aan hij de minister, waar deze zegt het niet nuttig te achten te .streven naar een U.N.O. zonder de Sowjet-Unie. De heer Ruygers (Arb.) pleit te voor benoeming van sociale attaché's in de landen der Wes telijke Unie. Hij wilde verbete ring der voorlichting in het bui tenland. Spr. meende, dat Ne derland nu voor de noodzaak van een nieuwe politiek staat, ir. de eerste plaats ten opzichte van Duitsland. De heer Schmal (C.H.) be pleitte verhoging vap het werk tempo van het departement. In verband met het verdrag van Brussel zeide spr., dat zijn frac tie meent, dat openbare zaken openbaar behandeld moeten worden. Spr. betwijfelde of er veel van de grenscorrecties zal te recht komen. O.m. vroeg hij of er iets is mede te delen om trent het overleg over het in Nederland gestolen goud. dat naar Zwitserland is gebracht. Er op wijzende, dat in Spanje aan protestanten moeilijkheden in de weg worden gelegd hoop te hij, dat, de christelijke tole rantie zich ook daar meer en meer baan zal breken. De heer Serrarens (K.V.P.) betoogde, dat het bewustzijn van een internationale moraal moet groeien. Hij diende de volgende mede door de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Tilanus (C.H.), Kort hals (V.V.D.), mej. Klompc (K. V .P.) cn de heer Ruygers (Arb.) ondertekende motie in: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de onderdruk king der vrijheid van godsdienst cn der vrijheid van geweten in verschillende landen en de vervolging van hen, die»niet be reid zijn de stem van het ge weten te doen zwichten voor bedreiging met geweld, ziet. in de arrestatie van kardinaal Mindszenty een nieuw en tref fend bewijs van deze politiek van onderdrukking. Protesteert tegen deze arrestatie en tegen Tapijt voor Prinses Wilhelmïna. Bij dc Koninklijke Hand-Tapijt- knoperij Kinhcim in Beverwijk leggen vier meisjes de laatste hand £an een in opdracht van prinses wilhclmina geknoopt tapijt, waar aan deze meisjes meer dan een half jaar hebben gewerkt. Het ta pijt is bestemd voor een van de particuliere vertrekken van de Prinses, aldus meldt de „Volks krant". Het tapijt is twee bij- drie meter en gemaakt naar een Oosters pa troon. Het aantal knopen, welke per vierkante meter geknoopt kunnen worden, loop', van 20.000 tot 200.000. Men hoopt over en kele weken met het knoopwerk gereed te zijn. iederè aanslag op de vrijheid van geweten, welke in flagrante strijd is met de kortelings door de verenigde naties geprocla meerde rechten van de mens". De heer Serrarens klaagde verder o.m. over de slechte sa lariëring der lagere functies op het departement. Hij merkte op, dat zijn fractie niets bekend was van overleg inzake het ver drag van Brussel. De heer Weiter sloot zich aan bij de motie-Serrarens en zeide vervolgens zich te verheugen over de totstandkoming van de staat Israël. Tenslotte vroeg de heer Weiter zich af of coördina tie in Zuid Oost-Azië niet be langrijker is dan het West-Eu- ropese blok. Overleg met de Kamer te vervangen door overleg met enige Kamerleden achtte de heer Gerbrandy (A.R.) onjuist. Voorts dient er in het buiten landse beleid continuïteit te wezen en het moet gedragen worden door het gehele volk. Tegen half een brak de heer Gerbrandy zijn rede af. De vergadering is daarna ge schorst tot Woensdagmiddag cén uur. Aldus Minister Mansholt in de M. v. A. aan de Eerste Kamer. De aardappelprijs. De Minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening deelt de gevoelens van dankbaarheid, waarmede in dc afdelingen der Kamer werd geconstateerd, dat dc agrarische bedrijfstakken zich voor een goed deel hebben kun nen herstellen van de in de oor logsjaren geleden schade, aldus minister Mansholt In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Ook de over het algemeen gunstige resul taten In het oogstjaar 1948 bereikt, mogen tot tevredenheid stemmen. Er is evenwel nog geenszins re den tot overmatig optimisme. De mogelijkheden van de in voer van krachtvoer zullen b.v. voor een belangrijk deel bepalend z(jn voor de uitbreiding van de veestapel, aanzienlijke uitbreiding van de pluimveestapcl is op grond hiervan nog niet mogelijk Met betrekking tot het niet of niet terstond doorberekenen in de prijzen van de in verband met subsidieverlagingen toegekende loonsverhogingen, merkt de minis ter op, dat in het kader van het door zijn ambtgenoot van sociale zaken gevoerde overleg ook van ondernemerszijde met deze ge dragslijn accoord werd gegaan. In voorkomende gevaMcn zal moeten worden overwogen. In hoeverre doorberekening al dan niet nood zakelijk is. In het onderhavige ge val bleek de invloed der doorge voerde loonsverhogingen op de kostprijzen der producten, waar voor richtprijzen gelden. veelal uiterst gering te zijn. Wat de melkprijzen betreft, deed zich de toevallige omstandigheid voor. dat de voorstellen voor de nieuwe melkprijzen voor het vol gende melkjaar enkele dagen na de doorvoering" der loonsverhoging in behandeling kwamen. Bij het vaststellen van deze melkprijzen is dan ook deze loonsverhoging mede in beschouwing genomen. VEEVOEDER. De onzekerheid, welke ten aan zien van de veevoedervoorzicning nog steeds bestaat, maakt het nog niet mogelijk van een distributie van veevoeder af te zien. Het stre ven is er op gericht de prijzen, waarvoor het voeder ter beschik king zal komen, in het algemeen op het huidige niveau te handha ven. Aangenomen mag worden, dat de hoeveelheid voeder voor de melk- en kalfkoeien voor dit s'al- seizoen zal worden vastgesteld op 175 kg. terwijl voor het volgend jaar de distributie van dezelfde hoeveelheid kan worden verwacht. Voor de voedervoorziening der varkens bestaat in verband met het feit, dat deze voor een groot deel op granen is aangewezen, minder zekerheid. Voor het eerste gedeelte van dit laar kan op een toewijzing van 250 kg per mest- varken worden gerekend, terwijl men zich ermede vertrouwd zal moeten maken, dat daarna de toe wijzing kan teruggaan tot om streeks 200 kg. KLEINE BOEREN. Van dc, ingevolge de „motie- Groèn" In het vooruitzicht gestelde toeslagen ln de zomermelktoeslag I 1947 ten bedrage van 17 milliocn gulden geheel uitbetaald en afge werkt. De berekeningen voor de compensatie- en ovcrbruggingstoc- slagcn 1947 voor dc lichtere gron- den zijn thans vrijwel geheel vol- tooid. met de uitbetaling daarvan kan in de loop van deze maand worden begonnen. LANDARBEIDERS. I Met betrekking tot de door som- mige leden uitgesproken wens tot herziening van de landarbeidswet i deelt de minister mede."dat deze I kwestie thans in groter verband I wordt bezien. Er is een commissie I ingesteld, die tot taak heeft een regeling voor te bereiden tot be- i vordering van het verkrijgen van gevoeligste 'maag toch met bedoeling, dat" deze regeling zich zal uitstrekken tot alia landarbei- ook tot (Ingezonden Mededelingen). Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maar wel dc béste verkoutl- heldszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen, (Ingezonden Mededelingen). Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Cheiarine „4" zijn stuk veer stuk al beroemd gewer den als krachtige middelen ter voorkoming en ter be- strijding van griep. Haar in de juiste verhouding te zamen in één tablet ver enigd is de werking nég krachtiger. Elk tablet bevat Chefarox, zodat zells de Technische moeilijkheden ston den dc' uitvoering van dit plan evenwel in de weg. De minister onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid deze gedragslijn wel toe te passcy ten aanzien van voor veevoedcrdocleinden gedroogde aardappelen. De re sultaten van dc eerste proefne mingen met het drogen van aardappelen voor veevoederdoel- cinden zijn ongetwijfeld bevre digend, zodat binnenkort hier over nadere mededelingen kun nen worden -verwacht. VARKENSVLEESPRIJS. De in het verleden vastgestelde vaste varkensvleesprijs en de ook tot nu toe gelaende vastgestelde richtprijs voor varkensvlees heeft voor de varkensmesters op zeer bevredigende wijze gewerkt. De minister is dan ook van oordeel, dat het vaststellen van de richt prijs van f 2.05 per kg varkens vlees voor het jaar 1949 bij de varkenshouders een zodanig ver trouwen kan hebben gewekt, dat deze zeer zeker het risico van het houden varl varkens aandurven. Inderdaad moet worden gezocht naar èen aansluiting in het jaar 1950. van streek raakt. Aanvankelijk bestond het voor nemen een zekere prijs te ga randeren voor gestoomde aard appelen. welke in de zomer van 1949 nog aanwezig zouden zijn. De verlieslijst. De regering maakt békend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Van de Koninklijke land macht: gesneuveuld 28 Dec. 1948, sold, der le kl. H. Ken nedy, afkomstig uit Boven kerk; gesneuveld 9 Januari 1949. sold. L. van Meer, af komstig uit Steenbergen (N. Br.); overleden t.g'.v. oorlogs verwonding op 19 Januari '49, sold. E. K. Pateman, afkom stig uit Driebergen; gesneu veld 28 Januari 1949, sold. La. M. van den Boom, af komstig uit Boek^i (N. Br.); korp. W. F. Penning de Vries, afkomstig uit Nijmegen: ge sneuveld 24 Januari 1949, 2e It. S. Amels, afkomstig uit Zeist; gesneuveld 25 Janu ari 1949, sold. W. Schmitz, afkomstig uit Arnhem. Bijzonder Gerechtshof 'sHertogenbosch opgeheven Met ingang van Dinsdag werd 't Bijzondere Gerechts hof te 's-Hertogenbosch op geheven. De lopende zaken zullen door een speciale straf kamer van de Bossche recht bank worden overgenomen, in welke kamer enige leden van het hof nog zitting zul len hebben. Vishandelaren mogen weer vrij kopen. VERDELINGSBOEK VERBRAND In de met veel vlaggetjes ver sierde vishal te Schcveningcn wa ren Dinsdagochtend veel opgewek te gezichten te zien. Na zes jaar lang van toewijzingen te hebben geleefd, mochten de vishandelaren weer vrij kopen. In dichte drom men verdrongen zij zich om de kisten met vis, maar voor de af slag kon beginnen moest cr eerst nog iets anders gebeuren, namelijk de verbranding van het gehate verdellngsboek. Een zestal spre kers voerde hierbij het woord, al len uitdrukking gevend aan hun vreugde, dat de tijd van toewij zingen thans voorbij is. Op de eerste dag van de vrije prijzen voor verse vis kwamen aan de IJmuidense afslag niet minder dan 20 schepen hun vangst los sen. Er werd onder meer ruim f 200.— betaald voor een kist ka beljauw van 50 kg, schelvis schom melde om de f 100.— per kist. Later op de "ochtend daalde prijs aanmerkelijk. Een Praags militair gerechts hof hééft generaal Pika tot de strop veroordeeld wegens verraad misbruik van zijn gezag. Het proces-Mindszenty. Vijf en dertig van de tachtig plaatsen, die beschikbaar zijn in de zaal. waar het proces te gen kardinaal Mindszenty zal worden gevoerd, zijn toegewe zen aan de buitenlandse pers en haar tolken, aldus heeft een woordvoerder van het Hongaar se ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. De aangewezen zaal was de grootste, die in het gerchtsge- bouw beschikbaar is, doch het was onmogelijk geweest alle correspondenten, die om een visum verzocht hadden, toe te laten. Alle grote Westerse pers- bureaux zouden vertegenwoor digd zijn, aldus de woordvoer der. De Willem Ruys" op het droge. Dinsdag heeft de ..Willem Ruys" voorlopig zijn nieuwe schroef ge kregen, de „beruchte", zoals men het uitdrukte, want deze monster- schroef van de firma Lips uit Dru- rien heeft, zoals men weet, bij het vervoer door Brabant en over de Moerdijk door haar vele weder waardigheden historie gemaakt. Eerst moet de schroef nu in haar werking worden gecontroleerd, hoeveel wrijving zij veroorzaakt kan echter' alleen „los van het schip" worden nagegaan en daar om zal ze er na de proefnemingen weer worden afgehaald. Ze wordt eventueel later definitief bevestigd. Inmiddels is men bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij be gonnen de oude schroef, die een paar flinke deuken bleek te heb ben. te herstellen. Wat het geweldige dok betreft: er kwam heel wat kijken, voor het zover omhoog was gebracht, dat de „Willem Ruys" droog stond. Uit de 88 tanks moesten 29 millioen liter water worden gepompt en dan nog moest er gepast en geme ten worden, omdat het ene doel meer opwaartse druk nodig heeft dan het andere. In drie en een half uur had men dit karwei voor elkaar. Nu de „Willem Ruys" eenmaal droog staat, wordt tevens van de gelegenheid gebruik' gemaakt de bodem af te bikken en een verfje te geven. Broederijbesluit 1949. In het voedselvoorzienings blad is gepubliceerd het Broe- derij-besluit 1949 van het be drijfschap voor pluimvee en eieren, dat de teeltregeling voer 1949 voor de pluimvee houderij bevat en o.m. het broeden van kuikens in de periode 1 Januari 19498 Mei 1949 regelt op basis van de beslissing van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. In het voorjaar van 1919 zullen niet meer dan 15 mil lioen kuikens mogen worden gebroed, het laatste met het oog op de voederpositie. Het Broederij-besluit- 1919 stemt overigens in grote lij nen overeen met dat van '48, evenwel o.a. met dit verschil, dat in het nieuwe besluit de mogelijkheid is geopend, dat zij, die voldoende vakbe kwaamheid bezitten en be schikken over een behoorlijk broedlokaal, thans een nieuwe broederij kunnen beginnen. Maandag vierde de heer G. van 't Hoff le Alkmaar, te mid den van 93 van zijn 147 kinde ren, klein- en achterkleinkinderen, zijn 100ste verjaardag. «Ook uit België waren de leden van z|jn nageslacht overgekomen. VOETBAL Kaufman bondsoefenmeester Het ligt in de bedoeling van de K.N.V.B. voorlopig geen nieuwe trainer voor het Ne derlandse elftal aan te stellen, d.w.z. geen buitenlander. Karei Kaufman heeft nu opdracht ge kregen zich geheel te .wijden aan de training van het Ned elftal. Ned. elftal naar Amerika. Het Ned. voetbalelftal is uit genodigd in het voorjaar een zestal wedstrijden te komen spelen in Amerika tegen enkele voetbalclubs aldaar of combi naties. De K.N.V.B. zal uitmaken of aan deze uitnodiging gehoor kan worden gegeven. WIELRENNEN Drie Nederlandse ploegen in Antwerpse Zesdaagse. Naar wij vernemen zijn de Nederlandse koppels Schulte Boeyen, PetersPellenaars en van VlietMiddelkamp gecon tracteerd voor de zesdaagse van Antwerpen,, welke gehou den wordt van 25 Fbruari3 Maart- eeuwse nippers De heer C. W. Opstroom. wachtmeester der rijkspolitie tc Grijpskerke. is pi.i.v. 1 Februari overgeplaatst naar St. Maartens- dijk. In 1948 zijn in totaal in dc ge meente Arncmuiden 293 ventver gunningen afgegeven. De vrijwillige bijdrage over het 2e halfjaar 1948 bracht in de Ned. Herv. Kerk te Wolf aartsdijk ruim f 1970 op. De maandelijkse collecte voor de kas der kerk lyacht in 1948 f 1100 op. Het bestuur der muziekvereni ging .Mozart" te Yerseke. deelt ons mede, dat de netto opbrengst van de onlangs gehouden, bazar ruim f 1500 bedroeg. Dc opbrengst was bestemd voor aankoop van uniformpetten en een verenigings- vlag. Mej. M. C. Bosman, vroeger te Nisse. slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma kraamverpleeg ster. Steur aangespoeld. UNICUM IN DE GESCHIE DENIS VA/N DE WESTER- SCHELDE. Enkele maanden geleden spoelden in Biezelinge resten aan van een in verregaande staat van ontbinding verkeren de steur. Het betrof een ge deelte van de kop en de staart en voorts een aantal schubben (been-schubben). Wel wat wei nig om met zekerheeid te be weren, dat de steur in de Wes- terschelde de dood vond. Geregeld echter bleven er schubben aanspoelen; het aan tal is thans tot plm. 40 geste gen. Enkele kopschubben wa ren kennelijk door een hard voorwerp stuk geslagen. Thans kan het geval als volgt worden gereconstrueerd. De steur moet in aanraking gekomen zijn met de schroef van een passerende bóót. De gedode vis is in de slikken vastgeraakt; het staartgedeelte en de kop zyn losgeslagen en van de rest spoelen de schubben aan. De directie van het Rijksin stituut voor Visserirjonderzoek te Amsterdam, dr. Havinga, en mevr. Van der Feenvan Bénthem Jutting (zool. Mus, A'dam) hebben de steur als eerste voor de Westerschelde genoteerd. De steur (Acipenser sturio), is een zeevis, die de rivieren opzwemt om kuit te schieten De huid is glad, de kop is ech ter bedekt met aansluitende beenplaten, terwijl over de rug en ter weerszijden van het li chaam en de buik rijen been schubben zijn geplaatst. Deze schubben zijn fraai gevormd en kunnen dienen om de lengte van dc vis vrij nauwkeurig te schatten. De Biezelingse steur was plm. 2 meter lang en dus niet volwassen (kan 4 meter lang worden). De beroemde „kaviaar" is bereid uit steur kuit. Geen Carnavalsoptocht in Sas van Gent. BURGEMEESTER WEIGERT TOESTEMMING TE VERNENEN De agenda voor de raadsverga dering van Sas van Gent van Maandagavond bevatte o.m. het verzoek van de plaatselijke V.V.V. om een subsidie van f 750.— voor hef organiseren van een Carna valsoptocht. Aangezien reeds be kend was, dat burgemeester R. A. J. den Boer afwijzend stond te genover dit optocht-plan. bestond voor deze raadsvergadering grote belangstelling. Toch is het practlseh niet tot een discussie op dit punt gekomen. To en het verzoek van de V.\BV. aan de orde kwam, deelde de bur gemeester n.l. mede. dat hij het punt van de agenda afvoerde, aan gezien hy het niet me' zijn gewe ten in overeenstemming kan bren gen voor een dergelijke optocht toestemming te verlenen. Er zou den te veel ongure elementen naar Sas komen, vooral uit het buiten land, en dit kan alleen maar aan leiding geven tot excessen. Wel zal als van ouds carnaval mogen worden gevierd. Wethouder A. A. Marquinie was het met dit standpunt niet eens. Hij verklaarde, dat hij het besluit van dc burgemeester beschouwde, als een klap in het gezicht van de gemeente, erger dan de klap, wel ke de Veiligheidsraad Nederland heeft gegeven door de aanvaar ding van de resolutie over Indo nesië. Reünie Bataljon Zeeland- Zaterdag 12 Februari zal in het Schuttershof te Goes een reünie worden gehouden van het Bataljon Zeeland. De reünie zal 's middags om 2 uur beginnen fnet een gezel lig samenzijn, waarna om half drie de opwolgend batal jonscommandant, majoor J. H. Appel, de bijeenkomst zal openen. Voorts zal de oud- brigadecommandant kolonel J. W. Sluiter een (oe'spraak houden. Adj. onderofficier J. P. van Unnik zal mededelin gen doen over gelden, die bij de demobilisatie te weinig zijn uitbetaald, waarna om kwart voor vier het Middelburgse Cabaretgezelschap „De Zuid- Westers" zal optreden. 'Nieuw Hervormd Jeugdgebouw? Enkele jaren geleden werd de C.J.M.V. te Vlissingen door schenking eigenaresse van een pand aan het Bellamypark naast het Stedelijk Museum. Met medewerking van de ge meentelijke woningdienst is de benedenverdieping - van dit pand thans vrijgekomen. In overleg met de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente over weegt men thans deze beneden verdieping als jeugdgebouw te doen inrichten. Diverse Her vormde Jeugdclubs zouden hierin vergaderruimte kunnen vinden. Er zijn echter nog geen definitieve beslissingen geno men. Aan de schenking was des tijds de voorwaarde verbon den, dat het gebouw „Jan van Bovenhuis" genoemd zou wor den. Hieraan zal nu ook wor den voldaan. Molenaarsjubileum te Westkapelle. Op de «Molenwal te Westkapelle staat de molen „De Noormannen", de enige van de drie Westkappelse molens, die de oorlog overleefde. Zondag 30 Januari was het vijf tig jaar geleden, dat de molenaar de heer J. Roelse, zijn arbeid in deze molen aanving. Hij werkte van 1899 tot 1912 als knecht en nam daarna het bedrijf van de molenaar H. P. Minderhoud over. Deze molen is een van dc weinige, welke nog uitsluitend met wind kracht wordt gedreven. Jubileum bijenhouders- vereniging „Schouwen-Duiveland". De bijenhoudersvereniging Schou wen-Duiveland hield Zaterdag te Zierikzee haar jaarvergadering, waarin tevens het 25-jarig be staan herdacht werd. De voorzit ter, de heer C. A. Hartog uit Haamstede, schetste het ontstaan der vereniging en memoreerde wat in de afgelopen 25 jaar lot stand word gebracht. „The Times" bracht foto's van Vlissingen. Iu een van de-laatste nuxnmesr van de week-editie van het.be kende Engelse dagblad „The Times" .is een groot deel van de fotopagina gewijd aan Vlissin gen. Niet minder dan vijf bü- zonder fraaie foto's geven dc Engelse lezers een beeld van de stad en de haven. Een uitste kende opname van een deel van de haven, dat er nog steeds zWaar gehavend bijligt, illustreert hoe hier nog steeds de vporoorlogse toestand niet is teruggekeerd en een opname van het Bellamypark „vertelt" van de herbeplanting. Daar naast zijn er foto's van bun kerwoningen, een ploegende boer en van een Walcherse boerenvrouw, die juists een Amerikaans voedselpakketin ontvangst neemt. De pestvogels. NA VEERE KAPELE. Weer zijn de zeldzame pestvo gels in Zeeland gesignaleerd. Deze maal door de burgemeester van Kapelle, die 27 Jan. jj. een drie tal van deze vogels waarnam op de grens van zijn gemeente met die van Wemeldingc. Tegen hun gewoonte in bevonden de vogels zich niet in het hout, maar op de bodem. De observatie kon gedu rende enige tijd worden voortge zet, zodat vergissing 'was uigteslo- ten. Ir. M. A. Geuze lid van de Zuiderzeeraad. Bij Koninklijk besluit van 18 Jan. 1949 is benoemd tot lid van de Zuiderzeeraad ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Zeeuwse Landbouwmaatschap- PU- KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is toegekend de ere medaille, verbonden aan de or de van Oranje-Nassau, in brons, aan A. Oosterkerk, te Goes, banketbakker bij de fa. van Opdorp. Oomburg DE KONINGINNE-BOOM. Maandagmiddag is op het ver- keerspleintje bij het molenaars huis door de burgemeester jhr. ir. I-I. L. Boogaert en de voor zitter van de Oranjevereniging, de heer P. de Kam, nadat bei den een korte rede hadden ge houden, de Koningin Juliana-- boom geplant, indertijd door de Oranjeveren, aan de gemeente geschonken. Het is een olm van een soort, welke tot heden ziek- tevrij is gebleken. De burge meester en de heer de Kam bevalén de nieuwe plantsoenen aan in de bescherming van de jeugd. Hierna zongen de school kinderen het „Wilhelmus". De ze gingen vervolgens onder des kundig toezicht in groepjes, van vier ijverig aan het werk en weldra waren in enkele straat- gedeelten, aan de Singel en bij 4e Hervormde kerk de jonge planten in de wachtende kuilen gezet. De Kanonweistraat entving voor de eerste keer een aantal leilinden. Zag men voor heen haast uitsluitend iepen in de straten, nu hopen wij met tertijd ook linden, esdoorn en lijsterbessen in groei en bloei te zien. Na afloop ontvingen de leer lingen uit de hand des burge meesters een versnapering. Het weer was niet zo mooi als wij de laatste tijd gewend waren, maar het werkte ook niet tegen. Dankbaar mag men intussen wezen voor de zachte, zonnige dagen van Januari, waarmee wij de tempeesten en huiveringen van Juli 1948 toch wel zomer lijk vergoed gekregen hebben. Veere UITREIKING BONKAARTEN. Te Veere worden Donderdag de bonkaarten voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers uitgereikt aan hen, wier namen beginnen met een van de letters van A t.m. K. 's Avonds om 6 uur willen zij de deur op slot doen. Alle aanwezige leden van de Middelburgse Kruideniers- Vereniging hebben zich Dins dagmiddag tijdens de jaar vergadering in liet Ned. Kof fiehuis te Middelburg, ver klaard vóór winkelslui ing op Dinsdagmiddag, zoals die wordt beoogd in het voor ontwerp op dc nieuwe Win kelsluitingswet. Men was ech ter gekant tegen openstelling van do kruidenierszaken tot 9 uur nm. op Donderdagen cn tot 7 uur nm. op Vrijda gen. Eén van de aanwezigen zei de het te betreuren, dat in de onlangs gehouden verga dering van Handelsbelang stemmen waren opgegaan, te gen sluiting op middagen, speciaal op de Dinsdagmid dag. Hij merkte op, dat de kruideniers er voor gewerkt hebben één vrije 'middag in de week te krijgen en dat zy deze moeten behouden. De voorzitter, de heer J. A. J. Seymoer. stemde daar mee in en verzocht de leden, die tevens lid zijn van Han delsbelang, het enquête-for mulier in deze geest in te vullen. Enkele leden wilden gaar ne de winkelsluiting op 6 uur gehandhaafd zien; van lange re openstelling zagen zij in hun branche geen enkel nut. Ook* hier konden vele ande ren zich mee verenigerf, doch een inspecteur van de Vakgroep, die de vergadering bijwoonde, waarschuwde, dat men ten opzichte van deze materie wel zeer voorzichtig moet zijn cn dat men steeds de belangen van de klant, die weer koning is, in het oog moet houden. Het ledenaantal van de M. K. V. bedroeg op 1 Januari 1948 -46 en op 31 December 1948 44 winkeliers; over het afgelopen jaar is er een batig saldo van 181,50. De be stuursleden J. van Zuijlekom, J. Dingemanser A. Houmes en P. J. Stejjnen werden bij acclamatie herkozen; de laat ste zal de functie van secre taris echter neerleggen. Men besloot een spreker van het Economisch Instituut uit te nodigen voor het houden van een lezing over bedrjjfstech nische problemen. Voor de vergadering begon werd namens een levensmid delenfabrikant een aantal fims vertoond en een cause rie gehouden. Oosikapelle „CRESCENDO" BESTAAT 50 JAAR. Deze week zal de muziek vereniging „Crescendo" te Oostkapelle haar 50-jarig be staan vieren. Ter gelegenheid van dit feit zullen enkele uit voeringen gegeven worden on der leiding van haar directeur, de heer J. J. Laroes. De toneelclub „Onder Ons" zal haar medewerking verlenen. Kerknieuws AFSCHEID DS. R. SLOFSTRA. Ds. R. Slofstra, predikant der Chr. Ger. Kerk te Vlis singen, hoopt Zondag 6 Febr. a.s„ des avonds afscheid te nemen van deze gemeente, om zich Zondag 20 Febr. aan zijn nieuwe gemeente, de Chr. Ger. Kerk te Veenendaal, te verbinden na bevestigd te zyn door ds. G. J. de Bruin van Boskoop. FILMS VAN DE WEEK „De Banneling" („The Exile") met Douglas Fairbanks Jr., Maria Montez en Paula Crolset; regie: Max Opuls. De onvermoeibare Fairbanks Jr. speelt in deze avonturenfilm voor Koning Karei II. die in Holland in ballingschap verblijft. Hij werkt cr notabene als arbeider op een boer derij en flirt met een boerenmeis je. maar een gravin laat het daar niet bij zitten en poogt hem te overreden Holland te verlaten. Een en ander wordt begeleid door een degengevecht tussen „Doug" en zijn politieke vijanden en als strijdtoneel koos Hollywood een windmolen, zijnde het symbool van Holland. (Alhambra, Vlissin gen). „Dus je bekent niet?" („So you won 't talk") met Joe Brown, Frances Robinson en Vlvienne Os borne; regie: Edward Sedgwick: „Geef hem de ruimte" („South American George") met George Formby en Linden Travers; regie: Marcel Vanel. Toen de eerste film \-an de Joe Brown („De Zesdaagse") en Form- by ("Het zit in de lucht") ver schenen, schaterden bioscoopbe zoekers over de gehele wereld. Sindsdien hebben beide komieken, die nu weer respectievelijk in Luxor, Vlissingen en Electro, Mid delburg zijn te zien. vele films gemaakt, maar de grappen en gri massen veranderden niet veel, zo dat hun populariteit aanzienlijk slonk. Dit neemt niet weg. dat men op een verloren avond om de frat sen van deze komieken, die beide in de thans vertoonde films een dubbelrol spelen, smakelijk kan lachen. fl-genda MIDDELBURG. Woensdag: Schouwburg: M.D.T. ..Toontje heeft een paard ge tekend". 8 uur; Electro: „Geef hem de ruimte", 7 en 9,15 uur; Schuttershof: C.O.A.K., 8 uur; Zeeuws Genootschap der We tenschappen: Lezing, 8 uur. Donderdag: Schouwburg: M.D.T. „Toontje heeft een paard ge tekend". 8 uur; Schuttershof: Prof. Roland's magische show. »8 uur; Electro: „Geef hem de 'ruimte", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. "r-nsdag: Concertgebouw „Prof. Roland", 8 uur; Alhambra, „De Banneling". 7 en 9 u ur; Luxor „Dus jc bekent niet?". 8 uur; Concordia „Feestavond Poli tie". 8 uur; Clubgebouw „De Zeeuwen", lezing ir. van Em- jienes. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woensdag. Concordia. Scar borough, bazar; Concertge bouw, „Schipper naast God". 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2