Jeugdige inbrekers lazen beeldromans NIEUWS UIT ZEELAND Een huurdersstaking te Vlissingen Ir. Louwes over toekomstig landbouwbeleid Zeeuwse Almanak WALCHEREN VIJFTIEN INBRAKEN IN HAARLEM. Geld nodig voor knutselwerk Vorige week Dinsdag werden to Haarlem twee jongens van vijftien laar gesnapt door de politie by een inbraak in een winkel van snuisterijen. Oor spronkelijk hechtte de Haar lemse politie weinig waarde aan het geval, doch spoedig bleek dat de jongelui heel wat op hun kerfstok hadden. Bij het verhoor is komen vast te staan dat de jongens in totaal minstens vijftien inbraken heb ben gepleegd gedurende de af gelopen drie maanden. Zij ko men uit twee keurige gezinnen en zijn geenszins zogenaamde „milieu-boefjes". De jongens hielden er thuis een complete beeldroman-bibliotheek op na. Zij knutselden graag en hadden daarvoor veel geld nodig. Hun zakgeld was ontoereikend om de nodige materialen te kopen en toen zyn zij na enkele kleine diefstallen van kwaad tot er ger vervallen. Tenslotte ken den ztf geen vrees meer en trokken er stiokum 's nachts op uit om inbraken te plegen. Zy klommen langs waterpijpen en door kleine raampjes winkels en werkplaatsen bin nen en verschaften zich zo geld en knutselmateriaal. Onlangs vonden zij in een koffiebrandery, waar zij via een plat 'dak waren binnenge komen, de sleutels van de brandkast en eigenden zich een groot bedrag toe. In totaal hebben zij ongeveer tienduizend gulden buitgemaakt, waarvan zij een zeilboot aanschaften. De rest van het geld verborgen zij tussen de dakpannen van hei ouderlijk huis, waar de politie het aantrof. Een broertje van een der twee, die het tweetal bespied had door een kier in een schutting, had zich enkele honderden guldens toegeëigend die oveneens konden worden gevonden. Dc jongens zijn ter beschik king gesteld van de politie autoriteiten in enkele omlig- gene plaatsen van Haarlem, die ook nog een hartig woordje •met hen te spreken hebben. FEBRUARI. Adieu, Januari! Ge zift de Vreemdste en eerlijk yezegd de nietswaardigste wintermaand geiceest, die wij ooit beleefden. Alleen 's nachts, als wij sliepen, was hei - ivinter. Overdag was het lente. En al is die kostelijke zon ons een weldaad geweest en al bloeiden in Zeeland de sneeuwklokjes uitzonderlijk vroeg, Januari moet sneeuw brengen en knappende vorst. Want al dat vroege voorjaars weer, dat breekt ons van de zo mer misschien op. En nu is het dan al weer Fe bruari geworden en in de:e maand worden de mensen, die zich in Januari voorgenomen hebben in 1049 een compleet kasboek bij te houden, hun nieuwe gewoonte al weer on trouw. Mü gaat het zo, ge zult het er zelf niet beter afbrengen en ik vrees, dat het met vele goede voornemens niet anders zal gaan. Helaas. Ge zult intussen uw Almanak vragen wat de naam Februari te betekenen heeft. Het is ge lukkig gauw verteld. Pluto, de Romeinse God van het geld en de onderwereld, Pluto werd ook wel Februus genoemd. Het raadsel is dus gemakkelijk op gelost. Andere namen van Fe bruari zijn Sprokkelmaand of Regenmaand, maar sprokkelen doen we niet meer sedert ons levenspeil het niet meer ver eist en aan regen hebben de meeste mensen een broertje dood en het is dus geen won der, dat die twee namen in on bruik zijn geraakt. Ten overvloede zij hier nog vermeld, dat Februari geldt als maand van reiniging en boete. Oudtijds begon in deze maand de Vasten. En omdat de mens daartegenop zag, gaal aan die vasten in velé plaatsen maar «iet in Zeeland het Carnaval vooraf. Hoe zwak was toch de mens. Sober zijn en ingetogen? Jawel, maar eerst nog even de blommen buiten. Pommes'frites-zaak te Sliedrecht uitgebrand- Maandagavond ontstond brand in een pommes-frltes-zaak te Sliedrecht, welk pand naast de ambachtsschool gelegen is. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met een groot aantal stralen de vuur haard. Hoewel de brand zich ernstig liet aanzien, had men hem na drie kwartier onder dc knie. De benedenwoning is uit gebrand, terwijl de winkel veel schade opliep. De rassenkwestie in Zuid-Afrika. De nationale vergadering van Zuid Afrika heeft met dezelfde stemmen-verhouding waarmede de door generaal Smuts ingediende motie van wantrouwen werd verworpen, een door de premier, dr. Ma- lan, ingediend amendement goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld een commissie in het leven te roepen, samen gesteld uit leden van beide vertegenwoordigende licha men, die tot taak zal heb ben dc toepassing van de re- geringspolitiek, welke er op is gericht een afscheiding tussen de Europese en in heemse rossen teweeg te brengen, tot in bijzonderhe den te bestuderen. Vandaag komt tweede Constellation ih Batavia. Dc Constellation „Batavia" cr.der gezagvoerder J. J. Moll, die Vrijdagavond van Schiphol vertrok, is Maandagochtend te Bangkok geland en werd van daag op het vliegveld Kemajo- ran verwacht. Het vliegtuig heeft 3000 kg. post en 8 passa giers aan boord. De „Franelcer" onder gezag voerder de Haas, vertrekt Woensdagochtend via Mauritius naar Amsterdam. WEER TWEE VLUCHTEN. De Visdag 4 Februari a.s. van Schiphol naar Batavia vertrekkende K.L.M.-„Constel- lation" zal niet alleen post ver voeren, doch ook een beperkt aantal passagiers. Bovendien zal op Dinsdag 8 Februari a.s. nog een „Constel lation" de reis naar Indonesië aanvaarden. Ook dit toestel zal behalve post ook een beperkt aantal passagiers meenemen. '(Ingezonden mededeling) miep VINDT het nu geen bezwaar meer om wat va ker kool te eten. Er Is zoveel vari atie. SSu is er weer een fijn recept van Mevr. Lotgerlng-HIHe- brand voor: SAVOYEKOOL MET KAAS. 1 kg. gesneden savoyekool.' U 1. melk. 100 gr. geraspte kaas lof meer), zout. aroma. 40 gr. boter. 35 gr. bloem. Was de kool en kook ze in weinig water met zout vlug gaar. Maak intussen i van boter, bloem en mell^ een dikke saus. roer er de geraspte kans door, de uitgelekte kool en zo nodig nog wat aroma. Laat de kool pl.m, 10 min. stoven cn dien ze heet op met aardappelpurée. Dit gerecht is goed voor de vleesloze dag. Voor de geraspte kaas kunnen harde cn onbruikbare stukjes worden opgemaakt. Laag om laag met aardappelpuree ln een vuurvaste schotel is dit gerecht een mooie winterschotel. Met een paar ge bakken saucijsjes boven op wordt het nog beter. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. (Ingezonden mededeling) Ook de georganiseerde landbouw draagt veraniwoording. Export van veredelde producten. Dr. ir. S. L. Louwes. directeur- generaal van de voedselvoorziening heeft Maandag in efen te Arnhem gehouden vergadering van de Gel derse Maatschappij van Landbouw een inleiding gehouden over het onderwerp „Het landbouwbeleid ln de toekomst", Dr. ir. Louwes zeido in zijn rede o.m,: het economische zwaartepunt ligt niet meer in West-Europa, maar in het Westelijk halfrond. Dat exporteert thans ook veel voedingsmiddelen. Amerika heeft door zijn mecha nisatie sinds 1025 vijftien millioen paarden minder. Wij kunnen ge rust zeggen, aldus ir. Louwes ver der o.m.. dat de wereld zijn vijf tien millioen ton graan uit de V. S. krUgt. dank zij dc benzine. Vrij wel geheel Nederland is. voorzo ver productief, in cultuur. Wy kunnen niet onszelf voeden op een menswaardig peil. De oorlog be wees. dat wij in deze richting wel een heel eind komen, maar het halen doen wij niet. Onze textiel- posltte ls slecht. De hoeveelheden vlas er wol kunnen nauwelijks 'n rol spelen. Wy moeten, om te kunnen invoe ren, onze veredelde producten ex porteren Al wat nog hapert op het gebied van cultures, dient te worden veranderd. SUIKERBIETEN. Vorig jaar was er een maximum opbrengst aan suikerbieten. De regering besteedt veel aandacht aan het suikerbletennrcaal. om dat elke bunder isuikerbieten een maximum -oplevert aan droge stof, dus een besparing aan dollars. Veevoeder moet zoveel mogelijk ln Nederland worden verbouwd, ais ons land zijn veestand weer op het vooroorlogse peil brengt. Dit is de kern van de landbouwpolit iek. Elke veehouder moet zich afvragen, of hij zijn runderen, varkeus en vooral kippen wel zal kunnen voeden. Wat hij van de re gering mag eisen, is, dat deze hem Truman erkent Israël de jure. President Truman heeft vol ledige erkenning verleend aan de regeringen van Israël en Transjordanië. De kunstmest-voorziening. De directie van het distri- butlebureau^ voor kunstmest heeft aan de Stichting voor de Landbouw medegedeeld, dat in de komende jaren1 nog op een tekort aan kali-mest stoffen moet worden gerekend. Geadviseerd wordt om de dis tributie van kali te handha ven. Dank zij de uitbreiding van de industrie zal de stikstof voorziening in 1950 kunnen worden verbeterd. Men rekent zelfs op export van stikstof en het wegvallen van de dure stikstof-importen. Aan dc vraag naar Thomas- slakkenmecl kan nog steeds niet ten volle worden voldaan, omdat hiervan niet voldoende kan worden geïmporteerd, perfosfaat is echter voorhanden. Omtrent het prysverloop van kunstmeststoffen kan op het ogenblik nog niets worden ge zegd. De „Turmac" ligt stil. Dc sigarettenfabriek van de Turmac te Amsterdam ligt stil, als gevolg van dc actie van een groep van ongeveer 20 arbeiders van de „E.V.C.- tabak". die Vrijdag jl. in sta king ging en nu de vrijwillige arbeiders met molestatie be dreigt. Su. ruim zo goed mogelijk inlicht over de toewijzingen van het veevoeder. AARDAPPELEN. De veehouderij zal nog in veel ruimer mate moeten gaan steilnen op de aardappelteelt. Nieuwe aard appelen cn methoden om aardap pelen te bewaren moeten worden gevonden, terwijl voorts de oude methoden, inkuilen, stomen en verwerking tot aardappelmeel moeten worden gevolgd. Export was bijna niet mogelijk, omdat do meeste landen volop, aardappelen hadden verbouwd. De boer moet gaan rekenen met voorraadvorming. Er ls veel vraag op de markt, maar daaraan kan niet altijd worden voldaan. Onze zuivelindustrie zou zich moeten specialiseren naar de vraag. Op het ogenbljk zullen wij meer aandacht moeten besteden aan andere pro ducten dan boter. Het goedgelei- de, sociaal-economisch verant woorde bedrijf heeft een toekomst. Men moet echter bedenken, dat ook de regering niet ln de toe komst kan zien en dat de georga niseerde landbouw eveneens de verantwoordelijkheid draagt. Nieuwe entymofoog Zeeuwse proeftuin. Met ingang van 1 Maart is als opvolger van dr. D. J. Kuenen, lot entymoloog bij Zeelands Proeftuin te Wilhelminadorp. benoemd drs. H. H. Evenhuis, thans assistent bij het Zoölogisch laboratorium te Groningen. Dr. Kuenen. die zoals bekend benoemd is tot conservator van het Zoölogisch laboratorium van de Rijksuniversiteit to Leiden, zal van Mei tot September naar de proeftuin terugkeren om de door hem begonnen onderzoekingen naar de spinbestrijding te beëindi gen. De voorraad Zeeuwse klei-aardappelen. De voorraad Zeeuwse lclei- aardappelen bedroeg volgens een door de provinciale voedsel- commissaris uitgevoerde inven tarisatie per 1 Januari 1949 730.000 ton. Nodig voor dc con sumptie zullen nog zijn 440.000 ton. Gerekend wordt op een export naar Spanje en Bizonia van 100.000 ton. De feesteiicle poorter. De voorbereidingen voor de viering van het 11e eeuwfeest van Zierikzee zijn in volle gang. Zo is dezer dagen het eerste nummer verschenen van de feestkrant: „De feestende poor ter" Het is een-eenvoudig, maar smaakvol uitgevoerd blaadje ge worden, waarvan de „kop" wordt gevormd door een aardige tekening van Wim Abeleven. Burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeije schreef een inlei dend artikel, terwijl er voorts ccn aantal mededelingen worden gedaan over de voorbereidin gen van de feestelijkheden. AGRARISCHE COMMISSIE V. v. d. A. Te Goes werd onder voorzit terschap van de heer P. J. Bom uit Cölijnsplaat een vergadering gehouden van de agrarische commissie van de Partij van de Arbeid. De heren O. Tissing en H. J. de Vries woonden voor het eerst dc vergadering als leden van de commissie bij. Tot afge vaardigden naar het agrarisch congres in Utrecht werden be noemd de heer A. P. Bil te St. Annaland, mr. H. B. BouWman te Goes, P. Brand, Domburg. C. Kuiper, Ouwerkerk, II. de Vriend. Baarland en H. Welle- man, Kortgene. Mr. H. B. Bouwman hield een inleiding over de regeling van het grondgebruik, waarna be spreking volgde. ONTVANGSTEN STICHTING 1940—1945 in ZEELAND. Tot 30 November 1948 kwam op het kantoor van de Stichting 1940—1945 te Middelburg aan bijdragen ineens uit Zeeland binnen 39.178,57. Dit is een voorlopige opgave, waarbij re kening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat enke le bijdragen rechtstreeks naar het hoofdbureau zijn gezonden. Deze zijn niet -in het .cijfer ver werkt. Dc schatting' van de ontvang sten van 1 Januari t.m. 31 Au gustus 1948 bedroeg voor Zee land 35,386,76, waarmee deze provincie de twaalfde plaats inneemt. Per 30 November was het aantal contribuanten 3379, terwijl aan contributie was ontvangen 13.562.65, dit is 52.98 per 1000 inwoners. Een nieuw rusthuis te Middelburg- De Gercf. Gemeente te Mid delburg heeft besloten tot aan koop van het woonhuis de Prince Maurits in de Koe- Ïoortstraat, dat binnenkort tot ehuis voor Ouden van Dagen zal worden ingericht. Het tehuis zal worden be trokken zodra de huidige be woners de woning hebben ver laten. Verstekelingen op het s s. Pulasky. Wij vernemen uit Antwerpen, dat zich aan boord van het Poolse stoomschip „Pulaski" drie verste kelingen bevonden, dio poogden op goedkope wijze naar Europa te komen. Deze drie mensen, alle Spanjaarden, waren te Santos in Zuid-Amerika aan boord geklau terd. Zij zijn thans in de gevangenis te Antwerpen opgesloten. Zoals Rijkslan^bouwwinterschool te Schoondijke. De gemeenteraad van Schoon dijke besloot een bedrag van 10 per inwoner beschikbaar te - stellen voor dc bouw van een rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke. De kosten van deze school worden geraamd op 130.000. In verband met het grote be lang van een goede haven te Breskens werd op voorstel van de burgemeester besloten aan de minister van verkeer en wa terstaat een adres te richten, waarin wordt aangedrongen de bestaande haven van Breskens zo spoedig mogelijk te herstel len en de eens gedane belofte voor de aanleg van ae binnen haven alsnog na te komen. VROEGE LENTE. Op 28 Januari had een kloek bij de heer A. de Visser te Wissekerke (N. Bev.) reeds kuikens uitgebroed, hetgeen zeker wel tot de uitzonderin gen gerekend mag worden. Protest tegen huurverhoging, welke door de minister yerd vastgesteld. Comité van actie gevormd. Zaterdag j.l. is een staking uitgebroken onder een deel van de huurders der bouw vereniging „Gemeenschappe lijk Belang" te Vlissingen. Kort geleden heeft de minis ter van wederopbouw de huren herzien van de groep montage- woningen, die voor deze bouw vereniging zijn gebouwd. Het betreft hier een blok van 111 woningen, waarvan een deel reeds is bewoond en een ander deel nog afgewerkt wordt. In November j.l. zijn de eer ste bewoners in deze huizen ge trokken en ze moesten toen een huur betalen van 5.60, welk bedrag voor de provincie Zee land, die nu eenmaal gewoon is aan zeer lage woninghuren, al vrij behoorlijk is. Enkele weken geleden besloot de minister evenwel deze huur op een hoger peil te brengen en hij stelde het huurbedrag op 6.30 per woning. Deze verhoging, gevoegd bij het feit, dat een algemene huurverhoging in de loop van het jaar in Nederland zal. wor den doorgevoerd, bracht dc be woners van het bewuste blok montagewoningen er toe een comité van actie te vormen. Dat comité heeft vorige' week een adres aan de minister van wederopbouw gericht met het verzoek toe te zeggen, dat de bewoners, die thans reeds door een huurverhoging worden ge troffen straks-niet onder de al gemene huurverhoging zullen vallen. In afwachting van het mini steriële antwoord hebben circa 35 bewoners Zaterdag gewei gerd de huurverhoging te vol doen' en omdat het bestuur van bouwvereniging uiteraard geen gedeeltelijke betaling ac cepteerde hebben deze 35 hun huurpenningen niet betaald. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling -van het huur derscomité een nadere bespre king te hebben met het bestuur vap de bouwvereniging. Dat be stuur is namelijk bezig met ccn poging de nadere vaststelling van de verhoogde huur onge daan te maken, nu er toch straks een algemene huurverho ging komt. Uiteraard berust de beslissing over dat ongedaan- maken eveneens bij de minis ter. Kerknieuws DS. W. A. WIERStNGA. Da. W. A. Wiersinga, vroeger Geref. predikant te Vlissingen, is in zijn kwaliteit van be stuurslid van de Surinaamse zending te Zeist, met de „Cot- tlca" haar Suriname vertrok ken. Hij denkt in Mei a.s. weer naar Nederland terug te ke ren. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Aangenomen naar Den Haag ds. A. K. v. d. Mey te Nijme gen. NED. HERV. GEMEENTE. Beroepen te Wolfaartsdijk cand. H. I. Pontsteen. hulpprediker te Silvolde iGld.). Bedankt voor Haren ds. H. M. Strating te 's-Hcer Abts- kerke. VOETBAL ARNÉMUIDEN VERSLOEG WEMELDINGE. Arnemuiden speelde Zaterdag middag voor de competitie van dc Z.V.B. een voetbalwedstrijd tegen iets ln de meerderheid. De rust ging ln met blanco stand. Een half uur voor het einde nam Arnemui den de leiding door eert doelpunt van Vales. Grootjans maakte cr uit een strafschop2—0 van en Meerman bracht de eindstand op 3—0. Vlissingse middenstanders gaan propaganda maken. De Middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen, kwam Maan dagavond in ledenvergadering bijeen ter bespreking van en kele punten, waarby vooral het propagandistisch werk op de voorgrond stond. Maar voor deze punten in behande ling kwamen, stelde de vodr- zitter, de heer J. de Visser, dc ballotage van een 12-tal nieuwe leden aan de orde. Daarbij kwam in bespreking de vraag of het filiaal van een z.g. grootbedrijf als lid van de m'ddenstandsvereni- ging kan toetreden. De fi guur is in Vlissingen nu een maal anders dan bijv. in Middelburg, waar men een Handelsvereniging heeft, wel ke ook het grootbcdryf als lid toelaat. Voor Vlissingen blyft men zich beperken tot dc z.g. zelf standige middenstand en aan het betrokken bedryf zal dan ook bericht worden, dat het niet in aanmerking kan ko men ,voor het lidmaatschap van „G. B." De overige elf candidaat- leden werden aanvaard. Besloten werd tot de op richting van een tennisclub. Op voorstel van het be stuur werd besloten binnen kort een familie-propaganda- avond te organiseren, waar voor de middelen gevonden zullen worden door entrée's van leden en introducé(e)s. Slet bestuur zal te voren on- erzoeken of hiervoor vol doende belangstelling bestaat. Ook' kwam nog de kwestie van de propaganda voor de toeristendienst van de My. „Zeeland" aan de orde. Hier- by pleitte de heer Ch. L. Dert voor middenstands-uit wisseling met Folkestone, in dien mogeiyk door een reis van Zeeuwse middenstanders naar het Engelse midden standscongres. dat op 17 Mei a.s. te Folkestone wordt ge houden. De vergadering bleek wat huiverig voor een te ris kant opgezette actie, maar 't bestuur zal in^elk geval ver der contact opnemen met de middenstandsorganisaties te Folkestone. Daaruit zal wel licht t.z.t. een uitwisseling kunnen groeien. Het bestuur werd gemach tigd tezamen met andere Zeeuwse middenstandsvereni gingen de propaganda, welke dc V.V.V.-organisaties zullen voeren, daadwerkelijk te steu nen. Besloten werd binnenkort een propaganda-circulaire te richten tot alle niet georgani seerde zelfstandige midden standers uit Vlissingen. Er zal naar worden ge streefd een algemene midden- standsvergaderin'g te beleg gen ter bespreking van het voorontwerp Winkelsluiting. AFSCHEID C. DOMMISSE. Dezer dagen bereikte de heer C Dommisse bij de Kon. Mij. „De Schelde" de pensioen ge rechtigde leeftijd. Omdat hij de laatste weken werkzaam was geweest in de Timmerfabriek werd daar van hem afscheid genomen. Door de heer Frits werden hartelijke woorden van afscheid gesproken. Hij kon hem namens vrien den van dé timmerfabrick-te- kenkamer-scheepsbouw en het keuken-personeel een mooie pendule, een tabakspijp en een pakje tabak overhandigen. De heer Dierendonk sprak enige hartelijke woorden na mens de vrienden van de teken kamer. De heer Dommisse dankte voor de gesproken woor den en voor de blijken van vriendschap. VOOR DE UXAC. A^n dc penningmeester van de Raad van Overleg te Vlis singen, is door het politiecorps aldaar afgedragen een bedrag van 60.70, byeengebracht voor de actie „Van het Honge rende Kind" (Unac). ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag is het 25 jaar gele den, dat de heer G. J. Kas te Vlissingen in dienst trad bij de Amsterdamse Bank. De heer Kas begon zijn loop baan op 1 Februari 1924 bij deze instelling bij het Bijkan toor te Hulst, in 1928 werd hij ovef-geplaatsl naar Middelburg cn op 15 Februari 1934 als pro curatiehouder naar het bijkan toor te Vlissingen. „Crescendo" jubileerde. Zondag jl. bestond de 1ste Vlissingse accordeon-vereni ging „Crescendo" 25 jaar, welk lustrum Zaterdagavond, met een uitvoering in het Concertgebouw werd gevierd, waarvoor grote belangstelling bestond. De heer S. Schout schetste in een vlotte herdenkingsrede het wel en wee van de veral- ging gedurende de afgelopen 25 jaar. Van de gelegenheid om de jubilerende vereniging te com plimenteren werd oen druk februilc gemaakt. Wethouder A. van Popering bood na- mens het college van B. en I »Len- e£n *oede toekomst hebDen. nr Nifrt ia 7PPr PnPri nntwilc- W. zijn gelukwensen aan, daarna volgden tal van ver enigingsbesturen. Vele sprekers boden bloemen aan of een enveloppe met In houd. Het podium 'werd in een bloementuin veranderd. Ver volgens werd de heer M. P. Ventevogel, die onlangs 20 jaar directeur der vereniging was. door de voorzitter ge huldigd. Als blijk van waar dering werd hem een geschenk' onder couvert aangeboden. In een geestige speech dankte hi-L Tot slot werd Kees Goed hart voor zijn langdurig lid maatschap een medaille aan geboden. Daarna werd met het muzikale deel een aanvang gemaakt. Uit het telkens hartelijke a.pplaus bleek dat liet, pro gramma bij het publiek zeer in de smaak viel. Voor deze speciale gelegenheid had de directeur een Crecendo-25-jaar mars gearrangeerd, die pittig gespeeld werd. Na de pauzp traden de Zuid-Westers uit Middelburg met een vrolijk cabaret programma voor het voetlicht. Na afloop bleef men nog lange tijd gezellig byeen. STICHTING „HET VIERDE PRINSENKIND". Evenals vorig jaar gullen ook de ze zomer aan enige duizenden kin deren van oorlogsslachtoffers dooi de Stichting „Het Vierde Prinsen kind" een gratis vacantie worden aangeboden in uitstekend ingerich te vacantie-oorden. Onder oorlogsslachtoffers wor den verstaan gesneuvelde militai ren van Land-, Zee- en Lucht macht uit de laatste oorlog, ge sneuvelden van de koopvaardij, in Duitse- en Japanse concentratie kampen omgekomenen en verder alle anderen, die door oorlogsom standigheden. zoals bombardemen ten het leven verloren. Voor uit zending komen in aanmerking kin deren van oorlogsslachtoffers, voor zover zij op 1 September 1949 de negenjarige leeftijd hebben be reikt en op genoemde datum nog geen 14 jaar zijn. Naar een speci aal ingericht vacantie-oord zullen worden uitgezonden de kinderen, die zelf oorlogsletsel opliepen. De ze kinderen mogen op 1 September 1949 niet ouder zijn .dan 16 jaar. Voor de gemeente Vlissingen dienen de kinderen opgegeven te worden bij het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken, Hen drikstraat 12, kamer 5 bov.. en wel op 3 en 4 Februari a.s. van 9— 12 uur en van 2—5 uur. Middelburg ONTSPANNINGSAVOND C.O.A.C. Het Comité tot Behoud van het garnizoen te Middelburg biedt op Wpensdag 2 Febr. aan de leerlingen van de C.O.A.C. een ontspanningsavond aan, die gegeven wordt in de grote zaal van het Schuttershof. Tot een bezoek aan deze avond zijn te vens uitgenodigd de „pleeg ouders", bij wie vele jongelui 's avonds steeds een 'prettige ontvangst genieten. Het Comi té tot Behoud v.an het garni zoen, dat bij zijn werk veel steun en medewerking onder vindt, blijft actief, ook nu de C.O.A.C. weer blijvend in Mid delburg- is gevestigd. Tot zyn taak rekent het comité o.m. het tot stand brengen van een re gelmatig contact tussen de mi litairen en de burgerij. OVERSCHOTJE SPEELDE EEN AARDIGE REVUE. Dc Middelburgse cabaretvereni ging „Overschotje" heeft een naam te verliezen, maar is die Zaterdagavond bij de jaariykse uitvoering in het Schuttershof niet kwijt geraakt. De revue, die dit maal op de planken werd ge bracht, was in het begin wat brok kelig. maar de Eeneluxiaanse cn- 'trée bracht de stemming er in. De schetsjes waren ditmaal bijzonder geslaagd, niet in de eerste plaats om de inhoud, maar om de geesti ge uitbeelding door de spelers, die zich als rasartisten over het toneel bewogen en er voor zorgden, dat de komieke situaties nimmer ge forceerd werden. Zonder de presta ties van de anderen over het hoofd te willen zien noemen wij speci aal rnej. Rie van Loo en de heren Oostburgs brandweer commandant nam ajscbeid. De commandant van het brandweercorps te Oostburg. de heer P. Daansen Wzn, heeft Za terdag als zodanig afsoheid ge nomen in verband met het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Burgemeester Hoekzöma heeft de heer Daansen in hartelijke bewoordingen toegesproken en hem dank gebracht voor het zeer vele. dat hy voor de brand weer heeft gedaart. Spr. schet ste het optreden van deze com mandant bij grote rampen, zo als te Breskens op 11 Set. 1944. Het was toen de heer Daansen die van geen wijken wilde we ten, ondanks de grote gevaren. De heer Luitwieler, brand weercommandant te Vlissingen, sprak namens overste Meen- horst, die wegens ziekte verhin derd was en wees op de mooie taak, speciaal van de vrijwilli ge brandweer. Bij deze brand weer is het dienen cn daarom is het afscheid nooit prettig. Ook namens de vereniging van brandweercommandanten', waar van de heer Daansen bestuurs lid is. complimenteerde spr. de heer Daansen met deze dag. Verder spraken nog wethou der J. H. v. Kampen, de heer H. v. d. Beukei, directeur Am- bachtsschool cn de heer Ph. de Vuijst, ondercommandant. De heer Daansen dankte zichtbaar ontroerd. Hengslenkeufing ie "Goes. Met Goes is de laatste plaats voor de verplichte hengstenkeurin- gen afgewerkt, onder grote be langstelling en buitengewoon gunstig weer. Een tweetal drie-jarige heng sten kon worden goedgekeurd, waaronder een paard waarover reeds veel in de provincie is ge praat cn naar wie veler belang stelling uitging; dit is Nico van Ella (d.^flco van Melo) van de heer D. A. Timmerman uit Katten- dijke. Dit paard is een waardige vertegenwoordiger van zijn afstam ming en zal zeker, wanneer ten minste geen ongelukken gebeu- Deze Nico is zeer goed ontwik keld met een fraaie schouder en uitmuntende achterbenen. Overi gens vertoonde hij zijn draf niet zoals hij in werkelijkheid kan; ln de baan kon dit wat ruimer zijn, maar in het land zagen we hem meermalen draven en dan was er niets op aan te merken. Het is te hopen dat dit paard op Zuid-Beveland blijft. SCHEEPVAARTVERKEER BUITENHEER SLUIS TE VLISSINGtN GESTREMD. De hoofdingenieur-directeur - van Rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland heeft bekend ge maakt, dat ten behoeve van herstellingen aan de deuren, van de Buitenkeersluis te Vlis singen.de Scheepvaart door deze sluis gestremd zal zijn op Maan dag 7 Februari 20.15 uur tot Donderdag 10 Februari 22 uur of zoveel korter als mogelijk of langer dan noodzakelijk zal zijn. ger Ad Laven zorgdo voor de ro mantische noot. Babv den Toonder met zijn „Volendammers" voor 't beroemde paardcnhoofstel en een ballet voor rhythmische dansen. De demi-finale bogon goed, maar had een slot, dat ondanks de goede bedoelingen vrij vals was en ge heel uit de toon viel. „Overscho- tie"- maakte met de finale „Winter in Middelburg", gebracht voor een zeer fraai décor, echter veel goed. Dit was showwerk van goed ge halte! O.- en W.'Souburg. UITVOERING „ASTROW." Evenals de twee voorgaan de avonden was de concert zaal .De Zwaan" te Souburg ook Vrijdagavond geheel ge vuld, toen de turnvereniging „Astrow" haar 3de uitvoering gaf. Was Woensdagavond be- Eonnen met de adspirantcn, 'onderdag- en Vrijdagavond was de beurt aan de oudère dames- en herenleden, die met een rijk gevarieerd program ma voor de dag kwamen. Over het algemeen werd goed werk verricht op de brug en in de ringen evenals op de rekstok toonden de dames en heren zich aardig thuis. In de pauze sprak burge meester Stemerding, die met zijn echtgenote een gedeelte van de uitvoering bijwoonde, zijn waardering uit voor het werk, dat door de vereniging ipeciaal door de leider, de heer Besuijen wordt ver richt., Ook tot de kran'ge signaal-afdeling met haar leider, de heer Gijzeis, richt te de burgemeester waarde rende woorden. De burge meester bracht een driewerf hoera uit voor de vereniging, waarmede de aanwezigen har- telyk instemden. Na de pauze werden even- s de vorige avonden vrije oefeningen en dansjes ten to nele gebracht. Met de taptoe door de signaal-afdeling werd deze uitvoering besloten. Een gezellig bal besloot deze drie uitvoeringen. Zoutelande Autobus rijdt tegen vrachtauto. Zaterdagmorgen kwam, even buiten de kom der gemeente Z.outelande, een autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren in botsing met een vrachtauto van de heer Desein uit Vlissingen. Vermoedelijk was de vracht wagen door dc gladheid van de weg bij het remmen geslipt. De buitenwand van de bus werd opengereten, terwijl de laadbak van de vrachtwagen ontzet werd. De politie stelt een onderzoek in. Grijpskerke UITREIKING BONKAARTEN Te Grypskerke worden Woensdag aan alle zelfver- gers en niet zelfvérzorgers de M. Kieviet en J. Julianus. De zan- bonkaarten uitgercik^.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2