T Het Westers communisme zoekt samenwerking De arbeidsvrede in Nederland Cachin en TogliaUi worden soepel Wim Slijkhuis had een paar nare dagen in New York Zeeuwse Almanak Noiedop c ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 JANUARI 1949 Een order_ van Stalin (Van onze correspondent) Parijs, Jan. Sedert de bevrijding zijn de Franse com munisten in obstructie geweest. Ze proclameerden de ene staking na de andere en berokkenden grote schade aan het Franse economische leven. Nadat vrijwel alle Franse bladen ter gelegenheid van de jaarwisseling hadden voorspeld, dat 1949 wel hetzelfde beeld te zien zou geven, kwam Marcel Caohin, de senior van de rode assembleefractie, plotseling met een rede, die een verzoenend karakter droeg. In de ver bazing van het eerste ogenblik waren er ook uitgesproken rechtse bladen, die hierin een wending ten goede meenden te moeten zien. Het Franse communisme zou meer de natio nale kant uit willen, a la Tito. Anderen zagen de rede als een uitvloeisel van een grotere souplesse in Moskou, waar de leiders afgeschrikt door het op stapel staande Trans-Atlan tisch pact geen oorlog zouden wensen en het verstandig oor deelden voorlopig een mildere houding aan te nemen. Politieke waarnemers, die tot oordelen bevoegd zijn, ervaren thans evenwel, dat men met dit optimistische commentaar de plank heeft misgeslagen. Men meent, dat de rede van Cachin integendeel de meest gevaar lijke periode heeft aangekon digd. LEDEN BEDANKEN. Het is geen bloot toeval, dat Cachin's rede werd uitgespro ken, nadat het aantal commu nistische aanhangers, directe leden van de partij, wederom was teruggelopen, evenals ove rigens in Italië. Evenmin ont breekt het logische verband tussen de rede en het feit, dat de kloof tussen communisten en alle anderen, sedert 1947 sterk is verbreed. Beschikte men aanvankelijk in Frankrijk en Italië over een socialistische groepering, die een sterke lin kervleugel had, die onder be paalde voorwaarden zeker ge- Deigd zou zijn met de roden front te maken, de communis tische isolatie, door obstructie tegen zuiver nationale belangen, vervreemdde vele extreem-so cialistische groeperingen van het Stalinistische communisme. De kans op samenwerking, met welke partij of vleugel ook, werd sedert medio 1947 met de maand geringer. In Italië ont wikkelde de toestand zich het zelfde. In Rusland en in de door Moskou gecontroleerde landen, is niet de minste wijziging ge komen in de te volgen gedrags lijn. EEN OPDRACHT Uit deze en andere feiten concludeert men, dat de com munistische partijen in Frank rijk en in Italië, in welk laat ste land de communistenleider Palmire Togliatti een rede hield van dezelfde strekking, op dracht hebben gekregen een soepeler houding aan te nemen, teneinde daardoor de kloof tus sen ingeschreven communisten, uiterst linkse elementen en crypto-communisten te over bruggen, een gezamenlijk front te vormen en daarna opnieuw tot directe actie over te gaan. CRYPTO-COMMUNISTEN. Men verheelt niet, dat deze tactiek, zo zij niet door de bre de massa wordt doorzien, grote gevaren inhoudt voor Frankrijk, Italië en andere West-Europese landen. Men beweert terecht, dat het crypto-communisme in zijn diverse vormen, waarin het zich aandient, nog steeds Sta lin's eerste linie is. Daarnaast heeft vrijwel ieder West-Euro pees land een linkse vleugel in zijn socialistische partij, waarin ook extreme elementen zitten. Deze zijn versterkt, doordat de socialisten als regeringspartij, vaak in een coalitie, herhaalde lijk iets over hun kant- moesten laten gaan om het betreffende land een kabinetscrisis te be sparen en om zelf te kunnen blijven meeregeren. De sociale voordelen, verbonden aan het mede-regeren, acht men in Frankrijk Italië, België, Ne derland zo groot, dat men in het verleden bereid bleek te zijn iets naar rechts te zwen ken. Dit heeft de uiterste linkse vleugels in die partijen veelal versterkt en in enkele gevallen zelfs partijloos gemaakt. NIEUW FRONT. Ook deze wil Stalin thans opvangen, teneinde opnieuw een „eenheidsfront" te kunnen for meren, sterker dan de huidige communistische partijen in Frankrijk en Italië. Daartoe dienden de verzoe nende woorden van Cachin en Togliatti, die in meer dan één opzicht sterk herinneren aan hetgeen zich in Tsjecho-Slowa- kije afspeelde, voor de macht in handen kwam van Moskou. Zijn we dat weer vergeten? Met honing vangt men vlie gen! De tactiek der Franse en Ita liaanse communisten is gewij zigd. Maar het doel is eender jebleven. Voor Frankrijk en Italië is de moeilijkste periode aangebroken. (Nadruk verboden). 50.000 Joodse vluchtelingen naar Israël De internationale vlnchtelinge». organisatie (I.R.O.) heeft ondanlts sterke oppositie van Britse zijde besloten het door haar op 18 Mei 1948 uitgevaardigde verbod tof immigratie van Joodse vluchtelin gen in Israël op te heffen. Na twee dagen geheim debat nam het hoofdbestuur der I.R.O.. waarin 9 landen vertegenwoordigd z(jn, een resolutie aan. waarbij de directeur-generaal de bevoegd heid krijgt 1 millioen pond sterling beschikbaar te stellen voor het overbrengen van 50.000 Joodse vluchtelingen naar Israël. In kampen in Duitsland, Oosten rijk en Italië bevinden zich nog meer dan 100.000 Joodse vluchte lingen. De Australische regering heeft besloten de regering van Israël vol ledig te erkennen. Ook de Zwit serse regering heeft meegedeeld, dat zij de staat Israël de facto er kent. Successen van de Birmese opstandelingen. Birmese opstandelingen heb ben Toungoo, een belangrijke stad aan de spoorweg van Ran goon naar Mandalay, bezet. De regeringstroepen moesten na 2ware gevechten uit dit com munistisch bolwerk terugtrek ken. Verder hebben de opstan delingen ook Pyoe, een andere grote stad, 65 km ten Zuiden van Toungoo, ingenomen. Versterkingen van de rege ring zijn naar het gebied van Toungoo gezonden. De bevelvoerende officier in Malakka, generaal-majoor Boucher, heeft nieuwe plan nen aangekondigd voor een snelle actie op de grond en uit de lucht tegen de „ge weldige benden" terroristen. Een gecombineerde actie door de strijdkrachten van Malakka en Siam zou nodig kunnen zijn om de benden aan de grens te bestrijden. De campagne had een stadi um bereikt, waarin de reme die niet lag in het gebruiken van meer troepen, maar in een resoluut optreden door de bevolking van Malakka. Do Nederlandse Charltas Missie zal 500 bejaarde vrouwen on mannen van Berlijn gedurende drie maanden dagelijks een warme maaltijd verstrekken Llnkst ,.KUk eens, buurman, dat heeft de Charltas voor ons gekookt". Rechts: Uitreiking in de Peter Roseggerstrasse. Vergelijking met 19191924. Thans heel wat rustiger In het eerste verslag van de Nederlandse regering betref fende de werking van het Eu ropees Herstelprogram komen leerzame cijfers voor over de arbeidsvrede. Uit die cijfers blijkt, dat er na de wereldoorlog van 1914 1918, heel wat meer arbeidson- BUSJE. Uw kind neemt een blikken busje van niet te groot formaat. Het prikt in de bodem daarvan een gaatje, neemt een veter en legt in een der uiteinden een dikke knoop. Vervolgens maakt liet zich meester van een over gebleven Kerstkaars en vet daarmee de veter in En als het dan met de nagels langs de veter krabt, en ge zit juist even te dutten, dan wordt ge opgeschrikt door een geluid alsof er een Siamese kater, een Poolhond en een seniele afstam meling van de vier Heemskin deren tegelijkertijd gewurgd worden. Mijn meest beminde dochter nam ter sluiks het apparaat mee naar bed. In het holst van de nacht sprongen mijn vrouw cn ik ontsteld onder de dekens vandaan en snelden naar het bedje. Het kind MOEST ver moord z\jn. Edoch: zij toonde ons haar liefste glimlach en het busje met de kaarsvetveter. In heel Zeeland hoort ge in deze dagen het aan menselijke zenuwen knagende geluid van het busje. Hoe komen ze plotse ling allemaal op de gedachte om uitgerekend zo'n misbakken sirene te maken? Geef mij Benjamino Gigli maar! Maar nu Is hij weer vol goede moed, Eén dollar per dag I (Van onze correspondent). Het was een ontmoedigde Willy Slykhuls, die vanmor gen ons kantoor binnenkwam. Net als in Philadelphia, waar hij met klein verschil tweede werd, „zat 't niet mee"; ,,'t" dat waren de dol lars. De Amerikaanse Ama teur Athletiek Unie had zich weliswaar stipt aan de re glementen wat betreft de vergoeding, uit te betalen aan amateurs, gehouden, maar. op zo'n manier, dat Willy wiens hotel en maal tijden voor hem betaald wa ren met een hele dollar per dag moest rondkomen. En dat in New York. Het was allemaal nogal on' gelukkig begonnen; het vlieg tuig was iets te laat aange komen en Dan Ferris van de A.A.U. "had niet langer op Idlewild kunnen wachten, omdat hij zelf de stad uit moest. Een plaatsvervanger sturen was onmogelijk. En zo moest Willy die eerste paar dagen maar zelf zien hoe lm er kwam. Dat lukte, maar leuk was het niet. PHILADELPHIA. Toen kwam Philadelphia. De Zweedse hardlopers had den geboft. Een van hun landgenoten is masseur in New York en bood onmiddel lijk zijn diensten aan. Maar voor Willy was er niemand. Toen hij dan ook 20 minuten voor het begin van zijn race vroeg om gemasseerd te mo gen worden, had niemand tijd voor hem. Dan was er Gaston Reiff, de Belg, die op aller char mantste wijze door een ver tegenwoordiger van het Bel gische consulaat op sleeptouw werd genomenEn de Zwe den waren met z'n tweeën, Willy zat 's avonds in de hall van zijn hotel te wach ten tot het tijd was om naar b,ed te gaan. Met andere woorden, het zat WiUy tot... vult u zelf maar in waar. En hij zou Vrijdag met het eerste vliegtuig weer terug gaan. Waarop we alvorens die retourpassage bij de KX.M. te boeken gezamenlijk naar het kantoor van Dan Ferris zijn gestapt. Dan is een goe de vijf-en-veertiger, 'n sprin ter in zijn eigen jonge jaren, die ook wel eens helemaal alleen in een vreemde stad is geweest. We hebben de reglementen erbij gebaald om te zien wat wel en wat niet mocht onder de amateursbe palingen, maar na drie uur zijn we allemaal als vrienden uit elkaar gegaan. En Willy blijft natuurlijk. New York was tot dusver voor hem een kale, nare, onvriendelijke stad geweest; maar nu, met een paar vrij kaartjes in zijn zak voor de grote bioscopen, en een uitnodiging om eens te komen kijken hoe hier in Amerika de televisie-uitzen dingen in hun werk gaan en een uitnodiging om bij 'n paar Nederlanders te gaan eten, nu is New York in eens weer een reuze stad. En Willy is vol hoop een prima figuur te slaan in de grote wedstrijd van Zaterdag in Madison Square Garden, dat al helemaal is uitverkocht. „Als ik drie ronden voor 't einde maar de leiding heb", zei hij. „Op dte kleine baan, met die rare wielerbaan bochten, moet ik niet tweede liggen. Als de ZwedeA dan willen spurten dan moeten ze me eerst voorbij en dat moet ik dan eerst nog maar eens zien." Hg staat tegenover sterke tegenstanders. Maar in de stemming, waarin hij nu weer is, is hij tot alles in staat. (Nadruk verboden). De bekende Franse coureur Jean Pierre Wimille. winnaar van meninge „Grand Prix" is tijdens "n traipmgs-rit voor de Grote Prijs van Buenos-Aires, dodelijk ver ongelukt. Pupillen stalen doktersauto- Drie ontvluchte pupillen uit het rijksopvoedingsgesticht te Doetinchem hebben te Didam de auto vaq een arts gestolen. Het drietal tufte in een gloed nieuwe volkswagen door Lim burg, waar echter een garage houder argwaan kreeg. Hij waarschuwde de politie, maar de jongens zetten het op een lopen en zijn tot op heden nog niet gearresteerd. Marshairpfan en Jaarbeurs. Tijdens de 52ste Kon. Ned. Jaar beurs, welke van 29 Maart7 April te Utrecht wordt gehouden, zal in de parterre van het derde gebouw van het Vredenburg-complex een beeld worden gegeven van de be tekenis van de Marshall-hulp voor de economische situatie van Ne derland en West-Europa. De Raad van Beheer der Jaar beurs zal op Maandag 4 April, de dag, waarop het nieuwe Marshall jaar een aanvang zal nemen, eert grote bijeenkomst beleggen in de Stadsschouwburg, waar voor aanstaande sprekers de invloed van het E.R.P. op de economische ont wikkeling van Nederland, Benelux en West-Europa zullen belichten. Politieke delinquenten in het leger De minister van Oorlog heeft zjjn ambtsgenoot van Justitie uitgenodigd te willen overwe gen of aan poiltieke delinquen ten, die op 1 Januari 1945 nog geen 18 jaar waren, op ruime schaal en met bekorting van de termijn van vijf jaar, herstel in rechten zou kunnen worden verleend. Heeft zodanig herstel plaats gehad, dan kan de mi nister nagaan, of de persoon alsnog tot vervulling van de dienstplicht kan worden geroe pen. De colonne-Henneicke. Wederom heeft het Amster damse Bijz. Gerechtshof de doodstraf uitgesproken tegen twèe leden van de colonne- Henneicke, die zich op grote schaal hebben bezig gehouden met het opsporen van Joden. Het doodvonnis betrof ditmaal de Amsterdammers Ellemers en Mijnarends. ïust heerste dan thans. In 1919 gingen iets meer dan 1 milli- oén arbeidsdagen door stakin gen verloren. Dat getal steeg in 1920 tot 2.3 millioen en het bereikte in 1924 de 3.1 millioen. Daarna trad een vrij sterke da ling in. Bekijken we nu de cijfers van de jongste na-oorlogse jaren, dan ontdekken we, dat in 1946 slechts 680.000 arbeidsdagen door stakingen verloren gingen en in 1947 slechts 200.000. Voor de eerste 9 maanden van 1948 is het aantal verloren dagen 115.000. zodat de arbeidsvrede onverminderd aanhield. Wanneer we het jaar 1919 als basisjaar nemen en stellen op 100 ",'c. dan is het arbeidsver- lies door stakingsdagen in 1947 gezakt tot 19 en voor 1943 vermoedelijk omstreeks 18 %l Opvallend is na de jongste oor log ook geweest de stijging van het ledental der vakorganisa ties. Vergeleken bij 1946 gingen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. om en de bij 50 voor uit. Alleen de E.V.C. steeg slechts met 4 In het reeds genoemde verslag over het Europees Herstelprogram wordt ook opgemerkt, dat er geen vaste kern van werklozen is in Nederland. In het jaar 1938 schommelde het aantal werklo zen tussen 267.000 en 308.000 Dat jaar gold voor een gunstig jaar wat de bedrijfswinsten enz. betrof. •In 1946 schommelde het. aan tal werklozen tussen 46.000 en 47.000 en ,in 1948 bewoog het zich tussen 21.000 en 66.000. (Nadruk verboden). Roosendaal krijgt in 1950 twee tentoonstellingen. Aangemoedigd door de in 1948 behaalde resultaten met de tentoonstelling van Roosendaals, handel en industrie onder de naam „Waroubi" (wat Roosen daal u biedt), heeft het bestuur van deze tentoonstelling beslo ten in 1950 de Waroubi II te organiseren. Ook de nationale bakkerijtentoonstelling zal in 1950 te Roosendaal worden ge houden. waarschijnlijk tegelijk met de Waroubi II. Binnenkort zal in Japan een onderzoek worden ingesteld om vast te stellen, hoeveel kinderen als slaven worden gebruikt, dit als eerste stap om een einde te maken aan de handel in kinderen. Beauftragte voor Friesland builen vervolging. De procureur-fiscaal bij het Bij*. Gerechtshof te Leeuwarden heeft de voormalige Bcautfragte voor Friesland W. Ross, buiten ver volging gesteld. Tot nu toe heeft men hem echter niet vrijgelaten. Aan Ross was ten laste gelegd, dat hij het initiatief had geno men tot represalllemoorden li> Friesland. De procureur-fiscaal achtte dit niet bewezen. Militaire plechtigheid te Bergen op Zoom. In verband met de afscheida- parade van het 423ste bataljon inf. te Bergen op Zoom. dat binnenkort naar Indonesië ver trekt, werd Vrijdag in deze stad een ouderdag gehouden, die werd bijgewoond door de chef van de gen. staf. lt.-gen. Kruis. Negen officieren werden beë digd en drie onderofficieren on derscheiden. Nieuws *n een Mario Koenen, de Limburgse romanschrijfster, die dezer dagen 70 jaar is geworden en wier ro man „De Moeder" ln het Frans is vertaald, werd benoemd tot erelid van de Société des Gens de Lettres de France in Parijs. Zeven Belgische socialistische Kamerleden onthielden zich van stemming bij de bespreking van de begroting van Spaak, omdat zij het niet eens zijn met de houding der Belgische regering inzake de Indonesische kwestie. Een sterke politiemacht be waakte Donderdag de Wetstraat in Brussel toen meer dan 12.000 door de oorlog gedupeerden door de stad marcheerden om te pro testeren tegen de vertraging in de uitbetaling van oorlogsschadever goeding. Op 6 Februari zal het echt paar A. Bouwmeester-Hartman te Schoonhoven zestig jaar gehuwd zijn. Het oude, geheel gerestaureerde logementschip van de Kon. Marine „Leeuw" zal als woonschip in gebruik komen voor een dertigtal Marva,'s. die in Den Helder zyn gesta- tloiuteerd. De „Leteuw" zal het eerste schip van onze mari ne zijn, dat onder bevel van een vrouw is gesteld. De met dertig koppen be„vromvde" boot, zal echter nooit zee kun nen kiezen, maar permanent ligplaats krijgen in de Hoofd gracht in Den Helder. FEU1LI ETON 40 De beweeglijke oude dame begaf zich naar de telefoon en nodigde dr.' Kruger op de thee. De medicus nam de in vitatie, zowel voor zichzelf als voor zijn zuster, die hem in zijn praktijk, hielp, gaarne aan. Het was hem reeds ter ore gekomen, dat de kapitein zijn nichten te logeren had. Dr. Kruger was nieuwsgierig met de dames kennis te ma ken. Toen men in de woning van Mengelberg uit zijn mid- Het echtpaar Feike Hilarides uit ÏJIst nan 't werk op de boerderij van John Brac ken in Nametick (Ontario). Zjj zjjn voorlopig op een Canadese farm. tot zjl na ongeveer een jaar zover geacclimatiseerd tsiin, dat zij in het nieuwe land een eigen tiinnon liahornn \ffal -nïm IA AAA 'J nrnni- cAnAn Tlié lif» 11 n ri h Tl Wf-n ff T' boerderij kunnen beheren. Met ruim 10.000 andere pe: bevolking kwamen zij gedurende 1948 naar Canada tn schappelijk Csuadees-Nederlands jersonen uit de landbouwende rende 1948 naar Canada in het kader van het gemeen- vestigingsschema voor boeren. dagslaapje ontwaakte, lag Juffrouw Sabine's uitnodiging op tafel. De kapitein wreef zich in de handen. „Maken jullie je maar def tig, meisjes", zei hij, 'verge noegd. Irene trok een elegante middagjapon aan en kapte, schminkte en poederde zich zorgvuldig. Zo verscheen stralend voor haar oom, dië haar, als leek in de vrouwe lijke toilctkunst, bewonderend opnam. Beate k-wam iets la ter. Zij droeg een eenvoudig jurkje van grijze zijde, haar haar was, als gewoonlgk, glad naar achteren gekamd en haar gezicht was gesj>eend van elk schoonheidsmiddel. Dientengevolge behoefde het niet te verwonderen, dat ze bij .haar knappe nicht wel zeer ongunstig afstak. Mengelberg nam haar, ken nelijk misnoegd op. „Heb je geen andere jurk dan dat grijze vod?" vroeg hij on vriendelijk. „Nee oom", bekende Beate beschaamd. „Nou dan zullen we maar gaan." Bg de deur van de naburi ge woning werden zij door Emma, die voor deze gele- ;enheid een hagelwit schortje lad voorgedaan en zich ln alle opzichten van Peter on derscheidde, ontvangen. Zy bracht het gezelschap naar de salon, waar z(j door juf frouw Reuder werden begroet. Spoedig daarop verschenen ook dr. Kruger en diens zus ter. Laatstgenoemde was een dame van moeilijk' te bepa len leeftijd; ze had een ver standig gezicht en in haar ogen glom iets, dat op gevoel voor humor duldde. .Tiong^, tjonge, u hebt er een heel feest van gemaakt, juffrouw Reuder", zei de ka pitein, met een ondertoon van jalotizie in zjjn stem. „Ter ere van u en uw nich ten'." lachte Sabine Reuder. Op dit ogenblik schoof Em ma de schuifdeuren vaneen, die toegang gaven tot de eet kamer. Een keurige tafel wa* 't eerste, dat opviel. Zilver en kristal fonkelden en een doordringende bloemengeur vulde het vertrek. En daar op begon Emma, geassisteerd door een noodhulpje op te dienen: warme pasteitjes met vis-, vlees- en champignon vulling. Thee. wijn en likeu ren stonden volop ter be schikking. Voor de kapitein was er bovendien een fles onvervalste Jamaïcarum. En na de pasteitjes verschenen er allerlei soorten gebak, klein, groot, gevuld en onge vuld. Het was alles met even veel zorg toebereid en juf frouw Sabine behoefde haar gasten waarlijk niet tot toe tasten aan te sporen, want alles zag er even verleidelijk uit. De kapitein viel het onder scheid tussen deze en zjjn eigen huishouding dusdanig op, dat hg er bijna kregelig onder werd, maar juffrouw Sabine gaf hem daarvoor jeen gelegenheid. Ze wist 'n levendig gesprek gaande te houden en daarin vond zij de nodige steun brj dr. Kru ger, zowel als bg diens zus ter, die een zeer belezen vrouw bleek te zjjn en die al spoedig contact had met Beate, toen ook deze zich als een ware boeken-vriendin ontpopte. Het meisje voelde zich on- middellijk to* Laura Kruger aangetrokken. Belden hadden ongeveer dezelfde smaak en veelal dezelfde boeken gele zen. Zodoende ontwikkelde zich al spoedig een literair gesprek, waarbij Beate alle verlegenheid aflegde en zich zodanig van een andere zjjde deed kennen, dat Mengelberg er zich over verbaasde. „Het is haast ongelooflijk, goed als u van alles op de hoogte bent!" riep Laura Kruger tenslotte tut. „Ik dacht, daf ik nogal veel gele zen had in m'n leven, maar bg u vergeleken, verzinkt mijn boekenkennis in het niet!" Beate kreeg er een kleur van, maar de kapitein voelde zich innerlijk trots op zijn le- Ijjk nichtje. Ze is een beetje onaanzien lijk, dacht hij. maar ze is toch lang niet zo dom als ik aanvankelijk geloofde en ook niet zo seal. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5