DE VRIJE VEREN PREDIKBEURTEN Kostwinnersvergoeding militairen wordt herzien HITHER Zeekadetten - corps is in oprichting Politie en Brandweer te Vlissingen Band tussen Nederland en de zee moet verstevigd worden. Reeds geruime tijd geleden circuleerden berichten, welke dc oprichting van een zeeka- dettencorps aankondigden. De Nederlandse redersvereniging, zo werd gezegd, zou zich in sa menwerking met het ministerie van marine gelasten met de or ganisatie van dit korps. Later is echter gebleken, dat de re dersvereniging haar medewer king niet kon verlenen, o.a. cmdat geen jaarlijkse subsidie gegarandeerd kon worden. Dit betekende evenwel niet, dat het Zeekadettencorps daardoor voor goed van de baan was. Door de minister van marine a.i. werd aan het Zeekatten- korps een inspecteur ter be schikking gesteld, de luitenant ter zee S.D.-(speciale diensten) II K.M.R. (Kon. Marine Res.) J. Heuseveldt. Deze marine-offi cier, zelf jeugdleider, werkt thans vol enthousiasme aan de oprichting van het korps. DE PLANNEN. Gouda zal binnenkort de pri meur hebben. In Rotterdam, Leiden en Hilversum zullen waarschijnlijk weldra andere comité's volgen. De initiatiefco- mité's stellen de nodige gelden beschikbaar om een plaatselijke afdeling te kunnen oprichten. Op de duur zullendeze plaat selijke afdelingen door een centrale leiding overbrugd wor den. De jongens leeftijdgrens Hengsienkeurïng te Hulst. Drie 3-jarigen goedgekeurd. Onder zeer grote publieke be langstelling -en ideale weersom standigheden werd de hengsten- keuring te Hulst gehouden. Ook hier werden weer verscheidene eigenaren teleurgesteld. daar slechts drie drie-jarige hengsten konden worden goedgekeurd en er ook weer enige oudere moesten worden afgekeurd. Het aantal in Zeeland goedgekeurde drie-jarige het geheel vijf werden goedge keurd De gelukkige drie-jarigen zijn: Herseur van Alstein (d. Karei van Certain) van P. J. Boënne, een gestopte hengst van goed type met wel zwaar beenwerk. doch een even afwijkende gang; Iwan van Saeftinge (ook d. Karei van Cer tain). een wel evenredige jonge hengst met vrij goed beenwerk, die we echter gaarne wat gestop- ter zouden zien, eigenaar L. Brug- geman en H. Bisschop, en verder: Balie van Melo (dé Elfridus van Melo) die wel goedsoortig en ro buust is. doch achter een te wijde gang vertoont. De jury heeft deze laatste eerst na zeer rijp beraad en tenslotte na arbitrage. Willen nemen. Zijn eigenaar is L. Brugge- man. Van de vier-jarige werden goed gekeurd: Nervier van Alstein (d. Boënne: Willy van de Mariahoeve Karei van Certain) van P. J. (d. Certain van de Mariahoeve) van Gebr. van Campen: Karei van Alstein (d. Karei van Certain) van P. J. Boënne, Odllon van Melo (d. Clalron de la Yys) van E. Ver- straaten. Van de oudere hengsten: de zwa re Solon van Kllnge die voor iets nauw gaat (d. Solon van Certain) van P J. Boënne en H. Bisschop; op de keuring te Axel werden de in de catalogus onder Hulst ge plaatste volgende hengsten goed gekeurd: Antoon van Berkenhof (d. Dirk van Berkenhoeve) van H. de Mjat en Hon. Ke'rckhaert); Carlo van Terhole (d. Marquis van Jan Ge- rardshof) van R. Cornelissens en Nico van 't Hoogland van Al. Ser- rarens. Tenslotte werd de kampioen 1948 van Nederland, Karei van Certain (d. Certain van Tienho ven) voor vier jaren goedgekeurd. Inderdaad vertoont dit paard het goede zware type en een fraaie evenredige bouw. doch zijn gan gen zouden we graag beter willen zien. Gezien zijn twee goedge keurde zoons op deze keuring, blijkt hij wel wat te kunnen presteren. 14 tot 18 jaar leren o.m. zwemmen reilen, scheepsbouw, seinen en navigatie. Er zal veel aan sport worden gedaan. Wa penhandel staat niet op het pro gramma, wel ongewapende ex ercitie. Bij de opleiding zullen theorie en practijk of, om in zeemanstaal te spreken, „droog" en „nat", zoveel mogelijk sa mengaan. Een grote moeilijk heid is het vinden van geschik te burgersinstructeurs. Deze lei ders krijgen van de marine een kadercursus en een uniform. Ook de zeekadetten zullen ge üniformeerd worden. Lt. Heuseveldt verklaarde, dat het zeekadettencorps niet ge zien moet worden als een in menging in bestaande jeugdor ganisaties. Er loopt nog genoeg ongeorganiseerde jeugd rond, voor wie dit korps een oplossing van het probleem der vrije tijdsbesteding kan betekenen. Toetreding tot het korps bete kent niet, dat de jongens later hun dienstplicht bij de Kon. Marine moeten vervullen. Willen zij echter zeeman wor den, dan hebben zij door hun opleiding een grote voorsprong op anderen. Maar het doel is niet alleen maar zeelieden te vormen. Het voornaamste oog merk van het Zeekadetten- korps is de burgerij duidelijk te maken, wat de scheepvaart voor ons land betekent om daardoor de oude band tussen Nederland en de zee te verste vigen. Badbedryf te Vlissingen. Nadelig saldo over 1948. Het gemeentefijk Badbedrijf te Vlissingen werd op 15 Mei geopend en op 11 September gesloten. Het aantal genomen baden bedroeg 42.515 tegen 61.889 in 1947. Van het strandstoelenter- rein werd een druk gebruik ge maakt. Mede in verband met door de Prijsbeheersing gestel de eisen werden de tarieven herzien. De cabines van de winkelga lerij werden geschilderd. De toegang tot de loketten verbe terd. Een betere afscheiding tus sen het in exploitatie zijnde badstrand het z.g. vrije strand werd aangebracht. Het gehele strand werd grondig schoonge maakt. Ter bevordering van de zindelijkheid werden enige manden geplaatst. De financiële resultaten van het bedrijf hadden door het re genachtige weer te lijden. Het jaar moet dan ook met een na delig saldo van plm. 2700 af gesloten worden tegen een voordelig saldo van plm. 7000 in 1947, aldus deelde de burge meester van Vlissingen Vrijdag jl. in de raad mede. Het vreemdelingcnbezoek aan de badplaats was ondanks het minder gunstige weer bevredi gend. De hotels waren vrijwel bezet. Een samenwerkend comité, uit de automobielbranche Neder land georganiseerd, hield te Den Haag Donderdag een demonstratie met pl.m. 100 bedrijfsautomobielen om uiting te geven van de bete kenis van Marshall-hulp op transportgebied. Toenemende openbare dronkenschap. Onachtzaamheid bij het verkeer. Voor de politie te Vlissin gen trad In het afgelopen jaar met betrekking tot de inwendige organisatie een toestand van stabiliteit in, welke gunstig afstak bij de voorafgaande jaren en by de onrust, welke in vele andere gemeenten rond de politie heerst, aldus deelde de burgemeester van Vlis singen in zyn Nieuwjaars rede mede. De samenwer king met andere politie-in stanties was zonder uitzon dering goed te noemen en van een politievraagstuk kan in "Vlisisngen niet ge sproken worden. Het korps heeft de voorge schreven sterkte en heeft niet te kampen, gelijk in zovele andere steden, met een tekort aan personeel. Men kreeg de beschikking over een motorrijwiel en een zijspancombinatie, terwijl de oude auto door een nieuwe werd vervangen. Het personeel verricht de dienst met ijver en de geest was goed. Op enkele uitzonde ringen na, bestaat het gehele korps uit gediplomeerd perso neel. In de huisvesting werd in 1948 voor de eerstvolgende jaren op afdoende wijze voor zien. Van het politiebureau aan de Breestraat kan gezegd worden, dat het. behalve wat de ligging betreft voorlopig voldoet aan de eisen, welke daaraan mogen worden ge steld. Wegens gebrek aan animo kon niet worden overge gaan tot de oprichting van een korps hulp-politie. VREEMDELINGEN Aan het einde van het jaar waren 597 vreemdelingen, met toestemming van het hoofd van politie, in de gemeente- gevestigd, tegen 409 het jaar tevoren. Onder genoemde 597 NIEUW PROTEST VAN TERNEUZEN. Het oude wantrouwen. Door het college van Burge meester en Wethouders te Ter- neuzen is onderstaande brief gezonden aan de minister van verkeer en waterstaat: Excellentie, Met grote zorg hebben wij kennis genomen van uw voor nemen, om de gratis veren op de Westerschelde weer af te schaffen. En dit, niettegenstaan de toch alle denkbare Zeeuwse instanties getracht hebben U duidelijk te maken, dat dit niet mag gebeuren. Thans is door U betoogd, dat met een matig tarief onnodig gebruik van de veerdiensten zal worden tegengegaan. Excellentie, naar de overtui- gion van ons College kan er. van misbruik van de gratis overtocht geen sprake zijn! Het gebruik van deze veerdiensten, onze brug naar overig Neder land, moet integendeel op alle manieren worden aangemoedigd. Wij zijn hier Nederlanders, die in een door door de Schelde diep afgesneden deel van ons vaderland wonen. De verbin ding over en weer moet niet bemoeilijkt maar bevorderd worden. Overig Nederland moet naar hier komen, om huizen en fabrieken te bouwen en wij moeten over deze brug naar het hart van Nederland kunnen gaan, om er ons één te gevoelen met de andere Nederlanders bij enze nationale monumenten en momenten. Schaft U de gratis veren af Excellentie, dan wekt U weer het oude wantrouwen hier in de goede bedoelingen der rege ring, een wantrouwen, dat wtf zo goed op weg waren kwijt te raken, dank zy ook en vooral door de gratis veren.-Na de be vrijding is bij herhaling door de regering hier in ons midden betoogd, dat zü bijzondere be langstelling heeft voor de ont wikkeling met name van de in dustrialisatiemogelijkheden in dit gewest. Wij vrezen, dat we- derinvoeriypfvan zelfs een ma tig tarief MÏfer de indruk weer zal vestigen, dat die belangstel ling niet zo heel groot is. Straks gaan de grenzen naar het Zuiden open. Ook met het oog op de verbreding der Be- neluxgedachte is handhaving van de gratis veren van eminent belang. Zowel uit nationaal als uit internationaal standpunt be zien, bergt derhalve de weder invoering van een tarief voor de veerdiensten over de Wes terschelde gevaar in zich. waren er 232 personen uit Oost-Europa tegen 239 in '47 CRIMINALITEIT Met vreugde mag worden geconcludeerd, dat de naoor logse criminaliteit, ook in on ze stad een gunstiger beeld vertoont. Dit jaar kreeg de politie kennis van 173 mis drijven; in 1947 bedroeg dit aantal 246, alzo een teruggang met ruim 29%. Hierbij moge worden opgemerkt, dat onder deze aantallen ook zijn inbe grepen kleine diefstallen van bouwmaterialen, gereedschap pen enz. Wegens ernstiger misdrijven (grotere diefstallen, oplichting, zedenmisdrijven enz.) werden 63 personen ge fotografeerd en gedactylosco- peerd. BALDADIGHEID Ook de baldadigheid der jeugd bleef een dalende lijn verto nen. Was in 1947 de terug gang 11%. gerekend bij 1946, in 1948 daalde het aantal ge vallen van baldadigheid welke ter kennis van de politie kwa men, wederom, thans zelfs met 38%. De burgemeester betuigde dank voor de medewerking, welke bij de bestrijding van de baldadigheid werd onder vonden, van de hoofden der scholen en van het overige onderwijzend personeel. VERKEER Met de toeneming van het verkeer valt in onze gemeen te een schrikbarende toename van kleine verkeerszonden en verkeersovertredingen waar te nemen en daarmede gepaard, een ernstige toename van ver keersongevallen. Niet minder dan 29 verkeersongevallen vonden in het afgelopen jaar plaats. De meesten van deze veroorzaakten slechts geringe materiële schade: vijf perso nen kwamen echter ten ge volge van aan- of overriding om het leven en één werd voor het leven invalide. Op merkelijk bij al deze ongeval len is, dat bijna geen ongeluk ken gebeurden in drukke stra ten of op gevaarlijke kruis punten, doch bijna steeds op rustige weggedeelten. Bijna steeds was dan ook de oor zaak te wijten aan onoplet tendheid van een weggebrui ker. Ook bij het overgrote deel van de door de pofitie vastgestelde verkeersovertre dingen, bleek meer sprake van onachtzaamheid of onver schilligheid. dan onkunde. De politie trad dit jaar dan ook streng op tegen deze onver schilligheid en onachtzaamheid in het verkeer en verbaliseer de daarvoor alleen 684 psrso. nen. Het ligt in het voornemen van de Commissaris van Po litie dit jaar van de hoofden der scholen medewerking iji te roepen om hun leerlingen op het juiste gedrag op de weg te wijzen. DRONKEN SCHAP» Een evenmin gunstig beeld vertoont de toename van de openbare dronkenschap in on ze gemeente. 121 personen, die zo dronken waren, dat zij ernstige aanstoot gaveti of gevaarlijk waren voor zich zelf of anderen, moesten van de openbare weg worden ver wijderd. In 1947 bedroeg dit aantal 65 en teruggaande tot 1937, het eerste jaar waarin begonnen werd hiervan aan tekening te houden, is geen enkel jaar aan te wijzen waar in het drankmtsbrifik zo groot was. Het laatste kwar taal van 1948 vertoont echter een dalende lijn, welke de hoop wekt, dat ook hierin het 'hoogtepunt achter ons ligt. Nieuwe wethouder in Philippine. RAADSLID LIEP WEG OM ONTVANGERS-BENOEMING. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Philippine bij een, onder voorzitterschap van burgemeester van Hoek. Er werd een korte, doch belang rijke agenda afgewerkt. Hierna ging de raad in besloten zitting over. Na heropening kwam aan de orde de benoeming van een wethouder, daar wethouder F. Barbé, om persoonlijke redenen ontslag genomen heeft. In zyn plaats werd met algemene stemmen benoemd het raadslid, de heer J. A. Brouwer. Hierna stond de benoeming van een gemeente-ontvanger op dc agenda. Op de voordracht waren geplaatst, de secretarie- ambtenaar, de heer M. C. Bom. belijn, en de tegenwoordige waarnemende gemeente-ont vanger de heer O. E. Comelis. De heer Bombelyn werd met 4 tegen 3 stemmen gekozen. Het raadslid A. Rammeloo kon zich hiermee niet vereni gen en nam onmiddellijk ont slag als raadslid en verliet de vergadering. Mosselen naar Frankrijk. Het is aan de directie van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op 2oom gelukt opnieuw met Frankrijk een contract af te sluiten voor de levering van 30.000 tonnen mosselen, zo mo gelijk af te nemen in Februari. Óver een' contract voor levering van 20.000 tonnen voor de maand Maart wordt nog onder handeld. Van de concurrentie van De nemarken op de Franse markt wordt veel nadeel ondervonden. Voor veel kwekers zijn de kwa liteitseisen te hoog, zodat zij van levering zijn uitgeschakeld. Dit wil evenwel niet zeggen dat het contract niet zal kun nen worden nagekomen, want naast vele goede Zeeuwse mos selen kwamen de laatste 14 da gen ongeveer 20".000 tonnen Waddenzeemosselen naar Zee land. „De Schelde" heeft 2940 arbeiders en 520 ambtenaren De burgemeester van Vlissin gen deelde in de jongste raads vergadering het volgende mede over het bedrijf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde": Wat het bedrijf der Konink lijke Maatschappij „De Schelde" betreft, steeg het aantal arbei ders van 2670 in het einde van 1947 tot 2940 eind December 1948. Het aantal ambtenaren vermeerderde van 509 tot 520. Het bedrag der betaalde ar beidslonen en salarissen steeg van 7.000.000— tot ruim 8.090.000, Provinciale Planologische Diénst. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op verzoek aan de heer A. Minderhoud te Kat- tendyke eervol ontslag ver leend als lid van de vaste Com missie van de Provinciale Pla nologische Dienst. Walcheren ZONDAG 30 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Aagte- kerlce 10 en 2.30 ds. Theu- nissen (H.A.); Arnemuiden 10 en 6 de heer de Jong, 2.30 ds. de Vries; Biggekcr- ke 10 ds. ,v. Woerden, 2 ds. Sickesz; Domburg 9.45 ds. v. Willenswaard (H.D.), 7 jeugd dienst; Gapinge 2 ds. de Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk: Koude- kerke 10 en 2.30 ds. v. Duijl (H.A. en dankz.); 'I Zandt 10 en 7 ds. Enkcr (H.A. en rlankz.); Meliskerke 10 en 2.30 de heer Barnard; Mid delburg (Oostkerk) 10 ds. Don; (Concertzaal) 10 ds. Strating (Jeugddienst), 7 ds. de Vries; Nieuw- en St. Joos--- land 10 en 2.30 ds. Pijnacker Hordijk; Dost- en West-Sou burg 9.30 en 7 ds. Spijker boer; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. v. Empel, 2.30 ds. Witteveen; Serooskerke 10 en 2.30 (H. D.) ds. v. d. Windt; St. Lau rens 10 en 7 (jeugddienst) ds. Keijzer; Vlissingen (St. Jacobskerk) 10 ds. Sickesz, 5 ds. Witteveen; (Engelse Kerk) 9.30 Jeugdkerk; Ha vendorp 10 ds. Witteveen; Vrouwepolder 10 ds. de Boer; Westkapell^ 10 (H.A.) ei> 2.30 ds. Oosthoek; Zoute- lande 9.30 en 2.30 cand. J. F. Wagener. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen; Domburg 10,15 ds. Scheele (voorber. H.A.). 3 leesd.; Gapinge 9.30 leesd., 2 ds. Hind riks; Grijpskerke 10 lees- dienst, 230 ds. Dorst; Koude- kerke 9.30 en 2.30 ds. Els- hout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds- v. Nes; Middelburg (Hof- pleinkerk) 10 ds. v. Til, 2.30 en 5.30 dr. Oussoren; (Noor- derkerk) 10 ds. Hindriks, 5.30 ds. v. Til; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 9.30 en 2.30 ds. Deenik; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon (H.A.)Veere 930 en 2.30 ds. Streefkerk: Vlissingen 9.30 ds. Oussoren en 5 ds. Hindriks: Vrouwenpolder 10.30 en 4 ds. Groenenwegen: West- kapelle 9.30 ds. Scheele, 2.30 leesd. Geref. Kerk (art. 31). Mid delburg 2 en 7 ds. Verhey; Zoutelande 9.30 ds. Verhey, 4 leesd. G°ref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemui den Zaterdag 7 ds. de Wit (Ver. gebouw); Zondag 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30 en- lï.30 leesd.; Middel burg 9.30, 2 en 6 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middel burg 10 en 3 ds. Rijksen; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Slof- stra. Ver. Vrijzinnig Herv. Mid delburg 7 ds. Barnouw; Vlis singen 10.45 ds. de Nie. Evang. Luth. Gem. Middel burg 9 ds. Johannes; Vlissin gen 10.30 ds. Johannes. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.15 mej. dr. Bakker, Hersteld Apost. Gem. Vlis singen, Singel, 9 en 3 dienst, Woensdag 8 dienst. Herat. Apost. Zemllngsgem. Vlissingen Bakkersgang 10 en 14.30 dienst; Concordia 10 en 5 dc heer Korff. Leger des Heils. Middel burg 10 en 7.30 Samenkomst. Dinsdag 3 en 7.30. Woens dag 7.30; Vlissingen 10 Hei- ligingsdienst, 7.30 Verlossings samenkomst. luitenants Bet- ger en v. d. Roest. ZONDAGSDIENSTEN DOKTOREN. Te Vlissingen zal voor spoedgevallen te bereiken zyn dokter R. Grippeling. arts, Badhuisstraat 121, tel. 50; teMiddelburg: de heer W. Feikcma, arts, Dam 16, tel. 2993; te Koudekerke, Westkapel le en Zoutelande: de heer Beek. arts, Langedamse str. 30, Zoutelande, tel. K 1186- 282; te Veere, Serooskerke en Oostkapelle: de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle, tel. K 1188-276. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek En- gering. Singel 60, tel. 25. Middelburg: Apotheek Non hebei, Lange Delft 133, tel. 2538. Tweede Kamer Voor vestiging van mairozenopleiding wordt aan Vlissingen gedacht Begroting Oorlog en Marine goedgekeurd Aan de inrichting van een volkomen nieuwe vlootbasis kan niet gedacht worden. Dit deelde de minister van Oorlog en van Marine a.i., de heer Schokking, Vrijdag mee in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van de begroting van Oorlog en Ma rine. Hy was van mening, dat dc tering naar, de nering moet worden gezet. Het accent in deze kwestie valt niet op het karakter van oorlogs-. maar van vredesbasis. Voor de oplei ding denkt men wel aan ande re plaatsen dan Den Helder, on dermeer aan Vlissingen. Wat de vlootbasis betreft, doelde spre ker op modernisering, niet op uitbreiding. Over de kwestie der Wcst- Europesc Unie zei de minister, dat er nog over wordt gespro ken hoe de nodige gelden zul len worden aangevraagd. Het buitenland moet beseffen, dat onze bijdrage waarlijk een bij- BRANDWEER In het afgelopen jaar is de brandweer 54 maal uitgerukt en wel voor 24 kleine branden, 20 schoorsteenbranden, 3 maal voor een loosalarm en 7 maal voor diverse hulpverleningen, waarvan dient te worden ver meld de hulpverlening bij de redding van de Amerikaanse piloten uit een verongelukt toestel en bij het ernstige auto ongeval in de Paul Kruger- straat. Wederom is ook in dit af gelopen jaar geen woonruimte door brand 'Verloren gegaan. Met de ambulance-auto wer den 356 zieken vervoerd, te gen 470 in het jaar tevoren. De sterke van het corps is weder van 10 op 9 man vaste kern verminderd, aan gevuld met 25 vrijwilligers. Ook' dit jaar heeft het ge meentelijk brandweerpersoneel zijn taak met ijver en plichts betrachting vervuld. drage is; de regering moet zich festeund weten door het volk. pr. wilde ongaarne de militai re attaché's doen vervallen en zei, dat door de bondgenoten een taakverdeling is gemaakt. Voor vorming van een harmo nisch geheel van onze strijd krachten is geen gelegenheid. Dat er over een tekort aan predikanten moet worden ge sproken, is jammer, maar er komen er weer 15 bij. De mi nister wil vasthouden aan vrij willigheid. Hij noemde het voorts harde noodzaak, dat de demobilisatie wordt opgeschort. Er is .een wetsontwerp aan hangig, dat het mogelijk zal maken ook artsen, die vrdeger zijn afgekeurd, opnieuw te keu ren. OORLOGSVRIJWILLIGERS De oorlogsvrijwilligers, die in Indonesië zyn, zullen uiter lijk met de 7 December-divisie terugkeren, voor zover zij zich vóór 1 Jan. 1946 hadden ver bonden. Het federale leger zal gevormd worden met krachten uit KNIL en Kon. Landmacht. De minister verklaarde, dat Indonesische deserteurs niet verblijven in Spijkerboor, wél in Schoonhoven, doch zij zijn er niet opgesloten, maar doen gewoon dienst. Een belangrijke mededeling was, dat dezer dagen ccn nieu we regeling voor de kostwin nersvergoeding aan de burge meesters zal worden toegezon den. De zogenaamde „gulden van Joekes" zal daarbij in be rekend worden met terugwer kende kracht van 1 November 1S48 af. Voor de minister is het geen vraag, dat er enige militaire vliegvelden bij zullen komen. In 1950 wordt begonnen met de vervaardiging van de zg. kleine munitie. Een herziening der Dienstweigeringswet 1923 is in studie. Dat er spoedig een tweede vliegkampschip zal ko men, kon de minister niet be loven. Voordat de Kamer uiteen ging tot Dinsdag werd de be groting z.h.s, goedgekeurd. Officiële publicaties. Uitreiking Bonkaarten 003. De directeur van de distributie kring WALCHEREN maakt bekend, dat de uitreiking der bonkaarten K/L 903, QA 903 en QC 903 in on derstaande gemeenten van de kring Walcheren als volgt zal geschie den: Nieuw- en Slnt-Joosland: 31 Jan., zelfverz. en niet-zelfverz. beiden letter A t.m. K; 1 Febr., zelfv. en niet-zelfverz., beiden let ter L t.m. Z. Grijpskorke: 2 Febr., alle zelfverz. en niet- zelfverz. letter A t.m. K; 4 Febr.. zelfverz. en niet-zelfverz.. beiden ietter L t.m. Z. Serooskerke: 7 Febr.. zelfverz. en niet-zelfverz. beider, letter A t.m. K; 8 Febr., zelfverz. en niet-zelfverz., beiden ietter L t.m. Z. Gapinge: 9 Febr., alle zelfverz, en Jiiet- zelfverzorgers. Ritthem: 10 Febr.. alle zelfverz. en niet- zelfyerzorgers. Vrouwenpolder: 11 Febr.. alle zelfverz. en niet- zelfverz. Voor de uren van uitreiking wordt verwezen naar de plaatselijke be kendmaking. Mede te brengen de stamkaarten met afgeknipte inwisselingsbonnen van de bonkaarten K/L 901, de bon „TABAK 07" van de bonkaart QA 901 -en de bon ..Diversen 10" van de bonkaart QC 901. FILMS VAN DE WEEK Het rhythme van een wereldstad. „Naked City" met Barry Fitz gerald, Howard Duff en Dorothy Hart; regie: Jules Dassin. Het scenario van deze film is niets bijzonders: een routinever- haal over een moord op een jonge vrouw én dc ontmaskering van de daders. Maar de film zelf is zeer bijzonder: men heeft namelijk de hoofdrol gegeven aan de stad New York en de opnamen gemaakt in meer dan honderd bekende stadsdelen. Hierdoor zijn wonderlijk- treffende resultaten bereikt: het rhythme van de wereldstad be heerst ook deze film. (Alhambra, Vlissingen). „Het gesprek van dc stad" („Talk of the Town") met Ro nald Colman, Jean Arthur en Cary Grant; regie; George Stevens. Deze historie van een man. die ten onrechte van een misdaad wordt verdacht wordt gedragen door drie talentvolle „sterren" en is dan ook vooral als speelfilm geslaagd. Er zit vaart in en de aandacht blijft voortdurend ge boeid. Cary Grant is de opgejaag de. maar wij zien hem liever in blijspelen, Colman heeft een uit stekende vertolking van dc advo caat. (Luxor, Vlissingen). „Sahara" met Humphrey Bogart en Rex Ingram; regie: Zoltan Korda. De heldhaftige strijd van een troepje Amerikaanse soldaten, dc bemanning van de tank Lulubclle in de hete Noord-Afrikaanse wijze is het onderwerp van déze knap gemaakte film, die in vele opzich ten herinnert aan de' Russische rolprent „De 13 Laneiers". Vooraf een geestige tekenfilm van Walt Disi\ey. (Electro, Mid delburg). „De zoon van Robin Ilood" („Bandit of Sherwoord Forest") met Cornel Wilde, Anita Louise en Jill Esmond; regie: Sherman en Levin. Een gekleurde film over de zoon van de roemruchte Robin Hood, die evenals zijn vader in het 13e eeuwse Engeland het recht verde digt en de schurk uit de weg ruimt. Spannend als een "jongens boek. maar ook hoofdzakelijk ann- trekkeliik voor jongens (Schouw burg, Middelburg). Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 27 Jan.: Sleepboot Blankenburg v. d. Good wins: Emma v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken. 27 Jan. Erna n. Denemarken. Gepasseerd n. Antwerpen. 27 Jan.: Globe n. Plymouth; Nijcn- burg v. Stockholm: Adm. de Ruy- ter v. Le Havre; Johanna te Vel de v. Denemarken: Twee Gebroe ders v. Rotterdam: Bloemfontein v. Amsterdam; Zuidland v. Swan sea: Eemdijk v. New-York; Sil- vretta v. New-Castle; Twente ZONDAG. Vanmiddag een uitzending uit Concertgebouw te Amsterdam: het Concertgebouworkest speelt onder leiding van ïssai Dobro- wen met medewerking van Ti- bor de Mashula, cello. Uitgevoerd worden werken van HSndel. Bloch cn Tsjai- kowskij (Vierde Symphonieb (H. II. 14.30). De bekende zangeres Kathleen Ferrier wordt geïnterviewd 12 (H. II). Men kan de dag beslui ten met werk van de Engels man Dclius en de Fin Sibelius (H. I 23.15). Hilversum I: 8 Nieuws; 9.30 Nieuws; 9.45 Jo Vincent, sopraan met pianobegeleiding van Gerard Hengeveld; 10 Plechtige Hoogmi^ in het Oekraïnisch Priester-Semi narie te Culemborg; 11.40 Cyclus: De piarfoconcerten van Mozart XIX; 12.40 Het orkest zonder naam: 1.00 Nieuws: 1.50 Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen: 2.05 Herman Krebbers, viool; 2.30 Cosi fan Tutte, opera in 2 bedrijven W. A. Mozart, 2e acte: 3.50 Kwar tet no. 3, Oscar van Hemel; 5.00 Kerkdienst van de Geref. Kerk v. Assen in de Zuiderkcrk aan de Zuidersingel (Ds. D. Scheele): 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Preludium en Fuga in b (Peters Band II no. 10) Bach: 7.30 Nieuws; 7.50 In 't Boeckhuys: 8.12 Uit cn thuis; 9.47 Vrijage (een tragi-comedie uit de 13e eeuw); 10.37 Actualiteiten; 11 Nieuws: 11.15 Concert door het Londens Philh. Orkest. Hilversum II: 8 Nieuws: 8.40 Barcarole, o.l.v. Johan Jong; 9.15 Men vraagt... cn wij draalen; 10.30 Dienst in de Koepelkerk te Amsterdam (Ned. Herv. Pred. Ds. W. v. Limburg); 12.40 Het klein Vrouwenkoor: 1.00 Nieuws; 2.00 Intermezzo op. 117 no. 1. Brahms. Myra Hess. piano; 2.30 Het Con certgebouw-orkest; 4.30 Wekelijkse sportrevue: 5.30 Ome Keesje: 6.00 Nieuws: 7.00 Radiolympus; 8.15 „La fille de Madame Angot". Komische opera in drie actes van Charles Lecocq, (le en 2e acte); 8 Beau Ceste. hoorspel; 9.35 Derde acte van „La fille de Madame Angot"; 10.25 Vergeelde partituren (3e con cert); 11 Nieuws: 11.45 Lucienne Boyer zingt enige chansons. Brussel-Vlaams: 7.30 Ernstige gramofoonmuziek; 8.00 „De anten ne zingt", gevarieerd programma: 10.35 verzoek-programma: 11.05 gramofoon-muziek. Brussel—Frans: 18.00 licht pro gramma: 10.10 Ensemble Jean Pê- ques; 11.00 symph. gramofoonmu ziek: 11.30 Jazz-platen. Engeland (Home-service): 7.45 B.B.C. Light-Orchesta met Alfre do Campoii (viool): 8.45 Kerk dienst uit Soho: 9.30 hoorspel: 10.15 causerie; 10.45 hoorspel met koor en solisten. Engeland (light-program): 7.00 militair orkest; 7.30 Dansorkest v. Stanley Black; 8.30 „Grand Hotel" m.m.v. Tom Jenkins cn het Palm- Court-Orchestra: 9.30 Community- singing: 10.00 Billy Terment en zyn orkest: 23.00 Sandy MacPherson. orgel. MAANDAG. Vanavond een nationaal pro gramma ter gelegenheid van de jaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. Om negen uur speelt het Radio Philharmonisch or kest. onder leiding van Albert van Raalte Saint Saens Zoölo gische fantasie „Le carnaval des animaux". 's Morgens wordt uit de Oude Kerk te Amsterdam een orgel concert uitgezonden, gegeven door Piet Kee. die o.a. enkele delen speelt uit de „Suite in modo conjuncto" van dr. An- thon v. d. Horst (H. II 11.15). Hilversum I: 7in8 Nieuws; 9.30 Harmoniemuziek: 11 Danja Sja- fran. violoncel; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 12.10 Lunchklan- ken; 13 Nieuws; 14 Schoolradio; 14.35 Bekende operette-selecties; 15.30 Cyclus „Trio's uit alle lan den" (Denemarken en Spanje): 16.45 Londens PhiJh. Orkest: 17.15 Populaire orgelbespeling; 18 Piano duo André de Raaff-Jacques Schutte; 19 Nieuws; 19.30 Het ac tueel geluld. Nationaal programma over Hil versum I «n Hilversum II. 20. Nieuws; 21 Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Albert van Raalte: 21.45 Toespraak door Freule C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen; 22 Nederlandse liederen te zingen door „Cantus Populorum" o.l.v. R. Karsemeijer; 22.20 Klankbeeldje over H.K.H. Prinses Beatrix: 22.40 De Romancers o.l.v. Gerard van Krevelen: 23 Nieuws: 23.15 Neder land in lied en dans. Hilversum II: 7 cn 8 Nieuws: 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.15 Or gelconcert door Piet Kee uit de Oude Kerk te Amsterdam: 13 Nws: 33.20 The Skymasters; 14.15 Solis tenconcert: 15 Bonbonnlère; 16.15 Een verhaaltje ter ere van de ver jaardag van Prinses Beatrix: 16.35 Kinderkoor o.l.v. Nico v. d. Lin den: 17.45 Enige nieuwe aanwin sten; 18 Nieuws; 18.20 Italiaanse liederen door Benjamino Gigli; 19 Inleiding tot muziekbegrip door Dr. Peter van Anrooy; 19.30 Bijna men in de Kamermuziek. 15e con cert. Brussel—Vlaams f322 m.): 19.30 zangplaten: 19.50 Nieuwpaarsklok- ken. radio-feuilleton naar Dick'ens: 20.00 Kamerorkest: 21.00 Actuali teiten; 21.15 verzoekprogramma; 22.1a uitzending uit de Brasserie Royale te Mechelcn (orkest Fran cis Bay). Brussel—Frans (484 m.): 19.00 Omroeporkest: 20.00 Cabaret; 20.30 SfVie«ei 20-45 fiI™P>"ogramma: 21.Io Belgisch kwartet uit Londen; 22.1o hoorspel. .Engeland (Home-service, 342 m): 19.20 Componist van dc week: Mendelssohn; 19.45 causerie; 20.00 fragmenten uit „Die Zauberflöte: 20.30 „To town with Terry", ge varieerd programma: 21.15 „The Braine Trust"; 22.15 hoorspel; 23.4a parlementsoverzicht. Engeland (Light-Program. 15.00 en 261 m.): 19.15 Portland Light Orchestra; 19.45 hoorspel; 21,00 „Up the Pool" met dansorkest van Stanley Black: 22.00 Montovani en zijn orkest: 22.30 „Stand Easy" met B.B.C.-Revue-Orkest23.15 Geral- do en zijn orkest; 24.00 hoorspel; 0.15 Spa-orkest. Swansea; 28 Jan. Alkaid v. Las Palmas; Laurenskerk v. Marseille. Gepasseerd v. Antwerpen 27 Jan. Brandaris n. Kopenhagen; Hast V n. Ipswich; Frem n.. Zee: Rua n. Rotterdam; Maas n. Amsterdam; Doggersbank ri. Rotterdam: Phoe» nix n. Denemarken: Arnedljk n. Rotterdam; Voorwaarts n. Zee land: Noordzee n. Strood; Meesta n. Lissabon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5