z Schijnwerper op migratie naar Noord-Oostpolder Min. Spitzen erkent de Zeeuwse rechten NIEUWS UIT ZEELAND LAATSTE WEEK FYTRA SPOTKOOPJES LEDERWAREN JO FIBBE Hengstenkeuring te Axel Poppen- en speelgoed expositie. WALCHEREN Tweede Kamer Kamerleden steunden Walcherse boeren Binnenlandse luchtlijnen zullen blijven. Tijdens de behandeling van de begroting van het Zuiderzee- fonds in de Tweede Kamer heeft de heer De Ruiter (CU) Woensdagmiddag de toezegging gevraagd, dat de 1000 ha. in de Noord-Oostpolder voor de Wal cherse boeren verkaveld zullen worden in bedrijven van 12 ha. Hij wees er op, dat er meer grond rUp is voor inpoldering, namelijk in Zeeland en West- Brabant. Aangepakt moet wor den wat kan, maar het streven daartoe kon deze spreker niet ontdekken. Bij de afd. „burgerlijke lucht vaart" merkte de heer Weiter op. dat voor de tweede maal India en Pakistan plotseling hun vliegvelden voor onze vliegtuigen hebben gesloten op grond van de overweging, dat wij binnen de grenzen van ons Rijk en binnen onze souverelniteit dingen hebben gedaan, die htm niet aan stonden. Hij vroeg of het juist is. dat men dit onge merkt laat passeren. Er zijn daar ook wel dingen gebeurd die ons niet aanstonden. In Hongarije is dat eveneens 't geval, maar dat heeft niet tot gevolg dat het verkeer met die landen wordt stopge zet. Moet deze zaak niet worden voorgebracht by het internationale hof van justi tie? De heer Verkerk (A.R.) besprak de luchtvaartlijnen en vliegvelden. Tegen stopzetting der binnenlandse lijnen had hö bezwaar. De minister erkende dat In dia en Pakistan gehandeld hebben in strhd met verplich tingen ingevolge verdrag. De Nederlandse regering heeft zich onmiddellijk tot genoem de landen gewend. Zij over weegt of deze landen aan sprakelijk gesteld zullen wor den. Een Deslissing is nog niet genomen. Deze zaak is in ernstige overweging. Wat de binnenlandse lijnen betreft, zeide de minister, dat bij hem de tendenz voor op staat ernstig met de K. L. M. te overleggen continu een luchtverkeer mogelijk te maken. De begroting werd daarna z.h.s. goedgekeurd. P. T. T. De Tweede Kamer behan delde vervolgens de P.T.T.- bcgroting. De heer Lucas (K.V.P.) gaf te kennen waardering te hebben voor de technische verzorging van het bedryf, doch critiek op zijn expansie drang, gepaard gaande met geheimzinnigheid ten aanzien van de financiële gegevens. De heer .Verkerk (A.R.) bepleitte spreiding der tele foongesprekken en een gedif ferentieerd tarief voor de stille uren. O.m. vroeg hij of de wijziging der telefoontarie ven niet in strijd is met de prijzenpolitiek. De heer Posthumus (Arb.) was van oordeel, dat de ra dio-distributie wel naar het Rijk kan overgaan. De heer Beemlnk (C.H.) j bepleitte spoedige afdoening van de kwestie der radio-dis tributie. Minister Spitzen zeide te hopen, dat hij de wetsontwer pen inzake de status van 't bedrijf en inzake de ra- dio-distributeie spoedig ter behandeling kan aanbie den. waardoor veel ge heimzinnigheid zal verdwijnen. Over de te wijzigen telefoon tarieven zal de minister een nota aan de Kamer overleg gen; de kwestie der wijziging wordt nog be2ien. De begroting werd z.h.s. aangenomen, NOORDOOSTPOLDER. De Kamer maakte een begin met de behandeling van de be groting van het Zuiderzeefonds. De eerste spreker, de heer En- gelbertink (KVP) vroeg met welke van de Zuidelijke pol ders het eerst begonnen zal .worden. Een orgaan van over leg voor de plannen betreffen de de N.O. Polder vindt hij zeer zeker nodig en bü de opbouw moet rekening worden gehou den met de belangen van alle bevolkingsgroepen. Spreker pleitte voor uitgave van veel boerderijen van 12 en 24 ha., omdat deze passen bij de groot ste groep gegadigden. Wie lan ger dan twee jaar in de Polder gewerkt heeft, dient voorrang te hebben voor vestiging als de (Ingezonden mededeling) in alle soorten Natuurlijk alleen bi* Vlissingen Middelburg. pioniers een beurt hebben ge had. Komt de minister ten aan zien van de behandeling van de pioniers niet met een bevre digend antwoord, dan zal spr. een uitspraak der Kamer uit lokken. De heer De Ruiter (CH) vond, dat te royaal wordt om gesprongen met cultuurgrond. Als de regering evenveel voel de voor landaanwinning als het vliegwezen zouden wij klaar zijn. De heer Vondeling (Arb.) toonde zich benieuwd of er een twaalfde provincie wordt ge vormd en enkele andere spre kers drongen aan op versnelling in het tempo van de inpolde ringen. Voordat de vergadering tot Donderdagmiddag werd ver daagd, verklaarde de heer Bie- wenga (AR) het niet te kunnen verdragen, dat dè staat de eer ste jaren 20 a 30.000 ha. van liet ingepolderde land in eigen ex ploitatie wil houden, terwijl duizenden jonge boeren om land schreeuwen. Bij de toewijzing van grond moeten de Walcherse boeren en de pioniers de voor rang hebben. Proefvlucht naar Batavia. Woensdagavond is de „Franeker" van Schiphol opgestegen met 3500 kg. post aan boord, om langs de nieuwe luchtroute naar Indonesië Amsterdam—KhartoemReu nion—PadangBatavia een proefvlucht te maken. De vlieg tocht zal ongeveer 4Va dag duren. Engelse locomotieven kregen Nederlandse namen- Naar de „Times" meldt, zijn twee locomotieven op het Zuid-Engelse spoorwegnet naar Neder landse scheepvaartmaat schappijen benoemd. De doop van de locomotie ven geschiedde door de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland- Amerika Lijn en door de heer M. A. Pelt, directeur van de Holland-Afrika Lijn. Beide directeuren reden, getooid met een machinistenpet. de loco motieven een eind weegs. NIEUWE BONNEN Geldig van 30 Januari tot en met 12 Febru&ri. Vlees: 601 vlees en 603 vlees 100 gram, 602 vlees 200 gr. RÜst: 607 alg. 250 gram. Boter, enz.: 608 alg. en 617 alg. 250 gram boter, margarine of vet. 611 alg. 500 gram boter, margarine of vet. Kaas: 612 alg. 400 gram of 500 gram korstloze kaas. 618 alg. 100 gram 125 gram korstloze kaas. B 625 200 gram of 250 gram korstlo- Koffie: 613 alg. 125 gram. Tabaksart.: 31 tabak en 34 di versen twee rantsoenen. Van de bonkaarten ZA, ZB, ZC. ZE, MD. MF. MG en MH 901 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn geldig de bon nen van strook D. De reeds aangewezen bonnen 573 alg. voor 500 gram sinaas appelen en 579 alg. voor 1 Kg. sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. bij de handelaar worden ingeleverd. De terugkeer van de „Zeeland" naar Vlissingen HET KAMERDEBAT. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de beraadsla ging over de afdeling „Zee scheepvaart" van de begroting van verkeer en waterstaat voortgezet. Minister Spitzen belichtte zijn standpunt te aanzien van de maatschappij-Zeeland. De plannen van zijn ambtsvoor ganger zijn niet veranderd. Ex- kan inderdaad gesproken wor den van een historische aan spraak op terugkeer der maat schappij in Vlissingen Spre kers ambtsvoorganger heeft be slist. dat de zetel in Vlissingen zou blijven. Er moeten echter nog bezwa ren onder het oog worden ge zien in verband met een dag dienst op Engeland. Er mogen geen verplichtingen worden op gelegd, die een verantwoord economisch bedrijf onmogelijk zou maken. Het streven is er op gericht Vlissingen als afvaarthavcn voor de dagdienst te bestemmen. De Zeeuwse en Vlissingse belan gen, dc historische aanspraken en de ereschuld aan Walcheren en zün bewoners spelen hier een belangrijke .rol. Voor terugkeer van dc dag dienst mag echter als eis ge steld worden dat een zekere rendabele mogelijkheid aanwe zig zij. Een wisselend beleid ten deze zou de minister onjuist achten. De begroting van het scheep vaartfonds werd z.h.s. goedge keurd. Onze parlementaire redacteur meldt nader: Aan betuigingen van sympa thie en medeleven met Zeeland ontbrak het de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. Spitzen, niet. toen hij Woens dagmiddag in de Tweede Ka mer een antwoord gaf op de tot hem gerichte verzoeken om de overplaatsing van de maat- shcappij ..Zeeland" van Hoek van Holland naar Vlissingen, waar zij vroeger altijd geves tigd geweest is. te bevorderen. Enkele Kamerleden hadden de bewindsman min of meer verweten, dat hij oen door zijn ambtsvoorganger gedane belofte riet nakwam. Maar mi\ Spitzen ontkende dit. Er is indertijd beslist, dat de zetel van de maatschappij in Zeeland zal blijven. Daarop wordt niet te- x uggekomen. Aanvankelijk waren er tech nische moeilijkheden voor de afvaarten van de dagdienst van Vlissingen. Deze kunnen wel weggenomen worden, zodat deze zomer weer van Vlissingen af gevaren zou kunnen worden, maar de zaak heeft ook econo mische aspecten. In Zeeland beroept men zich op gewestelijke cn locale be langen, die bij de terugkeer van rie maatschappij zijn gediend. Men heeft ze echter nooit in cijfers kunnen uitdrukken. Het is begrijpelijk, dat de directie zich niet op verwachtingen kan baseren, doch concrete gegevens nodig heeft. De minister geloofde, dat het vervoer uit Centraal-Europa en met name uit Duitsland, wel weer zal toenemen en dat Vlis singen daarvan zijn deel zal krijgen. Maar dit is speculatief. En op het ogenblik wordt dit vervoer nog niet over Vlissin gen geleid. Vandaar, dat aan de directie van de maatschap pij „Zeeland" de vrijheid gela ten moest worden zelfstandig te bepalen, of cn tot hoelang de afvaarten van Hoek van Hol- land zullen plaats hebben. De bewindsman zag. qvenals de Zeeuwen, graag de terugkeer naar Vlissingen. Hij had een open oog voor de gewestelijke en voor de economische belan gen van Zeeland en erkende, dat aan de historische banden betekenis moet worden toege kend, 'maar voor de terugkeer van de dagdienst naar Vlissin gen moet als voorwaarde wor den gesteld, dat een zekere, rendabele mogelijkheid daar voor aanwezig is. Ze lang deze ontbreekt, mag niet worden ge- eist, dat de maatschappij naar Vlissingen terugkeert. De regering en de directie blijven evenwel op de belangen van Zeeland bedacht. Dat is reeds in 1947 gebleken, teen een vrachtdienst van Vlissingen uit werd geopend. Komende zo mer zullen bovendien toeristen- diensten tussen Vlissingen en Folkestone worden gelegd. Uit dit antwoord van de mi nister, waaraan een zekere vaagheid niet ontzegd kan wor den en dat in feite geen enkele positieve toezegging inhoudt, blijkt, dat de zaak voor Vlis singen er zeker niet hopeloos voorstaat, doch het zal geduld moeten oefenen. De toekomst zal leren, of het verkeer uit het Nederlandse achterland naar Engeland zijn weg weer over Zeeland zal zoeken. Is dit in derdaad het geval, dan zal Vlis singen zeer waarschijnlijk de maatschappij ..Zeeland" weer geheel binnen zijn veste zien. De Marva's krijgen een eigen schip. EEKSTE VROUWELIJKE SCHEEPSCOMMANDANT. Na twee jaar vruchteloos ge zocht te hebben naar een ge schikte woning voor de circa 30 marva's. die in Den Hélder geplaats zijn, heeft de K.M. dit huisvestingsprobleem op originele wijze opgelost. Een oud logementsschip, Hr. Ms. „Leeuw", is geheel gerestau reerd en zal als woonschip die nen op een permanente lig plaats in de Hoofdgracht. De „Leeuw" zal Vrijdagmiddag om half drie officieel in dienst wor den gesteld door de comman dant van Hr. Ms. Wachtschip „Willemsoord", kapitein-luite- r.ant ter zee C. J. Wingender. De divisiechef van het Helder- se marva-detachement, de mar- va-officier P. J. Annyas, zal de eerste vrouw zijn in de geschie denis van de Koninklijke Mari ne, die met het bevel over een schip belast is, een schip ge heel bemand (of moet men zeggen „bevrouwd"?) met vrou wen. Niettemin zullen de mar va's het wel spijtig vinden, dat de „Leeuw" nooit zee zal kie zen en dat zij ook met dit schip niet buitengaats zullen komen Republikeins woordvoerder voorspelt guerilla-strijd. Een Republikeinse woordvoer der te Batavia voorspelde Woensdag een opleving van de guerilla-actlviteit in Oost-Java binnen een week. De Siliwangi-divisie, de for matie, die de hardnekkigste te genstand had geboden, had haar vroegere stellingen weer ingenomen. De Nederlandse mi litaire macht vergiste zich ge heel inzake de gevechtskracht van de regelmatige republikein se strijdkrachten, die tenminste 300.000 man bedroegen, van wie een groot deel zich nog op Ja va bevond. Autobotsing te Goes. Op de hoek van de Voorstad en dc Patijnweg te Goes ont stond Dinsdagavond een bot sing tussen de auto van de heer V. uit 's-Gravenpolder, die uit de Voorstad kwam en de auto van de heer de B. uit Middelburg, die uit de richting Kloetinge kwam aangex-eden. Dc laatste wagen schoof naar de overkant van de weg en reed op het rijwielpad twee da mes aan. Een huxxner werd in een nabijgelegen café binnen gebracht, waar slechts lichte verwondingen werden gecon stateerd. De beide auto's wer den flink beschadigt!. Afdeling Zeeland Chr. Textielbond. TE MIDDELBURG OPGERICHT. Tijdens een bijeenkomst in het Schuttershof te Middel burg, is een afdeling Zeeland van de Chr. Textielbond opge richt. Tot voorzitter werd ge kozen de heer P. I. Hamming te Middelburg, tot bestuursle-- den de heren W. J. Berg, Vlis singen (Walcheren), J. de Ja ger, Biezelinge (Bevelanden), A. bees, Zaamslag (O. Zws. Vlaanderen) en A, Quaak, Schoondiike (W. Zws. Vlaan deren). Voor Schouwen en Tho. len zullen nog bestuursleden worden aangewezen. Als lid van het bondsbestuur werd aangewezen de heer Hamming, als plaatsverv. lid de heer de Jager. De statuten werden vastgesteld. In de middagvergadering sprak de bondsdirecteur, de heer H. v. Eysden, over de hui dige positie van de textielhan del. De Benelux zal een einde maken aan de textieldistribu tie, doch voorlopig verwacht spr. nog geen opheffing. Hij gaf aan, waarom een strenge verdeling noodzakelijk was en uitte de vrees, dat er weer aan de winstmarge zal worden ge dokterd. Getracht zal moeten worden onze handel zoveel mo. feljjk gelijk te schakelen aan ie van België. De winstmar ges zullen dalen en de omzet zal stijgen. Men zal echter on der geen beding terug mogen keren naar de moordende con currentie van weleer. Spr. zei de tenslotte voorstander te zijn van een textielconventie. Huisvlijttentoonstelling te Terneuzen. EERSTE WEEK VAN I AUGUSTUS Naar wy vernemen is de V.V.V. Terneuzen voornemens aldaar van 1 tot en met 6 Augustus a.s. een huisvlijt tentoonstelling te organiseren. Deze V.V.V. heeft als orga nisatrice van tentoonstellingen een goede naam: nog vers ln het geheugen liggen de ln '47 gehouden scheepvaai-tstentoon- stelling en de in 1948 inge richte expositie op het gebied van luchtvaart, verkeer en industrie. Ditmaal wil men aandacht besteden aan de huisvlijt. Velen zullen zich nog enkele vooroorlogse tentoon stellingen op dit gebied her inneren. Men kon toen prachti- gé werkstukken bewonderen van houtsnij-, kustsmeed-, fi guurzaag-, boetseer-, teken en handwerk, enz. Ongetwijfeld zullen de Zceuwsch Vlamingen in staat zijn ook nu weer een verzame ling van zelfgemaakte vooi*- werpen bijeen te brengen. V. V.V., die ondermeer met deze tentoonstelling beoogt de vele vreemdelingen, die in de loop van Augustus verwacht mo gen worden, te laten zien, wat er bij de Zeeuwsch- Vlaamse bevolking leeft, spoort dan ook iedereen, die de huisvlijt beoefent, aan de producenteix van zijn of haar arbeid in te zenden. Over het algemeen goede resultaten. Ook te Axel bestond er een grote belangstelling voor de hengstenkeuring. De aanvoer was iets groter dan in Oostburg en de kwaliteit van de jonge paarden was over het algemeen iets beter. Toch werd eigenlijk ook de keuring van de jonge hengsten een teleurstelling, daar er slechts drie werden goedge keurd nl. Castor van Wijnands- rade, eigenaar fa. F. Dekker te Axel, Nico van Geneind, eig. fa. F. Dekker te Axel en Benno, eig. Jac de Putter te Axel en F. A. P. Dieleman te Zaamslag. De laatste was een prachtige vos en werd algemeen be schouwd als het beste paard van deze keuring. Dc hengst, Castor van Wijnandsrade, een kloek paard is intussen voor de fokkerij in Zw.-Vlaande- ren verloren, daar dit paard in middels naar Fx-ankrijk is ver kocht. Van de oudere hengsten was er eveneens een grote aanvoer en de kwaliteit was zeer bevre digend, waardoor de toekomst van de paardenfokkerij in Zeeuwsch-Vlaanderen verzekerd is. Zal reizen door Zeeland. De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers in Zeeland, kortweg U.V. V. genoemd, is voornemens in April 1949, een grote tentoonstel ling te houden voor geheel Zee land van zelfgemaakte en zelf- aangeklede poppen en eigenge maakt speelgoed. Het doel van deze tentoonstelling is het handwerk ln ere te her stellen en te tonen wat in Zee land leeft aan vindingrijkheid, oorspronkelijkheid en kunstzinnig heid. De winteravonden zijn bij uit stek geschikt om U knutselen en het versterkt de gezinsband. De tentoongestelde artikelen zul len worden verloot en de netto-op brengst komt geheel ten goede aan hen die onze steun zo dringend nodig hebben: de noodlijdende kinderen. Bovendien is aan deze tentoon stelling een wedstrijd verbonden en worden er mooie prfjzen be schikbaar gesteld voor de beste inzendingen. Een speciaal daartoe samengestelde jury zal de inzen dingen beoordelen. De beoordeling geschiedt in klassen: leeftijd, ge- •slacht e.d. Iedereen kan deelnemen, ook in clubverbandmeisjesverenigingen, «scholen, padvinderij, enz. Het is mede het voornemen der U.V.V. deze tentoonstelling „.rei zend" te doen zijn en overa- in Zeeland te brengen, hetgeen af hangt van de belangstelling die in de betreffende streek getoond wordt. Het doel cn streven dezer ten toonstelling is zeer zeker sym pathiek. De leden der U. V.V. en de Unie van Plattelands vrouwen stellen weer geheel be langeloos hun tijd en krachten be schikbaar. Dc actie heeft cl-: volledige in stemming van de her- i: Jhr. mr A. F. C. de Casembroot. Commis saris der Koningin in Zeeland; A. Schout, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland: C. Kuiper, in specteur Lager Onderwijs Zee land: A. A. Leenhouts. inspecteur Lager Onderwijs Zeeland. ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is aan N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, te Ter- neuzen, rijkshavenmeester bij het kanaal van Terneuzen, ver lof verleend tot aanneming van het ordeteken van ridder der kroonorde van België, hem door Z.K.H. de Prins-regent van Bel gië verleend. Von Papen op vrije voeten gesteld. IN „LICHTERE GRAAD SCHULDIG. Het hof van beroep inzake zuivering te Neurenberg, dat de zaak tegen Frans von Papen, Hitiers eerste vice-kanselier en later ambassadeur van het na ziregiem in Ankara, heeft her zien, heeft bij uitspraak Von Papen „in lichtere graad" schul dig bevonden inplaats van „in hoge graad". Het reeds in eer ste instantie tegen Von Papen uitgesproken vonnis van acht jaar dwangarbeid werd fox-meel bevestigd doch daarbij werd verklaard, dat deze straf in feite reeds is uitgeboet door de tijd, die Von Papen in arrest heeft doorgebracht. Von Papen werd dientengevolge op vrije voeten gesteld. Het bevel tot confiscatie van Von Papen's gehele bezit op vijfduizend mark na, in eerste instantie gegeven, werd geannu leerd. In de plaats hiervan moel^ Von Papen een boete van dertigduizend mark betalen als mede een-derde van de kosten van het geding voor beide tri bunalen. Aan Von Papen is verboden verder nog een openbare func tie te bekleden, het stemrecht uit te oefenen of candidaat te staan voor een politieke partij, of op te treden als onderwijzer, predikant of radiospreker. Ge durende v(jf jaar zal hij geen vrij beroep mogen uitoefenen. Minister van Schaik weer in Nederland. Minister van Schaik is Woens dagmorgen vroeg van zijn reis naar de West in Nederland terug gekeerd. Ter verwelkoming waren aanwezig minister Götzen namens de ministerraad en de heren Jon kers en Nijdam van het departe ment van overzeese gebiedsdelen. 75-jarig bestaan St. Joseph-ziekenhuis Vlissingen. Rector Rijk van het Sint Joseph- Ziekenhuis schrijft ons: Aangezien verreweg dc meeste patiënten van „St. Joseph" nigt katholiek zijn en misschien velen hunner een min of meer aangena me herinnering aan ons ziekenhuis bewaren, moge hun langs deze weg het volgende worden medegedeeld. In 1950 zullen de Eerw. Zusters het feit herdenken dat zij hier 75 jaar geleden haar zegenrijke en opof ferende arbeid zijn begonnen. Ik meen te mogen denken dat vele der oud-patiënten het kwa lijk zouden nemen als ze niet tijdig met dit jubileum in kennis wer den gesteld. Daarom deze mede deling. Iedereen zal er wel van overtuigd zijn dat de Eerw. Zus ters dit jubileum moeten vieren. Ik zeg „moeten". Want als het aan haar lag. dan zou ook dit feest, evenals zovele andere totaal onop gemerkt voorbij gaan. En dat mag nu eens in dit geval niet gebeuren. Natuurlijk willen ze voor zichzelf niets ontvangen. Ze 'hebben nu eenmaal voor zichzelf vrijwillig van alles afstand gedaan en niets is haar liever dan in armoede te leven. Wel willen ze dat kapel en ziekenhuis enig voordeel van haar jubileum zullen genieten. Ofschoon er nog niet eens een feestcomité is samengesteld, mag ik toch nu al verklappen dat ze graag een radioinstallatie voor het ziekenhuis zouden willen hebben. Mettertijd zal daarvoor een k'eine bijdrage worden gevraagd. Na' .ur- lijk zal een klein geschenkje naar eigen keuze ook niet worden ver smaad. Maar het mag niet iets voor de Eerw. Zusters zelf zijn. Want dan zoudt u wel een heel grote kans belopen dat het niet werd aangenomen. Tenslotte zoudt u de Zusters een pleizier kunnen doen door voor haar te bidden dat ze toch maar haar uitverkoren roe ping mogen blijven volgen. Overtreding van de effectenregistratie. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg zal Vrijdag a.s. de zaak behandelen tegen R. G., in specteur der registratie en succes- si te Zierikzee, die er van be schuldigd wordt, dat hij in of omstreeks het jaar 1946 te of na bij Zierikzee, opzettelijk —terwijl zuks niet krachtens een door de Kroon, dan wel door de afdeling Effectenregistratie van de Raad voor het. Rechtsherstel gestelde al gemene of bijzondere uitzondering geschiedde twaalf effecten ter waarde van f 10.010 ten aanzien waarvan nog niet was beslist ov>r dc erkennine van d» eigendom of de zakelijke rechten daarop rustende, over het herstel van recht of over de overgang op de Staat, he^ft doen stellen onder het beheer van hem, verdachte, al dan niet i zijn kwaliteit van pen ningmeester, althans bestuurs lid van Nutsspaarbank te Zierik zee, en die effecten althans dat beheer daarover heeft aanvaard, alsmede die effecten heeft verkre gen en dat beheer heeft uitge oefend. alles al dan niet in de bo vengenoemde hoedanigheid, zulks terwijl deze bovenomschreven han delingen niet. bij of krachtens het in hetbesluit herstel rechtsver keer bepaalde waren voorgeschre ven of toegestaan. Voorts zal terechtstaan C. v. d. V.. bankdirecteur te Zierikzee, die de bovengenoemde effecten, wel ke bij zijn bank in bewaring wa ren gegeven door i: heren W. en P. heeft overgedragen aan de heer R. G.. welke overdracht niet krachtens het Besluit Herstel Rechtsverkeer was toegestaan. Storing bij P.Z.E.M- Woensdagavond ontstond er een storing in het ketelhuis van de electrische centrale te Vlissingen, in verband waar mee de bewoners van Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland verzocht werden het stroom verbruik in de spitsuren, van 7.15 uur tot 8.45 uur des mor gens, tot het uiterste te beper ken. Men heeft onmiddellijk met de reparatie's een aanvang ge maakt. Vlissingen WEER EEN BRUG TUSSEN TUINDORP EN GOED WONEN. De brug over de watergang tussen Tuindorp en Goed Wo nen, die destijds door de Duitsers is verwijderd, zal weer worden aangebracht. Naadt de watergang uitge baggerd was, zal men met de eerste werkzaamheden, het heien, een aanvang gemaakt. Voor de verbinding met de nieuwe stadsgedeelten zal dit een hele verbetering beteke nen, daar men nu een grote omweg moet maken om deze delen der stad te bereiken. De nieuwe brug zal, in tegen stelling tot de oude, ook voor het rijdend verkeer geschikt zijn. RATTEN VERDELG ING LANGS DE HAVEN. De tanks op het havenem placement te Vlissingen, die gevuld geweest zijn met me lasse, waren voor de ratten een aangename vergader- plaats. Ze deden zich te goed aan het zoete spul. De rat ten kwamen steeds in groter getale op, zodat men maat regelen moest nemen om deze dieren te verdelgen. Door 'n firma uit Holland zijn dezer dagen de hiervoor bestemde middelen verspreid. Daarmee hoopt men dc ratten op af doende wyze te verdelgen. Men zy gewaarschuwd geen etensresten aan te raken, die in de omgeving van de taixks verspreid liggen, en waar schijnlijk met verdelgingsmid- delen zijn behandeld, daar dit zeer gevaarlijk is, zowel voor mens als voor dier, omdat deze middelen een zwaar ver gif bevatten. Koudekerke UITREIKING BONKAARTEN. Te Koudekerke worden Vrij dag de bonkaarten voor zelf- verzorgers en niet-zelfverzor- gers uitgereikt aan hen, wier namen beginnen met een van de letters van T t/m Z. eeuwse nippers De heer J. J. Antheunisse te M'burg behaalde op de 56e Avicul- turatentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven ln de Houtrust- hallen te Den Haag op 21. 22 en 23 Januari, met zijn wit Java-ltriel haantje 2 G, met zijn zwart en blauw Cochin krielen 2 x 1GG en VG. Tot ouderling in de Gerefor meerde kerk te Amemulden werd gekozen de heer J. Tramper. De Diaconie der Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden ontving uit de vissersbusjes, welke bij de be volking in huis zijn, een bedrag van f 717.93, tevens werd de jaar lijkse gift ontvangen van Jhr. Ra- dermacher-Schorer ter grootte van f 100.— voor het kerkorgel. Men wijst er ons op, dat de rijstactie voor Suriname voor wat betreft het personeel van de Kon. Mij. De Schelde, uitgaat van de personeelsvereniging dezer Mij. Kerknieuws INTREDE CANDIDAAT J. F. WAGENAAR Candidaat J. F. Wageuaar hoopt Zondag 27 Februari 's middags om 2.30 uur zijn intrede te doen by de Ned. Herv. Gemeente te Zoutelan- de, nadat hij in de morgen dienst om 10.30 uur zal zijn bevestigd door ds. H. Aalbers uit Vlissingen. Candidaat Wagenaar werd geboren 3 Februari 1920, stu deerde aa de R.U. te Utrecht en aan de Gemeente Univer siteit te Amsterdam, maakte deel uit van het moderamen van de Jeugdraad van Amster dam en was enkele jaren voor zitter van de Schippex-sraad te Amsterdam. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Yerseke T. Dorre- steijn te Opheusden. KUNST Kathleen Ferrier. Men kan na een concert zeggen, dat het mooi of min der mooi was en dat er goed of slecht is gemusiceerd. Het kan echter ook een enkele maal voorkomen, dat men na een muziekavond niets liever zou doen dan zwijgen over zoveel schoons, dat men mocht horen. Zo was het Woensdagavond na het liederenrecital, dat Kathleen Ferrier in de Concert en Gehoorzaal te Middelourg gaf. Dit concert is een aan- Tijpende vertolking geworden van die gevoelens, die groot meesters tot het scheppen van hun liederen bewogen. Men zou zich kunnen voor stellen, dat deze Engelse alt- zangeres in gedachten aan de toonoichters dezer liederen de vraag heeft gesteld: „Hoe wilt gij, dat ik he. doen zal?" Het antwoord zou niet eenvoudig zijn geweest„Leg af alle neiging tot overdaad en alle zucht tot pralen met uw scho ne stem. reken af met de be geerte om over ons te heer sen en om ons te gebruiken om wat goedkoop succes te behalenslechts wanneer dit alles heeft afgedaan, wel nuzing dan onbekom- merd, want dan zal het klan ken, zoals wij het zelf in ons hoorden zingen Kathleen Ferrier heeft dit begrepen, zij heerst niet in haar kunst, maar zij dient in alle eenvoud en juist daarom is zij een kunstenaresse van de allergrootste allure. Woensdagavond heeft zij ge zongen, zoals er tevoren zel den in de Concert- en Gelmor- zaal is gezongen. Haar diep- warrae altstem is rijk aan nuances en vooral in de lage registers van ongekende schoonheid. Deze jonge vrouw beschikt over alle kwaliteiten van een groot zangeres: een prachtig geluid, een bijzonder goed ontwikkelde stemtechnlek en een verantwoorde visie op de door haar gekozen liederen. Zij reageert direct op het ver band tussen tekst en melodie: soms klinkt het speels en gui tig.pleased Cupids clap their wings clap, clap, clap"dan weer ernstig en vroomBut where shall my soul repose, Dear. God, even in thy arm"Hoe buitengewoon klonk het „Hal lelujah" in Purcells „Evening Song"! Haar voordracht is uniek zelfs als haar stem zwijgt, zingt haar gelaatsuit drukking als het ware verder. Voortreffelijk was ook de begeleidster, Phyllis Spurr. De samenwerking' tussen beide muslciënnes gaf prachtige re sultaten. Zelden zal men een dergelijke evenwichtig tweetal aantreffen. .Ook was hetprogramma met grote zorg samengesteld. Er waren liederen, waarin het sentiment domineerde, maar op het juiste ogenblik kwam dan de afwisseling: kostelijke volksliedjes met de dikwijls zo karakteristieke begeleiding van Benjamin Britten. Het talxijke auditorium was zo geestdriftig, dat reeds voor de pauze een toegift moest worden gegeven: Schubert's Erlltönig. Ook na de pauze zong Kathleen Ferrier nog eni ge liederen, die niet op het programma stonden vermeld. Van het Z.V.U. bestuur wa ren er voor beide dames bloe men. Dit concert is geworden tot een avond, zoals er in Zeeland slechts enkele in een tiental jaren voorkom en, een avond die nog lang in herinnering blijft doorklinken. de K. Noodziekenhuis voor D.U.W.- en Wederopbouw- arbeiders. Op initiatief van de Kring- commissaris van het Neder landse Rode Kruis, kring Zee land, dr. G. Sissingh, is in het barakkenkamp Biggeker- ke een noodziekenhuis inge richt voor de door de heer sende griep aangetaste arbei ders van DUW en Wederop bouw om ook deze mensen, die ver van huis en familie in kampen wonen en daar geen verantwoorde ligging en verpleging kunnen krygen. 'n zo goed mogelijke verzorging te kunnen geven. Het feit, dat reeds na vijf dagen een tweede ziekenba rak moest worden ingericht, bewijst de behoefte welke aan een dergelijke Inrichting be stond. Het noodziekenhuis staat onder leiding van mevrouw van Dierendonk. De verple ging en verzorging geschiedt door vrijwillige helpsters uit de helpster-colonne's van de afdelingen: Vlissingen, Sou burg, Nieuwla.nd, Middelburg en Koudekerke van het Ne derlandse Rode Kruis. Deense concurrentie bij mosselexport. De Deense concurrentie op de Franse markt was in de afgelopen week- cducht te voelen, want in de maand Januari gaan by open weer toch in normale tijden altijd veel mosselen weg. Het con tingent naar Frankrijk voor de maand Januari is echter uitgeput, vandaar dat slechts 1.265 tonnen mosselen van Bruinisse aan de handelaars te Tholen en Ytrseke werden afgeleverd bestemd voor Bel gië en Frankrijk en de in- leggerijen. Rechtstreekse ver zending naar Frankx-ijk. Bel gië of Engeland had niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2