PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Economische Unie moet worden uitgesteld BILT Bevin wil vooral geen conflict met de Arabische landen r: Sombere „kroniek van Smallegange" Ex-burgemeesier van Axel een teleurgesielde Vandaag DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 21 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F B den Boer. Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintljn, Pl.verv. W Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct pei week; t 3.9C p kw.; fr p p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 Jan. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C* Middelburg Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 tb.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Ziertkzee: N. Bogerdstr. C 160. tcl.2» Zêeland in de Kamer De activiteit, waarmede van uit Zeeland de belangen de zer provincie onder de aan dacht van kabinet en parle ment zijn gebracht, heeft haar uitwerking niet gemist. Er is in de Tweede Kamer met warmte gepleit voor dit ge west, dat in zo talrijke op zichten voor veel grotere moeilijkheden staat, dan de andere provincies. •Een speciaal woord van er kentelijkheid aan baron Van der Feltz, het enige Zeeuwse Kamerlid, mag hier zeker met achterwege blijven. Zijn rede voeringen en opmerkingen be wezen eens te meer, van welk een onschatbare waar de eigen vertegenwoordigers in het parlement voor een provincie zijn. Ook aan de andere Kamerleden, die over Zeeland spraken, dank! Of intussen deze activiteit zal baten Wij zijn te dien aanzien niet optimistisch. Minister Spitzen blijkt door de Zeeuw se protesten tegen nieuwe ta riefheffing op de Wester- schelde allerminst geïmpo neerd. Veergelden hebben al leen ten doel ongewenste pas sagiers te weren. Maar wie stelt vast, wie ongewenste passagiers zijn Bestaan daaromtrent statistische ge gevens? Is de minister waar lijk zo naïef, dat het enorm gestegen autovervofer over de Westerschelde in aanzienlijke mate bestaat uit wagens van mensen, die voor hun genoe gen de Schelde eens over wippen, omdat dat niets kost? Het is nauwelijks aan te ne men. dat Zijne Excellentie dit zal volhouden. Verheugend is stellig het antwoord, dat minister Spit zen gistermiddag gaf op de opmerkingen, welke door ver schillende Kamerleden waren gemaakt over de terugkeer van de Mij. „Zeeland" naar Vlissingen. De minister er kende hier de rechtmatigheid en billijkheid van de Zeeuwse aanspraken en verklaarde, on omwonden, dat het streven er op gericht blijft de afvaar ten van de dagdienst weer van Vlissingen uit te doen ge schieden. Dat eisen van ze kere rentabiliteit niet uit het oog verloren mogen worden, zal men ook in Zeeland niet ontkennen mits deze eisen niet worden misbruikt om de verwezenlijking van de nu op nieuw als rechtmatig erkende verlangens toch te verhinde ren. Men vraagt zich overigens in Zeeland in verband ook met hetgeen minister In 't Veld bij de behandeling van de Wederopbouwbegroting over Zeeland zeide, wel eens af, of de regering de noden van deze provincie nog wel zo zwaar telt. Wellicht ver gissen wij ons, maar het lijkt er wel eens op, dat men in Den Haag een beetje kribbig wordt, als Zeeland daar al wéér is om zijn belangen te bepleiten. Als dat zo is. is er voor Zeeland maar één weg: nog grotere activiteit! Want het moge dan waar zijn, dat de mens snel ver geet, de dubbele verwoesting in 1940 en 1944. de inundatie, de verwoestingen, het verlo ren gegane bezit zijn niet weg te redeneren en in Zee land allerminst vergeten. Wie de Nieuwjaarsrede heeft ge lezen van Middelburgs burge meester zal zich, ondanks alle optimismin deze toe spraak, plotseling pijnlijk scherp hebben gerealiseerd, hoe moeilijk de positie van deze stad nog altijd is. En Middelburg staat niet alleen in Zeeland, allerminst. Als bij ministers en Kamer leden het jui3te besef van Zeelands noden verloren dreigt te gaan, of niet aanwezig is, baat alleen een flinke acti viteit, gebaseerd op begrip voor de moeilijkheden, waar mede ook de regering te kam pen heeft, activiteit, die op suggestieve wijze aandacht voor Zeeland afdwingt. Palestina-debat in hef Lagerhuis begonnen Churchill acht Bevins beleid schandelijk Woensdag is in het Britse Lagerhuis het met veel span ning tegemoet geziene debat over Palestina begonnen. Be- vin, die in een lange rede zijn beleid verdedigde, kon nog niet de erkenning van Israël aankondigen. De Britse regering, pleegt nog overleg met de landen van het Gemenebest en mee de partners van de Westeuro- pese Unie. Eerst wanneer dit overleg ten einde is kan een beslissing worden genomen. In feite draaide het betoog van Bevin om dit ene punt: Engeland kan zich niet een conflict met de Arabische lan den veroorloven. Hoewel hij nergens in zijn x-ede de Sowjet- Unie noemde zinspeelde hij wel op de „koude oorlog". Hy herinnerde eraan, dat Grieken land, Turkije en Perzië aan vankelijk onder druk van Mos kou stonden, maar dank zij de steun van de Ver. Staten voor de invloedssfeer van het Westen behouden konden wor den. Juist daarom was het van zoveel belang, dat in het Mid den-Oosten stabiele toestan den bleven heersen, in het be lang mede van de verdediging van West-Europa zelf. Het Midden-Oosten mag geen tweede Balkan worden, verscheurd door tweedracht en het toneel van internatio nale rivaliteit. Het Arabische nationalisme heeft een hoge vlucht genomen en daar moet rekening mee worden gehou den. In de laatste oorlog heeft Engeland ook veel hulp ge kregen van de Arabieren. Er moet bovendien ook rekening gehouden worden met Paki stan als de grootste Moham medaanse mogendheid. Bevin herinnerde aan de conferentie van New Delhi en liet door schemeren, dat Engeland bij het bepalen van. de houding jegens de Palestijnse kwestie terdege de wensen van de Aziatische landen, die daar bijeen kwamen in het oog moet houden. Een tweede punt in het be toog van Bevin was, dat het toch waarlijk niet de Labour- Bevers als smokkelwaar De grenskommiezen bij Barger Compascuum ar resteerden in samenwer king met de politie drie smokkelaars, toen deze bezig waren twee kisten te vervoeren. Bij onder zoek bleek, dat de beide kisten acht levende be vers bevatten, waarvan de waarde geschat wordt op 3000. De smokke laars zijn gearresteerd. De bevers vonden voor lopig onderdak in het dierenpark te Emmen, regering was, die het Pale stijnse vraagstuk' geschapen heeft. Al twintig jaar lang was vergeefs geprobeerd de kwestie met commissies en witboeken op te lossen en het was moeilijk te veiwachten, dat de Labour regering het in 3 jaar zou regelen. Het oor spronkelijke doel was om de Joden en Arabieren te overre den met elkaar samen te le ven in één staat. Dat is mislukt want de staat Israël is nu een feit. Hij, Bevin had niets verricht om dit feit ongedaan te maken. Het was ook absoluut niet waar, dat de Britse regering Arabische regeringen of strijd krachten had aangemoedigd Israël aan te vallen. „Er is echter zoveel propaganda aan de andere kant, zei Bevin, „dat ik soms denk, dat men vergeten is, dat de Arabieren nog bestaan". De Arabieren waren er echter even heilig als de Joden van overtuigd, dat het recht aan hun zijde is. Steeds hebben de Britse regeringen getracht twee paarden gelijk' te berijden en steeds kon slechts met de grootste moeite het evenwicht bewaard blijven. De conclusie van Bevin was dus, dat Enge land ook nu onmogelijk de 2ijt de van de Joden kon kiezen met verwaarlozing van de Arabische verlangens. CHURCHILL ANTWOORDT Winston Churchill, die na Bevin het woord nam toonde zich allerminst onder de in druk van het pleidooi voor de Arabische zaak. maar liet in tegendeel weinig van Bevins politiek oordeel heel. Voor de houding van de Labour rege ring inzake Palestina gebruik te hy de termen „verbazing wekkend verkeerd, grof en schandelijk'". Elke kans voor het tot stand komen van een bevredigende regeling na de oorlog werd weggegooid, al dus Churchill. Steeds bleef de regering achter bij de ge- beurtenisse- Bevin heeft het Palestijnse probleem in geen enkel opzicht op de juiste waarde weten te schatten. De Britse conservatieve leider was er ook geenszins van over tuigd, dat Bevin geen voor oordeel had jegens de Joden in Palestina. De balans opmakend consta teerde hij: „Wij hebben onze zaken zo beheerd, dat wy ons tegenover de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, de Palestijnse immigranten en hun Joodse aanhangers in de gehele we reld bevinden, zonder de Ara bieren ook maar de geringste dienst te bewijzen. Dit was een armetierlijk en onverdiend resultaat voor alles wat Enge land heeft geschapen en opge bouwd in Palestina. Wij moe ten de Joden niet een eerlijk deel van de woestijnen in de Negeb misgunnen." De conservatieve Lagerhuis leden zullen dan ook tegen de regeringspolttiek stemmen. Attlec besloot het debat en verklaarde, dat het niet raad zaam zou zyn geweest Israël overhaast te erkennen. Een erkenning op het ogenblik' zou tot een vrede en het bereiken van een regeling kunnen bij dragen. De regering had een erkenning in beginsel reeds lang aanvaard. Het was thans slechts een kwestie van hoe en wanneer. Het was nu een zaak van besprekingen ge worden. Het was voor 't eerst dat Be vin mededeelde. dat hij de landen van het Pact van Brus sel eveneens had geraadpleegd. In diplomatieke kringen meent men, dat Bevins verklaring er op duidt, dat binnen zeer kor te tij'd overgegaan zal worden tot de facto-erkenning. Enge land zou echter evenals Frankrijk' voorbehoud met be trekking tot de grenzen ma ken. Bij de stemming keurde het Lagerhuis de Palestina-poli- tiek van de regering goed met 283-193 stemmen. Het was de kleinste meerderheid, die do Britse regering ooit be haalde in een belangrijke bui tenlandse kwestie! Acheson over het Atlantische Pact. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft verklaard,' dat „het hoofddoel van het voorgestelde Noord-Atlantische verdrag het zelfde is als dat van de te Rio de Janeiro gesloten overeen komst, namelijk het verschaf- ren van een onwederlegbaar bewijs van de vastbeslotenheid der deelnemende landen, om ge zamenlijk het hoofd te bieden aan een gewapenderhand uitge voerde aanval op-één der sta ten". Hij vervolgde: „Wij zijn er van overtuigd, dat de beste bij drage, welke wij kunnen leve ren om de vrede te handhaven, is. ons met andere landen te erenigen en.het tevoren vol komen duidelijk maken, dat el ke gewapenderhand uitgevoerde aanval, waardoor onze nationa le veiligheid in het geding zou komen, zou stuiten op een over weldigende strijdmacht". De militaire autoriteiten achtten het niet verantwoord de Chinese bevolking van Sragen, ongeveer 26 km. van Solo, zonder bescherming achter te laten en zo werd deze bevolkingsgroep van 2000 personen naar Solo overgebracht. Even voor het vertrek van het transport uit Sragen. Vaste datum was niet overeengekomen. Wellicht 1 Juli 1950. Tot voor kort was men in Nederland algemeen van me ning, dat de aangekondigde economische Unie tussen de Benelux-landen op 1 Jan. 1950 zou ingaan. De Belgische mi nister van buitenlands^ handel heeft nu plotseling verklaard, dat in feite nooit een bepaalde datum werd vastgesteld. Op de in Juni vorig jaar in het Chateau de Ardennes ge houden conferentie kwamen de regeringen slechts een zo spoe dig en volledig mogelijke ver wezenlijking van de economi sche Unie overeen. Daartoe na men de regeringen een aantal verplichtingen op zich zoals af schaffing van de distributie en unificatie van de sociale en fis cale politiek. Deze verplichtingen moesten tegen 1 Jan. 1950 vervuld wor den. Eerst dan zou men zien of de Unie verwezenlijkt kon wor den, Volgens het persbureau Belga vermelde het toen opgestelde protocol nog uitdrukkelijk een andere voorwaarde: de econo mische Unie vooronderstelt de omwisselbaarheid van de munt. Het is op dit ogenblik even wel onwaarschijnlijk dat de om wisselbaarheid van de Belgi sche, Luxemburgse en Neder landse munt tegen het begin van volgend jaar kan worden verwezenlijkt, waardoor een vertraging van de voorgenomen economische Unie zal ontstaan. Over deze vertraging is* door eeu comité van deskundigen der drie landen een verslag op- Zelfportret Van Frans van Mieris gestolen. UIT DE LAKENHAL TE LEIDEN. Uit het Stedelijk museum de Lakenhal te Leiden is een zelf portret van Frans van Mieris gestolen. Dit miniatuurschilde rij, met afmetingen van 14% bij 10 cm„ vertegenwoordigt een waarde van enige duizen den guldens. Op de lijst is een plaatje aangebracht, waarop staat vermeld: „Frans van Mie ris, de Oude", en daaronder de jaartallen 1635—1681. Hoewel het gehele museum onder voortdurende controle staat, moet deze diefstal toch gepleegd zijn op een moment, dat een der suppoosten voor een ogenblik de zaal had verla ten. Aangezien het schilderij maar van zeer bescheiden af metingen is, kon het gemakke lijk worden meegenomen. De Nederlandse ambassadeur bij de Britse regering, jhr. mr. E. F. M. Michiels van Verduynen, is Woensdag in Londen teruggekeerd, Bijzonder Gerechtshof Hij ontketende een koude oorlog Woensdagmorgen is de laatste van het beruchte N.S.B.- trio SmallegangeDc BlockKool, dat in de oorlog Axel onveilig maakte, door het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg berecht. Het was Pieter M. Smallegange, die het als burgemeester wel erg Jiont heeft gemaakt en daar voor veroordeeld werd tot 12 jaar met aftrek sedert 15 April 1945 en levenslange ontzetting uit de kiesrechten en het recht om een openbaar ambt te bekleden, met recht op beroep in cassatie. De eis luidde.15 jaar met aftrek. klein krijgen." Van dat mo ment af brak een „koude oorlog" uit en de burgemees ter poogde zijn ambtenaren met dreigementen vrees aan te jagen. Het' kwam ook tot kleinzielige maatregelen: get Oggel kreeg één jaar geen periodieke verhoging, omdat hij een lineaal met afbeeldin gen van Prins en Prinses in zijn lade had liggen. Omdat de wethouders niet kwamen kennis maken, werden zjj niet ter vergadering opgeroe pen. De gemeente-secretaris ver klaarde geen B. en 'W. ver gaderingen te hebben bijge woond. Verdachte merkte op, dat er niet officieel meer werd vergaderd; het waren meerkletspraatjes! IN N.S.B.-GEEST. Verdachte droeg de wet- Smallegange vóór zijn rechters een deemoedige, licht gebogen, zachtsprekende fi guur was, zoals de proc. fiscaal het later opmerkte, „een zure, ontevreden man." Hij is het type van de teleur gestelde, die als burgemees ter van Ellewoutsdyk voor de oorlog slechts 187 per maand verdiende en na Mei 1940 in troebel water viste. Niet zonder succes, want op 30 Nov. 1941 werd hij, on danks de tegenstand van de Nederlandse secretaris-gene raal door de Duitsers aange wezen als burgemeester van Axel. Hij kreeg een koele ont vangst. Getuige M. Oggel, commies ter secretarie, ver telde, dat verdachte dit dui delijk merkte en verklaarde „Jullie vormen één blok van verzet, maar ik zal jullie wel houders Van Bendegem en De Ruyter voor ontslag voor en benoemde in hun plaats twee N.S.B.-ers, hij stelde ook N.S.B.-ers als ambtena ren aan en belastte deze spe ciaal met de uitvoering van de maatregelen der bezetters. Met de gemeente-ontvanger Den Boggende kreeg. Smalle gange een ernstig conflict, nadat' de eerste ronduit ge zegd had, dat de burgemees ter het vertrouwen van de burgerjj niet genoot en de voorschriften niet kende. De ontvanger werd als gijzelaar gearresteerd, maar later vrij gelaten. Toen hij op bezoek kwam bij verd. weigerde hij een hand te geven. Smalle gange werd „bloedrood", zo als getuige zei. en rappor teerde deze ..belediging" bij de Duitsers waarbij hy ver zocht de vrijlating van den B. ongedaan te maken. Aan de S.D. bracht hij voorts een anti-N.S.B. uitlating, die hij van de ontvanger had opge vangen, óver. De bode-concierge Van den Berge deelde mee te hebben geconstateerd, dat Smallegan ge regelmatig telefoneerde met Münzer, Dekker en S.D. Soms belde ook de S.D. te Terneuzen op en daarna „dook" S. dan prompt in het bevolkingsregister. Na er wat omheen gedraaid te hebben, gaf verdachte toe er naar gestreefd te hebben Axel in N.S.B.-geest te heb ben willen besturen. Hy kan zich niet herinneren aan dè Duitsers verzocht te hebben Den Boggende te ontslaan. Hij voegde er echter ijlings aan toe ,,'t Zal natuurlijk wel waar zijn", nadat de presi dent een bewijsstuk had aan gevoerd. „HET IS MIJ GE LEERD!" Smallegange ontkende drie landarbeiders, die in Mei '43 tot staking aanspoorden, te hebben laten arresteren, maar gaf toe gewapend deel geno men te hebben aan een huis zoeking naar een onderdui ker. Ernstig werd hem aan gerekend verraden te hebben, dat een echtpaar een Joodse man en vrouw verborgen hielden. Ook in twee andere gevallen zou hij verraad ge pleegd hebben. Hij assisteerde voorts bij de arrestatie van een arbeider, die een anti-Duits liedje zong en daarvoor zes maanden gevangenisstraf kreeg. Verdachte herinnerde zich niets van de Joden-kwestie, maar heeft bij 't verhoor an ders gesproken. Toen hem veiweten werd op nazi-manier te hebben gehandeld, ant woordde hij ,.Dat is mij altijd geleerd." De procureur-fiscaal zei zelden een geval gezien te hebben van een functionaris, die zó trouw de Duitse maat regelen opvolgde als verdach te. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wilde de schuld van zijn cliënt niet verklei nen, maar zag toch redenen om clementie toe te passen. EEN QUERELANT. Acht jaar met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten werd geëist tegen de landarbeider J. D. Hamelink uit Axel, een vrij onhandel- ir heer en sterk in het ontkennen. Hjj werd ervan beschuldigd majesteitsschennis te hebben gepleegd, in Bres- kens iemand, die een anti- Duitse uitspraak had gedaan, by de Duitsers te hebben aangebracht en als landwach- ter actief te zyn geweest. Hü gesteld. Dit verslag is vertrou welijk, doch 4n goed ingelichte kringen meent men dat hierin de datum van 1 Juli 1950 wordt voorgesteld voor de verwezen lijking van wat nog dient te worden gedaan om de econo mische Unie tot stand te bren gen. Overigens zal het vrijgeven van waren, waartoe in Neder land wordt overgegaan, normaal een stijging der verkoopsprijzen met zich hrengen. Die prijsstij gingen zullen ongetwyfeld ook een stijging der lonen uitlokken. Derhalve verwacht men in België, dat in een min of meer nabije toekomst de prijzen en de lonen in- de drie landen on geveer gelijk zullen zijn. Eerst dan kan de omwisselbaarheid van de munt tot stand komen. Commissie van Goede Diensten contra N.R.C. De C. v. G. D. heeft een pers communiqué uitgegeven, waar in het bericht in de „Nieuwe Rott. Crt." van 24 Januari be treffende het protest tegen het militaire rapport der Commissie \an 14 dezer onjuist wordt ge noemd. „Noch de militaire raad als geheel, noch een zijner le den, heeft dit rapport becriti- seerd". Het communiqué zegt, dat het algemene beeld, gege ven in het voorlopige rapport van 14 dezer, later is bevestigd door het rappprt van 24 Janu ari. „Laatstgenoemd rapport is gebaseerd op de laatste beoor deling van de militaire uitvoe rende raad". De hoofdredactie van de N. R.C. heeft verklaard, dat zij de juistheid van de zakelijke in houd van het bericht ten volle staande houdt. Sjahrir bij Hatta. Sjahrir heeft op Banka een be zoek gebracht aan Hatta in ver band met diens verzoek aan hem en dr. Leimena om zich naar Lake Succes te begeven. Hij heeft ver klaard. dat deze reis thans niet zo urgent is. omdat het de bedoeling van Hatta was. dat het tweetal nog bij de huidige aflopende be sprekingen aanwezig zou zijn. Sjahrir verklaarde voorts, dat hij geen verzoek om verzending van het telegram aan Hatta had gedaan, omdat dit geen zin meer had. ..is het 250 jaar geleden, dat de Ned. bijbel-dichter A. Andriessen te Schoon- dijke werd geboren; ..is het 7 jaar geleden dat Churchill verklaarde dat het er meer dan ooit naar uitzag, dat de geal lieerden de overwinning zouden behalen. was in Rusland geweest en trad daar weinig zachtzinnig op. Uitspraak 6 jaar met aftrek sedert 15 Juni 1945 en ontzet ting uit de rechten voor het le ven. VERSTEKZAKEN. Bij verstek werden veroor deeld J. C. de Kunder te Vlake, 6 jaar met ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. J. W. Ilcink te Delft, 4 jaar met ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. P. Coumou te Zierikzee, 2% jaar en W. van Ham te Axel. 2 jaar. De laatste vier verdachten zijn vrijwillig in Duitse dienst getreden. Jeugdige dader van moordaanslag gepakt. De 16-jarige boekbinder Pau- lides uit Amsterdam, die ver dacht wordt van een poging tot doodslag op een 63-jarige vrouw is Woensdagmiddag te Rotterdam gearresteerd. De politie had een aantal adres sen waar de jongeman zou kunnen komen; op een van de ze werd hij inderdaad aange troffen. Nader wordt gemeld, dat de jeugdige B. bekend heeft. Hij heeft vermoedelijk de aanslag gepleegd in een vlaag van ver- standsverbystering en kon geen andere verklaring geven dan dat hij „zijn kop was kwijtgeraakt". De toestand van het slachtoffer is bevredi gend. Roofoverval op alleen wonende vrouw. VEE WERD ONRUSTIG. Dinsdagavond is een roofoverval gepleegd op de alleenwonende mej. G. Koes. wonende aan de weg van Den Ham naar Vroonishoop. Mej. Koes werd bedreigd door een onbekende man, die haar geld wilde hebben. De alleenwonende vrouw zei aanvankelijk geen geld in huis te hebben, maar toen de onverlaat haar opnieuw bedreig de, haalde zij haar portemonnaie te voorschijn. De overvaller greep deze en ging er met ongeveer 120 gulden vandoor. De man schijnt reeds in de vooravond door een stalraampje naar binnen geklommen te zijn en zich daarna op. de zolder te heb ben schuilgehouden. Doordat h'et vee onrustig werd. ging mej. Koes eens op de deel kijken. Op haar roepen of cr iemand was kwam de onbekende te voorschyn. T.N.I. op Noord- Sumatra zou vuren niet staken. Volgens „Sin Po" heeft de T.N.I. in Noord-Sumatra een communiqué uitgegeven, waar in wordt medegedeeld, dat de republikeinse Noodregering op Sumatra geen orders heeft ge geven om het vuur te staken. In het communiqué wordt aan alle strijdkrachten van de re publiek het bevel gegeven, loyaal te blijven aan de Nood- regering. Rode Kruisauto op mijn gelopen. TERREURDAAD EIST DODEN. Dinsdag is een vrachtauto van het Rode Kruis, die van Sukabumi onderweg was naar een polikliniek te Karet, op een myn gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewenden en drie licht gewonden zyn te betreuren. Groter bouwvolume voor Brabant? In de vergadering van de Prov. Staten heeft de Commis saris der Koningin in N.-Bra- bant medegedeeld, dat overleg is gepleegd met de minister over het bouwvolume. Deze toonde zich zeer ontvankeiyk voor dc bezwaren tegen dc ge ringe toewyzing en zal deze zaak nader bezien. Vrijdag zal ae verdeling van het bouwvo lume aan de Brabantse burge- meesters bekend worden ge maakt. RUSTIG WEER. Geldig tot Donderdagavond. Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid- Oost cn Zuid. In de vroege echtend lichte vorst met plaat selijk nevel of mist. Overdag temperatuur boven het vries punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1