T Nederlands oogmerk: Welvaart! c Nederland bindt de strijd tegen de griep aan Oorlogsschade-vergoeding met recht op beroep Zeeuwse Almanak Minderheid wilde meerderheid overheersen ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Arrondissements rechtbank TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 JANUARI 1949 Eerste massa-productie van iniluenza-vaccin in Europa Weesp heeft de primeur (Van onze speciale verslaggever) Als een golf is de griep-epidemie, die in Italië haar oor sprong vond, over Frankrijk en België naar Nederland ge spoeld met uitlopers naar Engeland en West-Duitsland en.ver moedelijk zal zij aan de Waddenzee niet gestuit worden, maar zullen ook de Scandinavische landen er een staartje van meekrijgen. Wel is de griep of de influenza dat is hetzelfde op het ogenblik niet gevaarlijk, doch naar prof. dr. J. Mulder uit Leiden, die .zich hier te lande speciaal met de bestrijding van de griep en met de ontwikkeling van het anti-griepvaccin be zig houdt, ons verklaarde kan de virus-stam, dat is de ver wekker van de tegenwoordige niet kwaadaardige griep, plot seling in een gevaarlijke veranderen. Dat is meer gebeurd. Terecht worden op het ogenblik alle krachtfen ingespannen om de griep een halt toe te roepen. Velen van ons herinneren zich nog met angst in het hart de influenza-epidemie van 1918, die de wereld op een vreselijke wijze teisterde, in Nederland 50.000 slachtoffers maakte en over de hele wereld 200 milli- oen doden eiste. Dat is onge veer een tiende van de mens heid. Om de twee jaar is er in de wereld een influenza-epidemie, meestal van niet ernstige aard, maar toch van dusdanige bete kenis, dat zij de medische we reld alarmeert. Want de influ enza of de griep is de enige massaziekte waartegen nog on voldoende te velde werd ge trokken. BESTRIJDING. Nederland maakt op het ge bied der bestrijding een uitste kende figuur. Het isoleerde de griepverwekkende virus-stam en is begonnen daaruit in gro te hoeveelheden het anti-griep vaccin te bereiden. Wel bestaat er op het ogenblik ter bestrij ding van de griep internationale samenwerking, doch deze is he laas nog onvoldoende tot ont wikkeling gekomen. Twee jaar geleden besloot het te Kopen hagen gehouden congres van microbiologen tot oprichting van een internationaal bestrij- dingscentrum. De Wereld Ge zondheidsorganisatie stelde zich daarachter en nu zijn er centra te Londen, in Amerika en in Australië. Wanneer ergens een gr iep- Meende men oorspronkelijk, dat de oorzaak van de griep te vinden was bij de bacil van Pfeifer, thans weet men, dat een virus als griep- verwekker moet worden be schouwd. Dit virus ontwikkelt zich het best in kippenembryonen, dus in bebroede eieren. Nadat dit vi rus is gedood, kan men er een vaccin uit bereiden, dat voor een bepaalde tijd immuniseert. Nadat het ei tien dagen is bebroed, is het geschikt voor de \iruskweek. De eieren worden dan geschouwd om de luchtkamer op de schaal al te tekenen en een merkteken aan te breltgen op de plaats, waar de injectie van het te kweken virus moet geschieden. Op de toto ziet men de bloedvaten en het „hart in aanleg" van de zich ontwikkelende kippen vrucht. DORPSPLEIN. Ik weet natuurlijk niet, of er in deze maand nóg zo'n blin kende Januarimorgen zal ko men, met een melkblauwe lucht en een goudgele zon en met geuren in de wind, die de lente voorspellen. Maar als er nog een komt, en ge hebt er de kans toe, ga dan eens even van de grote weg af, daar bij Kloetinge en aanschouw er het. schoonste dorpsplein van ZeeUmd! De kerk in het midden, zoals bijna overal in Zeeuwse dorpen, een ringstraat er omheen en nog verscheidene oude huizen. En aan een kant het prachtige paardenwed, overbodig gewor den, natuurlijk, in deze tijd van benzine, maar zo mooi en zo rustig en vredig, als ge het ner gens in Zeeland zult vinden. De lindenhagen, overkoepelend de zijingangen naar de meer dan zeshonderd jaar oude kerk, zijn nu nog kaal, en in de zomer zijn ze mooier. Maar het ijle zonlicht over dit dorpsplein, die zware kerk, dat glanzende water op dit, geloof me, unieke dorpsplein, neen, dat ziet ge zelfs in de zomer niet zo blinkend en fris. Het brengt een mens even uit zijn dagelijkse beslommeringen weg en het maakt, dat ge nog meer van Zeeland gaat houden. epidemie uitbreekt, in dit geval Italië, verwacht men in Londen dat dit zo spoedig mogelijk wordt gerapporteerd en tevens dat onmiddellijk onderzocht wordt welke virus-stam (een virus is geen bacterie, maar een organisme, dat niet zelfstandig kan bestaan en zich op levende weefsels ontwikkelt) het onheil sticht. Italië is echter in gebre ke gebléven de organisatie werkt nog niet al te perfect zodat Europa min of meer over rompeld is. Frankrijk vond zelfstandig de virus-stam, maar heeft daar verder geen bekend heid aan gegeven en Nederland ging dus op eigen houtje aan het onderzoeken, met een gun stig resultaat. Men heeft te doen met dezelfde verwekker als in 1947. IN WEESP. Bij PhilipsVan Houten in Weesp is men thans bezig daar uit het vaccin, dat redding moet brengen, te bereiden. Dat is van zeer groot belang, want in 1889 teisterde een zeer gevaarlijke epidemie de wereld, in 1918 nogmaals en volgens de geleer den zou volgens de periodieke tijd omstreeks 1948/'49 opnieuw een kwaadaardige epidemie kunnen uitbreken. Vandaar, naar prof. Mulder ons zeide, dat er de Nederlandse wetenschap zo veel aan gelegen is de ziekte het verder voortschrijden te be letten. Bij PhilipsVan Houten spuit men nu in een uiterst minieme hoeveelheid de virus in 10 da gen bebroede kippeneieren. In de luchtwegen van het kuiken, die reeds in aanleg aanwezig zijn, vermeerdert dit virus en wanneer het na twee dagen op gezocht wordt verkrijgt men een 100.000-voudige hoeveelheid. Elk ei levert 1 milligram virus op. Dit wordt door allerlei in genieuze bewerkingen en met de grootste waarborgen voor zuiverheid en steriliteit ver zwakt tot het vaccin, dat vol- N'adat de tweede broedingsperiode van twee dagen (de eerste, vóór de injectie dunrt tien dagen), waarin het virus zich tot 't honderdduizendvoudige heeft kunnen ontwikkelen, is ver streken, wordt de virushoudende vloeistof uit het ei gezogen. Deze vloeistof vormt het uitgangspunt voor het te bereiden vaccin. GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID. Beroepsrecht wordt in de Wet opgenomen. Onlangs maakten wij er mel ding van, dat gedupeerden, die in beroep waren gegaan tegen de beslissing van de Schade- enquête-commissie, mededeling hebben ontvangen, dat een aan vullende huisraadschaderege ling is ontworpen en dat in af wachting daarvan de beroeps schriften als vervallen worden beschouwd. Dit bracht de lan delijke federatie voor oorlogs getroffenen er toe een adres aan de minister van financiën te richten, waarin tegen dit laatste wordt geprotesteerd. In een onderhoud met de heer J. A. Pieterse, hoofdin specteur 's Rijks Belastingen en secretaris-penningmeester van de Schade-Enquête-commissie. blèek ons, dat hier sprake is van een misverstand en dat voor dit adres geen enkele re den bestond. Er is namelijk aan de betrok kenen tevens medegedeeld, dat, wanneer zij, nadat over de al dan niet toekenning van een aanvullende bijdrage een beslis sing is kenbaar gemaakt, nog bezwaren mochten hebben, zij vrij zijn, alsdan desgewenst nog nader op deze kwestie terug te komen binnen een maand na de ter post bezorging van ge noemde beslissing. De federatie constateert met leedwezen, dat in het wetsont werp Materiële Oorlogsschade het beroepsrecht niet is opge nomen. Ook hier is een misver stand, zoals onze zegsman met enige citaten staafde. STEUNEND OP DB WET. In het besluit op de Materi ele Oorlogsschade 1945 staat o. m. te lezen, dat tegen alle be slissingen en beschikkingen van het Commissariaat en van de directeur een beroepschrift kan v/orden ingediend bij de minis ter, binnen een maand na de ter postbezorging van de mede deling en in de Eerste Uitvoe ringsbeschikking Besluit M.O S. 1945 leest men, dat tegen de beslissingen van de S.E.C.-se- cretaris nopens de toe te ken nen bijdrage in huisraadschade iedere belanghebbende een be roepsschrift kan indienen, mits binnen de gestelde tijd, tenzij de te late indiening de appel lant niet kan worden aangere kend. Slaat men het Wetsontwerp Mat. Oorlogsschade op. dan kan men zien, dat de art. 86 t. m. 89 handelen over een beroep tegen een vaststelling op grond van deze wet. Art. 108 luidt (1) het Besluit op de M.O.S. 1945 wordt ingetrokken (2) bijdra gen volgens dit Besluit vastge steld, worden gerekend krach- doende afweermiddelen in het menselijk lichaam voortbrengt om de griep geen vat te doen krijgen zonder dat het nochtans zelf griep verwekt. De immuniteit is na 10 dagen op zijn sterkst, zodat iemand die een injectie heeft gehad, doch reeds besmet was helaas na enkele dagen toch griep kan krijgen, doch dat zegt uiteraard niets tegen de deugdelijkheid van het vaccin. Per week wordt op het ogen blik voor 4000 injecties vaccin bereid. Het volgend jaar hoopt men een nieuw laboratorium gereed te hebben, waardoor tienmaal zoveel kan worden af geleverd. Uiteraard is het onmogelijk de gehele bevolking te immuni seren. Men zou daartoe 8 milli- oen eieren moeten gebruiken (een ei levert de vaccin voor één persoon) en zeer veel werk moeten verrichten, doch dat is ook niet nodig. Reeds zijn groe pen personen. werkzaam in maatschappelijk zeer gewichtige bedrijven gevaccineerd en daar mee is reeds veel gedaan. Door de fabrieksmatige bereiding van het anti-griepvaccin levert Ne derland, dat in Europa de pri meur heeft Amerika is er ook mee bezig een zeer be langrijke bijdrage in de strijd tegen een volksziekte, die fu neste gevolgen kan hebben. Sociale Zaken heelt voor 1947 112 millioen meer nodig. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wijziging van de begro ting van sociale zaken voor 1947. Het totaal van de voorgestelde verhogingen bedraagt voor de ge wone dienst f 38.659.574, voor de buitengewone dienst 82.984.591 en voor de gehele dienst 121.644.165. Een bedrag van 8.886.344 kan wor den gecompenseerd door vermin deringen op andere posten, zodat de begroting uiteindelijk wordt verhoogd met 112.757.821. Dit bedrag is vooral beïnvloed door de volgende posten: kosten noodvoorzieningen ouden van da gen 36.000.000. uitgaven ten be hoeve van overbruggingsuitkerin gen f 56.260.000, kosten wachtgeld regelingen over afgesloten dienst jaren f 15.000.000. Smokkelaar doodgeschoten- Maandagavond omstreeks kwart over negen is te Bingel- rade (Limb.) m een 20 meter van de Duitse grens gelegen boomgaard een onbekende man door een douane-beambte met een schot door het hoofd ge dood. De man, die vermoedelijk van Nederlandse afkomst was en ongeveer 40 jaar oud. ver voerde in een koffer 20 a 25 pakjes sigaretten en ondergoed. Hij had geen gevolg gegeven aan een sommatie om te blijven staan. ONTWERP-WET INGEDIEND TOT UNIFICATIE ACCIJNZEN Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot goedkeuring en uitvoering van het 16 Dec. 1948 tussen Nederland, België en Luxem burg gesloten verdrag tot unifi catie van de accijnzen. tens deze wet te zijn vastge steld; ingediende beroepsschrif ten worden gerekend krachtens deze wet te zijn ingediend, met dien verstande, dat het recht van 10 niet verschuldigd is. Ook in de ontwerp-regeling aanvullende bijdrage Huisraad- schade is 't beroepsrecht duide lijk vastgelegd. Er is dus geen enkele reden voor ongerustheid. Bezwaarschriften moesten en moeten dus binnen een maand na het ter post bezorgen bij de minister worden Ingediend. Als de Wet Mat. Oorlogsschade in werking is kost dit .f 10, ge daan onder werking van het Besluit M.O.S. 1945 niets. Er is dus geen nieuwe beroepstermijn voor die gevallen, waarin reeds kennis is gegeven van de Rijks bijdrage. ..SflBSflÉÉiitillEai. H. M. de Koningin zal met de Prinsesjes en Z.K.H. Prins Bcrnhard binnenkort naar Tirol gaan om een korte vacantie te nemen te Sankt Anton am Arlbcrg. Een overzicht van deze tussen de bergen gelegen winterbadplaats. Geheel rechts het Hotel Post, het bekendste hotel in Sankt Anton. Mogendheden rond Indonesië (VI) Alle bevolkingsgroepen moeten een bestaan hebben (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Januari. Zo langzamerhand begint de diplo matieke storm tegen Nederland te luwen. Het buitenland heeft zich neergelegd by het voldongen feit, dat de Repu bliek Indonesia heeft opgehouden te bestaan als een (zo niet de jure dan toch de facto) erkende mogendheid. Men vraagt niet meer om herstel van demarcatielijnen, wel om verkie zingen en om een waarlijk democratische regering en een parlement, voortgekomen uit de bevolking zelf, om een souvereiniteit voor de nieuwe natie. Welnu, daarmee worden slechts open deuren ingetrapt, want dat strookt met Neder landse plannen. Men kan nog redetwisten over het tempo en over de methode, maar tenslotte zijn dat bijkomstigheden. BUIGEN Buigt Nederland zich voor de Veiligheidsraad? Het heeft er alle schijn van, maar In feite is het zo, dat het zjjn eigen plannen uitvoert, vast gelegd in de Koninklijke Rede van 7 December 1942 overeen komstig het Handvest van de Verenigde Naties: zelfbestuur, maar ook vrijheid. Lange tijd heeft het er veel op geleken, dat Nederland het tegendeel trachtte te verwezenlijken, doordat het de Republiek wilde dwingen tot handelingen, waaraan de regering te Djocja niet van harte wilde of kon medewerken. Maar men zag over het hoofd, dat Djocja 30 pet. van de bevolking be tekende en dat -de overige 70 pet- georganiseerd was in de deelstaten. Nederland tracht te die 30 pet. ertoe te bewe gen met die 70 pet. samen te werken, maar die 30 pet. wil de de 70 pet. overheersen. Had Nederland dat toegestaan, dan zou dat op burgeroorlog zijn uitgelopen en Moskou zou in het troebele water goed vis sen hebben gehad. WAAROM Waarom vérhinderde Neder land die 30 pet. de macht over die andere 70 pet. in handen te nemen? Waarom zond het 100.000 soldaten naar de Oost FEUILLETON 36 „Dat laat me steenkoud. Bo vendien zal ik wel een passend excuus weten te vinden. Ik word plotseling ziek. of ik kan niet tegen de lucht hier. of zo iets. Ik ben alleen nog maar be nieuwd, hoe we de avond zul len doorkomen". „Oom Jules heeft zijn buur vrouw uitgenodigd en wil ons aan die dame voorstellen". „Wat is dat nu weer voor dwaasheid? Natuurlijk is dat net zo'n fosseil als hijzelf, In ieder geval ben ik benieuwd, hoe die geschiedenis hier af loopt". Irene was niet de enige nieuwsgierige. Te dien aan zien had ze in Sabine Reuder een gelijkwaardige partner. De invitatie had deze zo verrast, dat ze er eerst eens met Emma ever van gedachten moest wis selen. „Ik zal geen Sabine heten", lachte ze. „als die oude Mengel berg zijn nichtjes niet heeft uitgenodigd om tegen mijn neef en diens vriend te kunnen con curreren. En ik ben benieuwd, wat hij ons voor zal zetten Er is in ieder geval moed voor no dig om bij de kapitein op visite te gaan". „Vooral, wanneer die ouwe Peter het een of ander klaar maakt", viel Emma haar mees teres b(j. «Ik zou eerst thuis maar behoorlijk eten, juffrouw". Maar dat laatste wees Sabine Reuder toch van de hand. Ze had van louter opwinding niet dc minste eetlust. De avond viel en Peter had op zijn manier de tafel gedekt. A.lles zag er even troosteloos •uit. wat zelfs de kapitein op viel. Bij juffrouw Reuder was altijd alles zo netjes. En toen Peter daarna de spijzen op droeg, sloeg Jules Mengelberg bijna de schrik om het hart. Op een gebarsten bord lag een stuk harde ham naast een onsmake lijk eind worst. Een beschim melde kaas in een vettige, gla zen stolp noodde ook al niet tot toetasten. Het enige fatsoen lijke vormde het tafelzilver, dat echter voor deze bijzondere ge legenheid wel iets beter had kunnen worden gepoetst. „Hebben we dan verder niets in huis?" vroeg oom Jules. „Jawel, er is ook nog een rol beschuit", bromde Peter. „Zet die dan tenminste op ta fel, ezel!" schold Mengelberg. Irene monsterde de tafel met onmiskenbare minachting. Wer kelijk, dit avondeten paste bij het gehele huishouden! Zelfs Beate fronste haar wenkbrau wen; ze legde de messen en vorken wat recht en ging ten slotte naar de tuin, waar ze een paar bloemen afsneed om daar mee de eenvoudige tafel althans een wat vriendelijker aanzien te geven. De kapitein grinnikte verge noegd. „Nu ziet het er bijna zo uit als bij m'n buurvrouw", vond hij, „maar ik weet niet, waar 't aan ligt er schijnt toch nog het een en ander te mankeren". Er mankeerde inderdaad nog al heel wat. Irene wilde juist haar mond openen om de nodi ge critiek te oefenen, toen de bel ging. Peter ging naar voren om open te doen cn onmiddellijk daarop trad Sabine Reuder de kamer binnen. Kapitein Mengelberg nam, als gastheer, de honneurs waar en stelde de dames voor: „Mijn nichtjes. Beate Mengelberg en Irene Larsen juffrouw Sa bine Reuder". Bij het horen van die naam spitste Irene haar oren, maar zij kreeg geen gelegenheid iets te zeggen, want juffrouw Sabi ne nam het woord. „U heb ik al eens als klein kind gezien, juffrouw Larsen". Van Irene dwaalde Sabine's blik naar Beate. Hemel, dat was inderdaad geen knap meis je; vooral bij haar knappe nicht stak ze wel zeer af. Nochtans bezat juffrouw Reuder nogal wat mensenkennis en ze stelde dan ook, bij zichzelf vast, dat Beate haar goed beviel, Irene daarentegen heel wat minder. Op dit ogenblik opende Peter de deur naar de eetkamer en het gezelschap, ging aan tafel. Juffrouw Sabine trok een lang gezicht, toen ze de be scheiden gerechten zag. De har de ham wees ze van de hand. „Ik ben bang. dat m'n tanden daar niet meer tegen bestand zijn, kapitein". (Wordt vervolgd) Waarom besteedde en be steedt het nog drie millioen gulden per dag voor dit doel? In de eerste plaats, omdat 't verantwoordelijk is voor de orde. de rust, de veiligheid, de vrijheid en de welvaart van de gehele bevolking van dit eiland, hetgeen betekent, dat het de zedelijke plicht heeft de souvereiniteit alleen over te dragen aan een regering, die de verantwoordelijkheid wil overnemen. Djocja, de minderheid, gaf blijk van an dere inzichten; Bandoeng, de meerderheid, bleek er wel toe bereid. In de tweede plaats handelde Nederland zo, omdat Djocja dictatuur en Bandoeng democratie betekende. In de derde plaats. omdat Djocja „los van Nederland" beteken de en Bandoeng samenwer king. In de vierde plaats, om dat Djocja rasdiscriminatie betekende en Bandoeng gelijke rechten voor allen. En in de vijfde plaats, omdat Djocja verval betekende (wegens ge brek aan Westerse weten schap) en Bandoeng herstel van welvaart. WELVAART Welvaart is het uiteindelijke doel van de Nederlanders, zo wel voor de autochtone Indo nesiërs als voor de Chinezen, de Arabieren, de Hindostani, de Indo-Europeanen en de Nederlanders. Is dat laatste een verkapte vorm van kolo nialisme, van imperialisme? Hebben Nederlanders een recht op welvaart in Indone sië? Of matigen zjj zich dat maar aan Wel. er hebben Nederlanders in Indonesië ge leefd. gewerkt en welvaart verschaft (aan anderen en zich zelf) sedert 350 jaar. Indien zij op dit ogenblik de volken rechtelijke plicht zouden heb ben het grondgebied van Indo nesië. als zijnde vreemdelin gen. te verlaten en velen betogen dat dan hebben alle Amerikanen de plicht de Verenigde Staten te verlaten en het land terug te geven aan de Indianen, dan moeten alle Canadezen terug naar Enge land, Frankrijk enz., dan moe ten de blanke Zuid-Afrikaners zich inschepen en de regering overdragen aan de Zoeloe's, de Kaffers en de Hottentot- ten. dan moeten alle niet- -volbloed-Indïancn geheel Zuid-Amerika ontruimen, dan moeten de Russen Siberië ont ruimen en... enfin, gaat U maar door. Nederlanders maken deel uit van de bevolking van In donesië. Dr. H. J. van Mook is er geboren en getogen; het is zijn vaderland. Hij woont nu in De Bilt. waar hij een vreemdeling is, zo goed als de zoons van wijlen' president Roosevelt vreemdelingen zou den zijn te Oud-Vossemeer. Voor de Indo-Europeanen geldt dat nog in sterkere ma te. De Chinezen waren aJ voor de komst der Nederlan ders ingezetenen van Java. Rust, orde en veiligheid en daarmee de mogelijkheid tot herstel der welvaart, dat moe ten de troepen brengen. .Welvaart voor de Indone siërs. En voor de Nederlanders, de Indo's, de Chinezen, de Arabieren, de Hindostani. En ook voor de Engelsman, de Australiër en de Amerika nen, die er zaken doen. Voor allen, die er gevestigd zijn. En tenslotte voor een goed deel van de buitenwereld, die de productie van het land no dig heeft. Vervalste aardappelmerken. De ammdlssements-rechtbank te Middelburg, behandelde de zaak tegen E. F. J. B., pensionhouder te Sint Jansteen. Hem was ten las te gelegd medeplichtig te zijn ge weest bij het aanbrengen van val se labels aan de verpakking van aardappelpootgoed. Verdachte had in Januari 1948. op verzoek van een te Stekene wo nende aardappelhandelaar. door een drukker te Stekene. labels la ten vervaardigen, welke labels overeenkwamen met de labels van de Keux-ingsdienst Zeeland. Deze valse labels zijn daarna door ver dachte tegen beloning afgegeven aan één of meer Belgen, terwijl verdachte wist dat deze Belgen die labels zouden aanbrengen op de verpakking van aardappelpoot goed, om zodoende dc schijn te verwekken dat dit pootgoed uit Zeeland afkomstig was. Verdachte was niet ter zitting verschenen. De Officier van Justitie eiste 4 maanden gevangenisstraf. Voorts had zich te verantwoor den J. M. de B. uit Hulst. Hij had 1000 1200 stuks plombes verkocht en wel tegen de prijs van 6 1 8 cent per stuk. Verdachte de B. gaf toe een aan tal van bedoelde mérken te hebben verkocht, wetende dat deze mer ken door V. zouden worden ge bruikt voor onrechtmatige hande lingen. Eis- 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Tichelman vroeg ontslag van rechtsvervolging, subs, een geld boete. ONDER DE INVLOED. C. U. dc P., handelaar te St. Nico- laas had op 31 Aug. 1948 te Hulst als bestuurder van een motorrij tuig daarmede gereden, terwijl hij verkeerde onder invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank. Bovendien bleek dat de gel digheidsduur, zowej van zijn num- merbewrijs als van zijn rijbewijs was verlopen. Door de Kantonrechter te Ter- neuzen was verdachte wegens het vorenstaande veroordeeld tot 6 dagen hechtenis met intrekking rijbewijs voor de tijd van 6 maan den. en 2 geldboeten elk van f 5.— subs. 2 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis was verdachte in hoger be roep gekomen. De Officier van Justitie eiste be vestiging van het beroepen vonnis. COLORADOKEVERS. L. A. v. d. V.. landbouwer te Sluis, was in hoger beroep geko men tegen een vonnis van de Kan tonrechter te Oostburg, bij wrelk vonnis hij wegens het niet nako men van een bij de Coloradokever- wet opgelegde verplichting was veroordeeld tot f 100 of 20 da gen hechtenis. De Officier van Justitie eiste be vestiging van het vonnis van de Kantonrechter. A. D„ bakker te Axel, had zich in hoger beroep te verantwoorden over dat hij op 18 September 1948 onder de gemeente Axel. rijdende als bestuurder van een auto bij het naar links afslaan niet tijdig zijn voornemen daartoe heeft kenbaar gemaakt, terwijl bovendien zijn auto niet was voorzien van een spiegel. Door een en ander was een aanrijding ontstaan met een hem achterop komende auto. Daarvoor was verdachte veroor deeld door de Kantonrechter te Temeuzen tot twee geldboeten van resp. f 100.of 50 dagen en f 10. of 5 dagen hechtenis. Verdachte was tegen dit vonnis in hoger be roep gekomen en hoorde thans in hoger beroep bevestiging tegen zich eisen. Mr. H. B. L. de Rechter was van mening dat verdachte geen schuld had aan de aanrijdihg en vroeg vrij spraak. Uitspraak in alle zaken 2 Febr. 1949. Als opvolger van dr. Jan Ma- sarijk. di in Maart 1948 overleed, is dr. Herbert Evatt. minister president van Australië, benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur van de Wereldbond van verentgtn- gen der V.N.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5