PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstige aanvaring op de Wester Schelde Kravchenko draagt zijn zaak slecht voor Sukarno en Hatta stelden voorwaarden De BILT r Vandaag, s.s. Pulasky zinkende op de Ossenisse-plaai geHtei VOORSPELT 192e Jaargang - No. 20 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B den Boer A dj W de Pagter Hoofdred. G Baliintijn. Pl.verv.s W Leertouwei en EL A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.9C p kw.; £r. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Jan. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Bróuwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.28 Proces tot laag peil afgezakt. Het proces Kravchenko, waar naar met zoveel belangstelling werd uitgezien is tot een be denkelijk peil afgezakt. Het blijkt hoe langer hoe duidelij ker, dat de nerveuze en drif tige Kravchenko niet in staat is zijn zaak op waardige en overtuigend! wijze voor te dra gen. De tweede zitting van het proces Dinsdag werd groten deels in beslag genomen door een woordenwisseling tussen de Franse communistische afge vaardigde Grenier en Krav chenko. De eerste wilde door het stellen van handige vragen aantonen, dat Kravchenko de materie van zijn boek eigenlijk in 't geheel niet beheerst. Krav chenko gaf op deze vragen al lesbehalve slagvaardige ant woorden. Zo zeide Grenier dat op pag. 70 van het boek „Ik verkoos de vrijheid" een be schrijving voorkomt van de plaats Asjchabad, welke plaats omgedoopt zou zijn tot Stalina- bad. Grenier toonde een kaart van de Sowjet-Unie, waaruit bleek, dat Asjchabad nooit een andere naam heeft gekregen. Men verzocht Kravchenko nog twee plaatsen op de kaart aan te wijzen. Deze schoof de kaart terzijde, zeggend: Dit betekent allemaal niets. Namen van Sow- jet-plaatsen worden steeds ver anderd. Toen Grenier een zin uit het boek van Kravchenko over de industriële capaciteit van de Sowjet-Unie tijdens de oorlog citeerde en naar aanleiding daarvan zeide, dat het Rode Leger de strijd tegen Hitier had gewonnen met slechts 5 procent van de geallieerde hulp in uitrusting, riep Kravchenko woedend: „Leugenaar, verra der. Jij stelt het voor, alsof de overwinning op het fascisme een wonder is, dat Stalin heeft verricht". Een opmerking over zijn be trekkingen met een meisje was voor Kravchenko aanleiding om het Hof te verzoeken, ver schoond te mogen blijven van „vragen, die mijn menselijke gevoelens kwetsen". Tribunaal-rapport over affaire Belcher. Geen corruptie in regeringskringen. Het gerechtelijk Tribunaal dat onlangs een onderzoek in stelde naar 4e beschuldiging van corruptie in Britse rege ringskringen, is tot de conclusie gekomen, dat de voormalige parlementaire secretaris van het ministerie van handel John Belcher, diensten verrichtte voor zakenlieden in ruil voor cadeaux. Belcher nam de vori ge maand ontslag. Het rapport van het tribunaal, werpt ook een blaam op George Gibson, voormalig vakbondsleider en oud-directeur van de Bank van Engeland. Sydney Stanley, een van de voornaamste getui gen in het onderzoek, wordt be schreven als „een man, die iede re verklaring zal afleggen hetzij waar of onwaar als hij denkt hiermede voordeel te kunnen behalen". Het tribunaal is van mening, dat er geen over tuigende bewijzen zijn, dat er bedragen aan geld zouden zijn •betaald aan Belcher of andere ministers of ambtenaren. Het rapport wijst alle bewe ringen tegen 8 óndere parle mentsleden en ambtenaren, on der wie de minister van open bare werken. John Key, en het lid van het kabinet Hugh Dal ton, van de hand. Het proces Belcher heeft een maand geleden in Engeland veel stof doen opwaaien. Een Russische „Marshall-organisatie". In een officiële verklaring is medegedeeld, dat deze maand te Moskou een economische conferentie is gehouden waar- aan vertegenwoordigers van Bulgarije. Hongarije, Polen, Roemenië, de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije hebben deel genomen. Er zijn aanzienlijke succes sen bereikt in de ontwikkeling van de ontwikkeling van de van de econ. betrekkingen tus sen de vertegenwoordigende landen, zo zegt de verklaring. De handel tussen de landen is aanzienlijk toegenomen. Er zal een blijvende economische Raad worden ingesteld -om de econo mische samenwerking te bevor deren. Joego-Slavië was op de conferentie niet vertegenwoor digd. Ook Italië erkent Israël. Ook Italië heeft de staat Israël de facto erkend. Italië is het 24ste lanJ, dat Israël erkent. Acht lan den erkennen Israël de facto, vier landen de jure. De overige hebben hun erkenning niet nader om schreven. Jongen van 10 jaar redt 3"jarige. Toen het driejarig zoontje van de heer M. te Beerzer- veld met vriendjes aan het spelen was, geraakte in het Overijsselse Kanaal. Het knaapje verdween in de diepte Het tienjarig zoontje van ae heer S. te Vroomshoop zag 't ongeval, bedacht zich geen ogenblik, sprong in het kanaal en wist het kind te redden van de verdrinkingsdood. „Drank-debat" in het Lagerhuis. De geheelonthouders-leden van het Britse Lagerhuis heb ben een poging gedaan om het aantal uren, tijdens welke in het Lagerhuis drank te verkrij gen is, te beperken. Het socialistische lid James Harrison was van mening, dat het Lagerhuis 't land een voor beeld behoorde te geven, „de stijgende consumptie van sterke drank in den lande in aanmer king genomen". Een ander socialistisch lid, Thomas Driberg, maakte daar op de opmerking, dat „bemoei allen" niet moesten proberen in te grijpen in Jfeneugten, „waarvoor zij niet de smaak bezaten, om die te genieten". De voorzitter van de commis sie, die over dergelijke zaken heeft te beslissen, verklaarde dat het gebruik van sterke drank in het Lagerhuis in het afgelopen jaar met 10 was gedaald. Hij verklaarde geen termen te zien, om de bestaande voor schriften te wijzigen. Bevin kampioen van de eenheid van Europa. Minister Bevin heeft in een toespraak tijdens een lunch te Londen ontkent, dat Engeland gekant was tegen Europese een heid. Bevin zou het zelfs als een bekroning van zijn leven be schouwen, indien hij een ge zonde Europese eenheid tot stand kon brengen. Wat hij echter wilde vermijden was „een zuiver praatcollege, dat re soluties aannam". Bevin zeide: „Wat ik wil is een practisch organisme in Eu ropa, waarin wij zullen ophou den Engelsen en Fransen. En gelsen en Italianen, Engelsen en Belgen te zijn, maar waarin wij Europeanen zullen zijn. Ik doe op al mijn vrienden in Europa het beroep, dat, indien wij Eu ropa een nieuw organisme ge ven, het een werkelijk organis me zal zijn, dat niet tot verdere desillusie zal leiden. Wij moe ten in West-Europa niet op nieuw falen in enig organisme, dat wij scheppen". Tijdelijk minder vlees. Kaas als compensatie. De levering van slachtvee op de binnenlandse markten alsme de de invoer (met name uit Argentinië en Denemarken) blijven nog steeds beneden de gestelde verwachtingen. Aangezien onder deze om standigheden handhaving van het tegenwoordige rantsoen vlees een te sterke aantasting zou betekenen van de voorra den wordt met ingang van 28 Januari het vleesrantsoen uit sluitend voor de A-, B- en C- groepen tijdelijk verlaagd tot 300 gram per twee weken. Ter compensatie zal' aan de zelfde groep een extra kaas rantsoen van 200 gram per veertien dagen worden ver strekt. In verband met de bevoorra ding van de detailhandel dient bet publiek er op bedacht te zijn, dat niet overal deze extra bon aanstonds volledig gehono reerd zal kunnen worden. Vrachtauto te water. TWEE DODEN. Dinsdagavond geraakte een vrachtauto tussen Noorderhoge- brug en Zuidwolde (nabij Gro ningen). waarschijnlijk door de gladheid van de weg, in het Boterdiep. In de wagen bevond zich een zestal personen, die de motoropleidingscursus aan de M.T.S. te Groningen volgen. Twee personen, de chauffeur E. Kooi en de heer C. Blok, beiden woonachtig te Uithuizer- meeden, kwamen om het leven. De overige inzittenden kwamen gedeeltelijk met enige verwon dingen, gedeeltelijk met de schrik wij. De wagen reed met een snel heid van ongeveer 30 km. in de richting Bedum. Voor in de wa gen bevond zich nog, naast' de beide slachtoffers, de heer R. Klip uit Uithuizermeeden. De heer Klip had onder water de tegenwoordigheid van geest het portier open te maken en er uit te kruipen. Hij liep enige ver wondingen op en was enige tijd bewusteloos. Op advies van de plaatselijke arts werd hij de dichtstbijzijnde boerderij binnen gedragen. Doordat de wagen met de neus in het water te rechtkwam konden de andere inzittenden er nog tijdig uit springen. Ze liepen slechts en kele verwondingen op. Noorderlicht boven Nederland. Dinsdagnacht was weer op- verschillende plaatsen in ons land Noorderlicht te zien. Bo ven de kust van Noord-Holland was het'omstreeks het midder nachtelijk uur duidelijk waar neembaar. Het was een rode gloed, die uitliep in brede ba nen, waarvan de kleur varieer de van wit tot groen. Ook op Walcheren was het Noorderlicht heel duidelijk te zien. Op verschillende plaatsen van ons land kon men Maandagavond tussen 9 en 2 uur Noorderlicht bewonderen. De Bilt varieerde dit van oranje tot violet, late wande laars uit het Westland hadden een purperen vlek gezien, waar licht flitsen doorschoten. is het 4 jaar gele den dat de slag in de Ar dennen eindigde; is het 160 jaar gele den, dat de eerste Britse vloot in Australië aan kwam, welk feit jaarlijks in Australië als nationaal feest wordt herdacht. Geen GestapOrOfficieren op de „Volendam". Arthur Calwell. de Austra lische minister van immigra tie, heeft de beweringen, vol gens welke zich onder de ont heemden, die met de „Volen dam" in Australië zijn aange komen, voormalige Duitse Gestapo-officieren bevonden zouden hebben, tegengespro ken. Onder de passagiers, die op 11 December jl. met de „Vo'.endfm" uit Rotterdam vertrokken. bevonden zich verschillende Nederlandse oud strijders. Calwell zeide, dat een der immigranten verklaard had positief een voormalige nazi-bewaker, die hij gekend had, te kunnen identificeren. Toen echter een onderzoek werd ingesteld naar het ver leden van de beschuldigde, bleek, dat de man gevangen gezeten had in het kamp van Dachau. Meer post naar Indonesië. Nu, blijkens een mededeling van de K.L.M. aan de P.T.T., het haar weer mogelijk is ge worden enkele vluchten naar Indonesië uit te voeren, kan het luchtpostvervoer een klei ne verruiming ondergaan. In verband daarmede maakt de P.T.T. bekend, dat de aan 't publiek gevraagde beperking, om niet meer dan een brief per week te posten, voorlopig kan vervallen. Agrarisch congres van de Partij van de Arbeid- Door de Partij van de Ar beid zal, in samenwerking met de sectie agrarische vra- gen van de dr. Wiardi Beek man-Stichting, op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Februari '49 te Utrecht een Agrarisch congres worden gehouden over „de toekomstige landbouwpoli tiek". Op dit congres worden inleidingen gehouden door: prof. dr. E. de Vries over „De Nederlandse landbouw en 't buitenland" en dan dr. ir. A. Vondeling óver: „Het Neder landse landbouwbeleid." Aan het slot zal minister S. L. Mansholt een samenvat ting geven va»x zijn eigen op vattingen en plannen. Sutan Sjahrir heeft in Batavia een ontmoeting gehad met de Nederlandse minister-president Dr. W. Drees. By aankomst op Kemajaran, het vliegveld van Batavia, werd Sjahrir ontvan gen door Dr. Koets," directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, die hier achter Sjahrir over het planken vlondertje op het vliegveld loopt, dat een dag te voren door de zware regenval nog enkele centimeters onder watèr had gestaan. EEN DODE EN ENKELE GEWONDEN Op het voorschip van het Poolse s.s. „Pulasky", dat thans vastzit op de plaat van Ossenisse by Hansweert, is het een geweldige ravage. De sleepboot „Adriën Let- zer" heeft het schip in zinkende toestand op de plaat gesleept nadat het in aanvaring was geweest met het s.s. „Lissekerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. De boeg van de „Pulaslcy" is als het ware van boven tot onder opengescheurd. Overal op het voorschip liggen plassen verf, want de boeg van de „Lissekerk" drong juist in liet verfmagazijn van het Poolse schip. De aanvaring geschiedde Dinsdagmorgen te omstreeks 9 uur tijdens mistig weer. 0Vijf Poolse zeelleden, die .on- pder leiding van de bootsman bezig waren verf te sorteren in de verfopslagplaats, ge raakten plotseling bekneld tussen verwrongen staal en langs elkaar schuivende pla ten. Zygnmnt Radomsky werd verpletterd onder de neerval lende stukken metaal en op slag' gedood. Een tweede zee man, Heronnym Lanieckzi werd zwaar gewond te Hans- weert aan wal gebracht. Tvvee andere liepen lichte verkon dingen op. BOOTSMAN VERTELT. Bootsman Majewicz vertel de ons de toedracht van het ongeval: „Ik was met enige matrozen bezig in de kleine verfopslagplaats. Het was mistig buiten, maar we schon ken daaraan niet veel aan dacht, want ons werk was binnen en we hadden een loods aan boord. Juist had ik een aantekening gemaakt, toen ploteseling het hele schip schudde en kraakte. Direct daarna scheurde de ijzeren scheepswand open en met een ijzingwekkend geluid schuurden stalen platen langs elkaar. De rekken met verf tuimelden naar beneden en de voorsteven van een schip drong binnen. Enkele seconden later zat ik muurvast geklemd tussen verwrongen staal. De verf stroomdecommando's klonkenen werd ge schreeuwdToen moet ik het bewustzijn verloren heb ben, want daarna bemerkte ik, dat men bezig was my los te maken. Direct daarna werden mijn helpers bevrijd. Twee zwaar bloedende man nen lagen op de grond en het gezicht van Cazimierz Stoja was vertrokken van pijn: hij had een been gebroken. Radomsky bleek op slag gedood te zyn. Het was met die jongen een vreemd ge val. Op (1e vorige reis moes ten «ij hem in Buenos Aires achterlaten met een gebro ken been. Wy pikten hem op deze reis weer op en nu is hij gedood." Tot zover het verhaal van de bootsman. Inmiddels zijn Stoja en La nieckzi naar het St. Joanna- ziekenhuis te Goes overge bracht. DE „PULASKY." De „Pulasky" is een schip van 7083 ton, dat toebehoort aan de Gdynia-Amerika-lijn. Kapitein Czeslaw heeft zich reeds met zijn hoofdkantoor te Gdynia 4n verbinding ge steld om nadere orders. Voor lopig zal een gedeelte van de lading geborgen moeten worden. Het schip is geladen met Argentijns vee en met huiden, 't Had Buenos Aires, Montevideo en Kaap Verde aangedaan en was op weg naar Antwerpen. De koeien, die in tijdelijke stallen op 't dek staan, zyn er allen heel huids afgekomen. DE „LISSEKERK." Het s.s. „Lissekerk", dat 7232 ton meet, kwam van Antwerpen. Bij de aanvaring liep het lichte schade aan stuurboordzijde en onder de ankerlriuis op. Het schip kon zyn weg vervolgen en arri veerde Dinsdagmiddag op de rede van Vlissingen, waar deskundigen zich aan boord begaven om' de schade vast te stellen en. een onderzoek te openen. Verwacht werd, dat het schip Dinsdagavond zou kunnen doorvaren naar Rotterdam. ONDERZOEK TE VLISSINGEN. Nader vernemen wij, dat het Dinsdagmiddag gehouden on derzoek aan boord van het s.s. „Lissekerk' uitwees, dat het schip 'n ingedrukte neus. een afgebroken steven en een gat aan bakboord- en stuur boordzijde heeft opgelopen, dat zich 28 voet boven de kiel bevindt en geen gevaar oplevert. Volgens de kapitein van 't schip Jag het s.s. „Lissekerk" zo goed als stil toen de aan varing plaats had. Het schip lag toen in de stroom, ter wijl het s.s. „Pulasky" voor de stroom lag en nog enige vaart liep. Het zicht was slecht en 'n nader onderzoek zal moeten uitmaken op welke van de beide schepen onjuist gema noeuvreerd is. Intussen kreeg de „Lisse kerk" verlof naar Rotterdam door te varen. Wonlngbouwcongres van het Christelijk Vakverbond. Het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft Dinsdag te Utrecht §en begin gemaakt met een tweedaags congres, gewijd aan vraagstukken der volks huisvesting. De voorzitter, de heer M. Ruppert, v/ees er in zyn ope- nigswoord op, dat de Christelijk sociale beweging zich reeds ge durende jaren met de woning bouw heeft bemoeid. Een der referenten, drs. G. J. Stapelkamp kwam tot de con clusie, dat de volkshuisvesting drie eisen stelt nl. nationale so berheid, een overheidsbeleid, dat zich baseert op de economi sche werkelijkheid en een krachtige inspanning van de bedrijfsgenoten in het bouwbe drijf. Voor deelname aan besprekingen over vorming van interimregering. -Eerst de leiders j vrijlaten". Suxarno en Hatta hebben aan dc „bijeenkomst federaal overleg" medegedeeld, dat de bespreking over de vorming van een interim- regering alleen kan worden over wogen. nadat de republikeinse lei ders zijn vrijgelaten en de republi keinse regering gelegenheid heeft gehad om de uitnodiging te over wegen. Dit staat vermeld in een rap port van de C. v. G. D. aan de Veiligheidsraad. Het rapport zegt verder, dat de Nederlandse rege ring nog geen beslissing nam in zake toestemming en faciliteiten voor de republikeinse vertegen woordigers om naar Lake Success te reizen. Er wordt een brief van Sudjono geciteerd, waarin deze verklaard gehoord te hebben, dat Sukarno een telegram aan Hatta zond met het voorstel om Rum en Sjahrir naar Lake Succes te zenden. Dit telegram zou niet afgeleverd zijn. Intussen kwam het besluit om Sjahrir en Leimena af te vaardi gen. De Nederlandse delegatie deelde de commissie mee. dat dit telegram door dr. Koest aan Sjahrir's huis afgegeven was met de vermelding, dat het zou worden doorgezonden, wanneer deze laat ste dit nodig oordeelde. Een zoda nig verzoek werd echter niet ont vangen. Sudjono verklaarde voorts, dat een telegram van Hatta aan de C. v. G. D.. waarin verzocht werd om assistentie voor reisgelegenheid van Sukarno cs. naar New Dehli, niet is aangekomen. De Ned, de legatie antwoordde, dat noch de Indische, noch de Nederlandse re gering haar standpunt ten aan zien van het bezoek der rep. lei ders aan New Delhi kenbaar ge maakt had. In het telegram wordt echter een Nederlands radiobericht .aangehaald, volgens hetwelk de Ned. regering geen moeilijkheden in de weg zal leggen. De brief van Sudjono geeft ook bijzonderheden over het verblijf van de republikeinen op Banka en te Prapat. De levensomstandig heden van Sukarno en Salim wor den goed genoemd, maar de bewe gingsvrijheid beperkt. „Op Banka kregen de leiders instructie, dat zij geen politieke activiteit moch ten voeren, behalve in lijn met de Nederlandse politiek". Onenigheid onder de militaire waarnemers. Naar de N.R.C. weet te be richten hebben enkele militaire waarnemers van de C.v.G.D. scherpe critiek uitgeoefend op het rapport, dat de Commissie op 14 J«2n. aan de Veiligheids raad doorseinde. Volgens deze waarnemers was het verslag van de militai re toestand uiterst öppervlak- kig en grotendeels gebaseerd op „van horen zeggen''. De ge_ dane beweringen waren voorts onanvaardbaar generaliserend en werden niet ondersteund door enjg concreet feitelijk ge geven. Bovendien sprak het verslag over Midden-Java. waar in 't geheel geen militaire waarne mers geweest zijn. Volgens de critiserende waar nemers is het noodzakelijk het bewuste onbetrouwbare rap port gëfieel in te trekken. De N.R.C. vermeldt geen bron van deze mededelingen.' Het publiceert echter het ge_ hele rapport van het college van oulste militaire waarne mers en voegt er aan toe, dat het ter doorzending aan de Veiligheidsraad is aangeboden. Geen dolle hond, maar een collaborateur- Door een merkwaardige samenloop van omstan digheden heeft dc politie te Makassar een berucht collaborateur en leider van een Pemudagroep in de Bersiapperiode, Jusuf Sama, kunnen arresteren. Jusuf Sama hield zich schuil in een uitgespaarde ruimte te midden van op gestapelde lege vaten. De politie schoot bij deze va ten op een dolle hond. Jusuf Sama dacht echter, dat er op hem geschoten werd en kwam te voor schijn. Het is nu geble ken, dat Jusuf reeds twee jaar zo verscholen ge leefd heeft. Hij durfde slechts 's nachts te voor schijn te komen. V Mr. Stikker naar Londen. ERKENNING VAN ISRAEL TER SFRAKE, De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, zal vanavond per boot naar Londen vertrekken om deel te nemen aan de vijf-mo- gendhedenconferentie op Vrij- dga en Zaterdag. De erkenning van Israël zal een der voornaamste punten van bespreking uitmaken. Het Nederlandse standpunt in deze is, zo schijnt het, nog niet bepaald. Een van de moeilijkheden waarmede Nederland in deze materie heeft te kampen is het grote aantal Mohammedanen in het Indonesische deel van bet Nederlandse rijk. Men ge- 'looft, dat zij te verstaan hebben gegeven, dat ze gpen erkenning van Israël voorstaan, zolang de besprekingen tussen Israël en de Arabische staten voortduren. Veiligheidsraad stemde nog niet. Over Indonesië- resolutfe. De Veiligheidsraad heeft Dinsdagavond de behandeling van de Indonesische kwestie voortget. De vertegenwoor diger van India, Rau, waar schuwde tegen imperialisme van de Nederlanders, waar tegen negentien Aziatische staten zich zullen verzetten. Als de Nederlanders militair winnen, zal er lijdelijk verzet komen. De Noor Finn Moe drong op vreedzaam overleg aan en achtte inmiddellijk terug trekking van de Nederlandse troepen onjuist. De Egypte naar Fanzi Bey wenste on middellijke overdracht van Djocja aan de Republiek. Als er in Indonesië een bezetting nodig was, kon deze beter geschieden door Indonesische troepen. De Britse afgevaardigde Cadogan meende, dat het vaststellen van een datum voor het terugtrekken der Ne derlandse troepen te ver zou gaan. De vergadering van de Vei ligheidsraad is daarna ver daagd tot Donderdag 17 uur Nederdlandse tijd, zonder dat het tot een stemming over de resoluties is gekomen. Staatshoofd Oost- Sumatra ook verontwaardigd. De Wali Negara van Oost-Suma- tra, dr. Mansur, heeft tegenover een correspondent van Aneta te Medan zijn oprechte Instemming met de verklaring van Sultan Ha- mid II geuit. Mansur zeide: „Ik wens uiting te geven aan mijn die pe verontwaardiging over de be ledigende en denigrerende hou ding ten opzichte van de deelsta ten. welke blijkt uit de jongste re solutie van de Veiiigheidsraad. maar bovendien over de strekking en de inhoud van de resolutie in het algemeen. Wij willen volledige vrijheid voor Indonesië, maar om dat doel te bereiken hebben wij geenszins neerbuigende en ondes kundige adviezen van het buiten land nodig.- Dit is een zaak. die het volk van Indonesië aangaat en (verder alleen Nederland betreft". Wij vertrouwen volledig in de ver vulling van de beloften van Koningin Juliana en de Nederland se regering. Inmenging van de Veiligheidsraad is in deze binnen landse aangelegenheid alleen maar verwarrend en hinderlijk. Prinses Wilhelmina naar Soestdijk. OM OP MARIJKE TE PASSEN. In verband met het plan van het Koninklijk gezin om zich in Februari voor enige weken naar de wintersport in Oosten rijk en Zwitserland te begeven, ligt het in het voornemen van Prinses Wilhelmina gedurende die tijd verblijf te houden op paleis Soestdijk. Zij zal daar op verzoek van Koningin Juliana tijdens afwezigheid van de ou ders de zorg voor het jongste prinsesje op zich nemen. Moordaanslag te Amsterdam DOOR JONGEN» VAN 16 JAAR In de Grote Wittenburger- stradt te Amsterdam vond de bewoonster Dinsdagmiddag om 6 uur een haar onbekende 63 jarige vrouw in haar wo ning, badend in haar bloed. De 16-jarige zoon des huizes bleek verdwenen te zijn en uit de achtergelaten bebloede kleren valt op te maken, dat hij de dader moet zijn. De po litie tracht hem op te sporen. Ondanks de mLt zijn de po gingen om het bij Hoek van Hol land gestrande schip „Wcstralia" vlot te krijgen, voortgezet, tot nu toe echter zonder resultaat. WEINIG VERANDERING. Geldig tot Woensdagavond. Aanvankelijk zwakke, later toenemende Zuidoostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk ochtendnevel of mist, maar overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1