T Hockeysport in Zeeland Zeeuwse derdeklassers NIEUWS UIT ZEELAND J ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Walcheren. Herverkaveling Walcheren Lezers schrijven Gebrek aan spelers vormt een hinderpaal. In de gehele provincie slechts drie cluhs Hoewel de hoclceysport zich in be rekkeiyk korte tyd po pulair heeft weten te maken, is haur ontwikkeling in Zeeland ver ten achter gebleven bij andere delen van ons land. Een wedstrijd brengt hier geen mensen op de been; men in teresseert zich blijkbaar niet voor „dat slaan met een krom me stok tegen 'n balletje", 'n volkomen onjuist standpunt, want hockey bezit alle charme van het snelle reageren en het juiste plaatsen, een goede hockeywedstrijd doet tevens in spanning niet onder voor een voetbalmatch. Maar ook de speelanimo is slechts ge ring; in geheel Zeeland zijn maar drie verenigingen, een tweede klasser, een derde-klas- ser en één. die niet in de com petitie uitkomt. De club in Goes is ter ziele, in Vlissingen heeft er nooit een bestaan. Waar blijven de hockeyspe lers? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de heer D. A. Huysse, voorzitter van ..Mid delburg" en bondsscheidsrech- ter, die de ligging van Zee land grotendeels verantwoor delijk acht. Het is nu eenmaal zo, dat het merendeel van het spelersmateriaal gerequreerd moet worden uit de bevolking van middelbare scholen en g" -msia. Wanneer deze jon- f 18 jaar zyn geworden c n behoorlijk spelpeil heb- b. ontwikkeld, gaan ae mees te in Holland studeren. De af standen zijn te groot om 's Zondags over te komen voor wedstrijd-spelen en dus zijn zy voor hun vereniging ver loren. LANGE AFSTANDEN „Middelburg" is de enige Zeeuwse club met traditie. Zij werd ai in 1911 opgericht en is de op één na oudste in Zuid-Nederland. Zy heeft een aantal jaren in de eerste klas se gespeeld en slaat thans in de tweede klasse geen gek fi guur; de resultaten in de hui dige competitie behaald, zijn zeer behoorlijk. Nog niet zo lang geleden kwam zy terug op eigen veld (de Nadorst) na in de bezettingstijd uitslui tend uitwedstrijden te hebben gespeeld. Voor een competitie moest één elftal toen 3000 km reizen. Men ging 's mor gens om 5.30 urn- op stap en keerde na middernacht terug öm twee X 35 minuten te spelen! Hier biykt wel een groot enthousiasme uit. Hockey is zuiver amateur isme, omdat de reiskosten door de spelers zelf betaald worden. Dit lean wel eens een hinderpaal zyn. Het eerste elftal dat nu ook weer thuis^ wedstryden speelt, reist dit seizoen toch nog altyd 1200- km om in Brabant te kunnen uitkomen! De hockeyclub „Goes" heeft ruim 12 jaar bestaan. een foede derde klasser, die in 939 het kampioenschap be haalde. In de oorlog werd zij op last van de Duitsers ge- Ronde van Kapelle. Vorige week is te Hulst het wie- Ierprogramma voor het seizoen 1949 vastgesteld. Hierbij was Ka pelle niet vermeld. De traditionele ronde van Kapelle voor Amateurs zal op Zaterdag 14 Mei a,s. worden verreden. liq"ideerd en haar bezittingen weiden geroofd. Ongeoorloofd sloot men zich toen by „Mid delburg" aan en er werd als combinatie „De Zeeuwen" ver der gespeeld in de tweede klas-competitie. Dit seizoen zou „Goes" in deze klasse heb ben mogen uitkomen,- doch ge brek aan spelers maakte liqui datie in 1947 noodzakelijk. In Hulst bestaat al een aantal jaren „Rapide", die het echter zonder veld moet stel len. Iedere wedstrijd in de 3e klasse-competitie moet dan ook bij de tegenpartij worden gespeeld. De financiële bezwa ren, die hieraan kleven, wor den zo goed-mogelyk opgevan gen. Tenslotte bestaat in Terneu- zen nog „Olympia", die niet in een competitie kan uitko men omdat men 's Zondags over niet meer dan acht spe lers beschikt. Er kwam een betere tijd. „Vat moed, er zal ook wel een betere tijd voor U aanbreken", zei koning George van Engeland te gen een gasfittersvrouw, toen deze in Dec. 1940 met haar baby voor de ruïne van haar gebom bardeerd huis stond. De zer dagen won haar man 737.950 gulden in een voetbalpool. Deens schip bij Hoek Yan Holland aan de grond. Sedert Zaterdagnacht ligt het Deense s.s. „Westralia", groot 4566 b.r.t. en toebehorende aan d/s Orient a/s te Kopenhagen, even benoorden de Nieuwe Waterweg langs de kust aan de grond. Het schip was even te voren nog door de seinpost aan de Hoek gewaar schuwd, dat het een verkeerde koers stuurde. Ofschoon direct sleepboten zijn uitgevaren om het schip vlot te slepen, is men daarin nog niet geslaagd. Hoofdplaat Corn Boys 4-3. Onmiddellijk na de aftrap nam de thuisclub het initiatief in handen en nadat de doelman van de bezoekers enkele ma len fraai had weten te redden moest hy na 10 minuten zwicht ten voor een hard schot van rechtsbuiten Vërhey (10). En kele minuten later was het de midvoor die er 2—0 van maak te. Na 20 minuten^ spelen kreeg Corn Boys een strafschop toege wezen, die in een doelpunt om gezet werd (21). De thuisclub bleef echter het beste van het spel behoifcen en het was we derom Verhey die doelpuntte (3—1). In de tweede helft waren de gasten in de meerderheid, doch de verdediging van Hoofdplaat wist goed stand te houden. Na ongeveer 23 minuten spelen verkleinde Corn Boys de ach terstand (3—2). Het spel golfde nu snel op en neer en 10 minuten voor het einde wist de linksbinnen van de thuisclub, na prachtig individu eel spel, de score te verhogen tot 42. De bezoekers speelden een sterk aanvallend spel en vlak voor het einde werd de Hoofdplaat-keeper voor de der de maal gepasseerd. Kruiningen E.M.M. 16- De Krulningers wierpen zich met een geweldig élan in de strijd en wisten daardoor de iets betere techniek van de Vlisslngers te ni velleren. Ze wisten zelfs aan E.M. M. hun spel op te leggen. Hun meerderheid kwam tot uitdrukking in een doelpunt, op fraaie wijze 5 min. voor rust door linksbuiten Dek gescoord (1—0). In de tweede helft wijzigden de Vlissingers hun ploeg radicaal. Rechtsback Bosselaar kwam op de rechtsbinnenplaats terecht, wat een grote verbetering bleek. Al spoe dig wist deze veteraan met een goed schot de partijen op gelijke voet te brengen (1—1), terwijl 1 min. later Clarisse met een formi dabel schot van 20 m. afstand zijn club de leiding gaf (1—2). Hoewel de thuisclub zich nog niet gewon nen gaf en meerdere malen tot het doel van Bliek wist door te drin gen. bleken de Vlisslngers door hun beter spel toch de sterkere. Van Uxem doelpuntte uit een scro- mage voor het Kruiningen-doel (1 —3) en toen even later deelman Blok op een ver schot, van Clarisse te laat reageerde (1—4), was het al E.M.M. wat de klok sloeg. Bos selaar en Clarisse wisten ieder nog een puntje aan de score toe te voegen (1—6). waarmede de Vlis singers het welletjes vonden. FEU1LI ETON 35 „Dat klopt, ja. Irene is heel wa| knapper dan jij, maar enl'in, dat zullen we nu maar laten rusten. Vertel me maar liever eens, wat je in al die ja ren hebt uitgevoerd". Beate voldeed aan het ver zoek, dat als een bevel klonk, eerst schuchter, daarna wat vlotter. Mengelberg grijnsde. „Zo zo, je bent dus in een boekwinkel bezig geweest", zei hij eindelijk. „Dan heb ik dat geld voor de huishoudschool dus voor niets uitgegeven. Na tuurlijk heb je nu al die poes pas, die ze je daar geleerd heb ben, weer vergeten „Dat geloof ik niet, oom" Jules Mengelberg hield niet van halve antwoorden. „Geloof ik niet, geloof ik niet. Ik vraag niet naar je geloof. Druk je als jeblieft wat duidelijker uit. -Ja of nee?" „Neen", stamelde Beate. „En nu ben je zonder betrek king niet?" „Ja. oom". „Anders zou je zeker .niet eens gekomen zyn, hé?" Beate aarzelde met haar ant woord. „Als ik in de zaak was geweest, zou ik waarschijnlijk wel niet gekund hebben, oom". „Hm, daar heb je gelijk in, maar Irene heeft toch geen ogenblik geaarzeld. Enfin, die zit ook thuis bij haar brave mama, terwijl jij tenminste wat hebt uitgevoerd." Er gleed even een warme trek over Mengelbergs gezicht, toen hij bemerkte, hoe bleek Beate er uit zag Doch deze weekhartigheid was van voor bijgaande aard, want weldra bromde hij weer op zijn gewo ne, norse toon: „Overigens geef ik geen duit voor dat geknoei met boeken. Je kunt zeker het zout in de pap nog niet verdienen, hè?" „Ik ben altijd behoorlijk rond gekomen, oom". In plaats van te antwoorden, nam de kapitein zijn afgebro ken wandeling door het ver trek weer op. Hij bromde iets onverstaanbaars en Beate be gon zich steeds minder op haar gemak te voelen. Tenslotte kwam hij opnieuw met een be vel: „In de la van dat schrijfbu reau daar achter je, ligt brief papier. Haal het er uit en schrijf op. wat ik je zal voorzeggen" Beate gehoorzaamde. Tot haar verrassing kreeg zij het volgen de gedicteerd: Hooj Reu< iggeachte der, mejuffrouw Mijn beide nichtjes zijn mij komen opzoeken. De meisjes zouden het zeer op prijs stel len met u kennis te mogen maken en ik verzoek u daar om vriendelijk hedenavdhd myn gast te willen zijn. Jules Mengelberg. Uw dw., Peter moest de brief naar de woning van Sabiner Reuder brengen en Beate werd ontsla gen. Ze ging naar boven, naar haar kamer, waar zij Irene op een, onder de gegeven omstan digheden bepaald ongewone bezigheid betrapte: ze was be zig haar kaffers tc pakken. „Morgen verdwyn ik", zei ze Terneuzen Hulst 6 0. Hulst startte met de wind in de rug en was daardoor aan vankelijk 't meest in de aanval en de Hulst-voorhoede kreeg enkele prachtige kansen, die echter niet benut werden. Ge leidelijk kwam Terneuzen los en wist na 20 min. spelen de leiding te nemen. Kort daarop wist Öppeneer uit een aanval over links de score tot 2—0 op te voeren, waarmee de rust kwam. Na de thee verscheen Terneuzen met twee invallers in het veld, tenvyl Hulst één invaller telde. De achterhoede van Terneuzen was goed.op dreef en gaf Hulst geen enkele leans. Terneuzen was nu sterk in de meerderheid en door doel punten van Van Waes. de Kok (2x) en nogmaals Van Waes, uit een strafschop, werd de score tot 60 opgevoerd. Robur Yerseke 2 2. De thuisclub heeft de kans om een betere plaats in te ne men op de ranglijst niet vleten te benutten. Er werd met wei nig élan gespeeld. Vooral na de rust zette Yerseke alles op alles en wist tenslotte gelijk le ma ken omdat ze op een heel ge lukkige wijze nog een straf schop toegewezen kregen, wan neer een harde bal nog even de hand van de linksback raakte. Voor de rust had Robur het spel in handen, maar toch wis ten de gasten de leiding te ne men (01). Foudraine maakte uit een vrije schop de gelijkma ker en even later gaf Hopmans een ongevaarlijk voorzetje dat door de Yerseke-achterhoede in eigen doel werd gewerkt, (21). Hiermee ging de rust in. Na de thee hadden de gas ten door hard werken wel een overwicht, doch de Robur-ach- terhoede gaf geen krimp. Na het offensief van Yerseke was het de beurt van Robur. Hun voorhoede kreeg verscheidene kansen, doch schoot te kort in doortastendheid, zodat doelpun ten uitbleven. Tenslotte wist Yerseke uit bovengenoemde strafschop de gelijkmaker in het Robur-ngt te deponeren. Axel Oostburg 3 1 De bezoekers verschenen met drie invallers in het veld waar door de voorhoede wel erg verzwakt was. Mede hierdoor had de thuisclub het beste van het spel in handen. Na 14 min. spelen was het Bey. die zijn club de leiding gaf (1—0). Oost burg wist verscheidene malen tot het Axel-doel door te drin gen, maar hun aanvallen wa ren niet gevaarlijk. Na 24 min. spelen bracht Verpoorte de stand op 20. doch nog voor de rust wist de Koning uit een vrije schop de achterstand te verkleinen (21). In de twee de helfl kreeg de achterhoede van Oostburg veel werk te ver zetten, doch wist lang stand te houden. Het was Bey die de eindstand op 3—1 bracht. Sluiskil Hontenisse 2 2. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub, doch het succes kwam aan de, andere zijde toen na 10 minuten spe len de linksbinnen van Honte nisse uit een doorbraak het net wist te vinden (0—I). Hierdoor aangemoedigd ble ven de bezoekers goed partij geven en zaten fel op de bal en na een half uur spelen wist de linksbuiten de score cp te voe ren tot 02. Hiermee kwam de rust. In de tweede helft ontwikkel de de thuisclub een grote meerderheid en na 10 minuten spelen bracht Tacq de achter stand tot 12 terug. De bezoe kers werden meer en meer in de verdediging teruggedrongen maar het duurde toch nog tot enkele minuten voor het einde alvorens de thuisclub de ver diende gelijkmaker wist te sco ren. ter toelichting. „Ik denk er niet aan nog langer in dat verwaar loosde, oude krot te blijven en mij door oom Jules tempten tyranniseren. De zogenaamde grap, waarmee hij ons verwel komde. was eenvoudig smake loos. Wat zeg jij er wel van?" Beate bleef een rechtstreeks antwoord schuldig. „Oom zal wel boos zijn, als je zo onver wachts weer vertrekt", zei ze (Wordt vervolgd; WIELRENNEN Trainlngsrit voor Zeeuwse renners. Zaterdag werd in ..De Wilhcl- minapolder" een trainingsrit voor Zeeuwse renners gereden, welke een eerste overwinning opleverde voor de jonge Oosthoek. Klooster man Sr. ontbrak door familieom standigheden op het appèl, terwijl van 't Westeinde door drie lekke banden ditmaal weinig in de melk te brokken had. Er werd in hoog tempo gestart wat velen te machtig werd, zodat, we in de eerste ronden reeds ver schillenden telden die opgaven.Van Wel, Oosthoek, de Jager en van 't Westeinde vxormden n kopgroep van wie laatstgenoemde later af viel. Huizen kreeg in het tweede peloton weinig steun om een ach tervolging in te zetten op de kop lopers. terwijl ook Walhont en Kloosterman Jr. niet in al te beste vorm «staken. Van Wel, Oosthoek en de Jag<?r. die ook nu weer op een gewoon rijwiel van zich deed spreken, voerden hét tempo steeds op en vormden een klasse apart. In een felle eindspurt gaf van Wel Oosthoek uitstekend partij, on danks kramp in de laatste meters en werd eervol tweede. De uitslag werd: 1. C. Oosthoek. 's-Heerenhoek, 85 km in 2 uur 36 min.; 2. K. van Wel. Nisse; 3. de Jager. Kapelle. beiden in dezelfde tijd als de winnaar en 4. Melio, Driewegen; 5. Bakker, 's-Heer- Arendskerke. NIEUW DUEL SCHULTE—COPPI. Een nieuwe revanche in de ach tervolging tussen de twee groot meesters op dit gebied Gerrit Schulte en de Italiaan Fausto Gop- pi. zal verreden worden op 10 April a.s, op de Vigorelleibaan te Milaan. Coppi die eerst in de Ron de van Vlaanderen zou meerijden heeft zich hiervoor teruggetrok ken. SCHAATSEN Liaklev Noors kampioen. Zaterdagmiddag werden te Tonsberg de eerste nummers gereden van de Noorse kampi oenschappen hardrijden op de schaats. De uitslagen luiden: 500 m.: 1. Helgescm 44.7 sec.: 2. Farstad 44.8 sec.; 3. Roald Konsmo 44.9 sec. 5000 m.: 1. Hjalmar Andersen 8 min 29.3 sec. (nieuw baanre cord); 2. Liaklev 8 min. 33.2 sec.; 3. Hebbe 8 min. 38.3 sec. Liaklev won Zondag de 1500 m. in de tyd van 2 min. 24.6 sec. Op de 10.000 m. behaalde Hjalmar Andersen de overwin ning. Zijn tijd was 18 min. 9.4 sec. Liaklev werd werd Noors kampioen. SCHAKEN WEDStXtlJD. Donderdag 20 Januari speel- de de schaakvereniging „Koude- kerke" een vriendschappelijke wedstrijd tegen een tiental scha kers uit Serooskerke en St. Laurens. Dat Serooskerke en St. Laurens over goede scha kers beschikken kwam in de uitslag tot uiting. Deze was als volgt: 1. J. de Lange—M. Korstanje 10; A. v. a. HeydenL. Ton 01; Chr. SchipperS. de Visser 0—1; N. I. MeskerI. C. Flipse 1—0; Jac de Witte—A. S. Roth 0—1; J. de Kroo—A. Seheltens Va P. de Witte—S. A. Ver- siuys 01; A. MarinusseJ. Geidof 0—1; D. JoziasseP. Sanderss- VzL. Jacobse— J. v. d. Dries 1—0. SerooskerkeSt. Laurens won dus met 64. Middelburg AANWINSTEN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK MIDDELBURG. Brugmans. I. J..: Kantelend tijd perk. Wereldbeeld 19191939: Cnr- tellierl, O.,: Am Ilofe der Herzoge von Burgund; Churchill. W.,: Me moires I: Groce B.,: Die Gesch. als Gedanke und als Tat: Feuz, E„: Schweizergeschichte; Friederich. W. P„: Werden und Wachen der U.S.A. lm 300 Jahren; Gaxotte, P..: Frédéric II; Gelder. H. A. E. vair,: Prof. clr. Johan Huizinga; Heerlng. G. J.,: Johan Huizinga's religieuze gedachten: Homo, L..: Nouvelle histoire romaine; Huizinga, J..: Verzamelde werken I: Humanisme en Renaissance, zes lezingen; Kae- gi. W..: Grundformen der Ge- schichtsschreibung seit dem Mit- telalter: Könlg. R..: Niccolo Macht- avelli; Lin-Tsiu-Sen,: China und Japan im Spiegel der Gesehichte. 2 dln.; Locher. Th. J. G.,: Peter de Grote; Pirenne, H.,: Geschiedenis van Europa: Pirenne, H.,: De mid deleeuwen; Toynbee. A. J.,: Een studie der geschiedenis; Zarek, O.: Die Gesehichte Ungarns. Voor het. lenen van boeken wen de men zich tot de Provinciale Bi bliotheek, Dam 71, Middelburg. TWINTIGJAAR AVEDO De toneel- en cabaretver eniging Avedo te Middelburg voortgekomen uit de voetbal club „Walcheren", herdacht Zondag haar 20_jarig bestaan In verband hiermede werd Zaterdagavond in het Schut tershof oen jubileuma.vond ge geven, die zeer geslaagd was en waarvoor veel belangstel ling bestond. Na een inleidend woord door de voorzitter. de heer J. Schouten, die vertegenwoordi ger van zusterverenigingen speciaal welkom heette werd een aardige cabaretrevue op gevoerd onder regie van A. Calpun, die vooral goed voor de dag kwam als een jordaan- type en die aardige uitbeel dingen te zien gaf in de schetsjes. Hierin viel ook het spontane spel op van de jeugdige J. Sinkc. die een goe de kracht voor Avedo belooft te worden. Dc conferanciers A. Hondsmerk wist zijn lied. Ös vlot voor het voetelicht brengen; het zangeresje Hennie van de Welde voldeed na de pauze beter dan tydens het eerste optreden, toen de microfoon haar parten speel de. Voorts noemen wy de tap- dance van Annie Witte en de uitstekende accordeonsoU van Baby den Toonder. Een vro- iyk bal met muziek van de Babytonband besloot de avond. BIJEENKOMST JONGE KRACHT. Zaterdagavond werd In de Bo- gardzaal te Middelburg onder vrij grote belangstelling een bijeen komst gehouden door „Jonge Kracht", afdeling van de C.J.M. V. De avond werd gevuld met to neelstukjes. enkele voordrachten en muziek, H. van Woerden hield een Bijbelinleiding. De voorzitter van „Jonge Kracht opende en de voorzitter van de C.J.M.V. sloot deze geslaagdo avond. „DOODGEWOON HUMANISME". Vrijdagavond hield de afdeling Middelburg van het Huma nistisch Verbond in het Ned. Koffiehuis een bijeenkomst. Na een inleidend woord van de voorzitter, drs. J. Seheltens sprak de landelijke voorzitter dr. J. van Praag, over „doodge woon humanisme". Spreker begon met te consta teren, dat het humanisme niet alleen bestemd is voor intellec tuelen en in 't geheel niet voor nihilisten, maar voor allen, die buitenkerkelijk zijn, geestelij ke vrijheid en sociale gerechtig heid nastreven en het besef van menselijke waardigheid als uit gangspunt kiezen. Voor de humanist is in deze tijd ook een practische taak weggelegd: het stichten van tehuizen voor de niet-gegrepen jeugd, het uitvoe ren van kindertransporten, huis bezoek e.d. Het is een „doen", maar ook een „bezinnen". Overigens ziet de humanist DE KLACHTEN TE AAGTEKERKE. Z.L.M.-VERGADERING. De Z.L.M.-afdeling Aagte- kerke vergaderde vorige week onder leiding van de heer S. Kodde. Als spreker trad op ir. A. Franke, cultuurconsu lent te Goes, die als onderwerp had „De herverkaveling Wal cheren". Spreker wees op het doel van de herverkaveling en lichtte de betekenis van de herverkuvellngswot toe in het byzonder wat betreft het recht van de hcrverkavellngscom- missie om pachtdwang toe te passen. Ook de toewijzing van de nieuwe kavels werd uitvoe rig besproken. Over het gaan naar de Noordoostpolder liepen aan vankelijk de meningen sterk uiteen. Spreker was optimis tisch en meende, dat de moei lijkheid niet lag in te weinig genegenheid om weg te gaan PREDIKANTEN NAAR INDONESIË. Kaar aanleiding van een inge zonden schrijven van ds. Pen- nings uit Axel „Een predikant naar Indonesië" in uw blad van 20 Jan. jl. verzoek ik U beleefd deze brief te willen publiceren. Ds. Pennings noemt hier prin cipiële redenen als oorzaak van het niet naar Inddnesië gaan der Ned. Herv. predikanten en vraagt zich af, wat deze princi piële tegenstanders onze jon gens moeten vertellen. Als do minee dat niet weet, wil ik het hem wel zeggen. U moet de jongens niet gaan vertellen, dat zij voor een edele zaak hun bloed geven, want dat weten zij veel beter dan iemand die er „principieel te gen" is, (politieke principiële redenen soms dominee?), even min dat zij ,,'s lands welvaart in het verleden gepresenteerd krijgen" en hun hiermede hun positie bemoeilijken. (Overigens een zeer laakbare opmerking die afbreuk doet aan hetgeen werd bereikt!). Neen Dominee, uw roeping is uw vak, en uw vak is, ondanks uw politieke overtuiging, on danks principe, het Evangelie te verkondigen aan alle creatu ren, ook aan onze jongens. Ver kondig hen de Christus en de liefde en verdraagzaamheid, en geen politiek, dit vergiftigt on ze jongens. Al te lang al verzuimen de predikanten hun roeping en hun plicht om het Evangelie te brengen aün „Onze jongens over zee". Hoogachtend. A. H. JAGER, (gedemb. uit Indië). (Van redactiewege werd de toon van dit schrijven gematigd) NOGMAALS DE PREDIKANTEN KWESTIE. Naar aanleiding van uw artikel „Een predikant gaat naar Indone sië" zou ondergetekende heel graag zijn mening laten horen en dat zal zeer zeker de mening zijn van ve len, die als soldaat enige jaren In de Oost gediend hebben. Ds. J. Pennings meent zich er van af te kunnen maken, omdat hij principiële tegenstander is van de zich daar afspelende kwestie. Indien een predikant meent zich om zo'n reden te kunnen vrij spre ken, terwijl er in Indië door vele dienstplichtige militairen wordt gesnakt naar geestelijke bijstand, dan is dit wel ver gekomen. Heus de jong 'ns daar hebben wel aan andere .vertellingen-' zo als de dominee deze noemt, be hoefte, dan aan de politieke over tuiging van eon predikant. Een geestelijke, die zijn roeping beseft, verricht daar werk dat niet alleen dankbaar is, maar ook zeer wel kom. Intusser. hartelijk dankend, voor de door U verleende plaatsruimte, teken ik A. J. HAARTSEN, Ex-O.V.W.-sg. bn. „Zeeland" IJzendjjke. EEN CHAOS. Onder de rubriek Lezers schrij ven, las ik een stukje van ds. Pen nings uit Axel. Daarin zijn waar heden gezegd, maar over het alge meen kan Ik dat stukje niet accep- tereren. Vooral aan het adres van de krant is het scherp. Dat we In dië verbeurd hebben voorheen en heden, dat staat als een paal boven water. Dat de Indonesiërs naar bo ven willen komen is hun goed recht en dat mag door ons niet worden tegengehouden. Maar als de leiders hetzelve willen misvor men tot een chaos, daar niet dan ellende en ondergang te vinden zal zijn, laat dan de stem van die dui zenden maar eens naar ons hart gaan. Er is een grote, diepe algehele nationale schuld voor ons. De be lofte der vrijheid uitgesproken door onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina zal zo de Here wil, werkelijkheid worden. Ook de toe standen in de Republiek zijn er door grote schuld. Maar daarom mogen wij onze handen daarvan niet aftrekken. Ik voor mij wens dan ook 'niets liever dan dat dit blad zonder meer zijn gezonde po litiek blijft handhaven. Nederland helpt met gebed, ga ven en krachten Indië. Dat is schuld aan ons adres. Wie dat niet doet is geen Nederlander. A. M. BARENTSEN. Kamperland. OPNIEUW ILSE MEUDTNER. De heer K. Meijer te Kloetinge. die enige tijd geleden een inge zonden stuk in ons blad schreef over de danseres Ilse Meudtner. op welk ingezonden stuk de directie van het Concertgebouw te Vlis singen geantwoord heeft, zendt ons een tweede ingezonden stuk, dat te lang is om volledig geplaatst te kunnen worden. Hij persisteert bij zijn mededo ling. dat deze danseres een protég. van Goebbels zou zijn geweest. HIJ deelt mede. dat volgens zijn gege vens de echtgenoot van de danse res voor vijf jaar door de filmzui veringscommissie is uitgesloten. Het blauwe paspoort, zegt voor de heer Meijer „geen lor". De on volledigheid van de zuivering is een van de dingen, waartegen de gebundelde oud-illegaliteit zich het felst keert, De heer Meijer verklaart tenslot te meer eerbied te hebben voor de concertzangeres Frau Junghaun. van Walcheren, maar om de boeren hier te houden. Nadat nog de herbeplanting en de drinkwatervoorziening kort was besproken bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. De voorzitter vroeg hoe 't moest gaan met de zeer ver schillende kwaliteit van gron den. De heer Franke wees er op. dat men daarmee ernstig rekening zou houden. Men moet. zo zei hy. het nieuwe Walcheren niet zien als bijv. een Wieringermeerpokier. Ge vraagd werd ook naar het lot der kleine boeren, die him in zweet en arbeid gewonnen stukje grond zien verdwijnen. De heer Franke had in dit verband vertrouwen in de plaatsëlyke commissie. Zware crltiek werd geuit op het reeds in uitevoering zijnde werk geuit op het reeds in uitvoering zynde werk o.rrt. het dichten van sloten tussen bouw- en weiland of land van twee verschillende eigenaars. Dit, zo zeidc de heer Fran ke, wordt zoveel mogelyk voorkomen, maar is soms on vermijdelijk. Wanneer een sloot tussen bouw- en welland wordt ge dempt kan by Landbouwher- stel gevraagd borden om gra tis palen eiydraad voor de af rastering. Wat de klacht betreft, dat sloten gedempt zijn waarop drainagebuizen lozen, werd gezegd, dat dit fout is en ver moedelijk voortvloeide uit on bekendheid van de opzichters met de aanwezige drainage. De heer Franke deed tenslotte een beroep op dc aanwezigen om mede te werken aan het slagen van de herverkaveling door begrip te tonen voor de moeilijkheden bij de uitvoe ring van ddt grote werk. zich niet geplaatst voor de taak de godsdienst te bestrijden. Wel verontrust hem de onoprecht heid en onverschilligheid zowel van sommige Christenen als van vele buitenkerkelijken. Tenslotte gaf spreker nog een uiteenzetting over hetgeen het humanisme in het dagelijkse le ven kan betekenen. Dezelfde inleiding werd Za terdagavond te Vlissingen ge houden. Vlissingen DE EERSTE SNEEUWKLOKJES. Dezer dagen vertelde een inwoonster van Vlissingen ons, dat zij reeds de eerste sneeuwklokjes had gezien. Dank zy het zachte winter weer steksen deze tere bloempjes hier en daar reeds hun koDjes boven de aarde uit. BROOD- EN BANKET- BAKKERS-CURSUS. Vorige week vond te Vlissin gen in de bakkerij van de heer Chr. Feij. de eerste cursus plaats, uitgaande van de Chr. Bond v. Voedings- en Genotmid delen, voor broojï- en banket bakkers. Aan deze cursus wordt door 25 personen deelgenomen en de opening had met enige plech tigheid plaats. Het hoofdbestuur van de N.V.G.B. was vertegen woordigd door de tweede voor zitter. de heer J. van Soelen, die een openingswoord sprak. Ook vóór 1940 werden deze cursussen gehouden, doch de laatste jaren was men genood zaakt door de schaarste aan grondstoffen, deze stop te pet ten. Thans is men dus weer ge start. KILIMA HAWAIIANS. De Kilima-Hawaiians hebben bij hun tweede optreden in dit seizoen tc Vlissingen weer veel succes geoogst met hün beken de Hawaiian- en Cowboy-liede- De conference werd verzorgd door Coos Speenhof, die het niet zo talrijke publiek wel op zijn hand had. De 3 Willy's als Zeeuwse boertjes deden gewaagde acro batische toeren, terwyl tot slot Albert de Booy o.a. in zijn cre atie van Olivier Hftrdy on danks zijn griepje de lach lust danig opwekte. TRANSPORTCOLONNE RODE KRUIS. Zaterdagavond heeft de Vhs- singse transportcolonne van net Rode Kruis 'n alleraardigste feest avond gehouden in het Concertge bouw. Eerst werd door commissa ris C. v. d. Mark aan enkele leden der colonne het ere-teken voor tien- en twintigjarig lidmaatschap uitgereikt. Daarna werd een pro gram van toneelstukjes, schetsen en liedjes afgewerkt, dat by het publiek veel succes had. Tijdens de pauze was er een ver loting. Vermelden we nog even, dat de heer van der Mark in een speechje tot het talrijke publiek nog con stateerde hoevele van de aanwe zige jongelui nog konden toetre den tot de transportcolonne om daardoor mee te werken aan de menslievende arbeid van het Rode Kruis. KATHOLIEKE ARBEIDERSJEUGD. Zaterdagavond heeft de Kath. A. J. te Vlissingen haar eerste uit voering gegeven in Concordia. De heer K. v. Dijk sprak een ope ningswoord, waarna kapelaan Kampschoër in een korte rede de betekenis van een eigen Arbeiders- jeugdorganisatie schetste. Twee toneelstukjes werden op gevoerd. Het R.K. Meisjeskoor, on der leiding van de heer A. Theu- nis had veel succes. D'e voorzitter van de K.A.B.-af deling Vlissingen, dc heer F. Schets, sprak nog enige hartelijke woorden. Hij wenste de jonge ver eniging veel succes toe cn dankte in het bijzonder kapelaan Kamp schoër voor het vele werk. dat door hem was verricht. die tijdens de oorlog in het verzet te Berlijn werkte en nu hulp vraagt voor haar in ellende le vende kleine landgenootjes. Tozover de heer Meijer. De redactie tekent hierbij het volgende aan: Wij hebben gemeend voor de dupliek van de heer Meijer nog enige plaatsruimte beschikbaar te moeten stellen omdat wij over tuigd zijn, dat zowel de heer M. als de heren Ots hun standpunt, hoe verschillend ook. beiden hebben bepaald op grond van de hen ver strekte inlichtingen welke zij bei den, volkomen ter goeder trouw, als volledig en juist hebben aan vaard. Indien wij hadden geweten, dat I. M. reeds door eei. zuiveringsin stantie was beoordeeld, zoals uit haar paspoort blijkt, dan hadden wij het eerste artikel van de heer M., hoe volkomen te goeder trouw deze ook mag zijn, niet geplaatst. Wil menen nl„ dat het voor par ticulieren wel zeer moeilijk is volledige en Juiste gegevens over zuiveringskwesties te bekomen, en dus schier onmogelijk, een juist oordeel te vellen. Daarom moet men berusten in de beslissingen welke door de zuiveringscolleges zijn genomen cn die steunen op de wel volledige gegevens. Wij erken nen volkomen, dat bij de zuive ring fouten zyn gemaakt, doch achten het onjuist, dat particulie ren of groepen van personen, zelfs ook al zou deze groep de gebun delde oud-illegaliteit vertegen woordigen, na de officiële zuive ring nog eens opnieuw zuiverings maatregelen gaan toepassen. In de rechtstaat waarin wy gelukkig wegr leven hebben wij te berus ten in de rechterlijke beslissingen ook in de beslissingen van het zui veringsgerecht. Doen wij dit niet, dan openen we de deur voor nog meer fouten bij de zuivering en is het gevaar groot, dat het recht on recht gaat worden. Discussie gesloten. Amsterdamse Beurs 1 Jpn. 24 Jan. 100',100% 1)744 9744 07% 97% 100% 100% 98", 98% 0011 99',4 21 J Nederl. 1948 <3>4) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3 r.o Investeringscert. 3 Nederl. 1962—64 Nederl. 1962—64 Nederl. N.W.S. 2% Spaarc. f 100 2%% Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. E Ned, Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. HA. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Dell Batavia Bij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot. 57% 56% Shell Union 40% 40 Baltimore Spw. 944 Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania Op de effectenbeurs te Amster dam bestond een gedrukte stem ming. die klaarblijkelijk moest worden toegeschreven aan de on zekerheid aangaande de Indonesi sche kwestie, vrijwel alle afdelin gen verkeerden in reactie, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de koersverschillen nergens grote af metingen aannamen. Bovendien was dc handel van bescheiden om vang, zij het dan ook dat zich in sommige specialiteiten enige af faire ontwikkelde. I». de eerste plaats werd dc aandacht getrok ken door Unilevers, die bepaald zwak in de markt lagen, daar de geruchten omtrent obligatieuitgifte van de Unilever, naar het scheen in minder gunstige zin werden ge ïnterpreteerd. ■S.. 9944 80»4 8044 116 160% 161% 298 294% 142 145 109% 254 24644 266 265 16644 164% 154 V-, 152 169% 168 174% 169% 14544 141 15(5% 152% 34% 34%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3