PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het proces Kravchenko begonnen C.V.G.D. rapporteert aan de Veiligheidsraad Herstel van Middelburg zette in 1948 krachtig door DE BILT Extremisme in Japan wint veld Vandaag. Critiek op de verdeling var het bouwvolume 192e Jaargang - No. 19 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Ballintijn. Pl.verv. W Leert ou wei en H. A Boss hardt ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct pei week; 1 3.9G p. kw.; fr. p p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Januari '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. ,3rieven of adrea Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 ctöd.) tel. 10 en 51 - Middelburg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: BrouwerJJstr. 2 - Zlerlkzce: N. Bogerdstr. C 160. teL2l Winkelsluiting Het voorontwerp .Winkelslui tingswet, dat dezer dagen ver schenen is, bevat belangwek kende bepalingen, die echter zeer vermoedelijk niet allerwe- ge zullen worden toegejuicht. Zoals steeds het geval zal zijn, worden immers ook door deze nieuwe regeling belangen van enkele bevolkingsgroepen ge schaad. Als geheel echter zal dit ontwerp echter zeer ver moedelijk in goede aarde val len, omdat de voordelen de na delen verre overtreffen, niet al leen voor de middenstand en het winkelpersoneel maar ook voor het publiek. Tot nu toe bestaat cr in Ne derland een chaos. Niemand kon ooit nagaan, of in een be paalde stad 's morgens of 's middags bepaalde winkelgroe- pen geopend zouden zijn en zelfs in de stad, waar men woonde, werd men vaak on aangenaam verrast als men on verwacht voor gesloten winkel deuren kwam te staan. Een ander nadeel van de te genwoordige regeling was, dat velen eenvoudig niet aan win kelen toekwamen en dat zelfs haarknippen in talrijke gevallen een probleem werd. De nieuwe regeling, die winkelsluiting eerst om 19 uur voorschrijft, brengt daarin verbetering. Het latere sluitingsuur en vooral de Donderdagse koopavond zullen tot de verlevendiging van het stadsbeeld in Nederland in aan zienlijke mate bijdragen en on ze steden kunnen die verleve- diging opperbest gebruiken. Ve le vreemdelingen klagen over de doodsheid van onze winkel straten in de vroege avonduren. En terecht. Dat men een alge mene winkelsluiting op Zater dagmiddag niet voorgesteld heeft, zal wel voldoening vin den bij het kopende publiek. Nog meer voldoening geeft het echter dat de Zondagssluiting ge handhaafd is. Het publiek is er aan gewend en gesloten win kels komen aan de Zondags heiliging zeer zeker ten goede. Omgekeerd worden de belan gen van de middenstand en het personeel niet uit het oog ver loren. Zelfs een goede vacantie- regeling" is in het voorontwerp opgenomen. Voldoende arbeids- rust voor middenstand en per soneel zullen als het vooront werp later wet wet wordt ver zekerd zijn. Wie minder reden tot vol doening hebben, dat zijn de exploitanten van automaten, die hun vrijheid danig beperkt zien. Het is allerminst uitgeslo ten, dat zij daartegen in het geweer zullen komen en dat ook het publiek deze beperking ongaarne zal zien. Dat zal ech ter weldra blijken. In grote lijnen betekent dit wetsontwerp een grote en toe te juichen vooruitgang Koudegolf in deel der Ver. Staten. Door de sneeuw en de kou degolf in het Westen van de V.S. wordt de toestand voor het vee steeds hachelijker. Ongeveer twee millioen stuks vee dreigen om het léven te komen. Zestien legervliegtui gen, die voedsel voor de die ren zouden uitwerpen, kon den door het slechte zicht niet starten. Het is de strengste winter die men in deze streken heeft beleefd. In de staten Neva da en Utah, waar de sneeuw in de winter normaal slechts vier a vijf centimeter dik is, ligt thans een sneeuwlaag van meer dan een meter. De Gaulle had geen succes in Grenoble- Vorig jaar deden zich bij een bezoek van generaal De Gaulje te Grenoble een aan tal incidenten voor naar aan leiding waarvan tal van ge meenteraadsleden en de bur gemeester hun ontslag indien den. Zondag werden verkiezin gen gehouden voor een nieu we gemeenteraad, die- een te genslag voor De Gaulle tot resultaat hadden. De communisten wonnen een zetel en verkregen 14 van de 37 zetels. De Gaul listen verloren twee zetels en daalden van 13 op 11. Luchtbrug-Daikota neergestort. Een Dakota van de luchtbrug met een bemanning van drie koppen en 22 passagiers, onder wie waarschijnlijk 17 kinderen aan b9ord, is bij Schoenberg, juist binnen de Sowjet-zöne, neergestort. Acht personen zijn om het leven gekomen; zeventien zijn gewond. Het aantal kinderen, dat zich aap boord bevond, is niet precies bekend. Volgens de Britse autoriteiten te Gatow werden de opsporings ploegen geleid door Sow jet- Russische officieren. Ook de medische ploegen waren Rus sisch. De weersomstandigheden ten tijde van het ongeluk wa ren ongunstig. Ook ongeveer twee maanden geleden stortte een Dakota in het zelfde gebied neer. Felle anti-Sowjet verklaring voor het Hol Communistisch weekblad in de verdediging- Maandag is te Parijs het sensationele proces Kravchenko begonnen met een felle propaganda speech van de in de Sow- jet-Unie geboren schrijver van het veel gelezen bock „Ik ver koos de vrijheid". Kravchenko had een aanklacht ingediend tegen het Franse communistische weekblad „Les lettres Fran- caiscs" in verband met een artikel, waarin beweerd werd, dat niet hij de auteur was van het bekende bock. Het blad had hem bovendien betiteld als een dronkaard en een verrader van zijn land. Nadat de president van de Franse rechtbank de gewraakte artikelen had voor gelezen, richtte Kravchenko zich in het Russisch tot het hof. Met luider stemme verklaar de hij. dat hij besloten had zijn land te verlatem en de wereld te vertellen „Hoe mijn land leeft en lijdt onder'de Sowjet- óictatuur". Kravchenko fes zijn verkla ring van een stuk papier en om de andere zin volgde een verta ling in het Frans. Kravchenko zeide. dat er on der de getuigen, die door het Politbureau waren gezonden, enkelen waren, die hij persoon lijk kende. „Zij denken er net zo over als ik, maar zij zullen gedwon gen worden het tegenoverge stelde te zeggen van wat zij denken. Zij hebben vrouwen, kindèren en naaste verwanten achtergelaten als gijzelaars cn hebben de gehele macht van een politiestaat tegen zich" Vervolgens beschreef Krav chenko zijn loopbaan in de Sowjet-Unie, die hij succesvol noemde. Tenslotte werd hij met een missie naar het buitenland gezonden. In al die tijd had men hem nimmer een dronk aard of een verrader genoemd. Dit geschiedde*, pas toen hij de Russische nationaliteit prijsgaf. Kravchenko noemde zijn acti viteit „anti-Sowjet, niet anti- Russisch". De verdediger pro testeerde toen Kravchenko kwam te spreken over de leider der Franse communisten, Tho- rez, die tijdens de oorlog in de Sowjet-Unie vertoefde. Volgens de verdediger was Kravchenko een buitenlander en macht men niet toelaten, dat hij een Fran se staatsman beledigde. „Mijn getuigen", zo vervolgde Kravchenko, „zijn vroegere Sow jet-burgers, die thans geen land hebben. Zij komen uit kampen voor ontheemden en weigeren naar de Sowjet-Unie terug te keren. Zij verkiezen, honger, koude en duisternis bo ven de Sowjet-politiestaat. Ve len van hen zijn arbeiders, boe ren, intellectuelen. Russen. Wit- Russen en Oekrainers. Zij ver schillen in leeftijd, maar zij zul len u allen hetzelfde vertellen. Velen van hen kenden mij cn werkten met mij. Zij zullen ge tuigen, dat alles wat ik in mijn boek gezegd heb, waar is". VERTROUWEN IN THOMAS. De directeur van Les Lettres Francaises, Claude Morgan, verklaarde: „Tk besloot- het ar tikel te publiceren omdat ik het- volste vertrouwen had in onze correspondent in de V. S. Daar ik „Ik verkoos de vrijheid" gelezen had, was ik het boven dien volkomen met hem eens". Morgan gaf de naam van de correspondent als Sim Thomas en zeide: „Ik onthulde niet wie Sim Thomas was. uit vrees voor Amerikaanse represailles, om dat daar anti-fascistische acti viteit gekenschetst wordt als anti-Amerikaanse activiteit. Zo als altijd draag ik de algehele verantwoordelijkheid voor dit artikel". KRAVCHENKO WAS NIET UITGESLAPEN. Tijdens een scherpe woorden wisseling met André Wurmser, de schrijver van het artikel,- dat tot het proces leidde, eiste Kravchenko het uiterste van Vandaag verkiezingen in Israël. Vandaag zullen in Israël voor het eerst verkiezingen gehou den worden. Er is veel propa ganda gemaakt. Aanplakbiljet ten en luidsprekers werden ge bruikt. Volgens waarnemers zal geen partij een absolute meerderheid behalen en zal waarschijnlijk een coalitieregering volgens de zelfde grondslagen der huidige regering het resultaat zijn Al gemeen is men van oordeel, dat de Partij van de Arbeid aan welks hoofd de tegenwoor dige premfer. David Ben Goeri- on en Mosje Sjertolt de minis ter van buitenl^Bse zaken, staan, met 35 prosit der be schikbare zetels de meeste zul len behalen. Deze partij is genaamd „Ma- pai'\ Tweede zal naar men ver wacht „Mapan" met 15 procent zijn. Deze partij is meer links georiënteerd. De derde plaats zal waarschijnlijk ingenomen worden door „Heroeth", die voortkomt uit de Irgoen Zwai Leoemi. Wat deze plaats be treft maken nog enige centrum- groepen, zoals de algemene Zio nisten, echter ook een kans. zijn krachtige stemmiddelen en sloeg hij toornig met zijn vuist op tafel. Wurmser had ver klaard, dat Kravchenko niet de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid" kon zijn, omdat in dit toek een Sowjetburgér verge leken wordt met de heldin uit Ibsen's toneelstuk „Nora of het poppenhuis" en Kravchenko dit spel niet kent. Toen men hem vroeg re vol u- tionnaire stukken van Dosto- jefski te noemen, zwaaide hij met zijn armen, sloeg op tafel en schreeuwde: „vanmorgen ging ik pas om 7 uur naar bed, ik heb niet genoeg slaap gehad. Ik heb een maagzweer. Laten zij ernstig gemeende vragen stellen en geen comedie opvoe ren". De zitting werd hierna ver- Lucie van Dam won van Finch. Luc van Dam heeft Maandag avond in de Royal Albert Hall in 10 ronden op punten ge wonnen van de middengewicht Albert Finch uit Croydon. Minister Stikker heeft het druk. (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van Buitenlandse Zaken, die tenge volge van de afwezigheid van minister mr. D. U. Stikker al eens uitgesteld moest worden en die nu tegen Dinsdag 25 Ja nuari was aangekondigd, zal ook op deze datum niet aanvangen, doordat de minister zich door zijn drukke ambtsbezigheden nog niet voldoende heeft kun nen voorbereiden. De voorzitter van de Tweede Kamer deed daarvan Vrijdag middag mededeling. Tevens kondigde hij aan. dat na de be groting van Verkeer en Water staat behandeld zullen worden de begrotingen van de P.T.T. van het Zuiderzeefonds bene vens o.a. de wetsontwerpen tot verplichte deelneming in be drijfspensioenfondsen en het opmaken van overlijdens-acten van vermiste personen. Dinsdagavond 25 Januari en Donderdagavond 27 Januari ko men de begrotingeft van Oorlog en Marine in bespreking. Het is waarschijnlijk, dat daarna de begroting van Buitenlandse Za ken aan de orde kan komen. Vervolgens zal de Tweede Ka mer vermoedelijk enkele we ken niet vergaderen. Over de begroting van Over zeese Gebiedsdelen heeft de voorzitter zich nogyniet uitge laten. viert de Belgische staatsman P. H. Spaak, eerste minister en minis ter van buitenlandse za ken, zijn 50e verjaardag; is het 5 jaar gele den dat de ondergrondse strijders de befaamde overval pleegden op het bevolkingsregister te Til burg. i Het kabinet van Pasundan. Een correspondent van Aneta be richt. dat een aantal ministers van Pasundan hun portefeuilles ter be schikking heeft gesteld, omdat zij het niet eens zijn met het urgen- lieprogram van Premier Djumha- Het bezoek van de Koninklijke familie aan Tirol. Volgens het Oostenrijkse bureau van toerisme wordt de Nederland se Koninklijke Familie op 5 Eebr. a.s. in hotel Post te Sint Anton (Tyrol) verwacht. Men verwacht, dat de Koningin tot 26 Februari aldaar zal verblijven. Zoals ge meld, zal het doorgaan van dit bezoek geheel afhangen van de po litieke situatie. Tien jaar voor ex-hoofdredacteur. Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam heeft de 51-jarige vroege re waarnemend hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad. S. S. Hoogterp, veroordeeld \ot e«i ge vangenisstraf van 10 jaar met af trek. Communisten en conserva tieven boekten winst. De verkiezingen in Japan zijn een overwinning geworden voor de extremisten van rechts en van links, in het bijzonder voor die van rechls. De democratische liberalen, die niettegenstaande dajjaam even weinig democratisch zijn als libe raal en veeleer als uiterst conser vatieven gekenschetst kunnen worden, verwierven de volstrekte meerderheid in het parlement, nl. reeds 250 van de 466 zetels. Ook de communisten echter gin gen met sprongen vooruit. Verkre gen zij bij de vorige verkiezingen slechts vier zetels thans wordt verwacht, dat zij tot boven de 50 zetels zullen stijgen. Dat is ten koste van de sociaal-democraten, die hun stemmenaantal meer dan gehalveerd zagen. Bijna alle lei ders van de belangrijkste partijen zijn herkozen. Ook Asjida. de vroegere premier, die onder verdenking staat wegens een omkoperijschandaal en Inoe- kaf, de nieuwe voorzitter der de mocratische partij. De huidige pre mier. Josjida. de leider der con servatieven. zal waarschijnlijk zijn positie ten volle handhaven. De deelneming aan de verkiezin gen was gering. Meer dan 40 der kiezers heeft zich niet in de stemlokalen gemeld, in Tokio zelfs 45 De uitslag van de verkiezingen is in bepaald opzicht een succes voor generaal MacArthur. de Ame rikaanse „dictator" over Japan, die in de afgelopen bezettingsjaren zijn best heeft gedaan, de conservatie ve krachten naar vermogen te steunen, zij het met uitschakeling van de voormalige oorlogsmisdadi gers. De schaduwzijde van deze politiek, die in de Ver. Staten vaak gecritiseerd wordt, is de onvermij delijke daaruit voortvloeiende g Dei van het communisme. Arturo Toscanini heeft 6000 dollar uit de Ver. Staten gezonden ter verdeling onder behoeftige Mi lanese musici op a.s. Donderdag, de sterfdag van Verdi. Nederlanders hebben geen troepen genoeg. Staken der vijandelijkheden nog een onmogelijkheid Naar Aneta verneemt, heeft de C. v. G. D. een rapport, dat Maandagavond werd samenge steld uit inlichtingen van haar militaire waarnemers, telegra fisch aan de Veiligheidsraad overgebracht. Het rapport zegt o.m., dat de Nederlandse strijdkrachten al leen gebied om de hoofdwegen heen hebben bezet, terwijl men de rest van het land, uitgezon derd uit hoofde van guerilla- activiteit ongemoeid liet. De guerillastrijders hebben een po litiek .der verschroeide aarde gevolgü, gepaard met oorlog voering en sabotage. Vele inwo ners voelen zich niet op hun gemak en zijn bang voor re presaillemaatregelen tengevolge van deze guerilla-activiteit, al dus het rapport. Dit kan alleen verholpen worden door actief patrouilleren, bij dag en bij nacht. De bevelhebbers hebben in sommige gevallen verklaard, dat zij- niet over voldoende troepen beschikken om dit te doen en om hun andere plich ten te verrichten. Tengevolge van de Neder landse bezetting cn het optre den der guerillastrijdkrachten hebben in de voorheen onder republikeins beheer staande gebieden „over het algemeen" recht en orde hun intrede niet gedaan. Er zijn bewijzen voor handen, dat economische ver warring heerst in het gebied, dat voorheen onder republikeins beheer stond. De commissie besloot haar rapport als volgt: le. Rust en orde zijn in de vroegere door de republikeinen gecontroleerde gebieden nog niet hersteld. 2e. In vele gebieden beschikt het Nederlandse leger over on voldoende troepen, om onmid dellijk tegen de tactiek der re publikeinen te kunnen optre den. 3e. Het Nederlandse leger be- Frankrijk erkent Israël de facto- In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de Franse regering besloten heeft de re gering van Israël de facto te erkennen, daar de besprekingen met Israëlische vertegenwoordi gers een bevredigend verloop hadden. „Dit besluit loopt niet voor uit op de definitieve afbake ning, met de goedkeuring van de V. N., van het gebied, waar over de regering van Israël haar gezag zal kunnen laten gelden", aldus het communiqué. Burgemeester Sandberg tot Essenburg Laatste Nieuwjaarsrede in tijdelijk raadhuis In een uitvoerige, belangwekkende Nieuwjaarsrede, die hjj Maandag tijdens de raadsvergadering uitsprak, heeft de bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, 1948 een gunstig jaar voor de stad genoemd, doch cri tiek uitgeoefend op de verdeling van het bouwvolume en ge wezen op de noodzaak, dat Middelburg meer woningen krügt. Hij deed voorts ondermeer verheugende mededelingen over de voortgang van de restauratic van Stadhuis cn Lange Jan en kondigde een algemene Zeeuwse Tentoonstelling aan voor 1953, een historisch jaar voor Middelburg. De burgemeester begon zijn rede met alle aanwezigen een gezegend 1949 toe te wensen en hij voegde er als speciale wens aan toe, dat de heren Flierman, Goedbloed en Hesse- link, die momenteel ongesteld zijn, spoedig hun werk zullen kunnen hervatten. Het jaar 1948 wilde spreker als gunstig kwalificeren. Het herstel zette krachtig door en vele verblijdende resultaten werden behaald. Middelburg was meer dan voorheen in staat zijn rol als provinciale hoofdstad met waardigheid te vervullen; ook werden betere perspectieven voor herstel en toekomst geschapen, terwijl het stadsbeeld weer aanmerkelijk in aanzien won. De burgemeester stond enige tijd stil bij de gebeurtenissen in het Koninklijk Huis. Hij her dacht de hoogtepunten van de jubileumfeesten: de Tweede ZE- TO, het openluchtspel en de historische optocht en bracht zowel het ZETO-bestuur als het bestuur van de Kon. Ver. Uit het Volk-voor het Volk hulde. LEGE PLEKKEN VERDWIJNEN. Was spreker vorig jaar ge dwongen sombere geluiden te laten horen over de trage op bouw en de vertragend werken-» de ambtelijke inmenging, thans kon hij met vreugde constate ren, dat hierin aanzienlijke verbeteringen zijn ingetreden. Met behulp van diverse instan ties en zeer zeker door de per soonlijke leiding van minister In 't Veld zijn vele verbeterin gen tot stand gebracht. De laat ste heeft getoond een open oog te hebben voor de steden, waar van de stadskernen «ijn ver woest. Zonder twijfel zullen de aangekondigde speciale maatre gelen een verlichting voor de gedupeerden en een versnelling van de opbouw ten gevolge hebben. Zij zullen echter niet alleen van financiële aard mo gen zijn, maar vergezeld moe ten gaan van genoegzaam bouw volume. Dit is zeer belangrijk, want er bestaat veel animo om in de binnenstad te bouwen. In nauwe samenwerking met het Streekbureau en het depar tement zijn diverse besprekin gen gevoerd om de moeilijkste gevallen tot een oplossing te brengen. Het resultaat is ge weest, dat vóór het einde van het jaar nog Rijksgoedkeurin gen konden worden gegeven voor o.a. vijf winkels en be drijven, zodat spoedig in de binnenstad een aangename bouwbedrijvigheid zal gaan heersen. Ook van buiten de stad blijkt er animo om in Middel burg een zaken- of bedrijfspand te stichten. U.L.O.-SCHOOL VOOR MEISJES. Door persoonlijk ingrijpen van de minister werden ook ernstige moeilijkheden overwon nen voor de herbouw van de Uloschool voor meisjes. Hij zag in, dat het tot het uiterste be zuinigde project voor B. en W. onaanvaardbaar was geworden, daar het onverantwoord zou zijn dit gebouw te stichten in een van de oude stadsgedeelten, waar speciale eisen van stede- bouwkundige aard gesteld moe ten worden. Een dezer dagen is de Rijksgoedkeuring tegemoet te zien voor dit project in een vorm, waarbij enerzijds de ui terste zuinigheid is betracht, maar anderzijds een garantie voor het historisch aanzien van het stadsbeeld gegarandeerd is. De. bouw van het zg. flatge bouw is gegund en het Polder huis zal over twee jaar ver deeld afgebouwd mogen wor den. Ook het begin van de bouw der Rijkskantoren op het terrein van het voormalig Oost- Indisch Huis kan dit jaar tege moet gezien worden. Lelijke ga ten in de stadskern worden ge vuld! MEER WONINGEN! Tegenover de creditzijde staat echter ook een debetzijde. Nog steeds schijnen bij het bepalen van het bouwvolume de bevol kingscijfers de maatstaf uit te maken en ook voor 1949 heeft de schade, welke een bepaald gebied heeft geleden geen rol van betekenis gespeeld. Sinds 1942 hebben nog 106 personen geen mogelijkheid tot re-evacu atie gehad, 152 trouwcandidaten moesten hun huwelijk uitstel len, omdat geen woonruimte aanwezig was, terwijl dit aan tal verleden jaar nog maar 120 bedroeg. Vijftig huizen vraagt de Vitrite om arbeiders in Mid delburg onder te brengen en dan in een 3-ploegenstelsel te kunnen gaan werken, opdat er meer geproduceerd kan wor den voor export, 30 huizen vraagt de Ijzergieterij van Bod- öaert Co om de productie op te kunnen voeren, de Zeeuwse Confectiefabriek vraagt 9 woningen, de fa. Al berts 15 en de Stoomtram Vtol- chercn ook 15. Dan zijn er de ontelbare samenwoningen en aanvragen van mensen, die zich te Middelburg moeten of willen vestigen. Kortom, op het wo- ningbur. zijn thans 811 aanvra gen voor woningen. Hierbij zijn de aanvragen voor de woningeh uit 't Park de Griffioen en aan de Poeledaeleweg buiten be schouwing gelaten, daar de aan vragen en de daar beschikbare woningen thans ongeveer in evenwicht zijn. Verschillende aanvragen uit de omliggende gemeenten kunnen voorts nog niet in behandeling worden ge nomen. Nu zijn in het kader van het bouwvolume 1949 voor Zeeland 600 woningen van 354 m3 toegewezen, hetgeen neerkomt op 780 van 260 m3, de kleinst toelaatbare kubie ke inhoud voor een gezinswo ning. Het aantal voor Mid delburg is nog niet bekend, maar het is wel duidelijk, dat zó de woningnood in 1949 slechts zeer weinig of in het geheel niet zal afnemen, want de normale bevolkingsaanwas blijft een rol spelen. (Vervolg op pag. 2 van het bijblad) Amsterdamse havenstaking wordt voortgezet. Op een Maandag te Amster dam gehouden vergadering van stakende havenarbeiders, onder leiding van de E.V.C., is met 1069 stemmen voor en 199 slem- men tegen besloten de staking in de Amsterdamse haven voort te zetten. schikt over onvoldoende politie of troepen om de burgers in deze gebieden afdoende te kun nen beschermen. 4e. De situatie is thans nog niet voldoende gestabiliseerd, om een met volledig gezag be kleed burgerlijk bestuur te kunnen organiseren. In het rapport wordt verder gezegd, dat veel schade is aan gericht door plunderen, vanda lisme en als gevolg van het toepassen van de politiek der „verschroeide aarde" door de republikeinen. Verklaard wordt dat, daar de republikeinse regeringsautori teiten worden verhinderd hun gezag uit te oefenen, er van republikeinse zijde geen gezag bestaat, dat in staat is de repu blikeinse strijdkrachten een staakt-het-vuren-order op te leggen. Onder deze omstandigheden is een staken der vijandelijkhe den een onmogelijkheid. De militaire situatie. In bevrijde gebieden zijn recht en orde verzekerd. Het optreden van de Neder landse troepen heeft tot gevolg gehad, dat zoals beoogd werd, aan de T.N.I. als georganiseerd en van een centrum uit geleid gevechtsapparaat een einde gemaakt is, aldus wordt in een uitvoerig overzicht van de hui dige militaire toestand van de Dienst voor Legercontacten gezegd. Dit betekent niet, dat overal, met name op de lange verbin dingslijnen, definitief een einde was gemaakt aan de activitei ten van sluipschutters en rond zwervende benden. Onmiddel lijk na het afsluiten van de operaties zijn zuiveringsacties ingezet, wélke in langzamer tempo verlopen dan de snelle opmars van de eerste weken. Geleidelijk aan worden de re sultaten evenwel merkbaar. Reeds hebben duizenden leden van de T.NX en strijdorgani saties zich overgegeven, terwijl een belangrijke hoeveelheid wa pentuig werd buitgemaakt. Het overzicht, dat o.m. zegt, dat het herstel van de normale toestanden in Oost-Java min der snel verloopt dan elders wegens de vele vernielingen, besluit met de verklaring, dat in het algemeen in de bevryde gebieden, dank zy het optreden van de Nederlandse troepen, recht en orde verzekerd zijn, terwijl elders belangrijke stap pen op de weg tot dat doel ge zet zijn, doch dat nog een zwa re wissel wordt getrokken op de vastberadenheid en vooral het uithoudingsvermogen van hen, die vaak onder uitermate moeilijke omstandigheden mee werken aan het vestigen van een tonstand van veiligheid en rechtszekerheid, waarbij ook helaas offers worden gebracht. Sultan Hamid voelt zich gepasseerd. Sultan Hamid de tweede, 't hoofd van de regering van West-Borneo heeft zich tegen- ov<J: Aneta desgevraagd in afkeurende zin uitgelaten over de Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad. Dat aan de deelgebieden „deelneming aan de onderhandelingen kan worden toegestaan" acht hij een tegenover deze gebieden denigrerende formulering. West-Borneo wil op die ma nier dan ook niet aan de be sprekingen deelnemen. Moge de Veiligheidsraad tot het be sef komen, aldus Hamid, dat het hier een zaak betreft, die door dc Indonesiërs zelf tot een oplossing dient te worden gebracht. SHAHRIK NAAR LAKE SUCCESS De heren Sjahrir en Lel- mena zullen zich Dinsdagoch tend per vliegtuig van de K. L.M. naar Bangka begeven, alwaar zij op het vliegveld Moh. Hatta zullen ontmoeten. Moh. Hatta heeft tot de C.v.G.D. het verzoek gericht, faciliteiten te willen verlenen voor een reis van jle heren Sultan Sjahrir en Leimena naar Lake Success. Naar ver luidt, is het verzoek tot over komst van Sjharir en Leime na naar Amerika afkomstig van Palar. VOORSPELT RUSTIG WEER. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. Zwaar bewolkt mei enkele op klaringen. Geen neerslag van be tekenis. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1