Lenin, een der scheppers van de Sowjet-Unie Een predikant tegen het lange haar De vlasserij onder de Benelux Wagenpark NLV. Stoomtram Walcheren kwam op peil TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 JANUARI 1949 Van beroepsrevolutionnair tot eersie machthebber Meedogenloos, fanatiek, maar onbaatzuchtig In het voorjaar van 1917 rijdt door het keizerlijke Duits- land een militaire trein met een eigenaardige passagier. Het is een gedrongen man met scherp Aziatische gelaats trekken en een klein puntbaardje, een dier Russische bo- roepsrevolutionnairen, wier levensdoel de omverwerping van het Tsaristisch regiem is. Het verblijf van Lenin in deze trein is niet zo wonderbaarlijk als het lijkt. De Duitse au toriteiten helpen deze rebel gnaag naar zijn land terugke ren. Daar zou h|j de oorlogszin van de Russen kunnen ver zwakken. Want Lenin ziet de oorlog als een imperialisti sche botsing, waarbij de arbeidersklasse geen belangen heeft. In April 1917 komt Lenin dn Moskou aan. De eerste phase van de revolutie is voorbij, luidt zjjn stelling, de tweede moet zijn: de macht in hémden van arbeiders en boeren. De zwakke voorlopige regeling van Kerensky- kan zich niet handhaven, de kracht de Sow- jets groeit In November heeft de opstand plaats en... slaagt Alle macljt is inderdaad aan de Sow jets gekomen. De grote regeringsperiode van Lenin is 21 Januari 1924 stierf in Moskou op 54-jarige leeftijd Lenin, de voor ganger van Stalin, de theoreticus van het bols jewisme. Hij was een dier weinige grote figuren, die wer kelijk geschiedenis heb ben gemaakt, zij het op een wijze, die vele af keer heeft ingeboezemd. In de Sowjet-Unie zal zijn 25ste sterfdag aan leiding zyn voor tal van grootse herdenkings ^plediti^ieden^^^^^^ begonnen. Hij wordt voorzitter van de raad der volkscommis sarissen. Stalin krijgt er zit ting in voor de nationaliteiten. Lenin, wiens eigenlijke naam is Wladimir Iljitsj Oeljanow. stamt niet uit een proletari- ersgezin. Vader Oeljanow was schoolopziener in Simbirsk, een plaatsje aan de Wolga en behoorde dus niet tot de „ar men". Het Rusland van de Tsaar in die dagen was een toonbeeld van achterlijkheid, voor 30.000 families van de bovenlaag het beloofde land, voor de millioenen anderen ellende cn armoede. In de beide zoons van Oel janow, Alexander en Iljitsj gist reeds op jeugdige leeftijd het verzet. Alexander wordt op 19-jarige leeftijd opgehan gen wegens medeplichtigheid aan een aanslag op de Tsaar. De twee jaar jongere Iljitsj zou toen gezegd hébben: „Zo gaat het niet, dat (moeten wij anders doen". Hij vertrekt na zijn eind examen gymnasium naar Ka zan om aan de Universiteit daar rechten te studeren. Meer echter dan met rechten houdt hij zich bezig met maatschap pelijke vraagstukken, met het lot der boeren, met de ophef fing der armen uit hun nood. Hij gaat de werken van Marx en Hegel studeren en zuigt langzamerhand de socialisti sche denkbeelden ln zich op. Zelf schrijft hy al vroeg the oretische werken, waarin ove rigens de censuur geen gevaar zag. Voor de massa was de lectuur te moeilijk en ook voor de censor trouwens! In de negentiger jaren be gint Lenin zijn socialistische propaganda, die geheel en al is gericht op de rol, die vol gens hem het Russische fa- brieksproletariaat te spelen heeft. In 1898. op het eerste congres der Russische soci aal-democratie in Minsk ziet men in hem reeds een leider. Lenin wordt naar Siberië verbannen en vertrekt na het einde van zijn straftijd naar West-Europa om van daaruit in tal van boeken, brochures en artikelen te ageren. In 1903 heeft het tweede con gres der partij plaats. Lenin weet met kleine meerderheid z\jn stellingen aangenomen te krijgen. Hy wil slechts „be- roepsrevolutionnairen" als lid der partij. Het woord „bols jewiek". dat niets anders dan ..meerderheidsman" betekent, in tegenstelling' tot „mensje wiek", minderheidsman, wordt geboren. In 1905 wordt de bolsjewis tische Gideonsbende op de proef gesteld. Over het gehele ryk ontstaan oproerige bewe- fingen en de arbeiders van t. Petersburg trekken met 'n manifest op naar het paleis van de Tsaar. Ze worden met kanonvuur afgewezen. De Tsaar heeft een Pyrrhus-over- winninig behaald voor Le nin zyn de gebeurtenissen niets anders dan een genera le repetitie voor de komende revolutie. Als in 1914 de oorlog uit breekt is Lenin in Zwitser land, wachtend tot hij de kans krygt, die de Duitsers hem drie jaar later zullen ver schaffen. Lenin wordt niet bezeten door machtswaan, zodra hij de teugels in handen heeft. Hij Is niet ydel of heerszuchtig. Alleen hard en meedogenloos met een fanatieke onverdraag zaamheid, voortgesproten uit een ijzeren overtuiging. Zijn eigen leven ls voor hem van geen belang. Hij heeft altijd eenvoudig moeten leven. Weel de heeft hij nooit gekend, kleding is slechts omhulsel om verder te kunnen werken. De taak, die de bolsjewis ten na de machtsovername wacht, is schier bovenmense lijk. Zij moeten een land een nieuwe structuur geven, dat bloedt uit vele wonden, ciat in alle opzichten achterlijk is, door militaire nederlagen uit- geput, dat geen transportwe zen meer heeft, waar honger en koude geleden wordt, dat doorschokt wordt van partij strijd. Lenin wil niet alleen het land economisch op de been helpen, hy wil de Russische mens vernieuwen, niet plomp weg, zoals Peter de Grote het geprobeerd had, maar inten sief, opdat hg, de Russische mens. een socialistisch staats burger zou worden. De lakse slome Russische boerenarbeiders moeten parate kwieke mensen worden, het oude versleten geloof moet tot Marxistisch inzicht omge smeed worden. Alle grondslagen der maat schappij worden aangevallen. Rusland moest de eerste jaren door een hei gaan, het aantal slachtoffers loopt in de milli oenen. In 1921 moet Lenin, de realist, zelfs enigszins terug wijken. Hij kondigt de Nieu we Economische Politiek aan, waarbij o.a. dc private handel weer wat armslag krijgt. Midden in dc slopende strijd voor economisch behoud van de nieuwe Sowjetstaat valt hij. In 1923 wordt hij ziek, en 21 Januari 1924 komt het einde. Iljitsj is niet meer. Zijn dood werd door het volk als een hevige slag gevoeld. De liefde voor Lenin was geen opge schroefde staatszaak, zoals die voor Stalin zou worden. .,Hij was sterk als staal en stevig als een kleine elk", zei een van zijn bewonderaars. Zijn persoonlijke onbaatzuch tigheid was spreekwoordelijk. Zijn lijk ligt nu gebalsemd in een kist met glazen deksel in een eenvoudig Mausoleum voor de muren van het Krem lin. Petrograd, de stad van Peter de Grote is Leningrad geworden, de stad van Lenin. Lenin is na 25 jaar de hei lige van het Russische volk, de officiële dogmaticus van het Sowjet-systeem. Twee marine-schepen gedecoreerd. HR. MS. „FLORES" „SOEMBA''. EX Door de Instelling van de „Ko ninklijke vermelding b|j dag order" heeft het gebruik, ook schepen, die in oorlogstijd bij zondere prestaties hebben gele verd, met een onderscheiding toe begiftigen, z\jn intrede ge daan in onze zeegeschiedenis. De eerste oorlogsbodems van de Koninklijke Marine, die op deze wjjze gedecoreerd zyn (na de tankschepen „Ondina" en „Mijdrecht") zijn Hr. Ms. „Flo- res^ en „Soemba", de twee oude, van 1925 daterende kan- nonneerboten. Het zijn twee zusterschepen waarmee onze zeemacht zoveel eer heeft ingelegd tijdens de invasies op Sicilië en in Frank rijk. Door de nauwgezetheid, waarmee de bemanning het bij de Hembrug gefabriceerde ge schut van deze schepen wist te hanteren, voor het uitschake len van Duitse kustbatteryen, verwierven zij reeds bij de Britse en Amerikaanse zee- strijdkrachten de bynaam van „the terrible twins". Het beroemde geschut is in de oorlog volledig verbruikt. De kanonneerboten zijn thans geheel uit de tijd, maar zij be wijzen toch nog uitstekende diensten voor personeelsoplei- ding. Hr. Ms. „Flores" doet thans dienst als artillerie- instructieschip, terwijl Hr. Ms. „Soemba" als radar-mstructie- schip fungeert. Telegram was staatsgevaarlijk. Op de vragen van het com munistische Eerste Kamerlid van Santen heeft minister Spitzen geantwoord, dat het telegram, dat het comité „Hulp aan Indonesië" aan de voorzitter van d«e Veiligheids raad te Parijs wilde zenden ge weigerd is omdat de inhoud van dit telegram een onware voorstelling van zaken gaf (bombardementen van bevol kingscentra) en dientengevol ge in strijd werd geacht met de veiligheid van de staat en de openbare orde. Aan boord van de kantoorark van de Rotterdamse bergingsfirma van den Akker, die tn vérhand met de bergingswerkzaamheden van het gezonken Hendrikdok in liet IJ aan de terreinen van de Amsterdamse Droogdok Mjj., was gemeerd, heeft zich Vrijdagochtend een ontploffing voorgedaan, die aan 5 personen het leven heeft gekost. De explosie sloeg het vaartuig lek, waarop een drijvende bok van de A. D. M. te hulp werd geroe pen om de ark drijvende te houden. Saldo bedrijfswinst over 1947 ruim een ton groter dan dat over 1946. 1.7 mfllroen brandschade In de maand December. Uit de door de hoofdinspectie van het brandweerwezen gepubli ceerde gegevens blijkt, dat in ons land in de maand December 1948 de directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 1.721.425. de ?eJUS7 485.1017 beclroeg de scha" Stijgende belangstelling voor toertochten. In enige jaren tjjds is het wagenpark van de N.V. Stoomtram „Walcheren" te Middelburg op peil gebracht. Dit blijkt uit de thans ge lijktijdig verschenen jaarver slagen over de boekjaren 1846 en 1947, terwijl deze ont wikkeling in het afgelopen jaar werd voortgezet, zodat deze vervoersonderneming mo menteel een voldoende aantal bussen heeft. In 1946 waren reeds enkele belangrijke verbeteringen te constateren, ook al bleef het materieel voorlopig primitief. Buiten de oude Chevroletbus- sen en een oude Büssing, was men in het bezit van 9 belle wagens. In Januari kwamen er nog twee bij. Deze werden hoofdzakelijk gebruikt om de verbindingen op Walcheren wederom te herstellen. Zwaar der materiaal kon door de slechte conditie van de wegen nog niet worden gebruikt. Een maand later kreeg men tien vrachtauto's, ingericht voor personenvervoer, in verband met de op 1 Maart te openen dienst Middelburg-VIissingen. Nog hetzelfde jaar kreeg men de beschikking over acht op legger-bussen, met trekkers en acht Ford-schoolbussen. De provisorische werkplaats in Klein Vlaanderen te Middel burg werd vervangen door werkplaatsen op het Suiker- plein en in Koudekerke. Het kantoortje op de Blauwedijk werd vervangen door een hou ten barak op de Markt. Te vens werd het eindpunt van alle buslijnen verplaatst naar de Markt en werd een par keerterrein ingericht op de hoek van de Gortstraat en Bodenmarkt. LIJNDIENSTEN Door uitbreiding van het materieel en herstel der we- Aanwinst voor de Holland-Amerlka Lijn. Op 28 Jan. zal een nieuw vracht-passagiersschip van de Holland-Amerika Lijn, het m.s. „Dalerdijk", zijn eerste reis aanvangen. Het zal dienst gaan doen in de Noord Pacific-kust- dienst, waarvoor alle „dijk" schepen met d-namen (Dintel- dijk, Diemerdyk, enz) bestemd zijn. Wanneer daarmee het bouwprogramma voltooid is, zal de vloot van de Holland Ame rika Lijn 32 schepen tellen, waarvan vijf uitsluitend passa giersschepen. De „Dalerdijk" ligt thans ge heel voor de reis gereed langs de Wilhelminakade. Zij is ge bouwd bij Wilton-Feijenoord te Schiedam, is 155.21 m. 1.. 19.66 m. breed, heeft een laadvermo gen van 12.450 ton en meet bru to 10.820 ton De vaarsnelheid bedraagt 14.75 mijl, bij een ma chinevermogen van 8400 apk. gen was het mogelijk gaande, weg de oude verbindingen weer te heropenen en nieuwe verbindingen tot stand te brengen. Genoemd moet wor den de opening van de dienst Middelburg-VIissingen via Oost-Souburg op de eerste Kerstdag, éen uur nadat de burgemeester van Souburg 't dringend verzoek had gedaan Oost-Souburg te helpen, aan- ;ezien het pontje over het anaal was vastgevroren. In April 1946 bestond de N.V. 40 jaar. Dit feit werd herdacht en de heer W. J. Roose, thans chef stations dienst, die 40 'jaar in dienst was, werd gehuldigd. Een van de voornaamste verbeteringen in de bedrijfsvoe ring was in 1947 de invoering van de variabele budgettering. De strenge winter veroorzaali. te in het begin van dat jaar dikwijls stagnatie. Er volgde een ongekend lange en mooie zomer, waardoor het vervoer op alle lijnen zodémig steeg, dat het uiterste van de ver voerscapaciteit werd gevergd. Er werden tien Ford-tram- buschassis aangekocht, die tc Utrecht werden gecarros- seerd. De eerste autobus kon I in Juli in bedryf worden ge steld, de andere volgden spoe dig. Er werd voorts nog een oplegger-combinatie gekocht, terwijl ln Juli en December de eerste Crossleybussen ar riveerden. Het toe rwagenwerk kon geleidelijk weer worden opgenomen. De vraag was zo groot, dat minstens 50% van de aanvragen moest worden afgewezen. Een belangrijke gebeurtenis was nog de over name van de vergunning van J. v. Fraassen te Goes op het traject Middelburg-Goes per 1 Februari. Met de liquidatie van het PZEM-trambedrijf werd voortgang gemaakt. Het viel niet altijd mee de diverse materialen van de hand te doen. RESULTATEN In 1946 bedroegen de ex ploitatieuitgaven f 705.783.30, d.i. bijna 81% van de ontvang sten, „die 872.650.44 bedroe gen. Het personenvervoer le verde 857.587.67 op, het goederenvervoer 5.414.04 en het postvervoer f 4.311.22. Salarissen, lonen, enz. vorder den 179.321.60, brandstoffen enz. 117.074,31, onderhoud 68.902.43 en huur autobus sen 47.525. De balans geeft een totaal van 1.124.065.09. de verlies- en winstrekening heeft een saldo bedrijfswinst van 166.867.14. In 1947 bedroegen de ont vangsten 1.230.061.38 f ba ten autovervoer f 1.226.795.04) de «mloitatie-uitgaven 945.264.37. zijnde byna 77% van de ontvangsten. De ba lans heeft een totaal van 1.394.540.46. de verlies- en winstrekening een saldo be drijfswinst van f 284.800.01. Londen ongerust over Duitse concurrentie. In toenemende mate maakt men zich in Engeland ongerust over de toenemende Duitse concurrentie op de wereld markt. Er worden maatregelen overwogen tegen unfaire con currentie. De Britse gouverneur voor Westfalen heeft de Duitsers ge waarschuwd tegen acties, die een onvriendelijke stemming aanwakkeren in het buitenland. H|j wees er onder meer op, dat in Diisseldorf duizenden nog in kelders wonen, maar dat het bouwmateriaal gebruikt wordt voor overbodige café's, winkels en bioscopen. De verdediging van West-Europa. Reuter meldt, dat de jongste conferentie te Brussel vermoe delijk tot resultaat heeft gehad, dat de West-Europese verdedi- ginslinie zal lopen van Neder land tot Zwitserland. Nederland zou evenals België 3 divisies, een luchtbrigade en gewapende formaties moeten leveren Frankrijk zou 35 mobiele en 5 andere dvisies leveren. Engeland zou voor het grootste deel van de vloot zorgen. „Grensincident" bij Well. Vie;- arbeiders van de ont gining „Wells Meer" onder de gemeente Bergen (L.die zich over 400 ha op Neder lands en over 20 ha op Duits grondgebied uitstrekt, zijn op Duits-gebied aangehouden en negen dagen in de gevangenis te Krefeld opgesloten. De ar beiders waren aanvankelijk met drie man en een Duitser, die in Duitsland de belangen van de ontginning behartigd, werkzaam op het Duitse-ge- deelte. Zij kwamen geregeld over de grens en waren voor zien van een grenskaart. Hier op was nooit aanmerking ge maakt. Thans werden de drie Nederlanders plotseling aan gehouden. De bedrijfs leider werd verzocht eveneens over de grens te ko men. Toen hij dit gedaan had, werd hij gelijk met de drie anderen naar de Krefeldse ge vangenis overgebracht. Het viertal is na negen dagen weer vrijgelaten. In een tuberculosesanatorium te Champrosay (even buiten Parijs) zijn ongeveer 120 pa tiënten in hongerstaking gegaan uit protest tegen de ..eentonig heid der maaltijden". Zij klaag den vooral over het veelvuldi ge vlees. Ds. G. Udemans te Zierikzee was onder-voorzitter der Dordtse synode. 20 Januari a.s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat Ds Gode- fridus Udemans, predikant te Zierikzee, werd begraven in de beroemde St. Levinus Monsterkerk. Hij stamde af van een Schouwse godgeleerde familie, die zich metterwoon gevestigd had te Bergen op Zoom, waar Godefridus in 1582 het levenslicht zag. nenten en studenten werden vermaand, hun haren te la ten knippen, bracht grote be roering onder de jonge predi kanten en studenten, die een prachtige haardos hadden. Het werd een volkomen haar- oorlog. Op de kansels noemde men de lange haren en bles sen handvatsels van de duivel om de mensen ter helle te trekken. Ook Ds Udemans liet zich niet onbetuigd. Hij vond het blijkbaar niet voldoende om van de kansel zijn banvloek uit te spreken tegen de lok ken en blessen en gefriseerde koppen. Hij schreef zijn „Ab- salons hayr". welk geschrift hij besluit met 16 stellingen o.a. „dat de mannen lange haren dragen als de vrouwen is zo monstrueus en onna tuurlijk alsof zij tanden had den als leeuwentanden, want het ene zowel als het andere is het brandmerk van de An- tichristische sprinkhanen". Het zal voor Zeeland en Brabant niet gemakkelijker worden. Belgische industrie nog superieur. België heeft een slecht vlas jaar achter dc rag; de oogst viel tegen. Frankrijk streeft bovendien naar een eigen vlas industrie en ook Engeland schenkt weer aandacht aan inlandse teelt. Niettemin wordt de Belgische produc tiecapaciteit momenteel ge schat op 80.000 hectare, het geen sinds 1933 vooral te danken is aan de snelle 'me chanisatie. Nederland, dat zich meer dan België op de teelt van vlas toelegde, exporteerde kort voor de oorlog totaal 75.330.000 kilo gerepeld en ongerepeld vlas. In 1942 werd ln Nederland zelfs 14.000 hec tare vlas verwerkt. Voor '52 is de vraag naar vlas reeds vastgesteld. Engeland heeft behoefte aan 40.000 ton, Frankrijk 24.000 ton, i -tlgië 12.000 ton, en Italië 2500 ton vlaslint. Het probleem is nu, of Nederland na het tot stand komen van de economische unie tussen de Beneluxlanden zyn positie in de vlaswereld kan handhaven of zo nodig verbeteren, aldus schrijft een medewerker van de Volks krant, Reeds nu zyn er Belgen, die in Nederland huurcontracten hebben afgesloten over een pe riode van vier jaar. Anderen wachten tot na 1950, wanneer de unie tot stand is gekomen. In totaal kunnen de Belgen voor 1949 in Nederland 3000 hectare vlas uitzaaien. Voor 1947 bedroeg dit slechts een derde deel van thans, terwijl de opbrengst van 2000 hectare gerepeld vlas door de Belgen gekocht kon worden. DE VRIJHEID Na de economische unie vallenevenwel alle grens- belemmeringen tussen de Be- nelux-landen weg. Met name' West-Brabant en Zeeland zul len dan, wat de vlasproductie betreft, op de proef worden gesteld. Het is dan ook niet zonder reden dat men in de Nederlandse vlaswereld meer en meer streeft naar vakbe kwaamheid en dat de kwestie seizoen- of continubedrijf en mechanisch of natuurlijk dro gen meer dan ooit urgent is. Op het eerste vlas-congres in Nederland, dat het vorige seizoen in Roosendaal gehou den is. werden deze proble men reeds aan de orde ge- aU&d door ir. Butler, directeur van het Nederlands Vlasinsti tuut te Wagentngen. Ir. Nou- hurjs en ir. Leniger gaven toen mede een verhandeling over de reeds bereikte resultaten en de techniek van het kunst matig drogen. GEEN SINECURE Maximaal kan Nederland thans 15 tot 16.000 hectare vlas bewerken. Bijna honderd zwingelturbines kunnen in be drijf worden gesteld en de gezamenlijke, rootputten ver zekeren èen capaciteit van ongeveer 17.000 hectare. Hter staat tegenover, dat de vlas- industris geen zekerheid heeft omtrent de stabiliteit van de afname. De strovlascontingen- ten worden opgeheven, de handel komt vry, terwijl de betaling in guldens niet aan trekkelijker zal zijn dan die in francs. België heeft echter hogere transportkosten en hogere Io nen. Wil men tegen de Bel gische kwaliteit op kunnen tornen, dan zal Nederland ongetwijfeld moeten rationali seren. Over het geheel geno men is momenteel de Belgi sche vlas-industrie nog supe rieur aan die van Nederland. De practyk van de Benelux zal voor de Nederlandse vlas sers, met name voor de klei nere vlassers, geen sinecure blijken te zyn. Zeeuw in hart en nieren werd hij in 1599 predikant te Haamstede, waar men maar matig met zijn benoeming was ingenomen gezien zijn jeug dige leeftijd. Vandaar ging hij in 1604 naar Zierikzee. Hier aan moesten de Staten van Zeeland te pas komen, omdat Haamstede hem toen niet wil de laten gaan. Uit zijn levens beschrijving blijkt, dat lui een zeldzaam gevat man was en zeer spitsvondig in disputeren. Het is dus niet te verwonde ren. dat deze dominee een be langrijke plaats heeft ingeno men in het kerkelijk leven van die tijd, toen er heftige godsdiensttwisten waren: de strijd van de Remonstranten en de Contra-Remonstranten. In 1616 werd hij dan ook met Hermanus Faukelis namens de Zeeuwse Synode afgevaar digd naar Amsterdam, om te „beramen tot het houden van een nationale of Generale Sy node tegen de Remonstran ten." Als vurig Contra-Remon strant heeft hij een belangrij ke rol gespeeld in de Dordtse Synode van 1618—1619. dank zij zijn veel omvattende ken nis. Van zijn hand verschenen vele godsdienstige werken, o.a. „Het geestelijk Compas" dat gericht was tegen de doopsgezinden. HET LANGE HAAR. Zijn geschrift „Absalons hayr", waarin hy fulmineerde tegen de „gefriseerde kop pen", een modegril uit die tijd, toont ons hoe ook in die tijd men zich met haarklove rijen bezig kon houden. In de tijd, dat Udemans leefde had de Franse Mode haar intrede gedaan en de Hollandse deugdelijkheid moest plaats maken voor pra lerij. Zo was het mode gewor den, dat de mannen het haar lieten groeien eh in de kerken verschenen geblanket, gefri seerd en met hangende lok ken. De kerk kon dit niet lij delijk aanzien en synodale be sluiten werden genomen om dit kwaad te beteugelen, doch de mooie lange lokken bekoorden ook verschillende predikanten en studenten te zeer en zo ontstond een strijd over het haar. waarin Ude mans een daadwerkelijk aan deel had, getuige zijn „Absa lons hayr". EEN UITSPRAAK. Een officiële uitspraak van Hollands Synode in 1643, waarbij alle leraars, propo- NIET GEWONNEN. De Boxhorn vertelt, dat hij, toen hij te Middelburg met vacantie was en naar de kerk gmg, één Middelburgse domi- né met kam en schaar de kan sel zag beklimmen en zo een vurige preek tegen de lang- harigen houden. Udemans en de welbekende Voetius met hun aanhang wonnen uiteindelijk de strijd niet. Zelfs deed de pruik zijn intrede ten gunste van hen. die van nature niet konden bogen op mooie lokken. De kunstschilder, tekenaar en illustrator. Herman Moerkerk, te Haarlem, viert 2 Maart ztjn 70ste wrj aardag. Twee kommiezen op Schiphol veroordeeld. De Haarlemse economische politierechter heeft twee op Schiphol werkzame hulpkdm- miezen van de douane, W. en B., wegens overtreding van het deviezenbesluit veroordeeld tot vjjf dagen gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechte nis, welke tien dagen had ge duurd. zy zyn dus op vrije voe. ten gesteld. De twee beambten hadden een stewardess verzocht in Amerika twee paren nylonkou sen te kopen voor het geld, dat zij haar liadden meegegeven. De officier van iustitie, die de. ze overtreding, hoe gering van omvang ook, zeer ernstig vond, aangezien het ambtenaren be trof van wie in de eerste plaats onkreukbaarheid wordt ver wacht, had een maand geëist en ontzetting van het recht tot het uitoefenen van het beroep van ambtenaar voor een pe riode van twee jaar. Italië smijt met voetbalmillioenen. In Italië speelt de voet bal-toto een grote rol. J.l. Zondag werd een gezamen lijke inzet van 177.480.000 lire geboekt, hetgeen een nieuw seizoenrecord bete kende. De clubmanagers zijn steeds op zoek naar nieuwe, krachten. In het tijdschrift „La Domenica del Corriere" werd een in teressant lijstje geplaatst van de best betaalde spe lers. dat er als volgt uit ziet: Doelverdedigers Bacigalu- po (Torino) 35.000.000 lire. Sentiimenti (Juventus) en Frantosi ieder 25.000.000 li re. Achterspelers Maroso (Torino) 32.000.000 lire, Bal- larin (Torino) 28.000.000 li re en Bertucelli (Lucchese) 25.000.000 lire. Middenspelers: Paroloa (Juventus) 35.000.000 lire. Rigamonti (Trino). Fattori (Internationale) en Achili (Internazionale) elk 30.000.000 Jire. Tognon en Annovazzi (beiden Milaan) 28.000.000 lire. Voorspelers: Mazzola (To rino) 80.000.000 lire en Amadei (International) 50.000.000 lire. Voor deze hoge bedragen komen alleen zij in aan merking, die aan 6 eisen voldoen n.l. behendigheid, jonge leeftijd, aantal ge speelde internationale wed strijden. robuustheid, het belang van de plaats in het n zijn karakter. V Straffen voor 14 Roemeense ex-ministers. Een gerechtshof te Boeka rest heeft veertien voormalige ministers, die deze functie be kleedden onder generaal Anto- nescu, Roemeens premier ty- dens de oorlog, tot gevangenis straffen, variërend van twee tot tien jaar, veroordeeld. D« bezittingen van allea werden verbeurd verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5