PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Amerikaanse resolutie leidt tot chaos in Indonesië Spionnage-net ontdekt in Tsjecho-Slowakije D£ BILT De verhoogde Ziekenfondspremie Minister Stikker sprak voor buitenlandse pers De wereld moet enig geduld betonen Dn Drccs keerde gematigd optimistisch terug Chinese delegatie gaat onderhandelen VOORSPELT 192e Jaargang - No. 18 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G BalllnttJn. Pl.verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS. 32 ct. per week; t 3.9C p. kw.; £r. p. p. I 4.15 per kw. Lo|Be nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 Januari '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels X.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vllssingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 160, teL 28 In een rede, die hy uitsprak tijdens het jaardiner van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland, Zaterdagavond in Den Haag gehouden, heeft de minister van Buitenlandse Za ken, mr. D. U. Stikker, verklaard, dat hij slechts chaos ver wacht, wanneer de thans bij de Veiligheidsraad ingediende re solutie inzake Indonesië gehandhaafd blijft, chaos in Indonesië en vervolgens chaos in Nederland. Uitvoerig ging de minister in op de voortdurend groter wor dende rol der V. S. bij de be handeling van de problemen in Indonesië. Door toepassing van de regel van stemmenmeerder- heid zal het Amerikaanse lid van de in nieuwe vorm ge brachte „Commissie van de V. N. inzake Indonesië" in vele ge vallen beslissen over kwesties van vitaal belang voor Indone sië en de loop der gebeurtenis sen bepalen. Volgens aanwijzin gen van de commissie zullen de troepen geleidelijk moeten wor den teruggetrokken, maar zij is niet en kan niet verantwoor delijk zijn voor de handhaving van wet en orde in de zeer kritieke periode van de verkie zingen en de vorming van een legering voor geheel Indonesië. Die verantwoordelijkheid zal blijven bij de autoriteiten, op wier schouders zij op het ogen blik rust en die geen controle hebben op de beslissingen van de commissie. Het Amerikaanse lid van de V. N.-commissie zal het machtsevenwicht in de com missie bewaren, doch hij heeft geen politiemacht tot zijn be schikking om er voor te zorgen, dat de besluiten worden uitge voerd. GEVAARLIJKE SITUATIE. Volgens spreker zal een der gelijke situatie uiterst gevaar lijk zijn. De pogingen om een interim-regering in te stellen voor geheel Indonesië door rechtstreekse besprekingen tus sen alle politieke groeperingen zullen blijven steken, niemand zal precies weten wat de gren zen zijn van zijn verantwoor delijkheden: het laatste woord zal gezegd worden in Lake Suc cess, niet alleen ten aanzien van kwesties van leven en dood, maar ook ten aanzien van on belangrijke onderwerpen. De V. N. zullen tenslotte belanden in kwesties van plaatselijke po litiek. De minister wees er nadruk kelijk op, dat de republiek China 35 jaar bestond, voordat de eerste poging tot het houden van algemene verkiezingen werd gewaagd en dat India waar schijnlijk zelfs in 1950 nog geen verkiezingen zal krijgen. In Pa kistan is zelfs niet bij benade ring een datum voor verkie zingen vastgesteld, in Birma is het onwaarschijnlijk, dat. de Koningin naa. Tirol. In Februari met gemaal en dochters. Koningin Juliana zal in Fe. bruari enige weken doorbren gen In Sint Anton in Tirol. De Koningin bracht als Kroon prinses verscheidene winterva- canties in Oostenrijk door. Zij zal vergezeld worden door Z.K. H. Prins Bemhard en de prin sessen. De duur van het ver blijf zal echter geheel afhan. gen van de ontwikkeling van de politieke toestand. Spoedig interimregeling voor de West. Minister van Schaik keert naar ons land terug. Minster Van Schaik en de leden van zijn missie zijn Zaterdag ui; Curagao vertrokken en zijn Zon dag in New York aangekomen. De minister zal daar tot Dinsdag blij ven en dan naar Nederland terug keren. In een persconferentie verklaar de de minister, dat hij een voor ontwerp voor een Interimregeling heeft ontworpen om de Nederland se Antillen en Suriname zo spoe dig mogelijk volledige autonomie te geven. Deze regeling is nood zakelijk' omdat de Rijksgrondwet niet kan worden ingevoerd, alvo rens de Nederlands-Indonesische Unie staatsrechtelijk tot stand is gekomen. De besprekingen in de West zijn vruchtdragend geweest. Bezwaren, die naar voren zfjn ge komen, zullen thans in het Kabi net worden besproken, waarna een definitief ontwerp aan de Kamers, de Staten en de Raad van State zal worden voorgelegd. Dit kan nog vóór de verkiezingen van 17 Maart, doch het ontwerp zal eerst daarna in werking treden. De Ron- tetafelconferentie zal waarschijn lijk niet voor Mei worden voortge zet. maar de interim-regeling zal vermoedelijk voordien worden af gehandeld. voor Maart vastgestelde verkie zingen gehouden zullen worden. In de Philippijnen genieten slechts weinigen het stemrecht; in Siam ging vorig jaar min der dan een derde naar de stembus. „Is het dan lichtvaardig te beweren, dat de Indonesiërs, indien zij slagen, aan de gehele wereld van het Oosten een voorbeeld zullen stellen, dat hun een ontzaggelijk vertrou wen zal verschaffen, is het te veel gevraagd, dat de wereld enig geduld betoont, opdat de gunstige omstandigheden ge schapen kunnen worden voor deze onderneming?", aldus de minister, die afkeurend sprak over de wijze, waarop de we reldpers, met name de Ameri kaanse pers. verslag geeft van de situatie én van het optreden der Nederlanders. Tot voorzitter van de Buiten landse Persvereniging werd ge kozen dr. E. Hurter (Neue Zü- richer Zeitung) als opvolger van de heer H. Antcliffe, die tot erelid werd benoemd. Als vice-voorzitter en secretaris werd herkozen de heer Pal Ba- lazs van het Hongaars Telegraaf Agentschap. Sukarno vol lof over verblijf te Prapat. BEZOEK AAN NEDERLANDSE CANTINE. President Sukarno en Hadji Agus Salim hebben onverwacht een bezoek gebracht aan de grote cantine te Prapat. Zij spraken met de aanwezige mi litairen en met enkele officie ren, die zich goede gastheren betoonden. Sukarno was vol lof over zijn verblijf te Prapat, doch zeide, er naar te verlan gen, spoedig te Batavia aan de slag te kunnen gaan. Hadji Agus Salim zeide, dat het hem zou spijten, indien hij Prapat zou moeten verlaten. Hij zei „de rust doet mij goed. Ik wil nog wel een paar week jes blijven'". Bij beschikking van de mi nister van oorlog is ingesteld het comité voor de toekenning van het mobilisatie-oorlogskruis. Mr. D. U. Stikker Feitelijke instelling Interim-regering spoedig te verwachten. Buitenland moet ons een beetje rust gunnen. „Indien het buitenland ons in de Indonesische kwestie een beetje rust zou gunnen, geloof ik, dat de wegen, die thans worden gevolgd en zyn uitgestippeld, de situatie in Indonesië tot wederzijdse te vredenheid zuUen oplossen", aldus verklaarde minister-pre sident dr. W. Drees Zaterdag op Schiphol tegenover de pers, na zijn terugkeer met de „Til burg" uit Batavia. Hy voegde er aan toe de feitelijke instel ling van de interim-regering spoedig te verwachten. Dr. Drees sprak zijn vreug de uit over het feit, dat de conferentie van de deelstaten eenstemmig tot het besluit was gekomen te trachten zelf tot overeenstemming te komen met de vertegenwoordigers van de Republiek. „Ons werk in Batavia was het voorberei den hiervan", aldus de minis ter-president, die de samen werking tussen hem en de heren Michiels van Verduynen dr. Beel. Blom en De Pont prees. Hij zeide niet het plan te hebben zelf spoedig weer naar Batavia te gaan, omdat dit niet zozeer op zijn weg ligt. HOUDING VAN HET BUITENLAND ken, door wie het wil worden geregeerd." De gebeurtenissen op Banka noemde dr. Drees een ontzet tend misverstand tussen Bata via en de verantwoordelijke autoriteiten op Banka. Het lag niet in het minst in de bedoe ling dr. Hatta en zijn metge zellen zo sterk in hun bewe gingsvrijheid te beperken. Dr. Drees zeide betrekkelijk tevreden te zijn over de be haalde resultaten en volko men tevreden over de bespre kingen. „Dat ik tevreden ben in meer algemene zin. kan ik* niet zeggen; daarvoor moet ik eerst resultaten rien". Hij verklaarde nog zijn overver moeidheid te hebben overwon nen en zich weer redelijk fit te voelen. Ter begroeting waren alle ministers met uitzondering van mr. van Schaik aanwezig. Veel later dan verwacht werd, is ook de K.L.M.-Constellation „Franeker", komende van Ea- tavia, op Schiphol geland. Sukarno naar Batavia In welingelichte kringen te Batavia verwachtte men Zater. dag, dat Sukarno Zondag al daar zou arriveren, tezamen met de naar Prapat en naar Bangka vertrokken federale en republikeinse autoriteiten. Volgens een gewoonlijk be. trouwbare bron te Batavia, al dus meldt Reuter, handhaven de republikeinse leiders hun weigering met de Nederlanders te onderhandelen over de vor ming van een federale interim regering, tenzij het republi keins kabinet toestemming krijgt bijeen te komen en als regering wordt erkend'. De tooestand van Vorrink. De toestand van de heer Koos Vorrink gaat gestadig vooruit. De temperatuur is no~maal en de eetlust goed. Prof. dr. W. G. Sillevis Smitt uit Utrecht was tevreden over de behandeling en de toestand van de patiënt en is naar Ne derland teruggekeerd. Amerikaanse resolutie heeft 7 stemmen. VETO VAN FRANKRIJK Volgens Reuter's correspon dent te Lake Success is de Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad thans zeker van zeven stemmen, het beno digde aantal om haar aange nomen te krijgen. Er is aan de resolutie „lang en hevig gedokterd", om dit te bereiken. Alleen de houding van Frankrijk en de Sowjet-Unie is nog onzeker. Een Franse woordvoerder heeft te verstaan gegeven, dat Frankryk zich van stemming zal onthouden, indien de re solutie onveranderd gelaten wordt. Indien zy echter wordt geamendeerd, zodat zy, zoals de woordvoerder het uitdrukte „gevaarlyk" wordt, dan be houdt Frankryk zich het recht voor een Veto te gebruiken. 1 Ondanks de heftige fulmina- tie van de Sowjet-afgevaardig- de tegen de resolutie verwacht men, dat de Sowjet-Unie zich uiteindelijk eveneens van stemming zal onthouden. Van Republikeinse zijde heeft men geen opinie geuit. In Nederlandse kringen wordt de resolutie weinig aanvaardbaar geacht. Arrestaties te Bandung. IN HET BELANG VAN ORDE EN VEILIGHEID. De territoriaal tevens troe pencommandant van West Java, de generaal-majoor E. Engles, heeft medegedeeld, dat hij de ar restatie heeft gelast van Gondoku- somo, Sujoso. Suratman Erwin en Mohamad Enoch. Op de persconferentie gaf ge neraal Engles een toelichting op een proclamatie, 4:0 hij heeft uit gevaardigd. In deze proclamatie wordt gezegd, dat Pasundan nog altjjd in staat van oorlog en beleg verkeert, waarbij aan de militaire commandant grote bevoegdheden zijn toegekend voor de handhaving van orde en rust, waarvan slechts spaarzaam en met grote toegeef lijkheid gebruik is gemaakt in het vertrouwen, dat de. regering van Pasundan met de haar ten dienste staande middelen alles ifi het werk zou stellen, om orde, rust en vei ligheid voor de gehele bevolking te verzekeren. Vooral in de laatste dagen zijn weer invloeden werkzaam, die or de, rust en veiligheid in Pasundan danig in gevaar hebben gebracht. Generaal-majoor Engles zeide niet te zullen schromen, nog scherper maatregelen te nemen, tegen wie ook, die hem by de uitvoering var zijn taak in de weg zullen staan. Nederlander doodde tolbeambte IN BELGlÉ GEARRESTEERD. Een jonge Nederlander, Jan van Eyzeren uit Amsterdam, die te Eynatten in België is gear resteerd, heeft bekend te Strass aan de NederlandsDuitse grens, een tolbeambte te hebben vermoord. Hij voegde er aan toe dat hij, samen met twee an dere Nederlanders, onder wie een gewezen SS-man, een ge wapende bende had gevormd om in Duitsland te plunderen. De bende had in Keulen haar intrek genomen bij de verloof de van een der leden. Na de misdaad vluchtten de mede plichtigen van Van Eyzeren naar Nederland, waar zij tenge volge van het verlies van een portefeuille geïndentificeerd werden. Van Eyzeren vluchtte naar Duitsland en wilde zich in Frankrijk bij het vreemdelin genlegioen aansluiten. Hij kon worden gearresteerd. In zijn ge zelschap was een Belgische de serteur, die uit vrees voor een nieuwe misdaad van zyn mak ker de Belgische rijkswacht had gewaarschuwd. Van Eyze ren zou zich ook schuldig heb ben gemaakt aan een roofover val te Zeist; Oak Pelping in handen van de communisten. Officieel is medegedeeld dat de Chinese regering een uit vyf personen bestaande delegatie heeft samengesteld, die zal worden belast met het voeren van vredesonderhandelin gen met de communisten. Er werd overeenstemming be reikt over de plaats, waar deze onderhandelingen zullen plaats vinden. Shao Li-Tse, welbekend ad. vocaat en voormalig Chinees ambassadeur te Moskou, is tot leider van de Chinese re. gerings-delegatie benoemd. De Chinese regering is be. reid vredesonderhandelingen te voeren op basis van de acht punten, welke verleden weck door de communistische leider Mao Tse naar voren zijn gebracht. Inmiddels is ook de grote Chinese stad Peking op Pei- ping in handen der communis tische legers gevallen, zonder dat stryrt werd geleverd. Een delegatie uit de stad heeft voor het tot gevechts- 90 arrestaties. De Tsjech-Slowaakse rege. ring heeft in een officieel communiqué de ontdekking bekend gemaakt van een uit- gebreid spionnage-net over Slowakije. In verband hiermee zyn reeds 90 personen gear resteerd. Zy zullen voor een rechtbank te Bratislava wor den berecht. Reeds geruime tijd circu leerden in het buitenland ge ruchten over een complot in Tsjecho-Slowakije. dat de om. verwerping" der communist! sche regering ten doel had. De officiële mededelingen maken echter nergens gewag van een Illegale verzetsorgani satie maar uitsluitend van een wijd vertakte spionnage- groep. Deze groep zou onder lei ding slaan van de Amerikaan se inlichtingendienst Wel zou den er verbindingen zijn met de Slowaakse democratische partij, die na de gebeurtenissen in Februari vorig jaar gezui verd werd. Beweerd wordt, dat de poli tie een nicro-film, een radio zendapparaat en documentaire bewijzen heeft gevonden, waaruit blijkt dat de arrestan ten een koerierdienst tussen Japanners togen ter stembus. In Japan zyn Zondag algemene verkiezingen gehouden. De verkiezingen werden in het grootste deel van Japan begun stigd door ongewoon warm. zonnig weer. hetgeen de kiezers in vrij groten getale op d ebeen bracht. Slechts in het district Tsjiba werkte het goede weer averechts, daar de vissersbevolking liever uit voer om geen vangdag te missen. Over het algemeen werd op het platteland beter gestemd dan in de steden en aarzelden de vrouwen van hun verworven stemrecht ge bruik te maken, waardoor het aantal mannelijke kiezers over heerste. De verkiezingen zijn het gevolg van de pariementsontbinding door minister-president Josjida op 23 December. „Wat ons steeds weer heeft getroffen", aldus dr. Drees, „is, dat in het buitenland vol komen genegeerd wordt, dat gedurende zes maanden van republikeinse zijde het be stand is verbroken. Politiek overleg kan lang duren, een dergelijke toestand echter niet. Wij achten de republikeinse regering in haar geheel be trokken bij de kwestie van de te Djocja gevonden documen ten. Straks zal het Indonesi sche volk zelf moeten uitma- P.v.d.A.-congres op 7, 8 en 9 April a.s. Op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April a.s., zal de Party vande Arbeid haar 2- jaarlykse organisatiecongres houden in „Bellevue" te Am sterdam. Op de agenda staan o.m. het jaarverslag en een be spreking van het beleid van het partijbestuur. Het hoofdbestuur van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft de uitnodiging aanvaard om dit congres bij te wonen. Vergadering van Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Ontevredenheid over deze gang van zaken. Over de verhoging van de ziekenfondspremie voor vrijwil- lig-verzekerden is reeds heel wat gesproken en geschreven. Zaterdagmiddag is te Goes tij dens een buitengewone algeme ne vergadering van het Alge meen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland deze verhoging van alle zijden belicht en tij dens deze vergadering is geble ken, dat dit probleem werkelijk niet eenvoudig is. Zoals bekend werd de premie per betalende verzekerde van 0.50 per week gebracht op 0.63 per week. Deze verhoging was noodzake lijk omdat de subsidie uit het z.g. Vereveningsfonds aan de ziekenfondsen voor de vrijwil lig-verzekerd en. die voor 1949 was begroot op lo millioen, op advies van de Stichting v. d. Arbeid is verlaagd tot 7% mil lioen gulden. De afdeling vrij- willig-verzekerden van de zie kenfondsen kwam daardoor in financiële moeilijkheden en de enige uitweg bleek premiever hoging. VOORGESCHIEDENIS. Tijdens deze vergadering, die werd gepresideerd door de wnd. voorzitter van het Ziekenfonds, de heer A. Buijs, gaf de admi nistrateur van het fonds, de heer J. Meijers, een kort over zicht van de voorgeschiedenis aer verhoging. In 1947 werd de premie voor vrijwillig-verzeker- den gebracht op 0.50. terwijl subsidie werd verleend uit het Vereveningsfonds, dat gevormd wordt door de gelden, die van de verplichte verzekering bin nenkomen. Men voelde dat deze subsidie gewenst was, omdat vele verplicht-verzekerden na hun pensionnering e.d. hun ver zekering vrijwillig voortzetten. Tevens werd destijds verklaard dat deze 0.50 als een maxi mum moest worden beschouwd. Een en ander zou nader bij de wet worden geregeld. Deze wet is echter nog steeds niet tot stand gekomen." Geheel onver wacht kwam evenwel de be slissing, dat de subsidie met on geveer de helft in 1949 zou worden verlaagd. BEZWAREN. Na de uiteenzetting van de heer Meijers brachten vele ver zekerden-vertegenwpordigers hun bezwaren tegen deze gang van zaken naar voren. Men was over het algemeen bevreesd voor de financiële consequen ties voor gepënsionneerden en ouden van dagen enz. De ge meentebesturen zullen wan neer deze categorie verzekerden de hoge premie niet kan be- Voorts werd als groot bezwaar talen moeten bijspringen, gevoeld, dat deze beslissing zonder overleg met de zieken fondsen is genomen. De secretaris van het zieken fonds, dokter C. Griep, bracht uitvoerig verslag uit van de fe deratie-vergadering, die in Utrecht werd gehouden en las de motie voor, die in deze ver gadering werd aangenomen en waarin met klem wordt gepro testeerd tegen deze onbevredi gende gang van zaken. Tijdens de besprekingen kwam tqt uitdrukking, dat ook het ziekenfonds Zuid- en Noord- Beveland de premieverhoging niet heeft gewild, maar deze noodgedwongen moet toepas? omdat anders Slowakije en Oostenrijk had den georganiseerd en vandaar uit militaire en politieke in licht gen aan de Ver. Staten verkochten. Onder de arrestanten be vinden zich 'n priester drie kloosterzusters. Volgens A.F.P. was een pater van Kroatische afkomst de leider van de spionnage-groep. Deze zou behoren tot de inlichtin gen dienst van het Vaticaan. handelingen Icon komen met de communisten onderhandeld over een mogelijke vreedzame overgave. Dit had tot resul taat, dat een vredes-accoord werd bereikt, als gevolg waar van met ingang van Zaterdag het vuren werd gestaakt. De regeringstroepen zullen zich volgens het accoord terug trekken in de binnenwjjken van de stad. Slechts enkele eenheden zullen achter blyven om de orde in de stad te handhaven. Gedurende een overgangsperiode zal een ge meenschappelijk bestuur van communisten en regerings ambtenaren over de stad wor den gevoerd. De buitenlandse consulaten zullen beschermd en de vrijheid van godsdienst gewaarborgd borden. Internationale bende van smokkelaars Voor millioenen uit Duitsland gesmokkeld. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft medegedeeld, dat verschillende arrestaties zijn verricht by een operatie tegen een goed georganiseerde bende van internationale smokkelaars in de Amerikaanse zóne van Duitsland. Agenten van de Amerikaanse luchtmacht hadden tevoren ge gevens verzameld in verschil lende Europese landen. Zij werkten daarbij samen met leger, de Franse sureté en de agenten van het Amerikaanse Italiaanse politie en douane. Het centrum van de activi teit der bende was in Milaan. Medegedeeld werd dat „sommi ge' leden van de bende afkom stig zijn uit België en andere landen". De smokkelaars zouden in Duitsland geproduceerde goe deren alsmede goud, zilver en munten in Frankrijk, Italië, Zwitserland en andere landen hebben binnengesmokkeld. Het gaat om bedragen, die in de millioenen lopen. Sappig zeegeschenk. Op het strand van Umui- den zijn Vrijdag enige dui zenden grape fruits en een aantal sinaasappelen aange spoeld. De schooljeugd was spoe dig op de been om van dit buitenkansje te profiteren. Het was de gehele middag een drukte van belang. De vruchten bleken nog zeer goed eetbaar te zijn. Een groot deel van dit sappige zeegeschenk is onder de ziekenhuizen en kinderver- blyfplaatsen verdeeld. niet effectief zou werken, Britse erkenning van Israël verwacht. In welingelichte kringen te Londen gelooft men dat de er kenning „de facto"' van Israël door Engeland nog enkele da- Ten kan worden uitgesteld, loch men verwacht, dat de re gering Woensdag in het Lager huisdebat over Palestina haar besluit om de staat Israël in principe te erkennen zal mee delen. Besprekingen op Rhodos mislukt? Waarnemers op Rhodos ge loven, dat de wapenstilstands onderhandelingen tussen Joden en Arabieren misschien geheel 2ullen mislukken, indien de huidige impasse over het te rugtrekken der troepen in Pa lestina nog veel langer voort duurt. Intensieve besprekingen ach. toer de schermen, onder leiding van dr. Bunche, hebben er niet toe geleid, dat een van beide de verzekering j partijen haar oorspronkelijk Mislukt de Scandina vische conferentie? Na de zitting van Zondag van de conferentie der Scandinavi sche defensieministers is ge* bleken, dat er tussen Noorwe gen, Zweden en Denemarken een meningsverschil bestaat over de gemeenschappelijke buitenlandse politiek. Wel heeft men het verlangen een Scandinavische Unie te vor men. Volgens een Zweeds pers bureau heeft Zweden de con ferentie tweemaal onderbroken, omdat het weigert zijn neutra- liteitsstandpunt te herzien. Zweden wil, dat het Scandina vische blok neutraal blijft en toch tracht wapens te kopen van Engeland en Amerika. Noorwegen wil van de West- Europese mogendheden een ga rantie vragen van militaire hulp, indien een der drie lan den wordt aangevallen. Acheson wil generaal Clay vervangen. Volgens niet bevestigde geJ ruehten zou de minister van buitenlandse zaken, Acheson, bij Truman sterk hebben aan gedrongen op de vervanging van generaal Ciay, de gouver- noeur in Duitsland, door een persoon uit het burgerlijke le ven. De „Washington Star" meent dat Truman te dien einde een beroep zal doen op Louis Johnson, voormalig adjunct minister van oorlog, onder het Roosevelt-bewind. Clay zou de volgende maand teruggeroepen worden. In goedingelichte kringen te Washington is het sedert en kele tijd algemeen bekend, dat Truman de bedoeling heeft de invloed van de militairen uit het buitenlandse beleid te we ren. Amerikaanse officier in Griekenland gedood. Een Grieks verkennings vliegtuig heeft na een beschie ting door guerilla-strijdkrach- ten een noodlanding moeten maken in de bergen. Volgens een bericht uit Athene is hier bij een Amerikaanse overste om het leven gekomen. Deze militair is het eerste Ameri kaanse slachtoffer sinds de Amerikaanse missie in Grie kenland haar werkzaamheden aanving. Generaal Markos heeft bij de Ver. Naties gepro testeerd tegen het feit, dat het vliegtuig werd bestuurd door een Amerikaanse officier. What is in a name. Volgens de „Daily Express" hebben de Engelse ministers en hoge ambtenaren geheime opdracht gekregen het ge bruik van woorden „dominion" en „Brits" te vermijden, in dien iemand tegen dit gebruik bezwaar maakt. De grote do- minons zullen in het vervolg „volledig zelfbesturende lan den" van het Gemenebest wor den genoemd. Zaterdag waren ruim duizend Amsterdamse havenarbeiders in staking. I standpunt heeft laten varen. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Geldig tot Maandagavond. Aanvankelijk weinig, maar later toenemende bewolking. Overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1