PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Strijd om de macht over Indonesië Tsjang Kai Sjek verlaat het zinkende schip SportcontactMiddelburg Amersfoort bedreigd Onderzoek in Prestwick thans geëindigd BILT Voorlopig mei vacaniie naar Formosa Vandaag DE VOORSPELT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Jan. 1949 192e Jaargang - No. 17 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.. G Ballintljn, Pl.verv.. W Leertouwei en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nm. Minimum p. advertentie f 2.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., jvilddelburg. Deze week Deze week heeft Nederland in spanning gehouden. Het wachten immers is op de reso lutie inzake Indonesië van de Veiligheidsraad, maar de span ning is op het moment, waarop dit artikel geschreven wordt, nog niet verbroken. De resolu tie is er nog nietAfgezien van de pijnlijke Bankablunder, die ons ongetwijfeld internatio naal prestige heeft gekost, dat niet verloren had mogen gaan, is de situatie inmiddels met slechter geworden. Weliswaar is de Aziatische conferentie be gonnen zonder dat Nederland eraan deel neemt met alle gevolgen daarvan maar mi nister-president Drees is niet ontevreden uit Indonesië op de thuisreis en het schijnt, dat de gematigde republikeinse krin gen niet ongenegen zijn tot sa menwerking op een ook door Nederland begeerde redelijke basis. Overigens hoede men zich voor optimisme inzake Indone sië. Onze goodwill is niet toe genomen door de Bankablunder. eer verminderd. Keert Lake Success zich tegen ons, dan zal dit ernstige consequenties kun nen hebben. Een tweede feit? dat onze aandacht verdient, is de stijging van de werkloosheid in Neder land. Weliswaar zijn wij nog laflg niet genaderd tot't veront rustende cijfer, waartegenover België zich ziet geplaatst, maar een stijging in korte tijd van 43.000 tot bijna 67.000 is toch ernstig genoeg om er even bij stil te staan. Ongetwijfeld speelt de seizoenwerkloosheid in het bovengenoemde cijfer een rol, maar al te licht voorbijgaan aan de stijging zou verkeerd zijn. Het vliegongeval in Dene marken, dat twee mensenle vens kostte en Koos Vorrink voor lange tijd aan het ziekbed kluisterde, bracht vanzelfspre kend de gemoederen in beroe ring en de eis tegen Schreieder, de man van het England-spiel, werd met voldoening begroet. En met de de gebruikelijke be langstelling heeft ons volk ken nis genomen van de goudsta- vengeschiedenis op de Nieuwe Waterweg. Goud biologeert de mensen, maar dat de dief en de helers door Justitie achterhaald werden, stemt in ieder geval tot voldoening. Dan was er verder de sensa tionele mededeling van minis ter in 't Veld, dat de huren met niet minder dan 30 procent omhoog zullen gaan om een lonende exploitatie der huizen mogelijk te maken en dat ook de lonen omhoog zullen worden gebracht. Wij vrezen, dat de loonsverhoging minder z^l be dragen dan de huurverhoging, wat nieuwe zorgen zal brengen in vele gezinnen. Maar aan de andere kant is het zo, dat er op bepaalde luxe uitgaven door zeer velen nog bezuinigd zou kunnen worden. En waar dat kan, dient het te geschieden, wil Nederland er bovenop ko men. Ten slotte-uit Nederland de behandeling van de wederop- bouwbegroting. Minister in 't Veld'ziet geen reden voor voor keursbehandeling van Zeeland. Ondanks het uitstekende plei dooi van het Zeeuwse Kamer lid baron van der Feltz. Rotter dam en Den Haag gaan vóór, want ook andere belangen, dan de verwoesting alleen spelen een rol. Het is voor Zeelanck een beetje om moedeloos té worden. Maar gelukkig worden de Zeeuwen dat niet gauw. In het buitenland is nu een controle apparaat ingesteld, dat toezicht zal houden op eventu ele pogingen van Duitsland om zich weer te bewapenen. Het blijkt steeds nodiger. Hadden de Duitsers daar niet een prachtig tankfabriekje voor elk aar gedokterd? In Essen nog wel! Voorzichtigheid blijft ge boden. Tsjang Kai Tsjek is volgens de jongste berichten uit Nan king vertrokken. Staakt dus de uitzichtloze strijd vermoedelijk. Na twintig jaar. Wat er van China worden zal is niet te voorzien. Maar als het in com munistische handen mocht val len, zou dit een ramp zijn zon der weerga. Scandinavië trok even de aandacht, omdat Zweden vast blijft houden aan zijn neutrali teit. Amerika echter zet Stock holm de duimschroef aan. Neu traliteit? Dan ook geen Ameri kaanse wapens en geen steun! Terecht, want een Zweeds neu- traliteitseiland is een gevaar in het Noorden. Truman is zijn nieuwe ambts periode begonnen en voor het eerst sedert 1945 heeft Amerika tegelijkertijd weer een vice-pre sident. Truman is triomfantelijk voor het Congres verschenen en startte zijn nieuwe bewindster mijn met een indrukwekkende rede over vrede en democratie. Een rede, die hem zonder twij fel stempelt tot Man van de Week. Weer een Duitse film. De eerste na-oorlogse Duitse film „de moordenaars zijn onder ons" is na herkeuring door de centrale commissie voor de filmkeuring voor vertoning in Nederland vrijgegeven. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft Vrijdagmorgen Nan king per speciaal vliegtuig verlaten op weg naar Fenghoea, zijn geboortestad in de provincie Tsjekiang. Hij zal <laar de graven van zijn voorouders bezoeken en vervolgens op Formo- vacantie houden. Vice-president Li Tsjoeng Jen heeft voor lopig het presidentschap overgenomen. Van een officieel aftreden is geen gewag gemaakt. De for mule voor zijn vertrek was „een onderbreken van zijn werkzaamheden". Het vertrek van Tsjang volgde na inderhaast gehouden besprekingen tussen de rege ringsleiders en een bijeenkomst van het kabinet. Meer dan 25 jaar is Tsjang politiek en militair leider ge weest van een vijfde deel der bevolking van de aarde. De ge schiedenis kent weinige leiders, di'e meer -macht bezeten hebben dan deze 62-jarige man van Spartaanse opvattingen, die niet rookt en drinkt en zich niet met luxe omgeeft. Hij heeft echter deze macht niet aangewend voor het scheppen van een meer welva rend en democratisch China. Zijn regiem is steeds meer cor rupt en conservatief geworden en heeft daarmee de eigen on dergang bewerkstelligd. Tsjang oogst thans de wrange vruch ten van een mislukt leider schap. Zijn vlucht uit Nanking is de bevestiging van een reeds weken lang op handen zrjnd faillissement. Waarschijnlijk echter is deze vaagheid van formulering een typisch Chinese manier om het gezicht te redden. „Een der leiders van de Kwomin- tang verklaarde Vrijdag al heel voorzichtig, dat Tsjang zich waarschijnlijk had terug getrokken. Tsjang zelf richtte een af- scheidsboodschap tot het Chi nese volk. waarin hij het een verhoor van zijn „dringend ste beden" noemde, wanneer de communistische partij de ernst van de situatie waarin het land verkeert zou inzien, order zou geven het vuren te staken en in de vredesonder handelingen zou toestemmen Tsjang zoti reeds langer dan een maand met het plan tot aftreden hebben rondgelo pen, doch de bekendmaking van zijn besluit steeds hebben uitgesteld als gevolg van de communistische eis tot be straffing van de „oorlogsmis dadigers". Tsjang Kai Sjek is namelijk door de Chinese communisten herhaaldelijk een „oorlogs misdadiger" genoemd. Volgens sommigen heeft het aftreden van de president ten doel dé weg te effenen voor vredesbesprekingen met de communisten. Er zijn plan nen om een regeringsdelegatie naar Jenan te zenden, die voorstellen hierover zal doen. Zulke voorstellen hebben meer kans gehoor te vindén indien Tsjang. die voor de communisten niet ten onrech te „het reactionnaire zwarte schaap" is. zich op de ach tergrond houdt of geheel ver dwijnt. Anderen menen echter, dat de beslissing van Tsjang het einde betekent van het Kwo- mintang-regiem in China er mogelijk ook het einde van alle georganiseerde gewapende tegenstand tegen de commu nisten. Er is nog slechts een kleine mogelijk'kheid, dat enkele con servatieve leiders uit Nanking de tegenstand op beperkte schaal inZuid China zullen voortzetten. Het is nog niet te zeggen, hoe de communistische leiders zullen reageren op de her haalde vreüesaanzoeken. Wel licht zullen zij onvoorwaarde lijke overgave eisen. Een be richt van de communistische radio gaf een aanduiding in deze richting. In elk geval is de rol van de maarschalk thans vrijwel uitgespeeld. is het 100 Jaar geleden, dat de Zweedse toneel schrijver Strindberg te Stockholm werd geboren; is het 7 jaar geleden, dat Enschede door Engelse bommen werd getroffen, ten gevolge waarvan er 30 doden vielen; is het 4 jaar geleden, dat Hongarije de oorlog ver klaarde aan Duitsland. MORGEN wordt Groothertogin Char lotte van Luxemburg 53 jaar; is het 4 jaar geleden, dat de Birmaweg weer voor de Geallieerden open kwam. Reynolds verkoopt zijn ballpoint-fabrieken. De Amerikaanse industrieel Miltion Reynolds, heeft be kend gemaakt, dat hij 6 van zijn Europese fabrieken, waar in de bekende ballpoint-pen nen worden vervaardigd, heeft verkocht aan een Zweeds syn. dicaat. Deze fabrieken bevin. den zich in Noorwegen, Zwe den, Nederland, Frankrijk, Italië en Spanje. Reynolds blijft royalties ontvangen van alle verkopen dezer fabrieken. Minister Mansho't opende de tentoonstelling „Avicultura" in de Houtrusthallen in Den Haag. 7 mariniers gedood te Surabaja. Woensdagavond hebben ex tremisten de laatste trein van Malang naar Surabaja, aange vallen. 19 goederenwagens werden afgekoppeld. Kort daar. op sprongen de extremjsten uit de trein, zodat cle „spooktrein" onbemand verder reed. Donderdagochtend werd een truck van de marine in Oost- Java beschoten door leden van de T.N.I., waarbij de chauffeur werd gedood. Toen de 13 in zittenden er uit sprongen om dekking te zoeken, werd zwaar mitrailleurvuur geopend. Hier bij wferden zeven personen ge dood en zes zwaar gewond. Toen een brencarrier van de Koninklijke landmacht, dié op patróiulle was, te hulp kwam, sloegen de bendeleden allen gekleed in uniformen van de T.N.I. op de vlucht. Een ge wonde Indonesiër, die zjch in ^e truck bevond, slaagde er m weg te komen om te Pedaan hulp te halen. De slachtoffers zijn allen employees van het marine-etablissement te Sura baja; de truck was de fourage. wagen van de militairen te Tretes. Morgen zal de begrafe nis geschieden op het ereveld Kembang Kuning te Surabaja. Woensdag werden van onder nemingen in het Djemberse drie Europeanen door een ben. de ontvoerd. De ochtend daar op kon men uit een vliegtuig de mannen temidden van de bende waarnemen. De Veiligheidsraad bijeen Nieuwe resolutie vraagt volle gezag voor speciale V.N-commissie REPUBLIEK MOET HERRIJZEN De vertegenwoordiger van de Verenigde Staten in de Veiligheids raad heeft Vrijdagavond een resolutie ingediend, welke zeer uitvoe rig is en die uiteindelijk een reeks maatregelen voorstelt, welke be ogen het volledig herstel van de Republiek Indonesië, het instellen van een nieuwe Veiligheidscommissie, die een uitgebreid gezag over Indonesië zal krijgen en daarbij gebruik zal kunnen maken van Ne derlandse troepen. Deze commissie zou indien- althans het Amerikaanse voorstel door de Veiligheidsraad en door Nederland wordt aanvaard zelfs na de overdracht van de Nederlandse souvereiniteit aan de Ver. Sta ten van Indonesië nog geruime tijd de controle daarover houden. De resolutie, die werd ingediend door de Verenigde Staten werd ondersteund door Cuba, Noorwegen en China. In de inleidende para grafen zegt de resolutie, dat de beslissingen van de Vei ligheidsraad genomen op 24 en 28 December niet geheel zijn nagekomen. De blijvende bezetting van het republikeins grondgebied door Nederlandse troepen wordt onverenigbaar geacht met het herstel van de goede betrekkingen tussen beide partijen. Met voldoening wordt gecon stateerd, dat de Nederlandse regering het voornemen heeft de souvereiniteit over te dra gen aan de Ver. Staten van Indonesië op 1 Januari 1950 of in. de loop van dat jaar. De resolutie doet een beroep op de partijen om enerzijds de militaire actie en ander zijds de guerilla-activitcit te staken. Gevraagd wordt on middellijke vrijlating van de politieke gevangenen, welke Nederland zou hebben en te rugkeer van de republikeinse leiders naar Djocja om hun taak te vervullen. NIEUWE COMMISSIE De resolutie beveelt aan de Plannen en enthousiasme voldoende, maar de commissie heeft alle activiteit gestaakt. Reiskas van 1500. noodzakelijk. De jaarlykse sportontmoeting tussen Middelburg en Amers foort, waarmee destijds begon nen werd tot steun aan de sportverenigingen in de Zeeuw se hoofdstad en die een sympa thieke sportieve traditie beloof de te worden, waarbij de vriendschapsbanden tussen bei de steden worden verstevigd, dreigt thans te verzanden. Moest vorig jaar het bezoek van de Amersfoorters aan Middel burg reeds om bepaalde rede nen worden afgelast, het ziet er nu naar uit, dat ook dit jaar van een ontmoeting niets zal komen, hoewel er in de Keistad voldoende animo voor bestaat. De adviescommissie voor Mid delburgse sportbelangen, die deze zaak moet regelen, laat na melijk niets meer van zich ho ren. In 1946 werden Middelburgse kinderen door Amersfoort ge adopteerd. Het gemeentebestuur van Middelburg kreeg toen het idee, dat het wel aardig zou zijn, wanneer de beste verte genwoordigers van diverse sportverenigingen uit beide ste den elkaar eens zouden uitda gen. De opbrengst van de wed strijden zou aangewend kunnen worden voor hulp aan Middel burgse spbrtverenigingen, In Amersfoort was men en thousiast over dit plan, dat in September van dat jaar verwe zenlijkt werd: Middelburg's „garde d'honneur" uit de sport wereld reisde naar de gasthe ren .die voor een prettige ont vangst zorgden. Men bestreed elkaar op sportieve wijze en tenslotte bleek niet alleen een aardig batig saldo te zijn ver kregen, maar waren ook vele vriendschappen ontstaan. DATUM BEPAALD. In September -1947 bezochten de Amersfoorters Middelburg en weer werden de krachten gemeten. Bovendien maakten de gasten een autotocht over Walcheren en wérd een feest avond aangeboden, die klonk als 'n klok. De burgemeester van Amersfoort hield toen een geestige speech, waarin hij de hoop uitsprak, dat de ontmoe tingen ook de volgende jaren zouden kunnen plaats hebben Inderdaad bestonden voor 1948 weer grote plannen. Amersfooft wilde de-Middel burgers in Juli ontvangen, doch dit schikte de laatste slecht. Verschuiving van de data was onmogelijk omdat men reke ning moest houden met het „ge sloten seizoen" en het begin van de voetbalcompetitie. Er werd toen besloten de reis naar het Westen uit te stellen tot het eerste of tweede weekend in Juli '49. Amersfoort ging met deze data accoord Drie afge vaardigden uit de commissie, waarin vertegenwoordigers van alle sportverenigingen zitting hebben, gingen op reis voor de regeling. REISFONDS NODIG. Een eerste voorwaarde voor het doorgaan van de meeting is het kweken van een reiskas. De iheeste deelnemers zijn na melijk niet bereid zelf de' trein- lcosten te dragen. Waar 150 voetballers, handballers, hoc keyers, korfballers, zwemmers, turners en tafeltennisspelers Middelburg's eer zullen verde digen, moet men de beschik king hebben over een fonds van circa 1500. Er is nog wel een bedrag in reserve, vorige maal speciaal op zij gehouden, doch dit is bij lange na niet voldoende. In feite bestaat er géén reiskas. Men heeft zich destijds be zonnen op middelen om gelden bijeen te krijgen. Een gezamen lijke uitvoering door de drie gymnastiekverenigingen in No vember kon niet doorgaan we gens gebrek aan zaalruimte. Er is toen overwogen voetbalwed strijden te laten organiseren voor dit doel en in principe werd medewerking van voet ballerszijde toegezegd. Ook hier is echter tot nu toe niets van gekomen. Het was inmiddels dringend noodzakelijk, dat de commissie in vergadering bijeenkwam om al deze kwesties grondig te be spreken en voorbereidingen voor de ontmoeting te treffen. Er is destijds wel een bijeen komst uitgeschreven, doch deze vorming van een speciale V. N.-commissie voor Indonesië, welke commissie de leiding zou hebben bij het voeren van onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek, ter wijl de federale interim-rege ring gevormd zal moeten zijn op 15 Maart a.s., de verkiezin gen vóór 1 October a.s. vol tooid moeten zijn en de over dracht van de souvereiniteit aan de- Ver. Staten van Indo nesië niet later dan 1 Juli 1950 zal mogen plaats hebben. De commissie van de V.N. waarin de Commissie van Goede Diensten wordt omge vormd zal alle functies be zitten, welke door de Veilig heidsraad aan de C. v. G. D. zijn verleend en beslissingen nemen bij meerderheid van stemmen. BIJZONDERE MACHT De commissie zal de onder handeling-en bijwonen, die de partijen met elkaar voeren en is gemdchtigd aanbevelin gen te doen aan de Verenig de Naties. De commissie zal de be voegdheid hebben vertegen woordigers van de niet-repu- blikeinse gebieden te raad plegen. De commissie zal aanbeve lingen doen voor het houden van de verkiezingen. Zij zal behulpzaam zijn bij het her stel van het burgerlijk be stuur der republiek, eerst over de stad Djocja, daarna over andere gebieden. Dé commis sie zal zelfs aanbevelingen kunnen doen over 't stationne ren van Nederl. strijdkrachten in bepaalde gebieden. De conv missie zal tenslotte ook aan bevelingen doen betreffende een lichaam, dat in Indonesië zal blijven en namens de Ver. Naties, ook na het bereiken van overeenstemming, toezicht zal uitoefenen totdat Neder land de souvereiniteit heeft overgedragen. HET DEBAT Dr. Jessup (U.S.A.) zeide, dat de Nederlandse troepen te ruggetrokken moeten worden. De positie van beide partij en dient hersteld te worden tot het punt, waarop» bona fi. de onderhandelingen kunnen beginnen. Jozef Nisot (België) waar. de voorzitter verhinderd was. Toen men ten tweeden male bijeenkwam, bleek hij uitstedig te zijn, zodat andermaal van vergaderen niets kwam. Sedert dien zijn geen convocaties meer verstuurd Het zou zeer te betreuren zijn. wanneer de sportuitwis- sciing door schuld van de Mid delburgers zelf een roemloos einde zou vinden. Wil men dit voorkomen, dan moeten ten spoedigste want de tijd dringt! maatregelen worden beraamd om de 1500 bijeen te krijgen. Het komt ons voor. dat hiervoor wel mogelijkheden aanwezig zijn en wij denken in dit verband aan belasting vrije revanchewedstrijden tus sen de voetbalclubs Middelburg en Vlissingen ten bate van de excursies naar Amersfoort en Scarborough. Maar eerste eis is. dat de commissie haar acti viteit hervat. De sportvrienden in - Amersfoort èn Middelburg zullen haar daar dankbaar voor moest uitgesteld worden omdat zijn! schuwde, dat de raad niet •verder kon gaan dan goede diensten verlenen. Hij wilde de zaak voor het Internationaal hof brengen. Dr. van Royen (Nederland) verklaarde de resolutie aan zijn regering-te hebben door gezonden. Hij zou later op de resolutie terugkomen. De Russische afgevaardigde Jacob Malik verklaarde, dat hij de Amerikaanse resolutie niet kon steunen. Zij verleent onvoldoende bescherming aan de republiek. De nieuwe com. missie van de V.N. zal een nog groter mogelijkheid tot interventie in de interne aan. jelegenheden van Indonesië hebben en dienen ter bescher ming van de monopolies voor de Verenigde Staten Van Noord Amerika. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag a.s. KORTE PREDICATIE Want bergen znllen wijken en heuvelen zullen wanke len, maar mijne goedertie renheid zal van U niet tbü- ken .en het verbond mijns vredes zal niet wankelen, zegt de Here, Uw pntfermer. Jes. 54 10. Als bewoners van de lage lan den hebben wij ontzag voor de grootsheid van het bergland schapdat onaantastbaar is voor het geweld van storm en waler. Maar al is onze kleibodem niet zo hecht, toch kenden wij ook onze onwankelbare zekerheden. De grond, ivaarop wij en ons geslacht ons leven, dat geleid was door eeuwenoude beginse len en gewoonten, gebouwd hadden, leek ons even zeker als de bergen en heuvelen. Dit alles is aan hel wankelen gegaan. We zijn niet alleen met onze neus gedrukt op de verganke lijkheid en broosheid van ons leven en bezit, maar ook de vaste wetten er. beginselen, die onze samenleving, ons volk, on ze gezinnen bijeen hielden, worden aangetast. De vrijheid en de orde, het recht en de barmhartigheid, die vanuit het Evangelie een plaats hadden onder de volkeren, xvorden in geruild tegen machtsbegeerte en terreur, tegen genot- en geld zucht. Hoe verder Gods woord wordt teruggedrongen uit onze samenleving, des te meer zijn we op weg te ontmenselijken. Deze geestelijke revolutie houdt niet stil voor de Zeeuwse wateren, zomin als de oorlog dit gewest gespaard heeft. Gaat het dan onherroepelijk naar de on dergang, is het lot van deze we reld beslist? God, die ons zegt dat de ber gen en heuvelen zullen wanke len en wijken, dat onze aardse zekèrheden er aan gaan, stelt ons op de enige grond, die niet onder onze voeten wegzinkt. Op Golgotha is z'n goedertierenheid geweldig over ons geworden. Waar de aarde beefde en de steenrotsen scheurden, zoals het Mattheus-evangelie ons be schrijft, waar de afgrond van de icereld openbaar werd, daar heeft God in Christus, de we- reld, daar heeft Hij U en mij, gered van de ondergang en op nieuw met zichzelf verbonden. Dit verbond des vredes zal niet wankelen, spreekt de Here uw ontfermer. A. SOETEKOUW Kloosterzande. Cameron constateert „opeenstapeling van dwalingen". Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de „Nijmegen" is thans geëindigd. De president en zijn bijzitter zullen thans alle getuigenissen, documenten en door de advocaten der partijen gehou den toespraken bestuderen en te zijner tijd een rapport over hun be vindingen uitbrengen aan de Britse minister voor burgerluchtvaart. Het afleggen der getuigenverklaringen heeft in totaal 52 uur geduurd, verdeeld over 10 dagen. Op de laatste zitting voerden zo wel de heer Cameron, raadsman voor de K.L.M. als Wilson, de ver tegenwoordiger van het ministerie van luchtvaart het woord, Cameron zeide pogingen om de gehele zaak al te eenvoudig voor te stellen diep te zullen betreuren Het ging hier om twee dingen: had men te maken met een ver keerd oordeel van de piloot of/was het enkel en alleen een kwestie Twee nachten op wacht voor een koopje Het is op het ogen blik de tijd van de uit verkoop en wie hanaig is kan hiervan profite ren. Zo dacht een Tsjech in Enchede er blijkbaar ookover Een kledingmagazijn in die stad bood een cos- tuum zonder punten aan voor.3.17. Zaterdag avond om zes uur stond de Tsjech reeds voor de winkel te wachten. La ter op de avond kreeg hij een beetje bekijks en om zich hieraan te onttrekken ging de wachtende jongeman wat terijde staan. Wie schetste echter zijn ver bazing toen een heer, keurig gekleed in een leren jas, het portiek binnenwipte ook met het doel het weekend daar door te brengen. Er ontstond een*woor denwisseling* waar de politie aan te pas kwam. De Tsjech werd in het gelijk gesteld, 's Nachts kreeg de jongeman een warme kru^k, voorts koffie en thee, terwijl hem door de winkelier een maaltijd werd aan geboden. Maandagoch tend ging de zaak open en was de Tsjech eige naar geworden van een pak voor 3.17. Loodsdiensten gestaakt. In verband met het zware stormweer zijn Vrijdagmiddag de loodsdiensten in Hóek van Holland en IJmuiden gestaakt. van slechte inlichtingen, die aan de piloot waren gezonden. Het zou even verkeerd zijn de erantwoordelijkheid van de ramp op de schouders van een 18-jarige knaap te leggen als op de schou ders van een der ervarendste pilo ten. wiens lippen voor altijd ge sloten zijn. Het onderzoek had een gemis aangetoond van wat hij. Ca meron. wilde noemen bewegelijke en snelle verbinding tussen de me teorologische en de operationele dienst en een gebrek aan waarde ring van zekere aan de piloot te verlenen diensten in verband met de weersomstandigheden. Er had zich een „opeenhoping van dwalingen" voorgedaan. On der meer had men nagelaten de piloot gegevens te verstrekken omtrent 't wolkendek. Voorts was er een fout geweest betreffende de verhouding tussen windsnel heid en windrichting. Parmenticr trof geen blaam, zo vervolgde Cameron, in verband met zijn besluit een zichtlanding op baan 26 uit te voeren. GEEN PLICHTSVERZUIM Wilson, als vertegenwoordiger van het ministerie van burger luchtvaart. zeide dat door de ver antwoordelijke ambtenaren van 't ministerie op het vliegveld Prest wick niets ongedaan gelaten was. „Niets wijst op enig plichtsver zuim van de zijde der personeels leden in de verkeerstoren". Het wilde hem voorkomen, dat er enige vertraging was geweest bij het oproepen van de brandweer en de hulpdiensten naar de plaats van de ramp. de vertraging werd veroorzaakt door het twijfelen van degenen, die de verantwoordelijk heid droegen voor het uitvoeren van de orders. Ik geloof, dat be wezen is, dat dit twijfelen tot op zekere hoogte gerechtvaardigd was. De vertegenwoordiger van de Nederlandse regering vroeg of de tijdens de zitting geproduceerde documenten beschikbaar zouden zijn. indien in Nederland een on derzoek naar de ramp zou worden ingesteld. De president zag hierin geen be- MINDER WIND. Matige, langs de Waddenkust krachtige, naar Zuid of Zuidwest draaiende wind. Aanvankelijk wis selend bewolkt met later toene mende bewolking en plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Westen van het land. Weinig ver andering In temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1